Προς το περιεχόμενο

ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ Ε1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΕΛΑΜΕ...

Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΟΥ....

TAXIS NET GAME OVER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Προς το παρόν θα γίνω μπαμπάς. Αν η μοίρα μου επιφυλάσσει κάτι άλλο γι αργότερα, καλοδεχούμενο. Η αλήθεια είναι ότι ζηλεύω τη γυναίκα μου (την κοπέλα που βλέπεις στη φωτογραφία, για το δέσιμο που έχει με το μπέμπη, αλλά δε μπορώ να πάω και κόντρα στη φύση! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Όχι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Πιν.7, κωδ.801 το ΑΦΜ αυτού που σε φιλοξενεί και κωδ.811 δεν βάζεις κανένα ποσό.

Ευχαριστώ φίλε Κώστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΕΛΑΜΕ...

Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΟΥ....

TAXIS NET GAME OVER

Φίλε μου σε άφησε να υποβάλεις το Ε1 και απλά δεν σου δίνει εκαθθαριστικό ? Γιατί αν είναι έτσι μικρό το κακό. Εγώ τώρα λέω να μπω να κάνω το Ε1, μην τυχόν και αφού τα περάσω όλα μου ρίξει άκυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Παρακαλώ μία βοήθεια

Η μητέρα φιλοξενείται από την κόρη της για 8 μήνες, και μετά η κόρη παραχωρεί δωρεάν το σπίτι στη μητέρα για τους επόμενους 4 μήνες.

Η μητέρα για τους 4 μήνες συμπληρώνει κανονικά τον πίνακα 5 για την παραχώρηση που της έχει γίνει. Για την παραχώρηση δε χρειάζεται να συμπληρωθεί ο πίνακας 7.

Για τους πρώτους 8 μήνες που φιλοξενείται θα πρέπει να συμπληρώσει και τον πίνακα 7 με το ΑΦΜ της κόρης ή δε χρειάζεται;

Παρόμοια περίπτωση όπου η κόρη φιλοξενείται από τον πατέρα της για 9 μήνες και μετά νοικιάζει σπίτι για τους επόμενους 3.

Οι τελευταίοι 3 μήνες μπαίνουν ως κύρια κατοικία στον πίνακα 5. Στο πίνακα 7 για 3 μήνες το ΑΦΜ του εκμισθωτή στο 801 με ποσό κτλ.

Οι πρώτοι 9 μήνες της φιλοξενίας μπαίνουν με το ΑΦΜ του πατέρα στο 802 ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Για τους 8 μμήνες η μητέρα θα βάλει φιλοξενια με το αφμ της κόρης

Για τους άλλους 4 μήνες η κόρη θα κάνει Ε2 και δωρεαν παραχωρηση στη μητέρα και η μητέρα πίνακα 5 για το τεκμηριο...

2)Σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μενελαος

Σε ηλεκτρονικη υποβολη την λεξη φιλοξενουμενος δεν σε αφηνει να την συμπληρωσεις.Οποτε εγω που φιλοξενουμαι απο τους γονεις μου απλα συμπληρωνω στον κωδικο 801 το ΑΦΜ του πατερα μου στην προκειμενη περιπτωση και τιποτα αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ηλεκτρονικη υποβολη την λεξη φιλοξενουμενος δεν σε αφηνει να την συμπληρωσεις.Οποτε εγω που φιλοξενουμαι απο τους γονεις μου απλα συμπληρωνω στον κωδικο 801 το ΑΦΜ του πατερα μου στην προκειμενη περιπτωση και τιποτα αλλο?

Η ερώτηση αυτή εκτός του ότι έχει απαντηθεί εδώ πολλάκις, υπάρχει και στις συχνές ερωτήσεις του taxinet εδώ και πάρα πολύ καιρό ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την βοήθεια όσων γνωρίζουνε ή έχουνε αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση.

