Jump to content

Β' ΜΕΡΟΣ: Συζήτηση για την Επιστολή Διαμαρτυρίας στον Εγκλωβισμό και την Απαξίωση του Λογιστή.

Recommended Posts

Η ανωνυμία προστατεύει (από ποιόν άραγε;) τον εκφέροντα τον λόγο, ωστόσο έχει την αδυναμία της μη πραγματικής προσφοράς (στην καλύτερη των περιπτώσεων). Θα παρακαλούσα τον αξιότιμο επισκέπτη-επισκέπτη, αφού αναγράψει το ονοματέπωνυμό του, να κρίνει αν πρόκειται για εκτόνωση ή όχι. Η γνώμη του ασφαλώς και μετράει. Θα τον παρακαλούσα ακόμα περισσότερο να προτείνει για το δέον γενέσθαι. Αντέχουμε γνώμες, γνώσεις και κυρίως πράξεις; Εχουμε θάρρος και παρρησία; Ή μήπως θορυβηθήκαμε;

κ.Βακρινε την ίδια απορία έχω και εγώ με τον επισκέπτη , χωρίς να διαφωνώ με την ουσία του κειμένου επαναλμβάνω .

Ο στόχος είναι να μαζευτούμε πολλοί και μετά να σταλεί κάπου ?

Φιλικότατα

Αποστόλης Σταυρίδης

• Replies 652
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ρώτησα γιατί από το παρακάτω.........

μάλλον για καταγγελία των όποιων συνδικαλιστικών οργάνων μου μοιάζει.................

Μπορεί οι συνδικαλιστικές ηγεσίες να μην είναι ικανές να κάνουν κάτι αλλά το χάλι που μας ταλαιπωρεί το φτιάχνουν άλλοι. Μην εξαντλήσουμε την κριτική μας στην αδυναμία των συνδικαλιστών. Θα είναι ένας ενδο-λογιστικός καβγάς. Αν θέλουμε ας τους προσπεράσουμε κι ας καταγγείλουμε το ΥΟ μόνοι μας ή ας τους παρακινήσουμε να υπογράψουν κι ως πρόσωπα κι ως συνδικαλιστικές ηγεσίες μαζί με τους απλούς λογιστές, τους ανένταχτους, τους αμέτοχους, που τραβάνε το ζυγό.

Και να συνεννοηθούν να υπογράψουν όλοι οι συνδικαλιστές μισθωτών και ελευθέρων επαγγελματιών για να μην θεωρηθεί συντεχνιακή κίνηση. Το ίδιο και τα φυσικά πρόσωπα δηλώνοντας την ιδιότητά τους (μισθωτός, ελ.επαγγ) κλπ

Η ανωνυμία προστατεύει (από ποιόν άραγε;) τον εκφέροντα τον λόγο, ωστόσο έχει την αδυναμία της μη πραγματικής προσφοράς (στην καλύτερη των περιπτώσεων). Θα παρακαλούσα τον αξιότιμο επισκέπτη-επισκέπτη, αφού αναγράψει το ονοματέπωνυμό του, να κρίνει αν πρόκειται για εκτόνωση ή όχι. Η γνώμη του ασφαλώς και μετράει. Θα τον παρακαλούσα ακόμα περισσότερο να προτείνει για το δέον γενέσθαι. Αντέχουμε γνώμες, γνώσεις και κυρίως πράξεις; Εχουμε θάρρος και παρρησία; Ή μήπως θορυβηθήκαμε;

απο το ονοματεπωνυμο (που κανεις νομιζω δεν θα ελεγξει αν ειναι πραγματικο ή οχι ) του επισκεπτη, με ενδιαφερει περισσοτερο η αποψη του, που ηδη την λεει παραπανω.

Πράγματι με προβλημάτισε και μένα (το έγραψα και πιο πάνω) .

Κανείς δε διαφωνεί με την ουσία του κειμένου και όλοι υπογράφουμε με χέρια πόδια , αλλά ποίος/οι είναι ο αποδέκτης του κειμένου και ποίες οι επόμενες πράξεις δράσης .

Αποστόλη μου, μου θύμισες το Θωμά, ξέρεις αυτόν τον άπιστο Απόστολο,που έγινε ο πιο πιστός βέβαια μετά.... ;)

Σοβαρά όμως τώρα, τον αποδέκτη του κειμένου, όλοι μαζί θα τον αποφασίσουμε, όπως και τις επόμενες ενέργειες. Δεν είμαστε κόμμα, ούτε κομματάκι για νάχουμε αρχηγούς να βγάζουν αποφάσεις, θέλουμε να υψώσουμε τη φωνή μας, να ακουστούμε, να αντιδράσουμε βρε αδελφέ. Εγώ βαρέθηκα και σιχάθηκα τον εαυτό μου, να μένει άπραγη και να μην κάνει τίποτα.Εσύ;

Ας ξεκινησουμε λοιπον απο το facebook....

Οποιος πιστευει οτι χειριζεται καλα αυτο το "μπουζουκι" να ανοιξει μια κοινωνικη-επαγγελματικη ομαδα.

"ΟΜΑΔΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ"

Ως διαχειριστες της προτεινω (εφοσον το επιθυμουν):

Κωστα Σταυρουλακη

Κιμων Δανα

Κωστη Βακρινο

Κορωνιδου Χρυσα

Γιαννουλατου Ειρηνη

Καλο θα ηταν να αποφυγουμε τις ασκοπες αναρτησεις με τραγουδακια και ασχετα βιντεο τουλαχιστον για αρχη.

Περαιτερω ολοι μαζι να προωθησουμε την σελιδα σε ολες τις επαφες μας.

