Προς το περιεχόμενο

Οι λογιστές θα υποχρεωθούν να υποβάλουν αναλυτική κατάσταση δαπανών ανά πελάτη µέσω του Διαδικτύου στη Γενική Γραµµατεία Πληροφορικών Συστηµάτων.


DAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τωρα με παρηγορησες, Σωτηρη μου ....tongue.gif

αλλα παλι , το σαμαρι γιατι το φοραμε εμεις και οχι ο γαιδαρος ?

σου λεω κατι δεν στεκει καλα εδω περα ....huh.gif

ειχατε την καλύτερη ιδέα που έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες. Ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ λογιστή και υπουργειου οικονομικών, τέλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....................

Μήπως, λέω μήπως είναι η γνωστή (?) κατάσταση αναμόρφωσης των εξόδων? Δηλαδή κάτι που μας είναι γνωστό και δεν προσθέτει τίποτα καινούργιο? (στο σεμινάριο της ΠΟΕ – ΔΟΥ ειπώθηκε ότι επειδή η εφαρμογή αυτή, της αναμόρφωσης, δεν θα είναι μάλλον έτοιμη θα την υποβάλουμε κάποια στιγμή μετά)

.................

Και αυτό βρε Γιάννη μου ειπώθηκε από ουσιαστικά την ίδια τη Διοίκηση .... Δηλαδή θα κάνουμε τις δηλώσεις θα γράψουμε τα ποσά των διαφορών και έχει ο θεός .....

Ρε τι μπουρδέλο είναι αυτό ......

Γιάννη μου ο εκνευρισμός ξεκινάει από τη μη πληρωμή προς εμάς και από το ότι σιγά-σιγά όλα έχουν έρθει πάνω μας , δηλαδή δεν έχεις ακούσει ότι για όλα φταις εσύ ???? Εμένα αυτό με πειράζει και επίσης ότι θεωρούμαστε ότι τα έχουμε πλακάκια με τους εφοριακούς και ότι πλέον βγάζουμε τρελά λεφτά ......

Δηλαδή δε με πειράζει ακριβώς με τρελαίνει φίλε μου καλέ και πως να το πω νιώθω ότι με πνίγει το δίκιο και ότι δε μπορώ να το βρώ πουθενά και το χειρότερο ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα για να άλλαξω τι κατάσταση ......

Αυτά .

ΥΓ Το μόνο καλό είναι ότι ψιλοξεσπάμε εδώ και φεύγει λίγο η ένταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF

χμμ.. οποτε να περιμενουμε παραταση των δηλωσεων επαγγελματιων κτλ καθως πρεπει να γινει ψηφιακη ταυτοποιηση λογιστων + δημιουργια προγραμματος για τις δαπανες..

καλο ιουνιο-ιουλιο??

αναρωτιεμαι.. μηπως τα 600 γιουρα τον χρονο που περνω απο επιχειρησεις με 300+ τιμολογια ειναι λιγα..

μπορει κανεις να μου απαντησει?

και βεβαια ειναι λιγα συναδελφε.....αυτες οι τιμες ειναι εξευτελιστικες....αλλα που να πεις στον αλλον δωσε μου 80-100€ το μηνα απο τη στιγμη που βγαζει το ενοικιο με το ζορι αλλα αυτοι οι μαλακες στο υπουργειο βγαζουν οτι τους καλυλωσει...συγνωμη για το λεξιλογιο αλλα αυτοι που διαπραγματευονται και μας εκπροσωπουν στις επιτροπες ειναι καραγκιοζηδες απο τη στιγμη που δεν εχουν το θαρρος να τους πουν οτι αυτες οι αλλαγες δεν γινονται απο τη μια στιγμη στην αλλη...για να πει κανεις σε καποιον περιπτερα ή μπακαλη πηγαινε στην εφορια να παραλαβεις τον κλειδαριθμο....θα σε κοιταει λες και κατεβηκες απο το διαστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη συνάδελφε που αγανακτώ αλλά οι καραγκιόζηδες αυτοί βρίσκονται στην θέση αυτή εξ αιτίας σου.

Είτε γιατί τους ψήφισες, Ειτε γιατί με την αδιαφορία σου και την μη συμμετοχή σου τους άφησες να αλωνίζουν.

Και δεν εννοώ μόνο τους συγκεκριμένους ανθρώπους, αλλά όλο το σύστημα που τους εκτρέφει.

Καλά είναι τα αναθέματα , αλλά ώρες ώρες ας κοιτάμε και την δική μας ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι είναι φίλε μου ,

φτασαμε στο σημείο να μας την "πεφτει" η πρώτη εξουσία .

