Προς το περιεχόμενο

Β' ΜΕΡΟΣ: Συζήτηση για την Επιστολή Διαμαρτυρίας στον Εγκλωβισμό και την Απαξίωση του Λογιστή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο δω και περα λεω, αμεσα μεν, γιατι καιρος δεν υπαρχει, πολυ προσεχτικα δε...

δεν πρεπει να γινουμε ερμαια των δημοσιογραφων

τα δικα τους τα αρθρα να τα υπογραφουν οι ιδιοι, εμεις θα υπογραφουμε μονο οσα θελουμε και συμφωνουμε.

Ο κοσμος, μας αρεσει δεν μας αρεσει, δεν ειναι με το μερος μας . Εχει πολλα να μας προσαψει και δεν εχει παντα αδικο . Επισης θελει να ξεσπασει και καποιος πρεπει να του φταιει και ειναι πολυ ευκολο τα λαθη μας να μας φερουν σε δυσκολη θεση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 652
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλος της κίνησης Κωστής Βακρινός μιλώντας στον «Α.Τ.»

Μα αφού ΑΥΤΟΝ είχε μπροστά του ο δημοσιογράφος !!!!! Αν υπήρχε αντίστοιχη κίνηση με την εφημερίδα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και έγραφε "το μέλος της κίνησης κ. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ" θα τον εγκαλούσαμε για ........την γκρίζα διαφήμηση? Ελεος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα τα παρατησουμε συναδελφε.....

ολες οι φωνες που παρεθεσες παραπανω ειναι εγγυηση, οτι δεν θα ξαναεχουμε τετοια παρατραγουδα ....

Συνάδελφοι για μένα μετράει αυτή η τοποθέτηση της Χρύσας οτι δεν θα τα παρατήσουμε,αλλά και δεν θα ξαναέχουμε τέτοια παρατράγουδα.

Και μετράει γιατί μετά τον πρώτο θυμό της και τους πυροβολισμούς της δείχνει την αγωνιστική της διάθεση αλλά και την διορατικότητα της να βλέπει τα παρατράγουδα.

Η ουσία της κριτικής της,όπως και των περισσότερων και η δική μου είναι οτι οι ενέργειες που έγιναν ήταν εν αγνοία μας,ενω θα μπορούσαν να γνωστοποιηθούν,τόσες μέρες που συζητούσαμε εδώ.

Ανάφερε η Ειρήνη οτι δεν υπήρξε "περίληψη" ή αλλιώς "συνοδευτικό" της επιστολής,ενώ αποδεικνύεται απο τις δημοσιεύσεις των ΜΜΕ οτι υπήρξε.Αυτό για μένα ήταν το δεύτερο παρατράγουδο της άρνησης δηλαδή του πρώτου που ήταν η μή ενημέρωση μας.

Εγώ προσωπικά(αναγκαστικά εκ των υστέρων)συμφωνώ με όλες τις ενέργειες.

Δεν με ενοχλεί και με εκφράζει το περιεχόμενο του "συνοδευτικού,δεν με ενοχλεί ο τίτλος (ΣΕΠΑΛΕΠ),ούτε η "υπογραφή" ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ σε ένα αποστελλόμενο

κείμενο με e-mail,εξ άλλου δεν είναι κάποιο καταστατικό όργανο.

Εξ άλλου κανένας μας (ούτε εγώ)δεν αναρωτήθηκε τόσες μέρες με ποιό τρόπο και με τι μορφή θα σταλεί η επιστολή.Επομένως σήμερα δεν θα ήθελα να στήσω στον τοίχο κανένα

συνάδελφο για τον χρόνο που διάθεσε για την διεκπεραίωση,αλλά ούτε και για όποιον συνάδελφο έκανε κάποια δήλωση σε κάποιον γνωστό του δημοσιογράφο.

Απλά ήθελα την παραδοχή του λάθους-παρατράγουδου(όχι απολογία) που έγινε πάνω στον αυθορμητισμό για ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

Δικαιολογώ επομένως την ενόχληση μας για την μη ενημέρωση μας εκ των προτέρων και κανείς απο τους ενοχλημένους που διατύπωσε σωστά τις αντιρρήσεις του να μην αισθάνεται

σαν διασπαστής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογιστές που μετέχουν στο ΣΕΠΑΛΕΠ ζητούν "οι ευθύνες τους να εξαντλούνται στην ορθή μεταφορά των δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία και στα φορολογικά έντυπα που θα βεβαιώνουν με την υπογραφή τους, καθώς στον ορθό υπολογισμό των φόρων".

Ξαναδιάβαζω όλα αυτά κ πάλι δεν καταλαβαίνω , ο σκοπός είναι αυτός ? Μήπως ο σκοπός είναι η καρέκλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβαζω όλα αυτά κ πάλι δεν καταλαβαίνω , ο σκοπός είναι αυτός ? Μήπως ο σκοπός είναι η καρέκλα ?

Χρηστο αυτο που παραθετεις , ειναι απο τη δημοσιευση του αδεσμευτου τυπου , δεν ειναι δικο μου.....

κι εγω ομως δεν πολυκαταλαβα, για ποιανου καρεκλα μιλας ? sad.gif

Αυτο το αρθρο ειναι του κ. ΓΙΩΡΓΟΥ ΦΡΑΓΚΟΥ

καμμια σχεση δεν εχει με οσα εμεις συμφωνησαμε να δημοσιευτουν .

ειτε καποιοι θελουν να καταλαβουν, ειτε οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω τον σκοπό , καταλαβαίνω ότι είναι αόριστος κ σκεφτομαι τι μπορεί να θέλουν όσοι μπαίνουν μπροστά . Επίσης βλέπω πως αν διαφωνεί κάποιος έντεχνα κ συντονισμένα προσπαθούν να τον κάνουν να "σκάσει" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω τον σκοπό , καταλαβαίνω ότι είναι αόριστος κ σκεφτομαι τι μπορεί να θέλουν όσοι μπαίνουν μπροστά . Επίσης βλέπω πως αν διαφωνεί κάποιος έντεχνα κ συντονισμένα προσπαθούν να τον κάνουν να "σκάσει" .

ειμαι στη δυσαρεστη θεση , μετα απο πολλα χρονια , να σε πιανω για μια φορα ελαφρως αδιαβαστο ....smile.gif

απο την αλλη, αν εχω αδικο , κατι δεν παει καλα με μας και εφοσον εσυ δεν εχεις καταλαβει , σιγουρα και αλλοι θα εχουν πολλες αποριες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξανατοποθετηθώ και εγω για τελευταία φορά

Εγραψα ,

Για εμένα προσωπικά δεν υπάρχει καμμία συντονιστική επιτροπή και καμμία κίνηση , η ομάδα είχε email το poskelfo παπάκι , τελεία gmail τελεια com εκ της πανελληνιας ομαδας σκέψης και παρεμβασης λογιστών και με αυτό έχει ανοιξει ο Μήδης και την σελίδα στο φατσοβιβλίο. Αν θυμαμαι καλά και αν δεν εχω αρχισει και ξεχνάω , για να μην μπερδευτουν τα email και δημιουργηθεί πρόβλημα ανοιχθηκε ενα αλλο για την αποστολή της επιστολής , email ειπαμε να ανοιχθεί και όχι κίνηση με συντονιστική επιτροπή, αυτα δεν αποφασιστηκαν πουθενα και απο κανέναν.

Και το ξαναλέω , δεν υπάρχει καμμία κίνηση , δεν καπελώθηκε κανένας , δεν αποφασισε κανένας και ποτέ την δημιουργία κίνησης με συγκεκριμένη ονομασία ή χωρίς, δεν αποφασισε κανενας να οριστει συντονιστική επιτροπή , δεν ψηφισε ποτέ και κανένας για αυτό , απλά όπως ειχαμε πεί απο την προηγουμενη εβδομάδα η Ειρήνη να στειλει την επιστολή και όποιος ειχε χρονο να την βοηθησει με το να συγκεντρωθούν τα email. Το μόνο που ειπώθηκε ήταν το να μπεί μια εισαγωγη έτσι ώστε να μην ειναι "ξερο" το κείμενο και εβαλε το γραπτό του tzimdim.

Αυτο μπορεί να είναι λάθος , αλλα σε καμμία περιπτωση δεν ειναι ουτε καπέλωμα , ούτε παραπλάνηση, τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το δω έτσι.

Εχω μιλήσει με όλους του φίλους , με την Χρυσα , με τον broster, με τον diba , με τον Κωστη τον Βακρινό , με την Ειρήνη, με τον ΤΕΟ , με όσους μπόρεσα και εχω να πώ , πώς σε καμμια περίπτωση δεν έχω αλλαξει αποψη για αυτο που προσπαθούμε να κάνουμε , για την τιμιότητα και για την εντιμοτητα τους , τωρα αν εχουν γινει λάθη , εγω πρωτος ζητω συγνωμη αν καπου εχω παραφερθει, πιστευω πως όλα λύνονται μεσα απο την συζητηση.

Για εμενα ποτέ δεν θα αλλαξουν καποια πραγματα όπως τα ξαναέγραψα.

