Προς το περιεχόμενο

Β' ΜΕΡΟΣ: Συζήτηση για την Επιστολή Διαμαρτυρίας στον Εγκλωβισμό και την Απαξίωση του Λογιστή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΔΙΧΟΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ !!

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΤΩΤΑΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ

ΜΗΝ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΤΖΑΜΠΑ ΤΙς ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΑΣ !!!!!

ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΓΩΜΑΣΤΕ !!!!!

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΟΙ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 652
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο κομματι των αμοιβων οντως υπαρχει ενα μεγαλο θεμα. ο κλαδος ειναι ανοιχτος και δεν μπορουμε να μπουμε σε λογικες επισημων ελαχιστων αμοιβων. ειναι γνωστο επισης οτι κανεις δεν τηρει τις ελαχιστες αμοιβες λογω ανταγωνισμου. στο χερι μας ομως ειναι να συζητηθει το ολο θεμα στην συζητηση περι επαναδιαπραγματευσης του Κωδικα Δεοντολογιας που φυσικα μια τετοια συζητηση μπορει να υπαρξει κατοπιν απαιτησης της πλειοψηφιας του κλαδου. παντως το θεμα των αμοιβων ειναι ενα πρωτο μικρο βημα - κατα την γνωμη μου σοβαρο- για την μη απαξιωση του κλαδου. ειναι μια συμφωνια κυριων εαν μπορουμε να την πουμε ετσι.

σε παλαιοτερη θεση μου ειχα μιλησει για επισημες ελαχιστες αμοιβες. κατοπιν ωριμου σκεψης καταλαβα οτι αυτο ειναι φυση αδυνατον να ζητηθει απο το κρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΔΙΧΟΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ !!

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΤΩΤΑΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ

ΜΗΝ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΤΖΑΜΠΑ ΤΙς ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΑΣ !!!!!

ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΓΩΜΑΣΤΕ !!!!!

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΟΙ !!!!!

Θα μου επιτρέψετε να συνεχίσω τον ύπνο του δικαίου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε να συνεχίσω τον ύπνο του δικαίου..

ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ , ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ????

ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ,ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΓΩΜΑΣΤΕ !!!!!

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΟΙ !!!!!

Σ'αυτό αναφερόμουν.. προέχουν κατ'εμέ άλλα πράγματα απ'την κονόμα.. (άλλο αξιοπρεπής αμοιβή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτό αναφερόμουν.. προέχουν κατ'εμέ άλλα πράγματα απ'την κονόμα.. (άλλο αξιοπρεπής αμοιβή).

πες το και σε παρεξηγησα ....tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα.<br>Έχω ήδη δηλώσει την συμμετοχή μου σε αυτήν την κινητοποίηση. Έχουν γίνει αρκετές διαβουλεύσεις και αυτό από μόνο του λέει πολλά.Έχω παρακολουθήσει αρκετές από αυτές αλλά πιθανόν κάτι να μου έχει ξεφύγει .<br>Η κατοχύρωση του επαγγέλματος θα έλεγε κάποιος ότι είναι το πιό βασικό. Το τι συμβαίνει στην αγορά πολλοί το ξέρετε καλύτερα από εμένα.<br>Θα ήθελα να ξέρω τις θέσεις ή τις προτάσεις σας σχετικά με την<b> άσκηση επαγγέλματος από άτομα χωρίς άδεια άσκησης</b>(όπου δεν απαιτείται).<br>Επίσης  να αναφέρω π.χ κάποιος χωρίς άδεια ασκησης που έχει τους ταξιτζήδες με 30e και λογιστικό γραφείο έχει μαζέψει 500 με 15e!!!!!!<br>Ο.Κ η κατάσταση είναι δύσκολη και έχουμε να κάνουμε με ένα κράτος  λορδεμπου. Πιστεύω ότι μπορούμε να σταθούμε στο ύψος μας σαν κλάδος μόνο άν βλέπουμε τα πράγματα αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά.<br>Εξάλλου άν δεν βλέπουμε εκεί που θέλουμε να πάμε θα πάμε εκεί που βλέπουμε.<br>Προφανώς δεν λέω κάτι καινούργιο και έχω διαβάσει τις απόψεις σαςπάνω στο θέμα .<br>Καταθέτω τη σκέψη μου όπως επίσης και το ότι σε μία μάχη το μόνο που πρέπει να φοβόμαστε είναι τον κακό εαυτό μας.<br>Καλή συνέχεια..............<br>

Θα ήθελα να ξέρω τις θέσεις ή τις προτάσεις σας σχετικά με την άσκηση επαγγέλματος από άτομα χωρίς άδεια άσκησης(όπου δεν απαιτείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Θα ήθελα να ξέρω τις θέσεις ή τις προτάσεις σας σχετικά με την άσκηση επαγγέλματος από άτομα χωρίς άδεια άσκησης(όπου δεν απαιτείται).

Δηλαδή πού δεν απαιτείται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρπιες προτάσεις :

Για το κλάδο :

Συνυπευθηνότητα αλλά με τις εξής προϋποθέσεις :

- Να μην υπάρχουν αλεξιπτωτιστές στο χώρο (προσοχή δεν αναφέρομαι στο τριπάκι των αδειών και σχολών κλπ)

- Να υπάρχει φουλ άξες (!) , στα αρχεία δηλαδή των υπηρεσιών με τον κωδικό μας . Να βλέπουμε τι έχει πληρωθεί ή βεβαιωθεί στις Υπηρεσίες (ΙΚΑ,Δήμους κλπ) , να μπορύμε να έχουμε πλήρη εικόνα μητρώου , προστίματα ΚΒΣ κλπ .

- Να μπορούμε να προχωρούμε σε διαδικασίες μεταβολής ή έναρξης επιχειρήσεων και στοιχείων κλπ εννοείτε με τα απάραίτητα έγγραφα που ήδη χρειάζονται .

- Αποστολή δηλώσεων (και) με το κωδικό του γραφείου .

- Εγγύηση με πράξεις από το Υπουργείο ότι όσοι κάνουμε σωστά(όσο μπορούμε) τη δουλειά μας δε θα πάρουμε τα τρία από τυχόν περαιώσεις και άρα όσοι κάνουν σύστημα πλυμήρας θα γίνουν πάλι οι μάγκες , έτσι δεν θα χρειαστούν ελάχιστες αμοιβές αλλά ο κόσμος (λέμε τώρα) θα εκτιμήσει την επιστημονική δουλειά που θα προσφέρουμε .

- Πρόσβαση σε όλες τις προσωπικές και εσωτερικές λύσεις των τμημάτων των υπουργείων (χωρίς τα στοιχεία των ερωτούντων για τη πρώτη περίπτωση)

- 1-2 φορές το έτος επιμορφωτικά σεμινάρια ελεγκτικού και φορολογικών αλλάγων περιεχομένου ανά νομό και πρόσβαση σε διαδικτυκή βάση για παρακολούθηση καθόλη τη διάρκεια του έτους .

Για τις επιχειρησείς και το γενικά την Οικονομία .

- Άμεση μείωση ΦΠΑ του υψηλού συντελεστή στο 15% και του χαμηλού στο 5% (χωρίς να υπάρχει υπερμειωμένος) το οποίο είναι σύμφωνο και με τις Ευρωπαϊκες διατάξεις (αν δε κάνω λάθος είναι το ελάχιστο επιτρεπτό όριο το 15% για αυτό δε πάω και ποίο χαμηλά) , με αυτό το τρόπο ο κάθε φορολογούμενος δεν θα έχει υψηλή διάθεση για φοροδιαφυγή , θα τονωθεί η κίνηση της αγοράς και άρα τα κέρδη των επιχειρήσεων πράγμα που σημαίνει ότι και έσοδα από ΦΠΑ αλλά και από Φ.Ε. και επίσης θεωρητικά θα μειωθούν και οι τιμές .

-Μείωση στο μισό όλων των ειδικών φόρων (καύσιμα κλπ) η αιτιολογία είναι το ίδιο με παραπάνω .

- Σταθερές τιμές ΟΑΕΕ για μια 5ατία (έτσι ίσως πληρωθεί .....) .

