Προς το περιεχόμενο

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΚΤΟΣ TAXISNET


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαρβάρα στο δεύτερο μέρος συμφωνώ ότι ο μισθωτός προιστάμενος λογιστηρίου κάτοχος αδείας, θα έπρεπε να πιστοποιείται σαν λογιστής της επιχείρησης, και όχι σαν εκπρόσωπος.Υπάρχει τρόπος να το κάνει το ΤΑΧΙS, αν το θελήσει. Όχι μόνο με την άδεια - γιατί αυτή από μόνη της δεν πιστοποιεί ότι ο εν λόγω λογιστής είναι μισθωτός η ελεύθερος επαγγελματίας - μπορεί να το διασταυρώσει από οριστκές δηλώσεις κλπ. Θεωρώ ότι η Π.Ο.Λ. τα γνωρίζει εδώ και καιρό όλα αυτά, και θάπρεπε να εισηγηθεί τρόπους.

Και όχι δεν είχα βρεί πελάτες να με καλύψουν, δεν είχα άλλη λύση αν ήθελα να ξεφύγω... Για αυτό επιμένω ότι στο θέμα της ασφάλισης θα έπρεπε να επικεντρωθούμε. Αλλά ποιό συνδικαλιστικό όργανο νοιάζεται για αυτά; Ούτως η άλλως σε λίγα χρονάκια εμείς θα τους τελειώσουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΑ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΧΕΙΣ ΚΟΠΕΛΙΑ, ΔΕΝ ΛΕΩ! ΕΝΑΣ ΚΑΝΟΝΑΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΑΥΤΩΝ!

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ 2 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΣΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΝΑ ΠΑΣ, ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΙΘΑΝΟ, ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ. ΤΕΤΟΙΟΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΝΤΑ ΖΗΛΟ, ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΥ!!!

ΕΛΕΟΣ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΖΟΥΓΚΛΑ, ΚΙ ΑΠ ΤΗ ΜΥΓΑ ΞΙΓΚΙ??????? ΓΙΑ ΤΑ 10 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ ΑΜΟΙΒΗ ΛΕΩ. ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ, ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΑΜΟΙΒΕΣ. ΑΛΛΙΩΣ ΑΣ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ!!!!!!!!!!!!

ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΑΣΤΕ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ. ΟΛΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΟ, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΟΠΟΙΑΣ ΤΑΞΕΩΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ. ......"ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΚΑΜΕΣ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΔΟΞΑ....(Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ)

ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΡΙΖΟΥΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ

ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΚΙΟΥΛΕΣ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΠΗΡΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ (ΛΑΙΚΟΤΑΤΑ) ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΩ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ TAXISNET ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛ1008 (ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάναμε ολόκληρο θέμα

Ειρήνη

Η Βαρβάρα δεν θέλει να ¨ξεφύγει ¨

Η Βαρβάρα είναι μισθωτή και βάζει δύο ζητήματα

Γιατί να μην μπορεί να πιστοποιηθεί σαν λογιστής της επιχείρησης που δουλεύει

και γιατί να μην μπορεί να υπογράψει 2 ή 3 δηλώσεις του πατέρα της του άντρα της του γιού της ή της κόρης της.

Για το πρώτο δεν χωρά αμφιβολία ότι έχει δίκιο και ότι θα πρέπει να ρυθμιστεί (ειλικρινά, επειδή δεν με ενδιέφερε δεν το είχα προσέξει)

Για το δεύτερο θέλω να πω ότι είναι πολύ πιο έντιμο αυτό που ζητά η Βαρβάρα από το να πουλάμε την υπογραφή μας (για 10 € )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρβάρα στο δεύτερο μέρος συμφωνώ ότι ο μισθωτός προιστάμενος λογιστηρίου κάτοχος αδείας, θα έπρεπε να πιστοποιείται σαν λογιστής της επιχείρησης, και όχι σαν εκπρόσωπος.Υπάρχει τρόπος να το κάνει το ΤΑΧΙS, αν το θελήσει. Όχι μόνο με την άδεια - γιατί αυτή από μόνη της δεν πιστοποιεί ότι ο εν λόγω λογιστής είναι μισθωτός η ελεύθερος επαγγελματίας - μπορεί να το διασταυρώσει από οριστκές δηλώσεις κλπ. Θεωρώ ότι η Π.Ο.Λ. τα γνωρίζει εδώ και καιρό όλα αυτά, και θάπρεπε να εισηγηθεί τρόπους.