Και επειδή εγω προσωπικά έχω υποσχεθει στον ευατό μου ότι θα υπερασπιστω με καθε κόστος την προσπάθεια που εχει ξεκινήσει με αυτην εδω την ομάδα , συνεχίζω ακάθεκτος με τα της επιστολής και της εισαγωγής της , η οποία παρεπιπτόντως μου αρεσει και απο ότι βλέπω είναι μια απο τις τοποθετησεις του tzimdim και περιεχει τα νοηματα του κειμενου που υπογραψαμε, θα το προσπερασω γρηγορα ως στιγμη κακης συνενοησης και θα πω τα εξής:Συμφωνω με την Ειρήνη που συμφωνεί με την Νίνα και δηλώνω πως είμαι ετοιμος να ντυθώ ΚΒΣ και αντι για παντελόνι να φορέσω φωτοτυπίες απο ΠΟΛ και ερμηνευτικές και να κατεβω μπροστα απο το ΥΟ για να διαμαρτυρηθώ , ευχομαι απλά να μην φυσάει και γίνω ρεζίλι και ευχομαι να ερθουν και αρκετοι ακόμα.Να ετοιμασουμε απο σημερα κιολας την επόμενη επιστολή που εχει ξεκινησει η Χρυσα και να δηλώσουμε εκεί τις προτάσεις μας και τις θέσεις μας συγκεκριμένα. Θα ηθελα επισης να πω σε οποιους δεν το ξέρουν ότι αυτη η ομάδα στην οποία και δημοσιευθηκε η επιστολή έχει ήδη στείλει καποιες επιστολές και εχει ήδη λαβει απαντήσεις απο τον ΣτΠ και περιμένει και άλλες απαντήσεις που εχουν να κανουν με συγκεκριμένα θεματα και ουδεποτε ειχαμε συντονιστική επιτροπή και καμμία κίνηση εννοείται. Περιμένω λοιπόν απο τον "συντονιστή" μου +λάκη καθώς και τους λοιπούς αγαπημένους μου φίλους της ομάδας και παράλληλους συντονιστές της σκέψης μου, να δωσουν τις προτασεις τους για δράση. Διαγραψτε απο το μυαλό σας ότι έχει να κάνει με συνδικαλισμούς , συλλόγους , ομοσπονδίες , αρχηγούς , κινήσεις , επιτροπές ή ότι άλλο σας ξενίζει ώς ακουσμα και μόνο και ας συνεχίσουμε . Αυτα τα λίγα και απο εμένα και περιμένω με αγωνία όπως ειπα και πρίν να ντυσω το κορμί μου με αποφάσεις και εγκυκλιους και να κατεβω ειρηνικά μποροστα στο ΥΟ για να γίνω η πρώτη κινητη ανθρωπινη έκδοση του Κώδικα, του ΦΠΑ, της Εργατικής και Ασφαλιστικής Νομοθεσίας καθώς και των εγκυκλίων τουςεννοείται βεβαια πως τις φωτοτοτυπιες θα τις καρφιτσώσουμε πάνω απο τα ρουχα μας. :) Αντε γειά και μην ψαρωνετε γενικότερα που λεει και ενας απο τους ανωνυμους φίλους επισκέπτες

Τέλος επειδη ακούω διαφορα τρελα τις τελευταιες ώρες , περι ελέγχων , περι μυνησεων απο τους συνδικαλιστικους φορεις διότι λέει προσβλήθηκαν και μειώθηκαν και άλλες τετοιες ηλιθιότητες , να πώ απλά πώς οποιος θέλει εκτός απο την υπογραφή μου και τα λοιπά προσωπικά μου στοιχεία , δεν εχω απολύτως κανενα προβλημα να του τα δωσω.

Διευθυνσεις , ταυτοτητες , ημερομηνια γεννησης για να μου κανετε όσες μυνησεις θέλετε , απειλες αλλου ,

τουλαχιστον το δικαιωμα του να μιλάμε δεν θα μας το αφαιρεσετε.

Περυσι τις αποκριες στον Συλλογο Γονεων του σχολειου μας είχαμε ντυθεί Σωματοφυλακες και ειχαμε καρφιτσωσει καρτελακια στις στολές που εγραφαν το γνωστο .... ενας για όλους και όλοι για έναν , τα εχουμε κρατησει ακομα για να μην ξεχναμε.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω τον σκοπό , καταλαβαίνω ότι είναι αόριστος κ σκεφτομαι τι μπορεί να θέλουν όσοι μπαίνουν μπροστά . Επίσης βλέπω πως αν διαφωνεί κάποιος έντεχνα κ συντονισμένα προσπαθούν να τον κάνουν να "σκάσει" .

Χρησταρα ,

επειδη όπως ξερεις με ενδιαφερει όσο τίποτα η άποψη σου.

Αυτο που λες ειναι η αισθηση που εχεις αποκομίσει

διαβαζοντας τις συζητήσεις με τους επισκέπτες ή γενικότερα???

Επειδη ειναι αργα , αν θες το συζηταμε και αυριο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδεολογικά δεν θα είχα πρόβλημα σαν λογιστής αν μου έλεγε η κυβέρνηση "χρειαζόμαστε την βοήθεια σου διότι δεν επαρκεί ο υπάρχων κρατικός μηχανισμός προκειμένου να συλλέξουμε φόρους και οφειλές που δεν γνωρίζουμε και δεν εισπράττουμε, διότι ξεκινάμε άμεσα τα εξής α).να προσλάβουμε ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό β).να αυξήσουμε τις χαμηλές συντάξεις γ).να επιδοτήσουμε περισσότερους και για μεγαλύτερο διάστημα ανέργους δ). να μειώσουμε τους έμμεσους και ειδικούς φόρους κατανάλωσης ε).να μειώσουμε τις τιμές στα τιμολόγια κοινωνικών αγαθών και μεταφορών......στ).... ζ) .....

Αυτό διαφέρει από την λογική "επειδή θα πρέπει να μηδενίσουμε το έλλειμμα και να δημιουργούμε πλεόνασμα προκειμένου να εξοφλούμε μετά το 2012 την ΤΡΟΙΚΑ, θα πρέπει να μειώνουμε διαρκώς τους μισθούς τις υπηρεσίες και το προσωπικό του δημοσίου.Και επειδή εμείς δεν θα μπορούμε να ελέγχουμε την αγορά θέλουμε εσείς να μας δίνετε στο πιάτο ότι χρωστάνε οι πελάτες σας και ταυτόχρονα επειδή μειώνεται ο τζίρος και τα κέρδη, να αναμορφώνετε και τις δαπάνες τους προκειμένου να προκύπτουν φόροι για είσπραξη. Με ένα σμπάρο δυό τρυγώνια.Και το σκύλο χορτάτο και την πίττα ακέραια. Για χάριν ποιανού να γίνουμε κεφαλοκυνηγοί?.Των "πιστωτών" της χώρας των τραπεζιτών των ελλήνων και ξένων ομολογιούχων?.

Πιστεύω ότι κατά βάθος αυτό είναι που μας έθιξε και αντιδρούμε με αυτό το πνεύμα αρνούμενοι να πειθαρχήσουμε και να εφαρμόσουμε αυτά που ζητάν από εμάς.

Διαβάζουμε βέβαια τα πιο απίθανα και αντιφατικά σχόλια στον ηλεκτρονικό τύπο. Ανοίξαμε τους ασκούς του αιόλου, για πρώτη φορά βάζουμε στην κοινωνία το ρόλο του λογιστή. Κάποιοι μέχρι χθές βολεμένοι μικροαστοί που αρχίζουν να χάνουν έδαφος λόγω κρίσης και κρίνοντας με μπούσουλα εξ ιδίων τα αλλώτρια, φοβούνται ότι δημιουργείται μια νέα συντεχνία λογιστών που θα δέρνει υποχρεωτικά τις επιχειρήσεις κερδίζοντας χρήματα. Μας βλέπουν σαν κομάντος του υπουργού.

Κάποιοι άλλοι που έχουν ζαλιστεί από την κρίση και δεν μπορούν να αντιληφθούν τι φταίει, κατηγορούν πάλι εμάς ότι συντηρούσαμε με την δουλειά μας την φοροδιαφυγή και για αυτό αρνούμαστε και τώρα να εφαρμόσουμε αυτά που μας ζητάνε . Το μόνο που έχουμε να πούμε σ΄αυτούς είναι ότι από την εποχή του Θανασάκη Κανελλόπουλου μέχρι σήμερα οι φορολογικές υποθέσεις κλείνουν μαζικά με Περαιώσεις, παρόλο που λειτουργούν 300 ΔΟΥ και δεκάδες ελεγκτικά κέντρα. Αρα ήταν κεντρική πολιτική επιλογή.

Εμείς είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν είχαμε ποτέ συντεχνιακά συμφέροντα. Ούτε ειδικό καθεστώς φορολόγησης ούτε ελάχιστες αμοιβές.Οι περισσότεροι μας δουλεύουμε πάνω από 300 ημέρες το χρόνο 12ωρα και βάλε. Γιατί πάντα είμαστε στη μέση και πρέπει να τα προλαβαίνουμε όλα με διπλή ευθύνη. Και απέναντι στον πελάτη και απέναντι στο δημόσιο.Κουβαλάμε μόνιμα ένα σταυρό στην πλάτη μας. Ακόμα και τα πρόστιμα για ότι δεν προλαβαίνουμε εμπρόθεσμα ή ξεχνάμε τα πληρώνουμε από την τσέπη μας.Θεωρούμαστε λοιπόν ανεύθυνοι και συντηρητές της φοροδιαφυγής?.

Πού είναι το κράτος δικαίου να το στηρίξουμε, πού είναι το κοινωνικό κράτος να θυσιαστούμε περισσότερο γι αυτό?.

Εγώ τουλάχιστον είμαι μπατίρης μετά από 26 χρόνια στη δουλειά.Το ίδιο φαντάζομαι να ισχύει για την πλειοψηφία μας. Αλλωστε τα κουβεντιάζουμε συχνά πυκνά. Εχω μόνο χρέη σε τράπεζες και στο ΤΕΒΕ, επειδή δεν εισπράττω τα δεδουλευμένα μου. Είμαι και ανασφάλιστος. Αν χτύπα ξύλο χρειαστώ φάρμακα ή νοσοκομείο θα πρέπει να κηρύξω έρανο.