- Σταθερές εισφορές στο ΙΚΑ τουλάχιστον για 2 έτη με κίνητρα προσλήψεων (και εννοείτε όχι με αυτά τα προγράμματα του ΟΑΕΔ) ή εισφορές ανά τζίρο επιχείρησης , προφανώς πολύ υψηλότερες εισφορές θα έχουν οι πολύ υψηλές σε τζίρο επιχειρήσεις (μιλάμε μόνο για εισφορές και όχι για μισθούς)

- Σε περίπτωση ελέγχου να γίνονται συστάσεις σε πρώτη φάση και στην αμέσως επόμενη παράβαση να υπάρχει η ποινή (ίσως να υπάρχει το πρόστιμο αλλά να μην καταβάλλεται αν σε πχ 6 μήνες δεν πιαστεί ξανά η επιχείρηση σε λάθος) , το αυτό και σε τακτικό έλεγχο .

- Τακτικός έλεγχος μέσω Λογιστών με την ισχύουσα διαδικασία, αλλά και έλεγχος δικό μας από τους ελεγκτές τουλάχιστον μέσα στη διετία και βέβαια με την ευνοίκη μεταχείριση από παραπάνω .

Αυτά τα λίγα .

Βασικά μας ενδιαφέρει να είμαστε σωστοί στη δουλειά μας και να έχει βάρος (και άρα υποχρέωση και αναγνώριση) η υπογραφή μας , αλλά σε σωστές βάσεις και σε βιώσιμες επιχειρήσεις και αγορά και όχι σε αυτό το χάλι που είναι τώρα που ντρέπεσαι να πάρεις λεφτά από το κόσμο γιατί δεν έχει να πληρώσει ούτε το ρεύμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........................

- Να υπάρχει φουλ άξες (!) , στα αρχεία δηλαδή των υπηρεσιών με τον κωδικό μας . Να βλέπουμε τι έχει πληρωθεί ή βεβαιωθεί στις Υπηρεσίες (ΙΚΑ,Δήμους κλπ) , να μπορύμε να έχουμε πλήρη εικόνα μητρώου , προστίματα ΚΒΣ κλπ .

.........................

Εννοείτε μόνο για τους πελάτες μας που μας έχουν πιστοποίησει και όχι να μπορούμε να δούμε την εικόνα πχ του γείτονα επείδη έχουμε το ΑΦΜ του .

Και επίσης να αφήνουμε το ίχνος μας ότι μπήκαμε σε αυτά τα συστήματα .

Όπως είπα είναι σκόρπιες σκέψεις που τριγυρίζουν στο μυαλό και θέλουν φτιάξιμο και αιτιολογία έτσι ώστε να πάρει τη μορφή επίσημου αιτήματος και όχι άσκοπης συζήτησης . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απ οτι καταλαβαίνω είμαστε υπεράνω αμοιβών και υπεράνω του να έχει κάποιος κάποιο κολοπτυχείο

οικονομικής σχολής ,τότε πιό είναι το επαγγελμά μας ποιές είναι οι επιστημονικές μας βάσεις ?Στο τουρλουμπούκι

ποιός να δώσει σημασία.στα 15 ευρώ επείσης ποιός?Το κακό είναι οτι κοντά σε αυτούς που έχουν αυτές τις ιδέες

και είναι υπεράνω χρημάτων ,είται είναι οικονομημμένοι ειται τα πάίρνουν απο αλλού ειται με άλλους τρόπους δεν

εξηγείται αλλιώς.Εγω κατα την τατεινή μου γνώμη,αν και δεν ακο'υγεται γιατί απ οτι φαίνεται ηδη έγινε τσιφλίκι

η προσπάθεια, αντι να ακούγονται όλες οι γνώμες και να πάιρνουμε όλοι μαζί κάποιες αποφάσεις,γιατί αυτή είναι

η ιδέα της δημοκρατίας,να ακούγονται έστω και οι μειωψηφίες,να γίνεται διάλογος .Ενω εδώ λέει ο τάτε αυτό ο δήνα αυτό

που είται γνωρίζονται είται δεν ξέρω εγώ τι,συμφωνούν και όλα οκ και οι άλλοι η ακολουθούν χωρίς γνώμη η είναι

αντιδραστικοί οπως εγω γιατί δεν ακούγονται ,μα καθόλου ούτε και τους δίνει κανείς σημασία.

Ετσι θα πετύχουμε κάτι?Εγώ για μένα προσωπικά χ΄........,είμαι σε ηλικία και σε κατάσταση που δεν με πολυνοιάζει

αλλά για τον κλάδο για τα παιδία μας αν ακολουθήσουν ,αυτό το δρόμο θα τους δείξουμε?

Αν δεν έχει όρια ο κλάδος δεν θα έχει αξιες λόγου αμοιβές δεν θα ξέρει κανείς τίποτε γιατί δεν θα έχει χρόνο να ασχοληθεί

και κάθε τόσο θα ακούμε ταφτησε ο΄τάδε και ηταν καλό παιδί.Πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά και να κάνουμε τις σκέψεις αυτές

πράξεις,όλοι μαζί για να μπορούμε να ζούμε σαν άνθρωποι ,οπως όλοι οι άλλοι κλάδοι και όχι να δουλεύουμε σαν σκλάβοι απο

νύκτα σε νύκτα και να υπάρχουν και συνάδελφοι να σου λένε δεν με νοιάζει το οικονομικό ,τότε γιατί?μαζόχες είμαστε?δεν έχουμε

οικογένειες να θρέψουμε ,παιδιά με φροντιστήρια και σπουδές κλπ?

Ελλεος.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απ οτι καταλαβαίνω είμαστε υπεράνω αμοιβών και υπεράνω του να έχει κάποιος κάποιο κολοπτυχείο οικονομικής σχολής ,τότε πιό είναι το επαγγελμά μας ποιές είναι οι επιστημονικές μας βάσεις ?Στο τουρλουμπούκι ποιός να δώσει σημασία.στα 15 ευρώ επείσης ποιός?Το κακό είναι οτι κοντά σε αυτούς που έχουν αυτές τις ιδέες και είναι υπεράνω χρημάτων ,είται είναι οικονομημμένοι ειται τα πάίρνουν απο αλλού ειται με άλλους τρόπους δεν εξηγείται αλλιώς.Εγω κατα την τατεινή μου γνώμη,αν και δεν ακο'υγεται γιατί απ οτι φαίνεται ηδη έγινε τσιφλίκι

η προσπάθεια, αντι να ακούγονται όλες οι γνώμες και να πάιρνουμε όλοι μαζί κάποιες αποφάσεις,γιατί αυτή είναι η ιδέα της δημοκρατίας,να ακούγονται έστω και οι μειωψηφίες,να γίνεται διάλογος .Ενω εδώ λέει ο τάτε αυτό ο δήνα αυτό που είται γνωρίζονται είται δεν ξέρω εγώ τι,συμφωνούν και όλα οκ και οι άλλοι η ακολουθούν χωρίς γνώμη η είναι

αντιδραστικοί οπως εγω γιατί δεν ακούγονται ,μα καθόλου ούτε και τους δίνει κανείς σημασία.

Ετσι θα πετύχουμε κάτι?

..............................

Συνάδελφε κοίτα παρακάτω μια από τις προτάσεις που έγραψα πιο πάνω σχετικά με τις αμοιβές και με την προυπόθεση ότι δεν υπάρχουν πλέον (θεωρητικά βεβαίως κατά τη γνώμη μου) ελάχιστες τιμές .

Κατά τα λοιπά , θα σε παρακαλούσα να κάνεις και εσύ κάτι ανάλογο έτσι ώστε μέσα από τις διαφωνιές μας να βρούμε όλοι μαζι μια κοινα (κατά ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον) αποδεκτή πρόταση

..................

- Εγγύηση με πράξεις από το Υπουργείο ότι όσοι κάνουμε σωστά(όσο μπορούμε) τη δουλειά μας δε θα πάρουμε τα τρία από τυχόν περαιώσεις και άρα όσοι κάνουν σύστημα πλυμήρας θα γίνουν πάλι οι μάγκες , έτσι δεν θα χρειαστούν ελάχιστες αμοιβές αλλά ο κόσμος (λέμε τώρα) θα εκτιμήσει την επιστημονική δουλειά που θα προσφέρουμε .

..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν δούμε το συνδικαλιστικό τοπίο το πρώτο που παρατηρούμε είναι η πολυδιάσπαση του χώρου. Κατ αρχήν έχουμε συλλόγους ¨καθαρούς ¨ (μόνο ¨επιστήμονες¨ μέλη τους) και συλλόγους που έχουν μέλη και την πλέμπα.

Τόχουμε δει και στο φόρουμ που μας φιλοξενεί. Διαμάχες μεταξύ ΑΕΙτζήδων, ΤΕΙτζήδων κλπ κλπ έως και αεριτζήδων.

