Jump to content
  • 0
TAG

ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

Question

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Σας παραθέτω το παράδειγμα από το βιβλίο του Γκλεζάκου "ΦΠΑ ΤΑ ΣΥΣΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ" έκδοση 2007 :

"Γαλλικό τιμολόγιο εκδίδεται μέσα στον Ιούνιο αλλά τα αγαθά μεταφέρονται στην Ελλάδα τον Ιούλιο

Επειδή ο ΦΠΑ γίνεται απαιτητός για το Ελληνικό Δημόσιο κατά το χρόνο έκδοσης του τιμολογίου (Ν.2859/2000 άρθρο 18), η ελληνική επιχείρηση θα πρέπει να δηλώσει την ενδοκοινοτική απόκτηση στο μήνα Ιούνιο και έτσι θα συμπεριλάβει την απόκτηση:

-Στην περιοδική δήλωση για το μήνα Ιούνιο

-Στην δήλωση INTRASTAΤ για το μήνα Ιούνιο

-Στον ανακεφαλαιωτικό Πίνακα για το τρίμηνο Απριλίου-Ιουνίου (σημ. τότε ήταν τρίμηνο)"

Το ερώτημα μου είναι πότε θα γίνουν οι εγγραφές στα βιβλία διότι έχω δει ότι πολλοί συνάδελφοι καταχωρούν την πράξη με την παραλαβή, αλλά έτσι δε συμφωνούν οι δηλώσεις με τα βιβλία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΑΠΟΦΑΣΗ 1091531/25.9.2009

12. Χρόνος δήλωσης των συναλλαγών:

Η ενδοκοινοτική παράδοση αγαθών καθώς και η παροχή υπηρεσιών δηλώνονται στους

ανακεφαλαιωτικούς πίνακες την ημερολογιακή περίοδο (ημερολογιακό μήνα) που ο φόρος

καθίσταται απαιτητός από το δημόσιο. Στην ενδοκοινοτική παράδοση αγαθών ο φόρος καθίσταται

απαιτητός κατά το χρόνο έκδοσης του τιμολογίου ή άλλου στοιχείου που επέχει θέση τιμολογίου και

το αργότερο τη 15η του επόμενου μήνα από αυτόν που πραγματοποιείται η ενδοκοινοτική παράδοση

των αγαθών. Η ενδοκοινοτική παράδοση πραγματοποιείται κατά το χρόνο που τα αγαθά τίθενται

στη διάθεση του προσώπου που τα αποκτά και όταν ο προμηθευτής των αγαθών αναλαμβάνει την

υποχρέωση αποστολής τους, κατά το χρόνο που αρχίζει η αποστολή των αγαθών. Στην περίπτωση

που η αντιπαροχή εισπράττεται πριν την παράδοση των αγαθών ως προκαταβολή, ο χρόνος

είσπραξης της προκαταβολής αποτελεί το χρόνο που ο φόρος καθίσταται απαιτητός από το δημόσιο

και η συναλλαγή πρέπει να δηλωθεί στον ανακεφαλαιωτικό πίνακα (κατά το μέρος της είσπραξης).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΠΟΦΑΣΗ 1091531/25.9.2009

12. Χρόνος δήλωσης των συναλλαγών:

Η ενδοκοινοτική παράδοση αγαθών καθώς και η παροχή υπηρεσιών δηλώνονται στους

ανακεφαλαιωτικούς πίνακες την ημερολογιακή περίοδο (ημερολογιακό μήνα) που ο φόρος

καθίσταται απαιτητός από το δημόσιο. Στην ενδοκοινοτική παράδοση αγαθών ο φόρος καθίσταται

απαιτητός κατά το χρόνο έκδοσης του τιμολογίου ή άλλου στοιχείου που επέχει θέση τιμολογίου και

το αργότερο τη 15η του επόμενου μήνα από αυτόν που πραγματοποιείται η ενδοκοινοτική παράδοση

των αγαθών. Η ενδοκοινοτική παράδοση πραγματοποιείται κατά το χρόνο που τα αγαθά τίθενται

