Προς το περιεχόμενο

Γ' ΜΕΡΟΣ: Συζήτηση για τις ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ στην Επιστολή Διαμαρτυρίας στον Εγκλωβισμό και την Απαξίωση του Λογιστή


επισκέπτη Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από την σοβαρότητα του θέματος, ορισμένοι εδώ έχετε πολύ πλάκα.

Καταγγέλλετε την συνδικαλιστική ηγεσία του κλάδου, και καλά τους κάνετε τέτοιοι που είναι (ας μην ξεχνάμε βέβαια και το σύνθημα των αναρχικών "Οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους πρέπουν"), αλλά από ότι ξέρω και έχω διαβάσει κατά καιρούς στο φόρουμ, είναι και οι ίδιοι συνδικαλιστές.

Μάλιστα κάποιοι με αρκετά χρόνια δράσεις στο χώρο των λογιστών - φοροτεχνών.

Τι έγινε παιδιά δεν σας παίξουν στα σωματεία σας και ήλθατε να παίξετε στο φόρουμ;

Άντε βρε και βολευτές και μάλιστα κάποιοι και σε ανεξάρτητα κράτη.

Καλά θα κάνουν κάποιοι όψιμοι υπερασπιστές του κλάδου που περνούν επαναστατικές πρωτοβουλίες, να θυμηθούν ότι είναι και αυτοί μέρος του συστήματος, που σήμερα δήθεν καταγγέλλουν.

Αποχωρήσαντες από συλλόγους γιατί δεν εφαρμόστηκαν αποφάσεις γενικών συνελεύσεων, όπως διάβασα σε άλλα δημοσιεύματα στο φόρουμ ή κήρυκες και υποψήφιοι στο ΟΕΕ που μετά την αποτυχία τους το κατακεραύνωναν (καλά αυτό δεν είναι και σπάνιο, εδω ολόκληρες ηγεσίες του κλάδου έκανα φιέστες για το Φοροτεχνικό Επιμελητήριο και στις εκλογές του ΟΕΕ το ξέχασαν αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

¨Αντε λοιπόν συνάδελφοι και Ντουκάκιδες στην θέση του Ντουκάκη

Λοιποί συνάδελφοι ένα σας λέω

Μην τσιμπάτε και αυτοί όψιμοι προφήτες είναι.

Για την καρέκλα τους παιδεύονται οι άνθρωποι.

Το παραμύθι το έχουμε δει χρόνια τώρα.

Οι μόνοι που μπορούν να δώσουν λύση στα προβλήματα τους είναι οι ίδιοι οι λογιστές και όχι οι προβεβλημένοι προφήτες της πρωτοβουλίας.

Αυτοί το ξέρουν και το παίζουν το παιχνίδι καλά χρόνια τώρα.

Κάντε μια βόλτα στο φόρουμ και θα τους δείτε να μεταπηδούν από των ένα σύλλογο στον άλλο κάθε φορά που δεν τους κάθεται η καρέκλα ή προβολή τους μέσα από αυτών

Γι αυτό σας λέω μην ΤΣΙΜΠΑΤΕ

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ

Μιλήστε στον διπλανό σας συνάδελφο.

Πες του καλημέρα που έχετε να την πείτε κάτι χρόνια γιατί σας πήρε ένα πελάτη με 20 € λιγότερα

Πες του τα προβλήματα που έχετε και πάνω από όλα ΑΚΟΥΣΤΕ τα δικά του.

Συμφωνήστε ότι ο τάδε είναι μπαταξής, συμφωνήστε ο ένας στους δύσκολους καιρούς που ζούμε θα βοηθάει τον άλλον και πάνω από όλα οργανωθείτε κατά γειτονιά, κατά δήμο

Μόνο έτσι, αν ο ένας σεβαστή τον άλλον, την δουλειά του, την ζωή του, δει τον άλλον σαν ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ θα μπορέσουμε να ΒΡΟΥΜΕ και πάλι την ζωή μας την συναδελφικότητα μας, την καταξίωση μας σαν κλάδος.

Με παλιά υλικά και φθαρμένους σωτήρες δεν θα πάμε πουθενά, όπως δεν πηγαίναμε και μέχρι σήμερα.

Γι αυτό σας λέω

ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ

και αυτοί μια απο τα ίδια είναι

Αξιότιμε κ. επισκέπτη,

ο τρόπος γραφής σου, για όσους σε γνωρίζουν, αναδεικνύει την ταυτότητά σου. Ωστόσο σεβόμενος την επιθυμία σου για ανωνυμία, θα σε αποκαλώ ως "Α".

Αγαπητέ φίλε (είμαστε φίλοι, έτσι δεν είναι;) A,

επειδή αναφέρεσαι προφανώς και σε μένα, σε ρωτάω ευθέως : Εγώ παιδεύομαι για καρέκλες; Το ξέρεις πολύ καλά οτι το έχω αποδείξει έμπρακτα, πως δεν με νοιάζουν. Αλλοι νοιάζονται για καρέκλες φίλε Α και μάλιστα βρίσκονται πολύ κοντά σου και σε συχνή (ίσως και καθημερινή) επαφή. Το ξέρεις αυτό πολύ καλά, έτσι δεν είναι; Δεν το έχουμε κιόλας συζητήσει μεταξύ μας;

Κυκλοφόρησε μια επιστολή και άμεσα συγκεντρώθηκαν εκατοντάδες υπογραφές κυρίως από συναδέλφους. Αυτό 2 πράγματα μπορεί να σημαίνει: Είτε η επιστολή έδωσε ένα όραμα ικανό να προκαλέσει αυτή την πρωτοφανή συσπείρωση, είτε οι υπογράφοντες παρασύρθηκαν ως ανόητοι. Τι γνώμη έχεις εσύ φίλε Α; Το ερώτημα βέβαια αυτό ίσως και να είναι περιττό, γιατί η συχνή σου επίκληση "να μην τσιμπάμε" μάλλον καταδεικνύει πως αντιμετωπίζεις τους συναδέλφους ως ψάρια. Το γεγονός αυτό μου προκαλεί έκπληξη. Γιατί σε ξέρω χρόνια και είμαι βέβαιος πως βαθειά μέσα σου επιθυμείς και εσύ να υπογράψεις την επιστολή. Αλλες καταστάσεις όμως σε κρατούν δέσμιο. Ετσι δεν είναι;

Δεν μπορώ άλλο να αντιδικήσω μαζί σου. Ηδη η γεύση της πίκρας είναι πολύ έντονη. Για αυτό σταματάω εδώ και σε καλώ να αφουγκραστείς τον πραγματικό Α, να κοιτάξεις λίγο μέσα σου και καταργώντας κάθε είδους δεσμά, να υπογράψεις και εσύ την επιστολή.

Με αγάπη (και το ξέρεις...)

Καλή σου μέρα και νάσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αξιότιμε κ. επισκέπτη,

ο τρόπος γραφής σου, για όσους σε γνωρίζουν, αναδεικνύει την ταυτότητά σου. Ωστόσο σεβόμενος την επιθυμία σου για ανωνυμία, θα σε αποκαλώ ως "Α".

..................

κ. Βακρινε λυπαμαι πολυ που αναγκαζομαι να πω ο,τι ειπα στην Ειρηνη

Νομιζα οτι ηταν σαφες οτι ισχυουν για ολους..

Δεν μας ενδιαφερουν τα υπονοουμενα σας .....να τα πειτε αλλου....

αυτες οι υπογραφες που μαζευτηκαν ειναι συναδελφοι με προβληματα, και οφειλουμε να τα σεβαστουμε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλον Εθνικον εορτασμο ευχομαι και να σας πετυχει ο μπακαλιαρος σκορδαλια....

παω και γω γιατι αργησα να τον ξαλμυρισω και θα τον φαμε λυσσα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλον Εθνικον εορτασμο ευχομαι και να σας πετυχει ο μπακαλιαρος σκορδαλια....

