Προς το περιεχόμενο

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με όλο το σεβασμό .

Σου εύχομαι να μην έκανες λάθος και να μάντεψες σωστά αυτά που ήθελε να πει ο ποιητής .

Είναι και θέμα εμπειρίας, εγώ είμαι μόνο 16 Χρόνια Λογιστής , οπότε δεν έχω καταφέρει να κάνω σωστά ακόμη τις αποκωδικοποιήσης τους.

Όταν μετά από χρόνια και καιρούς σου έλθουν να σου πουν ότι έκανες λάθος τότε θα σου φύγει ο :angry: και θα γίνει:o:(:blink: .

Κανένα πρόβλημα Νίκο, δεν κατάλαβα τι εννοείς στο τέλος,

Εγώ με βάση τις οδηγίες που είχα , αυτά κατάλαβα , αυτά έστειλα, δεν θα περιμένω πότε θα βγάλουν αυτοί οδηγίες. Σκέψου ότι από αυτά που έστειλα είναι 3 εταιρείες που έχω σταματήσει να συνεργάζομαι μαζί τους το Φεβρουάριο, φτάσαμε οκτωβρίο και ακόμα δεν μπορώ να τους ξεφορτωθώ.

Εσυ από την άλλη πιστευεις ότι ξέρουν οι ίδιοι τι εννοεί ο ποιητής για να ρθουν να μου πουν αν έκανα λάθος η όχι;

Εξάλου εως τώρα δεν έχει στείλει κανένας άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Διαβάζω στην ΓΓΠΣ ότι για υποβολή κατάστασης υποχρεούνται όλοι οι επιτηδευματίες.

Ρωτάω συμπεριλαμβάνονται κι αυτοί που υποβάλλουν όλες τις δηλώσεις τους (ΦΕ, ΦΠΑ κλπ)χωρίς τη βοήθεια και υπογραφή λογιστή και δεν υπήχθησαν για το λόγο αυτό στον αυτοέλεγχο;

Μπορεί να υποβληθεί κατάσταση χωρίς υπογραφή λογιστή;

Υπάρχει υποχρέωση υποβολής μηδενικής κατάστασης;

Που προβλέπεται τέτοια υποχρέωση άραγε και ποια είναι η κύρωση μη υποβολής μηδενικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω στην ΓΓΠΣ ότι για υποβολή κατάστασης υποχρεούνται όλοι οι επιτηδευματίες.

Ρωτάω συμπεριλαμβάνονται κι αυτοί που υποβάλλουν όλες τις δηλώσεις τους (ΦΕ, ΦΠΑ κλπ)χωρίς τη βοήθεια και υπογραφή λογιστή και δεν υπήχθησαν για το λόγο αυτό στον αυτοέλεγχο;

Μπορεί να υποβληθεί κατάσταση χωρίς υπογραφή λογιστή;

Υπάρχει υποχρέωση υποβολής μηδενικής κατάστασης;

Που προβλέπεται τέτοια υποχρέωση άραγε και ποια είναι η κύρωση μη υποβολής μηδενικής;

1.Οι καταστάσεις πρέπει να φέρουν την υπογραφή λογιστή.

2 Υποχρέωση μηδενικής κατάστασης δεν υπάρχει αλλά υπάρχει υποχρέωση υποβολής κατάστασης φόρων που έχουν αποδοθεί που παέι μαζί με την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης.

3.Η υποχρέωση αυτή προβλέπεται στο Ν.3842/2010

4.Δεν προβλέπεται υποβολή μηδενικής κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης αλλά η μη υποβολή της κατάστασης των φόρων που έχουν αποδοθεί επισύρει πρόστιμο του Ν.2523/97 (μη εκπλήρωση των φορολογικών υποχρεώσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Ευχαριστώ για την απάντηση-ενημέρωση.

