Προς το περιεχόμενο

Οριστική δήλωση φόρου μισθωτών υπηρεσιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σκετο το αρχειο στελνεις .zip δε θελει

τις αποζημιωσεις τις στελνω για να συμφωνησουν τα ποσα του Ε7 με τις δηλωσεις Ε3 του επιοχειρηματια και να μην με φωναζουν μετα γιατθι εβαλα παραπανω ποσα στους μισθους

και να συμφωνησουν με τις δηλωσεις των υπαλληλων υπαλληλων

αλλιως τι το στελνω το Ε7 για την εφορια να το στειλω στο ΙΚΑ που εκει δεν μπαινουν αποζημιωσεις απολυωμενων και αδειας για να συμφωνσω με τι ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα έχουν βγάλει την παρακάτω ανακοίνωση :

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/epixiriseis/odigies_E7.pdf

Το θέμα που δεν ξεκαθαρίζει πουθενά είναι ότι μέχρι πρότινος θελαν στις αναλύσεις ανά περίοδο τα ακαθάριστα και αν δεν προέκυπτε φόρος δεν αναγράφαμε τα διπλότυπα.

Για την φετινή υποβολή δεν αναφέρεται πουθενά τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, μήπως να περιμένουμε διευκρινιστική και μετά να στείλουμε τις Οριστικές ώστε να μήν τρέχουμε στις εφορίες για Τροποποιήσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΑΞΙ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ?

ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ Τύπος Δήλωσης:Οριστική Δήλωση ΦΜΥ Οικ. Έτος:2011

Δεν έχετε υποχρέωση υποβολής για το συγκεκριμένο έντυπο και για το διάστημα αναζήτησης υποχρεώσεων που επιλέξατε.

και εμενα το ιδιο μου βγαζει.....

το 2ο εξαμηνο ειχε γινει η προσληψη

ουφφφ ειμαι και απειρη και το εγκεφαλικο ερχεται το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

και εμενα το ιδιο μου βγαζει.....

το 2ο εξαμηνο ειχε γινει η προσληψη

ουφφφ ειμαι και απειρη και το εγκεφαλικο ερχεται το βλεπω

ΣΤΕΙΛΕ E-MAIL MEΣΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την υποβολή του Ε7 και πριν την οριστική υποβολή μου βγάζει το μυνημα ΄΄Η δήλωση είναι έτοιμη να αποσταλεί ΟΡΙΣΤΙΚΑ με τα παρακάτω δεδομένα-Σημειώνεται ότι μετά την οριστική υποβολή δεν έχετε δυνατότητα μεταβολής των δεδομένων, ούτε διαγραφής της οριστικά υποβληθείσας δήλωσης.Αν είστε σίγουρος πατήστε ΄΄Υποβολή΄΄, διαφορετικά πατήστε ΄΄Ακύρωση΄΄για να αλλάξετε όποια δεδομένα επιθυμείτε.΄΄Επειδή στέλνω πρώτη φορά Ε7 και τα δεδομένα δεν εμφανίζονται κάπου να την στείλω ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Επειδή εσείς βλέπω εστιάζετε στα τεχνικά και έχετε λύσει τα ουσιαστικά....... δε μου λέτε κι εμένα....

Από που προκύπτει ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε αποζημιώσεις και τεκμαρτό από χρήση ΕΙΧ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΕΙΛΕ E-MAIL MEΣΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ

να κανω δηλαδη αντιγραφη-επικολληση το μυνημα και να το στειλω?

δεν ειμαι λογιστης ομως (επισημως), δεν παιζει ρολο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά , οι άνθρωποι είναι για δέσιμο,........έστειλα εχθές δύο δηλώσεις οριστικές. στον κωδικό είδος αποδοχών , άνοιγε ένα πινακάκι με αριθμούς,

χωρίς να εξηγεί τι είναι ο καθένας. εγώ έβαλα τον πρώτο [8], υποθέτοντας ότι θα έιναι οι τακτικές αποδοχές , όπως είναι λογικό,

μια και οι περισσότερες είναι σε αυτό τον κωδικό και οφείλει να είναι πρωτος στην σειρά. τώρα βλέπω , σε ένα πίνακα ότι κωδικός 8 είναι

αναδρομικά κλπ.. και οι τακτικές έχουν κωδικό [10]. φτου... σας αλήτες...

