Προς το περιεχόμενο

Ανάρτηση για διαβούλευση σχεδίου Σύμβασης Παροχής ανεξάρτητων Λογιστικών – Φοροτεχνικών Υπηρεσιών. (ως «βάση» για προσαρμογή ανάλογα με τις κατά περίπτωση ιδιαίτερες συμφωνίες)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω ρε παιδια αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια ειναι οτι δεν καταφεραμε

να γινουμε μια οντοτητα μια σοβαρη ομοσπονδια που να μας σεβεται το υπουργειο

και το κρατος ετσι ωστε να περναει καπου καπου η αποψη μας και η γνωμη μας

ο καθενας απο εμας κοιταει την παρτη του το γραφειο του τους πελατες του και απ

εκει και περα καμμια μα καμμια ανησυχια για το επαγγελμα και δεν αναφερομαι στο

φορουμ εκει ολοι μας εχουμε ανησυχιες μιλαω πραγματικη οργανωση για να δυναμωσει

ο φορεας μας η ομοσπονδια μας

Το ΟΕΕ εφευρε τις αδειες απ την στιγμη που σταματησε η κρατικη ενισχυση των πολλων

εκκατ και απο καπου πρεπει να εχει εσοδα και δεν μας προσφερει απολυτως τιποτα

Οι λογιστες και φοροτεχνες ειμαστε πολλοι περισοτεροι απο τους οικονομολογους

που ειναι η δυναμη των ελευθερων επαγγελματιων στο ΟΕΕ πουθενα

Συζηταμε συνεχως για απυ για συμφωνητικα και οι πιο πολλοι πελατες μας ακομα

δεν εχουν καταλαβει ποσο σημαντικη ειναι η δουλεια που κανουμε

Πιστευω οτι αν καταφερναμε ποτε να ειμαστε ενωμενοι θα μπορουσαμε να γονατισουμε

ολο το συστημα ,τα εσοδα του κρατους, το υπουργειο κλπ χωρις εμας πλεον το κρατος

δεν μπορει να εισπραξει φραγκο μας φορτωσανε με τεραστιες ευθυνες χωρις καμμια

επιπλεον αμοιβη και οι πελατες μας λενε και ρουφιανους .

αυτα εχω να πω και να προσθεσω οτι τα εσοδα μας θα συνεχισουν να μειωνονται και η δουλειας μας

και οι ευθυνες μας θα μεγαλωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κατανοητό ότι ειδικά στις μικρές κοινώνιες υπάρχει και η διαπροσωπική σχέση , παρόλα αυτά όμως και επειδή και οι καιροί είναι δύσκολοι και πονηροί έχω να σας πω το εξής , σε ποίον θα τα ρίξουν άραγε στην υποψία και μόνο της στραβής ???? Ναι γειά σου , στο Λογιστή και δεν θα σκεφτούν καθόλου αν είσαι φίλος ή αν τους έχει σώσει ή όποτε σε χρειάστηκαν ήσουν εκεί .

Επειδή λοιπόν δεν θέλω να χαλάω τη ζαχαρένια μου για κανένα και ας είναι και κολλητός προτιμώ να οριοθετώ τις (επαγγελματικές)σχέσεις με το ιδ.συμφωνητικό (που εννοείτε ότι δεν είναι υποχρεωτικό) αλλά και να έχω καθαρές συναλλάγες . Εννοείτε ότι τη δουλειά μου θα τη κάνω όσο επαγγελματικότερα μπορώ .

Τουλάχιστον να έχω τη συνείδηση μου ήσυχη , είναι δεν είναι ισχυρό σαν υπερασπιστικό εργαλείο .

Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί πολλοί φίλοι έχετε τόσο αρνητική γνώμη για το συμφωνητικό , από όσο θυμάμαι το καιρό που είμαστε μέλη στο φόρουμ η συζύτηση υπάρχει τουλάχιστον από το 2004 δεν είναι τωρινό φρούτο δηλαδή απλά πιστεύω ότι οι συνθήκες πλέον τον καθιστούν αναγκαίο διότι και εγώ παρότι ήθελα να το κάναμε από παλιά ήμουν και επιφυλακτικός . Δε διαφωνώ ότι το συμφωνητικό δεν είναι το το πρώτο θέμα για συζήτηση αλλά δεν είναι και αμελητέο, επαναλμβάνω με τις συνθήκες που πλέον δημιουργούνται στο τομέα της συνυπευθηνότητας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε, DAS κατανοώ την αγανάκτηση σου, όμως θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω. Σαφώς και υπάρχουν πολλά μέτωπα που χρίζουν αντιμετώπισης, όμως έστω και αυτή η μικρή προσπάθεια σε αυτό το επουσιώδες ζήτημα είναι μια ακτίδα φωτός. Ας μην την υποβιβάζουμε, λοιπόν και αυτή την μικρή προσπάθεια. Αν δεν επιθυμείς να υπογράψεις με τους πελάτες σου συμφωνητικό συνεργασίας είναι απόλυτα κατανοητό, όμως προσωπικά θεωρώ ότι μια επαγγελματική σχέση είναι καλύτερη να οριοθετείτε παρά να αποτελεί ξέφραγο αμπέλι. Μέσα από ένα συμφωνητικό μπορούν να αντιμετωπιστούν-ξεκαθαριστούν πολλά και σημαντικά προβλήματα στην σχέση μας με τις επιχειρήσεις ( πχ νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες συναλλαγές και συνυπευθυνότητα, το ζήτημα της αναμόρφωσης των εξόδων κοκ). Πέραν τούτου για αυτό είναι το forum (αυτό και άλλα ) για να προβάλλουμε τα ζητήματα που μας απασχολούν και να επιδιώκουμε να βρούμε λύσεις ( άντε να κάνουμε και κανένα αστείο).Συνοψίζοντας, αν προσέξεις πρώτα εγώ κατέκρινα την ΠΟΦΕΕ αλλά πέραν τούτου ας επιδοκιμάζουμε και τις ορθές κινήσεις. Τέλος, αν πιστεύεις οτι χρήζουν και άλλα ζητήματα συζήτηση ( που σίγουρα υπάρχουν) ας είσαι ο πρώτος που θα ξεκινήσεις να γόνιμο προβληματισμό.

Αγαπητέ Γιάννη ,

δεν ειναι θέμα αγανακτησης , απλά δεν θεωρώ ορθή την κίνηση της ομοσπονδίας ,

οπότε δεν μπορώ να την επικροτήσω.

Δεν εχω σκοπό να υποβιβάσω καμμία προσπαθεια,

απλά δεν θεωρώ την συγκεκριμένη προσπάθεια ώς αχτίδα φωτός

για έναν κλαδο ο οποίος είναι όντως ξέφραγο αμπέλι.

Αυτο που περιμένω απο την ομοσπονδία , απο το επιμέλητηριο ,

απο όλους τους φορείς είναι το να ασχοληθούν με τα φλέγοντα ζητήματα

και όχι με την συνταξη σύμβασης.

Τους λόγους τους έχω ήδη αναφέρει .

Αφου έχουμε λυσεί όλα μας τα προβλήματα ώς κλάδος ,

βρήκαμε χρόνο ώστε να φτιαξουμε την συμβαση παροχής ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ υπηρεσιών.

Τελειωσαμε με τον κωδικα δεοντολογίας , τελειώσαμε με τις πιστοποιήσεις , τελειώσαμε με τον έλεγχο των αδειών , τα φτιάξαμε όλα και ειπαμε να καλύψουμε τον κλάδο με σύμβαση.

Απορώ τι κόψιμο μας εχει πιάσει με αυτή την σύμβαση , λές και ασχολουμαστε με το πιο απλοϊκό επάγγελμα του κόσμου το οποίο δεν έχει σχέση με πολυνομία και γραφειοκρατία.

