Jump to content

Β' ΜΕΡΟΣ: Συζήτηση για την Επιστολή Διαμαρτυρίας στον Εγκλωβισμό και την Απαξίωση του Λογιστή.

Recommended Posts

μιά πρώτη προσσέγγιση.

http://www.logfor.gr/

Οι δημοσιεύσεις είναι τυχαίες (test ) τα τελικά κείμενα , καθώς και τις κατηγορίες αλλά και τις σελίδες (επικοινωνία, ποιοί είμαστε κλπ) θα τις αποφασίσουν και θα τα ρυθμίσουν οι διαχειριστές (όποιοι αποφασίσετε ) .

• Replies 652
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Α.. τα σχόλια είναι κλειστά για την ώρα σε ορισμένες δημοσιεύσεις . Θα ανοίξουν όταν λειτουργήσει επίσημα.

Κώστα , ένα μεγάλο μπράβο και από μένα. :D

ενδιαφεροοον! αν καταλαβα καλα, θα ασχολείται αποκλειστικά με τους λογιστές????? γιατι αν δεν είναι ετσι, μένουμε κι εδω, να μην "ξενιτευομαστε"

μιά πρώτη προσσέγγιση.

http://www.logfor.gr/

Οι δημοσιεύσεις είναι τυχαίες (test ) τα τελικά κείμενα , καθώς και τις κατηγορίες αλλά και τις σελίδες (επικοινωνία, ποιοί είμαστε κλπ) θα τις αποφασίσουν και θα τα ρυθμίσουν οι διαχειριστές (όποιοι αποφασίσετε ) .

Συγχαρητήρια πολλά , πάρα πολλά , διότι εν μέσω των τραγελαφικών καταστάσεων που βιώνουμε εφέτος , υπάρχουν και κάποιοι που μας σκέπτονται και μας συμπαραστέκονται !

ενδιαφεροοον! αν καταλαβα καλα, θα ασχολείται αποκλειστικά με τους λογιστές????? γιατι αν δεν είναι ετσι, μένουμε κι εδω, να μην "ξενιτευομαστε"

Δεν καταλαβαίνω τι ενοείς .

το blog αυτό προφανώς είναι για την "ομάδα σκέψης και παράμβασης " δεν θα έχει κάτι άλλο

Για τα υπόλοιπα ... εδώ προφανώς .

Εκτός βέβαια εάν μπαίνατε στο taxheaven μόνο για τα θέματα της ομάδας. Τότε το πρόβλημα (σε εισαγωγικά) είναι δικό σας.

Κάποιου (κάποιας) της χαρίζαν έναν γάιδαρο και τον κοιταζε στα δόντια

εγω ειμαι αυτη !!!!!!!!!!!!! :lol:

...αλλα ενταξει ολοκληρο γαιδαρο μας δινει , τι ειναι να του βαλει και ενα γαριφαλλο στο αυτι , πολυ ειναι πια ?

ε Γκας ? πολυ ειναι ? :P

Σας ετοιμάζω ένα blog.

αύριο ή μεθάυριο θα είναι έτοιμο για χρήση.

Αγαπητέ Κώστα, σε ευχαριστούμε πολύ. Θαυμάζω την διορατικότητα σου, και χωρίς να σε γνωρίζω σε ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτεις και κάνεις όλα αυτά που κάνεις στηρίζοντας τέτοιες προσπάθειες..

Με εκτίμηση,

Πανολιάσκος Γιάννης.

Σας ετοιμάζω ένα blog.

Σας ετοιμάζω ένα blog.

Αγαπητέ Κώστα, σε ευχαριστούμε πολύ. Θαυμάζω την διορατικότητα σου, και χωρίς να σε γνωρίζω σε ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτεις και κάνεις όλα αυτά που κάνεις στηρίζοντας τέτοιες προσπάθειες..

Με εκτίμηση,

Πανολιάσκος Γιάννης.

