Προς το περιεχόμενο

Β' ΜΕΡΟΣ: Συζήτηση για την Επιστολή Διαμαρτυρίας στον Εγκλωβισμό και την Απαξίωση του Λογιστή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

George77, Broster, TEO και όσοι άλλοι είπατε ΟΧΙ ή είστε σκεπτικοι για ΑΡΒΥΛΑ και ΛΑΖΟΠΟΥΛΟ νομιζω πως έχετε δίκαιο τελικα

Στην καλίτερη των περιπτώσεων...Η Σάτυρα θα ...φάει το νόημα για να βγει γέλιο

ανακαλω την προταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 652
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι Αθηναικο κανάλι?....τι εμβέλεια έχει?

δεν ξερω λεπτομερειες αλλα απ το λινκ που εχω παραπανω το παρακολουθεις απ το pc σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους εκτός Αθηνών, το link που έδωσε η Νίνα (roxanne) έχει Live σύνδεση με το κανάλι...

Μπράβο Νίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους εκτός Αθηνών, το link που έδωσε η Νίνα (roxanne) έχει Live σύνδεση με το κανάλι...

Μπράβο Νίνα

http://www.kanali10.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=58

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη και Κώστα Βακρινε ευχαριστούμε για την εκπροσώπηση λίγος ο χρόνος αλλά θεωρώ ότι ήταν θετική κίνηση .θα πρέπει μάλλον να συνοψίσουμε και να κωδικοποιήσουμε τα αιτήματα μας . ΑΞΙΟΙ ΑΞΙΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη και Κώστα Βακρινε ευχαριστούμε για την εκπροσώπηση λίγος ο χρόνος αλλά θεωρώ ότι ήταν θετική κίνηση .θα πρέπει μάλλον να συνοψίσουμε και να κωδικοποιήσουμε τα αιτήματα μας . ΑΞΙΟΙ ΑΞΙΟΙ

Μπράβο κι απο εμενα!

Μεσα σε τοσο λίγο χρόνο καταφέρατε πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως οπως το περιμενα... :)

Μπραβο Κωστα και Ειρηνη για την παρουσια σας!!

Μπραβο Κωστα Σταυρουλακη που το πιστεψες πριν 2 χρονια και μαζι σου ολοι εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ .. καλά τα πήγατε..

Έτσι κι αλλιώς το θέμα μας δεν μπορεί να παρουσιαστεί και να αναλυθεί σε 10 λεπτά.. για να μην πω ότι θα χρειαζόταν πάνω από ώρα.

Και τέτοιο χρόνο δεν πρόκειται να μας δώσει κανένα κανάλι.

Ήθελα να σας δω απέναντι στον Πρετεντέρη.. :P

Γι'αυτό θα προτιμούσα άλλες μορφές επικοινωνίας.. όπως οι εφημερίδες, το ραδιόφωνο .. παρεμβάσεις σε ειδησιογραφικά blogs κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θερμα μου συγχαρητηρια , μπράβο παιδιά.

Ελάχιστος χρόνος αλλα εγινε η αρχή .

Μπράβο σας και πάλι .

Ας προσπαθησουμε όλοι για το καλύτερο

και οπου βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ .. καλά τα πήγατε..

Έτσι κι αλλιώς το θέμα μας δεν μπορεί να παρουσιαστεί και να αναλυθεί σε 10 λεπτά.. για να μην πω ότι θα χρειαζόταν πάνω από ώρα.

Και τέτοιο χρόνο δεν πρόκειται να μας δώσει κανένα κανάλι.

Ήθελα να σας δω απέναντι στον Πρετεντέρη.. :P

Γι'αυτό θα προτιμούσα άλλες μορφές επικοινωνίας.. όπως οι εφημερίδες, το ραδιόφωνο .. παρεμβάσεις σε ειδησιογραφικά blogs κ.λ.π.

Αν αυτο γινει καποτε ,

θα σας παρακαλέσω εκεί να πάω και εγώ.

Είμαι φαν του Πρετεντερη :)

Μπορουμε φίλε μου να εχουμε και αλλες μορφες επικοινωνιας,

δεν νομιζω να ειναι κατι δυσκολο , τουλαχιστον ας το παλέψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα και καλυτερα απ οτι περιμενα εχω να πω....:)

αλλα προτιμω κι εγω την γραπτη επικοινωνια , ειναι πιο ελεγχομενη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά . Πολύ καλά και σε τόσο λίγο χρόνο .

Εγώ διαφωνώ , η εκπροσώπηση στα ΜΜΕ και ειδικά στο γυαλί πρέπει να γίνεται για να ακούγεται πιο μαζικά .

