Προς το περιεχόμενο

Μας "δουλεύει" και ο Λαζόπουλος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο επεισόδιο της 15/03 στο "Αλ Τσαντίρι Νιούζ" στα μισά του πρώτου μέρους δήλωσε :

"Μου άρεσε αυτό που βάλανε ότι οι λογιστές θα είναι υπεύθυνοι για τις δηλώσεις και δεν θα μπορούν να παραποιούν τα στοιχεία με εντολή του αφεντικού τους".

Τελικά τι πιστεύουν όλοι, ότι είμαστε οι "μάγειρες", οι απατεώνες και οι υπεύθυνοι για όλα τα άσχημα αυτής της κατάντιας?

Έλεος πια!!!!

Κουράστηκα να είμαι ο κερατάς και ο δαρμένος αυτής της ιστορίας.

Παρακαλώ σχολιάστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε προσωπικα τον αφηνω τον Κο Λαζοπουλο ασχολιαστο....

Επιτελει το δικο του εργο με οτι συνεπειες εχει αυτο......

Ο καθενας απο εμας ξερει τι κανει και στην δουλεια του και πως μεταχειρεζετε τους πελατες του.

Δεν περιμενω κανεναν Κο Λαζοπουλο να μου πει τι εκανα και πως θα το κανω απο εδω και περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επεισόδιο της 15/03 στο "Αλ Τσαντίρι Νιούζ" στα μισά του πρώτου μέρους δήλωσε :

"Μου άρεσε αυτό που βάλανε ότι οι λογιστές θα είναι υπεύθυνοι για τις δηλώσεις και δεν θα μπορούν να παραποιούν τα στοιχεία με εντολή του αφεντικού τους".

Τελικά τι πιστεύουν όλοι, ότι είμαστε οι "μάγειρες", οι απατεώνες και οι υπεύθυνοι για όλα τα άσχημα αυτής της κατάντιας?

Έλεος πια!!!!

Κουράστηκα να είμαι ο κερατάς και ο δαρμένος αυτής της ιστορίας.

Παρακαλώ σχολιάστε!

δηλαδη το αφεντικο ο κοσ λαζοπουλος εδινε εντολη στον λογιστη του να του παραποιει τα δεδομενα?

ας κοιταξει οκος λαζοπουλος τα του δικου του κυκλωματος και ας αφησει τα δικα μας, κακοι επαγγελματιες και "προσκυνημενοι" υπαρχουν παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ γιατί δεν ενίσταμαι?

δλδ ένας μισθωτός λογιστής .. μπορεί εύκολα να πει όχι και να χάσει το ψωμάκι του?

Θα τον προστατέψει το υπουργείο από την απόλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ο λογιστης του, του πηγε το ιδ. συμφωνητικο για την παροχη των υπηρεσιων του να το υπογραψει και του εξηγησε πως εχουν τωρα τα πραγματα....

γιατι ομως μας κοκοφαινεται οταν μας τα σερνουν οι αλλοι? δεν ειδατε ποτε να συμβαινουν τετοια πραγματα? ουτε κλεβουν, ουτε λαδωνουν, ουτε ανασφαλιστους απασχολουν οι λογιστες ?

εγω δεν το παιρνω προσωπικα παντως....

υπαρχουν και οι μεν ...υπαρχουν και οι δεν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συνάδελφοι

Το μεγαλύτερο χέσιμο μας το έχουν ρίξει όταν αποκαλούσαν Λογιστή αυτόν τον ανθρωπάκο που η τύχη τόφερε και έγινε πρωθυπουργός της Ελλάδας.

Για τον Σημίτη λέω, αυτόν που είχε μαζέψει γύρω του όλα τα λαμόγια που φάγανε τόσα όσα το χρέος της Ελλάδας (και αυτός ο κακομοίρης χαμπάρι δεν πήρε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εντολή "cook the books" δίνεται από τον εργοδότη προς τον λογιστή-εργαζόμενο. Ο λογιστής-εργαζόμενος είναι υποχρεωμένος να "μαγειρέψει" για να μη χάσει τη δουλειά του. Για δική του κάλυψη καλό είναι να κάνει ένα email με όλες τις παπαριές που του λέει το αφεντικό του, να κοστολογήσει στο περίπου για κάθε μια από αυτές το πρόστιμο και να του το στείλει ... φιλικά. Κρατάει στη συνέχεια το email για παν ενδεχόμενο.

Ο λογιστής-ελεύθερος επαγγελματίας, με περισσότερη ελευθερία κινήσεων, πρέπει να βάζει τον πελάτη του να υπογράφει την εκάστοτε παρανομία που θέλει να εφαρμόσει στην επιχείρησή του.