Η υποβολή κατάστασης φόρων που έχουν αποδοθεί σε ποιους φόρους αφορά, δηλαδή μόνο ΦΠΑ ή και εισόδημα και ποιας χρήσης, της ληξάσης την 31.12.2010 μόνο;

Η κατάσταση αυτή μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά; Δεν βρήκα κάτι στη ΓΓΠΣ.

Χρειάζεται κι αυτή υπογραφή λογιστή ή αρκεί η υποβολή της απο τον επιτηδευματία, γιατί μου φαίνεται δύσκολο να δεχθεί λογιστής να υποβάλει "στα ξαφνικά" δήλωση για κάποιον που δεν είναι πελάτης του και δεν τήρησε τα βιβλία του ή δεν υπέβαλε τις δηλώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ θα σου είχαν λυθεί οι απορίες

α) όσοι ειναι παρακρατούμενου φόροι

β) υποχρεωτικά και μόνο ηλεκτρονικά TITLE_SPOT.gif Λοιπές Δηλώσεις Εισοδήματος arrow_tiny.gifΠατήστε εδώ για να υποβάλετε Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης ( άρθρο 3/ΚΦΕ) και Πίνακες Αυτοκινήτων και Κατοικιών (περ. στ΄και γ΄παρ.1 άρθρο 45 ν.2238/1994) .

γ) απο λογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Ναι, ευχαριστώ, το είχα βρει κι εγώ νωρίτερα ψάχνοντας μέσα στο λογαριασμό μου στο "Λοιπές Δηλώσεις Εισοδήματος" όπου μου επιτρέπει την σχετική υποβολή μέσω αρχείου.

Εκεί όμως κάνει λόγο μόνο για την κατάσταση αναμόρφωσης αποτελεσμάτων, όχι και για την κατάσταση αποδοθέντων φόρων (παρακρατούμενων ή εμμέσων φόρων).

Εκτός πια αν το συντασσόμενο και αποστελλόμενο αρχείο τα περιλαμβάνει όλα.

Περαιτέρω ο νόμος (Ν.3842/2010) προβλέπει ότι:

9. Η παράγραφος 3 του άρθρου 38 του ν. 2873/2000 α-

ντικαθίσταται ως εξής:

«3. Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την

ορθή µεταφορά των οικονοµικών δεδοµένων από τα

στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως

προς τη συµφωνία αυτών µε τα φορολογικά και οικονο-

µικά δεδοµένα που προκύπτουν από τα τηρούµενα βι-

βλία. Επίσης, είναι υπεύθυνος για την ορθή φορολογική

αναµόρφωση των αποτελεσµάτων µε τις δαπάνες που

δεν αναγνωρίζονται και τις οποίες παραθέτει αναλυτικά

σε κατάσταση που συνυποβάλλεται µε τη δήλωση φορο-

λογίας εισοδήµατος. Το περιεχόµενο της κατάστασης

αυτής υπόκειται σε έλεγχο σύµφωνα µε το άρθρο 66 του

Κ.Φ.Ε.. Τέλος, µε τη δήλωση φορολογίας εισοδήµατος

δηλώνεται ότι κατά τη διαρρεύσασα διαχειριστική περίο-

δο έχουν υποβληθεί ορθά όλες οι δηλώσεις παρακρα-

τούµενου φόρου εισοδήµατος και απόδοσης των έµµε-

σων φόρων.

Για την εφαρµογή των διατάξεων της παραγράφου αυ-

τής, ο λογιστής φοροτεχνικός υπογράφει τις δηλώσεις

της παραγράφου 2, καθώς και τα συνυποβαλλόµενα έ-

ντυπα ή καταστάσεις, όπως αυτά καθορίζονται κάθε φο-

ρά µε τις οικείες αποφάσεις του Υπουργού Οικονοµικών.