Αλλά έχω να κάνω την εξής παρατήρηση για να μη ξεχνιόμαστε ........ B)

......... κ. Βακρινέ σας περίμενα πιο μεγάλο ......... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά . Πολύ καλά και σε τόσο λίγο χρόνο .

Εγώ διαφωνώ , η εκπροσώπηση στα ΜΜΕ και ειδικά στο γυαλί πρέπει να γίνεται για να ακούγεται πιο μαζικά .

Αλλά έχω να κάνω την εξής παρατήρηση για να μη ξεχνιόμαστε ........

......... κ. Βακρινέ σας περίμενα πιο μεγάλο ......... :)

Για διευκρίνηση εννοείς στην...ηλικία!!

Πράγματι τα είχε τα ...κυβικά του,στην αμεσότητα και στην ζουμερή διατύπωση του,μέσα στα ασφυκτικά πλαίσια του τηλεοπτικού χρόνου.

Θεωρώ ότι θα ήταν απώλεια για τον χώρο μας η χθεσινή προς στιγμή(ευτυχώς) έκφραση της διάθεσης του να τα παρατήσει,πικραμένος απο την κριτική που του έγινε.

Μπράβο,συγχαρητήρια.

Συναδελφικά

Presjohn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν πολυ θετικο για ολους οσους δεν μπορεσαμε να παρακολουθησουμε την αναφορα του "Καναλιου 10" στα "προβληματα μας", ειτε απ ευθειας, ειτε διαδυκτιακα, να μπορεσει καποιος να "ανεβασει" ενα βιντεακι για να το δουμε σε μαγνητοσκοπηση.

Για οσους περιμενουν μια αναφορα των "μεγαλων" καναλιων και εφημεριδων στην επιστολη, ελπιζω να την δουν και να μην απογοητευτουν με το αντιθετο.

Το λεω αυτο διοτι, πριν απο μερικους μηνες καποιος συμπολιτης μας εκανε απεργεια πεινας εξω απο τα γραφεια της επιτροπης ανταγωνισμου για παρα πολλες μερες, διαμαρτηρομενος για την (κατα τα λεγομενα του) αδικη συμπεριφορα της επιτροπης σε θεματα που αφορουσαν την επιχειρηση του και τον οικονομικο μαρασμο της, και μονο καποια "μικρα" κι αδυναμα ΜΜΕ επαιξαν την ειδηση, διοτι μαλλον "καποιοι μεγαλοι" ειχαν ενοχληθει και ειχαν δωσει εντολες αποκλεισμου της ειδησης.

Δεν θα μου φανει παραξενο να μην "αγγιξει" κανεναν η επιστολη και να ασχοληθουν μ αυτη μονο μερικα blogs, γιατι καποιοι εχουν ενοχληθει απο την διαμαρτυρια μας.

Θα μου πει καποιος οτι ειμαστε 300+ κι οχι ενας, και στην Κερατεα ειναι 300+ οι κατοικοι που διαμαρτηρονται αλλα το κρατος αδιαλλακτο και τα ΜΑΤ ετοιμα για ολα.

ΥΓ. Υπεγραψα κι εγω απ τους πρωτους αλλα δεν πιστευω οτι θ αλλαξει κατι παρα μονο αν γινουμε 100.000+ και μια μεγαλη γροθια με ολα τα δαχτυλα της ενωμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλά ,αφου το λέτε ,είναι ένα βήμα ,αλλά την άλλη φορά να διαλέξουμε να μας εκπροσωπήσουν τίποτε καθηγητές ,γιατροί κλπ

ισως κάτι παραπάνω να ξέρουν για τα προβλήματα του κλάδου,αφου έχουν και γνώσεις οικονομίας και όχι μόνο.Γιατί αν κάποιος

δεν κάνει το επάγγελμα που σπούδασε ,τι πειράζει?υπάρχει το καλάθι των λογιστών που χωράνε όλοι,ανεξάρτητα απο σπουδές.

Αυτό που με ξενίζει ειναι οτι με αυτά που γράφω δεν ασχολείται κανένας,όλοι θεωρείται οτι όλοι μπορούν να γίνουν λογιστές

ανεξαρτήτως σπουδών?Αν είναι έτσι ,γιαυτό δεν μας παίρνει κανένας σοβαρά,γιατί στο τουρλουμπούκι ποιός δίνει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ωρα είναι 1:45 μμ και στο forum βλέπω 702 επισκέπτες και 14 μέλη!.Τι γυρεύουν τόσα άτομα τέτοια ώρα?. Η ιστοσελίδα δεν είναι ψυχαγωγική. Άραγε για άλλους λόγους ξενυχτάμε στου gus το "μαγαζί. Αγωνίες,λαχτάρες που λέει και Ζαγοραίος.Φίδια μας ζώνουν και χάνουμε τον ύπνο μας. Καλή αρχή, σήμερα παίξαμε εκτός έδρας και τα πήγαμε καλά.