παω και γω γιατι αργησα να τον ξαλμυρισω και θα τον φαμε λυσσα ....

Στείλε και λίγο προς τα εδώ... Γιατί δεν το βλέπω να προλαβαίνω... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα,

έχεις δίκιο, συμφωνώ μαζί σου.

Από την άλλη καταλαβαίνω την συναισθηματική φόρτιση...

Πιστεύω ότι ο Κωστής δεν θα επανέλθει.

Αλλά βλέπεις, όλοι είμαστε άνθρωποι, και έχουμε τις αδυναμίες μας...

Ας θεωρήσουμε ότι το συμβάν έληξε.

Πάμε παρακάτω.

Και με την ευκαιρία να ζητήσω από όλους, όσοι έχετε e-mail για δημοσίευση σε τοπικές εφημερίδες η και κανάλια, η οπουδήποτε αλλού εσείς κρίνετε, να μου τα στείλετε με e-mail η να τα δημοσιεύσετε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ζητώ εξ αρχής συγγνώμη για την μακροσκελή τοποθέτησή μου...

Κύριε Πατέλη.........

κουράστηκα να διαβάσω το κείμενό σας κι ομολογώ δεν εγινα σοφότερος....

Δεν σας γνωρίζω και δεν μπορώ να σας καταλογίσω κάτι σε προσωπικό επίπεδο.

Δεν σας ξέρω ούτε ως συνδικαλιστή (τη δράση σας) καθώς δεν είμαι ελ.επαγγ. αλλά μισθωτός.

Παρ΄όλα αυτά δεν μπορώ να μην σχολιάσω λίγα από όσα γράψατε...

ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΡΕΦΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ.

ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΘΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΟΥΝ,

Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΘΑ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ" ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ .

- ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

Αυτό το έγραψα κι εγώ και γι αυτό φώναζα από την αρχή ότι πρέπει να επιδιωχθεί η μαζικότητα κι όχι ο "αιφνιδιασμός"

Ωστόσο οι μόνοι που αυτό τον καιρό βγαίνουν κερδισμένοι από τις επισκέψεις τους στα υπουργεία είναι ο ΣΕΒ και οι τράπεζες.

ΜΟΝΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΑΣ.

Σ΄αυτό έχετε δίκιο.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΣΤΟΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΠΙΖΗΤΕΙ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΡΘΩΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ "ΧΑΡΙΣΕΙ" ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΌΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ "ΠΙΕΣΕΙ".

Βαρέθηκα να το ακούω αυτό........

Τα ίδια λένε και για την εξωτερική και για την διπλωματία και για τις στρατιωτικές δομές.

Τα ίδια να λέμε κι εμείς οι απλοί άνθρωποι που ζητάμε μια άλλη πορεία;

Και πως θα μας πείσετε ότι αυτά που γίνονται και δεν λέγονται δεν είναι αποτέλεσμα υπόγειας συναλλαγής;

Το υπουργείο δεν ζητά συμμάχους. Ζητά συνενόχους και θύματα. Συμμάχους έχει. Την τρόικα, το ΔΝΤ, την ΕΕ, το ΣΕΒ, τις τράπεζες, το Μίχαλο, το Δασκαλόπουλο και τον Καρατζαφέρη.

Κι αυτές οι περίφημες διαρθρωτικές αλλαγές.........

Τι κρύβεται πίσω από αυτό τον εύηχο όρο.... μήπως η αναβίωση ενός εργασιακού μεσαίωνα και η κατάργηση κοινωνικών δικαιωμάτων που καταχτήθηκαν με αγώνες δεκαετιών και αίμα;

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=3341

ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ.

Πως ακριβώς το εννοείτε αυτό το δημόσιο συμφέρον;

Η περικοπή των μισθών και των συντάξεων για την βελτίωση των δεικτών, η αύξηση του ΦΠΑ, η επιδότηση των τραπεζών εντάσσονται στο "δημόσιο συμφέρον";

ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΠΟΤΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΓΛΑΣΤΡΑ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ.

Ωραία παροιμία βρήκατε...... Σας βόλεψε. Μόνο που η γλάστρα είναι κι αυτή χρήσιμη και σίγουρα δεν στερεί από το βασιλικό ούτε το νερό ούτε το λίπασμά του.

Στην περίπτωσή μας ταιριάζει το "Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά"

Αν και ως συνήθως τα ξερά μάλλον θα την γλιτώσουν μιας και "στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται"

ΣΕ Γ.Σ. ΤΟ ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΕΘΕΣΕ ΘΕΜΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΔΟΘΕΙ ΠΡΟΣ ΔΑΙΒΟΥΛΕΥΣΗ (ΕΤΣΙ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ) ΑΦΗΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ.

Ο Παγκαλος αναρωτιέται φωναχτά "Ποιά κυβέρνηση έκανε ποτέ κάτι από όσα υποσχέθηκε προεκλογικά" κι εσείς κρατάτε την υπόσχεση για διαβούλευση ως κόρη οφθαλμού;

ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΠΑΧΑΛΟ.

ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΛΛΑΞΑΝ.

Αυτό δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική.

Όταν για να κλείσεις σε όποιοδήποτε έλεγχο το "σύστημα" απαιτούσε να έχεις κάτι να βρεί ο ελεγκτής ήταν ευθύνη των συναδέλφων το ότι δεν έκαναν πλήρως την αναμόρφωση;

Όταν έπρεπε να "ταϊσεις" αναγκαστικά το σύστημα δεχόμενος ένα χ ποσό ως διαφορές (στάχτη στα μάτια) και ένα Ψ ποσό που ανέβαινε τα σκαλιά ελεκτής-επόπτης-διευθυντής-στελέχη ΥΟ-κόμματα εξουσίας, είμαστε εμείς που δεν εφαρμόζουμε τον νόμο;

Όταν προάγονται και ανεβαίνουν την κλίμακα τα "στελέχη" που ταϊζουν το σύστημα με μαύρα και μένουν στάσιμοι άνθρωποι που καταλογίζουν τους φόρους χωρίς να δέχονται μίζα και στη συνέχεια βλέπουν τις εκθέσεις τους να μένουν στα συρτάρια κι οι επιχειρήσεις να τακτοποιούνται, φταίνε οι λογιστές;

http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-02-18-00-28-47-2010021820050/

- ΠΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟΝ 14.700 ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΣΔΟΕ ΚΑΙ Η ΓΓΠΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΑΠΟ ΠΙΑ E-MAIL ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΑΖΙΚΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑΡΞΗ (ΑΡΚΟΥΣΕ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΕΣΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΤΟΥ κ.ΚΑΠΕΛΕΡΗ).

Τι να πώ κε Πατέλη; Ωραίες ιδέες έχετε...

Χθες έλαβα ένα μήνυμα στο e-mail μου.

Καλώς ήρθατε στο TAXISnet!

Σας ενημερώνουμε πως η αίτηση εγγραφής σας έχει εγκριθεί.

Υπενθυμίζουμε ότι το username σας είναι .................

Λοιπόν το 2008 έκανα μια αίτηση εγγραφής στο τάξις για κάποιον φίλο.

Ήρθαν οι κωδικοί στο δικό μου e-mail τους παρέδωσα και έκτοτε δεν ασχολήθηκα.

ο άνθρωπος πέρα από κάποιες ερωτήσεις και απορίες που του λύνω κάνει μόνος του την δήλωσή του.

Ομως δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να αλλάξει το e-mail του με αποτέλεσμα τώρα που ζήτησε τον κλειδάριθμο το μήνυμα να έρθει σε μένα και έτσι να διαπιστώσω ότι ακόμη και σήμερα 3 χρόνια μετά στο taxis είναι αυτό.

