Προς το περιεχόμενο

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!

Θα ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει στο εξής. Μισθοδοσία Φεβρουαρίου, που πληρώθηκαν οι εργαζομένοι στις 03/03, πότε θα περαστούν τα λογιστικά άρθρα στην Γενική Λογιστική?? 28/02 ή 03/03?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άρθρο σου κανονικά στο Φεβρουάριο, μόνο η υποχρέωση πληρωμής του 53 θα χρεωθεί τον Μάρτιο με την εξόφληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Αν έχεις και εργατοτεχνίτες τότε 60.01 (χρέωση) για τις αποδοχές

60.04 (χρέωση) για τις εργοδοτικές εισφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ Μ ΓΡΑΨΑΤΕ..ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΕΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ :

O ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΟ 80 % ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΥ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΔΛΔ. 33,57€*80%=26,86 € 26,86*25ΗΜΕΡΕΣ=671,50/ΜΗΝΑ Η ΜΗΝΙΑΙΑ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΑΡΙΟΥ

ΚΑΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1 % ΤΟΥ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΥ ΤΗΣ 12ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ ΔΛΔ 40,45*25*1%= 10,11 €/ ΜΗΝΑ

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΧΥΝ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΟΛΑ...ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΤΩΡΑ.

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σας φύγει η απορία ρωτήστε τους και ποιόν βαρύνει αυτό το 1% ανά μήνα. Αν έχεις την πληροφορία αυτή, τα υπόλοιπα φαντάζομαι ότι είναι απλά.

Πάντως κάνε τη σχετική εγγραφή με την υπόθεση ότι το ποσό αυτό αποτελεί εργοδοτική εισφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ

Aφησέ τον να σκεφθεί και να προβληματισθεί λιγάκι (την επόμενη φορά θα ξέρει τη λύση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟΤΕ...

Aυτό δόθηκε ήδη στην απάντηση με αύξοντα αριθμό 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟΤΕ...

Σπουδαστής είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai ..kako einai ??

Δεν ειναι κακό.Αλλά σαν σπουδαστής που είσαι αν δεν καταλάβεις μόνος σου ποιους λογαριασμούς χρεώνουμε και ποιους πιστώνουμε και γιατί τότε εχεις χάσει το παιγνίδι.Θα έχεις τις εγγραφες μισθοδοσιας σε ενα ραβασακι και θα τις αντιγράφεις μηχανικά.Το θεωρείς σωστό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai ..kako einai ??

Ίσα ίσα, που είναι πολύ καλό. Κακό θα ήταν αν μου έλεγες ότι είσαι επαγγελματίας .Θα σου δώσω μια απάντηση, αλλά όχι σκονάκι: Έχεις κάποια ποσά. Ορισμένα από αυτά βαρύνουν την επιχείρηση ως κόστος. Το κόστος παράγει και υποχρέωση.Οι υποχρεώσεις όμως πολλές φορές δεν παράγονται από το κόστος. Δες λοιπόν τα κόστη και βάλτα στην χρέωση και τις υποχρεώσεις και βάλτες στην πίστωση (τους λογαριασμούς θα τους βρεις εσύ από το σχέδιο της σχολής σου). Καν΄το και γράψε πάλι εδώ τι σου βγαίνει, ανεξάρτητα αν κλείνει το άρθρο ή όχι, για να το συζητήσουμε. Καλές σπουδές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ας το προσπαθήσουμε λοιπόν..

με τα δεδομένα της #7 που έχω αναφέρει πιο πριν έχουμε ως εξής για μένα ΠΑΝΤΑ :

60.01 681.61

55.00 10,11

53.00 671,50

AN KAI MOY EIΠΑΝΕ ΟΤΙ ΤΟΝ 53,00 ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΦΟΙΤΗΤΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ ΣΕ 2 ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ ΓΤ ΤΟ 50 % ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ 671,50 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ''ΜΕΙΚΤΑ΄΄ Η'Η ΟΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ. ΑΜΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το έχεις, το άρθρο κλείνει μεν, αλλά δεν είναι σωστό. Δες προσεκτικά:

Είσαι λοιπόν ο λογιστής μιας επιχείρησης που απασχολεί έναν σπουδαστή ΤΕΙ που κάνει πρακτική. Αφήνουμε προς το παρόν την επιδότηση του ΟΑΕΔ. Η ακαθάριστη αμοιβη είναι - σύμφωνα με το παράδειγμά σου στο #7 - 671,50. Γιατί παραπάνω γράφεις 681,61; Μετά βάζεις - και σωστά - στον 55.00 10,11. Αυτά πρέπει κάπου να χρεωθούν. Ο συνάδελφος SOTHIRIS σου έβαλε το καίριο ερώτημα:

Για να σας φύγει η απορία ρωτήστε τους και ποιόν βαρύνει αυτό το 1% ανά μήνα. Αν έχεις την πληροφορία αυτή, τα υπόλοιπα φαντάζομαι ότι είναι απλά.