στη διάθεση του προσώπου που τα αποκτά και όταν ο προμηθευτής των αγαθών αναλαμβάνει την

υποχρέωση αποστολής τους, κατά το χρόνο που αρχίζει η αποστολή των αγαθών. Στην περίπτωση

που η αντιπαροχή εισπράττεται πριν την παράδοση των αγαθών ως προκαταβολή, ο χρόνος

είσπραξης της προκαταβολής αποτελεί το χρόνο που ο φόρος καθίσταται απαιτητός από το δημόσιο

και η συναλλαγή πρέπει να δηλωθεί στον ανακεφαλαιωτικό πίνακα (κατά το μέρος της είσπραξης).

Άρα οι δηλώσεις δεν θα συμφωνούν με τα βιβλία? Δε σε προβληματίζει αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρα οι δηλώσεις δεν θα συμφωνούν με τα βιβλία? Δε σε προβληματίζει αυτό?

 Επαναφέρω το θέμα γιατί ακόμα δε βρήκα άκρη. Το τιμολόγιο του Οίκου του εξωτερικού εκδίδεται το Νοέμβριο με δική του ευθύνη αποστολής και τα αγαθά έρχονται και άρα τίθενται στη διάθεση μας το Δεκέμβριο. Πότε να το περάσω διάολε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Επαναφέρω το θέμα γιατί ακόμα δε βρήκα άκρη. Το τιμολόγιο του Οίκου του εξωτερικού εκδίδεται το Νοέμβριο με δική του ευθύνη αποστολής και τα αγαθά έρχονται και άρα τίθενται στη διάθεση μας το Δεκέμβριο. Πότε να το περάσω διάολε?

Ενημέρωση στα βιβλία με την ημερομηνία έκδοσης τιμολογίου του οίκου εξωτερικού άσχετα με την παραλαβή των αγαθών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Επαναφέρω το θέμα γιατί ακόμα δε βρήκα άκρη. Το τιμολόγιο του Οίκου του εξωτερικού εκδίδεται το Νοέμβριο με δική του ευθύνη αποστολής και τα αγαθά έρχονται και άρα τίθενται στη διάθεση μας το Δεκέμβριο. Πότε να το περάσω διάολε?

 

Καταχώρηση τιμ. εισαγωγής με ημερομηνία έκδοσης σε 32.

Φπα, Intrastat & ανακεφαλαιωτικό με ημερομηνία τιμολογίου.

Ολοκλήρωση εισαγωγής (δηλαδή χρέωση εμπορευμάτων ή ότι είναι τελος πάντων) με ημερομηνία παραλαβής.

 

Αν μιλάς για β' κατηγορίας, εγώ στα βιβλία τα εμφανίζω με την παραλαβή, αλλά στις δηλώσεις βάσει τιμολογίου.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ενημέρωση στα βιβλία με την ημερομηνία έκδοσης τιμολογίου του οίκου εξωτερικού άσχετα με την παραλαβή των αγαθών.

ήρθε ο ΚΦΑΣ να σας λύσει όλα τα προβλήματα!!!

Στην περίπτωση που κατά την διάρκεια της χρήσης λαμβάνονται στοιχεία αγοράς αγαθών πριν από την παραλαβή τους, η ενημέρωση των βιβλίων γίνεται κατά την παραλαβή των αγαθών. (βλ. άρθρο 4, παρ. 18).  από 1/1/13 όμως... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Η ενδοκοινοτική παράδοση πραγματοποιείται κατά το χρόνο που τα αγαθά τίθενται

στη διάθεση του προσώπου που τα αποκτά (= την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Η ενδοκοινοτική παράδοση πραγματοποιείται κατά το χρόνο που τα αγαθά τίθενται

στη διάθεση του προσώπου που τα αποκτά (= την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου).

δεν αντιλέγω ως προς την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου, μήπως όμως αυτό σημαίνει με την παραλαβή??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ήρθε ο ΚΦΑΣ να σας λύσει όλα τα προβλήματα!!!