Σημείο λοιπόν πρώτο. Αν δεν ξεκαθαρίσουμε, η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων, το ζήτημα αυτό, τότε θα παραμένει εσαεί από της μεγαλύτερες αιτίες της πολυδιάσπασης.

αν θέλόυμε να κάνουμε κάτι ας ξεκαθαριστεί αυτό το θέμα

οι λογικές επιστήμονες από δω και πλέμπα από κει , θα διαιωνίζουν τα προβληματά μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρπιες προτάσεις :

......................

......................

- Να μπορούμε να προχωρούμε σε διαδικασίες μεταβολής ή έναρξης επιχειρήσεων και στοιχείων κλπ εννοείτε με τα απάραίτητα έγγραφα που ήδη χρειάζονται .

http://www.taxheaven.../circular/12072

Φίλε Αποστόλη αμα βρείς πουθενά την λέξη [ Λογιστής ] , να μου την δείξεις και εμένα . Να τα βλέπουν οι εργατοπατέρες του κλάδου μας αυτά ! Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια αναφορά και για τους Λογιστές ? Αλλά ποιός να ενδιαφερθεί ? Δεν υπάρχουμε φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br />αν θέλόυμε να κάνουμε κάτι ας ξεκαθαριστεί αυτό το θέμα <br />οι λογικές επιστήμονες από δω και πλέμπα από κει , θα διαιωνίζουν τα προβληματά μας<br />
<br /><br /><br />

Δηλαδή φίλε πατριώτη και η ιρα και το στάρι μαζί ,ε τότε δεν θα είναι ούτε ιρα ούτε στάρι.

Ξεκάθαρα πράγματα η ιρα εκεί που ανήκει τουλάχιστον οχι με το στάρι και ας παέι όπου θέλει,

για να μας θεωρούν κάτι ξεκάθαρο ,οπως θεωρούν και τους άλλους,δεν νομίζω οτι όλοι μαζί αχταρμάς

θα καταφέρουμε κάτι ,γιατί κανείς δεν θα μας παίρνει σοβαρά ,γιατί δεν θα έχουμε ταυτότητα,απο κεί ξεκινά το

κακό και είμαστε έτσι ,χωρίς να μας δίνει κανείς σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουκλα το μπλογκ ....!!!!

και τωρα τι ???? γιατι τοση ησυχια ???

πιασαμε παλι τις διαφορες μας ?

ξεχασαμε ολα τα προβληματα που μας ενωνουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.../circular/12072

Φίλε Αποστόλη αμα βρείς πουθενά την λέξη [ Λογιστής ] , να μου την δείξεις και εμένα . Να τα βλέπουν οι εργατοπατέρες του κλάδου μας αυτά ! Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια αναφορά και για τους Λογιστές ? Αλλά ποιός να ενδιαφερθεί ? Δεν υπάρχουμε φαίνεται.

Και να σκεφτείς ότι όλα αυτά θα τα αναλαμβάναμε με πολύ λιγότερο κόστος για την επιχειρήση ....... :)

Κωνσταντίνε υπάρχουμε και παραυπάρχουμε , είμαστε οι μαλάκες :rolleyes: της παρέας που θα έχουμε όλη την ευθύνη και κανένα μα κανένα δικαίωμα .......

Εμένα με λύπει που κάποιοι πανηγυρίζουν γι αυτό νομίζοντας ότι ξαφνικά γίναμε Δικηγόροι ή μηχανικοί (με την έννοια της υπογραφής σε κάθε δήλωση) , πολύ φοβάμαι ότι στη πράξη θα είναι παντέλως διαφορετικά .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι ακόμη .....

Κάποιοι κάναμε προτάσεις , ίσως κουτές ίσως ανεφάρμοστες , μπορεί κάποιος/οι να τις κωδικοποιήσει έτσι ώστε να αρχίσουμε και τις αιτιολογίες ?

Γιατί αν μείνουμε μόνο στην επιστολή χωρίς μια εναλλάκτική πρόταση που να απείχει τις θέσεις (είπαμε σε μεγάλο ποσοστό και όχι ότι σκέφτεται ο καθένας) τόσο του κλάδου αλλά και γενικότερα για τη βιωσιμότητα των επιχειρήσεων (μικρών,μικρομεσαίων και μεγάλων) και της Οικονομίας τότε απλά θα έχουμε εκτωνοθεί (λίγο βέβαια γιατί τα νεύρα μας τα έχουμε :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνάδελφοι που υπέγραψαν την ΕΠΙΣΤΟΛΗ, αν έχουν ενδιαφέρον μπορούν να εγγραφούν στην

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ.? (εννοω οσοι δεν ειναι εγγεγραμενοι)

ΚΑΙ ΠΩΣ?

san

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνάδελφοι που υπέγραψαν την ΕΠΙΣΤΟΛΗ, αν έχουν ενδιαφέρον μπορούν να εγγραφούν στην

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ.? (εννοω οσοι δεν ειναι εγγεγραμενοι)

ΚΑΙ ΠΩΣ?

san

http://www.facebook.com/home.php?sk=group_162989260422123&ap=1

Σε πρωτη φαση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μελέτη της παρακάτω συζήτησης (στο site του "ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ") αποτελεί μέρος της προσπάθειας μας αλλά κυρίως της κατανόησης του περιβάλλοντος στο οποίο ζούμε και αναπνέουμε. Ο αέρας - της αναπνοής αυτής - ενίοτε είναι και δηλητηριώδης, όμως αέρας είναι, δεν μπορούμε να μην τον αναπνεύσουμε... :

@@@@@@@@@@@@

siberian | 28/03/2011 15:46

Τόσα χρόνια που κάνατε τις ''βρωμοδουλειές'' των πελατών σας με το αζημίωτο δεν είδα να σας πειράζει κ.λογιστές,για όποιον πελάτη έχετε αμφιβολίες δεν τον αναλαμβάνετε είναι τόσο απλό..αλλά όχι οικονομικά συμφέρον ε?'Οποιος φοροδιαφεύγει και επομένως κλέβει και εμάς στην ΄΄κανονική'' Ευρώπη είναι αυτονόητο να τον καταγγείλεις, στο Ελλάντα όμως λέγεσαι ρουφιάνος (προφανώς έχει αφήσει πολλά κατάλοιπα η Χούντα)ξυπνάτε ρε σας κλέβουνε!!

@@@@@@@@@@@@

ΕΓΩ | 28/03/2011 17:18

Δηλαδή είναι παράλογο το ότι οταν βοηθάς κάποιον να κλέψει είσαι συνένοχος? Είναι φυσιολογικό οι λογιστές να βοηθάνε τους πελάτες τους να κλέβουν την εφορία? Τετοιό κράτος σας αξήζει ελληνάρες φάτε το. Α για να μην ξεχάσω ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ .(ουφ ξαλάφρωσα απο τις ευθύνες μου πάω ήσυχως για υπνο φταιεί το κράτος τώρα)

@@@@@@@@@@@@

πατ | 28/03/2011 18:28

σε λιγο ουτε λογιστες θα χρειαζονται ..τα μαγαζια κλεινουν, κανεις δεν αγοραζει τποτα συναλαγες πανε κατα διαολου, οι κολυτοι θα περνουν πισω ακομη και αυτα που εχουν δωσει πχ exprees service ..... ειδωμεν

@@@@@@@@@@@@

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ | 28/03/2011 19:07

ΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΔΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΠΧ.ΙΚΑ Ή ΔΕΝ ΑΠΕΔΟΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ.ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ.ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΩΝ ΕΛΕΓΚΤΩΝ???

@@@@@@@@@@@@

ΠΑΝΔΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ | 28/03/2011 21:09

Παιδιά η προπαγάνδα έχει ένα όριο. Το άρθρο είναι σωστό ρεζιλίκι, είμαστε σοβαροί; Δηλαδή εσείς τι προτείνεται να κλέβει κάποιος τους συμπολίτες του και να τον βοηθά και ο λογιστής. Η πιο γελοία απαίτηση που εμφανίστηκε ποτέ στην ιστορία.

@@@@@@@@@@@@

ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ | 28/03/2011 21:19

ΠΟΛΥ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΕΣ ΟΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΑΣ!!! ΙΔΙΟΝ ΤΟΥ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ. ΟΧΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!ΤΟ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΠΩΝΥΜΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ.ΕΞΙΣΟΥ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

@@@@@@@@@@@@

Νικος | 28/03/2011 21:44

Το εχετε χασει λιγο εκει στην εφημεριδα με τον Παπακωνσταντινου....Για μενα κατι καλο θα κανει ο ανθρωπος για να εχετε λυσσαξει!