Προσπαθώ να μάθω αυτά τα /quote αλλά μου ξεφευγούν...... :unsure:

Ενα θεμα που πιστευω μπορει να ασχοληθουμε και να διαβουλευτουμε ειναι η προταση μας για το φορολογικο συστημα δινοντας βαρος στα εμποδια που βαζει στην επιχειρηματικοτητα .

300 μυαλα και αλλα τοσα , με ανιδιοτελεια , με εμπειρια στην καθημερινοτητα των επιχειρησεων , δεν πιστευω οτι ειμαστε αναξιοι να το προσπαθησουμε τουλαχιστον .....

Μπορουν παραδειγμα να δημιουργηθουν ομαδες εργασιας ανα νομο η περιφερεια , ωστε να ειναι ευκολη η επικοινωνια μεταξυ τους , θα επεξεργαζονται ενα κομματι του φορολογικου ( μικρο κατα προτιμηση γιατι ο χρονος ολων ειναι λιγοστος )και μετα απο συζητησεις να βγαζουν ενα σχεδιο προτασης το οποιο θα γινεται γνωστο και στους υπολοιπους και θα τιθεται προς διαβουλευση στο blog μας

Συμφωνώ με τον Διομήδη.

Θα μπορούσε άνετα να προχωρήσει αυτή η σκέψη.

Απλά χρειάζεται οργάνωση στο τεχνικό κομμάτι της ιδέας. Και βέβαια έπετε της προσπάθειας που κάνουμε τώρα, εκτός αν υπάρχει κάποια ιδέα που να συνδέει την τωρινή προσπάθεια μας με την ιδέα του Μήδη.

Γιάννη, για το θέμα της Κέρκυρας απλά δεν έχουμε την δύναμη ακόμα να συντονιστούμε σωστά.

Πως να στο πω βρε αδερφέ..

Να ..

Την μια τα νερά πάνε ω θε ντα πάνω...

Και την άλληνε πάνε ω θε ντα κάτω....

Εκατάλαβες με γι θέλεις να στο ξαναπώ; :D

Guest Κωνσταντίνα

Οκ, οκ κατάλαβα . Ζαλισμενη ημουν απο τα νουμερα. (Γενικώς τα νουμερα,που συνάντησα σήμερα και οχι μονο στα χαρτια και στον Η/Υ .....) Πολύ καλό φαίνεται, και ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου

Δεν καταλαβαίνω τι ενοείς .

το blog αυτό προφανώς είναι για την "ομάδα σκέψης και παράμβασης " δεν θα έχει κάτι άλλο

Για τα υπόλοιπα ... εδώ προφανώς .

Εκτός βέβαια εάν μπαίνατε στο taxheaven μόνο για τα θέματα της ομάδας. Τότε το πρόβλημα (σε εισαγωγικά) είναι δικό σας.

Guest ΑΝΩΝΥΜΟΣ

Γράφω ανώνυμα και γνωρίζω ότι θα παραξηγηθώ από πολλούς.Ωστόσο υπάρχουν λόγοι...και όχι ασήμαντοι.

Έχω την αίσθηση ότι ήρθε η ώρα να κινηθεί σύσσωμος ο κλάδος νομικά εναντίον αυτών που δημιούργησαν τουλάχιστον για φέτος όλη αυτή την ανυπόφορη κατάσταση.Δεν χρειάζονται κόντρες,διαφωνίες,ΟΛΟΣ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ,ΟΛΩΝ ΌΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ,ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΣΚΕΙΝΤΑΙ.

Διότι δεν μπορεί να καλείται ο κάθε συνάδελφος να διεκπεραιώσει ένα τόσο μεγάλο όγκο τόσο σοβαρών εργασιών,σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και να καθίσταται απο πάνω συνυπεύθυνος...ΟΧΙ.Δεν είναι δυνατό να είναι νόμιμο κάτι τέτοιο και πολύ περισσότερο την στιγμή που το υπουργείο και ο κάθε υπεύθυνος είναι ανέτοιμοι,δεν μας δίνουν τα εργαλεία να δουλέψουμε και αυτοί απαιτούν....και απαιτούν.ΝΑΙ,να είναι συνυπεύθυνος ο λογιστής,να μην φοροδιαφεύγει κανείςκτλ,κτλ...,όμως ΟΧΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΦΕΤΟΣ..ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΕΓΚΑΙΡΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΙΣ 1/4/11 ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑΛΜΕΝΑ.

