Προς το περιεχόμενο

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σ ολους μηπως εχει ιδεα κανεις

Στον πίνακα iv του εντύπου της φορολογικής αναμόρφωσης στην σειρά που λέει λοιποί φόροι θα πρέπει να βάλουμε και τον φόρο εισοδήματος οικ ετουσ 2011 η το 0,5% που πληρωνεται στουσ δημους απο τα καταστημα εστιασης υπαρχει καμια διευκρινιση ;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σ ολους μηπως εχει ιδεα κανεις

Στον πίνακα iv του εντύπου της φορολογικής αναμόρφωσης στην σειρά που λέει λοιποί φόροι θα πρέπει να βάλουμε και τον φόρο εισοδήματος οικ ετουσ 2011 η το 0,5% που πληρωνεται στουσ δημους απο τα καταστημα εστιασης υπαρχει καμια διευκρινιση ;;;;;;

"3. Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως προς τη συμφωνία αυτών με τα φορολογικά και οικονομικά δεδομένα που προκύπτουν από τα τηρούμενα βιβλία. Επίσης, είναι υπεύθυνος για την ορθή φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται και τις οποίες παραθέτει αναλυτικά σε κατάσταση που συνυποβάλλεται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Το περιεχόμενο της κατάστασης αυτής υπόκειται σε έλεγχο σύμφωνα με το άρθρο 66 του Κ.Φ.Ε. Τέλος, με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος δηλώνεται ότι κατά τη διαρρεύσασα διαχειριστική περίοδο έχουν υποβληθεί ορθά όλες οι δηλώσεις παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος και απόδοσης των έμμεσων φόρων."

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να βάζουμε τα πάντα , Ελγα,ελογακ,χαρτόσημα,δημοτικά τέλη κλπ θα μου πεις γίνεται χωρίς να σου ξεφυγεί κάτι ή στα φέρνουν όλα που έχουν πληρώσει ????

Από τι στιγμή που δεν έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις τέτοια πράγματα ή να ζητάς ονλάϊν δημοτικές και άλλες ενημερότητες ή τι δηλώσεις έχουν υποβοβληθεί ... σφύρα μου κλέφτικα ....

Από εκεί και πέρα όμως αν το πάρεις πατριωτικά μπορείς να βάλεις μόνο ΦΠΑ και ΦΜΥ και να λές ότι τηρείς το γράμμα του νόμου .....

Έχουμε έτοιμες το 95% των καταστάσεων , σίγουρα θα τις ξανατσεκάρουμε , παρόλα αυτά διστάζουμε να τις στείλουμε χωρίς να έχει βγεί διευκρινιστική .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"3. Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως προς τη συμφωνία αυτών με τα φορολογικά και οικονομικά δεδομένα που προκύπτουν από τα τηρούμενα βιβλία. Επίσης, είναι υπεύθυνος για την ορθή φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται και τις οποίες παραθέτει αναλυτικά σε κατάσταση που συνυποβάλλεται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Το περιεχόμενο της κατάστασης αυτής υπόκειται σε έλεγχο σύμφωνα με το άρθρο 66 του Κ.Φ.Ε. Τέλος, με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος δηλώνεται ότι κατά τη διαρρεύσασα διαχειριστική περίοδο έχουν υποβληθεί ορθά όλες οι δηλώσεις παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος και απόδοσης των έμμεσων φόρων."

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να βάζουμε τα πάντα , Ελγα,ελογακ,χαρτόσημα,δημοτικά τέλη κλπ θα μου πεις γίνεται χωρίς να σου ξεφυγεί κάτι ή στα φέρνουν όλα που έχουν πληρώσει ????

Από τι στιγμή που δεν έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις τέτοια πράγματα ή να ζητάς ονλάϊν δημοτικές και άλλες ενημερότητες ή τι δηλώσεις έχουν υποβοβληθεί ... σφύρα μου κλέφτικα ....

Από εκεί και πέρα όμως αν το πάρεις πατριωτικά μπορείς να βάλεις μόνο ΦΠΑ και ΦΜΥ και να λές ότι τηρείς το γράμμα του νόμου .....

Έχουμε έτοιμες το 95% των καταστάσεων , σίγουρα θα τις ξανατσεκάρουμε , παρόλα αυτά διστάζουμε να τις στείλουμε χωρίς να έχει βγεί διευκρινιστική .........