I have a dream....(M.L.King)

Συμφωνώ!!!

Αποστόλη μου, μου θύμισες το Θωμά, ξέρεις αυτόν τον άπιστο Απόστολο,που έγινε ο πιο πιστός βέβαια μετά.... ;)

Σοβαρά όμως τώρα, τον αποδέκτη του κειμένου, όλοι μαζί θα τον αποφασίσουμε, όπως και τις επόμενες ενέργειες. Δεν είμαστε κόμμα, ούτε κομματάκι για νάχουμε αρχηγούς να βγάζουν αποφάσεις, θέλουμε να υψώσουμε τη φωνή μας, να ακουστούμε, να αντιδράσουμε βρε αδελφέ. Εγώ βαρέθηκα και σιχάθηκα τον εαυτό μου, να μένει άπραγη και να μην κάνει τίποτα.Εσύ;

Ειρήνη μου δε διαφωνώ και ούτε και εγώ θέλω να μείνω άπραγος ,άλλωστε παντού μέσα είμαστε (αν εξαιρέσεις τις συναντήσεις δηλαδή :D ) , αλλά καλό θα ήταν να γνωρίζαμε και τις προοπτικές . :)

Και μη ξεχνάμε ότι θέλαμε να έχει αξία η υπογραφή μας που αυτόματα σημαίνει και κάποιες επιπλέον υποχρεώσεις και ευθύνες (αν είναι αυτό το πρόβλημα)

ΥΓ Για μένα το κυριότερο πρόβλημα είναι η βαθιά ύφεση που βιώνουμε οι μικροί στην αγορά συν ότι το είμαστε ο μοναδικός κλάδος που πάει πλέον σούμπιτος μέσα και δεν έχει το δικαίωμα της μετάθεσης ημερομηνιών (είτε για λόγους απεργίας είτε σημαντικότερα για λόγους ανωτέρας βίας).

Με τη σημερινή επιστολή ραγίσαμε την αμηχανία, το πνίξιμο και την απαγοήτευση που συχνά εκφράζουμε στις συζητήσεις, για την ζωή το επάγγελμα και την σχέση μας με την αγορά και το κράτος. Δηλώνουμε ότι αρνούμαστε να καταντήσουμε βασανιστές μιας νεκρής αγοράς στην οποία οι άνθρωποι που για χρόνια μας δίνουν δουλειά βρίσκονται σε απελπισία. Δεν θα γίνουμε νεκροθάφτες ούτε τυμβωρύχοι προκειμένου να δικαιωθεί το μανιακό δόγμα του οικονομικού επιτελείου για «πάταξη και έσοδα» από χρεοκοπημένες επιχειρήσεις και οικογένειες. Οι ίδιοι γνωρίζουν καλά ποιοι είναι οι κάτοχοι του πλούτου που αποκτήθηκε παράνομα την τελευταία τουλάχιστον δεκαετία. Ας το επιθυμούν πραγματικά μπορούν να φροντίσουν για τα περαιτέρω. Διαθέτουν ένα σκασμό φορολογικούς και ελεγκτικούς μηχανισμούς για να δράσουν. Ας φροντίσουν να τους ενεργοποιήσουν στην σωστή κατεύθυνση. Δεν χρειάζεται η σαστισμένη Ελληνική κοινωνία επιπλέον φορολογικούς μπάτσους λογιστές.

Δεν αναφέρομαι σε άλλα θέματα που μας ταλαιπωρούν, σχετικά με τον τρόπο έκδοσης των ΑΠΥ και τα συμφωνητικά, ούτε για το φορολογικό περιβάλλον και την πολυνομοθεσία που δημιουργεί ατμόσφαιρα παιδικής χαράς. Κάθε 40 μέρες και νέο φορολογικό νομοσχέδιο που επηρεάζει και αλλάζει προηγούμενες αποφάσεις. Τελειώνει ο Μάρτιος και αντί να δουλεύουμε στα γραφεία μας, περιμένουμε να ανοίξουν οι πύλες του νέου taxis προκειμένου να αποστείλουμε τα απλά και τα αυτονόητα. Πως θα γίνει η είσπραξη των φόρων αν δεν υποβάλλονται δηλώσεις?. Δε φαίνεται λιγάκι περίεργο?. Γιατί υπάρχει τόση καθυστέρηση, πού είναι τα ΕΤΑΚ πού είναι οι ΦΑΠ?. Εκτός εάν επίτηδες ξεχαρβαλώνουν τον μηχανισμό προκειμένου να υιοθετείται σαν μοναδική λύση κάθε τρίμηνο το πρόγραμμα περικοπών του ΔΝΤ και η αύξηση της έμμεσης φορολογίας.

Η σημερινή επιστολή που υπογράφουμε δημιουργεί την δέσμευση και την υποχρέωση να κάνουμε το επόμενο βήμα. Προτείνω μαζί με την επιστολή να συνταχθεί μια ανακοίνωση προς όλους τους συναδέλφους, να την εκτυπώσουμε και να την αναρτήσουμε σε δημόσιες υπηρεσίες που βρισκόμαστε καθημερινά (Δ.Ο.Υ, Επιμελητήρια. ΟΑΕΕ, ΙΚΑ κλπ), η οποία θα καλεί για διενέργεια συνέλευσης μισθωτών και ελευθέρων επαγγελματιών λογιστών σε κάθε πόλη που δραστηριοποιούμαστε, με θέμα την κατ’ αρχήν συζήτηση των θεμάτων που μας απασχολούν καθώς και την επίλυση τους με δράσεις που θα προταθούν και θα υιοθετηθούν από τις συνελεύσεις. Αν το καταφέρουμε αυτό τοπικά θα το οργανώσουμε στη συνέχεια και Πανελλαδικά.Στις διαδικασίες αυτές ο καθένας να αντιπροσωπεύει αποκλειστικά και μόνο τον εαυτό του χωρίς κομματικές και γραφειοκρατικές κονκάρδες. Η επαγγελματική και κοινωνική αξιοπρέπεια είναι προσωπική υπόθεση.