Το ότι ο Λαζόπουλος περιμένει από τους λογιστές να σώσουν την χώρα επαναστατώντας εναντίον των εργοδοτών ή των πελατών τους αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως ο γελωτοποιός του συστήματος είναι τόσο ηλίθιος όσο χρειάζεται για να διασκεδάζει εξουσιάζοντες και εξουσιαζόμενους. Φτηνό χιούμορ, λαϊκισμός που ξεπερνά ακόμη και αυτόν του ΛΑΟΣ, καφενειακού επιπέδου αναλύσεις συνθέτουν το τηλεοπτικό σκουπίδι του κ. Λαζόπουλου, που έχει απίστευτη τηλεθέαση διότι αντίστοιχο είναι και το επίπεδο του μέσου νεοέλληνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ο Λαζόπουλος περιμένει από τους λογιστές να σώσουν την χώρα επαναστατώντας εναντίον των εργοδοτών ή των πελατών τους αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως ο γελωτοποιός του συστήματος είναι τόσο ηλίθιος όσο χρειάζεται για να διασκεδάζει εξουσιάζοντες και εξουσιαζόμενους. Φτηνό χιούμορ, λαϊκισμός που ξεπερνά ακόμη και αυτόν του ΛΑΟΣ, καφενειακού επιπέδου αναλύσεις συνθέτουν το τηλεοπτικό σκουπίδι του κ. Λαζόπουλου, που έχει απίστευτη τηλεθέαση διότι αντίστοιχο είναι και το επίπεδο του μέσου νεοέλληνα...

δεν ασχολούμαι με τέτοιους πάτους "λαζοπούλειους" αλλά δεν με αφήνεις Δημήτρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι σοβαρά όπως και να το δεί κανείς........

καμιά δήλωση και κανένα e-mail ανάληψης της ευθύνης για παρατυπίες (πολλώ δε μάλλον για παρανομίες) δεν απαλλάσσει τους λογιστές από τις ευθύνες που μας φορτώνουν.

Και καλά με τα εντελώς τυπικά (κινητά, δαπάνες αυτοκινήτων κλπ.) με τις δαπάνες που πιθανόν κάποιος ελεγκτής θα θεωρήσει απλά μη παραγωγικές τι γίνεται;

Ποιός θα πει στον επιχειρηματία ότι το τάδε ταξίδι του δεν ήταν παραγωγικό και θα βγεί διαφορά;

Κι όταν αποφανθεί έτσι ο έλεγχος ποιός διασφαλίζει το λογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είμαστε ειλικρινείς. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί. Ετσι υπάρχουν και οι λογιστές που τα κάνουν πλακάκια με τους εφοριακούς εις βάρος των πελατών τους αλλα και οι άλλοι οι πιό πολλοί που είναι τίμιοι και υπεύθυνοι. Αφήστε τους κάθε Λαζόπουλους να λένε ότι θέλουν άλλωστε την δουλειά τους κάνουνε και την κάνουνε πολύ καλά. Το θέμα για μένα είναι εμείς τι κάνουμε που όλο μας φορτώνουν και μας φορτώνουν και διαβάζουμε και διαβάζουμε και δεν προλαβαίνουμε να πάρουμε ανάσα και τελειωμό δεν έχουμε. Μήπως πριν πάθουμε όλοι έμφραγμα θα πρέπει να υιοθετήσουμε την άποψη του συναδέλφου και να αφήσουμε κάτω τα μολύβια μας????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι σοβαρά όπως και να το δεί κανείς........

καμιά δήλωση και κανένα e-mail ανάληψης της ευθύνης για παρατυπίες (πολλώ δε μάλλον για παρανομίες) δεν απαλλάσσει τους λογιστές από τις ευθύνες που μας φορτώνουν.

Και καλά με τα εντελώς τυπικά (κινητά, δαπάνες αυτοκινήτων κλπ.) με τις δαπάνες που πιθανόν κάποιος ελεγκτής θα θεωρήσει απλά μη παραγωγικές τι γίνεται;

Ποιός θα πει στον επιχειρηματία ότι το τάδε ταξίδι του δεν ήταν παραγωγικό και θα βγεί διαφορά;

Κι όταν αποφανθεί έτσι ο έλεγχος ποιός διασφαλίζει το λογιστή;

Να σου πω κι εγώ ένα παράδειγμα. Σου λέει το αφεντικό σου ή ο πελάτης σου: Κόψε ένσημα στους σερβιτόρους (είναι και τεκμαρτά και πανάκριβα) και φτιάξε μου υπεύθυνες δηλώσεις ότι είχαν άδεια άνευ αποδοχών. Θα τους στείλω εγώ να τις υπογράψουν στο ΚΕΠ ή στο ΙΚΑ ή όπου γουστάρεις. Μη του βάλεις προϋπηρεσία, μη του βάλεις επίδομα γάμου, βάλτον σε άλλη ειδικότητα, πιο ...φτηνή κι εγώ είμαι εδώ.