Οποιοι χαμογελούν ειρωνικά μαζί μας, ή σνομπάρουν αυτό που δημιουργούμε σε λίγο θα αλλάξουν γνώμη. Ποτέ δεν είναι αργά.

Σκέφτομαι τι πρέπει να κάνουμε άμεσα και με ποιά στρατηγική. Θα ζητήσουμε διάλογο-διαπραγμάτευση για την αναστολή επίμαχων σημείων του ν.3842 που μας αφορούν?.

Θα αρνηθούμε την σύνταξη και υποβολή των εντύπων αναμόρφωσης και καταβολής φόρων?. Ή θα υποβάλλουμε λευκή κόλλα όπως λέγαμε στο σχολείο?.

Η πρώτη περίπτωση δεν είναι στο χέρι μας, αλλά ούτε και φαντάζομαι να μας καλέσουν για τέτοια συζήτηση δυο βδομάδες πρίν την έναρξη υποβολής δηλώσεων.

Ζητάν τα έντυπα να υποβληθούν τον Ιούνιο, άρα δεν σκέφτονται καν να το επανεξετάσουν στο φορολογικό νομοσχέδιο του Ιουνίου.

Θα πρέπει λοιπόν να σκεφτούμε την περίπτωση να αρνηθούμε εμείς συνολικά σαν κλάδος την υποβολή του εντύπου,αφού ενημερωθούμε και από νομικούς για την νομιμότητα αυτού του εντύπου και της υποχρέωσης από τους λογιστές να το συντάσσουν, ελέγχοντας-παραβιάζοντας προσωπικά δεδομένα των πελατών μας. Γιατί θα πρέπει ο πελάτης να μας δίνει ντε και καλά λογαριασμό και τα διπλότυπα εξόφλησης των φόρων, προκειμένου να συντάξουμε το έντυπο?.Και αν αρνηθεί και μας σιχτιρίσει, εμείς τι θα κάνουμε θα πάμε στην αστυνομία ή στον εισαγγελέα?. Δεν το κατάλαβα αυτό?. Καί αν "τρελλαθεί" του ανεβεί το αίμα στο κεφάλι από το ζόρι και θέλει να αυτοκτονήσει μέσα στο γραφείο μας?.

(μου έχει εξομολογηθεί εφοριακός επόπτης περίπτωση που έβαλε συναδέλφους του στο μπαλκόνι να φυλάνε μην πηδήξει ο πελάτης πρίν του ανακοινώσει το κουστούμι).

Τι είναι αυτά που θέλουν από εμάς?. Θα μου πείς γράφεις υπορβολές νυχτιάτικα. Ελα ντε που δε είναι.Τόσα συμβαίνουν κάθε μέρα.

Για να μην σας κουράζω σκέφτομαι τα εξής; 1). Να δημιουργήσουμε ένα δικό μας μπλόκ να μπαίνει ο κάθε "πικραμένος" συνάδελφος να γράφει τον πόνο και τις σκέψεις του.

Δε μας παίρνει πλέον να ταλαιπωρούμε τον gus γιατί θα το τραβήξουμε πολύ. 2). Να έχουμε τη δυνατότητα μέσα από το blog να τυπώνουμε αφισάκια και προκυρήξεις που θα αναρτούμε και θα διανέμουμε στα γραφεία και στις υπηρεσίες για να γνωστοποιούμε και να προπαγανδίζουμε. 3). Αφού ωριμάσει και συζητηθεί ας δούμε μετά την πρωτομαγιά αν μπορούμε να ορίσουμε μια ανοικτή εκδήλωση στην Αθήνα για όλους τους ενδιαφερόμενους(λογιστές, φορολογούμενους, εφοριακούς) και σε αυτήν την εκδήλωση ας σχηματιστεί επίσημα και μια οργανωμένη κίνηση με όνομα κλπ. από τους συμμετέχοντες.4). Εως τότε καλό θα είναι να συγκεντρώνουμε υπογραφές.Να μην κλείσουμε την ανάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν λίγο η Ειρήνη έφυγε από το σπίτι μου. Είπαμε μετά την εμφάνιση να φάμε μαζί. Ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια. Αλλά τα μπράβο ανήκουν σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΟΛΟΙ μαζί εμφανιστήκαμε και ό,τι διατυπώθηκε ήταν αυτό που είχε διατυπωθεί από όλους μας. Συγγνώμη για τα λάθη μας. Οι επόμενοι θα τα καταφέρουν ακόμα καλύτερα. Προχωράμε.