Καλο θα ηταν να αποφυγουμε τις ασκοπες αναρτησεις με τραγουδακια και ασχετα βιντεο τουλαχιστον για αρχη.

Η ανωνυμία προστατεύει (από ποιόν άραγε? τον εκφέροντα τον λόγο, ωστόσο έχει την αδυναμία της μη πραγματικής προσφοράς (στην καλύτερη των περιπτώσεων). Θα παρακαλούσα τον αξιότιμο επισκέπτη-επισκέπτη, αφού αναγράψει το ονοματέπωνυμό του, να κρίνει αν πρόκειται για εκτόνωση ή όχι. Η γνώμη του ασφαλώς και μετράει. Θα τον παρακαλούσα ακόμα περισσότερο να προτείνει για το δέον γενέσθαι. Αντέχουμε γνώμες, γνώσεις και κυρίως πράξεις; Εχουμε θάρρος και παρρησία; Ή μήπως θορυβηθήκαμε;

Επειδή τα ονόματα σας βρίσκονται στην αρχική λίστα.. άρα εντάσσεστε στους εμπνευστές..

θα ζητούσα να είσαστε πιο "ανοιχτοί" και πιο συγκαταβατικοί στις τοποθετήσεις σας..

Στις διαδικασίες αυτές ο καθένας να αντιπροσωπεύει αποκλειστικά και μόνο τον εαυτό του χωρίς κομματικές και γραφειοκρατικές κονκάρδες. Η επαγγελματική και κοινωνική αξιοπρέπεια είναι προσωπική υπόθεση.

Προσωπικά δεν έχω να πώ κάτι άλλο ,

αυτο που λέει ο Δημήτρης είναι για εμένα όνειρο ζωής.

Επειδή τα ονόματα σας βρίσκονται στην αρχική λίστα.. άρα εντάσσεστε στους εμπνευστές..

θα ζητούσα να είσαστε πιο "ανοιχτοί" και πιο συγκαταβατικοί στις τοποθετήσεις σας..

:D :D

Οι επιθυμίες σας διαταγές αρχηγέ ......

Παω να ανοιξω φατσοβιβλίο .......

Το βασικότερο ερώτημα όμως δεν νομίζω οτι απαντήθηκε!!!!!

Ποία μορφή αντίδρασης ή ακόμα καλύτερα δράσης, είναι αυτή η οποία θα βοηθήσει έτσι ώστε να ακουστούν τα αιτήματα μας - η φωνή μας ;;

Η απεργία, ειλικρινά φαντάζει κάτι μακρινό (ίσως και ξεπερασμένο).

Μια ιδέα....

Μαζικές υποβολές αιτήσεων ( όπως κάθε Έλληνας πολίτης έχει το δικαίωμα) σε υπηρεσίες, εγγράφως και ηλεκτρονικώς. Θέματα ουκ ολίγα . Τα συζητάμε, τα διατυπώνουμε και τα υποβάλλουμε, ατομικά ο κάθε λογιστής.

κάτι σαν DoS attack on paper αλλά και ηλεκτρονικά.

Αποτέλεσμα δημιουργία δυσφορίας, δημιουργία φόρτου εργασίας στις υπηρεσίες μέχρι να δώσουν ένα τέλος στην αδράνεια. Σε περίπτωση καθυστέρησης (άνω των 60 ημερών) γνωστοποίηση της καθυστέρησης στον συνήγορο του Πολίτη για τα περαιτέρω.

Αν έχουν φτιάξει ένα σύστημα γραφειοκρατικό, δαιδαλώδες δυσλειτουργικό έως και ανόητο ίσως θα πρέπει να το καταπολεμήσουμε με τα ίδια του τα όπλα.

Μπορεί να μην αρέσει η ιδέα αυτή, παρακαλώ για επόμενες-άλλες.

Guest Επισκέπτης

Επειδή είχα την ιδια απορία , τελικά κατάλαβα πώς είναι όλα μαζί χωρίς να μεινουμε όμως στο πρώτο , δηλαδή χωρίς να μεινουμε στην εκτόνωση.

Οπότε διαβαζουμε , προτείνουμε, σχολιάζουμε , αποφασιζουμε , υπογράφουμε και αμα λάχει συναντιόμαστε για καφέ συζητάμε , τραγουδάμε , πάμε έξω απο το ΥΟ και την παραδίδουμε , κάνουμε αυτό που θα αποφασίσουμε .

Το βασικό είναι ότι κατι πρέπει να κανουμε.

κ.Βακρινε την ίδια απορία έχω και εγώ με τον επισκέπτη , χωρίς να διαφωνώ με την ουσία του κειμένου επαναλμβάνω .

Ο στόχος είναι να μαζευτούμε πολλοί και μετά να σταλεί κάπου ?

Φιλικότατα

Αποστόλης Σταυρίδης

απο το ονοματεπωνυμο (που κανεις νομιζω δεν θα ελεγξει αν ειναι πραγματικο ή οχι ) του επισκεπτη, με ενδιαφερει περισσοτερο η αποψη του, που ηδη την λεει παραπανω.

