Προς το περιεχόμενο

Λογιστής φοροτεχνικός ή άμισθος ελεγκτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Από καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις μεταξύ συναδέλφων και πολλές φορές διαπιστώνω τα χαράς ευαγγέλια, για μείωση ορίων πιστοποίηση λογιστών και τα σχετικά και επιθυμώ να κάνω μια προσωπική τοποθέτηση. Σε καιρούς όπου τα παραδοσιακά κάστρα των δικηγόρων των συμβολαιογράφων (μεγάλη εκπροσώπηση των νομικών στο κοινοβούλιο) και των υπολοίπων κλείστων επαγγελμάτων πέφτουν εν μέσω απεργιών διαμαρτυριών, με φοβίζει (από πολύ καιρό) αυτή η περιβόητη πιστοποίηση των λογιστών. Μόλις σήμερα το πρωί παρέλαβα μια σακούλα S/M γεμάτη με τις γνωστές αποδείξεις τσαλακωμένες και λαδωμένες. Το πρώτο πράγμα που ήρθε στο μυαλό μου είναι πόσο χρόνο χρειάζομαι να τις αθροίσω, γνωρίζοντας ότι δε θα πάρω φράγκο. Από την άλλη η ανεπάρκεια του ελεγκτικού μηχανισμού με καθιστά υπέυθυνο και άμισθο για την ορθότητα των υπολογισμών και των σχετικών αναμορφώσεων. Κατά καιρούς έχει εκφραστεί η άποψη για απεργία του κλάδου μας. Αν αποφασιστεί κάτι τέτοιο (εξαιρετικά απίθανο λόγω έλλειψης συντονισμού) είμαι μέσα από τώρα χωρίς να σκέφτομαι συνέπειες. Και τώρα στο ζουμί... Την κατάσταση δαπανών την οποία μας φορτώνουν άμισθα, αν μπορούσα με μια υπεύθυνη δήλωση, θα θελα να τη αποποιηθώ. Μας υποχρεώνετε κύριοι του κράτους σε αναμορφώσεις αποτελέσμάτων... εμείς δεν κάνουμε τίποτα. Αρνούμαστε πολύ απλά να υποχρεωθούμε σε αγγαρείες καλύπτοντας τα ελεγκτικά κενά ενός τέτοιου κράτους. Για φανταστείτε να αρνούμασταν όλοι τη συμπλήρωση των αναμενομένων φορμών. Και δε λέμε σε καμία περίπτωση να σταματήσουμε να υπολογίζουμε τον ΦΠΑ να ενημερώνουμε τα βιβλία και τα υπόλοιπα είναι η εργασία για την οποία αμοιβόμαστε. Άμισθοι ελεγκτές όμως όχι... Συμπληρώνω όλα τα έντυπα εκτός από το έντυπο των αναμορφώσεων. ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΑΜΙΣΘΟΣ ΧΑΜΑΛΗΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ. ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΕΝΤΥΠΩΝ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΕΩΝ. ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμέρα σε όλους!

Επαναφέρω το θέμα που άνοιξα

Πιστεύω πως το βασικότερο πρόβλημα στην πιστοποίηση των λογιστών δεν είναι η πιστοποίηση καθεαυτή. Να έχω ευθύνη εκεί που υπογράφω δεν με προβληματίζει όταν ξέρω τι υπογράφω.

Ο βασικός μου προβληματισμός έχει να κάνει με την πονηρία του υπουργείου να μας μετατρέψει σε ΑΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΙΝΙΚΑ ΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ. Πρίν λίγες μέρες στην ειδησειογραφία στο capital.gr διάβασα ότι ο έλεγχος στις εταιρείες που ελέγχονται από ορκωτούς ελεγκτές θα γίνεται τους ορκωτούς. Όταν ο αμοιβόμενος ορκωτός θα συντάσει φύλλο ελέγχου και αυτό θα υποκαθιστά τον τακτικό έλεγχο.

Και ρωτάω...