@@@@@@@@@@@@

Αντι-λογιστής | 28/03/2011 21:49

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι χωρίς λογιστή, δεν μπορεί να κάνει δήλωση (εισόδημα, περαίωση, ΦΠΑ κλπ) ούτε ο οικοδόμος, ούτε ο δικηγόρος, ούτε ο πωλητής λιανικών αγορών, ούτε ο ντελιβεράς. Με 10.000 σελίδες φορολογικούς νόμους και ακατάληπτες διατάξεις που συνεχώς αλλάζουν, το Κράτος φτιάχνει νόμους που δεν τηρούνται. Ούτε οι Εφορίες δεν ξέρουν τι ισχύει, οι λογιστές θα το λύσουν? Αντί να φτιάξουν έναν απλό και δίκαιο νόμο, που όλοι να ξέρουν και όλοι να τηρούν, μας στέλνουν στην Πυθία να δούμε αν θα πληρώσουμε και πόσα. Αποτέλεσμα: το φακελάκι θα πάει σύννεφο, οι απατεώνες θα κλέβουν για να έχουν να λαδώσουν ενώ οι νομοταγείς που πάνε με το σταυρό στο χέρι, θα πουλήσουν και το σπίτι τους για να ξεμπλέξουν όταν ο ελεγκτής θα τους πει "ο Παπακωνσταντίνου μας έβαλε στόχο να αυξηθούν τα έσοδα 30% και για να το καταφέρω πρέπει να σου κόψω πρόστιμο 10.000 ευρώ". Ψέμματα λέω? Δε νομίζω...

@@@@@@@@@@

siberian | 28/03/2011 22:04

ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ δεν αναφέρεται κανείς στους υπογράφοντες αλλά στο επάγγελμα του λογιστή όπως είναι δομημένο όλα αυτά τα χρόνια στην Ελλάδα,αν νομίζεις ότι όλα είναι καλά και ωραία σε αυτό εδώ τον τόπο και ότι οι φοροφυγάδες φτιάχνουν τις φορολογικές δηλώσεις τους στο γόνατο δίπλα από το τζάκι του σπιτιού τους είναι δικαίωμά σου.

@@@@@@@@@@@

γιωργος | 28/03/2011 22:25

Aγαπητοι αναγνωστες και λοιποι σχολιαστες. Μαλλον δεν εχετε καταλαβει τι γραφει το αρθρο γιατι εαν καταλαβαινεται θα σχολιαζατε διαφορετικα. Εδω μιλαμε οτι ο λογιστικος κλαδος εισερχεται σε μονοπατια που δεν ειναι της αρμοδιοτητας του και τι εννοω δεν ειναι οι λογιστες δημοσια ελεκτικα οργανα ουτε των ΔΟΥ ουτε του ΙΚΑ. Και επισης δεν μπορει ο λογιστης να πιεσει τον πελατη του επειδη ακριβως δεν εχουν την ιδια τσεπη. Ο λογιστης απλα καταγραφει τους φορους που οφειλει να πληρωσει η επιχειρηση ειτε ΦΠΑ, παρακρατουμενους φορους, ενσημα στο ΙΚΑ αυτη ειναι η δουλεια του και δεν εξαρταται απο αυτον εαν ο επιχειρηματιας πληρωσει στην ωρα του ή δεν πληρωσει. Εν ολιγοις ο λογιστικος κλαδος δεν ειναι σε θεση να πιεσει κανεναν επιχειρηματια. Εδω αρκετοι απο εσας κατηγορειτε τους λογιστες οτι βοηθουν τους επιχειρηματιες να κλεψουν...σε καθε επαγγλεματικο υπαρχουν οι μεν και οι δε..και εδω εχουμε 265 ονοματα στην δημοσιοτητα...που ανετα μπορουν να ελεγχθουν ανα πασα στιγμη εαν ειναι κλεφτες ή οχι. Εσεις που τους κατηγορητε εχετε στοιχεια ή απλα κρυβεστε πισω απο την ανωνυμια? Ο υπουργος οικονομικων οντως θελει να φτιαξει καποια πραγματα αλλα στην προσπαθεια του αυτη κανει το ενα λαθος πισω απο το αλλο. Θα φερει εναντιον του ολο το λογιστικο κλαδο λογιστες δηλαδη που δεν ανηκουν σε συλλογους και ενωσεις οι οποιες ισως εχουν συμφεροντα. Οι υγιεις σκεπτομενοι λογιστες δεν ανηκουν πουθενα..θελουν να κανουν σωστα την δουλεια τους αρκει να εχουν ξεκαθαρο ρολο και εργαλεια. Παραθετω : <> Αυτο απο την μια που διαβαζετε καθιστα τον κλαδο μοχλο πιεσης προς τους επιχειρηματιες. Υπαρχει κανεις που να διαφωνει ? Και επαναλαμβανω μπορει ο λογιστης να πιεσει τον επιχειρηματια να πληρωσει?

@@@@@@@@@@@

parta | 28/03/2011 22:28

Αυτό το μέτρο ισχύει σε όλα τα ευρωπαικά κράτη Κάφροι έ Κάφροι Απατεώνες λοποδήτες... Είχατε καλομάθει ε Βλήματα... Εγώ όμως που είμαι άνεργος πληρώνω τα δικά σας γ@μ/ /σιατικα.. Και το ταμείο του κράτους είναι μείον..

@@@@@@@@@@@

ΕΝΑΣ ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ | 28/03/2011 22:32

Εγώ μια ερώτηση απλή θα κάνω; Η κάθε δημόσια υπηρεσία η Ν.Π.Δ. που οφείλει εκατομμύρια εισφορές στο ΙΚΑ, αναμορφώνει τα αποτελέσματα της, δλδ δεν υπολογίζει στα έξοδα της το κόστος της μισθοδοσίας; Γιατί αυτό ζητάει ο νομοθέτης να κάνουμε εμείς στους πελάτες μας.Αν θέλει να εισπράξει το ΙΚΑ αυτά που του χρωστάνε, ας στείλει τους υπαλλήλους του να κάνουν ελέγχους, αντί να κάθονται στα γραφεία. Δεν καλύπτουν οι λογιστές την φοροδιαφυγή, άλλοι την καλύπτουν. Και αν θεωρείται φοροδιαφεύγων ο καταστηματάρχης που με το ζόρι απασχολει ένα υπάλληλο, και καθυστερεί να πληρώσει τις εισφορές στο ΙΚΑ, ε τότε αντί να του δώσουμε την δυνατότητα να πληρώνει με δόσεις της μηνίαίες εισφορές όπως το ΦΠΑ πχ,, να τον τιμωρήσουμε και να του κλείσουμε το μαγαζί.

@@@@@@@@@@@@@

george | 28/03/2011 22:34

'roufianos' kai 'katadotis' einai leksis karamela gia tous volemenous. An katalaveno kala, o nomos zitaei to aftonoito, ama o pelatis sou klevei, to ksereis kai ton voithas na ksefigi, ftes kai esi. Sti periptosi pou klevei o pelatis sou eheis dio epiloges: 1. i sfiras anemela kai perneis kai esi to fakelaki sou 2. i ginese... 'roufianos' kai voithas tous simpolites sou kai ti hora sou na paei mprosta Episeis, kitazontas ti dilosi ton logiston, to megalitero meros tis einai propaganda midamina epihirimata. Tha ithela na parei ti lista ton ipografonton to SDOE na tous kanei filo kai ftero.

@@@@@@@@@@@@@

siberian | 28/03/2011 22:04 η επιστολη αναρτηθηκε σε πρωτη φαση στον site taxheaven.gr εχει 3 θεματα συζητησεων το Α - Β -Γ το Α περιεχει την επιστολη ως επιστολη με την συλλογη υπογραφων. Το Β και Γ περιεχει τις συζητησεις αντιρρησεις και προτασεις. Μπορεις να πεις ελευθερα την γνωμη σου και να καταθεσεις και τις δικες σου προτασεις για το επαγγελμα του λογιστη. Δεν χρειαζεται να εισαι μελος του site μπορεις να σχολιασεις και σαν επισκεπτης. αλλα εκει τουλαχιστον καντο επωνυμα διοτι μονο ετσι θα λαβεις απαντηση ειτε θετικη ειτε αρνητικη. Αυτο ισχυει για τον καθενα που θελει να σχολιασει την επιστολη και να ερθει σε πρωτη φαση με αυτους που την υπεγραψαν.