Θα πρέπει τώρα με την πρωτοβουλία σας να αποδείξω στο ΣΔΟΕ ότι δεν είμαι ελέφαντας;

Θα έπρεπε κε Πατέλη να γνωρίζετε ότι οι δηλώσεις προς το taxis δεν φεύγουν από e-mail

Θα έπρεπε να ξέρετε ότι η βάση δεδομένων του υπουργείου έχει τα e-mail που δηλώθηκαν στην αρχική εγγραφή σε μεγάλο ποσοστό.

Θα έπρεπε επίσης να γνωρίζετε ότι πολύς κόσμος χρησιμοποιεί free e-mail σε servers όπως το yahoo που δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει πραγματικά στοιχεία.

Αρα πως θα κάνετε την ταυτοποίηση;

Και ακόμη θα έπρεπε να ξέρετε ότι το μόνο αξιόπιστο στοιχείο που έχει το υπουργείο σε σχέση με το από ποιόν υπολογιστή έφυγε η δήλωση είναι η καταγεγραμμένη IP του χρήστη.

κι ακόμη θα έπρεπε να γνωρίζετε πως στις οδηγίες που στο προηγούμενο taxis δίνονταν αναφερόταν πως δεν ήταν απαραίτητο ο χρήστης να διαθέτει εξοπλισμό αλλά μπορούσε να κάνει δηλώσεις και από το internet cafe της γειτονιάς.

Επίσης θα έπρεπε να ξέρετε ότι η ταυτότητα του προσώπου πίσω από κάθε ip είναι προσωπικό δεδομένο και δεν κοινοποιείται.

Βάσει της πρότασής σας λοιπόν....... αν δεχθούμε ότι θα δοθεί άδεια από την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.......

Θα ελεγχθούν όλα τα internet cafe μήπως έκαναν δηλώσεις παράνομα;

Εγώ που δουλεύω σε επιχείρηση που διαθέτει σύνδεση με σταθερή IP και που πάρα πολλοί συνάδελφοι στέλνουν την δήλωσή τους από το εδώ γραφείο τους θα πρέπει να αποδείξω ότι δεν έκανα εγώ όλες αυτές τις δηλώσεις με μαύρα χρήματα;

----------------------------------

Παρεμπιπτόντως..........

τώρα που ......... "χάνουμε το τραίνο" αλλά μαζευόμαστε αρκετοί........

μήπως κρίνετε σωστό αυτή την επιστολή διαμαρτυρίας να την στείλουμε όλοι οι συμμετέχοντες ένας-ένας, ειδικά στις διευθύνσεις των φορέων (taxis, ΙΚΑ, ΥΟ, ΟΑΕΕ) ώστε να φορτώσουμε λίγο τους servers τους;

Η το βρίσκετε προβληματικό ως τακτική;

ΥΓ: Δεν έχω καμία σχέση με τον άλλο επισκέπτη τον φίλο (Α) του κου Βακρινού.

Είμαι αυτός του οποίου ένα σχόλιο αναφέρεται κάτω από την επιστολή ως ένσταση 001.Από ανώνυμο επισκέπτη:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ. Βακρινε λυπαμαι πολυ που αναγκαζομαι να πω ο,τι ειπα στην Ειρηνη

Νομιζα οτι ηταν σαφες οτι ισχυουν για ολους..

Δεν μας ενδιαφερουν τα υπονοουμενα σας .....να τα πειτε αλλου....

αυτες οι υπογραφες που μαζευτηκαν ειναι συναδελφοι με προβληματα, και οφειλουμε να τα σεβαστουμε ....

Χωρίς να παραγνωρίζω ότι αν σε πνίγει το δίκιο οφείλεις να το διεκδικήσεις όπως οι παραπάνω ...... Συμφωνώ με τη Χρύσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστολή έχει κιόλας αποτέλεσμα

Ακόμα και αν δεν πάει πουθενά μου αρκεί που μαζί με μένα

Υπάρχουν άλλοι όσοι (250;) που πλέον σπάσαμε το φράγμα της σιωπής.

Οι συνδικαλιστές αντί να φωνάζουν {(«γραφούν με κεφαλαία»)}καλό θα ήταν να μας καλέσουν σε καμιά γενική συνέλευση .

Εγώ πάντως αποφάσισα ότι για κάθε ένα ερώτημα που έχω , πλέων να το στέλνω ηλεκτρονικά στο αντίστοιχο τμήμα στο υπουργείο , σκεφτείτε τι θα γίνει αν κάνουμε όλοι το ίδιο , βεβαία την απάντηση θα την πάρω με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο , διαβάζοντας και ρωτώντας τον φίλο μου ΜΑΚΗ ΝΩΤΗ και διάφορους άλλους συναδέλφους .

ΒΡΕΤΤΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πας να πολεμησεις ενα συστημα οποιο και εαν ειναι αυτο...πρεπει πρωτα απο ολα να το μελετησεις πως λειτουργει εκ των εσω.

Το συστημα ως συστημα εχει πολλα παρακλαδια και προεκτασεις, επεκτεινεται παντου.

Αυτο που εχει σημασια ειναι ομως να κατσει να δει καποιος ποιοι ειναι αυτοι που επεκτεινουν το συστημα και τι σκοπο εχουν.

Για να πολεμησεις ενα συστημα δεν απαιτειται μονο ο αυθορμητισμος διοτι ειναι κακος συμβουλος οπως ειχα πει σε παλιοτερη τοποθετηση μου.

Ο αιφνιδιασμος απο την αλλη ειναι σε θεση να προκαλεσει ειτε πολλα προβληματα στο συστημα ειτε κανενα. Ειναι θεμα καθαρα χειρισμων.

Οταν πας να πολεμησεις ενα συστημα το πρωτο που κανεις ειναι να καταμετρησεις τις αδυναμιες του, τις αντιφασεις του και τις παραλειψεις του. Κανενα συστημα δεν ειναι τελειο. Αφου λοιπον καταγραψεις ολα αυτα πραγμα που απαιτει πολυ χρονο και συνεχη πληροφορηση, τοτε κανεις την κινηση σου χωρις ομως να κατα την διαρκεια να προκαλεσεις θορυβο, διοτι ο αιφνιαδιασμος που θα υποστει το συστημα θα το φερει σε τετοια θεση που θα ενεργοπιησει ολους τους μηχανισμους του αμεσα.

Για να μην προκαλεσεις επομενως θορυβο, κανεις προσεκτικες κινησεις και ανακοινωνεις το αποτελεσμα οταν εσυ εισαι ετοιμος να το κανεις. Ετσι δινεις στο συστημα να καταλαβει οτι πλεον δεν μπορει να αντιδρασει οπως εκεινο θα εκρινε σε αλλη περιπτωση. Αυτο ομως απο την αλλη που εχει σημασια ειναι οταν πας να πολεμησεις ενα συστημα οποιο και εαν ειναι αυτο, πρεπει εξαρχης να του δωσεις να καταλαβει οτι ξερεις πως κινειται. Εδω ειναι το σημειο οτι πρωτα χρειαζεται μελετη στα σημεια του συστηματος. Αυτο απαιτει χρονο και ισως στην πορεια χαθει η ουσια....αλλα η ουσια δινεται απο τους ανθρωπους και τις ιδεες τους και απο τις κινησεις τους.

Γραφω τα παραπανω βασισμενος στο link που εδωσε ο επισκεπτης που πραγματικα δεν το γνωριζα για την αυτοχειρια στελεχους του υπουργειου. Τα θερμα μου συλληπητηρια στην οικογενεια του.