Το μόνο σίγουρο για εμένα είναι , το ότι όσο περισσότερη ανάλυση θα προσπαθειτε να δινετε στις ............ ανεξαρτητες υπηρεσιες μας και τις υποχρεώσεις που απορρέουν απο τις υπηρεσίες αυτές , τοσο πιο πολύ θα περιπλέκεται η σύμβαση.

Εδω μιλάμε για εκατοντάδες Νόμους και εκατοντάδες χιλιάδες απο αποφάσεις , ερμηνείες και απαντήσεις οι οποίες ερμηνεύουν τους Νόμους.

Συγνώμη για την αντίδραση άλλα είναι μερικά πράγματα

τα οποία ειλικρινα δεν τα καταλαβαίνω.

Αυτή είναι η άποψη μου , θεωρώ ότι η σύμβαση είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να απασχολεί στην παρούσα φαση τους φορείς του κλάδου. Για να μην πώ, πως εκτός απο αχρείαστη , στην παρουσα χρονική στιγμή μπορεί να χαρακτηριστεί και επικίνδυνα δεσμευτική.

Να ρωτήσω ακόμα,μπορεί να διασφαλίσει κάποιος απο τους συντάκτες του σχεδίου της σύμβασης ότι δεν έχει κενά και ότι μπορεί ανεπιφύλακτα να την υπογράψουν οι συνάδελφοι. ????Αν δεν συμφωνούμε δεν πειράζει , εξάλλου δεν ειναι και η πρώτη φορά .

Ολα αυτά σε μια εποχή που η αβεβαιότητα ακόμα και για την συμπλήρωση

μιας απλής φορολογικής δήλωσης είναι δεδομένη ,

τι σύμβαση να υπογράψουμε. ?????

Με τον καινουργιο φορολογικό Νομο και τις εκατοντάδες ΠΟΛ που θα ακολουθήσουν μπορεί να ανατραπεί το σημερινό σκηνικό .

Περιμένουμε ακόμα να εκδοθούν μερικές δεκάδες ΠΟΛ του 3842 για την ερμηνεια βασικότατων θεμάτων , τι να πρωτοθυμηθεί κανείς.

Αυτη ειναι η δική μου άποψη φίλε Γιάννη ,

καταλαβαινω απόλυτα το σκεπτικό σου αλλα θεωρω αδύνατο το να οριοθετήσουμε

τα επαγγελματικα μας δεδομένα με την υπογραφή μιας σύμβασης.

Πόσο μάλλον, το να συνδέσουμε την δική μας δουλειά π.χ με την όποια τυχόν νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες συναλλαγές των πελατών μας.

Αυτη φίλε μου δεν θα είναι σύμβαση , θα είναι τόμος ολόκληρος.

Υ.Γ Σε περιπτώσεις που θεωρώ πως χρειάζεται , υπογραφω με τον πελάτη σύμβαση έργου , αυτό όχι τώρα αλλα εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ασε που και αυτο την δεδομενη χρονικη στιγμή δεν ξερω κατα πόσο μπορεί να λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κατανοητό ότι ειδικά στις μικρές κοινώνιες υπάρχει και η διαπροσωπική σχέση , παρόλα αυτά όμως και επειδή και οι καιροί είναι δύσκολοι και πονηροί έχω να σας πω το εξής , σε ποίον θα τα ρίξουν άραγε στην υποψία και μόνο της στραβής ???? Ναι γειά σου , στο Λογιστή και δεν θα σκεφτούν καθόλου αν είσαι φίλος ή αν τους έχει σώσει ή όποτε σε χρειάστηκαν ήσουν εκεί .

Επειδή λοιπόν δεν θέλω να χαλάω τη ζαχαρένια μου για κανένα και ας είναι και κολλητός προτιμώ να οριοθετώ τις (επαγγελματικές)σχέσεις με το ιδ.συμφωνητικό (που εννοείτε ότι δεν είναι υποχρεωτικό) αλλά και να έχω καθαρές συναλλάγες . Εννοείτε ότι τη δουλειά μου θα τη κάνω όσο επαγγελματικότερα μπορώ .

Τουλάχιστον να έχω τη συνείδηση μου ήσυχη , είναι δεν είναι ισχυρό σαν υπερασπιστικό εργαλείο .

Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί πολλοί φίλοι έχετε τόσο αρνητική γνώμη για το συμφωνητικό , από όσο θυμάμαι το καιρό που είμαστε μέλη στο φόρουμ η συζύτηση υπάρχει τουλάχιστον από το 2004 δεν είναι τωρινό φρούτο δηλαδή απλά πιστεύω ότι οι συνθήκες πλέον τον καθιστούν αναγκαίο διότι και εγώ παρότι ήθελα να το κάναμε από παλιά ήμουν και επιφυλακτικός . Δε διαφωνώ ότι το συμφωνητικό δεν είναι το το πρώτο θέμα για συζήτηση αλλά δεν είναι και αμελητέο, επαναλμβάνω με τις συνθήκες που πλέον δημιουργούνται στο τομέα της συνυπευθηνότητας .

Πάμε λοιπόν πολυαγαπημένε μου Φίλε,

ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Σημαντική διευκρίνιση: " Το παρόν σχέδιο έχει συνταχθεί με σκοπό την κατά το δυνατόν ομοιόμορφη συμπεριφορά του κλάδου και τη διευκόλυνση των συναδέλφων. Εξυπακούεται ότι το περιεχόμενο του σχεδίου δεν είναι δεσμευτικό και ότι κάθε συνάδελφος οφείλει, με δική του ευθύνη, να προσαρμόσει τους όρους του σχεδίου ή να τους απαλείψει ή να προσθέσει δικούς του όρους, ανάλογα με τις προσωπικές του συνθήκες και συμφωνίες εργασίας".

Στ...................................σήμερα.....................................ημέρα........................, υπέγραψαν την παρούσα σύμβαση και συμβάλλονται:

α) η Επιχείρηση με την επωνυμία.....................................με έδρα επί της οδού..........................................................του Δήμου.............................. και αντικείμενο εργασιών...................................................................., η οποία νόμιμα εκπροσωπείται από τον /την .............................................................που εφεξής και χάριν συντομίας θα αποκαλείται «Επιχείρηση» και

β) ο/η κ..................... με έδρα επί της οδού...................................... στον Δήμο ......................... με Α.Δ.Τ..................και Α.Φ.Μ...................Επάγγελμα/αντικείμενο εργασιών Λογιστής-Φοροτεχνικός, που εφεξής και χάριν συντομίας θα αποκαλείται « Λ/Φ»

Οι πιο πάνω συμβαλλόμενοι συμφωνούν και συναποδέχονται τα ακόλουθα:

Άρθρο 1:- Γνώση των σχετικών διατάξεων

Οι συμβαλλόμενοι δηλώνουν ότι γνωρίζουν το φορολογικό και εργατικό ή ασφαλιστικό δίκαιο, που καθορίζει το πλαίσιο των ευθυνών και υποχρεώσεων, με βάση την ιδιότητα του καθενός στην παρούσα σύμβαση. Προς τούτο γίνεται ειδικότερη μνεία στις νέες διατάξεις για το Επάγγελμα του Λ/Φ, και τις υποχρεώσεις και ευθύνες όσον αφορά τα δικαιώματα της Αδείας του, τον ηλεκτρονικό τρόπο υποβολής των δηλώσεων εφεξής καθώς και την υποχρέωση φορολογικής αναμόρφωσης του φορολογητέου εισοδήματος με τις δαπάνες που σύμφωνα με ρητές διατάξεις του νόμου δεν εκπίπτονται.

Άρθρο 2: Εφαρμογή και δέσμευση των διατάξεων στο περιεχόμενο της παρούσας σύμβασης.