@@@@@@@

Γιαννης | 28/03/2011 22:35

Τι μιλανε οι λογιστες..? Αυτοι και οι εφοριακοι ειναι οι πυλωνες της μεγαλυτερης διαφθορας στην χωρα!!! Μαζεψτε τους! Επρεπε το μετρο να εχει παρθει απο καιρο και μπραβο εστω και τωρα στον Παπακωνσταντινου!

@@@@@@@@

Μικες | 28/03/2011 22:37

Η καθε συντεχνια το βιολι της...Εναντια σε καθε προσπαθεια εξυγιανσης.

@@@@@@@@@

GIANNIS | 28/03/2011 22:42

Όλοι εσείς που καταφέρεστε ενάντια στους λογιστές, στις δουλειές σας, που πληρώνεστε όποτε, χωρίς υπερωρίες, χωρίς ρεπό, χωρίς ένσημα πολλές φορές, υποβάλλεται αναφορές στις διάφορες υπηρεσίες? Ενημερώνεται το ΙΚΑ ότι δεν σας κολλάνε ένσημα? ενημερώνετε την επιθεώρηση εργασίας ότι πληρώνεστε όποτε και έναντι? Εμείς γιατί να αναλάβουμε την δουλειά των ελεγκτών που όλοι πληρώνουμε?

@@@@@@@@

ΝΕΚΑΤΡΙΑ | 28/03/2011 22:50

ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΖΗΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΓΝΩΜΗ, ΠΕΡΑΣΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ , ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ , ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ . ΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ , ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

@@@@@@@@@

γιωργος | 28/03/2011 22:59

Ο υπουργος οικονομικων πρεπει για μενα να ερθει σε αμεση διαβουλευση με τον λογιστικο κλαδο να ξεκαθαρισουν οι ρολοι, τα εργαλεια. δεν ειμαι λογιστης αλλα παρακολουθω τα γεγονοτα ενα προς ενα. Ολοι θελουμε να βοηθησουμε το Κρατος - διαφορετικη εννοια απο το κομμα που κυβερνα καθε φορα - ολοι θελουμε να παταξουμε την φοροδιαφυγη. Και πως να το κανουμε αυτο οταν ο ιδιος ο νομος πχ λεει οτι υπαρχει οριο για υπογραφη λογιστη στα βιβλια λογω τζιρου. Προσωπικα ειμαι υπερ της καταργησης των οριων και ολοι να υπαγονται σε λογιστη - φοροτεχνικο πιστοποιημενο. Επισης μια αλλη προταση ειναι υποχρεωτικη υπογραφη λογιστη σε ολων των ειδων τις δηλωσεις δηλ ακομα και των μισθωτων-συνταξιουχων. Εχει κανεις αντιθετη αποψη? Πιστευω να καταλαβαινετε τα οφελη μιας τετοιας κινησης εαν την κανει το Υπουργειο. Εγω πιστευω οτι οι καιροι απαιτουν γενναιες αποφασεις, καλως ή κακως ολα γινονται λογω μνημονιου πραγματα που επρεπε να γινουν εδω και πολλα χρονια. Σημασια εχει εαν ειμαστε σε θεση να κατσουμε να μιλησουμε μεταξυ μας.

@@@@@@@@@@@@@

GATE 13 | 28/03/2011 23:17

ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΧΝΙΩΝ ΤΩΝ ΑΝΕΥΘΥΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ......

@@@@@@@@@@@@@@

Κρηθέας | 29/03/2011 00:16

Πρέπει να γίνει κατανοητό από τους αναγνώστες ότι οι ρόλοι δεν θα είναι πλέον διακριτοί, δεν μπορεί ο ελέγχων να είναι και ελεγχόμενος.. Το Δημόσιο μειώνει τον αριθμό των υπαλλήλων στις Δ.Ο.Υ. και αναθέτει τους ελέγχους στους λογιστές. Μπορούσαν να αναλάβουν αυτό το έργο ιδιωτικές εταιρείες ελεγκτών. Αυτό όμως θα σήμαινε έξτρα αμοιβές για τις επιχειρήσεις και επιχειρηματίες και η κυβέρνηση δεν θα ήθελε αντιδράσεις του τύπου "μας φορτώνετε με επιπλέον διαχειριστικό κόστος σε μια περίοδο κρίσης.. " για να μην πούμε πως θα είχε σοβαρό πρόβλημα με αντιδράσεις άλλου τύπου όπως "εεε... όχι.. παράγινε το κακό μας βάζουν να πληρώνουμε για ελέγχους που είναι ανίκανοι να κάνουν". Μπορεί και στον λογιστικό κλάδο να υπάρχουν κάφροι, απατεώνες, λοποδύτες κλπ.. στο βαθμό που υπάρχουν σ' όλους τους κλάδους της αγοράς, ωστόσο αυτό που θα πρέπει να γίνει κατανοητό είναι πως η πλειοψηφία του λογιστικού κλάδου θέλει να λειτουργήσει σωστά, θέλει να βοηθήσει στην ανόρθωση της οικονομίας και πιστέψτε με μπορεί, αρκεί να εισακούγονται πριν παρθούν οι όποιες αποφάσεις σε κεντρικό επίπεδο. Πιστέψτε με, η εφαρμογή των ψηφισθέντων φορολογικών νομοσχεδίων δεν είναι απλή υπόθεση, απαιτείται και η συνδρομή των τεχνοκρατών, όσο και αν δεν μας αρέσει, έτσι όπως έχει δομηθεί και λειτουργεί αλλά και επιδιώκει να λειτουργήσει ο κρατικός μηχανισμός. Να δοθούν τα κατάλληλα εργαλεία και όχι με αποφάσεις και διευκρινιστικές που βγαίνουν με τρομερή καθυστέρηση, και με ανάθεση ευθυνών που δεν τους αναλογούν και μάλιστα χωρίς κανένα οικονομικό όφελος.

@@@@@@@@@@@@

Δεν είμαι λογιστης | 29/03/2011 01:02

Παρατηρώ κάτι καημένους σχολιαστές που βρίζουν ΟΛΕΣ τις επαγγελματικές ομάδες της ελλάδας δικαστικούς, καθηγητές, λογιστές, γιατρούς κτλ ΑΛΛΑ ξεχνάνε τις ευθύνες των πολιτικών και των επιχειρηματιων γαι την κατάντια του κράτους. Άντε να γίνει αυτή η περίφημη αναδιάρθρωση μπας και πιάσουν καμιά τσάπα σε κανένα χωράφι και μας απαλλάξουν από τη βλακεία τους. Σταματείστε βρε όρνια να βρίζετε τους συμπολίτες σας! Τόσο βολεμένοι είστε από το κράτος που το υποστηρίζετε ακόμα και όταν είναι αυταπόδεικτη η ανεπάρκεια του? Που σας διόρισε ο μπάρμπας και γλείφετε τόσο πολυ πια?/