Και πραγματικα ευχαριστω για την φιλοξενεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπώ πως όσο μεγαλώνει ο αριθμος των υπογραφων τοσο περισσοτερες συνδικαλιστικες οργανωσεις δηθεν ταχα μου ταχαμου θα μπαινουν απο ενδιαφερον στο παιχνιδι. ε βεβαια φυσικο ειναι και αυτονοητο....... τις μας περνανε "για τίποτα ξύπνιους.... ....."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπώ πως όσο μεγαλώνει ο αριθμος των υπογραφων τοσο περισσοτερες συνδικαλιστικες οργανωσεις δηθεν ταχα μου ταχαμου θα μπαινουν απο ενδιαφερον στο παιχνιδι. ε βεβαια φυσικο ειναι και αυτονοητο....... τις μας περνανε "για τίποτα ξύπνιους.... ....."

Δεν πρέπει να μείνουμε μόνο σε αυτό. πρέπει να οργανωθούμε και η φωνή μας να ακούγετε δυνατά παντού. Παρακαλώ τους πρωτεργάτες να κάνουν την αρχή για να ακολουθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην εμπλακώ στην συζήτηση μιας και έχω μια διαφορετική άποψη για την πως θα πρέπει να λειτουργεί το κίνημα των λογιστών, αλλά ξαφνικά είδα δυο φίλους από την μια μεριά να παραθέτουν παλαιά κείμενα μου και από την άλλη πλευρά να με κατονομάζουν (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά Κωστή)

Κατά πρώτο έχω ακόμη τα …… παντελόνια να λέω ότι θέλω επώνυμα και όχι σαν άγνωστος Χ.

Δεν το έκανα ποτέ, εκτός από τις περιπτώσεις που το σύστημα με πέταγε έξω και πάντα υπέγραφα τις δημοσιεύσεις μου.

Κατά δεύτερο δεν μπορώ να γράψω κάτι το οποίο και γω έχω κάνει (και αναφέρομαι ευθέως στην αποχώρηση μου από τον ΛΣΑ και την ένταξη μου στην ΕΦΕΕ Α-Π).

Δεν ξέρω αν τα συστήματα μπλέχτηκα και καταγράφηκα ως συγγραφέας του συγκεκριμένου κειμένου αλλά δηλώνω ότι δεν έχω καμία σχέση και λυπάμαι πολύ που κάποιοι που νόμιζα ότι με ξέρουν, πίστεψα ότι ήμουν ο «Επισκέπτης».

Δεν έχω την μύγα, είδα παλαιό κείμενο μου στο όποιο δεν έπαψα να πιστεύω παρεμπιπτόντως.

Το συγκεκριμένο κείμενο για το οποίο κατηγορούμε σαν συγγραφέας, περιέχει και θέσεις που δεν με εκφράζουν πέρα για πέρα, τόσο σε χαρακτηρισμούς όσο και σε θέσεις που αναπτήσωνται μέσα σε αυτό.

Οι θέσεις μου για το συνδικαλιστικό κίνημα, για ΠΟΦΕΕ, ΟΕΕ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις έχουν καταγραφή εδώ και χρόνια σε αυτό το φιλόξενο φόρουμ και δεν έχουν αλλάξει.

Τέλος θέλω να εκφράσω, με την ευκαιρία, την αγανάκτηση μου, για μια ακόμη φορά, για την θέση του Γιάννη τόσο για το ρόλο του ΛΣΑ όσο και για την ίδρυση της ΕΦΕΕ Α-Π (κάτι που θα περίμενα να κάνουν και κάποιοι άλλοι από τους συμμετέχοντες αλλά φαίνεται ότι ενστερνίζονται αυτή την θέση του Χαλκιδέου

Αυτά και μένω

Με εκτίμηση

Απόστολος Αλωνιάτης

(κατά το κείμενο τηλεοπτικός αστέρα και λοιπά επιλήψιμα……….)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΠΟΤΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΓΛΑΣΤΡΑ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ.

Αυτό κε συνάδελφε λίγο κυνικό μου φαίνεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα μόνο για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις με φίλους (και επιτέλους ας ανοίξουμε άλλο θέμα ....)

Επείδη τυχαίνει τον Απόστολο να το γνωρίζω (έστω και λίγο) προσωπικά , πιστεύω ότι είναι και αυτός από τους λίγους που προσπαθούν , αυτά for the records , κατά τα λοιπά θα τον ήθελα και αυτόν μαζί σε όποια προσπάθεια κάνουμε, ανεξαρτήτως προσωπικών ή άλλων διαφορών .

Στο παρόν θέμα αρκετές φόρες μπήκα έγραψα κάποια πράγματα και στη συνέχεια δεν δημοσιέυσα ακριβώς για το λόγο μήπως τυχόν παρεξηγηθεί κάποιος (ακόμη και το ερώτημα προς την αγαπητη μου Ειρήνη για τους αποδεκτές το σκέφθηκα αρκετά) μιας και εδώ είμαστε όλοι μάζι . Για αυτό λοιπόν θα ήθελα να υπάρχει μια κάποια ηρεμία από όλους μας , άλλωστε τα νεύρα μας είναι ήδη τεντωμένα (κυρίως λόγω αφραγκίας ...... :) )

Πάμε παρακάτω, πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα , προσωπικά με ενδιαφέρει να διαβάζω τις προτάσεις του κ.Πατέλη . αλλά και του κάθε επισκέπτη ,που καλώς ή κακώς κάτι έχει κάνει (λίγο , πολύ , καλό , κακό ο καθένας κρίνει διαφορετικά ) , ακόμη πιο πολύ χαρούμενος θα ήμουν αν και αυτός έμπαινε μαζί στην επιστολή , ακόμη και αν δεν την πιστεύει 100% , είπαμε και συμφωνήσαμε ότι είναι ένα μικρό βήμα και δεν μπορεί να τα έχει όλα μέσα , ο Κωστής (Σταυρουλάκης) το έθεσε σωστά , σε αυτή την επιστολή ο καθένας μας μπορεί να δεί παραπέρα και όχι σε αυτό καθ'αυτό το κείμενο .

Αυτά τα λίγα από τον αγαπητό σας brosterακό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση με όλους αυτούς τους εμπλεκόμενους..

Αρκετοί από αυτούς που μίλησαν έχουν μεγάλη εμπειρία και κατέχουν καίριες θέσεις.

Μακάρι να μπορούσαμε να μιλήσουμε όμορφα.

Με την αντιπαραβολή αυτών των θέσεω τους θα πέρναμε πολύ χρήσιμα στοιχεία.

Θα προσπαθήσω να το βγάλω σε άλλο θέμα, ελπίζοντας να μην γίνει εκρηκτικό (να το ορίσουμε ως προϋπόθεση ομιλίας). Μόνο επιχειρήματα.

Όσο για το παρών θέμα - ΤΕΟ και DAS - πως να αυτονομήσω τις υπογραφές από την συζήτηση όταν έχει τέτοιο όγκο δεδομένων;

Μια κουβέντα !!! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία διευκρίνηση μόνο απο την πλευρά μου , σε καμία περίπτωση όταν υπέγραψα το κείμενο δεν είχα στο μυαλό μου τον Αποστόλη (a.a) ώς τηλεοπτικό αστέρα.

Αυτο το ξεκαθαρίζω απο την πλευρά μου δημόσια.

Κατα τα λοιπά μπορουν οι συνδικαλιστές του χωρου να σφαζονται ελεύθερα , εγω ορκίζομαι , ότι θα κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου για να βοηθήσω αυτην την προσπάθεια που ξεκινήσαμε και να ακουστούν οι φωνές μας.

Δεν τσιμπάω , κοιτώ στα μάτια τους παλιούς μου φίλους και χαιρετώ τους νέους.

Ετσι και αλλιώς αυτο που γίνεται εδω με τις υπογραφές το συζητάμε με όλους τους φίλους εδω και χρόνια , η ομάδα εχει ξεκινησει τις επιστολές απο το 2009 , δεν θα αφήσουμε τιποτα και κανεναν να χαλάσει αυτήν την προσπάθεια.