Πως θα συμπληρωθεί ο πίνακας 7.10 όσον αφορα την δήλωση κατοικίας για ζευγάρι που παντρεύτηκε τον Αυγουστο του 2010 (8/2010) , με τον υπόχρεο να ειναι φιλοξενούμενος απο 1/1/2010 έως και 30/09/2010 του πατέρα του, την συζυγό του να είναι φιλοξενούμενη απο το πατέρα της για το ίδο χρονικο διάστημα, και για το υπόλοιπο χρονικο διάστημα του έτους - 3 μήνες - μισθώθηκε κατοικία οπου κατοικούσαν απο κοινού.

Στην συπλήρωση του εντύπου Ε1 (κοινή δήλωση) ηλεκτρονικά στο πίνακα 7.10 θα συμπληρωσω στη πρώτη γραμμή το ονομ/μο του εκμισθωτή για το χρονικο διαστημα των 3μηνών (κωδικοί 801,091,097,811).

Όσον αφορά τώρα το χρονικο διαστημα που κατοικούσαν ως φιλοξενούμενοι ξεχωριστά θα γραψω στους κωδικούς 802 και 803 απλώς τα ΑΦΜ (πρώτα του πατέρα του φορολογούμενου και στον κωδικο 803 το ΑΦΜ του γονιού της συζύγου) ;

Αν μπορεί καποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sory που επαναλαμβανομαι...Θα ήθελα την βοήθεια όσων γνωρίζουνε ή έχουνε αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση.

Πως θα συμπληρωθεί ο πίνακας 7.10 όσον αφορα την δήλωση κατοικίας για ζευγάρι που παντρεύτηκε τον Αυγουστο του 2010 (8/2010) , με τον υπόχρεο να ειναι φιλοξενούμενος απο 1/1/2010 έως και 30/09/2010 του πατέρα του, την συζυγό του να είναι φιλοξενούμενη απο το πατέρα της για το ίδο χρονικο διάστημα, και για το υπόλοιπο χρονικο διάστημα του έτους - 3 μήνες - μισθώθηκε κατοικία οπου κατοικούσαν απο κοινού.

Στην συπλήρωση του εντύπου Ε1 (κοινή δήλωση) ηλεκτρονικά στο πίνακα 7.10 θα συμπληρωσω στη πρώτη γραμμή το ονομ/μο του εκμισθωτή για το χρονικο διαστημα των 3μηνών (κωδικοί 801,091,097,811).

Όσον αφορά τώρα το χρονικο διαστημα που κατοικούσαν ως φιλοξενούμενοι ξεχωριστά θα γραψω στους κωδικούς 802 και 803 απλώς τα ΑΦΜ (πρώτα του πατέρα του φορολογούμενου και στον κωδικο 803 το ΑΦΜ του γονιού της συζύγου) ;

Θα κρέμονται δυο ΑΦΜ κατω απο το απο τη πρωτη γραμμή (κωδικοί 801,091,097,811) που διλώνονται τα στοιχεία του εκμισθωτη δηλαδη;;

Αν μπορεί καποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Οι γονείς μου έχουν δύο διαμερίσματα, 100τμ το καθένα, 175.000ευρώ αξίας το καθένα. Φέτος μου κάνανε παραχώρηση το ένα από αυτά.

Θα πληρώσουν φόρο ΕΤΑΚ, ΦΜΑΠ επειδή η αξία τους συνολικά είναι 350.000 ευρώ ( > 200.000 που είναι το αφορολόγητο)

ή λόγω της παραχώρησης σε εμένα πιάνεται 175.000 ευρώ για τους γονείς μου και 175.000 ευρώ για εμένα;

Ευχαριστώ και συγνώμη που ρωτάω από εδώ αλλά δεν έχω τρόπο να ξεκινήσω άλλο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

καλησπερα και απο μενα.εγω εχω δηλωσει οτι ειμαι φιλοξενουμενος των γονιων μου αλλα οχι στην κυρια κατοικια τους...το σπιτι στο οποιο μενω το εχουν βαλει στο ε2 με μηδενικο μισθωμα βαζοντας απλα τα στοιχεια μου..ειναι σωστο αυτο΄;;;ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Στο φετινό (ηλεκτρονικό) Ε1, γράφουμε στον 801 (4η σελίδα) τον ΑΦΜ του προσώπου που φιλοξενεί τον φορολογούμενο που υποβάλει την δήλωση και τσεκάρουμε το κουτάκι 092-094-096?