μπαίνω να το αλλάξω, και μου λέει ότι έχει υποβληθεί οριστική, και δεν με αφήνει, τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την υποβολή του Ε7 και πριν την οριστική υποβολή μου βγάζει το μυνημα ΄΄Η δήλωση είναι έτοιμη να αποσταλεί ΟΡΙΣΤΙΚΑ με τα παρακάτω δεδομένα-Σημειώνεται ότι μετά την οριστική υποβολή δεν έχετε δυνατότητα μεταβολής των δεδομένων, ούτε διαγραφής της οριστικά υποβληθείσας δήλωσης.Αν είστε σίγουρος πατήστε ΄΄Υποβολή΄΄, διαφορετικά πατήστε ΄΄Ακύρωση΄΄για να αλλάξετε όποια δεδομένα επιθυμείτε.΄΄Επειδή στέλνω πρώτη φορά Ε7 και τα δεδομένα δεν εμφανίζονται κάπου να την στείλω ή όχι;

στειλτη....την εχει τσεκαρει οτι συμφωνουν τα ποσα αρα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

να κανω δηλαδη αντιγραφη-επικολληση το μυνημα και να το στειλω?

δεν ειμαι λογιστης ομως (επισημως), δεν παιζει ρολο ε?

αριστερα εχει επικοινωνια απο εκει στειλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα προσπαθοντας να στειλω μια οριστική ΦΜΥ μου βγαζει το παρακάτω

1) Γραμμή 1: H πρώτη γραμμή πρέπει να έχει 0 για "Τύπο Record".

2) Στο αρχείο πρέπει να υπάρχουν όλοι οι "Τύποι Record".

Ξέρει κάποιος τι μπορει να ειναι και που είναι το λάθος μου;

Αλήθεια την αποζημίωση απόλυσης την βάζουμε στην Οριστική; και με τι κωδικό μηπως 15;

Το αρχείο δεν το ανεβάζεις σαν .zip, αλλά σαν απλό ascii αρχείο. Αν το ανεβάσεις σαν .zip δεν το αναγνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

  • gue.jpg
  • Group: Επισκέπτες

Posted Today, 11:11 AM

Επειδή εσείς βλέπω εστιάζετε στα τεχνικά και έχετε λύσει τα ουσιαστικά....... δε μου λέτε κι εμένα....

Από που προκύπτει ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε αποζημιώσεις και τεκμαρτό από χρήση ΕΙΧ;

αφου δεν χρειαζεται να στειλω τις αποζημιωσεις γιατι εχουν κωδικο 15 αποζημιωσεις απολυωμενων αυτοτελως φορολογουμενα????

και αν χω 2 υπαλληλους 40.000,00 ευρω ακαθαριστα και εργ.εισφορες και απο 20.000,00 ευρω αποζημιωση ο καθενας στοΕ3 θα γραχω 80.000,00 ευρω θα εχω διαφορα Ε3 με Ε7 40.000,00 ευρω και δεν θα μεφωναξουν για ελεγχο και αν εχω αποζημιωση απολυομενου 62000,00 ευρω και δε το βαλω στο Ε7 και δεν το βαλει αυτος στη δηλωση πως θα γινει διασταυρωση Ε7 με Ε3 επιχειρησης και Ε1 μισθωτου ???

]: Σύμφωνα με τις τελευταίες διατάξεις του ν.3842/23-04-2010, παρουσιάζονται δύο σημαντικές μεταβολές για τα Ι.Χ. επιβατικά αυτοκίνητα που επηρεάζουν τόσο τις επιχειρήσεις όσο και τους μισθωτούς για την οικονομική χρήση 2010 και έπειτα. Θεωρητικά, οι εν λόγω διατάξεις αναμένεται να πλήξουν περαιτέρω τον κλάδο των αυτοκινήτων, που ήδη έχει πιεστεί κυρίως λόγω της βεβαρημένης οικονομικής συγκυρίας, και ιδιαίτερα τις κατηγορίες του μεγάλου κυβισμού. Ας δούμε όμως αναλυτικά τι αλλαγές επιφέρουν οι νέες διατάξεις του ν.3842/2010.