Συμφωνώ με τον ΤΕΟ οπως το θέτει,

Θα προτεινα να μην διαχωριστει το θεμα.

Η ροη της συζητησης μπορει να γινεται παραλληλα με την συλλογη των υπογραφων,

με την προυποθεση να μην αποπροσανατολιζεται η κουβεντα σε ασχετα θεματα...για αυτα ανοιξτε οσα θεματα θελετε αλλου.

ΤΕΟ-ΟFF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρηνη θα σε παρακαλουσα πολυ να τηρησεις αυτο που λες...

τα προσωπικα σας και τα συνδικαλιστικα σας δεν χωρανε εδω...

εμεις εδω στηριζουμε μια συγκεκριμενη προσπαθεια

κανεις δεν ρωτησε ποιος ακριβως την ξεκινησε και αν αρχισουμε να ψαχνουμε αποτερους σκοπους, απλα καποιοι θα χαρουν πολυ και θα γελανε που μια φορα ακομη εμεινε στη μεση οτι ξεκινησαμε...

Σε παρακαλω παρα πολυ .....

1)δεν εχω σκοπο να διαβασω ολες τις δημοσιευσεις και να χασω ολο το απογευμα...

2)καποιοι αν καταλαβα καλα το πανε αλλου (επι προσωπικου-επι κομματικου-επι πτυχιου-επι χιλια δυο)

αυτο που θελω να πω ειναι πως 1 φορα ψηφισα στην τελευταια εκλογη του οικονομικου επιμελητηριου και συχαθηκα πραγματικα απο το πως εκαναν οι "υποψηφιοι" και λοιποι παρατρεχαμενοι λακεδες για τα ψηφαλακια

δεν εχω δει καμια βελτιωση μεσω συνδικαλισμου στον κλαδο μας.Μονο καρεκλες ζητανε καποιοι για να εξυπηρετησουν την μισαλλοδοξια τους και τα συμφεροντα τους

δεν περιμενω κατι απο "οργανωμενη" συνδικαλιστικη κινηση και ουτε γουσταρω το καπελωμα του καθε τυχαρπαστου κοματαρχη

Η κινηση δια μεσω της παρουσης επιστολης θελω να πιστευω βασιζεται στην ανιδιοτελεια και στην παραθεση αξιολογων αιτηματων προς τους αρμοδιους φορεις.

Εαν καποιος νομιζει πως ολα οσα αλλαξαν ειναι προς το συμφερον της οικονομιας-κοινωνιας και του κλαδου μας να μην υπογραψει (αλλα μετα μην τολμησει να παραπονεθει και να ζηταει παρατασεις ή εαν τρεχει στο αυτοφωρο για πελατη με 30 ευρω το μηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην εμπλακώ στην συζήτηση μιας και έχω μια διαφορετική άποψη για την πως θα πρέπει να λειτουργεί το κίνημα των λογιστών, αλλά ξαφνικά είδα δυο φίλους από την μια μεριά να παραθέτουν παλαιά κείμενα μου και από την άλλη πλευρά να με κατονομάζουν (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά Κωστή)

Κατά πρώτο έχω ακόμη τα …… παντελόνια να λέω ότι θέλω επώνυμα και όχι σαν άγνωστος Χ.

Δεν το έκανα ποτέ, εκτός από τις περιπτώσεις που το σύστημα με πέταγε έξω και πάντα υπέγραφα τις δημοσιεύσεις μου.

Κατά δεύτερο δεν μπορώ να γράψω κάτι το οποίο και γω έχω κάνει (και αναφέρομαι ευθέως στην αποχώρηση μου από τον ΛΣΑ και την ένταξη μου στην ΕΦΕΕ Α-Π).

Δεν ξέρω αν τα συστήματα μπλέχτηκα και καταγράφηκα ως συγγραφέας του συγκεκριμένου κειμένου αλλά δηλώνω ότι δεν έχω καμία σχέση και λυπάμαι πολύ που κάποιοι που νόμιζα ότι με ξέρουν, πίστεψα ότι ήμουν ο «Επισκέπτης».

Δεν έχω την μύγα, είδα παλαιό κείμενο μου στο όποιο δεν έπαψα να πιστεύω παρεμπιπτόντως.

Το συγκεκριμένο κείμενο για το οποίο κατηγορούμε σαν συγγραφέας, περιέχει και θέσεις που δεν με εκφράζουν πέρα για πέρα, τόσο σε χαρακτηρισμούς όσο και σε θέσεις που αναπτήσωνται μέσα σε αυτό.

Οι θέσεις μου για το συνδικαλιστικό κίνημα, για ΠΟΦΕΕ, ΟΕΕ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις έχουν καταγραφή εδώ και χρόνια σε αυτό το φιλόξενο φόρουμ και δεν έχουν αλλάξει.

Τέλος θέλω να εκφράσω, με την ευκαιρία, την αγανάκτηση μου, για μια ακόμη φορά, για την θέση του Γιάννη τόσο για το ρόλο του ΛΣΑ όσο και για την ίδρυση της ΕΦΕΕ Α-Π (κάτι που θα περίμενα να κάνουν και κάποιοι άλλοι από τους συμμετέχοντες αλλά φαίνεται ότι ενστερνίζονται αυτή την θέση του Χαλκιδέου

Αυτά και μένω

Με εκτίμηση

Απόστολος Αλωνιάτης

(κατά το κείμενο τηλεοπτικός αστέρα και λοιπά επιλήψιμα……….)

Απόστολε

Σε ότι με αφορά.

1. Δεν είναι η πρώτη φορά που γράφω για την σχέση ΛΣΑ και του μακαρίτη του Μανιώτη. Και πέρα από κουβέντες, φήμες κλπ κλπ την αφορμή την έχεις δώσει εσύ (σαν ΛΣΑ) όταν μετά την αυτοκτονία του Μανιώτη υπήρχε στο φόρουμ αυτό πρόσκληση για γενική συνέλευση του ΛΣΑ για εκτίμηση της κατάστασης που διαμορφώνεται μετά τον θάνατο Μανιώτη. Το τότε ερώτημά – απορία μου, τι σχέση έχει ένας συνδικαλιστικός φορέας με έναν επιχειρηματία και μια επιχείρηση που έχει άμεση σχέση με τον χώρο μας (και δεν μιλάω μόνο για τα προγράμματα), έμεινε αναπάντητο.

2. την θέση μου για την ΕΦΕΕΑ-Π την έχω διατυπώσει από την πρώτη στιγμή. Διασπαστές σας απεκάλεσα, διασπαστές εξακολουθώ και σας αποκαλώ. Κάτι που το κουβεντιάσαμε και στο φόρουμ αλλά και κατ ιδίαν αρκετές φορές.

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα νομίζω ότι το ξερεις καλά ότι δεν με αφοράν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην εμπλακώ στην συζήτηση μιας και έχω μια διαφορετική άποψη για την πως θα πρέπει να λειτουργεί το κίνημα των λογιστών, αλλά ξαφνικά είδα δυο φίλους από την μια μεριά να παραθέτουν παλαιά κείμενα μου και από την άλλη πλευρά να με κατονομάζουν (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά Κωστή)

Κατά πρώτο έχω ακόμη τα …… παντελόνια να λέω ότι θέλω επώνυμα και όχι σαν άγνωστος Χ.

Δεν το έκανα ποτέ, εκτός από τις περιπτώσεις που το σύστημα με πέταγε έξω και πάντα υπέγραφα τις δημοσιεύσεις μου.

Κατά δεύτερο δεν μπορώ να γράψω κάτι το οποίο και γω έχω κάνει (και αναφέρομαι ευθέως στην αποχώρηση μου από τον ΛΣΑ και την ένταξη μου στην ΕΦΕΕ Α-Π).