Θα το παρουμε πατριωτικά και δεν αλλαζουμε τα πιστευω μας. Ας αφησουμε και στον ελεγχο να κανει κατι με την αναμορφωση. Διοτι αν τα κανουμε οπως λες φιλτατε Απόστολε, τοτε ο ελεγκτης θα ψαχνει κατι αλλο για να μας καρφωσει. Λοιπον να το βρει στην αναμορφωση, για να μην ασχοληθη με κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το παρουμε πατριωτικά και δεν αλλαζουμε τα πιστευω μας. Ας αφησουμε και στον ελεγχο να κανει κατι με την αναμορφωση. Διοτι αν τα κανουμε οπως λες φιλτατε Απόστολε, τοτε ο ελεγκτης θα ψαχνει κατι αλλο για να μας καρφωσει. Λοιπον να το βρει στην αναμορφωση, για να μην ασχοληθη με κατι αλλο.

Δε διαφωνώ το αντίθετο μάλιστα ...... :)

Αν και να σου πω την αλήθεια έχω σώσει 2 αρχεία , ένα μόνο με αυτά δηλαδή το απλό που λένε και ένα που έχω όλα τα προανεφερόμενα δηλαδή το φουλ έξτρα ..... :D (και ύστερα λες γιατί αργήσαμε με τις δηλώσεις φέτος .... :) )

Μια ερώτηση γιατί εκεί κόλησα παντελώς ....... Δεν είχα προσέξει ότι πρέπει να στείλουμε και κατάσταση καρ αντ χάουσες ....... Θα υποβάλλουμε σε αυτούς πχ με αυτοκίνητα που είχαν άνω των 15 χιλ. εργοστασιακή αξία μόνο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ το αντίθετο μάλιστα ...... :)

Αν και να σου πω την αλήθεια έχω σώσει 2 αρχεία , ένα μόνο με αυτά δηλαδή το απλό που λένε και ένα που έχω όλα τα προανεφερόμενα δηλαδή το φουλ έξτρα ..... :D (και ύστερα λες γιατί αργήσαμε με τις δηλώσεις φέτος .... :) )

Μια ερώτηση γιατί εκεί κόλησα παντελώς ....... Δεν είχα προσέξει ότι πρέπει να στείλουμε και κατάσταση καρ αντ χάουσες ....... Θα υποβάλλουμε σε αυτούς πχ με αυτοκίνητα που είχαν άνω των 15 χιλ. εργοστασιακή αξία μόνο .....

Πως σουρθε παλι αυτο με τα αυτοκινητα. Λεει να αναφερθουν τα επιβατικα που ειναι στο ονομα της επιχειρησης (εταιρειας) , δεν κανει ομως κανενα διαχωρισμό. Η μηπως κανει και δεν τον είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι από που προβλέπεται η υποβολή κατάστασης αυτ/των & οικιών?

Εγώ π.χ. δεν πρόκειτε να υποβάλω τέτοιο πράμα, αφού δεν έχω τεκμαρτό εισόδημα μισθωτών από χρήση ΕΙΧ ή οικίας σε καμία εταιρεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι από που προβλέπεται η υποβολή κατάστασης αυτ/των & οικιών?

Εγώ π.χ. δεν πρόκειτε να υποβάλω τέτοιο πράμα, αφού δεν έχω τεκμαρτό εισόδημα μισθωτών από χρήση ΕΙΧ ή οικίας σε καμία εταιρεία..

Προβλέπεται απο το εντυπο. Οταν ομως δεν τα εχεις δεν τα συμπληρώνεις. Αλλά εσενα τωρα ποιος σε ζορισε πρωι-πρωί και αρχισες να φωναζεις σαν να σου βαλανε μαχαιρι στο λεμό. Δεν καλοξυπνησες φαινεται και θα βρουμε εμεις το μπελά μας , με τις φωνες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΤΟ ΦΠΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2011,ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ?ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ 6ου ΔΙΜΗΝΟΥ 11ος-12ος ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ.ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπεται απο το εντυπο. Οταν ομως δεν τα εχεις δεν τα συμπληρώνεις. Αλλά εσενα τωρα ποιος σε ζορισε πρωι-πρωί και αρχισες να φωναζεις σαν να σου βαλανε μαχαιρι στο λεμό. Δεν καλοξυπνησες φαινεται και θα βρουμε εμεις το μπελά μας , με τις φωνες σου.