Αρχικά, σύμφωνα με το άρθρο 31 του ν.2238/1994 περί προσδιορισμού του καθαρού εισοδήματος, το καθαρό εισόδημα των εταιρειών που τηρούν β΄ και γ΄ κατηγορίας βιβλία του Κ.Β.Σ. υπολογίζεται αφού αφαιρεθούν οι δαπάνες για την συντήρηση και την επισκευή των επαγγελματικών γενικά εγκαταστάσεων, των μηχανημάτων και των αυτοκινήτων. Πλέον, και σύμφωνα με τις νέες διατάξεις του ν.3842/2010 και ειδικότερα, για τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης έως και 1.600 κ.ε., αφαιρούνται οι σχετικές δαπάνες σε ποσοστό 70%, εφόσον η χρήση των οχημάτων αυτών καλύπτει επιχειρησιακές ανάγκες, ενώ με τις προϊσχύουσες διατάξεις το ποσοστό ανερχόταν στο 60%. Επιπλέον, για επιβατικά αυτοκίνητα με κυλινδρισμό μεγαλύτερο των 1.600 κ.ε. το ποσοστό που εκπίπτει μειώνεται στο μισό, δηλαδή στο 35% (από 25% που ίσχυε πριν).

Πιο συγκεκριμένα, οι δαπάνες που εκπίπτουν στην κατηγορία αυτή είναι οι:

α) δαπάνες συντήρησης

β) δαπάνες επισκευής

γ) δαπάνες κυκλοφορίας

δ) αποσβέσεις

ε) μισθώματα που καταβάλλονται σε εταιρεία χρηματοδοτικής μίσθωσης ή σε οποιονδήποτε τρίτον.

Το κυριότερο σημείο της εν λόγω διάταξης, εκτός από την αύξηση των ποσοστών έκπτωσης, είναι ότι ενώ με τις προϊσχύουσες διατάξεις περιορισμός των εκπιπτόμενων δαπανών υπήρχε μόνο αν τα μισθώματα αφορούσαν συμβάσεις χρηματοδοτικής μίσθωσης (leasing), με την εφαρμογή των νέων διατάξεων, ο περιορισμός αφορά και στις περιπτώσεις των μισθωμάτων για ενοικίαση Ι.Χ. επιβατικών αυτοκινήτων.

Εξαίρεση στους παραπάνω περιορισμούς αποτελούν οι επιχειρήσεις που ασχολούνται με την εκμίσθωση επιβατικών αυτοκινήτων Ι.Χ. καθώς επίσης και επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν τα αυτοκίνητα τους αποκλειστικά για την εκπαίδευση υποψηφίων οδηγών.

Η δεύτερη σημαντική μεταβολή για την κατηγορία των επιβατικών Ι.Χ. αυτοκινήτων σχετίζεται με το άρθρο 45 του νόμου 2238/1994. Το εν λόγω άρθρο ορίζει ότι "εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες είναι το εισόδημα που προκύπτει από μισθούς, ημερομίσθια, επιχορηγήσεις, επιδόματα, συντάξεις και γενικά από κάθε παροχή που χορηγείται περιοδικά με οποιαδήποτε μορφή, είτε σε χρήμα είτε σε είδος ή άλλες αξίες για παρούσα ή προηγούμενη υπηρεσία ή για οποιαδήποτε άλλη αιτία, το οποίο αποκτάται από μισθωτούς γενικά και συνταξιούχους". Πλέον, και μετά την κωδικοποίηση των διατάξεων του ν.3842/2010, ανάμεσα στις παροχές που λαμβάνονται πλέον υπόψη ως εισόδημα είναι και η παροχή αυτοκινήτου σε στελέχη επιχειρήσεων. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η παροχή αυτοκινήτου αυξάνει το ετήσιο εισόδημα του μισθωτού και συνεπώς αυξάνει και το ποσό του φόρου εισοδήματος που του αναλογεί. Συγκεκριμένα, ορίζονται οι παρακάτω τρείς κατηγορίες σχετικά με την Εργοστασιακή Τιμολογιακή Αξία (ΕΤΑ) του έτους πρώτης κυκλοφορίας των αυτοκινήτων:

α) αν.. ΕΤΑ: 15.000 ευρώ - 22.000 ευρώ τότε... αύξηση του ετήσιου εισοδήματος κατά: ΕΤΑ * 15%

β) αν... ΕΤΑ: 22.001 ευρώ - 30.000 ευρώ τότε... αύξηση του ετήσιου εισοδήματος κατά: ΕΤΑ * 25%

γ) αν... ΕΤΑ: 30.001 ευρώ - ............ ευρώ τότε... αύξηση του ετήσιου εισοδήματος κατά: ΕΤΑ * 30%