Δεν ξέρω αν τα συστήματα μπλέχτηκα και καταγράφηκα ως συγγραφέας του συγκεκριμένου κειμένου αλλά δηλώνω ότι δεν έχω καμία σχέση και λυπάμαι πολύ που κάποιοι που νόμιζα ότι με ξέρουν, πίστεψα ότι ήμουν ο «Επισκέπτης».

Δεν έχω την μύγα, είδα παλαιό κείμενο μου στο όποιο δεν έπαψα να πιστεύω παρεμπιπτόντως.

Το συγκεκριμένο κείμενο για το οποίο κατηγορούμε σαν συγγραφέας, περιέχει και θέσεις που δεν με εκφράζουν πέρα για πέρα, τόσο σε χαρακτηρισμούς όσο και σε θέσεις που αναπτήσωνται μέσα σε αυτό.

Οι θέσεις μου για το συνδικαλιστικό κίνημα, για ΠΟΦΕΕ, ΟΕΕ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις έχουν καταγραφή εδώ και χρόνια σε αυτό το φιλόξενο φόρουμ και δεν έχουν αλλάξει.

Τέλος θέλω να εκφράσω, με την ευκαιρία, την αγανάκτηση μου, για μια ακόμη φορά, για την θέση του Γιάννη τόσο για το ρόλο του ΛΣΑ όσο και για την ίδρυση της ΕΦΕΕ Α-Π (κάτι που θα περίμενα να κάνουν και κάποιοι άλλοι από τους συμμετέχοντες αλλά φαίνεται ότι ενστερνίζονται αυτή την θέση του Χαλκιδέου

Αυτά και μένω

Με εκτίμηση

Απόστολος Αλωνιάτης

(κατά το κείμενο τηλεοπτικός αστέρα και λοιπά επιλήψιμα……….)

Απόστολε δεν γνωρίζω αλλά ούτε και ενδιαφέρομαι για τις ιστορικές διαφορές και πικρίες που δημιουργήσατε στην Αθήνα με διάφορους συλλόγους του χώρου.

Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για κανέναν συνδικαλιστικό φορέα, ομοσπονδία ,ΟΕΕ κλπ. Ξεκίνησα να εργάζομαι το 1986 σαν μισθωτός λογιστής και ήμουν ενεργό μέλος στην Ενωση Λογιστών Θεσσαλονίκης. Σε δυό χρόνια μου κόπηκε η όρεξη. Ο συνδικαλισμός έχει καταντήσει επάγγελμα και χώρος προαγωγής για δημόσια πόστα και αξιώματα την τελευταία εικοσαετία. Ακόμα και πρόσφατα κάποιο συνάδελφοι μας συνδικαλιστές, έχουν λάβει διευθυντικές θέσεις μέχρι και σε δημόσια νοσοκομεία. Προιστάμενοι ΔΟΥ διοικούν ΔΕΚΟ. Ας ξεχάσουμε ότι ξέραμε σιχτιρίζοντας ότι μας σκοτώνει γιατί άρχισε να πέφτει πείνα.

Αναρτήθηκε αυτή η επιστολή στο forum, δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει ποιός την συνέταξε, αλλά έλαμψαν τα μάτια όταν τη διάβασα. Διάβασα λόγια ψυχής, πραγματικές αλήθειες. Ειναι μια επιστολή-κραυγή που θέλω να πιστεύω ότι εκφράζει ενα πολύ μεγάλο ποσοστό του κλάδου. Μέσα σε λίγες μέρες συγκέντρωσε σημαντική υποστήριξη. Αν διαδοθεί θα στηριχτεί πιστεύω από περισσότερους συναδέλφους μας, αλλά και από φορολογούμενους πολίτες και εφοριακούς υπαλλήλους.

Σε καθημερινές συζητήσεις στις ΔΟΥ αρκετοί υπάλληλοι εκφράζουν έντονη ανησυχία μαι το μέλλον τους, θεωρούν τον εαυτό τους "προσεχώς απολυόμενο". Μην ξεχνάμε ότι τα πράγματα τρέχουν, πάμε για το πέμπτο φορολογικό νομοσχέδιο τον Ιούνιο που μέσα σε όλα θα σκουπίσει και τις ΔΟΥ. Ολα είναι προμελετημένα στη μεθόδευση σκοντάφτουν, αλλά είναι υποχρεωμένοι να προχωρήσουν. Βρισκόμαστε μπροστά στην παταγώδη κατάρρευση των εσόδων του κράτους. Δε θα τρελλαθούμε εμείς δουλεύοντας με το πιστόλι στο κεφάλι να κάνουμε αλχημείες πετσοκόβοντας αυθαίρετα δαπάνες για να αυξηθεί η φορολογητέα ύλη προκειμένου να εμφανιστούν με το στανιό κέρδη για να προκύψουν φόροι που στο φινάλε δεν θα πληρωθούν. Μέσα σε δυό χρόνια ο τζίρος της μικρής-μεσαίας αγοράς έπεσε στη μέση. Πολύ σωστά αναφέρει η επιστολή "δεν θα γίνει η πλάτη μας τσόχα για παιγνίδια". Ολος ο κόσμος βράζει, κινητοποιείται, οργανώνεται όπως μπορεί, αρκεί να βρεί μαχητική και με πείσμα έκφραση, παρακάμπτοντας κάθε γραφειοκρατικό συνδικαλιστικό φορέα. Εμείς θα συνεχίσουμε να είμαστε έξω από την κοινωνία?.Επιχειρούμε να δημιουργήσουμε μια χαραμάδα να μπεί λιγάκι φως και στα δικά μας μυαλά, μήπως το πάρουμε απόφαση και κινητοποιηθούμε με ότι τρόπο αποφασίσουμε στη συνέχεια. Δεν αξίζει να επιχειρήσουμε?. Εντάξει δε λέω οι πιο πολλοί είμαστε άπειροι σε τέτοια, θα τα βρούμε στην πορεία. Σκοπός μας δεν είναι να καθίσουμε σε τραπέζια για να προβάλλουμε τις θέσεις μας σε ΜΜΕ που θα επιχειρήσουν να τα αναποδογυρίσουν. Θέλω να πιστεύω όμως ότι το υπουργείο οφείλει να έχει την ωριμότητα να αναθεωρήσει κάποια σημεία του 3842 (να επαναφέρει την ΑΠΥ στο προηγούμενο καθεστώς, να περιορίσει την αναμόρφωση σε βασικές δαπάνες που ξεκαθάρισε το τοπίο, και να μην χρειάζεται από εμάς καμιά δήλωση -κατάσταση για οφειλόμενους φόρους-τέλη). Θα πρέπει να καταλάβουν ότι αυτά είναι άλλου παπά ευαγγέλια δηλαδή του δικού τους. Είμαστε βαποράκια-ιδιώτες που μεσολαβούμε ανάμεσα στις επιχειρήσεις και το κράτος και χάρη στην δουλειά μας συλλέγουν τους φόρους. Σε τίμια δουλειά όμως που σέβεται και την επιχείρηση και το κράτος τηρώντας αρχές και κανόνες με την υπογραφή μας για την οποία φυσικά δεχόμαστε κάθε έλεγχο και ευθύνη. Μέχρι εκεί και μή παρέκει. Κάναμε επανειλημμένα τον χαμάλη γιατί κεντρικά ήταν ανίκανοι. Τους βγάλαμε Περαιώσεις τους βγάλαμε το ΕΤΑΚ κλπ.

Ολα χωρίς να ζητήσουμε κάτι χωρίς να κερδίσουμε κάτι, ξοδεύοντας μάλιστα και από την τσέπη μας για λογισμικό, γραφική ύλη κλπ.