Οι συμβαλλόμενοι αφού έλαβαν υπόψη τους, τις κατά το προηγούμενο άρθρο υποχρεωτικές και δεσμευτικές διατάξεις, συμφωνούν ρητά και αποδέχονται ανεπιφύλακτα ότι όλοι οι όροι και οι ειδικότερες συμφωνίες της παρούσας σύμβασης, διέπονται από τις διατάξεις αυτές και σε καμία περίπτωση τα συμβαλλόμενα μέρη ?? μπορούν να επικαλεστούν άγνοια, ή παρανόηση αυτών.

Βρές μου ένα συνάδελφο σε ολόκληρη την Ελλάδα και ένα επιχειρηματία σε ολοκληρη την Ελλάδα που να έχει πλήρη γνώση του φορολογικού, του εργατικού και του ασφαλιστικού δικαιου, με βάση την ιδιότητα του καθενός, καθώς και των διατάξεων που διέπουν τα παραπάνω και που δεν θα επικαλεστούν άγνοια η παρανόηση αυτών σε καμία περίπτωση.

Παρόλο που λείπει ένα (δεν) μεταξύ της λέξης... μέρη... και της λέξης... μπορούν... στην προτελευταία γραμμη του αρθρου 2 του σχεδιου της σύμβασης , θα σε παρακαλουσα να μου βρείς αυτους τους δύο ανθρώπους , η μαλλον ηλεκτρονικές μηχανές , διότι άνθρωπος δεν νομίζω να υπάρχει με αυτές τις ικανότητες.

Άρθρο 3: Προσόντα- προϋποθέσεις- δεδομένα.

Ο «Λ/Φ» είναι κάτοχος Ειδικής Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος Λογιστή –Φοροτεχνικού…….Τάξης (σύμφωνα με τον Ν.2515/1997 και το Π.Δ. 340/1998) η οποία έχει αριθμό………..

Επίσης έχει προβεί (ή έχει όλες τις προϋποθέσεις που απαιτεί ο Ν.3842/10 (άρ.17 παρ.8) ) στην/για απόκτηση ψηφιακής υπογραφής ώστε να έχει πλήρη πρόσβαση ως Λ/Φ στις υπηρεσίες του TaxisNet.

Η «Επιχείρηση» τηρεί βιβλία …. κατηγορίας και πρέπει να υποβάλλει τις κάθε είδους δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος, Φ.Π.Α. και παρακρατούμενων φόρων μέσω Πιστοποιημένου Λογιστή - Φοροτεχνικού.

Πες μου τί ενέργειες πρέπει να κάνει ο πελάτης που θέλει να διασφαλίσει ότι η άδεια του λογιστή που θέλει να συνεργαστεί δεν είναι πλαστή και σε ποιό όργανο πρέπει να απευθυνθεί.

Άρθρο 4: Αντικείμενο έργου

Προσοχή: η περιγραφή που παρατίθεται εδώ είναι μεν αντιπροσωπευτική στο μεγαλύτερο μέρος των περιπτώσεων, αλλά είναι εντελώς ενδεικτική. Συνεπώς θα προσαρμόζεται ανάλογα με το κατά περίπτωση είδος υπηρεσιών. Π.χ όταν πρόκειται μόνο για επίβλεψη, ή όταν πρόκειται και για επίβλεψη και για τήρηση εξ ολοκλήρου του λογιστηρίου με προσωπικό του γραφείου πού θα επισκέπτεται την επιχείρηση και θα εκτελεί επί τόπου εργασίες. Η παράθεση των εργασιών είναι αναγκαία ώστε να αποφεύγεται η περίπτωση που «ο Λογιστής τα κάνει όλα με την ίδια αμοιβή» και φυσικά μπορεί να γίνει συγκεντρωτική ή περιληπτική αναφορά κατά την κρίση του κάθε Συναδέλφου

Η «Επιχείρηση» αναθέτει και ο « Λ/Φ» αναλαμβάνει να εκτελεί τις ακόλουθες Λογιστικές και Φοροτεχνικές εργασίες:

1) να κατευθύνει και να παρακολουθεί την εφαρμογή του όλου λογιστικού συστήματος της επιχείρησης, έχοντας την εποπτεία-επίβλεψη αυτού.

2) να τηρεί ορθά τα από τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων προβλεπόμενα λογιστικά βιβλία, με μηχανογραφικό, χειρόγραφο ή μεικτό τρόπο {αναγράφεται ότι ισχύει} και να εξασφαλίζει την εμπρόθεσμη καταχώρηση των στοιχείων και ενημέρωση.

3) να καταρτίζει και να υπογράφει τις οικονομικές καταστάσεις, ισολογισμό και αποτελέσματα χρήσης εφόσον η «Επιχείρηση», έχει τέτοια υποχρέωση.

4) να συντάσσει, υπογράφει και υποβάλλει, κατά περίπτωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. ή στο σύστημα των ηλεκτρονικών υπηρεσιών TaxisNet τις κάθε είδους φορολογικές δηλώσεις της «Επιχείρησης», η οποία ως πιστοποιημένη «χρήστης ηλεκτρονικών υπηρεσιών», τον έχει εξουσιοδοτήσει, γεγονός το οποίο επιβεβαιώνεται και με την παρούσα σύμβαση. Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά: τις περιοδικές δηλώσεις του Φ.Π.Α. και παρακρατούμενων φόρων, τις ετήσιες φορολογικές δηλώσεις εισοδήματος, της εκκαθαριστικής Φ.Π.Α., τις περιοδικές και οριστικές δηλώσεις των παρακρατούμενων φόρων κ.λ.π.

5) να καλύπτει και να διεκπεραιώνει όλες τις υποχρεώσεις της «Επιχείρησης» που απορρέουν από την απασχόληση των εργαζομένων και την συναφή με αυτή εργατική και ασφαλιστική νομοθεσία, όπως προσλήψεις, απολύσεις, σύνταξη, μισθολογικών καταστάσεων, υποβολή Α.Π.Δ. στο ΙΚΑ, υποβολή καταστάσεων προσωπικού και λοιπών συμβάσεων στον Ο.Α.Ε.Δ και στην επιθεώρηση εργασίας .

6) να υποβάλει στο μητρώο της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. ή μέσω Taxisnet τις κάθε είδους μεταβολές της «Επιχείρησης».

7) να συντάσσει και υποβάλλει τις προβλεπόμενες από τις σχετικές διατάξεις νόμων, καταστάσεις ηλεκτρονικά ή χειρόγραφα, όπως Συγκεντρωτικές καταστάσεις τιμολογίων, Οριστικές καταστάσεις αμοιβών Μισθωτών Υπηρεσιών, Αμοιβών Ελευθέρων Επαγγελματιών, Αμοιβών εξ Εμπορικών Επιχειρήσεων που προβλέπει ο Ν.3842/10.

8) να παρέχει συμβουλευτική υποστήριξη στην επιχείρηση σε θέματα λογιστικά, φορολογικά, και εργατικής νομοθεσίας (και εφόσον του ζητηθεί σε θέματα χρηματοοικονομικά).

9) να παρέχει γραπτά ή προφορικά, σε τακτά διαστήματα, σύμφωνα με την πληροφόρηση που θα αντλείται από τα λογιστικά βιβλία, ενημέρωση για την εξέλιξη των οικονομικών στοιχείων, όπως έσοδα - έξοδα, και έγκαιρα τις πληρωτέες υποχρεώσεις φόρων, εισφορών, κ.λ.π. ώστε να είναι δυνατή η εμπρόθεσμη πληρωμή των φόρων με ευθύνη και ενέργεια της «επιχείρησης» με τον εκάστοτε ισχύοντα τρόπο.

Εδω μην μου πείς τίποτα , θα σου πώ εγώ , αντικειμενο έργου απροσδιόριστο τουλάχιστον μέχρι την ψηφιση του νεου φορολογικου.

Άρθρο 5: Χρονική Περίοδος Εκτέλεσης της Εργασίας – Αμοιβή.

Από την φύση και τα περιεχόμενο των πιο πάνω ανατεθεισών εργασιών, προκειμένου να ολοκληρωθούν ως ενιαίο σύνολο και ενότητα, πρόκειται για συνεχόμενη παροχή ανεξαρτήτων υπηρεσιών-έργου, με ετήσια περίοδο αναφοράς.