Κύριε Βακρινέ όπως βλέπετε παραπάνω είναι κι άλλοι συνάδελφοι που έχουν αντίστοιχους ενδοιασμούς και επειδή διαφωνώ με το παρακάτω......

όχι επί της ουσίας αλλά επειδή (κατά την γνώμη μου) η σειρά των ενεργειών δεν μπορεί να είναι αυτή αλλά πρέπει πρώτα να αποφασίσουμε που απευθύνεται και μετά να δούμε πως θα λέει αυτό που θέλουμε να πεί.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ πως το κείμενο όπως έχει συνταχθεί είναι σαν να προσπαθεί να ξυπνήσει τους συνδικαλιστές να κάνουν κάτι...... οτιδήποτε κάτι, αρκεί να αντιδράσουν. Μια φωνή διαμαρτυρίας ενάντια στις συνδικαλιστικές οργανώσεις που ...που... που....

Αναφέρεται στην ηγεσία του σώματος, ενώ είναι σαφές πως δεν υπάρχει ενιαίο σώμα και προφανώς δεν υπάρχει και ενιαία ηγεσία.

Κι άς πούμε ότι ξυπνά η ΠΟΛ και συνεχίζουν να κοιμούνται οι λοιποί ή ξυπνά ο Ντουκάκης και βγάζει μια ανακοίνωση και κατακεραυνώνει την πολιτική ηγεσία, κάτι σαν κι αυτό πχ

http://www.facebook.com/topic.php?uid=24582959042&topic=6150

θα είμαστε εντάξει; τον πετύχαμε τον στόχο;

Επειδή εγώ λοιπόν δεν μπορώ να λειτουργήσω παρορμητικά και δεν βλέπω να έχει αποτέλεσμα η αντίσταση στο facebook (ούτε έχω πειστεί ότι το facebook έριξε το Μουμπαρακ) γι αυτό θεωρώ πως καλό είναι να πάμε με μια διαδικασία όπως κι οι άλλες παρεμβάσεις, πάιρνοντας το κείμενο ως βάση αλλά εστιάζοντας περισσότερο στην αντίδρασή μας προς την πολιτεία και λιγότερο στο να ξυπνήσουμε τους συλλόγους.

Εν τέλει ας κινηθούμε έτσι που να τους σύρουμε στην συνυπογραφή του κειμένου (τουλάχιστον τους πιό σοβαρούς γιατί δεν θεωρώ ότι όλοι στέκονται στο ίδιο επίπεδο έστω και ελλειπές)

Εκτός αν δεν θέλουμε αυτό και θέλουμε να αναδείξουμε κάτι άλλο.......

Δεν υπαινίσσομαι κάτι, αναμένω την δική σας σκέψη ως αρχικών εμπνευστών...

με εκτίμηση

ΥΓ: Δεν έχω λόγο να θορυβηθώ από την επιστολή........ έχω ήδη θορυβηθεί από τα γεγονότα.

Αγαπητε επισκεπτη, εγω εχω επισης ενδοιασμους πολλους για την καταληξη της κινησης αυτης. Δεν μπηκα ομως στην διαδικασια να αποκαρδιωσω την προσπαθεια των συναδελφων.

Οντως ειναι πολλα τα θεματα που πρεπει να εξεταστουν, να μελετηθουν, να συζητηθουν με γνωμονα παντα οχι τον κλαδο ως κλαδο αλλα το κοινωνικο συνολο. Προσωπικα αυτον των γνωμονα εχω εγω. Δεν προκαλω κανεναν, δεν εχω να κρυψω τιποτα απο κανεναν εχω στο προφιλ μου το e-mail μου. Οτι ειναι να γινει πρεπει να γινει μακρια απο πολιτικες και κομματικες σκοπιμοτητες, δεν ειναι ουτε η ωρα ουτε η εποχη για κατι τετοιο. Τετοιες κινησεις που εχουν γνωμονα ειτε ενα κομμα ειτε μια πολιτικη ειναι καταδικασμενες να αποτυχουν.

Εδω χρειαζεται να γινει μια επιστημονικη μελετη, να διατυπωθουν επιχειρηματα, λυσεις στα χρονια προβληματα του κλαδου.

Δεν εχω υπογραψη την επιστολη, αλλα εαν μου ζητηθει η συμβολη μου στην προσπαθεια θα την δωσω με μεγαλη μου χαρα. Ξερεις γιατι? Διοτι απο αυτο το επαγγελμα μεγαλωνω τον γιο μου.

Παλια ημουν παρορμητικος και το πληρωσα πολυ ακριβα αγαπητε επισκεπτη...τωρα ομως ξερω που ειμαι, ξερω τι θελω και θα κανω οτι περναει απο το χερι μου να το πετυχω, παντα μεσα απο νομιμες διαδικασιες και εκπροσωπησεις.

Ειναι ο καιρος των πραξεων τετοιων ομως που να φερουν ουσιαστικο αποτελεσμα. Για να γινει αυτο δεν αρκει μια υπογραφη ή ενα κειμενο. Αυτο που εχει σημασια ειναι να καταλαβουμε ολοι μας πλεον τι ρολο εχουμε μεσα στην κοινωνια. Διοτι μπορει να ειμαστε Λογιστες, Οικονομολογοι αλλα δεν παυουμε να ειμαστε Ανθρωποι και Πολιτες.

Guest Επισκέπτης

Αγαπητε επισκεπτη, εγω εχω επισης ενδοιασμους πολλους για την καταληξη της κινησης αυτης. Δεν μπηκα ομως στην διαδικασια να αποκαρδιωσω την προσπαθεια των συναδελφων.