Επίσης, κατά την υποβολή των δηλώσεων οι λογιστές

φοροτεχνικοί αναγράφουν υποχρεωτικά το ονοµατεπώ-

νυµο, τη διεύθυνση κατοικίας τους ή της έδρας του ε-

παγγέλµατός τους, κατά περίπτωση, τον Α.Φ.Μ., την αρ-

µόδια ∆.Ο.Υ για τη φορολογία τους, τον αριθµό µητρώου

της άδειας άσκησης επαγγέλµατός τους και την κατηγο-

ρία της άδειάς τους.»

Με δεδομένα τα πιό πάνω νομίζω ότι αυτό μπορεί να σημαίνει είτε ότι η υποχρέωση αυτή υφίσταται μόνο για τους επιτηδευματίες που τα βιβλία τους τηρούνται από λογιστές με τη σκέψη ότι ο νόμος θέτει την υποχρέωση προς τους λογιστές που τηρούν και τα βιβλία και όχι άμεσα προς όλους τους φορολογούμενους επιτηδευματίες είτε αν αφορά σε όλους τους φορολογούμενους επιτηδευματίες τότε από τη στιγμή που ο νόμος επιτρέπει ακόμη σε ορισμένους (κάτω από κάποιο ποσό εσόδων) να τηρούν τα βιβλία τους και να μεταφέρουν τα δεδομένα τους και να συντάσσουν και να υποβάλουν μόνοι τους τη δήλωση ΦΕ (και τα σχετικά έντυπα Ε1 και Ε3) και τις δηλώσεις ΦΠΑ, τότε είναι λογικό να δύνανται και να υποβάλλουν και τις συναφείς προς τη δήλωση ΦΕ δηλώσεις αναμόρφωσης αποτελεσμάτων και αποδοθέντων φόρων, δεδομένου ότι για τους επιτηδευματίες αυτούς ο νόμος αναγνωρίζει την ικανότητά τους να υποβάλουν δηλώσεις και μάλιστα τις (σημαντικότερες) κύριες (ΦΕ και ΦΠΑ) πόσο μάλλον τις συναφείς. Διαφορετικά, θα οδηγείτο ο επιτηδευματίας αυτός σε μια οξύμωρη κατάσταση, δηλαδή να αναγκαστεί να καταφύγει σε λογιστή για την υποβολή συναφούς δήλωσης (αναμόρφωσης και αποδοθέντων φόρων) ενώ τήρησε τα βιβλία μόνος του και υπέβαλε επίσης μόνος του τις κύριες δηλώσεις του, γεγονός που είναι επίσης λογικό να προβληματίσει τον λογιστή που θα κληθεί να υπογράψει τέτοια δήλωση φέροντας ίσως ευθύνη γι'αυτό χωρίς όμως να έχει ασχοληθεί με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις που θέτει η πιο πάνω διάταξη, δηλαδή την "ορθή µεταφορά των οικονοµικών δεδοµένων από τα στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως προς τη συµφωνία αυτών µε τα φορολογικά και οικονοµικά δεδοµένα που προκύπτουν από τα τηρούµενα βιβλία".

Επομένως αν στο σημείο φαίνεται να υπάρχει κάποιο ερμηνευτικό κενό, ίσως αν αυτό γίνει έγκαιρα αντιληπτό να πρέπει να εκδοθεί μια σχετική εγκύκλιος από το ΥΠΟΙΚ ώστε να αρθεί κάθε σχετική αμφιβολία αφού πρόκειται και περί νέας διάταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά εγκύκλιο περιμεναμε τόσο καιρό μιας και 1053/2011 απλά κοινοποιούσε των πίνακα

είχαν υποσχεθεί οτι θα βγάλουν, όχι εγκύκλιο αλλά οδηγίες. Ούτε αυτό το έκανα

βλέπεις είχαν άλλες δουλείες και ασχολούνται με αυτές και όχι με την πραγματικότητα.

πρέπει να αρμέξουν την αγελάδα !!!!!!!!!!!!!!!!!