Και όχι δεν είχα βρεί πελάτες να με καλύψουν, δεν είχα άλλη λύση αν ήθελα να ξεφύγω... Για αυτό επιμένω ότι στο θέμα της ασφάλισης θα έπρεπε να επικεντρωθούμε. Αλλά ποιό συνδικαλιστικό όργανο νοιάζεται για αυτά; Ούτως η άλλως σε λίγα χρονάκια εμείς θα τους τελειώσουμε....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , Η Π.Ο.Λ. ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΠΡΩΤΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ...

ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΕ -Γ.Γ.Π.Σ. ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ- ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΕΜΕΛΗΤΗΡΙΟ. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , Η Π.Ο.Λ. ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΠΡΩΤΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ...

ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΕ -Γ.Γ.Π.Σ. ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ- ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΕΜΕΛΗΤΗΡΙΟ. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.

Εγώ πάντως συνυπογράφω την επιστολή. Ανέβασε την εδώ πριν τη στείλεις για να υπογράψουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , Η Π.Ο.Λ. ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΠΡΩΤΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ...

ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΕ -Γ.Γ.Π.Σ. ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ- ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΕΜΕΛΗΤΗΡΙΟ. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.

Συμφωνώ σε όλα και απόλυτα με τη Βαρβάρα και συνυπογράφω την επιστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ

Εγώ πάντως συνυπογράφω την επιστολή. Ανέβασε την εδώ πριν τη στείλεις για να υπογράψουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με λυπει ειναι το γεγονος οτι υπαρχει μια απολυτη προχειροτητα σε ολα τα θεματα. Πραγμα που μας φερνει αντιμετωπους με πελατες, με υπουργεια, με υπηρεσιες βλ TAXIS. Ειλικρινα απορω.....οταν πας να χτισεις κατι δεν γκρεμιζεις αυτο που υπηρχε πριν...κανεις μια μελετη. ερχεσαι σε επαφη με ολα τα μερη και κατοπιν προχωρας με σαφεις οδηγιες ετσι ωστε αυτο που θα δημιουργησεις να εχει τα σωστα θεμελια. Εδω εχουμε φτασει να εχουμε Νομους και απο πισω καμια 100στη ΠΟΛ συμπληρωματικες ή διευκρινιστηκες του Νομου. Εαν αυτο δεν δηλωνει προχειροτητα τι αλλο να πω. Εγω προσωπικα την συνυπογραφω την επιστολη, επειδη ολοι μας πλεον δεν πρεπει να κοιταμε το καβουκι μας...διοτι στο τελος ή θα εκφυλιστουμε ή θα αναβαθμιστουμε. Η επιλογη ειναι δικη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. συγνώμη, το πρόβλημά σου είναι που σε πιστοποιεί ως εκπρόσωπο και όχι ως λογιστή,

δλδ. ο εκπρόσωπος δεν έχει ΑΦΜ που πιστοποιεί τον αριθμό αδείας στο Οικονομικό Επιμελητήριο

( ο τίτλος σε πειράζει)

2. όπως ισχύει για όλους με ασφάλιση στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΕ και έτσι και εμάς..

υ.γ

μην τη ψάχνετε παιδιά..

αν είσαι λογιστής και όχι αδελφή νοσοκόμα πρέπει να τους στείλουμε άγαλμα μαζί με τον Κολοκοτρώνη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταφέρνουμε να τσακωθούμε για κάτι αυτονόητο...!