Κι' αν αναρωτιέστε για την ώρα που γράφω : Εχω προσωπικούς λόγους να είμαι ξύπνιος τέτοια ώρα. Ευτυχώς δεν είναι λόγοι υγείας. Αλλοι λόγοι είναι... Και ναι είμαι μάχιμος λογιστής και όχι ..... Αύριο πρωί 9.00 έχω ραντεβού με πελάτη.

Νάστε καλά όλοι. Ηταν μόνο η αρχή. ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Παναγιώτης Λάρισα

ακόμα δεν κατάλαβα πως γινεται να προσυπογράψω.. σε ποιον θα κοινοποιηθεί....αν θελει η επιστολή αυτή λίγη επεξεργασία.. ποιος την έγραψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2). Να έχουμε τη δυνατότητα μέσα από το blog να τυπώνουμε αφισάκια και προκυρήξεις που θα αναρτούμε και θα διανέμουμε στα γραφεία και στις υπηρεσίες για να γνωστοποιούμε και να προπαγανδίζουμε.

Όπως παλιά ο Τζιμάκος είχε βάλει σε ένα κλουβί ένα μπάτσο σε ένα άλλο ένα γουρούνι και σ’ ένα τρίτο ένα δολοφόνο για να καταδείξει ότι άλλο πράμα ο μπάτσος άλλο το γουρούνι και άλλο ο δολοφόνος σκέφτομαι μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι ανάλογο για να μη μας ταυτίζουν με λαμόγια & κλέφτες .

Ίσως , στα αφισάκια που προτείνει ο dimtzim μπορούμε να τυπώσουμε και χάρτες με δρόμους απ΄τους οποίους θα μπορεί κάποιος να αποφύγει τα διόδια . Ετσι θα δείξουμε ότι με νόμιμους τρόπους βοηθάμε κάποιους όχι να κλέβουν αλλά να μη πληρώνουν ότι δεν τους αναλογεί .:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειχα δουλεια και δεν καταφερα να το δω. Ομως ρωτησα, εμαθα, και ειδα τα σχολια εδω. Συγχαρητηρια, και σε αλλα, περισσοτερα και ακομα καλυτερα!!!!

Μόλις πριν λίγο η Ειρήνη έφυγε από το σπίτι μου. Είπαμε μετά την εμφάνιση να φάμε μαζί. Ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια. Αλλά τα μπράβο ανήκουν σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΟΛΟΙ μαζί εμφανιστήκαμε και ό,τι διατυπώθηκε ήταν αυτό που είχε διατυπωθεί από όλους μας. Συγγνώμη για τα λάθη μας. Οι επόμενοι θα τα καταφέρουν ακόμα καλύτερα. Προχωράμε.

Κι' αν αναρωτιέστε για την ώρα που γράφω : Εχω προσωπικούς λόγους να είμαι ξύπνιος τέτοια ώρα. Ευτυχώς δεν είναι λόγοι υγείας. Αλλοι λόγοι είναι... Και ναι είμαι μάχιμος λογιστής και όχι ..... Αύριο πρωί 9.00 έχω ραντεβού με πελάτη.

Νάστε καλά όλοι. Ηταν μόνο η αρχή. ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως παλιά ο Τζιμάκος είχε βάλει σε ένα κλουβί ένα μπάτσο σε ένα άλλο ένα γουρούνι και σ’ ένα τρίτο ένα δολοφόνο για να καταδείξει ότι άλλο πράμα ο μπάτσος άλλο το γουρούνι και άλλο ο δολοφόνος σκέφτομαι μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι ανάλογο για να μη μας ταυτίζουν με λαμόγια & κλέφτες .

Ίσως , στα αφισάκια που προτείνει ο dimtzim μπορούμε να τυπώσουμε και χάρτες με δρόμους απ΄τους οποίους θα μπορεί κάποιος να αποφύγει τα διόδια . Ετσι θα δείξουμε ότι με νόμιμους τρόπους βοηθάμε κάποιους όχι να κλέβουν αλλά να μη πληρώνουν ότι δεν τους αναλογεί .:D

Γιατί να σκοτωθούμε στους παράδρομους si-fo ?.Ανοίγουμε τη μπάρα και περνάμε ή δηλώνουμε αδυναμία πληρωμής αν έχει τροχαία. Μήπως δεν τα έχουμε πληρωμένα ή δεν τα πληρώνουμε διαρκώς με τέλη, βενζίνες κλπ. Καλή ιδέα έριξες.Τα διόδια είναι πόλος έλξης για κάθε πικραμένο. Κάθε Κυριακή γίνεται ομαδικά λαική ψυχοθεραπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...