Αν δεν του τα στείλεις εσύ εγγράφως κι αυτός όταν έρθει το ...κουστουμάκι από το Ι.Κ.Α. δηλώσει το κλασσικό "εγώ δεν ξέρω τίποτα, .... ο λογιστής..." εσύ τότε πως αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας;

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω κι εγώ ένα παράδειγμα. Σου λέει το αφεντικό σου ή ο πελάτης σου: Κόψε ένσημα στους σερβιτόρους (είναι και τεκμαρτά και πανάκριβα) και φτιάξε μου υπεύθυνες δηλώσεις ότι είχαν άδεια άνευ αποδοχών. Θα τους στείλω εγώ να τις υπογράψουν στο ΚΕΠ ή στο ΙΚΑ ή όπου γουστάρεις. Μη του βάλεις προϋπηρεσία, μη του βάλεις επίδομα γάμου, βάλτον σε άλλη ειδικότητα, πιο ...φτηνή κι εγώ είμαι εδώ.

Αν δεν του τα στείλεις εσύ εγγράφως κι αυτός όταν έρθει το ...κουστουμάκι από το Ι.Κ.Α. δηλώσει το κλασσικό "εγώ δεν ξέρω τίποτα, .... ο λογιστής..." εσύ τότε πως αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας;

:rolleyes:

Ισχύει...... αλλά αυτό ίσχυε και πριν...........

και το ΙΚΑ τον εργοδότη κυνηγούσε, όχι το λογιστή

Το νέο είναι η υποκατάσταση του ρόλου του φορολογικού ελεγκτή.......

κι εδώ ο νόμος βάζει θέμα συνυπευθυνότητας .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω κι εγώ ένα παράδειγμα. Σου λέει το αφεντικό σου ή ο πελάτης σου: Κόψε ένσημα στους σερβιτόρους (είναι και τεκμαρτά και πανάκριβα) και φτιάξε μου υπεύθυνες δηλώσεις ότι είχαν άδεια άνευ αποδοχών. Θα τους στείλω εγώ να τις υπογράψουν στο ΚΕΠ ή στο ΙΚΑ ή όπου γουστάρεις. Μη του βάλεις προϋπηρεσία, μη του βάλεις επίδομα γάμου, βάλτον σε άλλη ειδικότητα, πιο ...φτηνή κι εγώ είμαι εδώ.

Αν δεν του τα στείλεις εσύ εγγράφως κι αυτός όταν έρθει το ...κουστουμάκι από το Ι.Κ.Α. δηλώσει το κλασσικό "εγώ δεν ξέρω τίποτα, .... ο λογιστής..." εσύ τότε πως αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας;

:rolleyes:

συναδελφοι αυτα δεν ειναι τωρινα θεματα ανεκαθεν υπηρχαν απλα τωρα ερχονται στην επιφανεια λογω συνυπευθυνοτητας - πριν δεν υπηρχε δηλαδη?-

προσωπικα ειχα μια εμπειρια οπου ενας πελατης μου ζητησε να του καταχωρω τις ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ οταν λοιπον του πηγα ποιες δαπανες δικιολογουνται και ποιες οχι και του ειπα οτι δεν μπορω να περναω στα βιβλια αγορες ασχετες με το αντικειμενο του θυμωσε και μου ειπε ποιο ειναι το προβλημα το δικο μου. Του απαντησα λοιπον οτι σε μια συνεργασια τιθονται ορισμενοι οροι και απο τον ενα και απο τον αλλο. με κυριοτερο ορο να με αφησει να κανω σωστα την δουλεια μου.

επειδη προφανως δεν σεβαστηκε αυτον τον ορο πολυ απλα και εγω ελυσα την επομενη μερα κιολας την συνεργασια αφου καταλαβα οτι δεν προκυτε ποτε να με αφησει να κανω σωστα την δουλεια μου. πολυ απλα τα πραγματα.

τωρα εχω πελατες που ενω επιμενουν στα δικα τους με συζητησεις,με αναλυσεις,με παραδειγματα, με παραθεση διαταξεων αναλογα με το αντικειμενο τους πλεον εχουν λογικευθει και ετσι δεν αντιμετωπιζω πλεον κανενα τετοιο θεμα.

