Προς το περιεχόμενο

Εναρξη νέας επιχείρησης σε χώρο που ο προγούμενος μισθωτής είναι σε αδράνεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα , ξεκινήσαμε τις διαδικασίες έναρξης (μισθωτήριο,επιμελητήριο,οαεε) και στην ΔΟΥ ανακαλύψαμε πως ο προηγούμενος μισθωτής ενώ έχει φύγει απο το κατάστημα πριν μηνών δεν εχει κανει διακοπή αλλά αδράνεια. Σας εχει τύχει παράμοια περίπτωση?Έχετε να προτεινετε κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ποιο είναι ? ήταν ομοειδής επιχείρηση και προκύπτει υπεραξία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο προηγούμενος είναι εξαφανισμένος διοτι χρωστάει .Το προβλημα είναι οτι η ΔΟΥ δεν δέχεται την έναρξη αν δεν κανει διακοπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα κι από που προκύπτει τέτοιο δικαίωμα για την ΔΟΥ?

δλδ δεσμεύει εμένα που είμαι ιδιοκτήτης του ακινήτου να μην μπορώ να το νοικιάσω επειδή ο προηγούμενος νοικάρης ήταν μπαταχτσής και απέναντί μου και απέναντι στην εφορία?

Ας έρθουν να κάνουν αυτοψία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδείξεις στον ελεγκτή της εφορίας πότε ακριβώς έφυγε ο προηγούμενος ενοικιαστής του ακινήτου. Θα σου ζητήσει το Ε2 του ιδιοκτήτη του ακίνητου και μια υπεύθυνη δήλωση μέχρι πότε έχει εισπράξει ενοίκια από τον προηγούμενο ενοικιαστή. Είναι υποχρεωμένος να προχωρήσει στην έναρξη εργασιών αφού κάνει την αυτοψία ασχέτως που δεν έχει κάνει διακοπή η προηγούμενη επιχείρηση

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ποιο είναι ? ήταν ομοειδής επιχείρηση και προκύπτει υπεραξία?

προσεξε αυτο που λεει ο σουλης, μην πας για μαλλι και βγεις κουρεμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ομοειδης επιχ/ση, οποτε δεν προκυπτει θεμα υπεραξιας.Το μονο προβλημα ειναι η αδρανεια που δήλωσε ο προηγούμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μια ωραια ιδεα να βγαλεις λεφτα...νοικιαζεις ενα σουπερ ντουπερ μαγαζι σε κεντρικο σημειο, κανεις εναρξη οτι να ναι κ σε ενα μηνα το παρατας κανωντας αδρανεια κ περιμενεις να στα σκασει ο ιδιοκτητης για να μπορεσει να νοικιασει στον επομενο το μαγαζι του....καλα δεν υπαρχει καθολου πια λογικη στις δου ? ακου εκει να κανει ο προηγουμενος διακοπη για να επιτρεψει στον επομενο εναρξη...σε λιγο θα μας ζητανε να κανουμε κ ελεγχο στον προηγουμενο κ να βαλουμε κ την υπογραφη μας οτι ηταν ενταξει στις φορολογικες υποχρεωσεις του....αμαν πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Δημήτρης

Προσκομίζεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έναρξη , ελέγχει ο ελεγκτής αυτά , κάνει αυτοψία αν κρίνει απαραίτητο (στην προκειμένη περίπτωση οπωσδήποτε) και αναλόγως προχωρά στην έναρξη η όχι αν πληρούνται οι προυποθέσεις.

Τώρα για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη αναλαμβάνει η Δ.Ο.Υ (ο έλεγχος ) τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ και οι συνάδελφοι μου ελεγκτές στην Δ.Ο.Υ που βρίσκομαι.

Σημ. Για όλα δεν φταίνε οι υπάλληλοι της εφορίας , ολοι οι λογιστές δεν είναι λουλούδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι και της Δ.Ο.Υ αλλά και δικό σου. Θα σου πει ο ελεγκτής ότι υπάρχει επιχείρηση στη διεύθυνση αυτή που θέλεις να κάνεις έναρξη .Πιθανόν ο προηγούμενος να καταθέτει μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ και να είναι ενεργή η επιχείρηση για την Δ.Ο.Υ.

Διαπραγματεύου με τον ελεγκτή ΕΦΟΣΟΝ αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το να του προσκομίσεις εκπρόθεσμη λύση συμβολαίου του ιδιοκτήτη του ακινήτου με την ημερομηνία που έφυγε π.χ Σεπτέμβριος 2010 δηλαδή τότε που εισέπραξε το τελευταίο ενοίκιο.

Κάνε αυτό που σου υποδεικνύει ο επισκέπτης Δημήτρης πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι λογιστές δεν είναι λουλούδια

:lol:

Σημ. Για όλα δεν φταίνε οι υπάλληλοι της εφορίας

Έχετε όμως κάτι μπουμπούκια κι εσείς στις τάξεις σας, άστα να πάνε.................. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Προσκομίζεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έναρξη , ελέγχει ο ελεγκτής αυτά , κάνει αυτοψία αν κρίνει απαραίτητο (στην προκειμένη περίπτωση οπωσδήποτε) και αναλόγως προχωρά στην έναρξη η όχι αν πληρούνται οι προυποθέσεις.

Τώρα για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη αναλαμβάνει η Δ.Ο.Υ (ο έλεγχος ) τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ και οι συνάδελφοι μου ελεγκτές στην Δ.Ο.Υ που βρίσκομαι.

Σημ. Για όλα δεν φταίνε οι υπάλληλοι της εφορίας , ολοι οι λογιστές δεν είναι λουλούδια

Καλησπέρα ,

Αντιμετωπίζω και εγώ μία παρόμοια περίπτωση.Σε χώρο όπου λειτουργούσε ατομική , η οποία σταμάτησε να λειτουργεί στις 24/1/2011 θέλει να κάνει έναρξη μία ΟΕ. Και εδώ η ατομική δεν έχει κάνει διακοπή , ούτε καν αδράνεια. Διαβάζω στα θέματα υπεραξίας και βλέπω ότι ουσιαστικά ούτε εξάμηνο έχει παρέλθει αλλά και συναφές αντικείμενο υπάρχει.Υπάρχει κάποιο παράθυρο στην νομοθεσία να μην προκύπτει υπεραξία η να προκύπτει μειωμένη? π.χ. στην Ο.Ε. να συμμετέχει και ο φορέας της ατομικής, στην Ο.Ε. να συμμετέχει συγγενής του φορέα της ατομικής κ.λπ.

Σημειωτέον η ατομική δήλωνε κέρδη και μάλιστα αρκετά!!!!

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...