Για ποιό λόγο θα πρέπει να αναλάβω και ευθύνες που δεν μου ανήκουν?. Πολύ σωστά σχολίασε ο Κρηθέας ότι δεν θα διακρίνονται πλέον οι ρόλοι. Ελεγκτής και ελεγχόμενος θα είναι ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος επειδη ακούω διαφορα τρελα τις τελευταιες ώρες , περι ελέγχων , περι μυνησεων απο τους συνδικαλιστικους φορεις διότι λέει προσβλήθηκαν και μειώθηκαν και άλλες τετοιες ηλιθιότητες

Καλημερα συναδελφοι, δηλαδη για να καταλαβω τωρα - εαν ευσταθουν τα λογια του DAS - δεν εχει καποιος το δικαιωμα να μιλαει και να ασκει κριτικη μεσα απο ενα κειμενο? Που ζουμε ? Τι πολιτευμα εχουμε ?

Επισης αυτοι που συνεταξαν το κειμενο και αυτοι που υπεγραψαν πρεπει να φοβουνται απο εδω και περα για μηνυσεις, ελεγχους και τα συναφη αντιποινα? Διοτι για αντιποινα προκυτε.

Αδυνατω να δεχτω οτι εν ετη 2011 σε μια Δημοκρατια πρεπει καποιος να φοβαται να πει την γνωμη του και να ασκησει κριτικη. Οι συνδικαλιστικοι φορεις καλουνται να εχουν μια ξεκαθαρη θεση σε αυτα που συμβαινουν. το να απειλουν για μηνυσεις αντιθετως δυναμιτιζει το κλιμα και οδηγει αναποφευκτα σε δυσκολες καταστασεις στο μελλον. Κριμα διοτι εαν ισχυουν αυτα που γραφει ο Das οι συνδικαλιστικοι φορεις θα επρεπε να καλεσουν αυτους που υπεγραψαν σε μια γενικοτερη συζητηση και δεν μπορω να καταλαβω τα περι μηνυσεων αφου εδω και περιπου 2 εβδομαδες η επιστολη ηταν σε κοινη θεα. Γιατι δεν προεβησαν σε μηνυσεις τοτε και απειλουν να το κανουν τωρα?

Λυπαμαι πραγματικα. Ζω σε Δημοκρατια και κανεις δεν εχει το δικαιωμα να μου αφαιρεσει το δικαιωμα της κριτικης.

Σαν Γιωργος επιθυμω να δω μαχητικους συνδικαλιστικους φορεις, σαν Γιωργος επιθυμω να ασκειται κριτικη στους συνδικαλιστικους φορεις διοτι μεσα απο την κριτικη γινονται καλυτεροι και διορθωνουν τα πιθανα λαθη τους, σαν Γιωργος επιθυμω να δω συνδικαλιστικους φορεις που θα κατσουν στο ιδιο τραπεζι με τους κρατικους φορεις και θα συζητησουν, να καταθεσουν προτασεις, να απορριψουν προτασεις, να βελτιωσουν προτασεις. Οι συνδικαλιστικοι φορεις πρεπει επιτελους να εχουν ενεργο ρολο στην κοινωνια και οχι να πολεμουν την βαση τους.

Διοτι ετσι το μονο που θα καταφερουν εκτος απο την μια ακομη πολυδιασπαση του κλαδου ειναι να απαξιωθουν πληρως.

Ενεργο ρολο ζηταει η επιστολη που μαλλον δεν το καταλαβε κανεις.

Για μια ακομη φορα εαν αληθευουν αυτα που εγραψε ο Das, δεν εχω λεξεις ειλικρινα να περιγραψω αυτο που αισθανομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη NIKOS PATELIS

Προς ενημέρωση σας καθώς μάλλον σας διέφυγε η από 10/03/2011 επιστολή της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. Προς τον ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Κο Γεώργιο Παπακωνσταντίνου

Κοινοποίηση:

Πρωθυπουργό Κο Γεώργιο Α. Παπανδρέου

Υφυπουργό Οικονομικών Κο Φίλιππο Σαχινίδη

Υφυπουργό Οικονομικών Κο Δημήτριο Κουσελά

Γεν. Γραμματέα Υπουργείου Οικονομικών Κο Ηλία Πλασκοβίτη

Γεν. Γραμματέα Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων Κο Δημήτριο Γεωργακόπουλο

Γεν. Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων Κο Διομήδη ΣπινέλΛη

Γεν. Γραμματέα Σ.Δ.Ο.Ε. Κο Γιάννη Καπελέρη

Πρόεδρο Σ.Ο.Ε. Κο Γεώργιο Ζανιά

Αθήνα 10 Μαρτίου 2011

Αρ. Πρωτοκ. Εξερχομένου 020

ΘΕΜΑ : Τα προβλήματα που δημιουργεί η μη έκδοση της Υπουργικής Απόφασης για την Πιστοποίηση των Λογιστών - Φοροτεχνικών (άρθρο 17 του Ν.3842/23-4-2010)

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) είναι αναγκασμένο να σας υπενθυμίσει ότι σήμερα - 315 ημέρες μετά την δημοσίευση του Ν.3842/10 στο Φ.Ε.Κ. - δεν έχουν ενεργοποιηθεί οι διατάξεις της παρ. 8 και 9 του άρθρου 17 που προβλέπουν την υποχρέωση απόκτησης από τους λογιστές φοροτεχνικούς, κατόχους άδειας ασκήσεως επαγγέλματος του ν.2515/1997, πιστοποιητικού που θα εκδίδεται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος καθώς και την απόκτηση ψηφιακής υπογραφής για την επικοινωνία τους με τη Γ.Γ.Π.Σ. του Υπουργείου Οικονομικών.

Δηλαδή δεν έχει εκδοθεί η προβλεπόμενη Υπουργική Απόφαση ώστε να καθορισθούν το περιεχόμενο του πιο πάνω πιστοποιητικού, οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια με βάση τα οποία θα χορηγείται, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των πιο πάνω διατάξεων.

Εξ όσων γνωρίζουμε - συμμετέχοντας στην διαβούλευση με το Ο.Ε.Ε. - η αρμόδια ομάδα εργασίας του Οικονομικού Επιμελητηρίου έχει διαβιβάσει την εισηγητική της έκθεση τον Δεκέμβριο (μετά τις εκλογές του Ο.Ε.Ε.) και έκτοτε καμία κίνηση καμία ενημέρωση από υπηρεσιακούς παράγοντες ή την Πολιτική Ηγεσία.

Και έφτασε (και εύλογα παρατάθηκε) η περίοδος υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων.

Και ο Κλάδος ρωτάει χωρίς να μπορεί να λάβει απάντηση από κανέναν:

Ø Πως νομιμοποιούμαστε να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά δηλώσεις χωρίς να γνωρίζουμε τους όρους και τις προϋποθέσεις της Πιστοποίησης ;

Ø Ποια φορολογική αναμόρφωση πρέπει να γίνει, με ποιες προϋποθέσεις, ευθύνες σε περίπτωση μεταγενέστερων - από έλεγχο - λογιστικών διαφορών;

Ø Γιατί οι όποιες παρατάσεις λαμβάνουν υπ' όψιν μόνον τα τεχνικά προβλήματα της Γ.Γ.Π.Σ. και όχι τους ανθρώπους που θα υλοποιήσουν ΟΛΕΣ τις αποφάσεις που εισηγούνται οι «ειδικοί» ;

Ø Γνωρίζεται ότι από τα 3.500.000 περίπου ηλεκτρονικές συναλλαγές οι περίπου 3.150.000 υλοποιήθηκαν από 14.700 Λογιστικά - Φοροτεχνικά Γραφεία ;

Ø Οι ημερομηνίες τρέχουν για πληθώρα ηλεκτρονικών δηλώσεων που φέτος θα υποβληθούν - ΟΡΘΩΣ - ηλεκτρονικά από όλους εμάς αλλά ποιος κάθισε να σκεφθεί το άγχος που μας διακατέχει για να τηρηθούν οι προθεσμίες ;

Ø Ενώ βγαίνουν ανακοινώσεις με αναφορά μεγεθών για μείωση κόστους χαρτιού και εκπομπών διοξειδίου από την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων γιατί κάποιος δεν υπολόγισε το δικό μας κόστος εφόσον ούτως ή άλλως θα υπάρχει εκτύπωση αρχείου από τον Κλάδο μας ;

Ø Τι θα γίνει με την φορολογική αναμόρφωση και την ευθύνη όλων αυτών που «υπάγονται» στην εξαίρεση των ορίων του άρθρου 38 του ν.2873/2000 για την «ΕΜΦΑΝΗ» χρήση Λογιστή και μπορούν να καταθέσουν τις δηλώσεις από τα σπίτια τους ;

Ø Ποιος θα μας προστατέψει από τους παρα-οικονομούντες που ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ πίσω από την ύπαρξη ορίων ;

Ø Γιατί η Πολιτική Ηγεσία δεν τολμά να κλείσει το παράθυρο της φοροδιαφυγής που κρατούν ανοικτό όσοι εισηγούνται την διατήρηση ορίων για την υποχρέωση υπογραφής της δήλωσης από Πιστοποιημένο Λογιστή-Φοροτεχνικό;

Ø Γιατί δεν γίνεται αποδεκτή η πρόταση της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. για ΔΩΡΕΑΝ αποστολή όλων των δηλώσεων που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ (με έλεγχο από το Ο.Ε.Ε.) συντάσσονται από Επαγγελματίες που τηρούν οι ΙΔΙΟΙ και τα βιβλία τους ;

Ø Επέρχονται αλλαγές και ποιες στην ισχύ των Αδειών που κατέχουμε (όσοι ασκούν νόμιμα το Επάγγελμα) σε συνδυασμό με το περιεχόμενο του άρθρου 3 του πρόσφατα ψηφισμένου νόμου για την «Απελευθέρωση των Επαγγελμάτων» και της Οδηγίας 2006/123/ΕΚ ;

Ø Να τις ανανεώσουμε για ένα χρόνο αυτόν τον μήνα (Μάρτιο) που λήγουν ή όχι καθώς σε 4 μήνες δεν θα ισχύουν ;