μόνο που έτσι που το πάνε θα την σκοτώσουν στο τέλος και δεν θα έχουν τίποτε να αρμέξουν

όσο για το άλλο ο πίνακας είναι ένας καλώς η κακ'ως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

έχω ένα τεχνικό θέμα με το πρόγραμμα του ΤΑΧΙΣ . Kατέβασα την νέα έκδοση την 1.0.03 αν δεν κάνω λάθος. Συμπληρώνω τον πίνακα με τους φόρους , αποθηκεύω το αρχείο. Όταν πάω να το ξαναδώ μου έχει εξαφανίσει τα ποσά που είχα συμπληρώσει. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον άλλον.

Ευχαριστώ

(Από εγκύκλιο βέβαια κανένα νεώτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Κατέβασα πάντως το αρχείο και τρέχει ωραιότητα σε περιβάλλον java και παρ' όλο που χρησιμοποιώ linux δεν είχα πρόβλημα (όπως δεν είχα από παλιά πρόβλημα και με το πρόγραμμα των συγκεντρωτικών καταστάσεων under linux).

Είδα ότι έχει 4 καρτέλες (δαπάνες, αυτοκίνητα, κινητά και αποδοθέντες φόροι).

Εγώ που έχω ως δαπάνες μόνο ΔΕΗ, σταθερή τηλεφωνία ΟΤΕ, κοιν/τα και ελάχιστη γραφική ύλη νομίζω ότι δε χρειάζεται να αναμορφώσω τίποτε, αυτοκίνητο δεν έχω, κινητό δεν περνάω (έχω ένα ατομικό καρτοκινητό που δεν καταχωρώ ποτέ στα βιβλία μου, άλλωστε δεν δαπανώ και τίποτε) άρα μου μένει η 4η καρτέλα των φόρων, που αφού δεν έχω παρακρτατούμενους, χαρτόσημα κλπ παρά μόνο ΦΠΑ στην ουσία θα πρέπει από ό,τι κατάλαβα ένα μόνο αριθμό, δηλαδή το ΦΠΑ που κατέβαλα συνολικά. Τώρα τι βοηθάει αυτό τη ΔΟΥ (όταν έχουμε υποβάλει και εκκαθαριστική) δεν το αντιλαμβάνομαι αλλά αφού το ζητούν τι να κάνουμε θα το υποστούμε κι αυτό.

Άλλωστε σε τι βοήθησαν στο παρελθόν όλ' αυτά;

Στην 1η σελίδα θα συμπληρώσω στα στοιχεία του λογιστή τα δικά μου, όπως περίπου γινόταν και στα έντυπα του Ε3.

Πιστεύω το σύστημα να την παραλάβει.

Άλλωστε διάβασα πιο πάνω σε άλλο post ότι κάποιος συνάδελφός σας αναφέρει ότι ανέλαβε ορισμένους πελάτες μετά τη λήξη της χρήσης και δεν έχει συντάξει τις δηλωεις τους, ούτε τήρησε τα βιβλία τους και αυτός μάλσιτα σκεφτόταν -όπως λέει- να υποβάλει μεν για να μην τους αφήσει εκτεθιμένους, αλλά να μη βάλει το όνομά του για να μην έχει ευθύνη για κάτι για το οποίο δεν ασχολήθηκε ο ίδιος.

Η διάταξη του νόμου αφήνει -ως συνήθως- πολλές ερμηνείες.

@a.a. Βρίσκεις άραγε ορθό τον πιο πάνω χειρισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

έχω ένα τεχνικό θέμα με το πρόγραμμα του ΤΑΧΙΣ . Kατέβασα την νέα έκδοση την 1.0.03 αν δεν κάνω λάθος. Συμπληρώνω τον πίνακα με τους φόρους , αποθηκεύω το αρχείο. Όταν πάω να το ξαναδώ μου έχει εξαφανίσει τα ποσά που είχα συμπληρώσει. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον άλλον.

