Προς το περιεχόμενο

Ε3ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΠΑΓΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΠΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΠΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε3?

1) Κατά την καταχώρηση του τιμολογίου αγοράς του παγίου μόλις γράψεις τον κωδικό(πχ 14) σου ανοίγει ένα παράθυρο.Εκεί περνάς τα στοιχεία του παγίου, το ποσοστό απόσβσεσης καθώς και τον λογαριασμό απόσβσεσης πχ.66.00.000.

2) Για να σου μεταφέρει τις αποσβέσεις στο Ε3....

πηγαίνεις και κάνεις υπολογισμό αποσβέσεων από πάγια---->υπολογισμός αποσβέσεων.Εδώ εάν δηλώνεις αν θέλεις να σου κάνει και την εγγραφή αυτόματα στο βιβλίο(συμπληρώνεις το πεδίο λογ.αυτόματης ενημέρωσης).Διαφορετικά κάνεις την εγγραφή με το χέρι.

Υ.Σ τσέκαρε απο τη διαχείρηση λογ.(66) αν ενημερώνουν τα αντιστοιχα πεδία 541 ή 542 ή 543 του Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κατά την καταχώρηση του τιμολογίου αγοράς του παγίου μόλις γράψεις τον κωδικό(πχ 14) σου ανοίγει ένα παράθυρο.Εκεί περνάς τα στοιχεία του παγίου, το ποσοστό απόσβσεσης καθώς και τον λογαριασμό απόσβσεσης πχ.66.00.000.

2) Για να σου μεταφέρει τις αποσβέσεις στο Ε3....

πηγαίνεις και κάνεις υπολογισμό αποσβέσεων από πάγια---->υπολογισμός αποσβέσεων.Εδώ εάν δηλώνεις αν θέλεις να σου κάνει και την εγγραφή αυτόματα στο βιβλίο(συμπληρώνεις το πεδίο λογ.αυτόματης ενημέρωσης).Διαφορετικά κάνεις την εγγραφή με το χέρι.

Υ.Σ τσέκαρε απο τη διαχείρηση λογ.(66) αν ενημερώνουν τα αντιστοιχα πεδία 541 ή 542 ή 543 του Ε3.

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ , ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ , ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ?

Πάγια----> διαχείρηση παγίων....στα δεξιά πάνω υπάρχει ένα πεδίο Α/Α.Βρες ποιο πάγιο είναι βάζοντας * και F9 και συμπλήρωσε τα στοιχεία του και στα κενά πεδία καθώς και στο menu που είναι ακριβώς από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον καταχωρήθηκε εγγραφή χωρίς να συμπληρωθεί ο βοηθητικός πίνακας της αγοράς του παγίου έχετε 2 λύσεις. α)Θα δημιουργήσετε το πάγιο ή τα πάγια στην επιλογή "Παγια\Κυριες Εργασίες\Διαχείριση παγίων" ή β)θα διαγράψετε την εγγραφή και θα την ξανακάνετε με λογ/μο της ομάδας 14, έτσι ώστε να ανοίξει το πινακάκι για να συμπληρώσετε τα στοιχεία του παγίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον καταχωρήθηκε εγγραφή χωρίς να συμπληρωθεί ο βοηθητικός πίνακας της αγοράς του παγίου έχετε 2 λύσεις. α)Θα δημιουργήσετε το πάγιο ή τα πάγια στην επιλογή "Παγια\Κυριες Εργασίες\Διαχείριση παγίων" ή β)θα διαγράψετε την εγγραφή και θα την ξανακάνετε με λογ/μο της ομάδας 14, έτσι ώστε να ανοίξει το πινακάκι για να συμπληρώσετε τα στοιχεία του παγίου.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πεδίο "Κέντρο Κόστους" κάνετε διπλό κλικ για να δημιουργήσετε τα κέντρα κόστους που επιθυμείτε, συμπληρώνοντας κωδικό και περιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη χρηστης ACADEMIA με προβλημα

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΕΝΑΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΩ. (ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ Προμηθευτής :πατάω F9 και ψαχνω συμφωνα με την επωνυμία ή τον ΑΦΜ, σωστα;;;)

Εμένα δεν το κάνει αυτό.

Μπορείτε να μου πείτε λίγο την διαδικασια (μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος) σχετικά με το πως μπορώ να βρω ΠΕΛΑΤΕΣ/ΠΡΟΜΗΘΥΤΕΣ που εχω δημιουργήσει σε 1 εταιρία και στις υπόλοιπες;

Ευχαριστώ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Αγαπητέ συνεργάτη,

ενώ βρίσκεστε στην οθόνη της διαχείρισης πελάτη/προμηθευτή, πατάτε το πλήκτρο F9 στο ΑΦΜ συναλ/νου και οχι στο ΑΦΜ πελάτη/προμηθευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...