Η παραπάνω κατηγοριοποίηση ισχύει για όλα τα επιβατικά Ι.Χ. αυτοκίνητα ανεξάρτητα αν ανήκουν στην επιχείρηση ή είναι μισθωμένα με οποιοδήποτε τρόπο, για τον πρόεδρο ή μέλος του ΔΣ, Δ/ντα Σύμβουλο, διαχειριστή, διευθυντή ή στέλεχος γενικά που χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο. Επιπροσθέτως, ο ν.3842/2010 ορίζει ότι "οι διατάξεις της περίπτωσης αυτής έχουν εφαρμογή και για τους εκπροσώπους ή διαχειριστές στην Ελλάδα αλλοδαπών ή ημεδαπών επιχειρήσεων που υπάγονται στις διατάξεις του α.ν. 89/1967 (ΦΕΚ Α' 132) ή του ν. 27/1975 (ΦΕΚ Α' 77), όταν τα πρόσωπα αυτά είναι Έλληνες υπήκοοι ή έχουν Ελληνικό διαβατήριο»". Ταυτόχρονα όμως, οι σχετικές διατάξεις εξαιρούν τις εξής περιπτώσεις:

α) αυτοκίνητα τα οποία παρέχουν οι επιχειρήσεις σε πωλητές που εργάζονται σε αυτές

β) αυτοκίνητα δοκιμών (test-drive), που διαθέτουν οι επιχειρήσεις εμπορίας αυτοκινήτων,

γ) αυτοκίνητα μεταφοράς προσωπικού (π.χ. mini-bus),

δ) αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν επιχειρήσεις (π.χ. ξενοδοχειακές επιχειρήσεις) για μεταφορά

καλεσμένων ή πελατών τους,

ε) αυτοκίνητα τα οποία διαθέτουν οι επιχειρήσεις service προσωρινά σε αντικατάσταση των

επισκευαζόμενων και

στ) για αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται από τις επιχειρήσεις διαχείρισης αεροδρομίων για τη μεταφορά VIPS ή προσωπικού.

Πρακτικά, και σύμφωνα με τις διευκρινίσεις της ΠΟΛ 1135/04-10-2010, θα πρέπει λοιπόν οι επιχειρήσεις που παρέχουν αυτοκίνητα σε στελέχη τους να ζητούν βεβαίωση για την εργοστασιακή τιμολογιακή αξία των υπόψη αυτοκινήτων από τις αντιπροσωπείες που έχουν εισάγει τα αυτοκίνητα αυτά. Στην περίπτωση που η εργοστασιακή τιμολογιακή αξία των αυτοκινήτων αυτών είναι κάτω των δεκαπέντε χιλιάδων ευρώ (15.000), οι εν λόγω βεβαιώσεις θα πιστοποιούν απλώς το γεγονός αυτό (ότι δηλαδή η ΕΤΑ είναι μικρότερη των 15.000 ευρώ), χωρίς να αναφέρουν το ακριβές ποσό αυτής. Στην συνέχεια, θα πρέπει οι επιχειρήσεις να συμπεριλαμβάνουν στις βεβαιώσεις αποδοχών που χορηγούν σε εκείνα τα στελέχη τους στα οποία τους παρέχουν αυτοκίνητο και το επιπλέον αυτό τεκμαρτό εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες που προκύπτει σύμφωνα με τα ανωτέρω. Η αναγραφή του πρόσθετου αυτού εισοδήματος θα γίνεται σε ξεχωριστή σειρά της βεβαίωσης αποδοχών με αναφορά στις διατάξεις της περ. στ΄ της παρ. 1 του άρθρου 45 του ΚΦΕ, καθώς και στον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, στην εργοστασιακή τιμολογιακή αξία του, καθώς και στο χρονικό διάστημα χρησιμοποίησής του. Στην περίπτωση δε, που από τον υπόχρεο έχουν χρησιμοποιηθεί περισσότερα από ένα επιβατικά αυτοκίνητα μέσα στη χρήση, θα συμπληρώνεται ανάλογος αριθμός σειρών της βεβαίωσης αποδοχών.

Παρόλα αυτά, είναι γνωστό ότι η τιμή χονδρικής ενός Ι.Χ. επιβατικού αυτοκινήτου μειώνεται λόγω παλαιότητας κάθε χρόνο (άρθρο 126 του ν.2960/2001). Αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι η ΕΤΑ θα υπόκεινται σε μειώσεις λόγω παλαιότητας κάθε χρόνο με βάση την κλίμακα που παρουσιάζεται στον παρακάτω πίνακα. Επιπλέον, στο συντελεστή παλαιότητας που προκύπτει, θα προστίθεται και ποσοστό 5% επί των διανυθέντων χιλιομέτρων δια 1.500. Ο τελικά διαμορφούμενος δε συντελεστής απομείωσης δεν δύναται να είναι ανώτερος του 81%.