Άντε και λές στους συγγενείς και τους φίλους ότι........ ξέρεις δεν μπορώ πλέον..... πρέπει να απευθυνθείς σε ελεύθερο επαγγελματία-Λογιστή.

Στον Εργοδότη σου που του κάνεις τη δήλωση χαριστικά ή πιεστικά τι θα πείς;

κι ακόμη

Είμαι λογιστής μισθωτός εδώ ΧΧΧ χρόνια. Αυριο με απολύουν και φτιάχνω με κάποιον άλλο μια ΟΕ (πχ φούρνο)

Είμαι εταίρος στον φούρνο, γιατί πρέπει να έχω υπάλληλο λογιστή ή εξωτερικό συνεργάτη λογιστή;

Πήραμε φόρα και αφήνουμε την κοινή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θέλεις απο εμάς τους ''περισσότερο λογιστές'' εκεί είνα το ΥΟ στείλε δελτίο παραπόνων. Αλλα βέβαια εσύ είσαι μια Α τάξης λογίστρια προισταμενη εταιρείας οπότε εμείς οι ταλαίπωροι λογιστές της σειράς και κατωτέρας τάξης πρέπει να συνηγορήσουμε σε ότι βολεύει εσένα.

Άντε μη πω καμμιά βαριά κουβέντα πρωί -πρωί που έπεσες και σύ στο τρυπάκι να τα βάλεις με συναδέλφους ενώ μια ολόκληρη κατηγορία επαγγελματιών υποφέρει απο τέτοιες μαλακίες 12 χρόνια τώρα.

Ωπα μεγάλε , Ωπα

Ηρέμησε

Ποιός σου φταίει που ανήκεις στους "ταλαίπωρους λογιστές της σειράς και κατωτέρας τάξης" ?

Η συνάδελφος ?

Και επειδή η συνάδελφος ειναι "μια Α τάξης λογίστρια προισταμενη εταιρείας" τί σημαίνει αυτό?

Οτι της χάρισες εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος κάτι ?

Και για να έχουμε καλό ρώτημα

σε σένα δεν έτυχε κάποια φορά να σου κάνει κάποιος συγγενής , γνωστός , φίλος , κάτι δωρεάν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι λογιστής δες εδώ...

http://www.oe-e.gr/n...ges/form_l.html

με τρόμαξες.......

ΑΝΕΠΙΤΥΧΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΌ ΜΗΤΡΩΟΥ

Δεν πρόσεξα ότι θέλει 5 ψηφία για να προσθέσω μπροστά μηδενικά και δεν με βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

Δεν σου απαγορεύει κανείς να εξασκήσεις παράλληλα και το ελευθέριο επάγγελμα, μπορείς κάλλιστα να κάνεις έναρξη στη ΔΟΥ, και να πιστοποιηθείς σαν λογιστής. Και ποιός σου είπε ότι εμείς μπορούμε να κάνουμε δωρεάν δηλώσεις σε συγγενείς κλπ; Όπου θα θέσουμε την υπογραφή μας, είμαστε υποχρεωμένοι να κόβουμε και απόδειξη, να πληρώνουμε ΦΠΑ, κ.ο.κ. Και εγώ στην κόρη μου απόδειξη έκοβα...Δεν καταλαβαίνω γιατί εσείς να αποτελείται εξαίρεση....

Δηλαδή αν πήγαινες σε κάποιο δικαστήριο, και σε εκπροσωπούσε ένας συγγενής σου δικηγόρος, δεν θα πλήρωνες την παράσταση; Και αυτοπεραίωση, και τσάμπα... :unsure:

Δηλαδή, αν ο σύζυγός σου ήταν νοσοκομειακός γιατρός και πάθαινες κάτι της ειδικότηατάς του θα πήγαινες σε γιατρό ελεύθερο επαγγελματία; Εντάξει, δεν λέμε για δηλώσεις τρίτων, αλλά και συγγενών α΄ βαθμού ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία (αρκετά) χρόνια λογιστές (και άλλες ειδικότητες) παράγονται από πολλές σχολές όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης.............