Καλά να πάθουμε.

Και ξαναλέω , τί κάνουμε ???????

Και όχι μόνο η πρώτη εξουσία . Τώρα που είμαι στο γραφείο και εχω την τηλεόραση να ακούω κάτι άκουσα τον σοφό κο Λαζόπουλο να λέει

< Από ποόν να τα πάρετε τώρα που έχει στεγνώσει η αγορά . Βέβαια συμφωνώ και είναι σωστό να είναι υπεύθυνοι οι λογιστές γιά τις δηλώσεις των επιχειρηματιών γιατί έτσι δεν θα μπορουν να φοροδιαφεύγουν >

Ετσι απλά ο σοφός έλυσε το πρόβλημα της φοροδιαφυγής και στο τέλος θα περάσουν στον κόσμο ότι είμαστε εμείς οι φοροφυγάδες και οι λαδιάρηδες,(ούτε κουβέντα ότι μας πιέζουν να κάνουμε στην ουσία φορολογικό έλεγχο να είμαστε άμμισθοι υπάλληλοι του δημοσίου και να έχουμε τις κυρώσεις που ποτέ δεν επέβαλλαν στους επίορκους λειτουργούς που έπαιρναν παχυλούς μισθούς .

(Το πολύ-πολυ μια δυσμενή μετάθεση για 1-2 χρόνια και μετά επόπτης διευθυντής κ.λ.π ) Και όλα αυτά χωρίς να έχουν απλοποιήσει την νομοθεσία και να έχουμε να κάνουμε με ένα τίμιο κράτος χωρίς πολυνομία αλλά με απλούς και ξεκάθαρους κανόνες. Μάλλον έρχονται τα δύσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΝΑ ΑΣΚΟΥΜΕ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΕΛΕΓΚΤΩΝ (ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΑΠΑΝΩΝ, ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΤΛ), ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΤΥΠΟ Ή ΜΗ ΝΟΜΙΜΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ-ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΤΙ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΕΠΗΣ Ή ΜΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί δεν κατάλαβα προς τι όλη η φασαρία

Κατ αρχήν είναι ένα δημοσίευμα σε μια εφημερίδα.

Και τι λέει ?

Μήπως, λέω μήπως είναι η γνωστή (?) κατάσταση αναμόρφωσης των εξόδων? Δηλαδή κάτι που μας είναι γνωστό και δεν προσθέτει τίποτα καινούργιο? (στο σεμινάριο της ΠΟΕ – ΔΟΥ ειπώθηκε ότι επειδή η εφαρμογή αυτή, της αναμόρφωσης, δεν θα είναι μάλλον έτοιμη θα την υποβάλουμε κάποια στιγμή μετά)

Εγώ δεν θα έλεγα μήπως, θα έλεγα σίγουρα...

Η γνωστή κατάσταση του Ιουνίου είναι, και το άρθρο δε λέει τίποτα νέο στα μέχρι τώρα γνωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ο ΠΙΣΤΟΣ ΣΚΥΛΟΣ

Ε,ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΖΑΜΙ,ΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ,Ε9,ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΜΟΙΒΩΝ ΕΛ.ΕΠΑ ΚΤΛ,ΚΤΛ,ΚΤΛ....

ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΖΗΤΑΝΕ????ΜΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΦΠΑ,ΦΜΥ,ΕΚΚΑ/ΚΩΝ ΦΠΑ,ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΕ,ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ,ΧΑΣΑΝΕ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ(ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΛΕΟΝ ΠΧ.ΜΕΤΡΗΜΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ,ΠΑΖΑΡΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΚΤΛ ΚΤΛ...)

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ...ΤΙΣ ΑΠΔ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΝ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΟΥΝ Ή ΟΧΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ..ΒΑΡΕΙΑ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ...ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ,ΕΙΧ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΤΟ Ε3 ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥΣ,ΠΟΙΟΣ ΒΡΕ ΚΟΥΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 4Η ΣΕΛΙΔΑ...ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ...ΑΥΤΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

ΠΑΝΤΩΣ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΗΚΑΜΕ.....ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΤΕ ΘΕΣΜΟΙ....ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ,ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ,ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ,ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ,ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ,ΝΑ ΗΡΕΜΟΥΜΕ,ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΟΜΠΥ.....ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΛΙΓΗ ΛΙΓΗ (ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΟΥΝ ΚΕΦΑΛΙ ΟΙ ΕΙΛΩΤΕΣ)ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ 2-3ΗΜΕΡΩΝ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...