Ø Λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι ο Λογιστής είναι υπόχρεος για την ορθή δήλωση και ειλικρινή μεταφορά κλπ, πόσο συνταγματικό είναι, όταν ένας επιχειρηματίας στα όρια του άρθρου 38 χρησιμοποιεί Λογιστή, να υπόκειται στον ανωτέρω έλεγχο και αν δεν χρησιμοποιεί να δηλώνει ότι θέλει ;

Ø Γιατί αυτοί οι επιχειρηματίες θα επιλέγουν να παρακολουθούνται από Πιστοποιημένους Λογιστές (αν συνεχίζει να ισχύει το άρθρο 17 του ν.3842/10) , με ότι αυτό συνεπάγεται και δεν θα επιλέγουν να παρακολουθούνται από ΑΟΡΑΤΟΥΣ Λογιστές, προκειμένου να δηλώνουν ότι αυτοί θεωρούν σκόπιμο, χωρίς την εγγύηση που επιθυμεί να έχει το Δημόσιο μέσω της ευθύνης του Λογιστή;

Ø Γιατί οι Υπηρεσιακοί παράγοντες δεν τολμούν καν να αναφερθούν στο «που βρίσκεται το ζήτημα της Πιστοποίησης» ;

Και αυτοδίκαια οδηγούμεθα στο κρίσιμο ερώτημα:

Ø Μήπως η «αντίσταση» κατά της Πιστοποίησης του Κλάδου είναι πιο ισχυρή από την Πολιτική βούληση ή τις οδηγίες της Τρόϊκας καθώς προέρχεται από «οργανωμένες ομάδες» που προασπίζονται συμφέροντα που θίγονται αλλά και με ισχυρό έρεισμα μέσα στο Υπουργείο ;

Ναι δεν αποποιούμεθα της ευθύνης να προστατέψουμε το Δημόσιο συμφέρον ταυτόχρονα και παράλληλα με αυτό των πελατών μας όμως κάποια στιγμή πρέπει οι Υπηρεσιακοί Παράγοντες αλλά και η Πολιτική Ηγεσία να συγκεκριμενοποιήσει τα όρια της ευθύνης μας αναλύοντας τα δεδομένα για να δώσουν μια δίκαιη απάντηση στο κάτωθι ερώτημα :

Οι όροι «ορθή μεταφορά» και «ειλικρίνεια» των δηλώσεων καθώς και η «ορθή υποβολή» των δηλώσεων παρακρατούμενων και έμμεσων φόρων, τι υποδηλώνουν ;

Κατά την άποψή μας για να έχουμε ειλικρίνεια δηλώσεων - σύμφωνα με την φορολογική ορολογία - θα πρέπει να γίνουν οι εξής «ανεφάρμοστες» ενέργειες :

Ø Nα κάνουμε λεπτομερή έλεγχο των στοιχείων, ως προς τις προϋποθέσεις του Κ.Β.Σ.

Ø Nα κάνουμε καταμέτρηση του δηλούμενου ταμείου

Ø Nα κάνουμε δειγματοληπτικό έλεγχο κλειστής αποθήκης κλπ.

Ø Να κοστολογήσουμε σωστά τις πρόσθετες - υποχρεωτικές υπηρεσίες μας που το Υπουργείο «επιβάλλει» στις επιχειρήσεις.

Ø Να προβλέψουμε σωστά την πιθανότητα ο επιχειρηματίας που κατά την υποβολή των δηλώσεων οφείλει του ΙΚΑ του Δώρου Χριστουγέννων (και το ΙΚΑ αργεί να το βεβαιώσει λόγω φόρτου εργασίας) να το πληρώσει ή να το βεβαιώσει πριν την όποια καταληκτική ημερομηνία της δήλωσης (ώστε να κάνουμε ή όχι φορολογική αναμόρφωση σε βάρος του πελάτη μας).

Αυτά όπως και πολλά άλλα συναφή θέματα, όπως αντιλαμβάνεστε, θα πρέπει να διευκρινιστούν επακριβώς και πριν την σύνταξη των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, διότι διαφορετικά θα προκύψουν τεράστια προβλήματα στην πράξη που σχεδόν πάντα διαφέρει από την θεωρία ενός νόμου.

Και όλα όσα αναφέρουμε αποτελούν τμήμα των δίκαιων και εύλογων προβληματισμών μας και πιστεύουμε ότι δικαιολογούν την ανησυχία που εκφράζουμε στην παρούσα επιστολή.

Κύριε Υπουργέ,

Η Κυβέρνηση έκανε νόμο τις αποφάσεις που έλαβε θέλοντας να προασπίσει το Δημόσιο συμφέρον μεταφέροντας σε όλους εμάς, που ασκούμε το Επάγγελμα, ένα μεγάλο τμήμα της ευθύνης του ελεγκτικού μηχανισμού.

Φέτος - για 1η φορά - θα λάβει ηλεκτρονικά στοιχεία για εκατομμύρια φορολογούμενους και επιχειρήσεις έχοντας ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ στοιχεία για διασταυρώσεις και ελέγχους σε πρωτοφανή έκταση αλλά και πολύ πριν από κάθε άλλη φορά .

Ο Κλάδος μας ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ τον αναγκαίο χρόνο για να κάνει σωστά το λειτούργημα που ασκεί και ο μεγάλος όγκος δεδομένων που πρέπει να καταχωρηθούν στο σύστημα δικαιολογεί μια εύλογη μακροχρόνια περίοδο (π.χ. μέχρι τέλος Ιουλίου) με την προϋπόθεση ότι θα μπορούμε ταυτόχρονα να υποβάλλουμε ότι είναι έτοιμο.

Ζητούμε επιπλέον τα Φυσικά Πρόσωπα (που δεν έχουν ατομική επιχείρηση) να μπορέσουν να αποκτήσουν κλειδάριθμους για αποστολή των δηλώσεων φορολογίας μέσω των Λογιστικών Γραφείων που έχουν πιστοποιηθεί (με κλειδάριθμο) στην Γ.Γ.Π.Σ. ώστε να μην οδηγηθούν εκατομμύρια στις Δ.Ο.Υ. και στα Κ.Ε.Π.

Όμως, επιπλέον, τονίζουμε ότι είναι αναγκαίο ο Κλάδος μας να γίνει αποδεκτός σαν συνεργάτης της φορολογικής αρχής και να θεσπισθούν κανόνες που θα θέτουν απλά και ξεκάθαρα τα όρια των ευθυνών μας, τις οποίες ποτέ δεν αποποιηθήκαμε, καθορίζοντας όμως παράλληλα το πλαίσιο και των δικαιωμάτων μας ως Δημόσιων Λειτουργών.

Η Πιστοποίηση των Λογιστών - Φοροτεχνικών, που η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ζήτησε, πρέπει και μπορεί να αποτελέσει το σημαντικότερο όπλο - στην κοινή προσπάθεια - για την πάταξη της φοροδιαφυγής. Είναι αναγκαίο όμως η Υπουργική απόφαση να περιλαμβάνει όλα όσα απαιτούνται ώστε να μην αποτελέσει απλά «άσκηση επί χάρτου» αλλά να ξεκαθαρίσει, μια για πάντα, το ποιοι και πως θα ασκούν το Επάγγελμά μας βάζοντας τέλος στην παράνομη άσκηση του Επαγγέλματος μας.

Εφόσον έχει εκφρασθεί η Πολιτική βούληση για την αξιοποίηση του Κλάδου μας είναι επίσης απαραίτητο να «κλείσουν όλα τα παράθυρα» της παραοικονομίας και της φοροδιαφυγής ΚΑΙ στον Κλάδο μας γιατί μόνον τότε το οικοδόμημα της φορολογικής αναμόρφωσης θα αποκτήσει γερά θεμέλια.

Έχουμε ήδη αποδείξει με έργα, και όχι απλά μόνο με τα κείμενά μας, ότι η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. και θέλει και μπορεί να συνδράμει το έργο του Υπουργείου, μέσα από μια ειλικρινή συνεργασία, προς όφελος της Ελληνικής Οικονομίας και των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων.

Με εκτίμηση

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Πανίδης Αβραάμ Πατέλης Γ. Νικόλαος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογράφω και εγώ με τη σειρά μου την επιστολή παρέμβασης, δυστυχώς ο ρόλος μας εχει γίνει πολυσύνθετος και πολύπλοκος χωρίς ξεκάθαρους κανόνες αλλά με πολλές ευθύνες, κάποια στιγμή θα πρέπει να θέσουμε εμείς οι ίδιοι τους όρους του παιγνιδιού.

Ταλαιπωρημένος Συνάδελφος Λογιστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ

Και ποιο είναι το συγκεκριμένο αποτέλεσμα??????Μήπως η παράταση που δώσανε????Ποια ήταν η συγκεκριμένη απάντηση του υπουργείου??

Κοινοποίηση:

Πρωθυπουργό Κο Γεώργιο Α. Παπανδρέου

Υφυπουργό Οικονομικών Κο Φίλιππο Σαχινίδη

Υφυπουργό Οικονομικών Κο Δημήτριο Κουσελά

Γεν. Γραμματέα Υπουργείου Οικονομικών Κο Ηλία Πλασκοβίτη

Γεν. Γραμματέα Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων Κο Δημήτριο Γεωργακόπουλο

Γεν. Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων Κο Διομήδη ΣπινέλΛη

Γεν. Γραμματέα Σ.Δ.Ο.Ε. Κο Γιάννη Καπελέρη

Πρόεδρο Σ.Ο.Ε. Κο Γεώργιο Ζανιά

Αθήνα 10 Μαρτίου 2011

Αρ. Πρωτοκ. Εξερχομένου 020

ΘΕΜΑ : Τα προβλήματα που δημιουργεί η μη έκδοση της Υπουργικής Απόφασης για την Πιστοποίηση των Λογιστών - Φοροτεχνικών (άρθρο 17 του Ν.3842/23-4-2010)

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) είναι αναγκασμένο να σας υπενθυμίσει ότι σήμερα - 315 ημέρες μετά την δημοσίευση του Ν.3842/10 στο Φ.Ε.Κ. - δεν έχουν ενεργοποιηθεί οι διατάξεις της παρ. 8 και 9 του άρθρου 17 που προβλέπουν την υποχρέωση απόκτησης από τους λογιστές φοροτεχνικούς, κατόχους άδειας ασκήσεως επαγγέλματος του ν.2515/1997, πιστοποιητικού που θα εκδίδεται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος καθώς και την απόκτηση ψηφιακής υπογραφής για την επικοινωνία τους με τη Γ.Γ.Π.Σ. του Υπουργείου Οικονομικών.

