Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ


kampoy

Ερώτηση

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ..ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΕΤΡΑΕΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ, ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ...ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΚΑ ,ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Κ.Τ.Λ ΩΣΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ. ΝΑ ΚΑΤΕΘΕΣΕΙ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ. ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα,

μπορει καποιος να μου πει ποιος ειναι ο κατωτατος μισθος που οριζει η εθνικη συλλογικη συμβαση εργασιας? χωρις προυπηρεσια, χωρις παιδια κλπ, τον βασικο κατωτατο μισθο σε καθαρα και μικτα.

γενικα διαβαζω οτι ειναι 740 ευρω αλλα δεν ξερω αν ειναι καθαρα ή μικτα..αν κοιταξει ομως κανεις του πινακες στις συμβασεις εργασιας ανα ειδικοτητα πχ υπαλληλος γραφειου, εχει κατωτατο μισθο 850 μικτα - 16%= 714 καθαρα

οποτε να υποθέσω πως ο κατωτατος μισθος ειναι 740-16%=621??

ο λογος που ρωταω ειναι οτι σε εφαρμογη επιχειρησιακης συμβασης το οριο της μειωσης ειναι ο κατωτατος μισθος της εθνικης συμβασης και θελω να ξερω ποιος ειναι αυτος.

παρακαλω διευκρινηστε αν αναφερεστε σε καθαρα ή μικτα γιατι παντου βρισκω πινακες που δεν το διευκρινιζουν.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ SECURITY ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΔΕΙΑ SECURITY.

ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ.ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ PLEAZE.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα,

μπορει καποιος να μου πει ποιος ειναι ο κατωτατος μισθος που οριζει η εθνικη συλλογικη συμβαση εργασιας? χωρις προυπηρεσια, χωρις παιδια κλπ, τον βασικο κατωτατο μισθο σε καθαρα και μικτα.

γενικα διαβαζω οτι ειναι 740 ευρω αλλα δεν ξερω αν ειναι καθαρα ή μικτα..αν κοιταξει ομως κανεις του πινακες στις συμβασεις εργασιας ανα ειδικοτητα πχ υπαλληλος γραφειου, εχει κατωτατο μισθο 850 μικτα - 16%= 714 καθαρα

οποτε να υποθέσω πως ο κατωτατος μισθος ειναι 740-16%=621??

ο λογος που ρωταω ειναι οτι σε εφαρμογη επιχειρησιακης συμβασης το οριο της μειωσης ειναι ο κατωτατος μισθος της εθνικης συμβασης και θελω να ξερω ποιος ειναι αυτος.

παρακαλω διευκρινηστε αν αναφερεστε σε καθαρα ή μικτα γιατι παντου βρισκω πινακες που δεν το διευκρινιζουν.

ευχαριστω

Είναι 739,56 € μικτά όχι καθαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ SECURITY ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΔΕΙΑ SECURITY.

ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ.ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ PLEAZE.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Αυτό σου το είπαν απο την εταιρεία ή κάποιος γνωστός σου; Ρωτάω γιατί αν σου το είπαν απο την εταιρεία τότε δεν ενδιαφέρονται να σε προσλάβουν ενω αν σου το είπε κάποιος γνωστός σου τότε ρώτα τον αν και το υπόλοιπο προσωπικο π.χ. προσωπικό λογιστηρίου, τηλεφωνητές-τριες ή ακόμα και οι καθαρίστρια της εταιρείας θα πρέπει να έχει σχετική άδεια; Μάλλον πρόκειται για παραπληροφόρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό σου το είπαν απο την εταιρεία ή κάποιος γνωστός σου; Ρωτάω γιατί αν σου το είπαν απο την εταιρεία τότε δεν ενδιαφέρονται να σε προσλάβουν ενω αν σου το είπε κάποιος γνωστός σου τότε ρώτα τον αν και το υπόλοιπο προσωπικο π.χ. προσωπικό λογιστηρίου, τηλεφωνητές-τριες ή ακόμα και οι καθαρίστρια της εταιρείας θα πρέπει να έχει σχετική άδεια; Μάλλον πρόκειται για παραπληροφόρηση!

ΕΙΜΑΙ ΥΠΟ ΔΟΚΙΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ?

ΑΡΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΜΑΙ ΥΠΟ ΔΟΚΙΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ?

ΑΡΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ???