Οντως ειναι πολλα τα θεματα που πρεπει να εξεταστουν, να μελετηθουν, να συζητηθουν με γνωμονα παντα οχι τον κλαδο ως κλαδο αλλα το κοινωνικο συνολο. Προσωπικα αυτον των γνωμονα εχω εγω. Δεν προκαλω κανεναν, δεν εχω να κρυψω τιποτα απο κανεναν εχω στο προφιλ μου το e-mail μου. Οτι ειναι να γινει πρεπει να γινει μακρια απο πολιτικες και κομματικες σκοπιμοτητες, δεν ειναι ουτε η ωρα ουτε η εποχη για κατι τετοιο. Τετοιες κινησεις που εχουν γνωμονα ειτε ενα κομμα ειτε μια πολιτικη ειναι καταδικασμενες να αποτυχουν.

Εδω χρειαζεται να γινει μια επιστημονικη μελετη, να διατυπωθουν επιχειρηματα, λυσεις στα χρονια προβληματα του κλαδου.

Δεν εχω υπογραψη την επιστολη, αλλα εαν μου ζητηθει η συμβολη μου στην προσπαθεια θα την δωσω με μεγαλη μου χαρα. Ξερεις γιατι? Διοτι απο αυτο το επαγγελμα μεγαλωνω τον γιο μου.

Παλια ημουν παρορμητικος και το πληρωσα πολυ ακριβα αγαπητε επισκεπτη...τωρα ομως ξερω που ειμαι, ξερω τι θελω και θα κανω οτι περναει απο το χερι μου να το πετυχω, παντα μεσα απο νομιμες διαδικασιες και εκπροσωπησεις.

Ειναι ο καιρος των πραξεων τετοιων ομως που να φερουν ουσιαστικο αποτελεσμα. Για να γινει αυτο δεν αρκει μια υπογραφη ή ενα κειμενο. Αυτο που εχει σημασια ειναι να καταλαβουμε ολοι μας πλεον τι ρολο εχουμε μεσα στην κοινωνια. Διοτι μπορει να ειμαστε Λογιστες, Οικονομολογοι αλλα δεν παυουμε να ειμαστε Ανθρωποι και Πολιτες.

Δεν έχω την πρόθεση να αποκαρδιώσω κανέναν..............

Είπα ξεκάθαρα την γνώμη μου.

Η παρούσα επιστολή θεωρώ ότι στρέφεται κατά των συνδικαλιστικών φορέων γενικά κι αφηρημένα.

Και ναι μεν μπορεί όσα τους λέει να είναι πραγματικά και να τα χρειάζονται αλλά δεν είναι αυτοί το πρόβλημα. Και δεν θα λυθεί το δικό μας πρόβλημα βάζοντάς τα με τους συνδικαλιστές.

Αν αποφασίσουμε να στείλουμε την επιστολή στο ΥΟ (λέω τώρα) δεν μπορεί να στείλουμε μια επιστολή που τα βάζει με τους συνδικαλιστές επειδή δεν αντιμετωπίζουν την κατάσταση.

Πρέπει να στείλουμε μια επιστολή ξεκαθαρίζοντας πέρα και πάνω από αυτούς ότι διαφωνούμε με την πρακτική του υπουργείου κι όχι με την αναποτελεσματικότητα των ηγεσιών των συλλόγων.

Πόσο πιό απλά να το γράψω.

Ανάλογα με το στόχο θα είναι και το κείμενο.

Διαφορετικά λέμε τον πόνο μας, μένει εδώ και το διαβάζουμε όσοι μπαίνουμε στο FORUM.

Όπως φωνάζουν οι οπαδοί στο γήπεδο επειδή μάλωσαν με την πεθερά τους.

Guest TZABELAS  KITSOS

Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΟΝΤΙΚΩΝ

Στίχοι -; Μουσική: Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας

Σʼ ένα υπόγειο στην πλατεία Αβησσυνίας

συγκεντρωθήκαν τα ποντίκια μια φορά

για να σκεφτούν πώς θα γλυτώσουν μια για πάντα

από του γάτου τον αιώνιο βραχνά.

Το συζητάγανε ημέρες και ημέρες

μα τελικά δεν καταλήξαν πουθενά

και είχαν όλοι πια συνειδητοποιήσει

ότι κομπλάρησε η συνέλευση γερά.

Τότε πετάγετʼ ένας νεαρός και λέει:

«βρήκα τη λύση του προβλήματος, παιδιά,

θα πλησιάσουμε την ώρα που κοιμάται

και θα του δέσουμε κουδούνα στην ουρά».

Κι όλοι φωνάξαν: «μπράβο, αυτό είναι, συμφωνούμε»

και πέρασε η πρότασή του παμψηφί

μα ένας γέρος ποντικός τους λέει: «δικαίωμα»

και θέτει την εξής ερώτηση:

«Άμα μου λύσετε αυτή την απορία,

τότε δε θα ʽχω αντίρρηση καμιά.

Ποιος από σας τολμάει το γάτο να ζυγώσει

να του κρεμάσει την κουδούνα στην ουρά;»

Και από τότε έχουν περάσει χίλια χρόνια

και ακόμα ο γάτος τα ποντίκια κυνηγά

που πά να πει ότι δε βρέθηκε κανένας

να του κρεμάσει την κουδούνα στην ουρά.

Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες

τότε και μόνο όταν είναι εφικτές.

Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις

άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Συμφωνω με την λογικη σου επισκεπτη...οτι ηταν να κανει ο συνδικαλισμος το εχει κανει...τι καταφερε ή τι δεν καταφερε το ξερουμε...Η ουσια ειναι τι κανουμε απο εδω και περα.