Συντελεστές Μείωσης Λόγω Παλαιότητας

Χρονικό Διάστημα

Ποσοστό (%) μείωσης ανά μήνα κυκλοφορίας

Για τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας

1,30

Για το δεύτερο χρόνο κυκλοφορίας

0,70

Για τον τρίτο χρόνο κυκλοφορίας

0,50

Για τα πέντε επόμενα χρόνια (4ο-8ο)

0,40

Για τα τρία επόμενα χρόνια (9ο-11ο)

0,30

Για τα δύο επόμενα χρόνια (12ο-13ο)

0,20

Για τα επόμενα χρόνια

0,10

Ως ημερομηνία υπολογισμού της παλαιότητας θα λαμβάνεται το χρονικό διάστημα των μηνών που θα μεσολαβούν από την ημερομηνία που το Ι.Χ. επιβατικό αυτοκίνητο τίθεται για πρώτη φορά σε κυκλοφορία μέχρι το τέλος του προηγούμενου έτους. Δηλαδή για ένα αυτοκίνητο που ένα στέλεχος χρησιμοποιεί μέσα στην χρήση του 2010, θα υπολογίζεται ο συντελεστής παλαιότητας του έως και το τέλος του 2009 (31/12/2009).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΙ ΜΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?

Error 500--Internal Server Error

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.5.1 500 Internal Server Error

The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΜΕ 190 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΙΑ (ΣΥΝΕΠΩΣ) ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΦΟΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το οτι θεωρείται εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες

[...Στην συνέχεια, θα πρέπει οι επιχειρήσεις να συμπεριλαμβάνουν στις βεβαιώσεις αποδοχών που χορηγούν σε εκείνα τα στελέχη τους στα οποία τους παρέχουν αυτοκίνητο και το επιπλέον αυτό τεκμαρτό εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες που προκύπτει σύμφωνα με τα ανωτέρω. Η αναγραφή του πρόσθετου αυτού εισοδήματος θα γίνεται σε ξεχωριστή σειρά της βεβαίωσης αποδοχών με αναφορά στις διατάξεις της περ. στ΄ της παρ. 1 του άρθρου 45 του ΚΦΕ, καθώς και στον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, στην εργοστασιακή τιμολογιακή αξία..... quote name='Επισκέπτης' timestamp='1302858715' post='394298']

Επειδή εσείς βλέπω εστιάζετε στα τεχνικά και έχετε λύσει τα ουσιαστικά....... δε μου λέτε κι εμένα....

Από που προκύπτει ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε αποζημιώσεις και τεκμαρτό από χρήση ΕΙΧ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το ταξις εχει ως τελευταια ημερομηνια υποβολης Ε7 την 15/5 ενώ το taxheaven 16/5? Βλέπω καλα? ή να παω οφθαλμίατρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ BROWSER ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΠΕΣ,ΛΟΓΙΚΑ ΣΕ ΠΕΤΑΞΕ ΕΞΩ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ TAXISNET

ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ 4 ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω κι εγω μια ερωτηση?

κατεβασα το αρχειο απο gsis συμπληρωσα τα στοιχεια και οταν κανω αποθηκευση ως δεν μου δινει ονομα αρχειου.

βαζω καποιο δικο μου?ειναι το ιδιο οπως περσυσι αφμ-FMY?

δεν εχω βρει καπου οδηγιες.

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ : ΑΦΜ-FMY.ΟΠΟΤΕ ΒΑΛΕ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά αφού λυθούν τα τεχνικά θέματα,αυτό το τεκμαρτό εισόδημα χρήσης αυτοκινήτου θα μπει στην ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ?

OXI

OXI

Αυτό λέμε τόσο καιρό αλλά οι οδηγίες που έδωσαν γράφουν

ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

.....

Κωδικός........ Είδος αποδοχών

17...................Τα ποσά του εισοδήματος της περ. στ' του άρθρου 45 του ΚΦΕ

Τι γίνεται ρε συνάδελφοι;

Δεν είναι λυμένο αυτό;

Από το οτι θεωρείται εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες

[...Στην συνέχεια, θα πρέπει οι επιχειρήσεις να συμπεριλαμβάνουν στις βεβαιώσεις αποδοχών που χορηγούν σε εκείνα τα στελέχη τους στα οποία τους παρέχουν αυτοκίνητο και το επιπλέον αυτό τεκμαρτό εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες που προκύπτει σύμφωνα με τα ανωτέρω. Η αναγραφή του πρόσθετου αυτού εισοδήματος θα γίνεται σε ξεχωριστή σειρά της βεβαίωσης αποδοχών με αναφορά στις διατάξεις της περ. στ΄ της παρ. 1 του άρθρου 45 του ΚΦΕ, καθώς και στον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, στην εργοστασιακή τιμολογιακή αξία.....