Συνάδελφοι,πρόεδροι και γραμματείς των συλλόγων μας,ήρθε μάλλον η ώρα να μιλήσουμε με κάποιους δικηγόρους...υπάρχουν δυστυχώς πολλά ζητήματα(ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ,ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ,ΨΕΥΔΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ....)και πολλά άλλα τα οποία αφορούν την προσωπικότητα,την υγεία,την οικογένεια και τις αντοχές του καθενός συναδέλφου.<ΜΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ>ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΒΑΝΑΥΣΟ ΤΡΟΠΟ>

Γράφω ανώνυμα και γνωρίζω ότι θα παραξηγηθώ από πολλούς.Ωστόσο υπάρχουν λόγοι...και όχι ασήμαντοι.

Έχω την αίσθηση ότι ήρθε η ώρα να κινηθεί σύσσωμος ο κλάδος νομικά εναντίον αυτών που δημιούργησαν τουλάχιστον για φέτος όλη αυτή την ανυπόφορη κατάσταση.Δεν χρειάζονται κόντρες,διαφωνίες,ΟΛΟΣ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ,ΟΛΩΝ ΌΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ,ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΣΚΕΙΝΤΑΙ.

Διότι δεν μπορεί να καλείται ο κάθε συνάδελφος να διεκπεραιώσει ένα τόσο μεγάλο όγκο τόσο σοβαρών εργασιών,σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και να καθίσταται απο πάνω συνυπεύθυνος...ΟΧΙ.Δεν είναι δυνατό να είναι νόμιμο κάτι τέτοιο και πολύ περισσότερο την στιγμή που το υπουργείο και ο κάθε υπεύθυνος είναι ανέτοιμοι,δεν μας δίνουν τα εργαλεία να δουλέψουμε και αυτοί απαιτούν....και απαιτούν.ΝΑΙ,να είναι συνυπεύθυνος ο λογιστής,να μην φοροδιαφεύγει κανείςκτλ,κτλ...,όμως ΟΧΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΦΕΤΟΣ..ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΕΓΚΑΙΡΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΙΣ 1/4/11 ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑΛΜΕΝΑ.

Συνάδελφοι,πρόεδροι και γραμματείς των συλλόγων μας,ήρθε μάλλον η ώρα να μιλήσουμε με κάποιους δικηγόρους...υπάρχουν δυστυχώς πολλά ζητήματα(ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ,ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ,ΨΕΥΔΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ....)και πολλά άλλα τα οποία αφορούν την προσωπικότητα,την υγεία,την οικογένεια και τις αντοχές του καθενός συναδέλφου.<ΜΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ>ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΒΑΝΑΥΣΟ ΤΡΟΠΟ>

** Πρωταπριλιάτικο έιναι. Δεν άνοιξε το σύστημα.......................

Κατά τα άλλα γιατί προτιμάς να είσαι ΑΝΩΝΥΜΟΣ.. Μια χαρά τα λές.Και μείς τα ίδια λέμε.

Guest VASSILIKI

** Πρωταπριλιάτικο έιναι. Δεν άνοιξε το σύστημα.......................

Κατά τα άλλα γιατί προτιμάς να είσαι ΑΝΩΝΥΜΟΣ.. Μια χαρά τα λές.Και μείς τα ίδια λέμε.