Παλαιοτερα σε θεμα σχετικο με ΑΠΕΡΓΙΑ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ειχα επισημανει οτι πρεπει να δημιουργηθει ενας ΕΝΙΑΙΟΣ φορεας του κλαδου αποτελουμενος απο εκπροσωπους των ηδη υπαρχονταων ενωσεων καθως και επισης εκπροσωποι Λογιστων που δεν ανηκουν σε καμια παραταξη , σε καμια ενωση. Οι διαδικασιες και οι αποφασεις θα λαμβανονται με την συμμετοχη ολων και το κειμενο θα δεσμευει την ηγεσια. Ετσι πετυχαινουμε και ενιαια γραμμη και δειχνουμε οτι εχουμε παρει σοβαρα τον ρολο μας. Εδω βεβαια υπαρχει ο κινδυνος της αναμειξης πολιτικων ή κομματικων σκοπων. Απλα η Γενικη Συνελευση θα μπορει να διωχνει απο το εναιο σωμα εκπροσωπησης του κλαδου εφοσον αυτος προβαινει σε κομματικες θεσεις ή επιδιωξεις. Εδω δεν ειμαστε να εκπροσωπουμε κανενα κομμα ή καμια παραταξη - οπως θες δες το- εδω το Κρατος θελει να μας αναθεσει ενα ρολο πολυ συγκεκριμενο....το λαθος που γινεται σε ολη την ιστορια ειναι οτι οι Οροι του παιχνιδιου τιθονται απο την μια πλευρα Μονο.

Εδω ειναι η μεγαλη διαφορα. Και ξερεις που οφειλεται αυτο? Στον απολυτο ΔΙχασμο αποψεων και θεσεων.

Ελπιζω να αναλυσεις ποιο βαθια αυτα σου ειπα.

Guest Επισκέπτης

.............οτι ηταν να κανει ο συνδικαλισμος το εχει κανει...τι καταφερε ή τι δεν καταφερε το ξερουμε......................................

Εγω δεν είπα αυτό......

Αλλο έγραψα ...... να μην το ξαναγράψω.

Εγω δεν είπα αυτό......

Αλλο έγραψα ...... να μην το ξαναγράψω.

δεν ειπα οτι το ειπες....δεν βαζω λογια σε στομα αλλου ποτε....

ο συνδικαλισμος στην Ελλαδα εχει μια κακη προιστορια λογω πολλων παραγοντων επισκεπτη - σου γραφω παντα την δικη μου αποψη -

Εχει πετυχει αρκετα πραγματα δεν διαφωνω...αλλα κατσε σκεψου τι δεν καταφερε...βαλτα κατω και κανε συγκριση...

Και οταν μιλαμε για συνδικαλισμο εννουουμε παντου οχι μονο στον κλαδο μας.

Οσο αφορα τον συνδικαλισμο δεν θελω να επεκταθω αλλο διοτι ειναι μια κουβεντα που δεν τελειωνει ποτε.

Αυτο που χρειαζομαστε τωρα ειναι μια βαθια και πλατια εκπροσωπηση των Πολιτων στα πολιτικα, κοινωνικα και οικονομικα δρωμενα της Χωρας. Μεσα απο δημοκρατικες κινησεις και κινησεις που θα σεβονται το κοινωνικο συνολο. Το παω πολυ μακρια το θεμα. Μιλαω για μια ευρυτερη εκπροσωπηση της Κοινωνιας.....μεσα παντα απο διαδικασιες καθαρα γνησιας Δημοκρατιας. Οταν λοιπον επισκεπτη εχεις μια ποιοτικη Δημοκρατια τοτε τα προβληματα σου θα γινονται ολο και λιγοτερα. Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.

Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες επι του θεματος διοτι θα μιλαμε για 15 μερες και δεν θα τελειωσουμε ποτε.

Και χωρις να σε φερω σε δυσκολη θεση...θα ηταν προτιμοτερο να ξερω ποιον μιλαω τουλαχιστον εσυ ξερεις οτι με λενε Γιωργο.

Και κατι τελευταιο επισκεπτη....ποσους πελατες εχεις χασει επειδη δεν ηθελες να τους καλυπτεις και ποσους θα χασεις για τον ιδιο λογο? Αρα εδω μιλαμε πλεον οτι καλουμαστε να κανουμε - μερικοι - οτι δεν καναμε μεχρι τωρα. Αυτο δεν ειναι καθολου κακο απεναντιας ξεκαθαριζει τα πραγματα...αλλα απο την αλλη εχεις να αντιμετωπισεις την νοοτροπια η οποια ειναι <<ΑΦΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΑΙΩΣΗ...ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ?>>

Εδω ποιος ΦΤΑΙΕΙ επισκπετη? Εμεις σαν Κλαδος?

Το δανειζομαι απο τον συναδελφο που το ανερτησε :