Επειδή εσείς βλέπω εστιάζετε στα τεχνικά και έχετε λύσει τα ουσιαστικά....... δε μου λέτε κι εμένα....

Από που προκύπτει ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε αποζημιώσεις και τεκμαρτό από χρήση ΕΙΧ;

Αυτό δεν νομίζω ότι λέει κάτι.

Θεωρείται εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες αλλά δεν σημαίνει ότι έχει και όλες τις άλλες παρεπόμενες συνέπειες και προεκτάσεις.

Στην Πολ. 1188/21.12.2010 αναφέρει επίσης...

5. Επίσης, διευκρινίζεται ότι, για το επιπλέον ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες το οποίο αποκτάται από απασχολούμενους στην επιχείρηση σύμφωνα με τις διατάξεις της περ.γ' (παροχή κατοικίας σε στελέχη και υπαλλήλους της επιχείρησης) και της περ.στ' (παροχή Ε.Ι.Χ. αυτοκινήτου σε στελέχη της επιχείρησης) της παρ.1 του άρθρου 45 του ν.2238/1994 δεν διενεργείται παρακράτηση Φ.Μ.Υ. καθόσον δεν λαμβάνει χώρα καταβολή εισοδήματος.

Εφ΄όσον δεν είναι πραγματικό εισόδημα και ακόμη περισσότερο εφ΄όσον δεν είναι πραγματική δαπάνη για την επιχείρηση πως θα μπεί στην οριστική ΦΜΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AIZAK

Posted Yesterday, 11:31 PM

Στην προσπάθεια μου να στείλω Οριστικη δηλωση Ε7 και αφου μου εβγαλε το συστημα αρκετες φορες οτι κάθε γραμμη του πινακα ανάλυση των ποσων φορου κλπ

θα πρεπει να εχει τις τιμες ενδειξη περιοδου περιοδος αποδοσης κλπ

εγραψα αναλυτικα τα διμηνα ακαθαρ αποδοχες, φορος 0, χαροσημο 0, ογα χαροσημου 0, αθροισμα 0, στοιχεια διπλοτυπου αριθμος 0 χρονολογια πχ 31/03/2010

(εικονικη).

στο ενα απο τα 6 διμηνα ειχα αποδοση φορου και εγραψα τον αριθμο διπλτυπου και ημερομηνια πληρωμης.

και η δηλωση ειναι ετοιμη για αποστολη.(μεσω αρχειου απο προγραμμα μισθοδοσιας.)

παρακαλω την γνωμη σας.

Σε 2 απο τα 6 διμηνα εχω φορο, στα υπολοιπα 4 δεν εχω.

Να κανω το ιδιο ή εχουμε κατι αλλο ?

Υ.Γ.

Ρε τι εχουμε παθει !

Γιατρε τα χαπια μου :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην υποβολή με αρχείο Στο υποχρεωτικό πεδίο Επιλογή εντύπου δεν μου εμφανίζει επιλογή είναι κενο. Ξέρει κανεισ τι γινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά , οι άνθρωποι είναι για δέσιμο,........έστειλα εχθές δύο δηλώσεις οριστικές. στον κωδικό είδος αποδοχών , άνοιγε ένα πινακάκι με αριθμούς,

χωρίς να εξηγεί τι είναι ο καθένας. εγώ έβαλα τον πρώτο [8], υποθέτοντας ότι θα έιναι οι τακτικές αποδοχές , όπως είναι λογικό,

μια και οι περισσότερες είναι σε αυτό τον κωδικό και οφείλει να είναι πρωτος στην σειρά. τώρα βλέπω , σε ένα πίνακα ότι κωδικός 8 είναι

αναδρομικά κλπ.. και οι τακτικές έχουν κωδικό [10]. φτου... σας αλήτες...

μπαίνω να το αλλάξω, και μου λέει ότι έχει υποβληθεί οριστική, και δεν με αφήνει, τι να κάνω;

Πάντα 10 ήταν οι Τακτικές αποδοχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...