Ως εκ του λόγου αυτού αντίστοιχα ορίζεται και η διάρκεια της παρούσας σύμβασης. Συγκεκριμένα ορίζεται για …. διαχειριστικές περιόδους της «Επιχείρησης», ήτοι 2011, 2012…….. , που αντιστοιχούν και στα ημερολογιακά έτη. Η σύμβαση αυτή δύναται να ανανεώνεται αυτομάτως και για κάθε επόμενη διαχειριστική περίοδο.

Αντίστοιχα η ετήσια αμοιβή συμφωνείται:

Για την τρέχουσα χρήση μέχρι 31-12-2011, στο ποσό……….ευρώ.

Για την επόμενη χρήση 1/1/2012 μέχρι 31-12-2012 στο ποσό……..ευρώ.

Στο ποσό της αμοιβής αφενός προστίθεται ο αναλογών Φ.Π.Α. (σήμερα 23%), και αφετέρου παρακρατείται, για απόδοση από την «Επιχείρηση», φόρος εισοδήματος (σήμερα 20%), εφόσον η παρακράτηση προβλέπεται.

Η κατά τα πιο πάνω συμφωνηθείσα αμοιβή δύναται θα καταβάλλεται τμηματικά ισομερώς κατανεμημένη σε 4 (τέσσερα) τρίμηνα { μπορεί να ορισθεί τμηματική καταβολή ανά μήνα ή ανά δίμηνο ή ανά τρίμηνο ή ανά εξάμηνο} μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα κάθε τριμήνου, με την λήξη του οποίου καθίσταται απαιτητό το μέρος της ετήσιας αμοιβής.

Ρητά συμφωνείται ότι η ανωτέρω αμοιβή είναι εύλογη και αντιστοιχεί στο βαθμό πολυπλοκότητας της εργασίας, στο απαιτούμενο επίπεδο προσόντων και εμπειρίας και στον εκτιμηθέντα απαιτούμενο χρόνο ωρών εργασίας. Επίσης συμφωνείται ρητά ότι κατά την εκτέλεση των κατά τα πιο πάνω λογιστικό-φοροτεχνικών εργασιών ο « Λ/Φ», διατηρεί ελευθερία ενέργειας καθορίζοντας τον τόπο, τον χρόνο και τρόπο παροχής της εργασίας του και ότι οι συμβαλλόμενοι συνδέονται με σχέση Ανεξάρτητων Υπηρεσιών και δεν εγκαθιδρύεται μεταξύ τους οποιαδήποτε σχέση παροχής εξαρτημένων υπηρεσιών ή σχέση εξαρτημένης εργασίας.

Κατά την εκτέλεση του έργου του ο «Λ/Φ» δύναται να χρησιμοποιεί τις εγκαταστάσεις και την υλικοτεχνική υποδομή της «Επιχείρησης».

Οι αναφερόμενες στο άρθρο 4 της παρούσας σύμβασης επαγγελματικές υπηρεσίες, μπορούν να παρασχεθούν από τον «Λ/Φ»,ή και από εξουσιοδοτημένους από αυτόν συνεργάτες, ή βοηθούς. Έχει όμως την ευθύνη για την εργασία που εκτέλεσαν οι συνεργάτες ή βοηθοί του, τους οποίους υποχρεούται να επιβλέπει και να αναθέτει σε αυτούς μόνο τις εργασίες που είναι σε θέση να εκτελέσουν ικανοποιητικά βάσει της Άδειας Λ/Φ που αυτοί κατέχουν.

Κατά την είσπραξη της αμοιβής σύμφωνα με τα παραπάνω, εκδίδεται από τον «Λ/Φ» το οικείο φορολογικό στοιχείο που προβλέπεται από τον Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/92). Ο χρόνος εξόφλησης του εκδοθέντος φορολογικού στοιχείου ορίζεται σε 15 [ή 30] {κατά βούληση ή συμφωνία} ημέρες από την έκδοση του φορολογικού στοιχείου και έχουν ισχύ οι διατάξεις του Π.Δ.166/2003 με το οποίο εφαρμόσθηκε η Οδηγία 2000/35/ΕΚ στο Ελληνικό Δίκαιο.

Αντε εσυ να ζητήσεις αύξηση αν κατα την διάρκεια του έτους πολλαπλασιαστεί ο χρόνος σου για οποιονδήποτε λόγο, λέω εγώ τώρα.

Άρθρο 6: Λοιπές συμφωνίες- όροι:

6.1. Ο «Λ/Φ», οφείλει να παρέχει τις επαγγελματικές υπηρεσίες του κατά τρόπο αντικειμενικό που να διασφαλίζει τη νομιμότητα στην παροχή των υπηρεσιών του και την εγκυρότητα της εκφραζόμενης απ΄ αυτόν επαγγελματικής γνώμης. Προς τούτο είναι υποχρεωμένος, να γνωρίζει και να τηρεί τη Λογιστική και Φορολογική Νομοθεσία αλλά και κάθε Νόμο που αφορά στο επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού. Παράλληλα με τις διατάξεις της εθνικής νομοθεσίας είναι υποχρεωμένος, να γνωρίζει και να τηρεί και τον Κώδικα Δεοντολογίας των Πιστοποιημένων Λογιστών - Φοροτεχνικών.

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει τον Κώδικα Δεοντολογίας των Πιστοποιημένων Λογιστών - Φοροτεχνικών να μου εξηγήσει, πώς η παράγραφος 6.1 μπορεί να συνδιαστεί με την απλότητα της μοναδικής ευθύνης που προκύπτει απο την παραγραφο 6.2 και που είναι ΜΟΝΟ η ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία καθώς και η συμφωνια των δηλώσεων με τα βιβλία.

6.2. Κατά την εκτέλεση των παραπάνω καθηκόντων του, ο « Λ/Φ», είναι υπεύθυνος μόνο για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία, και για την ακρίβεια των δηλώσεων ως προς τη συμφωνία αυτών με τα φορολογικά και οικονομικά δεδομένα που προκύπτουν από τα τηρούμενα βιβλία.

Αυτό γίνεται αμοιβαία δεσμευτικό και από το γεγονός, ότι αφενός οι συναλλαγές, που αφορούν τα εκδοθέντα και ληφθέντα στοιχεία και αφετέρου η έκδοση, η συλλογή, η εγκυρότητα και ο έλεγχος της ακρίβειας και της ουσίας των παραδιδομένων για καταχώρηση φορολογικών αυτών στοιχείων, ανήκει στην αποκλειστική αρμοδιότητα και ευθύνη της «Επιχείρησης».

Επειδή κουράστηκα , ζαλίστηκα και εχω ξεχασει και τα γυαλιά στο σπίτι θα σταματήσω την γκρίνια.

Απλά φίλε μου θα σε παρακαλέσω να μην υπογραψεις καμμία σύμβαση παροχής υπηρεσιών , αν πρωτα δεν την έχεις τσεκάρει 500 φορές.

Τουλάχιστον μην το κάνεις μέχρι να γνωριστούμε και απο κοντά. :D

Τα παρακάτω ανέλυσε τα μόνος σου :( :(

6.3. Η «Επιχείρηση» υποχρεούται να χορηγεί και να παραδίδει εμπρόθεσμα και με κάθε επιμέλεια στον «Λ/Φ», τα κάθε είδους λογιστικά και φορολογικά στοιχεία και παραστατικά που εκδίδει και παραλαμβάνει για τις εν γένει συναλλαγές της, τα οποία είναι αναγκαία, για την ορθή εκτέλεση των ανατιθεμένων σε αυτόν εργασιών.

6.4. Η «Επιχείρηση» οφείλει να διευκολύνει τον «Λ/Φ» στην φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων, με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται φορολογικά, την οποία ο «Λ/Φ» έχει ρητή, από το νόμο, ευθύνη και υποχρέωση να κάνει με την υποβολή και υπογραφή της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος της «Επιχείρησης».