Είναι εύκολο στον οποιονδήποτε να οργιστεί. Αλλά να οργιστεί με τον σωστό άνθρωπο και στον σωστό βαθμό και τη σωστή στιγμή και για σωστό σκοπό και με τον σωστό τρόπο, αυτό για κανέναν δεν είναι εύκολο. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Συνάδελφε, όλοι μεγαλώνουμε τα παιδιά μας απο αυτή τη δουλειά, όλοι έχουμε υποχρεώσεις, ομως έχουμε και δικαιώματα, και αυτά προσπαθούμε να προασπίσουμε. Με μικρά βήματα, όμως η αρχή πρέπει να γίνει. Ως τώρα, και ακριβώς επειδή δεν ύπήρχε καμια αντίδραση σε όλα όσα έχουμε φορτωθεί, θεωρώ πως έχουμε γίνει ερμαια εκμετάλευσης κράτους, υπηρεσιών, και επιχειρηματιών. Για τα πάντα είμαστε υποχρεωμενοι, για τίποτα δεν έχουμε δικαίωμα. Υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε όλους τους νόμους και να τους εφαρμοζουμε αναδρομικα πολλες φορες, υποχρεωμένοι να απαντάμε σε εκατοντάδες απορίες φορολογουμένων, υποχρεωμένοι να αναλύουμε και να ερμηνεύουμε νόμους και αποφάσεις,υποχρεωμένοι να ακολουθούμε αυστηρά τις προθεσμίες υποχρεωμένοι να μην αρρωσταίνουμε ουτε εμείς ούτε τα μέλη της οικογενειάς μας, υποχρεωμένοι να δουλεύουμε χωρίς να ξέρουμε πότε και αν θα πληρωθούμε, υποχρεωμένοι να εργαζόμαστε χωρίς ωράριο, χωρίς διακοπές και αργίες πολλές φορές, εξαιτίας του φόρτου εργασίας.Μακάρι να προχωρήσει αυτή η κίνηση, θέληση υπάρχει, συμμετοχή υπάρχει. Η αρχή έγινε, και ευχομαι να μην σταματήσει αυτή η προσπάθεια για καλυτέρευση των συνθηκών εργασίας μας. Δεν είμαστε τεμπέληδες, ούτε φυγόπονοι, είμαστε απλά άνθρωποι όμως όταν με παίρνουν οι πελάτες Κυριακή απόγευμα για να με ρωτήσουν τα διάφορα, δεν νιώθω ακριβώς αυτό, νιώθω υποζύγιο. Οταν πηγαίνω στην εφορία να λύσω μια απορία και μου λενε, διάβασε το νομο, εχεις υποχρεωση να τον γνωριζεις,εμείς δεν ξερουμε να σου απαντησουμε, νιωθω ηλιθια, οταν μου κανουν ελεγχο, και προσπαθούν να βρουν τα "αισχη" τα "εγκληματα" της φοροδιαφυγης που εχει διαπραξει ο ταλαιπωρος επιχειρηματιας, αισθανομαι ................ας μην βωμολοχησω

Συνάδελφε, όλοι μεγαλώνουμε τα παιδιά μας απο αυτή τη δουλειά, όλοι έχουμε υποχρεώσεις, ομως έχουμε και δικαιώματα, και αυτά προσπαθούμε να προασπίσουμε. Με μικρά βήματα, όμως η αρχή πρέπει να γίνει. Ως τώρα, και ακριβώς επειδή δεν ύπήρχε καμια αντίδραση σε όλα όσα έχουμε φορτωθεί, θεωρώ πως έχουμε γίνει ερμαια εκμετάλευσης κράτους, υπηρεσιών, και επιχειρηματιών. Για τα πάντα είμαστε υποχρεωμενοι, για τίποτα δεν έχουμε δικαίωμα. Υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε όλους τους νόμους και να τους εφαρμοζουμε αναδρομικα πολλες φορες, υποχρεωμένοι να απαντάμε σε εκατοντάδες απορίες φορολογουμένων, υποχρεωμένοι να αναλύουμε και να ερμηνεύουμε νόμους και αποφάσεις,υποχρεωμένοι να ακολουθούμε αυστηρά τις προθεσμίες υποχρεωμένοι να μην αρρωσταίνουμε ουτε εμείς ούτε τα μέλη της οικογενειάς μας, υποχρεωμένοι να δουλεύουμε χωρίς να ξέρουμε πότε και αν θα πληρωθούμε, υποχρεωμένοι να εργαζόμαστε χωρίς ωράριο, χωρίς διακοπές και αργίες πολλές φορές, εξαιτίας του φόρτου εργασίας.Μακάρι να προχωρήσει αυτή η κίνηση, θέληση υπάρχει, συμμετοχή υπάρχει. Η αρχή έγινε, και ευχομαι να μην σταματήσει αυτή η προσπάθεια για καλυτέρευση των συνθηκών εργασίας μας. Δεν είμαστε τεμπέληδες, ούτε φυγόπονοι, είμαστε απλά άνθρωποι όμως όταν με παίρνουν οι πελάτες Κυριακή απόγευμα για να με ρωτήσουν τα διάφορα, δεν νιώθω ακριβώς αυτό, νιώθω υποζύγιο. Οταν πηγαίνω στην εφορία να λύσω μια απορία και μου λενε, διάβασε το νομο, εχεις υποχρεωση να τον γνωριζεις,εμείς δεν ξερουμε να σου απαντησουμε, νιωθω ηλιθια, οταν μου κανουν ελεγχο, και προσπαθούν να βρουν τα "αισχη" τα "εγκληματα" της φοροδιαφυγης που εχει διαπραξει ο ταλαιπωρος επιχειρηματιας, αισθανομαι ................ας μην βωμολοχησω

Κωνσταντινα δεν το καταλαβαινω το κειμενο σου.... δεν ειπα οτι δεν συμφωνω με την κινηση που εγινε...απλα πρεπει να γινει συντονισμενα, να εχει οσο το δυνατον μεγαλη εκπροσωπηση, να απευθυνεται ακριβως εκει που πρεπει.

Και επισης ειπα οτι εκτος απο Λογιστες ειμαστε και Ανθρωποι και Πολιτες...αυτο τα λεει ολα τι εννοω.