Συνάδελφοι καλημέρα.<br>Έχω ήδη δηλώσει την συμμετοχή μου σε αυτήν την κινητοποίηση. Έχουν γίνει αρκετές διαβουλεύσεις και αυτό από μόνο του λέει πολλά.Έχω παρακολουθήσει αρκετές από αυτές αλλά πιθανόν κάτι να μου έχει ξεφύγει .<br>Η κατοχύρωση του επαγγέλματος θα έλεγε κάποιος ότι είναι το πιό βασικό. Το τι συμβαίνει στην αγορά πολλοί το ξέρετε καλύτερα από εμένα.<br>Θα ήθελα να ξέρω τις θέσεις ή τις προτάσεις σας σχετικά με την<b> άσκηση επαγγέλματος από άτομα χωρίς άδεια άσκησης</b>(όπου δεν απαιτείται).<br>Επίσης  να αναφέρω π.χ κάποιος χωρίς άδεια ασκησης που έχει τους ταξιτζήδες με 30e και λογιστικό γραφείο έχει μαζέψει 500 με 15e!!!!!!<br>Ο.Κ η κατάσταση είναι δύσκολη και έχουμε να κάνουμε με ένα κράτος  λορδεμπου. Πιστεύω ότι μπορούμε να σταθούμε στο ύψος μας σαν κλάδος μόνο άν βλέπουμε τα πράγματα αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά.<br>Εξάλλου άν δεν βλέπουμε εκεί που θέλουμε να πάμε θα πάμε εκεί που βλέπουμε.<br>Προφανώς δεν λέω κάτι καινούργιο και έχω διαβάσει τις απόψεις σαςπάνω στο θέμα .<br>Καταθέτω τη σκέψη μου όπως επίσης και το ότι σε μία μάχη το μόνο που πρέπει να φοβόμαστε είναι τον κακό εαυτό μας.<br>Καλή συνέχεια..............<br>

Γνωρίζω ότι όλοι είμαστε πνιγμένοι , και θα ειμαστε ακομα πιο πνιγμενοι τους επομενους μήνες , αλλα αν οργανωθούμε πιστευω πως θα μπορεσουμε να προχωρησουμε καποια βασικα ζητηματα.

Καθε μέρα που περναει η πίεση γινεται ακομα μεγαλυτερη , διαβαζα πριν το θεμα με το taxisnet και δεν ηξερα αν πρεπει να γελάσω η να κλάψω.

Εχει καποιος να προτεινει κατι άλλο , υπάρχουν νομικοι που μπορουν να δουν τις παρακατω προτάσεις ???

β) Προσφυγη στην δικαιοσύνη

Νομικά , έχουμε κάποια δικαιώματα σαν πολίτες και σαν επαγγελματίες. Ωρα να τα ασκήσουμε!

Χρόνια διαμαρτυρόμαστε για τις αποφάσεις τελευταίας στιγμής, για απίστευτες ερμηνείες νόμων, για νομοθέτηση δια εγκυκλίων για διάφορα.

Θα μπορούσαμε επίσημα και επώνυμα ( οποιος θέλει και συμφωνεί εννοείται) σαν ομάδα επαγγελματιών που θίγονται άμεσα να προσφύγουμε στην δικαιοσύνη για παραβάσεις της διοίκησης και για αδιαφορία και αμέλεια και όλα τα άλλα που μας εμποδίζουν να εργαστούμε