Δηλαδή δεν έχει εκδοθεί η προβλεπόμενη Υπουργική Απόφαση ώστε να καθορισθούν το περιεχόμενο του πιο πάνω πιστοποιητικού, οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια με βάση τα οποία θα χορηγείται, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των πιο πάνω διατάξεων.

Εξ όσων γνωρίζουμε - συμμετέχοντας στην διαβούλευση με το Ο.Ε.Ε. - η αρμόδια ομάδα εργασίας του Οικονομικού Επιμελητηρίου έχει διαβιβάσει την εισηγητική της έκθεση τον Δεκέμβριο (μετά τις εκλογές του Ο.Ε.Ε.) και έκτοτε καμία κίνηση καμία ενημέρωση από υπηρεσιακούς παράγοντες ή την Πολιτική Ηγεσία.

Και έφτασε (και εύλογα παρατάθηκε) η περίοδος υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων.

Και ο Κλάδος ρωτάει χωρίς να μπορεί να λάβει απάντηση από κανέναν:

Ø Πως νομιμοποιούμαστε να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά δηλώσεις χωρίς να γνωρίζουμε τους όρους και τις προϋποθέσεις της Πιστοποίησης ;

Ø Ποια φορολογική αναμόρφωση πρέπει να γίνει, με ποιες προϋποθέσεις, ευθύνες σε περίπτωση μεταγενέστερων - από έλεγχο - λογιστικών διαφορών;

Ø Γιατί οι όποιες παρατάσεις λαμβάνουν υπ' όψιν μόνον τα τεχνικά προβλήματα της Γ.Γ.Π.Σ. και όχι τους ανθρώπους που θα υλοποιήσουν ΟΛΕΣ τις αποφάσεις που εισηγούνται οι «ειδικοί» ;

Ø Γνωρίζεται ότι από τα 3.500.000 περίπου ηλεκτρονικές συναλλαγές οι περίπου 3.150.000 υλοποιήθηκαν από 14.700 Λογιστικά - Φοροτεχνικά Γραφεία ;

Ø Οι ημερομηνίες τρέχουν για πληθώρα ηλεκτρονικών δηλώσεων που φέτος θα υποβληθούν - ΟΡΘΩΣ - ηλεκτρονικά από όλους εμάς αλλά ποιος κάθισε να σκεφθεί το άγχος που μας διακατέχει για να τηρηθούν οι προθεσμίες ;

Ø Ενώ βγαίνουν ανακοινώσεις με αναφορά μεγεθών για μείωση κόστους χαρτιού και εκπομπών διοξειδίου από την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων γιατί κάποιος δεν υπολόγισε το δικό μας κόστος εφόσον ούτως ή άλλως θα υπάρχει εκτύπωση αρχείου από τον Κλάδο μας ;

Ø Τι θα γίνει με την φορολογική αναμόρφωση και την ευθύνη όλων αυτών που «υπάγονται» στην εξαίρεση των ορίων του άρθρου 38 του ν.2873/2000 για την «ΕΜΦΑΝΗ» χρήση Λογιστή και μπορούν να καταθέσουν τις δηλώσεις από τα σπίτια τους ;

Ø Ποιος θα μας προστατέψει από τους παρα-οικονομούντες που ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ πίσω από την ύπαρξη ορίων ;

Ø Γιατί η Πολιτική Ηγεσία δεν τολμά να κλείσει το παράθυρο της φοροδιαφυγής που κρατούν ανοικτό όσοι εισηγούνται την διατήρηση ορίων για την υποχρέωση υπογραφής της δήλωσης από Πιστοποιημένο Λογιστή-Φοροτεχνικό;

Ø Γιατί δεν γίνεται αποδεκτή η πρόταση της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. για ΔΩΡΕΑΝ αποστολή όλων των δηλώσεων που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ (με έλεγχο από το Ο.Ε.Ε.) συντάσσονται από Επαγγελματίες που τηρούν οι ΙΔΙΟΙ και τα βιβλία τους ;

Ø Επέρχονται αλλαγές και ποιες στην ισχύ των Αδειών που κατέχουμε (όσοι ασκούν νόμιμα το Επάγγελμα) σε συνδυασμό με το περιεχόμενο του άρθρου 3 του πρόσφατα ψηφισμένου νόμου για την «Απελευθέρωση των Επαγγελμάτων» και της Οδηγίας 2006/123/ΕΚ ;

Ø Να τις ανανεώσουμε για ένα χρόνο αυτόν τον μήνα (Μάρτιο) που λήγουν ή όχι καθώς σε 4 μήνες δεν θα ισχύουν ;

Ø Λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι ο Λογιστής είναι υπόχρεος για την ορθή δήλωση και ειλικρινή μεταφορά κλπ, πόσο συνταγματικό είναι, όταν ένας επιχειρηματίας στα όρια του άρθρου 38 χρησιμοποιεί Λογιστή, να υπόκειται στον ανωτέρω έλεγχο και αν δεν χρησιμοποιεί να δηλώνει ότι θέλει ;

Ø Γιατί αυτοί οι επιχειρηματίες θα επιλέγουν να παρακολουθούνται από Πιστοποιημένους Λογιστές (αν συνεχίζει να ισχύει το άρθρο 17 του ν.3842/10) , με ότι αυτό συνεπάγεται και δεν θα επιλέγουν να παρακολουθούνται από ΑΟΡΑΤΟΥΣ Λογιστές, προκειμένου να δηλώνουν ότι αυτοί θεωρούν σκόπιμο, χωρίς την εγγύηση που επιθυμεί να έχει το Δημόσιο μέσω της ευθύνης του Λογιστή;

Ø Γιατί οι Υπηρεσιακοί παράγοντες δεν τολμούν καν να αναφερθούν στο «που βρίσκεται το ζήτημα της Πιστοποίησης» ;

Και αυτοδίκαια οδηγούμεθα στο κρίσιμο ερώτημα:

Ø Μήπως η «αντίσταση» κατά της Πιστοποίησης του Κλάδου είναι πιο ισχυρή από την Πολιτική βούληση ή τις οδηγίες της Τρόϊκας καθώς προέρχεται από «οργανωμένες ομάδες» που προασπίζονται συμφέροντα που θίγονται αλλά και με ισχυρό έρεισμα μέσα στο Υπουργείο ;

Ναι δεν αποποιούμεθα της ευθύνης να προστατέψουμε το Δημόσιο συμφέρον ταυτόχρονα και παράλληλα με αυτό των πελατών μας όμως κάποια στιγμή πρέπει οι Υπηρεσιακοί Παράγοντες αλλά και η Πολιτική Ηγεσία να συγκεκριμενοποιήσει τα όρια της ευθύνης μας αναλύοντας τα δεδομένα για να δώσουν μια δίκαιη απάντηση στο κάτωθι ερώτημα :

Οι όροι «ορθή μεταφορά» και «ειλικρίνεια» των δηλώσεων καθώς και η «ορθή υποβολή» των δηλώσεων παρακρατούμενων και έμμεσων φόρων, τι υποδηλώνουν ;

Κατά την άποψή μας για να έχουμε ειλικρίνεια δηλώσεων - σύμφωνα με την φορολογική ορολογία - θα πρέπει να γίνουν οι εξής «ανεφάρμοστες» ενέργειες :

Ø Nα κάνουμε λεπτομερή έλεγχο των στοιχείων, ως προς τις προϋποθέσεις του Κ.Β.Σ.

Ø Nα κάνουμε καταμέτρηση του δηλούμενου ταμείου

Ø Nα κάνουμε δειγματοληπτικό έλεγχο κλειστής αποθήκης κλπ.

Ø Να κοστολογήσουμε σωστά τις πρόσθετες - υποχρεωτικές υπηρεσίες μας που το Υπουργείο «επιβάλλει» στις επιχειρήσεις.

Ø Να προβλέψουμε σωστά την πιθανότητα ο επιχειρηματίας που κατά την υποβολή των δηλώσεων οφείλει του ΙΚΑ του Δώρου Χριστουγέννων (και το ΙΚΑ αργεί να το βεβαιώσει λόγω φόρτου εργασίας) να το πληρώσει ή να το βεβαιώσει πριν την όποια καταληκτική ημερομηνία της δήλωσης (ώστε να κάνουμε ή όχι φορολογική αναμόρφωση σε βάρος του πελάτη μας).

Αυτά όπως και πολλά άλλα συναφή θέματα, όπως αντιλαμβάνεστε, θα πρέπει να διευκρινιστούν επακριβώς και πριν την σύνταξη των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, διότι διαφορετικά θα προκύψουν τεράστια προβλήματα στην πράξη που σχεδόν πάντα διαφέρει από την θεωρία ενός νόμου.

Και όλα όσα αναφέρουμε αποτελούν τμήμα των δίκαιων και εύλογων προβληματισμών μας και πιστεύουμε ότι δικαιολογούν την ανησυχία που εκφράζουμε στην παρούσα επιστολή.