Είναι εύκολο στον οποιονδήποτε να οργιστεί. Αλλά να οργιστεί με τον σωστό άνθρωπο και στον σωστό βαθμό και τη σωστή στιγμή και για σωστό σκοπό και με τον σωστό τρόπο, αυτό για κανέναν δεν είναι εύκολο. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

να με συγγχωρει ο Αριστοτελης , αλλα μη μπερδευομαστε , αυτο που περιγραφει μονο οργη δεν ειναι ....

Guest Η μόνη αλήθεια

Η αλήθεια είναι ότι η υπογραφή του λογιστή δεν σημαίνει μία ακόμα επιβάρυνση για τους φορολογούμενους.Σημαίνει μόνο πολλές επιβαρύνσεις και συνέπειες για τον υπογράφοντα και μάλιστα άνευ αποδοχών.

Η αλήθεια είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία όλων αυτών των υπόχρεων ήδη συνεργάζεται με λογιστή-φοροτέχνη,για την συμπλήρωση των απαιτούμενων δηλώσεων,καθώς και για την διαδικασία της αυτοπεραίωσης.Ωστόσο ένεκα αδυναμίας των υποχρέων να πλερώσουν πρέπει να υπάρχει κάποιος εγγυητής και αυτός κρίνεται σκόπιμο και ορθό να είναι ο λογιστής.Το παρωχημένο σύστημα της κουκούλας πρέπει να παταχθεί.Υπάρχει καταδότης και απουσίας ελεγκτικού μηχανισμού θεσπίζεται ο θεσμός του επώνυμου καταδότη ελεγκτή ,άνευ πάλι αποδοχών.Στην περίπτωση δε που δεν πράξει να προσήκοντα υπάρχει το τραπεζικό σύστημα το οποίο μπορεί να αναλάβει τον πιστοποιημένο ρόλο του λογιστή-καταδότη-εγγυητή σε αντικατάστη των ανωτέρων.

Η αλήθεια είναι ότι η υπογραφή του λογιστή σημαίνει την συνυπευθυνότητα του φοροτεχνικού για την ακρίβεια των στοιχείων,που υποβάλλονται με τη φορολογική δήλωση.Παρέχεται η απόλυτη ελευθερία να ανακαλύψει τρόπους εκμαίευσης της αληθείας και των πραγματικών γεγονότων κάνοντας χρήση οιασδήποτε μεθόδου,αρκεί αυτή να επιφέρει τα θεμιτό αποτέλεσμα για το κρατικό ταμείο.Ενδεικτικά{ανάκριση,εκφοβισμός,άσκηση ψυχολογικής βίας(τηλέφωνα στην οικία του κατ'επανάληψη,προσέγγιση συγγενικών προσώπων τα οποία μπορούν να τον επηρεάσουν,άρνηση υποβολής δηλώσεων,εκτύπωσης βιβλίων)}Δεν πρέπει να ξεχνά ο λογιστής καταδότης να υπενθυμίζει ανά τακτά διαστήματα τις συνέπειες βάσει του νέου φορολογικού νομοσχεδίου περί ποινικής διώξεως,φυλάκισης,κτλ κτλ...

Η αλήθεια είναι ότι,κατ'αυτό τον τρόπο και μόνο :) ,διασφαλίζεται το δημόσιο συμφέρον,καθώς ο φοροτεχνικός δεν θα μπορεί να υποκύπτει στις όποιες πιέσεις του φορολογούμενου πελάτη του,για απόκρυψη ή μη δήλωση εισοδημάτων και μη απόδοση παρακρατούμενων φόρων. :):):):):) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΑΠΟΚΡΥΨΗΣ ΑΥΤΩΝ ,ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΓΟΓΟΝΟΤΟΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΘΕ ΘΕΜΙΤΗΣ Ή ΜΗ ΜΕΘΟΔΟΥ ΕΚΜΑΙΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΟΤΕ..............

προσπαθησα να καταπνιξω τους οποιους ενδοιασμους σου, δεν διαφωνω με αυτα που λες δικιο εχεις, αλλα εχω αγανακτησει δεν ξερω τι μου γινεται, ειμαι στο γραφειο και περιμενω απραγη γι αυτο και μπαινοβγαινω σε αυτο το σαιτ. περιμενω μια διευκρινιση, εντυπα, το ανοιγμα του gsis για δηλωσεις και οριστικη ΦΜΥ, κατι τεσπα. . Αγανακτισμενη ειμαι οπως ολοι μας

Κωνσταντινα δεν το καταλαβαινω το κειμενο σου.... δεν ειπα οτι δεν συμφωνω με την κινηση που εγινε...απλα πρεπει να γινει συντονισμενα, να εχει οσο το δυνατον μεγαλη εκπροσωπηση, να απευθυνεται ακριβως εκει που πρεπει.

Και επισης ειπα οτι εκτος απο Λογιστες ειμαστε και Ανθρωποι και Πολιτες...αυτο τα λεει ολα τι εννοω.

Εγω ξερω οτι καλουμε να αναλαβω τον ρολο του ελεγκτη της Δ.Ο.Υ. χωρις οικονομικα ανταλλαγματα για αυτη την δουλεια.

Τωρα γιατι εγω πρεπει να αναλαβω αυτον τον ρολο δεν το εχω καταλαβει......δεν μου δημιουργει προβλημα απο την στιγμη που θα ξερω τι απολαβες θα εχω....επειδη ομως δεν μπορω να χρεωσω τον πελατη μου...θα στειλω ΤΠΥ στο αρμοδιο υπουργειο για την εργασια αυτη...αφου βαλω τον αντιστοιχο ΚΑΔ. Τωρα πως θα γινει να υπογραψω συμφωνητικο για αυτη την υπηρεσια θα βρω εναν τροπο να μαθω :D