10.00 μμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπεται απο το εντυπο. Οταν ομως δεν τα εχεις δεν τα συμπληρώνεις. Αλλά εσενα τωρα ποιος σε ζορισε πρωι-πρωί και αρχισες να φωναζεις σαν να σου βαλανε μαχαιρι στο λεμό. Δεν καλοξυπνησες φαινεται και θα βρουμε εμεις το μπελά μας , με τις φωνες σου.

Από ποίο έντυπο προβλέπεται η επιπλέον κατάσταση ....?????

Αφού τα στοιχεία τα αντλεί είτε από την οριστική ΦΜΥ (σε περίπτωση τεκμαρτού μισθού) είτε από τη λογιστική κατάσταση όπου αναφέρονται τα στοίχεια του αυτοκινήτου ...

Απλά δεν έχω εντοπίσει (όχι ότι το έχω ψάξει κιόλας) που αναφέρεται τέτοια κατάσταση .....

Εμείς έχουμε τεκμαρτό εισόδημα από ΙΧ , υπέβαλλα τη ΦΜΥ μόνο με τον ανάλογο κωδικό (17) θα υποβάλλω και τη λογιστική κατάσταση , ε τι στο καλό θέλουν ακόμη ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΤΟ ΦΠΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2011,ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ?ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ 6ου ΔΙΜΗΝΟΥ 11ος-12ος ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ.ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Οτι αφορα το διαχειριστικό ετος 2010 και εχει εξοφληθει μεχρι την ωρα που θα κατατεθει το εντυπο αυτο, θα μπει στα πληρωμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποίο έντυπο προβλέπεται η επιπλέον κατάσταση ....?????

Αφού τα στοιχεία τα αντλεί είτε από την οριστική ΦΜΥ (σε περίπτωση τεκμαρτού μισθού) είτε από τη λογιστική κατάσταση όπου αναφέρονται τα στοίχεια του αυτοκινήτου ...

Απλά δεν έχω εντοπίσει (όχι ότι το έχω ψάξει κιόλας) που αναφέρεται τέτοια κατάσταση .....

Εμείς έχουμε τεκμαρτό εισόδημα από ΙΧ , υπέβαλλα τη ΦΜΥ μόνο με τον ανάλογο κωδικό (17) θα υποβάλλω και τη λογιστική κατάσταση , ε τι στο καλό θέλουν ακόμη ??????

Απόστολε, με ξυλινη γλωσσα εγραψα, ε; Οταν μπεις στον λογ/μο ΤΑΞΙΣ του καθε φορολογουμενου , απο την κατασταση φορολογικης αναμορφωσης , σου βγαζει την παρακατω εικονα.

Επιλέξτε Δήλωση

Πίνακες Αυτοκινήτων και Κατοικιών 2011

Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης 2011

Οταν πατησεις το καθενα απο αυτα σου βγαζει να ανεβάσεις απο το δισκο σου αρχειο.

Το παραπανω το εκανα κοπυ απο τον δικο μου λογ/μο ΤΑΞΙΣ.

Πάνω στο ΤΑΞΙΣ εχει και το αναλογο προγραμματακι.

Για αυτ/τα - κατοικιες.

http://www.gsis.gr/carsandhouses.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόστολε, με ξυλινη γλωσσα εγραψα, ε; Οταν μπεις στον λογ/μο ΤΑΞΙΣ του καθε φορολογουμενου , απο την κατασταση φορολογικης αναμορφωσης , σου βγαζει την παρακατω εικονα.

Επιλέξτε Δήλωση

Πίνακες Αυτοκινήτων και Κατοικιών 2011

Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης 2011

Οταν πατησεις το καθενα απο αυτα σου βγαζει να ανεβάσεις απο το δισκο σου αρχειο.

Το παραπανω το εκανα κοπυ απο τον δικο μου λογ/μο ΤΑΞΙΣ.

Πάνω στο ΤΑΞΙΣ εχει και το αναλογο προγραμματακι.

Για αυτ/τα - κατοικιες.

http://www.gsis.gr/carsandhouses.htm

Απλά πές με χαζό πές με όπως θές , ακόμη δε μπορώ να κατανοήσω τη χρησιμότητα αυτής της κατάστασης και πότε είσαι υποχρεωμένος να τη στείλεις (μιλάω για τα καρ εντ χάουσες ) , από τι στιγμή που ήδη έχεις δώσει στοιχεία με τις οριστικές ...