Κύριε Υπουργέ,

Η Κυβέρνηση έκανε νόμο τις αποφάσεις που έλαβε θέλοντας να προασπίσει το Δημόσιο συμφέρον μεταφέροντας σε όλους εμάς, που ασκούμε το Επάγγελμα, ένα μεγάλο τμήμα της ευθύνης του ελεγκτικού μηχανισμού.

Φέτος - για 1η φορά - θα λάβει ηλεκτρονικά στοιχεία για εκατομμύρια φορολογούμενους και επιχειρήσεις έχοντας ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ στοιχεία για διασταυρώσεις και ελέγχους σε πρωτοφανή έκταση αλλά και πολύ πριν από κάθε άλλη φορά .

Ο Κλάδος μας ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ τον αναγκαίο χρόνο για να κάνει σωστά το λειτούργημα που ασκεί και ο μεγάλος όγκος δεδομένων που πρέπει να καταχωρηθούν στο σύστημα δικαιολογεί μια εύλογη μακροχρόνια περίοδο (π.χ. μέχρι τέλος Ιουλίου) με την προϋπόθεση ότι θα μπορούμε ταυτόχρονα να υποβάλλουμε ότι είναι έτοιμο.

Ζητούμε επιπλέον τα Φυσικά Πρόσωπα (που δεν έχουν ατομική επιχείρηση) να μπορέσουν να αποκτήσουν κλειδάριθμους για αποστολή των δηλώσεων φορολογίας μέσω των Λογιστικών Γραφείων που έχουν πιστοποιηθεί (με κλειδάριθμο) στην Γ.Γ.Π.Σ. ώστε να μην οδηγηθούν εκατομμύρια στις Δ.Ο.Υ. και στα Κ.Ε.Π.

Όμως, επιπλέον, τονίζουμε ότι είναι αναγκαίο ο Κλάδος μας να γίνει αποδεκτός σαν συνεργάτης της φορολογικής αρχής και να θεσπισθούν κανόνες που θα θέτουν απλά και ξεκάθαρα τα όρια των ευθυνών μας, τις οποίες ποτέ δεν αποποιηθήκαμε, καθορίζοντας όμως παράλληλα το πλαίσιο και των δικαιωμάτων μας ως Δημόσιων Λειτουργών.

Η Πιστοποίηση των Λογιστών - Φοροτεχνικών, που η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ζήτησε, πρέπει και μπορεί να αποτελέσει το σημαντικότερο όπλο - στην κοινή προσπάθεια - για την πάταξη της φοροδιαφυγής. Είναι αναγκαίο όμως η Υπουργική απόφαση να περιλαμβάνει όλα όσα απαιτούνται ώστε να μην αποτελέσει απλά «άσκηση επί χάρτου» αλλά να ξεκαθαρίσει, μια για πάντα, το ποιοι και πως θα ασκούν το Επάγγελμά μας βάζοντας τέλος στην παράνομη άσκηση του Επαγγέλματος μας.

Εφόσον έχει εκφρασθεί η Πολιτική βούληση για την αξιοποίηση του Κλάδου μας είναι επίσης απαραίτητο να «κλείσουν όλα τα παράθυρα» της παραοικονομίας και της φοροδιαφυγής ΚΑΙ στον Κλάδο μας γιατί μόνον τότε το οικοδόμημα της φορολογικής αναμόρφωσης θα αποκτήσει γερά θεμέλια.

Έχουμε ήδη αποδείξει με έργα, και όχι απλά μόνο με τα κείμενά μας, ότι η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. και θέλει και μπορεί να συνδράμει το έργο του Υπουργείου, μέσα από μια ειλικρινή συνεργασία, προς όφελος της Ελληνικής Οικονομίας και των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων.

Με εκτίμηση

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Πανίδης Αβραάμ Πατέλης Γ. Νικόλαος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση σας καθώς μάλλον σας διέφυγε η από 10/03/2011 επιστολή της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. Προς τον ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Κο Γεώργιο Παπακωνσταντίνου

Δηλαδή αγαπητέ Νίκο.. (χωρίς να προλάβω να την διαβάσω).. που θα την βλέπαμε.. όταν ούτε στο site της ΠΟΦΕΕ δεν την είχα δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αγαπητέ Νίκο.. (χωρίς να προλάβω να την διαβάσω).. που θα την βλέπαμε.. όταν ούτε στο site της ΠΟΦΕΕ δεν την είχα δει?

Tην ειχαμε δει Σουλη και γω τουλαχιστον χαρηκα , γιατι πρωτη φορα , διαβαζα κατι τετοιο απο την ΠΟΦΕΕ, λυπαμαι αν γινομαι αδικη παλι, μακαρι απλα να μην ειμαι καλα ενημερωμενη....κι εγω τουλαχιστον περιμενα και την συνεχεια .....

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7279

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2240 Ενεργοί Χρήστες (στα προηγούμενα 15 λεπτά)

174 μέλη, 2039 επισκέπτες, 27 ανώνυμοι

μπορουμε να αναλογιστουμε τι σημαινει αυτο και αν θα μπορουσαμε να το αξιοποιησουμε ???

ολοι μαζι ...

(αυτο το τελευταιο, ενω ειναι τοσο ωραιο σαν ιδεα, το ολοι μαζι, κουβαλαει ασχημους συνειρμους γιατι το χρησιμοποιουν καθε ειδους συνδιασμοι , παραταξεις , κομματα κ.λ.π.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την κίνηση της επιστολής και με όλους τους συναδέλφους και φίλους που προτείνουν δράση πολιτισμένα , οργανωμένα και συντονισμένα.

Πέραν όμως της επιστολής πρέπει να βρουμε και πρωτότυπους τρόπους δράσης

Μπορει να έχει αναφερθεί κα΄τι παρόμοιο αλλά συμπαθάτε με που δεν είχα τον χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες που αφορουν την επιστολη διαμαρτυριας.

έχω να προτείνω:

α) Συμβολική δράση

μια ιδέα

Οχι πορεία..

Αλλη μια πορεία στα κεντρα πόλεων δεν φερνει την διαφορά, έχει γίνει τόσο καθημερινό που δεν ασχολείται ( κακώς βέβαια) κανείς για το ποιοί είναι αυτοί που διαμαρτύρονται σήμερα και τους κλείσανε το κέντρο

Η έμπνευση για την δράση αυτή μου ήρθε απο μια διαμαρτυρία συμβολική που έκαναν τρεις φοιτητες της σχολής καλων τεχνών για τα αίσχη που συμβαίνουν στην Κερατέα

Φιλοτέχνησαν έναν Κούρο ολόκληρο απο σκουπίδια και τον εκθετουν έξω απ τα προπύλαια.

Εμείς μπορουμε να ντύσουμε μια κούκλα βιτρινας -λογιστη- ολόκληρη με έντυπα δηλώσεων και μετά να ενώσουμε σελίδες Α4 με όλες τις εγκυκλίους που χρειάζεται να ξέρουμε για να συντάξουμε αυτες τις δηλώσεις.

Αν την βάλουμε στο Σύνταγμα , να δουμε ποσο μακρυά μπορεί να φτασει ο σιδηροδρομος απο σελιδες εγκυκλίων,οδηγιών κλπ. Με μηκος 30cm καθε σελίδας Α4 τι λέτε μπορεί να φτάσει ως την παραλιακή;

Και μια κούκλα - φορολογουμενο- ολοκληρη με φόρους εισφορές τελη πρόστιμα

Υστερόγραφο στην Α δραση

Η κούκλα-λογιστής πρεπει να φοράει και κουκούλα...

β) Προσφυγη στην δικαιοσύνη

Νομικά , έχουμε κάποια δικαιώματα σαν πολίτες και σαν επαγγελματίες. Ωρα να τα ασκήσουμε!

Χρόνια διαμαρτυρόμαστε για τις αποφάσεις τελευταίας στιγμής, για απίστευτες ερμηνείες νόμων, για νομοθέτηση δια εγκυκλίων για διάφορα.

Θα μπορούσαμε επίσημα και επώνυμα ( οποιος θέλει και συμφωνεί εννοείται) σαν ομάδα επαγγελματιών που θίγονται άμεσα να προσφύγουμε στην δικαιοσύνη για παραβάσεις της διοίκησης και για αδιαφορία και αμέλεια και όλα τα άλλα που μας εμποδίζουν να εργαστούμε

Αποφασίσαμε τι θα κάνουμε με αυτό; Από ότι είδα μόνο η Νίνα που το εμπνεύστηκε, εγώ και ο Κίμωνας πήραμε θέση.

Αποφασίσαμε για επόμενες κινήσεις;

Θα στείλουμε και άλλη επιστολή η όχι;

Θα συμπαρασταθούμε στους Κερκυραίους η όχι;

Αν ζητηθεί παρουσία από κανάλια, ποιός θα μας αντιπροσωπεύσει; Γιατί την επιστολή την στείλαμε και εκεί.

Όταν ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου (γιατί αυτό κάναμε), πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για την καταιγίδα και τις επόμενες κινήσεις σου.

Εμείς τι θα κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδεολογικά δεν θα είχα πρόβλημα σαν λογιστής αν μου έλεγε η κυβέρνηση "χρειαζόμαστε την βοήθεια σου διότι δεν επαρκεί ο υπάρχων κρατικός μηχανισμός προκειμένου να συλλέξουμε φόρους και οφειλές που δεν γνωρίζουμε και δεν εισπράττουμε, διότι ξεκινάμε άμεσα τα εξής α).να προσλάβουμε ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό β).να αυξήσουμε τις χαμηλές συντάξεις γ).να επιδοτήσουμε περισσότερους και για μεγαλύτερο διάστημα ανέργους δ). να μειώσουμε τους έμμεσους και ειδικούς φόρους κατανάλωσης ε).να μειώσουμε τις τιμές στα τιμολόγια κοινωνικών αγαθών και μεταφορών......στ).... ζ) .....