Υπάρχει κάποιος λογαριασμός του σχεδίου που να ανταποκρίνεται σ' αυτό; Αν υπάρχει, θα τον βρεις εύκολα. Μετά θα πρέπει να σκεφτείς: Τι είδους έξοδο έχω;Πώς αυτά τα έξοδα επιβαρύνουν την επιχείρηση; Σε ποιούς πρέπει να πληρώσω τι και γιατί; Αν το κοιτάξεις προσεκτικά είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις αμέσως.

Πάμε τώρα στην επιχορήγηση του ΟΑΕΔ: Θα σκεφτείς: Ποιός έχει υποχρέωση να πληρώνει τον σπουδαστή; Ο εργοδότης ή ο ΟΑΕΔ; Ο ΟΑΕΔ σε ποιόν δίνει τα λεφτά; Στον εργοδότη ή στον σπουδαστή; Ποιός έχει λοιπόν την απαίτηση από τον ΟΑΕΔ; Πώς περιγράφει μια οικονομική μονάδα της απαιτήσεις της; Αν η απαίτηση είναι της οικονομικής μονάδας, ποιός θα είναι ο αντισυμβαλλόμενος λογαριασμός; Μήπως δημιουργείται κάποιο έσοδο ή κάποιο έξοδο; Τι είδους είναι αυτό;

Ψάξτο λίγο και γράψε πάλι τι βρήκες και σε τι συμπεράσματα κατέληξες. Μη διστάσεις να θέσεις οποιαδήποτε απορία ή προβληματισμό έχεις. Είσαι ακόμα σπουδαστής και έχεις δικαίωμα να έχεις όσες απορίες θες. Πάντως είσαι σε καλό δρόμο. :)

ΥΓ: Κάνε καλύτερα και μια εγγραφή στο φόρουμ. Θα σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ακολουθείς όσα ο Αχιλλέας (Α.Αρχοντής) σου είπε ?

Έχουμε

Έξοδο τον μισθό

Έξοδο την εργοδοτική εισφορά

Υποχρέωση να καταβάλουμε στο ΙΚΑ την εισφορά

και Υποχρέωση την καταβολή του μισθού

απλό είναι

ΥΓ , με πρόλαβε ο Αχιλλέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ακολουθείς όσα ο Αχιλλέας (Α.Αρχοντής) σου είπε ?

Έχουμε

Έξοδο τον μισθό

Έξοδο την εργοδοτική εισφορά

Υποχρέωση να καταβάλουμε στο ΙΚΑ την εισφορά

και Υποχρέωση την καταβολή του μισθού

απλό είναι

ΥΓ , με πρόλαβε ο Αχιλλέας

Μαρτυριάρη! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το κακομοίρη.....

Μια ερώτηση μπήκε να κάνει και στο τέλος θα φύγει με διαγώνισμα..................... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το κακομοίρη.....

Μια ερώτηση μπήκε να κάνει και στο τέλος θα φύγει με διαγώνισμα..................... :D

Αν απαντήσει σωστά, Στέφανε, μετά θα κάνει ερωτήσεις χωρίς να φοβάται μην του τα χώσεις B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απαντήσει σωστά, Στέφανε, μετά θα κάνει ερωτήσεις χωρίς να φοβάται μην του τα χώσεις B)

πω!! πω! καρφί!!!!!!!!!

19*45

:)

karfia_apla2small.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω!! πω! καρφί!!!!!!!!! 19*45 :)karfia_apla2small.jpg

Είδες Γιάννη μου...????

Ο κος Αχιλλέας εκτός από θέατρο, διδασκαλία & λογιστικά, γνωρίζει και από οικοδομή.............

Μάθε τέχνη που λέγαν' οι παλιοί.................. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ Ο ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΣ ΤΕΙ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΜΙΣΘΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...