Η ωρα είναι 1:45 μμ και στο forum βλέπω 702 επισκέπτες και 14 μέλη!.Τι γυρεύουν τόσα άτομα τέτοια ώρα?. Η ιστοσελίδα δεν είναι ψυχαγωγική. Άραγε για άλλους λόγους ξενυχτάμε στου gus το "μαγαζί. Αγωνίες,λαχτάρες που λέει και Ζαγοραίος.Φίδια μας ζώνουν και χάνουμε τον ύπνο μας. Καλή αρχή, σήμερα παίξαμε εκτός έδρας και τα πήγαμε καλά.Οποιοι χαμογελούν ειρωνικά μαζί μας, ή σνομπάρουν αυτό που δημιουργούμε σε λίγο θα αλλάξουν γνώμη. Ποτέ δεν είναι αργά.Σκέφτομαι τι πρέπει να κάνουμε άμεσα και με ποιά στρατηγική. Θα ζητήσουμε διάλογο-διαπραγμάτευση για την αναστολή επίμαχων σημείων του ν.3842 που μας αφορούν?.Θα αρνηθούμε την σύνταξη και υποβολή των εντύπων αναμόρφωσης και καταβολής φόρων?. Ή θα υποβάλλουμε λευκή κόλλα όπως λέγαμε στο σχολείο?.Η πρώτη περίπτωση δεν είναι στο χέρι μας, αλλά ούτε και φαντάζομαι να μας καλέσουν για τέτοια συζήτηση δυο βδομάδες πρίν την έναρξη υποβολής δηλώσεων.Ζητάν τα έντυπα να υποβληθούν τον Ιούνιο, άρα δεν σκέφτονται καν να το επανεξετάσουν στο φορολογικό νομοσχέδιο του Ιουνίου.Θα πρέπει λοιπόν να σκεφτούμε την περίπτωση να αρνηθούμε εμείς συνολικά σαν κλάδος την υποβολή του εντύπου,αφού ενημερωθούμε και από νομικούς για την νομιμότητα αυτού του εντύπου και της υποχρέωσης από τους λογιστές να το συντάσσουν, ελέγχοντας-παραβιάζοντας προσωπικά δεδομένα των πελατών μας. Γιατί θα πρέπει ο πελάτης να μας δίνει ντε και καλά λογαριασμό και τα διπλότυπα εξόφλησης των φόρων, προκειμένου να συντάξουμε το έντυπο?.Και αν αρνηθεί και μας σιχτιρίσει, εμείς τι θα κάνουμε θα πάμε στην αστυνομία ή στον εισαγγελέα?. Δεν το κατάλαβα αυτό?. Καί αν "τρελλαθεί" του ανεβεί το αίμα στο κεφάλι από το ζόρι και θέλει να αυτοκτονήσει μέσα στο γραφείο μας?.(μου έχει εξομολογηθεί εφοριακός επόπτης περίπτωση που έβαλε συναδέλφους του στο μπαλκόνι να φυλάνε μην πηδήξει ο πελάτης πρίν του ανακοινώσει το κουστούμι).Τι είναι αυτά που θέλουν από εμάς?. Θα μου πείς γράφεις υπορβολές νυχτιάτικα. Ελα ντε που δε είναι.Τόσα συμβαίνουν κάθε μέρα.

Συνάδελφοι καλημέρα.<br>Έχω ήδη δηλώσει την συμμετοχή μου σε αυτήν την κινητοποίηση. Έχουν γίνει αρκετές διαβουλεύσεις και αυτό από μόνο του λέει πολλά.Έχω παρακολουθήσει αρκετές από αυτές αλλά πιθανόν κάτι να μου έχει ξεφύγει .<br>Η κατοχύρωση του επαγγέλματος θα έλεγε κάποιος ότι είναι το πιό βασικό. Το τι συμβαίνει στην αγορά πολλοί το ξέρετε καλύτερα από εμένα.<br>Θα ήθελα να ξέρω τις θέσεις ή τις προτάσεις σας σχετικά με την<b> άσκηση επαγγέλματος από άτομα χωρίς άδεια άσκησης</b>(όπου δεν απαιτείται).<br>Επίσης  να αναφέρω π.χ κάποιος χωρίς άδεια ασκησης που έχει τους ταξιτζήδες με 30e και λογιστικό γραφείο έχει μαζέψει 500 με 15e!!!!!!<br>Ο.Κ η κατάσταση είναι δύσκολη και έχουμε να κάνουμε με ένα κράτος  λορδεμπου. Πιστεύω ότι μπορούμε να σταθούμε στο ύψος μας σαν κλάδος μόνο άν βλέπουμε τα πράγματα αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά.<br>Εξάλλου άν δεν βλέπουμε εκεί που θέλουμε να πάμε θα πάμε εκεί που βλέπουμε.<br>Προφανώς δεν λέω κάτι καινούργιο και έχω διαβάσει τις απόψεις σαςπάνω στο θέμα .<br>Καταθέτω τη σκέψη μου όπως επίσης και το ότι σε μία μάχη το μόνο που πρέπει να φοβόμαστε είναι τον κακό εαυτό μας.<br>Καλή συνέχεια..............<br>