Για αυτό και θα τα στείλω μέσα από το πρόγραμμα μου και θα ησυχάσω ...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα εγώ θα βάλω τα δικά μου ερωτηματικά μήπως και ξυπνήσουν εκεί πάνω και μας πουν τελικά τι θέλουν γιατί θα μας βγάλουν την επιξηγηματική τους 01/09 και κόψτε το λ σας πότε θα προλάβετε θα μας πουν στο τέλος. Τώρα εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήση σε κάποια ερωτηματικά μου παρακαλώ ας το κάνει

ΒΙΒΛΙΑ Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ .

1. ΦΠΑ - ΦΜΥ 4ο ΤΡΙΜΗΝΟ και 6ο ΔΙΜΗΝΟ /2010 Πληρωμή 2011 μπαίνει ή δεν μπαίνει ?

2. Αυτοέλενχος ( διαφορά ΦΠΑ χρηση 2010 ) Πληρωμή 2011 μπαίνει ή δεν μπαίνει ?

3 Αυτοέλενχος ( διαφορά ΦΠΑ χρηση 2009 ) Πληρωμή 2010 μπαίνει ή δεν μπαίνει ?

4 Φορολογία Εισοδήματος ( χρηση 2009 ) Πληρωμή 2010 μπαίνει ή δεν μπαίνει ?

5 Φορολογία Εισοδήματος ( χρηση 2010 ) Πληρωμή 2011 μπαίνει ή δεν μπαίνει ?

Και όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν σε κάθε μεμονομένη περίπτωση απορώ πότε περιμένουν να μας πουν τι ακριβώς ζητούν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ιωαννα

Από ποίο έντυπο προβλέπεται η επιπλέον κατάσταση ....?????

Αφού τα στοιχεία τα αντλεί είτε από την οριστική ΦΜΥ (σε περίπτωση τεκμαρτού μισθού) είτε από τη λογιστική κατάσταση όπου αναφέρονται τα στοίχεια του αυτοκινήτου ...

Απλά δεν έχω εντοπίσει (όχι ότι το έχω ψάξει κιόλας) που αναφέρεται τέτοια κατάσταση .....

Εμείς έχουμε τεκμαρτό εισόδημα από ΙΧ , υπέβαλλα τη ΦΜΥ μόνο με τον ανάλογο κωδικό (17) θα υποβάλλω και τη λογιστική κατάσταση , ε τι στο καλό θέλουν ακόμη ??????

Και εγώ την ίδια απορία έχω.

Κοίταξε στην παρ.1 του αρθ.45 του ΚΦΕ, μετά την τροποποίηση του από τον Ν.3842/2010, στην οποία αναφέρει:

... Με αποφάσεις του Υπ.Οικονομικών ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες και η διαδικασία υποβολής από τις επιχ/σεις των σχετικών στοιχείων για τη διασταύρωση των δηλώσεων από τους δικαιούχους των εισοδημάτων των περιπτώσεων γ και στ της παραγράφου αυτής.

Από εκεί και πέρα στις ερωτήσεις απαντήσεις της ΓΓΠΣ για τη συμπλήρωση του Ε7 μάθαμε ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε στο Ε7 και το τεκμαρτό εισόδημα από ΙΧ.

Εχει βγει κάποια απόφαση;

Αν μη τι άλλο δεν έχουμε και τόσες απορίες για τη συμπλήρωση αυτής της δήλωσης, τουλάχιστον όσον αφορά τα αυτοκίνητα, για τα σπίτια δεν έχω τέτοια περίπτωση.

Επειδή το δοκίμασα, όταν δεν υπάρχει τεκμαρτό εισόδημα χρήσης ΙΧ, λόγω μικρής ή μειωμένης αξίας, δεν συμπληρώνουμε ούτε ποιός το χρησιμοποιεί, γιατί δεν παίρνει το 0 στο εισόδημα του δικαιούχου.

Τα έχω συμπληρώσει, δεν τα στέλνω, περιμένω απόφαση και διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ IV ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΔΟΘΕΝΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΦΠΑ, ΦΜΥ, ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ?

ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ 0 ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε έτοιμες το 95% των καταστάσεων , σίγουρα θα τις ξανατσεκάρουμε , παρόλα αυτά διστάζουμε να τις στείλουμε χωρίς να έχει βγεί διευκρινιστική .........

Εγώ είπα να περιμένω την διευκρινιστική, έτσι και αλλιώς παράταση στη παράταση, καλά Χριστουγεννα.

Μη τα κάνουμε και δυο φορές.

Και όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν σε κάθε μεμονομένη περίπτωση απορώ πότε περιμένουν να μας πουν τι ακριβώς ζητούν ?