@@@@@@@@@2

Κρηθέας | 29/03/2011 01:18

(ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΧΝΙΩΝ ΤΩΝ ΑΝΕΥΘΥΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ...) Στις πολιτισμένες κοινωνίες οι κανόνες του παιχνιδιού είναι σαφώς προκαθορισμένοι.. Το φορολογικό πλαίσιο σταθερό τουλάχιστον για 5 ή και 10 χρόνια.. Και όχι δεν είναι συντεχνία όλοι όσοι υπέγραψαν αυτή την επιστολή. Αγανακτισμένοι λογιστές (που δεν παύουν να είναι και πολίτες τούτης της έρμης χώρας) είναι, που τους έχουν φορτώσει σαν τον γάϊδαρους με το σαμάρι και τους λένε κουβάλα ντορί μου.. ντεεε.. ντορί μου.. Όμως αγανάκτησαν οι άνθρωποι.. ούτε να κοιμηθούν μπορούν πλέον, δεν μιλάμε για να δουν παιδιά και οικογένεια.. και μάλιστα η δαμόκλειος σπάθη κρέμεται διαρκώς πάνω από το κεφάλι τους σε όποια ατασθαλία του εργοδότη τους επιχειρηματία που σε μια τέτοια δύσκολη οικονομική περίοδο θα επιδιώξει να επιβιώσει.. να επιβιώσει.. και άντε να τους ζητήσουν και επιπλέον αμοιβή για μια τόσο σοβαρή και υπεύθυνη εργασία.. Ξέρετε όσοι αντιδράτε ότι δεν προλαβαίνουν.. έχουν ζαλιστεί από τα τόσα φορολογικά εργατικά και άλλα νομοσχέδια τα οποία θα πρέπει να επεξεργαστούν για να δώσουν μια απάντηση που μπορεί και να μην είναι σωστή.. Γιατί..; Γιατί απλά μπορεί να συγκρούεται με άλλες διατάξεις νόμων και αποφάσεων, κάτι που εξυπηρετεί άνομα συμφέροντα. Η πολυνομία είναι πηγή κακών.. με απλά λόγια δεν ξεκαρίζει το τοπίο γιατί έτσι βολεύονται κάποιοι.. Δεν κοιτάνε την τσέπη τους (οι λογιστές αυτοί που υπογράφουν).. δεν θέλουν να αναλάβουν το έργο αυτό.. δεν θέλουν να γίνουν δεκανίκι στα σχέδια της τρόϊκας και όποιων άλλων αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς.. Επιτέλους φτάνει αυτο το παραμύθι που μας ταίζουν τόσο καιρό με το διαίρει και βασίλευε.. Δεν μπορείτε να κατανοήσετε το απλό πως και για τα συμφέροντά σας μιλάει αυτή η επιστολή. Τα λάθη δεν θα τα πληρώσει μόνο ο λογιστής.. φυλακή για 1 ευρώ διαφοράς στο ΦΠΑ δεν θα πάει μόνο ο λογιστής αλλά και ο επιχειρηματίας. Μάλιστα δε σε περίπτωση εντοπισμού και δεύτερης τέτοιας μικρής διαφοράς (δεν μιλάμε για μεγάλα ποσά) τότε η ποινή δεν είναι εξαγοράσιμη. Ο κόσμος δεν γνωρίζει τι έχει ψηφισθεί. Όταν το μάθει θα είναι αργά. Αν αποφασίζαμε όλοι και ψηφίζαμε τους δικούς μας νόμους μέσω μιας συμμετοχικής δημοκρατικής διαδικασίας τότε να είστε σίγουροι πως θα τους τηρούσαμε κιόλας.. και δεν θα είχαμε αυτή την πολυνομία να μας ταλανίζει.. Η δημοκρατία μας νοσεί.. Δεν την διευρύναμε όταν είχαμε την δυνατότητα να το πράξουμε.. Και να τα αποτελέσματα μιας δημοκρατίας που δεν λειτουργεί σωστά που δεν κάνει συμμέτοχο τον πολίτη στα δρώμενα.. που αγωνιά γιατί δεν γνωρίζει τι τον περιμένει ακόμα.. Δεν πρέπει να κατηγορούμε ομάδες πολιτών που ακόμα αντιστέκονται, δεν ανήκουν όλοι σε συντεχνίες και πολιτικές ομάδες. Η επιστολή τους δείχνει πως οι αρμόδιοι φορείς τους τους έχουν αφήσει στο έλεος της τύχης τους.

@@@@@@@@@@@@

ΝΙΚΟΣ_48 | 29/03/2011 01:33

δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα ? σε καιρο λιμου εχω αναγκη το γιατρο , σε καιρο οικονομικης κρισης το λογιστη.

@@@@@@@@@@@@

C.F.C. | 29/03/2011 02:51

george | 28/03/2011 22:34 'roufianos' kai 'katadotis' einai leksis karamela gia tous volemenous. An katalaveno kala, o nomos zitaei to aftonoito, ama o pelatis sou klevei, to ksereis kai ton voithas na ksefigi, ftes kai esi. Sti periptosi pou klevei o pelatis sou eheis dio epiloges: 1. i sfiras anemela kai perneis kai esi to fakelaki sou 2. i ginese... 'roufianos' kai voithas tous simpolites sou kai ti hora sou na paei mprosta Episeis, kitazontas ti dilosi ton logiston, to megalitero meros tis einai propaganda midamina epihirimata. Tha ithela na parei ti lista ton ipografonton to SDOE na tous kanei filo kai ftero. Ούτε τον κόπο να διαβάσεις κάποια από τα ονόματα δεν έκανες. Βολεμένος ο Απόστολος Σάντας που συνυπογράφει; Αλήθεια ξέρεις ποιος είναι; Πιστεύω πως ούτε τον κόπο να διαβάσεις την επιστολή δεν έκανες.

@@@@@@@@@@@

george | 29/03/2011 06:48

Paliolamogia... sas lene oti an den kanete kala ti douleia sas tha plirwsete to penalty gia auto kai ANTIDRATE??? me poia logiki kai se POSA pragmata sti zwi den prilwnoume ta lathi mas? den sizitaw kan tin periptwsi pou ta "lathi" einai atasthalies i "patentes" gia na voithisete tous pelates sas, giati nomizw oti ekei einai ta xontra lefta gia esas kai autoi einai oi pelates pou exei noima na voithisete... leei kapoios to autonoito kai ton leme trelo, fasista kai oti sas kanei roufianous??? na kanete swsta ti douleia sas kai na min leitourgeite les kai zeite stin ouganta... Mono ta lamogia fovountai min tous poune "roufianous"... oi upoloipoi eppagelmaties to lene corporate responsibility...

@@@@@@@@@@@@@@@

ΔΙΚΑΙΟΣ | 29/03/2011 09:12

Δεν είμαι λογιστής για να μην παρεξηγηθώ.Δυστυχώς υπάρχει μέγιστη βλακεία από πολλούς.Ευτυχώς όχι απόλους.Αν συνεχιστεί αυτό στο τέλος θα ζητήσουν απτον γείτονα να καταδόσει αυτούς που δεν πλήρωσαν κοινόχρηστα,ΔΕΗ,ΟΤΕ κτλ,τκλ.. ΞΥΠΝΗΣΤΕ....μας οδηγούν σε μία νέα τάξη πραγμάτων.Σε καιρό ύφεσης ζητούν να πληρώνεις ακόμα περισσότερα και επειδή δεν μπορούν να τα εισπράξουν βάζουν τρίτους να κάνουν αυτή την δουλειά.Και αναρωτιέμαι...δεν υπάρχουν υπάλληλοι,δεν υπάρχουν υπηρεσίες,δεν πληρώνονται αυτοί οι υπάλληλοι και οι υπηρεσίες από τους φόρους των πολιτών??? Τι δουλειά έχει ο λογιστής με αυτά???με το αν πλήρωσε ο τάδε τον φόρο που προκύπτει ή τα ένσημα??Υπάρχουν δηλώσεις όπου τα ποσά που οφείλει απεικονίζονται...Ας πάνε οι υπηρεσίες όπου κατατέθηκαν αυτές οι δηλώσεις να τα εισπράξουν...Μην δημιουργείς βρε κράτος τέτοιες νοοτροπίες...δεν συνάδουν με ήθος,αξιοπρέπεια,διαλύουν τον κοινωνικό ιστό,την συνοχή που οφείλουν να έχουν οι ανθρώπινες κοινωνίες.

@@@@@@@@@@@@@@@

γιαννης | 29/03/2011 09:39

πραγματικα αστεια αυτα που συμβαινουν....... Ειναι ολοφανερο οτι στις εφοριες των μεγαλων πολεων ειδικα της αττικης γινετε ο χαμος και οι υπαλληλοι δε μπορουν να ανταποκριθουν. Γνωστη μου σε κεντρικη δου της αττικης ειναι στο δικαστικο τμημα ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ ενω το τμημα θα επρεπε να στελεχωνεται απο τουλαχιστον 3 ακομα. Ολη μερα τρεχει, φθειρετε ψυχολογικα, παροτι το τηλεφωνο της ειναι απορρητο το βρισκουν φυσικα διαφοροι ανθρωποι και την παιρνουν και κλαινε και τη παρακαλανε. εχει δεχθει πολλες φορες απειλες για τη ζωη της , παλαιοτερα οπλοφορουσε. της μειωσαν 800 ευρω απο το μισθο της ενω εχει 3 γιους οι 2 φανταροι. και εκει το παλευει η γυναικα. δε μπορει να κανει και αλλιως. Ο ογκος της δουλειας τεραστιος. Αντι να κανουν προσληψεις στις εφοριες και στους παιδικους σταθμους και στα νοσοκομεια και στα ασφαλιστικα ταμεια που υπηρχε και υπαρχει τεραστια ελλειψη τοσα χρονια εκαναν προσληψεις στις δημοτικες επιχειρησεις και στα υπουργεια για να τους εχουν να τα ξυνουν. Αυτη ειναι η ελλαδα. 700.000 Δημ.Υπαλληλοι (τεραστιος αριθμος για μια χωρα 11 εκατομυριων ανθρωπων) και υπαρχουν ελλειψεις προσωπικου. Και τωρα τι θα κανουν? Ευκολη η λυση. Φορτωσε τους λογιστες με δουλεια που επρεπε να κανεις εσυ... και φυσικα το τεραστιο κοστος που θα μας γδαρουν οι λογιστες θα το επιβαρυνθει ο πελατης. Απαραδεκτα πραγματα....