ποτε δεν ξερεις φυσικα τι θα σου προκυψει...οποτε αναμενω με τα οπλα ανα χειρας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....................

...οποτε αναμενω με τα οπλα ανα χειρας.....

και τι ειμαστε βρε Γιωργη, οι Ραμπο ή ο κοναν ο βαρβαρος καθε που ξυπναμε να ετοιμαζομαστε για πολεμο ?tongue.gif

κι εγω που θελω απλα να κανω μια δουλεια χαλαρα και ωραια και να μην χανω την ισορροπια στη ζωη μου, να αλλαξω δουλεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι ειμαστε βρε Γιωργη, οι Ραμπο ή ο κοναν ο βαρβαρος καθε που ξυπναμε να ετοιμαζομαστε για πολεμο ?tongue.gif

κι εγω που θελω απλα να κανω μια δουλεια χαλαρα και ωραια και να μην χανω την ισορροπια στη ζωη μου, να αλλαξω δουλεια ?

Άμεσα Χρύσα μου.....

ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι ειμαστε βρε Γιωργη, οι Ραμπο ή ο κοναν ο βαρβαρος καθε που ξυπναμε να ετοιμαζομαστε για πολεμο ?tongue.gif

κι εγω που θελω απλα να κανω μια δουλεια χαλαρα και ωραια και να μην χανω την ισορροπια στη ζωη μου, να αλλαξω δουλεια ?

χρυσα κοιτα να δεις,ολοι μας θελουμε να κανουμε σωστα την δουλεια μας παντα και ειδικα απο εδω και περα λογω συνυπευθυνοτητας....απλα θα εχουμε αρκετα προβληματα να αντιμετωπισουμε με πελατες που δεν εννοουν να καταλαβουν τον ρολο που πλεον εχουμε σαν λογιστες...για αυτο σου λεω τα οπλα ανα χειρας....με χαμογελο και ηρεμια παντα.....εκτος και εαν πεσουμε σε κανεναν που δεν παιρνει απο λογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει...... αλλά αυτό ίσχυε και πριν...........

και το ΙΚΑ τον εργοδότη κυνηγούσε, όχι το λογιστή

Το νέο είναι η υποκατάσταση του ρόλου του φορολογικού ελεγκτή.......

κι εδώ ο νόμος βάζει θέμα συνυπευθυνότητας .........

E, και στον πίνακα προσωπικού συνυπογράφει ο λογιστής αλλά παπάρια. Όλα τα πρόστιμα οι εταιρείες τα τρώνε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, και στον πίνακα προσωπικού συνυπογράφει ο λογιστής αλλά παπάρια. Όλα τα πρόστιμα οι εταιρείες τα τρώνε...!

να τους ανοιξουμε τα ματια επιτελους, να κυνηγανε εμας ,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Λαζόπουλος διαμορφώνει αντιλήψεις με έναν πολύ επικίνδυνο τρόπο.Μέσα από κάποιες πετυχημένες ατάκες

μπορεί και καθοδηγεί τον ηλίθιο τηλεθεατή που δεν μπορεί να "φιλτράρει"τα μηνύματα που προσπαθεί να του

περάσει.Συχνά έχει έτοιμες απαντήσεις για τον "απλό" λαό που απορεί για διάφορα θέματα της καθημερινότητας

και βλέπουμε πως πολλοί υιοθετούν την άποψη αλλά και τις εκφράσεις του.Τον βλέπω και γελάω μόνο με ότι

αξίζει.Βέβαια σίγουρα είναι πανέξυπνος γι΄αυτό κι όπως αρχικά είπα είναι και επικίνδυνος.Γιατί ξέρει πως θα

μεταδώσει αυτό που αυτός θέλει σα να είναι αυτό που όλοι μας από έδώ και πέρα πρέπει να πιστεύουμε.

Λίγοι παρατηρούν ίσως ότι στην αναπαραγωγή των τηλεοπτικών δρώμενων αποσπασματικά χρησιμοποιεί

προτάσεις πολιτικών συνδέοντας έτσι ένα παζλ για να κατορθώνει να βγάζει τα "συμπεράσματά" του.Έχει τύχει

αρκετές φορές να δω ότι "έκοψε" τη δήλωση κάποιου πολιτικού στο σημείο όπου η συνέχεια θα έδινε άλλο

νόημα στο λόγο του.

Δεν θεωρώ βλακεία να παρακολουθεί κανείς τα πάντα στην τηλεόραση, γιατί αλλιώς δεν μπορεί να έχει άποψη.

Το ότι λοιπόν αρκετοί τον παρακολουθούν κάθε Τρίτη δεν σημαίνει πως συμφωνούν με ότι αντιπροσωπεύει.

Έλενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...