Επίσης πρέπει να αναγράψουμε την επιφάνεια σε τ.μ. και τους μήνες φιλοξενίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μακης

Στο φετινό (ηλεκτρονικό) Ε1, γράφουμε στον 801 (4η σελίδα) τον ΑΦΜ του προσώπου που φιλοξενεί τον φορολογούμενο που υποβάλει την δήλωση και τσεκάρουμε το κουτάκι 092-094-096?

Επίσης πρέπει να αναγράψουμε την επιφάνεια σε τ.μ. και τους μήνες φιλοξενίας?

εγω θα συμπλήρωνα μόνο το 801 και 092.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φετινό (ηλεκτρονικό) Ε1, γράφουμε στον 801 (4η σελίδα) τον ΑΦΜ του προσώπου που φιλοξενεί τον φορολογούμενο που υποβάλει την δήλωση και τσεκάρουμε το κουτάκι 092-094-096?

Επίσης πρέπει να αναγράψουμε την επιφάνεια σε τ.μ. και τους μήνες φιλοξενίας?

εγω θα συμπλήρωνα μόνο το 801 και 092.

τσεκάρουμε το κουτάκι 092-094-096! standart! πρέπει να αναγράψουμε την επιφάνεια σε τ.μ. και τους μήνες φιλοξενίας όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα ξεκαθαρίσουμε πχ φιλοξενώ τον Πατέρα μου και κοιμάται σε ένα δωμάτιο, δεν χρησιμοποιεί όμως και τους άλλους χώρους του σπιτιού κουζίνα wc σαλόνι κτλ. η διαφορά της φιλοξενίας με την παραχώρηση είναι αυτή στην παραχώρηση έχουμε τμ η φιλοξενία δεν μπορεί να εκφραστεί σε τμ άρα κατά την άποψη μου όπως πέρυσι στον 801 το ΑΦΜ και τσεκάρουμε το 092

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη vallda81

Καλησπέρα!!!

Ξέρω ότι μπορεί να σας κουράζω αλλά έχω διαβάσει τόσα και ακόμα δεν μπορεί να μου γίνει ξεκάθαρη η απάντηση! Σε απλά ελληνικά για άσχετους... ποια η διαφορά φιλοξενίας & δωρεάν παραχώρησης??? Δηλαδή εγώ που μένω σε σπίτι που η επικαρπία ανήκει στη μητέρα μου χωρίς να πληρώνω ενοίκιο τι θεωρούμαι??? φιλοξενούμενη??? μου το έχει παραχωρήσει δωρεάν???

Και πάλι συγνώμη αλλά έχω πλήρως μπερδευτεί! Και κάποιος μου είπε ότι η φιλοξενία φορολογείται!Αυτό ισχύει???

Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!!

Ξέρω ότι μπορεί να σας κουράζω αλλά έχω διαβάσει τόσα και ακόμα δεν μπορεί να μου γίνει ξεκάθαρη η απάντηση! Σε απλά ελληνικά για άσχετους... ποια η διαφορά φιλοξενίας & δωρεάν παραχώρησης??? Δηλαδή εγώ που μένω σε σπίτι που η επικαρπία ανήκει στη μητέρα μου χωρίς να πληρώνω ενοίκιο τι θεωρούμαι??? φιλοξενούμενη??? μου το έχει παραχωρήσει δωρεάν???

Και πάλι συγνώμη αλλά έχω πλήρως μπερδευτεί! Και κάποιος μου είπε ότι η φιλοξενία φορολογείται!Αυτό ισχύει???

Δ.

για άσχετους? άντε να το κάνουμε κι αυτό...

λοιπόν,

φιλοξενούμενος είσαι όταν αυτοί που σε φιλοξενούν μένουν στο σπίτι μαζί σου.

δωρεάν παραχώρηση είναι όταν σου έχουν παραχωρήσει το σπίτι να μένεις εσύ και αυτοί μένουν αλλού.

Έτσι απλά, λιτά και ελπίζω κατανοητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη vallda81

Πραγματικά απλά λιτά και κατανοητά!!!