Αυτό διαφέρει από την λογική "επειδή θα πρέπει να μηδενίσουμε το έλλειμμα και να δημιουργούμε πλεόνασμα προκειμένου να εξοφλούμε μετά το 2012 την ΤΡΟΙΚΑ, θα πρέπει να μειώνουμε διαρκώς τους μισθούς τις υπηρεσίες και το προσωπικό του δημοσίου.Και επειδή εμείς δεν θα μπορούμε να ελέγχουμε την αγορά θέλουμε εσείς να μας δίνετε στο πιάτο ότι χρωστάνε οι πελάτες σας και ταυτόχρονα επειδή μειώνεται ο τζίρος και τα κέρδη, να αναμορφώνετε και τις δαπάνες τους προκειμένου να προκύπτουν φόροι για είσπραξη. Με ένα σμπάρο δυό τρυγώνια.Και το σκύλο χορτάτο και την πίττα ακέραια. Για χάριν ποιανού να γίνουμε κεφαλοκυνηγοί?.Των "πιστωτών" της χώρας των τραπεζιτών των ελλήνων και ξένων ομολογιούχων?.

Πιστεύω ότι κατά βάθος αυτό είναι που μας έθιξε και αντιδρούμε με αυτό το πνεύμα αρνούμενοι να πειθαρχήσουμε και να εφαρμόσουμε αυτά που ζητάν από εμάς.

Διαβάζουμε βέβαια τα πιο απίθανα και αντιφατικά σχόλια στον ηλεκτρονικό τύπο. Ανοίξαμε τους ασκούς του αιόλου, για πρώτη φορά βάζουμε στην κοινωνία το ρόλο του λογιστή. Κάποιοι μέχρι χθές βολεμένοι μικροαστοί που αρχίζουν να χάνουν έδαφος λόγω κρίσης και κρίνοντας με μπούσουλα εξ ιδίων τα αλλώτρια, φοβούνται ότι δημιουργείται μια νέα συντεχνία λογιστών που θα δέρνει υποχρεωτικά τις επιχειρήσεις κερδίζοντας χρήματα. Μας βλέπουν σαν κομάντος του υπουργού.

Κάποιοι άλλοι που έχουν ζαλιστεί από την κρίση και δεν μπορούν να αντιληφθούν τι φταίει, κατηγορούν πάλι εμάς ότι συντηρούσαμε με την δουλειά μας την φοροδιαφυγή και για αυτό αρνούμαστε και τώρα να εφαρμόσουμε αυτά που μας ζητάνε . Το μόνο που έχουμε να πούμε σ΄αυτούς είναι ότι από την εποχή του Θανασάκη Κανελλόπουλου μέχρι σήμερα οι φορολογικές υποθέσεις κλείνουν μαζικά με Περαιώσεις, παρόλο που λειτουργούν 300 ΔΟΥ και δεκάδες ελεγκτικά κέντρα. Αρα ήταν κεντρική πολιτική επιλογή.

Εμείς είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν είχαμε ποτέ συντεχνιακά συμφέροντα. Ούτε ειδικό καθεστώς φορολόγησης ούτε ελάχιστες αμοιβές.Οι περισσότεροι μας δουλεύουμε πάνω από 300 ημέρες το χρόνο 12ωρα και βάλε. Γιατί πάντα είμαστε στη μέση και πρέπει να τα προλαβαίνουμε όλα με διπλή ευθύνη. Και απέναντι στον πελάτη και απέναντι στο δημόσιο.Κουβαλάμε μόνιμα ένα σταυρό στην πλάτη μας. Ακόμα και τα πρόστιμα για ότι δεν προλαβαίνουμε εμπρόθεσμα ή ξεχνάμε τα πληρώνουμε από την τσέπη μας.Θεωρούμαστε λοιπόν ανεύθυνοι και συντηρητές της φοροδιαφυγής?.

Πού είναι το κράτος δικαίου να το στηρίξουμε, πού είναι το κοινωνικό κράτος να θυσιαστούμε περισσότερο γι αυτό?.

Εγώ τουλάχιστον είμαι μπατίρης μετά από 26 χρόνια στη δουλειά.Το ίδιο φαντάζομαι να ισχύει για την πλειοψηφία μας. Αλλωστε τα κουβεντιάζουμε συχνά πυκνά. Εχω μόνο χρέη σε τράπεζες και στο ΤΕΒΕ, επειδή δεν εισπράττω τα δεδουλευμένα μου. Είμαι και ανασφάλιστος. Αν χτύπα ξύλο χρειαστώ φάρμακα ή νοσοκομείο θα πρέπει να κηρύξω έρανο.

Για ποιό λόγο θα πρέπει να αναλάβω και ευθύνες που δεν μου ανήκουν?. Πολύ σωστά σχολίασε ο Κρηθέας ότι δεν θα διακρίνονται πλέον οι ρόλοι. Ελεγκτής και ελεγχόμενος θα είναι ο ίδιος.

Δημήτρη σε ευχαριστώ προσωπικά για όλες σου τις τοποθετήσεις μέχρι σήμερα.

Με εκφραζουν ώς ανθρωπο και ως επαγγελματία.

Μαλλον πρεπει να αισθανομαι χαρουμενος που καταφερα

να μην χρωστω στην τραπεζα και στο ΤΕΒΕ.

Απο την άλλη θελω να ρωτησω και εγω με την σειρά μου, όλοι αυτοι που μας εφεραν μεχρι αυτο το σημειο δεν θα λογοδοτησουν ποτέ???????

Ολοι αυτοι που εφαγαν τα λεφτα που πληρωνω εγω, που πληρωνεις εσυ , που πληρωνουμε ολοι μας δεν θα λογοδοτησουν ποτε??????

Ολοι αυτοι που εφαγαν το μελλον των παιδιών μας δεν θα λογοδοτήσουν ποτε?????

Καθε μερα ακουω και διαβαζω για νεα σκανδαλα που ανακαλυπτει το ΣΔΟΕ , που στο διάολο ειναι όλα αυτα τα λεφτα ρε γαμωτο μου , που στο διαολο ειναι αυτα τα λεφτα και εμας μας σταματησαν την ανεγερση του σχολείου και καθομαστε και τους κοιτάμε.????

Γιατι δεν κανετε κατασχεση στους λογαριασμους τους και στα κλεμμένα χρηματα του Ελληνικου λαού , γιατι δεν το κανετε την ωρα που η χωρα βουλιάζει.

Εχετε ελένξει τα ποθεν εσχες των πολιτικών , των μεγαλοδημοσιογραφων/πολιτικων , των μεγαλοστελεχων των υπουργείων και των παρατρεχαμενων τους ?????

Ποιά είναι τα αποτελέσματα των ελεγχων ??????

Ονοματα δεν εχουν αυτοι που πηραν τα εκατομμυριοα ευρω μιζες για τα υποβρυχια που γερνουν, για τα τρενα που καθονται σε λαθος ραγες , για τα ομολογα που εκαναν επενδυτικους κύκλους , για το βατοπεδι και τα χρυσα ψαρια της λίμνης για τη Ζημενς , για , για ,για για, τι να πρωτοθυμηθει κανείς .

Ποιο είναι το εργο που εχει παραχθει τις τελευταιες δεκαετιες απο το Υπουργειο Οκονομικών και όλα του τα στελέχη ?????????

Ποιό είναι το αποτέλεσμα του έργου του ???????

Ποιό είναι θέλω να μου απαντησει καποιος , να μου απαντησει ο εκπροσωπος της ποφεε , του οεε, να μου απαντησουν αυτοι που τους πειραξε η επιστολή και οι υπογρασφες των απλών συναδέλφων, διότι και καλά θιξαμε τα συνδικαλιστικά όργανα .

Και πρεπει τωρα εγω και ο καθε ενας απο εμάς να ξαναπληρωσει την ανικανοτητα σας με τιμημα την ηθική μας ????

Σαν δεν ντρεπεστε λιγο λέω εγώ που εχετε το θρασος να μιλατε και απο πάνω , χαριεντιζεστε τόσα χρόνια , χαιδευετε τα αυτιά του κάθε ανίκανου , παρακολουθειτε τα χιλια μύρια κακα να συμβαινουν γυρω σας χωρις να κανετε τίποτα και τωρα βγηκατε να μας κανετε νταντα επειδη υπογραψαμε μια επιστολή .

Σιγά μωρέ την επανασταση που φοβηθηκατε , σιγά την αντίδραση.

Μπας και νομιζετε ότι είμαστε όλοι μαλάκες και πρόβατα ????

Νισαφι πιά , οι μαλάκες τελείωσαν.

Και δεχομαστε και απειλές και απο πάνω , εκει που μας χρωστουσανε μας πήραν και το βόδι , λένε στο χωριό μου .

Αι σικτίρ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θεωρείτε αυτονόητο ότι όσοι συνυπέγραψαν την πρώτη (ήδη συνταχθείσα) επιστολή θα συμφωνήσουν και στις επόμενες ενέργειες που θα αποφασίσετε ως "συντονιστική επιτροπή" και επειδή το θέμα έχει μάλλον ξεφύγει είτε λόγω των σκοπιμοτήτων διαφόρων δημοσιογράφων (βλέπε Θέμο) είτε λόγω παλαιών συνδικαλιστών που θέλουν να αναγεννηθούν ΑΠΟΣΥΡΩ την υπογραφή μου: 101. Μαρία Κούγια, Λογίστρια, Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα.