Για την εκπαίδευση και την ειδίκευσή μας δεν υπάρχει ασφαλής κανόνας κατάταξης...........

Δυστυχώς ούτε για την παιδεία μας....... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΒΡΗΚΑ!!! ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ.......ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΟΜΩΣ ΤΙ ΒΡΗΚΑ!!!!!!!! ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΑΥΤΟΙ......ΜΧ

"ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ

Με αφορμή την απόφαση του υπουργού οικονομικών, για τη μείωση των ορίων ακαθάριστων εσόδων, άνω των οποίων είναι υποχρεωτική η υπογραφή λογιστή, στις δηλώσεις των ελεύθερων επαγγελματιών και των επιχειρήσεων, το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος επισημαίνει τα εξής:

Η αλήθεια είναι ότι η υπογραφή λογιστή δεν σημαίνει μία ακόμα επιβάρυνση για τους φορολογούμενους.

Η αλήθεια είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία όλων αυτών των υπόχρεων ήδη συνεργάζεται με λογιστή-φοροτέχνη, για τη συμπλήρωση των απαιτούμενων δηλώσεων, καθώς και για τη διαδικασία αυτοπεραίωσης.

Η αλήθεια είναι ότι η υπογραφή λογιστή σημαίνει τη συνυπευθυνότητα του φοροτεχνικού για την ακρίβεια των στοιχείων, που υποβάλλονται με τη φορολογική δήλωση.

Η αλήθεια είναι ότι, κατ΄ αυτό τον τρόπο, διασφαλίζεται το δημόσιο συμφέρον, καθώς ο φοροτεχνικός δεν θα μπορεί να υποκύπτει στις όποιες πιέσεις του φορολογούμενου πελάτη του, για απόκρυψη ή μη δήλωση εισοδημάτων και μη απόδοση παρακρατούμενων φόρων.

Γραφείο Τύπου Ο.Ε.Ε."

με τρόμαξες.......

Δεν πρόσεξα ότι θέλει 5 ψηφία για να προσθέσω μπροστά μηδενικά και δεν με βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εμένα πώς μου ΄ρθε αυτο ........

ειλικρινα δεν ξέρω , απλά μου'ρθε.

Της αγάπης αίματα με πορφύρωσαν

και χαρές ανείδωτες με σκιάσανε

οξειδώθηκα μες στη νοτιά των ανθρώπων

μακρινή μητέρα ρόδο μου αμάραντο

Στ' ανοιχτά του πελάγου με καρτέρεσαν

Με μπομπάρδες τρικάταρτες και μου ρίξανε

αμαρτία μου να 'χα κι εγώ μιαν αγάπη

μακρινή μητέρα ρόδο μου αμάραντο

Τον Ιούλιο κάποτε μισανοίξανε

τα μεγάλα μάτια της μες στα σπλάχνα μου

την παρθένα ζωή μια στιγμή να φωτίσουν

μακρινή μητέρα ρόδο μου αμάραντο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λυπει ειναι το γεγονος οτι υπαρχει μια απολυτη προχειροτητα σε ολα τα θεματα. Πραγμα που μας φερνει αντιμετωπους με πελατες, με υπουργεια, με υπηρεσιες βλ TAXIS. Ειλικρινα απορω.....οταν πας να χτισεις κατι δεν γκρεμιζεις αυτο που υπηρχε πριν...κανεις μια μελετη. ερχεσαι σε επαφη με ολα τα μερη και κατοπιν προχωρας με σαφεις οδηγιες ετσι ωστε αυτο που δημιουργησεις να εχει τα σωστα θεμελια. Εδω εχουμε φτασει να εχουμε Νομους και απο πισω καμια 100στη ΠΟΛ συμπληρωματικες ή διευκρινιστηκες του Νομου. Εαν αυτο δεν δηλωνει προχειροτητα τι αλλο να πω. Εγω προσωπικα την συνυπογραφω την επιστολη, επειδη ολοι μας πλεον δεν πρεπει να κοιταμε το καβουκι μας...διοτι στο τελος ή θα εκφυλιστουμε ή θα αναβαθμιστουμε. Η επιλογη ειναι δικη μας.