Δεν ξέρω γιατί διαφωνείς με την επιστολή και πως σκέφτεσαι εσύ το κίνημα των λογιστών, αλλά ειλικρινά θέλω να υποστηρίξεις την επιστολή γιατί αξίζει άσχετα με το τι θα καταφέρει. Είσαι άνθρωπος δικός μας, ξέρεις πόσο εκτιμούμε κάθε προσωπική σου παρέμβαση και συνεισφορά για λύση σε καθημερινά θέματα της δουλειάς, είσαι σύντροφος μας. Σε καλώ λοιπόν να βάλεις ένα Χ στους ενδοιασμούς και στις πικρίες που αναφέρεις και να σταθείς δίπλα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόστολε δεν γνωρίζω αλλά ούτε και ενδιαφέρομαι για τις ιστορικές διαφορές και πικρίες που δημιουργήσατε στην Αθήνα με διάφορους συλλόγους του χώρου.

Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για κανέναν συνδικαλιστικό φορέα, ομοσπονδία ,ΟΕΕ κλπ. Ξεκίνησα να εργάζομαι το 1986 σαν μισθωτός λογιστής και ήμουν ενεργό μέλος στην Ενωση Λογιστών Θεσσαλονίκης. Σε δυό χρόνια μου κόπηκε η όρεξη. Ο συνδικαλισμός έχει καταντήσει επάγγελμα και χώρος προαγωγής για δημόσια πόστα και αξιώματα την τελευταία εικοσαετία. Ακόμα και πρόσφατα κάποιο συνάδελφοι μας συνδικαλιστές, έχουν λάβει διευθυντικές θέσεις μέχρι και σε δημόσια νοσοκομεία. Προιστάμενοι ΔΟΥ διοικούν ΔΕΚΟ. Ας ξεχάσουμε ότι ξέραμε σιχτιρίζοντας ότι μας σκοτώνει γιατί άρχισε να πέφτει πείνα.

Αναρτήθηκε αυτή η επιστολή στο forum, δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει ποιός την συνέταξε, αλλά έλαμψαν τα μάτια όταν τη διάβασα. Διάβασα λόγια ψυχής, πραγματικές αλήθειες. Ειναι μια επιστολή-κραυγή που θέλω να πιστεύω ότι εκφράζει ενα πολύ μεγάλο ποσοστό του κλάδου. Μέσα σε λίγες μέρες συγκέντρωσε σημαντική υποστήριξη. Αν διαδοθεί θα στηριχτεί πιστεύω από περισσότερους συναδέλφους μας, αλλά και από φορολογούμενους πολίτες και εφοριακούς υπαλλήλους.

Σε καθημερινές συζητήσεις στις ΔΟΥ αρκετοί υπάλληλοι εκφράζουν έντονη ανησυχία μαι το μέλλον τους, θεωρούν τον εαυτό τους "προσεχώς απολυόμενο". Μην ξεχνάμε ότι τα πράγματα τρέχουν, πάμε για το πέμπτο φορολογικό νομοσχέδιο τον Ιούνιο που μέσα σε όλα θα σκουπίσει και τις ΔΟΥ. Ολα είναι προμελετημένα στη μεθόδευση σκοντάφτουν, αλλά είναι υποχρεωμένοι να προχωρήσουν. Βρισκόμαστε μπροστά στην παταγώδη κατάρρευση των εσόδων του κράτους. Δε θα τρελλαθούμε εμείς δουλεύοντας με το πιστόλι στο κεφάλι να κάνουμε αλχημείες πετσοκόβοντας αυθαίρετα δαπάνες για να αυξηθεί η φορολογητέα ύλη προκειμένου να εμφανιστούν με το στανιό κέρδη για να προκύψουν φόροι που στο φινάλε δεν θα πληρωθούν. Μέσα σε δυό χρόνια ο τζίρος της μικρής-μεσαίας αγοράς έπεσε στη μέση. Πολύ σωστά αναφέρει η επιστολή "δεν θα γίνει η πλάτη μας τσόχα για παιγνίδια". Ολος ο κόσμος βράζει, κινητοποιείται, οργανώνεται όπως μπορεί, αρκεί να βρεί μαχητική και με πείσμα έκφραση, παρακάμπτοντας κάθε γραφειοκρατικό συνδικαλιστικό φορέα. Εμείς θα συνεχίσουμε να είμαστε έξω από την κοινωνία?.Επιχειρούμε να δημιουργήσουμε μια χαραμάδα να μπεί λιγάκι φως και στα δικά μας μυαλά, μήπως το πάρουμε απόφαση και κινητοποιηθούμε με ότι τρόπο αποφασίσουμε στη συνέχεια. Δεν αξίζει να επιχειρήσουμε?. Εντάξει δε λέω οι πιο πολλοί είμαστε άπειροι σε τέτοια, θα τα βρούμε στην πορεία. Σκοπός μας δεν είναι να καθίσουμε σε τραπέζια για να προβάλλουμε τις θέσεις μας σε ΜΜΕ που θα επιχειρήσουν να τα αναποδογυρίσουν. Θέλω να πιστεύω όμως ότι το υπουργείο οφείλει να έχει την ωριμότητα να αναθεωρήσει κάποια σημεία του 3842 (να επαναφέρει την ΑΠΥ στο προηγούμενο καθεστώς, να περιορίσει την αναμόρφωση σε βασικές δαπάνες που ξεκαθάρισε το τοπίο, και να μην χρειάζεται από εμάς καμιά δήλωση -κατάσταση για οφειλόμενους φόρους-τέλη). Θα πρέπει να καταλάβουν ότι αυτά είναι άλλου παπά ευαγγέλια δηλαδή του δικού τους. Είμαστε βαποράκια-ιδιώτες που μεσολαβούμε ανάμεσα στις επιχειρήσεις και το κράτος και χάρη στην δουλειά μας συλλέγουν τους φόρους. Σε τίμια δουλειά όμως που σέβεται και την επιχείρηση και το κράτος τηρώντας αρχές και κανόνες με την υπογραφή μας για την οποία φυσικά δεχόμαστε κάθε έλεγχο και ευθύνη. Μέχρι εκεί και μή παρέκει. Κάναμε επανειλημμένα τον χαμάλη γιατί κεντρικά ήταν ανίκανοι. Τους βγάλαμε Περαιώσεις τους βγάλαμε το ΕΤΑΚ κλπ.

Ολα χωρίς να ζητήσουμε κάτι χωρίς να κερδίσουμε κάτι, ξοδεύοντας μάλιστα και από την τσέπη μας για λογισμικό, γραφική ύλη κλπ.

Δεν ξέρω γιατί διαφωνείς με την επιστολή και πως σκέφτεσαι εσύ το κίνημα των λογιστών, αλλά ειλικρινά θέλω να υποστηρίξεις την επιστολή γιατί αξίζει άσχετα με το τι θα καταφέρει. Είσαι άνθρωπος δικός μας, ξέρεις πόσο εκτιμούμε κάθε προσωπική σου παρέμβαση και συνεισφορά για λύση σε καθημερινά θέματα της δουλειάς, είσαι σύντροφος μας. Σε καλώ λοιπόν να βάλεις ένα Χ στους ενδοιασμούς και στις πικρίες που αναφέρεις και να σταθείς δίπλα μας.

Κατι τετοιες παρεμβασεις με κανουν να πιστευω οτι ολο αυτο δεν θα ειναι απλα μια φουσκα , μια αντιδραση της στιγμης αλλα κατι μακροπνοο το οποιο μερα με την μερα θα μεγαλωνει μεσα απο την μαζικη συμμετοχη και ενεργοποιηση των συναδελφων

Μπορουμε να κανουμε πολλα αρκει να ειμαστε επιτελους μονιασμενοι

Αυτα που μας χωριζουν ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που μας ενωνουν

Απο αυτον τον αγωνα δεν πρεπει να λειπει κανεις , και ειδικα ανθρωποι με εμπειρια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιες παρεμβασεις με κανουν να πιστευω οτι ολο αυτο δεν θα ειναι απλα μια φουσκα , μια αντιδραση της στιγμης αλλα κατι μακροπνοο το οποιο μερα με την μερα θα μεγαλωνει μεσα απο την μαζικη συμμετοχη και ενεργοποιηση των συναδελφων

Μπορουμε να κανουμε πολλα αρκει να ειμαστε επιτελους μονιασμενοι

Αυτα που μας χωριζουν ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που μας ενωνουν

Απο αυτον τον αγωνα δεν πρεπει να λειπει κανεις , και ειδικα ανθρωποι με εμπειρια ....