Ευχαριστώ

(Από εγκύκλιο βέβαια κανένα νεώτερο)

Tελικά το βρήκα θέλει σε όλους τους φόρους 0,00 ασχέτως αν υπάρχει ποσό ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά εγκύκλιο περιμεναμε τόσο καιρό μιας και 1053/2011 απλά κοινοποιούσε των πίνακα

είχαν υποσχεθεί οτι θα βγάλουν, όχι εγκύκλιο αλλά οδηγίες. Ούτε αυτό το έκανα

βλέπεις είχαν άλλες δουλείες και ασχολούνται με αυτές και όχι με την πραγματικότητα.

πρέπει να αρμέξουν την αγελάδα !!!!!!!!!!!!!!!!!

μόνο που έτσι που το πάνε θα την σκοτώσουν στο τέλος και δεν θα έχουν τίποτε να αρμέξουν

όσο για το άλλο ο πίνακας είναι ένας καλώς η κακ'ως

Τελικά Απόστολε έχουμε τίποτα νεότερο για εγκύκλιο?

Να περιμένουμε ή να τα στείλουμε όπως να ναι? Με βάση τις συχνές απαντήσεις βέβαια.

Υπομονή έχουμε, δεν μπορώ να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι εμείς πχ βάζοντας υπογραφή σε απλή ΔΦΕ κινδυνεύουμε να στιγματιστούμε και να χάσουμε άδειες και όλα . Αντίθετα αν είσαι βουλευτής και ψηφίζεις (βάζεις δηλαδή τη σφραγίδα σου) νόμους που είτε δεν γνωρίζεις το περιεχόμενο τους (ρομπόπουλος κλπ) είτε απλά αναφέρεις ότι δεν τους έφερες εσύ στο κοινοβούλιο (βενιζέλος) , δεν έχεις καμία απολύτης επίπτωσης και καθόλου κυρώσεις .......

Άρα λοιπόν εφόσον το Σύνταγμα αναφέρει ότι όλοι οι Έλληνες είμαστε ίσοι (απλά κάποιοι είναι περισσότερο ίσοι) δεν φέρουμε καμία μα καμία ευθύνη .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιά εταιρεία τεχνική ,για την παρακολούθηση έργου σε διάφορες πόλεις μισθώνει διαμερισματα

για να μένουν οι υπάλληλοί της οταν πηγαίνουν, υπάρχει κλαποιο πρόβλημα με την αναγνώρηση του

ενοικίου αυτού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ? Η ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ Ι.Χ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ? ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΔΗ ΙΣΧΥΕΙ 100% ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά Απόστολε έχουμε τίποτα νεότερο για εγκύκλιο?

Να περιμένουμε ή να τα στείλουμε όπως να ναι? Με βάση τις συχνές απαντήσεις βέβαια.

Υπομονή έχουμε, δεν μπορώ να πω.

Εγώ ακόμα στο περίμενε είμαι...

Αν και αρκετές είναι πολύ απλές, παρόλα αυτά περιμένω τη φοβερή εγκύκλιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ελπίζω πως θα ανασταλεί ή θα καταργηθεί η υποχρέωση.

κι εγω το ιδιο, αλλα δεν σου βαζω λαικ, για να μαθεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα στο περίμενε είμαι...

Αν και αρκετές είναι πολύ απλές, παρόλα αυτά περιμένω τη φοβερή εγκύκλιο....

Στο περίμενε είμαι και γω και βλέπω να βγάζουν τα faq από τη ΓΓΠΣ σε εγκύκλιο.

Εγώ ελπίζω πως θα ανασταλεί ή θα καταργηθεί η υποχρέωση.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Είμαι βέβαιος ότι θα το είχαν ήδη κάνει αλλά φοβούνται μη ξεφτιλιστούν επειδή δεν είναι και λίγοι αυτοί που τα έχουν στείλει ήδη.