Μήπως ξέρουν και αυτοί τί ζητούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΑΡΙΑ ΖΑΝΤΕ

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ! ΟΥΤΕ ΤΟ CARSANDHOUSES ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ! ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΑΠΟ 5 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΗ ΜΗΠΩΣ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΤΖΙΦΟΣ!!!! ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον τρίτο πίνακα μπαίνουν οι υποχρεωσεις που έχουν δημιουργηθει μέσα στο 2010

Αν τα πληρώσεται ΄λεστω και την προηγούμενη ημέρα απο την υποβολή της δήλωσης μπαινουν ως πληρωμένα

αν δεν πληρωθούν μέχρι και την ημέρα αποστολής της δήλωσης μπαίνουν ως απλήρωτα

τα ερωτήματα αυτά έχουν απαντηθεί τουλάχιστον πέντε σελίδες πίσω στο θέμα

να διαβάζουμε και λίγο το θέμα πριν θέσουμε τις ερωτήσεις βρε συνάδελφοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

στον τρίτο πίνακα μπαίνουν οι υποχρεωσεις που έχουν δημιουργηθει μέσα στο 2010

Αν τα πληρώσεται ΄λεστω και την προηγούμενη ημέρα απο την υποβολή της δήλωσης μπαινουν ως πληρωμένα

αν δεν πληρωθούν μέχρι και την ημέρα αποστολής της δήλωσης μπαίνουν ως απλήρωτα

τα ερωτήματα αυτά έχουν απαντηθεί τουλάχιστον πέντε σελίδες πίσω στο θέμα

να διαβάζουμε και λίγο το θέμα πριν θέσουμε τις ερωτήσεις βρε συνάδελφοί

Επιχειρηση εχει προβει σε διακονονισμό υποχρεώσεων που αφορουσαν φορο εισοδηματος 2010, φπα , κ.α με ρυθμιση τα οποια τα πληρωνει μεχρι και σημερα...θεωρουνται πληρωμενα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχειρηση εχει προβει σε διακονονισμό υποχρεώσεων που αφορουσαν φορο εισοδηματος 2010, φπα , κ.α με ρυθμιση τα οποια τα πληρωνει μεχρι και σημερα...θεωρουνται πληρωμενα???

ΝΑΙ. Και αν ποιο κατω δεν ειναι συνεπής δεν υπαρχει προβλημα διοτι η ασυνεπεια προεκυψε μετα την καταθεση του σημειώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχύει αυτό

έχουν ενημερωθει και θα αλλάξουν την απάντηση ίσως και αυριο

την διαδικασία θα την κάνουν όλοι γιατι υπάρχει ο 3ος πίνακας με τους φορους

φορολογική αναμόρφωση κάνουν όσοι έχουν δαπάνες που περιλαμβάνονται στο άρθρο 31 του 2238/94 και δεν εκπίπτουν φορολογικά μερικώς ή ολικώς

Δηλαδή οσοι δεν έχουν κάνει αναμόρφωση,ας χρωστάνε φπα κλπ δεν θα υποβάλλουν την φορολογική αναμόρφωση?έτσι λένε οι ερωτοαπαντήσεις του ταχις

αν τις κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο συμπεραίνω και εγω συνάδελφε. Επίσης οτι στα οφειλόμενα θα γράψουμε οτι οφείλει μέχρι και την στιγμή της υποβολής και ας προέρχεται και απο προηγούμενα ετη δηλ το υπ'ολοιπο του 54 για παράδειγμα και στα καταβαλόμενα οτι εχει καταβάλει απο τις υποχρεώσεις που προέκυψαν εως 31/12/2010. Ολο αυτό δεν μου φαίνεται ομως λογικό ειδικά ως προς το μέρος που αφορά αυτούς που έχουν υποχρέωση υποβολής δηλ η λογική λέει οτι θα πρέπει να υποβάλλουν και αυτοί που εχουν οφειλές και οχι μονο αυτοι που εχουν κάνει φορολογική αναμόρφωση των εξόδων τους.

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω να μην υπάρχει υποχρέωση υποβολής του πίνακα φορολογικής αναμόρφωσης,για όσους δεν είχαν

αναμορφωτέες δαπάνες και δεν έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Το λέω αυτό διότι στην στήλη των χρεών,πρέπει να γράψεις και πόσο ΦΠΑ πλήρωσες ακόμα και αν δεν

έχεις καμία άλλη εκρεμότητα ή δαπάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...