6.5. Η «Επιχείρηση» οφείλει να μεριμνά για την ορθή και έγκαιρη απόδοση φόρων, τελών, εισφορών και λοιπών εν γένει υποχρεώσεων, με βάση τις δηλώσεις και τα στοιχεία των βιβλίων αναγνωρίζοντας ότι ο «Λ/Φ», με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος οφείλει, από το νόμο, να δηλώσει αν κατά τη διαρρεύσασα διαχειριστική περίοδο έχουν υποβληθεί ορθά, ή δεν έχουν υποβληθεί και πληρωθεί, όλες οι δηλώσεις απόδοσης έμμεσων και παρακρατούμενων φόρων.

6.6. Ο «Λ/Φ», υπό τα πιο πάνω δεδομένα, οφείλει να επιδεικνύει την επιμέλεια του συνετού επαγγελματία περί την εκτέλεση των εργασιών που του ανέθεσε η «Επιχείρηση», άλλως ευθύνεται έναντι αυτής για τις κάθε είδους φορολογικές και λοιπές επιβαρύνσεις που προέκυψαν από αποδεδειγμένη υπαιτιότητα του. Στην περίπτωση αυτή ο ζημιωθείς υποχρεούται να αποδείξει τη ζημία και την αιτιώδη συνάφεια μεταξύ της παροχής της υπηρεσίας και της ζημίας. Σε κάθε περίπτωση πάντως η υποχρέωση αποκατάστασης αφορά μόνον τυχόν αποδεδειγμένη θετική ζημία.

Άρθρο 7: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ της ΣΥΜΒΑΣΗΣ

7.1.. Η παρούσα σύμβαση πριν από τη λήξη του ορισμένου χρονικού διαστήματος ή πριν από την εκτέλεση ή αποπεράτωση του ορισμένου έργου, δύναται να καταγγελθεί μόνον για σπουδαίο λόγο από τα μέρη , σύμφωνα με το άρθρο 672 του Αστικού Κώδικα η δε καταγγελία θα πραγματοποιείται με έγγραφη γνωστοποίηση του έτερου συμβαλλόμενου ….ημέρες πριν από την επέλευση των αποτελεσμάτων της.

7.2. Ο «Λ/Φ», υποχρεούται σε εύλογη αποζημίωση στην «Επιχείρηση», για ανεκτέλεστο τμήμα του έργου που τυχόν εγκαταλείπει χωρίς αιτία και χωρίς να την ειδοποιήσει κατά τα ανωτέρω υπό 7.1. προβλεπόμενα εφόσον αναλογικά έχει ήδη εξοφληθεί για τις εργασίες αυτές. Δεν οφείλει αποζημίωση στην «Επιχείρηση» εφόσον η μη εκτέλεση του έργου οφείλεται στην μη παροχή ή την παροχή ελλιπών ή εσφαλμένων ή ανακριβών στοιχείων από την «Επιχείρηση».

7.3. Αιτία καταγγελίας αποτελεί ιδίως για μεν τον «Λ/Φ» αποτελούν εναλλακτικά ή σορευτικά: α) η μη τήρηση των όρων του άρθρου 6 από την «Επιχείρηση», β) η μη καταβολή της αμοιβής του για ένα τρίμηνο {ορίζεται κατά βούληση} και γ) η ύπαρξη υποχρεώσης για εκτέλεση από τον «Λ/Φ» εργασιών πέραν των ορίων της Αδείας του, για δε την «Επιχείρηση» η υπερβολική μείωση ή διακοπή των εργασιών της .

7.4. Σε οποιαδήποτε περίπτωση καταγγελίας της μεταξύ των σύμβασης η «Επιχείρηση» θα οφείλει να καταβάλει την αμοιβή του «Λ/Φ» που αντιστοιχεί αναλογικά στο έργο που έχει ολοκληρωθεί μέχρι την ημέρα της καταγγελίας.

7.5. Σε ότι αφορά τον τρόπο κατάθεσης της παρούσας σύμβασης στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. που προβλέπουν οι διατάξεις της παραγράφου 16 του άρθρου 8 του Ν. 1882/1990, όπως ισχύουν, έχουν εφαρμογή οι σχετικές αποφ. του Υπ. Οικ. (σχ. εγκ. πολ. 1270/16-11-2000)

Κατά τα λοιπά διέπεται από την καλή πίστη των μερών και ισχύει μέχρι τη σύνταξη νέας σύμβασης.

7.6. Καθώς ο «Λ/Φ» υποχρεούται από σήμερα να παρέχει τις υπηρεσίες που συμφωνήθηκαν η «Επιχείρηση» παραιτείται από το δικαίωμα υπαναχώρησης στην εντολή που παρέχει στον «Λ/Φ».

-Η τροποποίηση των όρων του συμφωνητικού αυτού, που όλοι θεωρούνται ουσιώδεις, θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο γραπτά. Κάθε άλλο αποδεικτικό μέσο αποκλείεται.

-Παράλειψη οποιουδήποτε των συμβαλλομένων να απαιτήσει την ακριβή τήρηση των όρων της παρούσας ή να κάνει χρήση των δικαιωμάτων του που απορρέουν από αυτό, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ως παραίτηση από αυτά.

-Τυχόν ακυρότητα μέρους της σύμβασης δεν επιφέρει ακυρότητα του συνόλου αυτής η οποία εξακολουθεί να ισχύει.

-Για τυχόν θέματα που σχετίζονται με το αντικείμενο της παρούσας και δεν ρυθμίζονται ρητά από αυτό, ισχύουν οι αντίστοιχες διατάξεις του εκάστοτε ισχύοντος σχετικού νομικού πλαισίου εν γένει.

- Για την επίλυση οποιαδήποτε διαφοράς, αρμόδια ορίζονται τα Δικαστήρια της ………….

Το παρόν υπογράφεται σε τέσσερα (4) αντίτυπα, το κάθε μέρος λαμβάνει από ένα, το κατατίθεται στις αρμόδιες Δ.Ο.Υ. των συμβαλλομένων.

«Για την ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ» «Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ, να αναφερω απλά πως δεν εχω καμμία προθεση, όπως δεν έχω και τις νομικές γνώσεις για να "κρίνω" την δουλεια κανενός και σέβομαι τον χρόνο που έχει αναλλωθεί για το έργο αυτό.

Οι αναφορές μου έχουν να κάνουν με το απροσδιοριστο που περιβαλλει τον κλάδο μας και το κατα πόσο αυτό μπορεί να καλυφθεί μεσα απο μια σύμβαση.

Θα ζητησω προκαταβολικά συγγνώμη σε περίπτωση που κάποιος έχει παρεξηγηθεί.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, κάπου πρέπει να αναγραφεί- προβλευθεί ότι η επιχείρηση είναι πλήρως ενήμερη από τον Λ/Φ για την ισχύουσα Φορολογική Νομοθεσία μετά τον ν.3842/2010, της ΠΟΛ. αυτού ,και το νέο φορολογικό νομοσχέδιο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με όλα όσα λέει ο DAS δηλαδή θα έχω κάποιον που δεν με πληρώνει θα του έχω κόψει απόδειξη θα έχω πληρώσει το ΦΠΑ και σε τυχόν λάθος μου ( η μάλλον λάθος του ) να μου τα φορτώνει και να μου λέει πως είμαι υπεύθυνος βάση της σύμβασης και θα με πάει στα δικαστήρια .

παράδειγμα

Πελάτης ( β κατηγορίας ) μου φέρνει στις 15/2/11 τιμολόγιο που αφορά την 20/10/10 εάν γίνει εκπρόθεσμη καταχώρηση έχει πρόστιμο οκ? εάν ο έλεγχος γίνει σε 4 χρόνια ποιος θα θυμάται εάν φταίει αυτός η ο λογιστής ? και πες ότι θα σου υπογράψει υ/δ για το πότε στο έφερε , μα εσύ σαν λογιστής δεν έχεις υπογράψει σύμβαση που λες πως ξέρεις όλους τους νόμους? οπότε κάνεις κάτι παράνομο εν γνώση σου ??