Απαντάω με γνώμονα την κοινή λογική η οποία λέει οτι αυτοί που κάνουν τις φυλάξεις-περιπολίες πρέπει να έχουν ειδική άδεια αλλά κάποιος υπάλληλος της εταιρείας που δουλεύει ήτε στην γραμματεία ήτε στο λογιστήριο με βάση ποιο σκεπτικό θα πρέπει να έχει τέτοια άδεια; ακούγεται τουλάχιστον παράλογο κάτι τέτοιο! Επιπλέον όταν ο Εργοδότης σου σε πήρε δοκιμαστικά δεν θα έπρεπε να σε είχε ενημερώσει οτι για να εργαστείς εκεί θα έπρεπε να ήσουν κάτοχος τέτοιας άδειας; ξαφνικά μετά απο ένα μήνα δοκιμαστικής απασχόλησης στο λέει;

Υ.Γ. Το ακούω και το διαβάζω αρκετά συχνά γι'αυτό και το επισημαίνω: Αφεντικά έχουν μόνο οι δούλοι και τα σκυλιά, οι εργαζόμενοι έχουν "ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΜΑΙ ΥΠΟ ΔΟΚΙΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ?

ΑΡΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ???

Μια μικρή αναζήτηση να έκανες στο internet θα είχες βρει όλες τις σχετικές πληροφορίες που ζητάς.....

ΝΟΜΟΣ 3707/2008 Ρύθμιση θεμάτων ιδιωτικών επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών ασφαλείας και γραφείων ιδιωτικών ερευνών.

Άρθρο 1

2. Προσωπικό ασφαλείας για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος νόμου νοείται το προσωπικό στο οποίο ανατίθεται η άσκηση οποιασδήποτε από τις ως άνω δραστηριότητες ή παρέχει οποιαδήπο­τε άλλη εργασία υποστήριξης των δραστηριοτήτων αυτών.

3. Οι διατάξεις των άρθρων 3, 4 παράγραφος 2, 5 και 6 εφαρμόζονται και για το προσωπικό οποιασ­δήποτε ιδιωτικής επιχείρησης στο οποίο ανατίθεται η φύλαξη και η προστασία των ιδίων αυτής χώρων, αγαθών και εγκαταστάσεων ή του προσωπικού τους, καθώς και για το διοικητικό προσωπικό των επιχει­ρήσεων της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, στο οποίο ανατίθεται ο σχεδιασμός και η μέριμνα για την υλοποίηση των δραστηριοτήτων των επιχει­ρήσεων αυτών.

Αρθρο 3

Το άρθρο 3 του ν. 2518/1997 αντικαθίσταται ως εξής:

« Αρθρο 3

Αδεια εργασίας προσωπικού ασφαλείας

1. Το προσωπικό ασφαλείας απαιτείται να κατέχει άδεια εργασίας Α' ή Β' κατηγορίας ανάλογα με τις δραστηριότητες που πρόκειται να ασκήσει.

2. Αδεια εργασίας Α' κατηγορίας απαιτείται να κατέχει το προσωπικό των ιδιωτικών επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών ασφαλείας για τις δραστηρι­ότητες των περιπτώσεων α', β', γ', δ', ε', στ', ζ' και η' της παραγράφου 1 του άρθρου 1, καθώς και το διοικητικό προσωπικό των επιχειρήσεων αυτών στο οποίο ανατίθεται ο σχεδιασμός και η μέριμνα για την εκτέλεση των ως άνω δραστηριοτήτων. Η άδεια αυτή απαιτείται και για το προσωπικό οποιασδήποτε επιχείρησης, στο οποίο ανατίθεται η φύλαξη και προ­στασία των χώρων, αγαθών και εγκαταστάσεών της ή του προσωπικού της, σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 1.

3. Αδεια εργασίας Β' κατηγορίας απαιτείται να κατέχει το προσωπικό των ιδιωτικών επιχειρήσε­ων παροχής υπηρεσιών ασφαλείας που ασκεί τις δραστηριότητες των περιπτώσεων θ', ι' και ια' της παραγράφου 1 του άρθρου 1. Με την ίδια άδεια εφο­διάζεται και το διοικητικό προσωπικό των επιχει­ρήσεων αυτών στο οποίο ανατίθεται ο σχεδιασμός και η μέριμνα για την εκτέλεση των ως άνω δρα­στηριοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...