Ασχέτως αν για τη φορολογική αρχή πλέον είναι άχρηστα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΕ ΜΕ 50 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ(ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.500€/ΑΤΟΜΟ).ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟΣ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΜΟΡΦΩΣΗΣ) ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΤΟ ΕΞΟΔΟ...ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛ Η ΝΟΜΟΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΕ ΜΕ 50 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ(ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.500€/ΑΤΟΜΟ).ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟΣ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΜΟΡΦΩΣΗΣ) ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΤΟ ΕΞΟΔΟ...ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛ Η ΝΟΜΟΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΠΟΛ 1028/2006

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/5493

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ευχαριστώ, το είχα βρει κι εγώ νωρίτερα ψάχνοντας μέσα στο λογαριασμό μου στο "Λοιπές Δηλώσεις Εισοδήματος" όπου μου επιτρέπει την σχετική υποβολή μέσω αρχείου.

Εκεί όμως κάνει λόγο μόνο για την κατάσταση αναμόρφωσης αποτελεσμάτων, όχι και για την κατάσταση αποδοθέντων φόρων (παρακρατούμενων ή εμμέσων φόρων).

Εκτός πια αν το συντασσόμενο και αποστελλόμενο αρχείο τα περιλαμβάνει όλα.

Περαιτέρω ο νόμος (Ν.3842/2010) προβλέπει ότι:

9. Η παράγραφος 3 του άρθρου 38 του ν. 2873/2000 α-

ντικαθίσταται ως εξής:

«3. Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την

ορθή µεταφορά των οικονοµικών δεδοµένων από τα

στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως

προς τη συµφωνία αυτών µε τα φορολογικά και οικονο-

µικά δεδοµένα που προκύπτουν από τα τηρούµενα βι-

βλία. Επίσης, είναι υπεύθυνος για την ορθή φορολογική

αναµόρφωση των αποτελεσµάτων µε τις δαπάνες που

δεν αναγνωρίζονται και τις οποίες παραθέτει αναλυτικά

σε κατάσταση που συνυποβάλλεται µε τη δήλωση φορο-

λογίας εισοδήµατος. Το περιεχόµενο της κατάστασης

αυτής υπόκειται σε έλεγχο σύµφωνα µε το άρθρο 66 του

Κ.Φ.Ε.. Τέλος, µε τη δήλωση φορολογίας εισοδήµατος

δηλώνεται ότι κατά τη διαρρεύσασα διαχειριστική περίο-

δο έχουν υποβληθεί ορθά όλες οι δηλώσεις παρακρα-

τούµενου φόρου εισοδήµατος και απόδοσης των έµµε-

σων φόρων.

Για την εφαρµογή των διατάξεων της παραγράφου αυ-

τής, ο λογιστής φοροτεχνικός υπογράφει τις δηλώσεις

της παραγράφου 2, καθώς και τα συνυποβαλλόµενα έ-

ντυπα ή καταστάσεις, όπως αυτά καθορίζονται κάθε φο-

ρά µε τις οικείες αποφάσεις του Υπουργού Οικονοµικών.

Επίσης, κατά την υποβολή των δηλώσεων οι λογιστές

φοροτεχνικοί αναγράφουν υποχρεωτικά το ονοµατεπώ-

νυµο, τη διεύθυνση κατοικίας τους ή της έδρας του ε-

παγγέλµατός τους, κατά περίπτωση, τον Α.Φ.Μ., την αρ-

µόδια ∆.Ο.Υ για τη φορολογία τους, τον αριθµό µητρώου

της άδειας άσκησης επαγγέλµατός τους και την κατηγο-

ρία της άδειάς τους.»