και άντε να σας κάνω την χάρη και να κάνω τροποποιητικά φπα και εκκαθαριστική και να το καταχωρήσω στην ημερομηνία του , μα δεν θα ακυρώσω τα ήδη εκτυπωμένα βιβλία ? άρα θα έχω πρόστιμο για εκπρόθεσμη εκτύπωση βιβλίου ( αφού θα ακυρωθεί 10ος-11ος-12ος ) και θα εκτυπωθεί μετά τον 1ο-2011 ?

θα μου πεις

6.3. Η «Επιχείρηση» υποχρεούται να χορηγεί και να παραδίδει εμπρόθεσμα και με κάθε επιμέλεια στον «Λ/Φ», τα κάθε είδους λογιστικά και φορολογικά στοιχεία και παραστατικά που εκδίδει και παραλαμβάνει για τις εν γένει συναλλαγές της, τα οποία είναι αναγκαία, για την ορθή εκτέλεση των ανατιθεμένων σε αυτόν εργασιών.

Ναι αλλά δεν θα έχω υπογράψει και το ποιο κάτω ?

Η «Επιχείρηση» αναθέτει και ο « Λ/Φ» αναλαμβάνει να εκτελεί τις ακόλουθες Λογιστικές και Φοροτεχνικές εργασίες:

2) να τηρεί ορθά τα από τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων προβλεπόμενα λογιστικά βιβλία, με μηχανογραφικό, χειρόγραφο ή μεικτό τρόπο {αναγράφεται ότι ισχύει} και να εξασφαλίζει την εμπρόθεσμη καταχώρηση των στοιχείων και ενημέρωση

1 Οι συμβαλλόμενοι δηλώνουν ότι γνωρίζουν το φορολογικό και εργατικό ή ασφαλιστικό δίκαιο, που καθορίζει το πλαίσιο των ευθυνών και υποχρεώσεων, με βάση την ιδιότητα του καθενός στην παρούσα σύμβαση. Προς τούτο γίνεται ειδικότερη μνεία στις νέες διατάξεις για το Επάγγελμα του Λ/Φ, και τις υποχρεώσεις και ευθύνες όσον αφορά τα δικαιώματα της Αδείας του, τον ηλεκτρονικό τρόπο υποβολής των δηλώσεων εφεξής καθώς και την υποχρέωση φορολογικής αναμόρφωσης του φορολογητέου εισοδήματος με τις δαπάνες που σύμφωνα με ρητές διατάξεις του νόμου δεν εκπίπτονται.

το παράδειγμα μου είναι ατυχές και βλακώδες γιατί σκεπτόμενοι έτσι οι πελάτες μας θα μας τρέχουν στα δικαστήρια και ας μην δικαιωθούν ποτέ .

Είχα ζαλίσει το κεφάλι μου αρκετό καιρό με την σύμβαση , έχω όμως άλλα προβλήματα να ασχοληθώ , θα πρότεινα όμως να μπει και η ποιο κάτω παράγραφος για να τελειώνουμε για όποιον θέλει να την φτιάξη εγώ θα απέχω προς το παρόν

Μετά την παραλαβή των θεωρημένων εκτυπώσεων του εκάστοτε μήνα και το αργότερο έως (1) μήνα μετά , δύναται η επιχείρηση να προβάλει αντιρρήσεις ως προς την ορθότητα των κινήσεων , διαφορετικά δεσμεύεται ως προς την ορθότητα αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρειος Πάγος 1901/2008

Στο πεδίο εφαρμογής του εμπίπτουν και οι παρεχόμενες από λογιστή υπηρεσίες, (τήρηση των κατά νόμο λογιστικών βιβλίων και στοιχείων, κατά νόμο ενημέρωση αυτών, υποβολή αυτών στις αρμόδιες οικονομικές υπηρεσίες κλπ) όταν αυτές παρέχονται στο πλαίσιο της επαγγελματικής του δραστηριότητας, κατά τρόπο ανεξάρτητο, δεν υπόκειται δηλαδή ο παρέχων τις υπηρεσίες λογιστής σε συγκεκριμένες υποδείξεις ή οδηγίες του αποδέκτη, αλλά έχει την πρωτοβουλία και την ευχέρεια, με βάση τα χορηγούμενα από των αποδέκτη στοιχεία, τηρώντας τις καθιερωμένες αρχές της λογιστικής επιστήμης, να προβαίνει στη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών. Η ανάθεση συγκεκριμένου έργου ή διεκπεραίωσης μιάς υπόθεσης στο λογιστή δεν καταλύει την ανεξαρτησία του στο μέτρο που δεν προδιαγράφονται επακριβώς τα μέσα, η μέθοδος και ο τρόπος διεκπεραίωσης.

Α.Π.1901/2008

ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ

Α2' Πολιτικό Τμήμα

ΣΥΓΚΡΟΤΗΘΗΚΕ από τους Δικαστές:Δημήτριο Δαλιάνη, Αντιπρόεδρο, Ρένα Ασημακοπούλου, Ιωάννη Ιωαννίδη, Χαράλαμπο Ζώη και Αθανάσιο Κουτρομάνο, Αρεοπαγίτες.

ΣΥΝΗΛΘΕ σε δημόσια συνεδρίαση στο Κατάστημά του, στις 13 Οκτωβρίου 2008, με την παρουσία και της γραμματέως Αικατερίνης Σιταρά, για να δικάσει την υπόθεση μεταξύ:

Της αναιρεσείουσας: Εταιρίας περιορισμένης ευθύνης με την επωνυμία "...................................." που εδρεύει στην Κέρκυρα και εκπροσωπείται νόμιμα, ο οποίος εκπροσωπήθηκε από τον πληρεξούσιο δικηγόρο του Αντώνιο Βγόντζα.

Του αναιρεσιβλήτου: Ψ, ο οποίος εκπροσωπήθηκε από τον πληρεξούσιο δικηγόρο του Αντώνιο Πεπελάση, ο οποίος ανακάλεσε την από 9-10-2008 δήλωση του άρθρου 242 παρ. 2 του Κ.Πολ.Δ. και παραστάθηκε αυτοπροσώπως.

Η ένδικη διαφορά άρχισε με την από 22-2-2001 αγωγή της ήδη αναιρεσείουσας, που κατατέθηκε στο Πολυμελές Πρωτοδικείο Κέρκυρας. Εκδόθηκαν οι αποφάσεις: 130/2003 του ίδιου Δικαστηρίου και 262/2005 του Εφετείου Κερκύρας. Την αναίρεση της τελευταίας απόφασης ζητά η αναιρεσείουσα με την από 14-2-2006 αίτησή της. Κατά τη συζήτηση της αίτησης αυτής, που εκφωνήθηκε από το πινάκιο, οι διάδικοι παραστάθηκαν όπως σημειώνεται πιο πάνω. Ο εισηγητής Αρεοπαγίτης Χαράλαμπος Ζώης ανέγνωσε την από 8-10-2007 έκθεσή του, με την οποία εισηγήθηκε την απόρριψη της κρινόμενης αίτησης αναίρεσης. Ο πληρεξούσιος της αναιρεσείουσας ζήτησε την παραδοχή της αίτησης και την καταδίκη του αντιδίκου μέρους στη δικαστική δαπάνη.

ΣΚΕΦΘΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ

Ο από το άρθρο 559 αρ.1 ΚΠολΔ προβλεπόμενος λόγος αναίρεσης για παραβίαση κανόνα ουσιαστικού δικαίου, μπορεί να έχει ως περιεχόμενο και την αιτίαση, ότι η αγωγή απορρίφθηκε ως μη νόμιμη ενώ συνέβαινε το αντίθετο, διότι το δικαστήριο της ουσίας, κατά την με βάση τα αναφερόμενα σ' αυτή πραγματικά περιστατικά αυτεπάγγελτη εφαρμογή του ουσιαστικού κανόνα δικαίου δεν εφάρμοσε ενώ έπρεπε τον κανόνα αυτό ή εφάρμοσε τον κανόνα εσφαλμένα, η δε παραβίαση εκδηλώνεται είτε με ψευδή ερμηνεία είτε με εσφαλμένη ή μη υπαγωγή (Ολ.ΑΠ 28/1998)

Περαιτέρω από τις διατάξεις των άρθρων 298,299,330 εδ.β, 914 και 932 ΑΚ προκύπτει, ότι η αδικοπρακτική ευθύνη προς αποζημίωση ή (και) προς ικανοποίηση της ηθικής βλάβης ή ψυχικής οδύνης, προϋποθέτει συμπεριφορά παράνομη και υπαίτια, επέλευση περιουσιακής ζημίας ή (και) ηθικής βλάβης και ύπαρξη αιτιώδους συνδέσμου μεταξύ της συμπεριφοράς του δράστη και της, περιουσιακού ή μη χαρακτήρα, ζημίας. Παράνομη είναι η συμπεριφορά που αντίκειται σε απαγορευτικό ή επιτακτικό κανόνα δικαίου, ο οποίος απονέμει δικαίωμα ή προστατεύει συγκεκριμένο συμφέρον του ζημιωθέντος, μπορεί δε η συμπεριφορά αυτή να συνίσταται σε θετική ενέργεια ή σε παράλειψη ορισμένης ενέργειες. Η υπαίτια ζημιογόνος πράξη ή παράλειψη, με την οποία παραβιάζεται κάποια σύμβαση, μπορεί, πέραν της αξιώσεως από τη σύμβαση, να θεμελιώσει και αξιώση από αδικοπραξία, όταν και χωρίς τη συμβατική σχέση διαπραττομένη θα ήταν παράνομη, ως αντικειμένη στο κατά το άρθρο 914 ΑΚ επιβαλλόμενο γενικό καθήκον να μη ζημιώνει κάποιος τον άλλον υπαίτια (Ολ.ΑΠ 967/1973).

Σε μια τέτοια περίπτωση υπάρχει συρροή συμβατικής και αδικοπρακτικής ευθύνης, ο δε δανειστής έχει το δικαίωμα να στηρίξει τη σχετική αξίωσή του για αποζημίωση είτε στη σύμβαση είτε στην αδικοπραξία, είτε επιβοηθητικά και στις δύο. Η παράλειψη ως όρος της αδικοπραξίας είναι παράνομη όταν ο υπαίτιος ήταν υποχρεωμένος σε πράξη από το νόμο ή τη δικαιοπραξία, είτε από την καλή πίστη, κατά την κρατούσα κοινωνική αντίληψη, που επιβάλλουν την υποχρέωση λήψεως ορισμένων μέτρων επιμέλειας για την αποφυγή πρόκλησης ζημίας σε έννομα αγαθά τρίτων.

Εξ άλλου στη σύμβαση εργασίας (άρθρ. 648 ΑΚ) τα μέρη αποβλέπουν στην εργασία του μισθωτού καθεαυτή. Περαιτέρω, από το συνδυασμό των διατάξεων των άρθρ. 648, 652 ΑΚ και 6 του Ν. 765/1943 που κυρώθηκε με την ΠΥΣ 324/1946 και διατηρήθηκε σε ισχύ με το άρθρ. 38 Εισ.Ν.ΑΚ προκύπτει ότι σύμβαση εξηρτημένης εργασίας υπάρχει όταν ο μισθωτός υπόκειται κατά την εκτέλεση της εργασίας του ιδίως ως προς τον τόπο, τον χρόνο και τον τρόπο αυτής, στην εποπτεία και στις δεσμευτικές οδηγίες του εργοδότη, ενώ η ελευθερία του μισθωτού περί την εκτέλεση της εργασίας, που απορρέει σε ορισμένες περιπτώσεις από τη φύση της συγκεκριμένης εργασίας, δεν αποκρούει τον εξαρτημένο χαρακτήρα της εργασιακής σχέσεως. Αντίθετα σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών, στην οποία δεν εφαρμόζονται διατάξεις του εργατικού δικαίου, υφίσταται όταν εκείνος που παρέχει την εργασία δεν υποβάλλεται στον έλεγχο και την εποπτεία του εργοδότου αναφορικά με το χρόνο, τόπο και τρόπο παροχής της εργασίας που του έχει ανατεθεί. Περαιτέρω 1) Κατά την παρ. 2 της 146/1984 αποφάσεως του Δ.Δ.Δ.Δ Αθηνών "Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και βοηθών λογιστών όλης της Χώρας", που κηρύχθηκε εκτελεστή με την απόφαση του Υπουργού Εργασίας 10262/1985 (ΦΕΚ Β' 17), "λογιστής θεωρείται: α)αυτός που υπεύθυνα κατευθύνει και παρακολουθεί την εφαρμογή του όλου λογιστικού συστήματος σε κάθε ιδιωτική επιχείρηση, εκμετάλλευση, ίδρυμα ή σωματείο, ή β)αυτός που τηρεί τα από τον Εμπορικό Νόμο και τον Κώδικα Φορολογικών Στοιχείων προβλεπόμενα λογιστικά βιβλία και αν αυτά τηρούνται σε κινητά φύλλα.

Τέτοια βιβλία θεωρούνται αυτά που παριστάνουν από μέρα σε μέρα τις λαμβάνουσες χώρα οικονομικές εν γένει πράξεις σε κάθε επιχείρηση κλπ., έστω και κατά κατηγορίες τέτοιων βιβλίων (ταμειακών, δηλ. ημερολόγιο ταμείου ή μη ταμειακών, δηλ. ημερολόγιο διαφόρων πράξεων ημερολόγιο εμπορευμάτων, ημερολόγιο αξιών κλπ), ως και αυτά στα οποία καταχωρίζονται τα αναγραφόμενα περιουσιακά στοιχεία και ισολογισμοί.