@@@@@@@@@@@@@@@

ΚΩΣΤΑΣ Π | 29/03/2011 09:40

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΑΝΑΘΕΤΕΙ ΤΟΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ . ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΤΩΝ ΜΑΪΜΟΥ ΕΛΕΓΧΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΔΟΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ . ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ ΑΝΟΗΤΟΙ ; ΑΥΤΗ Η ΕΥΘΥΝΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑΝ . ΑΝ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΑΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ .

@@@@@@@@@@@@@@@@

Μπρούκλης | 29/03/2011 10:59

Από το νέο φορολογικό: -"Με τις διατάξεις του νέου φορολογικού νόμου παρέχεται η δυνατότητα στα συγκεκριμένα γραφεία (που θα πιστοποιηθούν από το υπουργείο Οικονομικών) να διενεργούν, για λογαριασμό των Εφοριών πλήρη έλεγχο σε φορολογικά αντικείμενα (φορολογία εισοδήματος, ΦΠΑ, φόρος μισθωτών υπηρεσιών) και να εκδίδουν ετήσιο φορολογικό πιστοποιητικό." ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ, ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΙΔΙΩΤΩΝ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΟΙ ΟΡΚΩΤΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ! Χαχαχα, για όσους είχαν εταιρείες τύπου ΑΕ, ΦΑΕΕ, ΦΑΒΕ και λοιπά, γνωρίζουν ότι οι εν λόγω κύριοι είναι πολύ μα πολύ μ,εγαλύτεροι εκβιαστάδες, νταβατζήδες, ρεμουλιάρηδες από τους επίορκους εφοριακούς. Πολύ πιθανό στο τέλος, οι ελ. επαγγελματίες να περάσουν στην αντεπίθεση με πρακτικές μπράβων και λοιπά όπως είχε συμβεί ένα φεγγάρι επί πρωθυπουργίας Οικουμενικής και Γκαντέμη (1988-1993)...

@@@@@@@@@@@@@@@@@@

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΠΥΣ | 29/03/2011 13:41

ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.. ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΝΑ ΚΛΕΒΕΙ,ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟΥ Ή ΟΧΙ,ΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ,ΟΤΙ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ,ΟΤΙ ΘΗΣΑΥΡΙΖΕ ΚΤΛ,ΚΤΛ... ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΒΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ ΑΠΟΤΟΜΑ,ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.. ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ,ΘΑ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΚΑΡΦΩΣΟΥΝ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΠΛΕΡΩΣΕ...ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΧΑΣΜΟΥΡΙΟΜΑΣΤΕ...

@@@@@@@@@@@@@@

ype | 29/03/2011 15:04

Προφανώς για όλους εσάς που τα βάζετε με τους συντάκτες της επιστολής οι λογιστές είναι αυτοί που έφεραν την χώρα στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα. Ίσως θεωρείτε ότι επειδή ο Σημίτης χαρακτηρίστηκε λογιστής όλοι οι λογιστές είναι συνυπεύθυνοι των πρωθυπουργών της μεταπολίτευσης. Για την οικονομία της συζήτησης θα δεχθώ την άποψή σας πως ο ελεύθερος επαγγελματίας λογιστής έχει την επιλογή να αρνηθεί στον πελάτη του την συνεργασία αν κρίνει ότι δεν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του (χωρίς να εξετάζεται αν μπορεί να είναι συνεπής ή όχι) ή ότι φοροδιαφεύγει συνειδητά (κάτι σαφώς καταδικαστέο) . Πείτε μας όμως όλοι εσείς τι επιλογές έχει ο μισθωτός λογιστής μιας επιχείρησης να αρνηθεί να υπακούσει στις εντολές του εργοδότη του ή ακόμη περισσότερο τι μέλλον μπορεί να έχει αν "καρφώσει" τον εργοδότη του ότι δεν πλήρωσε τον Χ φόρο (όχι από επιλογή απαραίτητα αλλά απλά από έλλειψη ρευστότητας) Πείτε μας όλοι εσείς οι μισθωτοί εργαζόμενοι που τα βάζετε ΚΑΙ με τους μισθωτούς λογιστές συναδέλφους σας πόσες φορές έχετε αρνηθεί να εκτελέσετε τις εντολές του διευθυντή σας, του προϊσταμένου σας, του εργοδότη σας και πως καταφέρνετε παρά τις αρνήσεις σας αυτές να εξακολουθείτε να έχετε δουλειά. Κι ακόμη πείτε μας αν στο τέλος του μήνα ο εργοδότη σας δεν μπορούσε να πληρώσει και τον ΦΠΑ και τον μισθό σας, τι θα θέλατε να κάνει ο λογιστής; Να πληρώσει τον φόρο και να μην πληρώσει εσάς ή να πληρώσει εσάς και μετά να καρφώσει τον εργοδότη του ότι δεν πλήρωσε τον φόρο; Όταν ξυπνήσετε θα είναι αργά. Όπως έλεγε κι ο Μπρεχτ όταν θα φτάσει η σειρά σας δεν θα υπάρχει κανείς να σας βοηθήσει.

@@@@@@@@@@@@@@

σακις | 29/03/2011 15:07

Μια ζωη ο 'καλος' λογιστης ηξερε καμια ντουζινα εφοριακους στην καθε ΔΟΥ και πριν καλα καλα ερθει ο ελενχος μιλουσε μαζι τους και επεφτε το λαδι.... Εφοριακος "καλος" εκοβε το φπα επιχειριματια (απο 40,000 σε 10,000 ) με 5.000 λαδι Τωρα που ειδαν οτι δεν υπαρχει αλλο φαι αρχισανε την κλαψα και αυτοι!! ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ

@@@@@@@@@@@@@@

Κρηθέας | 29/03/2011 15:38

( Μια ζωη ο 'καλος' λογιστης ηξερε καμια ντουζινα εφοριακους στην καθε ΔΟΥ και πριν καλα καλα ερθει ο ελενχος μιλουσε μαζι τους και επεφτε το λαδι.... Εφοριακος "καλος" εκοβε το φπα επιχειριματια (απο 40,000 σε 10,000 ) με 5.000 λαδι Τωρα που ειδαν οτι δεν υπαρχει αλλο φαι αρχισανε την κλαψα και αυτοι!! ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ)

Έλεος και με τους γιατρούς λαμόγια, έλεος και με τους μηχανικούς λαμόγια, έλεος με τα λαμόγια τους αυτοκινητιστές, έλεος και με όλα τα λαμόγια.. Συλλήβδην όλοι λαμόγια.. Όλοι οι πολίτες τούτης της χώρας λαμόγια.. Λαμόγια άπαντες.. Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε πως υπάρχουν και άνθρωποι που προσπαθούν να επιβιώσουν χωρίς λαμογιές τίμια και καθαρά, και αυτοί είναι η πλειονότητα σ' όλους τους κλάδους. Επιτέλους να ξεφύγουμε από τις λογικές του διαίρει και βασίλευε..

@@@@@@@@@@@@@@@@@

Κρηθέας | 29/03/2011 15:52

(ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΑΝΑΘΕΤΕΙ ΤΟΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ . ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΤΩΝ ΜΑΪΜΟΥ ΕΛΕΓΧΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΔΟΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ . ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ ΑΝΟΗΤΟΙ ; ΑΥΤΗ Η ΕΥΘΥΝΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑΝ . ΑΝ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΑΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ.)

Διάκριση των εξουσιών.. καθείς εφ' ω ετάχθη.. Έχετε δει πολλούς ελεγκτές να αμοίβονται απ' αυτούς που καλούνται να ελέγξουν.. και οι έλεγχοι να είναι αντικειμενικοί. Ή θα πρέπει να υπακούσουν στα κελεύσματα του πελάτη τους.. (τι πελάτης κι αυτός..!!) ή θα πρέπει να καταλογίσουν παραβάσεις και μάλιστα να απαιτήσουν και την αμοιβή τους..!!! Δηλαδή θα δοθούν μάχες ανάμεσα στους λογιστές και τους εργοδότες τους.. (που την ίδια ώρα θα είναι και ελεγχόμενοι και πελάτες) για όσους θα θελήσουν να δώσουν ένα κομμάτι ψωμί στα παιδιά τους.. Οι άλλοι ας πάρουν τα βουνά..!!! Θα έρθει και η σειρά άλλων κλάδων και όπως πολύ σωστά αναφέρει ο ype αλλοίμονο σ' αυτούς που δεν έκαναν κάτι την ώρα που έσφαζαν τον γείτονά τους.. Κοντολογίς, το υπουργείο αναθέτει τους ελέγχους στους λογιστές (και ας πάνε και κάποιοι φυλακή, δεν χάθηκε και ο κόσμος) γιατί θέλει να μειώσει το δημοσιονομικό κόστος με απολύσεις υπαλλήλων, και το βάρος πέφτει στις πλάτες των λογιστών που και χρήματα δεν θα πάρουν και θα ξενυχτίσουν και θα κινδυνεύουν με ποινές φυλάκισης..