Γιατί εγώ ως λογιστής υποχρεώνομαι άμισθα να υπολογίζω λογιστικές διαφορές και ο ορκωτός λογιστής έχει την εναλλακτική δυνατότητα να ελέγχει και να συντάσει καταστάσεις λογιστικών διαφορών κατά βούληση του ίδίου και του εκάστοτε επιχειρηματία.

Συνάδελφοι οι φαρμακοποιοί έκαναν απεργίες για να εξασφαλίσουν τα ποσοστά τους. Εμείς τι πρέπει να κάνουμε όταν θέλουν οι μνημονιακοί με το τυράκι της πιστοποίησης να μας καταστήσουν υπεύθυνους και μη αμοιβόμενους.

Προσοχή δε μιλάω για απεργία. Μιλάω για τον συντονισμό μας ώστε όλοι οι συνάδελφοι να μην μπούμε στη διαδικασία του υπολογισμού λογιστικών διαφορών. Κανένας να μην συντάξει οποιοδήποτε φύλλο ελέγχου.

Να διαπραγματευθούμε αμοιβές για τη δουλειά αυτή γιατι διαφορετικά η δουλειά μας θα καταντίσει δουλεία. Όταν κανένας από μας δεν καταθέσει σχετικό με έλεγχο έγγραφο νομίζω πως θα πετύχουμε.

Συντάσσομαι μαζί σας σε οποιαδήποτε διαμαρτυρία ή κινητοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμέρα σε όλους!

Επαναφέρω το θέμα που άνοιξα

Πιστεύω πως το βασικότερο πρόβλημα στην πιστοποίηση των λογιστών δεν είναι η πιστοποίηση καθεαυτή. Να έχω ευθύνη εκεί που υπογράφω δεν με προβληματίζει όταν ξέρω τι υπογράφω.

Ο βασικός μου προβληματισμός έχει να κάνει με την πονηρία του υπουργείου να μας μετατρέψει σε ΑΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΙΝΙΚΑ ΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ. Πρίν λίγες μέρες στην ειδησειογραφία στο capital.gr διάβασα ότι ο έλεγχος στις εταιρείες που ελέγχονται από ορκωτούς ελεγκτές θα γίνεται τους ορκωτούς. Όταν ο αμοιβόμενος ορκωτός θα συντάσει φύλλο ελέγχου και αυτό θα υποκαθιστά τον τακτικό έλεγχο.

Και ρωτάω...

Γιατί εγώ ως λογιστής υποχρεώνομαι άμισθα να υπολογίζω λογιστικές διαφορές και ο ορκωτός λογιστής έχει την εναλλακτική δυνατότητα να ελέγχει και να συντάσει καταστάσεις λογιστικών διαφορών κατά βούληση του ίδίου και του εκάστοτε επιχειρηματία.

Συνάδελφοι οι φαρμακοποιοί έκαναν απεργίες για να εξασφαλίσουν τα ποσοστά τους. Εμείς τι πρέπει να κάνουμε όταν θέλουν οι μνημονιακοί με το τυράκι της πιστοποίησης να μας καταστήσουν υπεύθυνους και μη αμοιβόμενους.

Προσοχή δε μιλάω για απεργία. Μιλάω για τον συντονισμό μας ώστε όλοι οι συνάδελφοι να μην μπούμε στη διαδικασία του υπολογισμού λογιστικών διαφορών. Κανένας να μην συντάξει οποιοδήποτε φύλλο ελέγχου.

Να διαπραγματευθούμε αμοιβές για τη δουλειά αυτή γιατι διαφορετικά η δουλειά μας θα καταντίσει δουλεία. Όταν κανένας από μας δεν καταθέσει σχετικό με έλεγχο έγγραφο νομίζω πως θα πετύχουμε.

Συντάσσομαι μαζί σας σε οποιαδήποτε διαμαρτυρία ή κινητοποίηση.

Έχω την ελπίδα,ότι μέχρι να ανοίξει η υποβολή των δηλώσεων.τουλάχιστον για τις εταιρείες,να αλλάξει κάτι με τις λογιστικές διαφορές και

τις καταστάσεις των απλήρωτων φόρων΄,διότι δεν μας βλέπω καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...