Συμφωνώ Διομήδη, όλοι μας μπορούμε να βάλουμε ένα χεράκι να πάει μπροστά ο κλάδος μας.Χωρίς αντιπαραθέσεις και διχόνιες. Α πιαστούμε από τα χέρια να προχωρήσουμε.Αναγνωρίζοντας τις ελλέιψεις και τα λάθη μας. Θα μάθουμε, φτάνει να προσπαθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που απαιτουν οι καιροι ειναι ενας απολυτως Ριζοσπαστισμος. Για να γινω αναλυτικος ο ριζοσπαστισμος ειναι πολιτικος και κοινωνικος τροπος δρασης και σκεψης .Αυτο που ζηταει ο ανθρωπος μεσω του ριζοσπαστισμου ειναι η ριζικη και αμεση αλλαγη στους υπαρχοντες θεσμους, οι οποιο ηδη εχουν αποδειχθει κατωτεροι των περιστασεων.

Τωρα το κατα ποσο οι κοινωνικες ομαδες ειναι ετοιμες να απαιτησουν ριζοσπαστικες αλλαγες ειναι κατι που θα το δουμε στην πραξη. Μια τετοια κινηση ειναι και αυτη που γινεται εδω, επειδη ακριβως θετει τα πρωτα θεμελια για αλλαγη σε πολλα επιπεδα ακομα και σε αυτο του συνδικαλισμου.

Σε αρθρο εφημεριδας πανελληνιας κυκλοφοριας ο αρθρογραφος μας λεει να σταματησουμε τις ομαδες που διαμαρτυρονται επειδη αποτελουνται απο στοιχεια οπως ακροδεξιοι, νεοδημοκρατες, περιθωριακα στοιχεια κτλ τκλ και οτι μενουμε απαθεις και δεν τους σταματαμε. Φυσικα ο αρθρογραφος δεν παραθετει καμια αποδειξη για να ισχυριστει αυτα που λεει. Δηλαδη για να καταλαβω τωρα εχει δοθει η γραμμη να μην διαμαρτυρεται κανεις και για τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω..:)

Ένα από τα φαινόμενα που μας απασχολεί τις τελευταίες δεκαετίες είναι εκείνο του πολιτικού και του κοινωνικού ριζοσπαστισμού. Κατ’αρχάς σε ό,τι αφορά το περιεχόμενο της έννοιας, στον επιστημονικό λόγο ο “ριζοσπαστισμός” ταυτίζεται συχνά με τον “εξτρεμισμό” και συνδέεται με την απόρριψη του συνταγματικού κράτους και του πολιτικού συστήματος των κοινοβουλευτικών δημοκρατιών. Τους μελετητές του ριζοσπαστισμού έχει απασχολήσει το ερώτημα εάν πρόκειται για ένα ενιαίο φαινόμενο ή εάν εμφανίζεται με δύο κύριες εκδοχές, δηλαδή ως “δεξιός ριζοσπαστισμός” αλλά και ως “αριστερός ριζοσπαστισμός”. Παρότι συνηθέστερα το φαινόμενο μελετάται από τη σκοπιά του δεξιού ριζοσπαστισμού (ή δεξιού εξτρεμισμού), δεν λείπουν οι αναλύσεις στις οποίες διαπιστώνονται ομοιότητες και συγκλίσεις της δεξιάς και της αριστερής εκδοχής του.

Σε μεταβατικές εποχές, όταν συντελούνται κοινωνικοί μετασχηματισμοί και μεγάλες αλλαγές, τότε εμφανίζονται “ρήγματα” στη ζωή των ανθρώπων, καθώς αυτοί δεν μπορούν εύκολα να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα. Συχνά τότε, οι αξίες που τα άτομα πρεσβεύουν, έρχονται σε διάσταση με τα καινούργια αξιακά πρότυπα και ο τρόπος ζωής που αυτά ακολουθούν δεν συμβαδίζει με εκείνον που επικρατεί στα εμφανιζόμενα νέα κοινωνικά περιβάλλοντα. Ο ριζοσπαστισμός αποτελεί “μια κανονική παθολογία” των βιομηχανικών κοινωνιών, ισχυρίστηκαν ο Scheuch και ο Klingemann στην κλασική δημοσίευσή τους με τον τίτλο “Θεωρίες του δεξιού ριζοσπαστισμού στις δυτικές βιομηχανικές κοινωνίες” (1967). Με τη διατύπωσή τους αυτή οι δύο πολιτικοί επιστήμονες θέλησαν να επισημάνουν το πόσο ευάλωτες σε φαινόμενα ριζοσπαστισμού είναι οι νεωτερικές κοινωνίες.

Σε αυτές, τόσο η σύγκρουση παλιών και νέων αξιών, καθώς και του παραδοσιακού με τον σύγχρονο τρόπο ζωής, όσο και η διεύρυνση των προσδοκιών, με την οποία συνοδεύεται κάθε φορά η νέα κοινωνική πραγματικότητα, αλλά και η συχνή διάψευση των προσδοκιών αυτών, αποτελούν τις αιτίες για τη δημιουργία συναισθημάτων αβεβαιότητας και απογοήτευσης των κοινωνικών υποκειμένων. Για να υπερβούν τα κανονιστικά ρήγματα, την αβεβαιότητα και τις απογοητεύσεις τους, εκείνοι που δεν εμφανίζουν ικανοποιητικές επιδόσεις στη νέα κοινωνική πραγματικότητα καταφεύγουν στη “γνωστική ακαμψία”: υιοθετούν ένα κλειστό και άκαμπτο σύστημα αξιών, σκέψης και προσανατολισμού, δια μέσου του οποίου αντιλαμβάνονται την πραγματικότητα.

Ως “ριζοσπαστισμός” περιγράφεται αυτό ακριβώς το φαινόμενο της καταφυγής στη γνωστική ακαμψία ως μέσου πρόσληψης και αντιμετώπισης της κοινωνικής πραγματικότητας: πρόκειται για μια πραγματικότητα που είναι σύνθετη ως προς τα στοιχεία που τη συγκροτούν, πολύπλοκη ως προς τις λειτουργίες της, πολλές φορές με δυσβάστακτα αποτελέσματα για μεμονωμένα άτομα και κοινωνικές ομάδες. Η γνωστική ακαμψία και τα κλειστά συστήματα σκέψης και προσανατολισμού, με άλλα λόγια η υιοθέτηση “κλειστών κοσμοεικόνων”, οδηγούν στον εκδογματισμό των πεποιθήσεων και καθιστούν τους φορείς των πεποιθήσεων αυτών επιρρεπείς στη συνωμοσιολογία, στις προκαταλήψεις, στην εχθρότητα απέναντι στον Άλλο, στην εθνικιστική ιδεολογία, στον αντιπλουραλισμό και τον αντιφιλελευθερισμό.

Ελπίζω

η ριζικη και αμεση αλλαγη στους υπαρχοντες θεσμους, οι οποιο ηδη εχουν αποδειχθει κατωτεροι των περιστασεων.

να μην κρύβει κατάργηση όλων όσων κατακτήθηκαν με αγώνες από τους κάτω... και επιστροφή σε άλλες εποχές.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...