Συγχωρέστε με αν το παρόν κείμενο είναι μακροσκελές. Θα προσπαθήσω να το περιμαζέψω όσο μπορώ. Μετά τα χτεσινά, νομίζω πως ήρθε η ώρα να μιλήσω και γω αφού κατηγορήθηκα για πολλά. Λοιπόν :

1) Καμμία επιστολή δεν παραδίδεται χωρίς εισαγωγικό κείμενο. Προς τούτο έγινε χρήση αποσπάσματος επιστολής του συναδέλφου tzimdim, η οποία δεν είχε συναντήσει σοβαρές αντιθέσεις όταν δημοσιεύθηκε, με ελαφρές τροποποιήσεις, χωρίς να αλλάζουν το νόημα. Επίσης καμμία επιστολή δεν μπορεί να δοθεί πουθενά, αν δεν φέρει το όνομα του αποστολέα. Σε συνάντηση συναδέλφων στην Αθήνα (Σάββατο 26-03-2011) τέθηκαν προς επιλογή διάφορες ονομασίες. Επειδή κοινή επιθυμία ήταν να βρεθεί και ταυτόσημη ηλεκτρονική διεύθυνση (... ε δεν είχαμε μαζί μας και φορητό Η/Υ με ασύρματη σύνδεση internet), ανατέθηκε σε 2 συναδέλφους (ο ένας ήμουν εγώ) η σχετική εξεύρεση.

2) Η ονομασία Σ.Ε.Π.Α.Λ.Ε.Π. (Συντονιστική Επιτροπή Παρέμβασης και Αγώνα Λογιστών, Επιχειρηματιών και Πολιτών) μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει. Άλλο όμως αυτό και άλλο να κατηγορούμαι για διαδικασίες ίδρυσης συλλόγου ή οτιδήποτε σχετικού. Δική μου επιμονή, η οποία έγινε αποδεκτή, ήταν στην ονομασία να περιλαμβάνεται οπωσδήποτε το "Συντονιστική Επιτροπή". Για όσους γνωρίζουν, έστω και τα ελάχιστα περί τα συνδικαλιστικά δρώμενα, το "Συντονιστική Επιτροπή" παραπέμπει σε κάτι έξω από Συλλόγους, Σωματεία, Ενώσεις και λοιπά τεθνεώτα σχήματα.

Επίσης για όσους δεν καταλάβανε : Συντονιστική Επιτροπή Π.Α.Λ.Ε.Π. είμαστε (είμασταν) και οι 265 και δεν υπήρχε κανένας Πρόεδρος, κανένας Γραμματέας, κανένας Βακρινός και κανένας Κολοκυθόπουλος.

3) Εχουμε (είχαμε) 2 επιλογές ως προς την δημοσιότητα : α) "Παίζουμε", β) "Δεν παίζουμε". Με ευρείες τηλεφωνικές συνομιλίες (οι οποίες βεβαίως δεν θα μπορούσαν να καλύψουν το πλήθος των 265 συμμετεχόντων) συμφωνήθηκε : ΠΑΙΖΟΥΜΕ. Συμφώνησα και εγώ με αυτό και έθεσα κάποιους όρους οι οποίοι εξασφάλιζαν, πως η σχετική προβολή δεν θα μπορούσε να καταλήξει στο να μπορέσει κάποιος να την εκμεταλλευθεί, με οποιονδήποτε τρόπο. Οι όροι αυτοί έγιναν ομόφωνα αποδεκτοί. Οι συνάδελφοι που έτυχε να είναι παρόντες ή συνομιλήσαμε τηλεφωνικά, αν θέλουν και το κρίνουν σκόπιμο, ας αναφερθούν σχετικά.

Ωστόσο κανένας μας δεν έχει να απολογηθεί για το πως θα παρουσιασθεί η κίνηση από οποιονδήποτε δημοσιογράφο. Το κείμενο ήδη κυκλοφορούσε σε διάφορα blogs και συνεπώς είχε διαρρεύσει, με πήραν τηλέφωνο(δεν ήταν τυχαίο, ήξεραν 4-5 αριθμούς τηλεφώνου από εμάς και πήραν εμένα) και το μόνο που δήλωσα ήταν : "Ήρθε η ώρα να χαράξει πορεία η ανθρώπινη φωνή των λογιστών. Αρκετά μείναμε στα λόγια. Ήρθε η ώρα της πράξης". Αυτό και απολύτως τίποτε άλλο. Πού είναι το μεμπτό; Ποιός διαφωνεί; Παρακαλώ όλους σας να μου υποδείξετε πού καπέλωσα ή σφετερίστηκα την υπογραφή οποιουδήποτε από τους 265. Παρακαλώ να μάθω που υπάρχει η παραμικρή παρέκκλιση από όσα συνυπογράψαμε. Εξαιρετικά θα ήθελα τη γνώμη του συναδέλφου tzimdim που έγραψε : "... παρατράγουδο για μένα μόνο ένα, η περίπτωση του συναδέλφου Βακρινού. ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΗ, κανονικό ΚΑΠΕΛΩΜΑ, που δεν γνωρίζω χαριν ποιανού φορέα". Ποιό είναι το παρατράγουδο; Πού είναι το καπέλωμα; Ποιός είναι ο φορέας για λογαριασμό του οποίου υποτίθετε πως έδρασα;

4) Εχετε δίκιο. Ειδικά η συναδέλφισσα "ΧΡΥΣΑ". Με συλλάβατε επ' αυτοφόρω "κλέπτοντα οπώρας". Οπότε δεν έχω παρά να αποδεχτώ πως :

α) Προέβαλλα τον εαυτό μου για να αποκτήσω φήμη κλπ, κλπ.

β) Προέβαλλα τον εαυτό μου με σκοπό να προσπορίσω ώφελος.

γ) Προέβαλλα τον εαυτό μου έτσι ώστε να εμφανιστώ εγώ στο δημοσιογραφικό και, ενδεχομένως, τηλεοπτικό στερέωμα.

δ) Προέβαλα τον εαυτό μου για να αντιμετωπίσω τα προσωπικά μου complex.

ε) ... ό,τι ήθελε καθένας προσθέσει.

Παρακαλώ να αποτιμήσετε τα ανωτέρω, ώστε καταβάλλοντάς τα, σε λογαριασμό που θα μου υποδείξετε, να ισοζυγίσω, μιας και το ισοζύγιο της ζωής είναι πάντοτε ισοσκελισμένο.

Χθες και σήμερα έλαβα πολλά τηλεφωνήματα. ΔΕΝ έχει σημασία αν ήταν τηλεφωνήματα στήριξης ή όχι. Είναι προφανές πλέον πως "δεν υπάρχω". Μικρό το κακό... Δεν έχασε και η Βενετιά βελόνι... Αλλωστε φαίνεται πως μόνο κακό προσδίδω στην κίνηση. Το μόνο που μπορώ να πω είναι : Συνεχίστε... Μπορούμε! Ζητάω συγγνώμη από όσους, σήμερα, απογοητεύω. Ζητάω όμως και να συνεχίσετε τον αγώνα. Η επιτυχία είναι πολύ κοντά. Είναι πολύ κοντά έτσι ώστε το λογιστικό σώμα να έχει πλέον φωνή, είναι πολύ κοντά στο να περιοριστούν ριζικά οι, εκ των έσω, δυνάμεις που κρατάνε άφωνο το σώμα.

ΥΓ : Αποκλειστικά προς την συνάδελφο "ΧΡΥΣΑ" : Ειδικά μαζί μου πρέπει νάχεις σοβαρό πρόβλημα. Φαίνεται και από άλλες δημοσιεύσεις, άσχετες με το παρόν θέμα. Δεν θέλω να παραπέμψω σχετικά, ουτε καν να απαντήσω. Θέλω όμως να σε παραπέμψω στο μότο σου : "Κι' αν δεν ξέρεις να αγαπάς, μάθε τουλάχιστον να μην πληγώνεις". Δεν θα επανέλθω σε οποιοδήποτε σχόλιό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ λύπη μου βλέπω, πως αντί να προβληματίσουμε τους φορείς, τα προβλήματα γυρίζουν σε μας. Το μόνο που δεν θα ήθελα είναι να υπάρξει φαγωμάρα ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ. Κάποιοι ξόδεψαν χρόνο και κόπο για να προχωρήσει η επιστολή προς τα έξω. Μην τους ζητάμε ......και τα ρέστα.

Και τελικά, οι απ' έξω (Δημοσιογράφοι, κλπ) ξέρουν πολύ καλά τις κινήσεις τους ώστε και να απαξιωθεί η κίνηση αλλά και να στρέψουν -με τα γραφόμενά τους- αλλού τα συμπεράσματα για το σκοπό της επιστολής.

Πάντα πίστευα και πιστεύω πως στην πραγματική ζωή και όχι στις ταινίες, τα συμφέροντα είναι πάνω απ' όλα και αυτοί που τα έχουν ΜΠΟΡΟΥΝ να ανεβαίνουν πατώντας επί πτωμάτων. Θλίβομαι πραγματικά γιατί επιβεβαιώνομαι τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μορφωση μου και γενικα η διαπαιδαγωγηση που εχω δεν μου επιτρεπουν, να αποτυπωσω την οργη μου περι φημων για ελεγχους, μηνυσεις κλπ τα οποια ο συναδελφος τα μετεφερε ως φημες (δεν τον κατηγορω καθε αλλο).

θα εβριζα παρα πολυ ασχημα αλλα λεω να μη πεσω σε επιπεδο τοσο χαμηλο.

ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα αγαπητοι εν χριστω αδερφοι...

αν ειστε μαγκες βγειτε μπροστα και εσεις (αναφερομαι σε αυτους που αναφερει ο DAS στις φημες περι.. ) με ολους εδω οι οποιοι απλα θελουν να ξερουν τι ακριβως πρεπει πλεον να κανουν στη δουλεια τους και να να μεταφερουν με οποιο τροπο θεωρουν τα παραπονα τους και τις προτασεις τους.

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.

ειμαι περηφανος που ως φοιτητης δεν ανηκα σε καμια κομματικη φοιτητικη παραταξη. ειμαι περηφανος που δεν ανηκω σε κανενα συνδικαλιστικο κλαδο και ειμαι περηφανος που φοραω παντελονια και υπεγραψα και ειμαι και περηφανος που δεν ειμαι.. επισκεπτης.

αυτα τα ολιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...