Εδώ έβγαλαν την εγκύκλιο το 2011 και αφορά τη διαχειριστική χρήση του 2010.

Ο καθένας που κρατούσε τα βιβλία μόνος του το 2010 τον στέλνει να βρει υπογραφή, όχι λογιστή.

Δεν έχουν ξεκαθαρίσει και το παρακάτω, παρακολουθώ εγώ επιχείρηση και υπογράφω και το Ε3, ο υπόχρεος γιατί δεν μπορεί να υποβάλλει μόνος του δήλωση?

Για τις προθεσμίες δεν λέω κάτι γιατί έχω γίνει γραφικός.

Εξουσιοδότηση πρέπει να κάνουμε κάθε χρόνο για να στείλω μια δήλωση συνταξιούχου?

Αν κάποιος πήρε μόνος του κλειδάριθμο και μετά ήρθε σε μένα πως θα γίνει εξουσιοδότηση?

Κατά τα άλλα το taxisnet είχε κάποια μικρά προβληματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε 2 επιλογες

1. Αλλαζουμε επαγγελμα :lol:

2. Αλλαζουμε τους νομους το πολυ 30 σελιδων ο καθενας (ΚΒΣ,ΚΦΕ.ΦΠΑ)

αντε παρτε και απο εμενα ενα τραγουδι που μου ηρθε στο μυαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ Η ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ

Α) ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΤΕΒΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΗΣΟΥΝ ΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΑΣΚΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ (ΕΙΧΕΣ ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ) ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑ ΔΙΠΛΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.

Β) ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΘΕΣΗ ΣΤΟ Β ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΩ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΕΓΡΑΦΑ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ (ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ).

ΑΡΑ Η ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΤΟΧΟ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ (ΚΑΤΟΧΟ ΚΑΔ).

Γ) ΑΛΛΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ.

επιτρεψτε μου την εξης ερωτηση

καποιος λογιστης φοροτεχνης Α ταξης που δουλευει μιση μερα σαν μισθωτος στην ΕΠΕ - υπευθυνος λογιστηριου

αλλα ταυτοχρονα εχει και ΚΑΔ και απογευμα δουλευει σαν ελ.επαγγελματιας πως θα υπογραφει στο taxis net για την ΕΠΕ

τονιζω οτι στην ΕΠΕ εργαζεται σαν μισθωτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τρόμαξες.......

Δεν πρόσεξα ότι θέλει 5 ψηφία για να προσθέσω μπροστά μηδενικά και δεν με βρήκα.

δεν απολογούμαι...

το post που έκανα περί λογιστή, έπεσε συπτωματικά κάτω από την δημοσίευσή σου...

όχι μόνο για σένα, αλλά και για όλους όσους προσπαθούν, μπορεί να το κάνουν με όποιο τρόπο γουστάρουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stefane εννοειται οτι κάνω χιουμορ στην κοπέλλα.

Ευχαριστώ.

ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΣΤΕ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ........

ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ, ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ...................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Π.Ο.Λ. ειναι αντιθετη με την ολη φιλοσοφια της πιστοποιησης των ΛΟΓΙΣΤΩΝ/ΦΟΡΟΤΕΧΝΩΝ.

Αντιθετα η διοικηση της ΠΟΦΕΕ εχει πρεμουρα με την πιστοποιηση.

Το ΟΕΕ δεν ειναι συνδικαλιστικος φορεας, και κατα τη γνωμη μου κακως διαχειριζεται το μητρωο των ΛΟΓΙΣΤΩΝ/ΦΟΡΟΤΕΧΝΩΝ.

SAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...