Άρα λάθος το έχω δηλώσει σε προηγούμενη και τώρα πρέπει να δηλώσω δωρεάν παραχώρηση!

Σ' ευχαριστώ evak

Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φιλοξενείσαι απ'τον γονιό σου και το σπίτι είναι δικό του, βάζεις το ΑΦΜ του γονιού(πίνακα7, περίπτωση10 πάντα). Όταν όμως το σπίτι που διαμένουν νοικιάζεται, ο γονιός θα βάλει το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη στο 801. Το τέκνο που μένει με τον γονιό θα βάλει και αυτό το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη(που είναι το λογικό) ή το ΑΦΜ του γονιού(που πληρώνει το ενοίκιο); Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ, απλά το τέκνο δεν είναι προστατευόμενο όντας ενήλικο όπου λογικά θα ισχύει το ίδιο δηλ στο ΑΦΜ ιδιοκτήτη βάζουμε το ΑΦΜ του γονέα (όπου δεν είναι ιδιοκτήτης, αλλά πληρώνει το ενοίκιο της κατοικίας που διαμένει η οικογένεια).

Συμπερασματικά, για τέκνο ενήλικο ή ανήλικο που διαμένει με τους γονείς του και υποχρεούται σε υποβολή φορ.δήλωσης, ιδιοκτήτης θεωρείται ο γονιός που καταβάλει το ενοίκιο της κατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις :)

Κατ'αρχάς υπάρχουν 2 υποχρεώσεις από τον νόμο. Η μια λέει ότι αναγράφεις τα τετραγωνικά οικιών που κάνεις χρήση διότι αποτελούν τεκμήριο (κάτι που ξεκίνησε από την περσινή δήλωση) και η άλλη ότι υποχρεούται και ο ενοικιαστής να δηλώνει τα μισθώματα που δίνει (κάτι που υπήρχε από παλιά, ασχέτως του ότι συνήθως εάν δεν μείωνε τον φόρο, δεν δηλωνόταν (λχ μπορεί να νοίκιαζες έναν αποθηκευτικό χώρο ή ένα γκαράζ ή να ήσουν παντρεμένος και να νοίκιαζες μια γκαρσονιέρα :) )).

Αυτή τη στιγμή έχουν βάλει τον κωδικό 902 προκειμένου να πετύχουν τι ακριβώς? Καταλαβαίνω εάν το κάνουν για περιπτώσεις δωρεάν παραχώρησης και σε μια προσπάθεια να αντιστοιχήσουνε κατοικίες (και αντικειμενική δαπάνη) με φορολογούμενο, καθώς και τις περιπτώσεις που ίσως κάποιος να εκμισθώνει έναν χώρο, αλλά να λέει "δωρεάν παραχώρηση στο γιο μου". (Μολονότι όπως έχει ειπωθεί πολλάκις παραπάνω, άλλο η φιλοξενία και άλλο η δωρεάν παραχώρηση). Εάν όμως εγώ συγκατοικώ με τους γονείς μου στο σπίτι τους, ποιος ακριβώς ο λόγος να αναφέρω ότι με φιλοξενεί ο τάδε? (α) Υπάρχει κάποιο εδάφιο που να με υποχρεώνει? και (β) εξυπηρετεί σε κάτι την εφορία?

Να σχολιάσω επίσης ότι σύμφωνα με το βιβλιαράκι συμπληρώνουμε 801, συμπληρώνουμε 92, παραβλέπουμε 91, συμπληρώνουμε όμως και 97. "Κωδικοί 801-803. Γράψτε τον Αριθμό Φορολογικού Μητρώου των ιδιοκτητών Κωδικοί 092-096. Διαγραμμίστε τη λέξη "ΝΑΙ" στην περίπτωση που φιλοξενείστε. Κωδικοί 091-095. Γράψτε τον αριθμό των τετραγωνικών μέτρων της επιφάνειας της κατοικίας που μισθώνετε. Κωδικοί 097-099. Γράψτε τον αριθμό των μηνών για τους οποίους καταβάλατε ενοίκιο μέσα στο έτος 2011 για τη συγκεκριμένη κατοικία ή φιλοξενηθήκατε στη συγκεκριμένη κατοικία."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...