Στην περίπτωση που κατά την διάρκεια της χρήσης λαμβάνονται στοιχεία αγοράς αγαθών πριν από την παραλαβή τους, η ενημέρωση των βιβλίων γίνεται κατά την παραλαβή των αγαθών. (βλ. άρθρο 4, παρ. 18).  από 1/1/13 όμως... :unsure:

 

 

Το συγκεκριμένο είναι αντιγραφή-επανάληψη της απαρ. 3 άρθρου 17 του ΚΒΣ και επομένως ισχύει και τώρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το συγκεκριμένο είναι αντιγραφή-επανάληψη της απαρ. 3 άρθρου 17 του ΚΒΣ και επομένως ισχύει και τώρα.

Καλημέρα. Έχεις απόλυτο δίκιο...

Αφού ο ΚΒΣ μας είχε λύσει όλα τα προβλήματα ... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά. Επαναφέρω κι εγώ το θέμα με την εξής απορία: 

 

Πελάτης μέσα στο Δεκέμβριο παρέλαβε αγαθά από Ιταλία οπότε και πήρε στα χέρια του το τιμολόγιο, το οποίο μου έδωσε την Παρασκευή που μας πέρασε με τα τιμολόγια του Δεκεμβρίου. Αυτό έχει ημερομηνία 30/11. 

 

Αν κάνω τον ανακεφαλαιωτικό πίνακα τώρα και το βάλω με ημερομηνία 30/11 θα έχει πρόστιμο; Μπορώ να το δηλώσω με ημερομηνία Δεκεμβρίου (παραλαβής) και να το καταχωρήσω έτσι και στα βιβλία; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το σωστό είναι να δηλωθεί στο μήνα του.

 

Η τροποποιητική δεν έχει πρόστιμο.

 

Παρ΄όλα αυτά και στο Δεκέμβρη να το περάσεις υπάρχουν 0,0001% πιθανότητες να γίνει αντιληπτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το σωστό είναι να δηλωθεί στο μήνα του.

 

Η τροποποιητική δεν έχει πρόστιμο.

 

Παρ΄όλα αυτά και στο Δεκέμβρη να το περάσεις υπάρχουν 0,0001% πιθανότητες να γίνει αντιληπτό.

Σε ευχαριστώ, θα το περάσω στο Δεκέμβρη, έτσι κι αλλιώς έχω τα έγγραφα μεταφοράς που φαίνεται ότι έφυγε 7/12 από Ιταλία και έφτασε Ελλάδα 10/12 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατέβασε από τα downloads τις οδηγίες της ΕΣΥΕ που έχω ανεβάσει και κοίτα τη σελίδα 4.

Συνεχίζω μετά από ένα χρόνο...

Οι συγκεκριμένες οδηγίες ξεκαθαρίζουν το Intrastat. τι γίνεται όμως με το VIes που τίθεται θέμα διασταύρωσης. Αν ο Κουτόφραγκος το εκδώσει τον Οκτώβρη και τον συμπεριλάβει στον ανακεφαλαιωτικό του Οκτωβρίου  και εμείς το καταχωρήσουμε τον επόμενο μήνα και το συμπεριλάβουμε στον ανακεφαλαιωτικό του Νοεμβρίου δε θα έχουμε πρόβλημα? Φοβάμαι ότι δεν μπορούν να συμφωνήσουν τα πάντα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπερα,

Επιχειρηση πωλησης μεταχειρισμενων φορτηγων αγοραζει οχηματα απο Γερμανια. Εστω αγορα 5000 ευρω φορτηγου με ημερομηνια τιμολογιου 11/2018.  ΤΠΥ εκτελωνιστη με πληρωμη ΦΠΑ και τ.τ. 09/2019.

Καταχωρω ενδοκοινοτικη με χρεωπιστωση, ανακεφαλαιωτικο και intrastat μηνα 11/2018. Τον 09/2019 θα καταχωρησω τον ΦΠΑ που πληρωθηκε στο τελωνειο στα λοιπα προστιθεμενα ποσα οπως και τα τελη ταξινομησης σε χδε;

Επισης απογραφη γινεται στο φορτηγο το 2018 με αξια 5000 ευρω;

Ευχαριστω πολυ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×