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

ype | 29/03/2011 16:24

@σακις Ξεχνάς αγαπητέ ότι αυτούς του λογιστές εσείς τους αναδείξατε ως "καλούς" Δεν σου περνά καν από το μυαλό πως υπήρχαν πάντα και υπάρχουν κι οι άλλοι. Αυτοί που εσείς όλοι είχατε για κακούς γιατί δεν είχαν "κονέ". Και βέβαια δεν θες να σκέφτεσαι ότι ενδεχομένως αυτοί οι 265 είναι από αυτούς τους "κακούς".

@@@@@@@@@@@@@@

Αλεξανδρος | 29/03/2011 17:26

Αντισταση συντροφοι.Δεν θα του περασει του υπουργου.Το λαδωμα ειναι ελληνικο προιον προστατευομενης ονομασιας.Επειδη εχω κολλητο λογιστη και ξερω αρκετες ιστοριες....(και την περιουσια του) ενα θα πω.Ολοι οι κλεφτες φορων στη φυλακη κυριοι λογιστες.Και εσεις πρωτοι.

@@@@@@@@@@@@@@@2

C.F.C. | 29/03/2011 18:10

Αλεξανδρος Γιατί τότε δεν τον καταγγέλεις αφού ξέρεις πολλά; Να πάει ο κολλητός στη φυλακή ή μήπως επειδή είναι κολλητός έχει ασυλία. Το νόημα της επιστολής που, επαναλαμβάνω, λίγοι από εσάς που το παίζουν υπεράνω διάβασαν, δεν το καταλάβατε (πως να καταλάβεις κάτι όταν παλαμοκρατείς και τσουβαλιάζεις). Άντε περαστικά και όταν καεί το σπίτι σας να ψάχνετε για νερό...

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ | 29/03/2011 18:32

ΜΠΡΑΒΟ ΚΡΗΘΕΑ!!!

@@@@@@@@@@@@@@@@@@

ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ | 29/03/2011 18:40

@ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ!!! ΜΗΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΡΑΒΑΤΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΜΑΡΙΝΑ ΜΕ ΤΖΙΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,ΚΑΘΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΧΗΜΟΙ... ΦΙΛΙΚΑ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΑΓΚΟΜΑΧΟΥΝΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥ

@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Θειος Μπαγαμποντης | 29/03/2011 18:44

Μανι ,θεκελ,φαρες.Εμετρηθη,εζυγισθη και ευρεθη ελλιπης και η κυβερνησις και το πολιτικον ημων συστημα.Χρηματα υπαρχουν στο εξωτερικο και παρανομες βιλλες και ο,τι βανει ο νους μας,διοτι ειμεθα μικροπαγαποντηδες,μεγαλοτοκογλυφοι,απληστοι, ανερματιστοι,φτωχοδιαβολοι και ψευτες.Οσοι δεν ειναι τετοιοι δεν δυνανται να μεταβαλλουν την κατασταση.Η καλη ημερα απο το βραδυ φαινεται.Το χρημα πολλοι ηγαπησαν,την φτωχια ουδεις.

@@@@@@@@@@@@@@@@

Μαρία-λογίστρια | 29/03/2011 20:07

Κύριοι, λυπάμαι πολύ για τα κακεντρεχή σχόλια όσων σπεύδον να κατηγορήσουν τους συναδέλφους. Πράγματι υπάρχουν στον κλάδο μας αρκετοί που τα παίρνουν που έχουν διασυνδέσεις και γλιτώνουν τους πελάτες τους από υπέρογκους φόρους και προστίματα. Μήπως το ίδιο δε συμβαίνει σε κάθε κλάδο; Δεν υπάρχουν πάντα και τα λαμόγια που επισκιάζουν το σύνολο; Αναλογίστηκε κανείς σας ποιός και τι φταίει; Δεν φταίει η νομολογία που επιτρέπει αυτά τα φαινόμενα; Ο ρόλος του λογιστή δε μπορεί να είναι ελεγκτικός. Είναι εκ φύσεως ασυμβίβαστη ιδιότητα. Εϊναι σαν να λέμε ότι ζητάμε από τον δικηγόρο να καταδικάσει ο ίδιος τον πελάτη του. Το "έγκλημα" των φορολογικών παραβάσεων λαμβάνει ΠΑΝΤΑ χώρα ύστερα από υπόδειξη του εκάστοτε επιτηδευματία. Ο ρόλος του λογιστή είναι να να ενημερώνει σωστά τα βιβλία , να υποδεικνύει ενέργειες και υποχρεώσεις που απορρέουν από την ΥΠΕΡΟΓΚΗ και συνεχώς ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΜΕΝΗ νομολογία και τέλος να του υποδείξει τη σωστή οδό. Η απόφαση για την τήρηση των ανωτέρω δεν είναι δική του. Ο γιατρός συστήνει αγωγή για την ασθένεια, ο ασθενής μπορεί για το καλό του να την ακολουθήσει ή όχι... Τέλος μη βιάζεστε να κρίνετε συνανθρώπους σας. Δε βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι...

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Καιρατος ποταμος | 30/03/2011 19:10

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η περισσότεροι από τον κλάδο μας έχουν πρόβλημα να κατανοήσουν τα γραφόμενα στην ελληνική γλώσσα με αποτέλεσμα να μην αντιλαμβάνονται τι λέει η παραπάνω επιστολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επικρατεί η άποψη ότι ο λογιστής βοηθά τον επιχειρηματία να κλέβει φόρους. Αυτή την άποψη έχουν και διάφοροι αγράμματοι γραμματείς που έχουν περάσει από το ΥΠ. ΟΙΚ. σε διαφορετικές χρονικές περιόδους. Δεν καταλαβαίνουν οι εκτός κλάδου ότι ο λογιστής απλά εφαρμόζει τις ΠΟΛ. του κάθε υπουργείου. Εφαρμόζοντας τις ΠΟΛ. δεν πληρώνει ο επιχειρηματίας χρήματα που δεν πρέπει να πληρώσει. Αυτό δεν είναι κλεψιά των φόρων. Η ανικανότητα όμως του ΥΠ.ΟΙΚ. να αντιληφθεί ότι κατάστρεψε τα τελευταία χρόνια κάθε πηγή παραγωγής φόρων, δεν πρόκειται να αναρρώσει τα έσοδα του δημοσίου κάνοντας ρουφιανους τους λογιστές εναντίον ενός κλάδου (επιχειρηματιών) ο οποίος έχει καταστραφεί. Ότι και να κάνει το υπουργείο, ας καταλάβει πρώτα τι θα πει το << ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος>>.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Τα παραπάνω λέχθηκαν εδώ:

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=113752

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να μπορέσουμε να δώσουμε συνέντευξη-παρουσίαση της επιστολής και του προβληματισμού που αναπτύχθηκε, σε κάποιες εφημερίδες πανελλήνιας κυκλοφορίας. Δεν είναι βέβαιο και δεν εξαρτάται από εμάς. Η όποια προσέγγιση θα γίνει αφού πρώτα το συζητήσουμε και το αποφασίσουμε. Τι λέτε ?

Η δική μου γνώμη είναι ναι. Και επίσης, αν το καταφέρουμε, να συμμετέχουν 3 από εμάς. Οι απόψεις σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλατε για εφημεριδες, να συμπερανω οτι θα δωσουμε ενα γραπτο κειμενο ?

σε αυτο το πλαισιο οι τρεις που θα συμμετεχουν τι ακριβως θα κανουν? θα δωσουν συνεντευξη ?

και ποσο σημασια εχει αν ειναι δυο ή τρεις ?

η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να ξαναδουμε την δευτερη επιστολη με τα αιτηματα και τις παρατηρησεις οπως εχουν γραφτει στο θεμα παραπανω ....

να διορθωθει ή να ξαναγραφτει ισως , λαμβανοντας υποψιν και οσα εχουν γραφτει στα σχολια του πρωτου θεματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...