Με δεδομένα τα πιό πάνω νομίζω ότι αυτό μπορεί να σημαίνει είτε ότι η υποχρέωση αυτή υφίσταται μόνο για τους επιτηδευματίες που τα βιβλία τους τηρούνται από λογιστές με τη σκέψη ότι ο νόμος θέτει την υποχρέωση προς τους λογιστές που τηρούν και τα βιβλία και όχι άμεσα προς όλους τους φορολογούμενους επιτηδευματίες είτε αν αφορά σε όλους τους φορολογούμενους επιτηδευματίες τότε από τη στιγμή που ο νόμος επιτρέπει ακόμη σε ορισμένους (κάτω από κάποιο ποσό εσόδων) να τηρούν τα βιβλία τους και να μεταφέρουν τα δεδομένα τους και να συντάσσουν και να υποβάλουν μόνοι τους τη δήλωση ΦΕ (και τα σχετικά έντυπα Ε1 και Ε3) και τις δηλώσεις ΦΠΑ, τότε είναι λογικό να δύνανται και να υποβάλλουν και τις συναφείς προς τη δήλωση ΦΕ δηλώσεις αναμόρφωσης αποτελεσμάτων και αποδοθέντων φόρων, δεδομένου ότι για τους επιτηδευματίες αυτούς ο νόμος αναγνωρίζει την ικανότητά τους να υποβάλουν δηλώσεις και μάλιστα τις (σημαντικότερες) κύριες (ΦΕ και ΦΠΑ) πόσο μάλλον τις συναφείς. Διαφορετικά, θα οδηγείτο ο επιτηδευματίας αυτός σε μια οξύμωρη κατάσταση, δηλαδή να αναγκαστεί να καταφύγει σε λογιστή για την υποβολή συναφούς δήλωσης (αναμόρφωσης και αποδοθέντων φόρων) ενώ τήρησε τα βιβλία μόνος του και υπέβαλε επίσης μόνος του τις κύριες δηλώσεις του, γεγονός που είναι επίσης λογικό να προβληματίσει τον λογιστή που θα κληθεί να υπογράψει τέτοια δήλωση φέροντας ίσως ευθύνη γι'αυτό χωρίς όμως να έχει ασχοληθεί με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις που θέτει η πιο πάνω διάταξη, δηλαδή την "ορθή µεταφορά των οικονοµικών δεδοµένων από τα στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως προς τη συµφωνία αυτών µε τα φορολογικά και οικονοµικά δεδοµένα που προκύπτουν από τα τηρούµενα βιβλία".

Επομένως αν στο σημείο φαίνεται να υπάρχει κάποιο ερμηνευτικό κενό, ίσως αν αυτό γίνει έγκαιρα αντιληπτό να πρέπει να εκδοθεί μια σχετική εγκύκλιος από το ΥΠΟΙΚ ώστε να αρθεί κάθε σχετική αμφιβολία αφού πρόκειται και περί νέας διάταξης.

Φανταζομαι καποια στιγμη που στην Ελλαδα μας το επαγγελμα του Λογιστη-Φοροτεχικου, που εχει σπουδασει καποια χρονια σε Πανεπιστημιο να κατοχηρωθει επιτελους, για τα παντα ομως!!Για να μην κανει κανεις επαγγελματιας την δηλωση του μονος η να τηρει τα βιβλια του.Εχω μαθει οταν εχω θεμα εκτος της ειδικοτητας μου να πηγαινω στον ειδικο.Γιατρο,Δικηγορο,Συμβολαιογραφο,Ηλεκτρολογο,κλπ.

Εσας τι ακριβως σας προβληματιζει ?Το αν θα πληρωσετε ? Εκτος αν θελετε να γινετε Λογιστης-Φοροτεχνικος και εσεις χωρις Πτυχιο και με τον νομο χανετε την πελατια σας.Οι πιο πολλοι Γιατροι-Δικηγοροι-Μηχανικοι κλπ κανουν τους Λογιστες-Φοροτεχνικους μονοι τους,Απιστευτο !!!!Και εγω παω και τους πληρωνω !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη παρατηρητής

Φανταζομαι καποια στιγμη που στην Ελλαδα μας το επαγγελμα του Λογιστη-Φοροτεχικου, που εχει σπουδασει καποια χρονια σε Πανεπιστημιο να κατοχηρωθει επιτελους, για τα παντα ομως!!Για να μην κανει κανεις επαγγελματιας την δηλωση του μονος η να τηρει τα βιβλια του.Εχω μαθει οταν εχω θεμα εκτος της ειδικοτητας μου να πηγαινω στον ειδικο.Γιατρο,Δικηγορο,Συμβολαιογραφο,Ηλεκτρολογο,κλπ.

Εσας τι ακριβως σας προβληματιζει ?Το αν θα πληρωσετε ? Εκτος αν θελετε να γινετε Λογιστης-Φοροτεχνικος και εσεις χωρις Πτυχιο και με τον νομο χανετε την πελατια σας.Οι πιο πολλοι Γιατροι-Δικηγοροι-Μηχανικοι κλπ κανουν τους Λογιστες-Φοροτεχνικους μονοι τους,Απιστευτο !!!!Και εγω παω και τους πληρωνω !!!!!!!!

Κι όταν κάποιος επιτηδευματίας δηλαδή θα έχει 0 έσοδα, 0 έξοδα ή θα έχει 2 τιμολόγια στα έσοδα και 4 λογ/μους ΔΕΗ στα έξοδα θα πρέπει να πληρώνει 1000 ευρώ το έτος σε λογιστή για να του τηρεί τα ...βιβλία και να του υποβάλει τις μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ ή τις δηλώσεις για τις οποίες απαιτείται πληκτρολόγηση λίγων δευτερολέπτων.

Επειδή το φορολογικό σύστημα στην Ελλάδα έγινε επίτηδες δαιδαλώδες προς εξυπηρέτηση ορισμένων και τελικά οι δικηγόροι είναι εκείνοι που "βγάζουν το φίδι από την τρύπα στα δύσκολα" κι εφόσον οι συνεννοήσεις των λογιστών με τους Δοάρχες αποτύχουν, οπότε για τον επιχειρηματία ο μοναδικός ανοικτός δρόμος είναι αυτός των διοικητικών δικαστηρίων για την ορθή ερμηνεία των πολύπλοκων κα συχνά αντισυνταγματικών διατάξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όταν κάποιος επιτηδευματίας δηλαδή θα έχει 0 έσοδα, 0 έξοδα ή θα έχει 2 τιμολόγια στα έσοδα και 4 λογ/μους ΔΕΗ στα έξοδα θα πρέπει να πληρώνει 1000 ευρώ το έτος σε λογιστή για να του τηρεί τα ...βιβλία και να του υποβάλει τις μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ ή τις δηλώσεις για τις οποίες απαιτείται πληκτρολόγηση λίγων δευτερολέπτων.

Επειδή το φορολογικό σύστημα στην Ελλάδα έγινε επίτηδες δαιδαλώδες προς εξυπηρέτηση ορισμένων και τελικά οι δικηγόροι είναι εκείνοι που "βγάζουν το φίδι από την τρύπα στα δύσκολα" κι εφόσον οι συνεννοήσεις των λογιστών με τους Δοάρχες αποτύχουν, οπότε για τον επιχειρηματία ο μοναδικός ανοικτός δρόμος είναι αυτός των διοικητικών δικαστηρίων για την ορθή ερμηνεία των πολύπλοκων κα συχνά αντισυνταγματικών διατάξεων.

Οι δικηγόροι βγάζουν το φίδι από την τρύπα στα δύσκολα γιατί μας υποχρεώνουν να βγάζουν αυτοί το φίδι από την τρύπα.

Ποιος σου είπε ότι ένας δικηγόρος μπορεί να λύσει ένα φορολογικό θέμα καλλίτερα από έναν έμπειρο και διαβασμένο φοροτεχνικό?

Απλά ο φοροτεχνικός δεν μπορεί και δεν τον αφήνουν να παραστεί στα δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ.ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ .ΟΚ??

Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...