Τήρηση δε αυτών των λογιστικών βιβλίων δεν αποτελεί η απλή κατ' αντιγραφή καταχώριση των εγγράφων, αλλά η ανάλυση της οικονομικής πράξης, η λογιστική διατύπωση αυτής και η καταχώριση της ανάλογης εγγραφής στο ανάλογο ημερολόγιο ή και μιά από τις ενέργειες αυτές όπου υπάρχει κατανομή της εργασίας". 2) Με το Π.Δ 340/1998 "περί του επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού", που άρχισε να ισχύει από 6.10.1998, ορίζονται και τα εξής: ότι "λογιστής φοροτεχνικός είναι ο κάτοχος ειδικής άδειας ασκήσεως επαγγέλματος σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, ο οποίος ασχολείται κατ' επάγγελμα ως μισθωτός ή ελεύθερος επαγγελματίας με λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών ή και άλλων φυσικών προσώπων", ότι " "έργο των λογιστών φοροτεχνικών είναι η ορθή εφαρμογή των λογιστικών αρχών, προτύπων και σχεδίων γενικών και κλαδικών, η εποπτεία και η εφαρμογή διαδικασιών για τον προσδιορισμό της φορολογητέας ύλης και των αναλογούντων φόρων και ο έλεγχος της τυπικής επάρκειας και ακρίβειας των στοιχείων και παραστατικών", η ενημέρωση και τήρηση των φορολογικών βιβλίων σύμφωνα με τις ισχύουσες φορολογικές διατάξεις, η κατάρτιση και υπογραφή των οικονομικών καταστάσεων, των ισολογισμών και των λογιστικών αποτελεσμάτων χρήσης, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις επιχειρήσεων και οργανισμών, η σύνταξη υπογραφή και υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, συμπληρωματικών στοιχείων και καταστάσεων καθώς και η επιμέλεια εφαρμογής των απαιτουμένων διαδικασιών και διατυπώσεων προς τις φορολογικές και οικονομικές αρχές, η σύνταξη, υπογραφή και υποβολή συμπληρωματικών και στατιστικών στοιχείων και καταστάσεων προς τις Δημόσιες Αρχές, η σύνταξη, υπογραφή και υποβολή μισθολογικών καταστάσεων, ασφαλιστικών εισφορών και προγραμμάτων εργασίας" (άρθρο 2), ότι "Ο λογιστής φοροτεχνικός εκπροσωπεί τον εντολέα του ενώπιον Διοικητικών Αρχών και Επιτροπών, συντάσσει όλα τα προβλεπόμενα από τη φορολογική και εφαρμοζόμενη στις φορολογικές αρχές νομοθεσία έγγραφα, διεξάγει κάθε φορολογική διατύπωση και ενεργεί κάθε πράξη που είναι αναγκαία για την εκτέλεση των ανατιθεμένων σ' αυτόν λογιστικών και φοροτεχνικών εργασιών" (άρθρο παρ.1), ότι " ο λογιστής φοροτεχνικός δικαιούται και ο εντολέας αντίστοιχα υποχρεούται στη χορήγηση των κάθε είδους στοιχείων και παραστατικών τα οποία κρίνονται από το λογιστή φοροτεχνικό αναγκαία για την ορθή εκτέλεση των ανατιθεμένων σ' αυτόν εργασιών" (άρθρο 8 παρ.4), ότι "Ο λογιστής φοροτεχνικός οφείλει να επιδεικνύει την προσήκουσα επιμέλεια περί την εκτέλεση των εργασιών που του ανατίθενται, άλλως ευθύνεται έναντι του εντολέως του για τις κάθε είδους φορολογικές και λοιπές επιβαρύνσεις που προέκυψαν από υπαιτιότητά του" (άρθρο 12) Από τις διατάξεις αυτές, σε συνδυασμό και με τις περί εντολής διατάξεις των άρθρων 713 και 714 και 652 ΑΚ σαφώς προκύπτει, ότι με την καταρτιζόμενη μεταξύ του λογιστή και του εργοδότη του ή εντολέα αυτού σύμβαση, είτε αυτή είναι σύμβαση εργασίας, είτε σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών, ο λογιστής υποχρεούται να τηρεί τα λογιστικά και λοιπά φορολογικά στοιχεία και βιβλία της επιχείρησης του εργοδότη ή εντολέα του, επιδεικνύοντας την επιμέλεια που ο συνετός άνθρωπος του οικείου κύκλου συναλλαγών επιδεικνύει σε παρόμοια περίπτωση, τηρώντας τις σχετικές φορολογικές και λοιπές διατάξεις και μη υποχρεούμενος, ως προς την φύση της εργασίας ή της διεκπεραίωσης της ανατεθείσας σ' αυτόν εντολής, να συμμορφώνεται με αντίθετες προς τις άνω φορολογικές διατάξεις οδηγίες του εντολέα του. Η μη κανονική, κατά τον επιβαλλόμενο από τις φορολογικές και λοιπές διατάξεις, τήρηση των φορολογικών και λοιπών στοιχείων της επιχείρησης του εντολέα του λογιστή, από υπαιτιότητα (δόλο ή αμέλεια) του τελευταίου, συνιστά υπαίτια παραβίαση της μεταξύ των μερών σύμβασης από το λογιστή, και δημιουργεί ευθύνη αυτού προς αποζημίωση του εντολέα -εργοδότη του για την ανόρθωση της ζημίας που αυτός υπέστη και τελεί σε αιτιώδη σύνδεσμο με την αντισυμβατική αυτή συμπεριφορά του λογιστή, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 330,297 και 298 ΑΚ, όχι δε αδικοπραξία με την έννοια του άρθρου 914 ΑΚ, αφού η παράβαση αυτή δεν νοείται χωρίς την μεταξύ των συμβληθέντων μερών σχέση εξαρτημένης εργασίας ή ανεξαρτήτων υπηρεσιών. Το πταίσμα και η ευθύνη του εργαζομένου ή εντολοδόχου λογιστή τεκμαίρεται από την μη τήρηση των συμβατικών του ως άνω υποχρεώσεων, εναπόκειται δε στον ίδιο να ισχυρισθεί και αποδείξει, κατ' ένσταση, ότι δεν τον βαρύνει υπαιτιότητα. Την αδικοπρακτική ευθύνη του λογιστή, ως προς ορισμένα (ειδικά) θέματα, καλύπτει η ρυθμιστική εμβέλεια του άρθρου 8 ν.2251/1994 για την "προστασία των καταναλωτών", το οποίο ορίζει, μεταξύ των άλλων, ότι "ο παρέχων υπηρεσίες ευθύνεται για κάθε ζημία που προκάλεσε υπαιτίως κατά την παροχή των υπηρεσιών" (παρ.1), ότι "ως παρέχων υπηρεσίες θεωρείται όποιος παρέχει κατά τρόπο ανεξάρτητο υπηρεσία στο πλαίσιο της άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητος" (παρ.2 εδ.), ότι "ο ζημιωθείς υποχρεούται να αποδείξει τη ζημία και την αιτιώδη συνάφεια μεταξύ της παροχής της υπηρεσίας και της ζημίας" (παρ.3), ότι "ο παρέχων τις υπηρεσίες φέρει το βάρος της απόδειξης της έλλειψης υπαιτιότητας" (παρ.4 εδ.α), ότι "για την εκτίμηση της έλλειψης υπαιτιότητας λαμβάνεται υπόψη η ευλόγως προσδοκώμενη ασφάλεια και το σύνολο των ειδικών συνθηκών και ιδιαίτερα:α) η φύση και το αντικείμενο της υπηρεσίας, ιδίως σε σχέση με το βαθμό επικινδυνότητάς της β)η εξωτερική μορφή της υπηρεσίας δ)η ελευθερία δράσης που αφήνεται στον ζημιωθέντα στα πλαίσια της υπηρεσίας ε) το αν ο ζημιωθείς ανήκει σε κατηγορία μειονεκτούντων ή ευπρόσβλητων προσώπων και στ) το αν η παρεχόμενη υπηρεσία αποτελεί εθελοντική προσφορά του παρέχοντος" (παρ.4 εδ.β) και ότι "μόνη η ύπαρξη ή δυνατότητα τελειότερης υπηρεσίας κατά το χρόνο παροχής της υπηρεσίας ή μεταγενέστερα δεν συνιστά υπαιτιότητα" (παρ.5).

Από τις διατάξεις του άρθρου αυτού προκύπτει, ότι στο πεδίο εφαρμογής του εμπίπτουν και οι παρεχόμενες από λογιστή υπηρεσίες, (τήρηση των κατά νόμο λογιστικών βιβλίων και στοιχείων, κατά νόμο ενημέρωση αυτών, υποβολή αυτών στις αρμόδιες οικονομικές υπηρεσίες κλπ) όταν αυτές παρέχονται στο πλαίσιο της επαγγελματικής του δραστηριότητας, κατά τρόπο ανεξάρτητο, δεν υπόκειται δηλαδή ο παρέχων τις υπηρεσίες λογιστής σε συγκεκριμένες υποδείξεις ή οδηγίες του αποδέκτη, αλλά έχει την πρωτοβουλία και την ευχέρεια, με βάση τα χορηγούμενα από των αποδέκτη στοιχεία, τηρώντας τις καθιερωμένες αρχές της λογιστικής επιστήμης, να προβαίνει στη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών. Η ανάθεση συγκεκριμένου έργου ή διεκπεραίωσης μιάς υπόθεσης στο λογιστή δεν καταλύει την ανεξαρτησία του στο μέτρο που δεν προδιαγράφονται επακριβώς τα μέσα, η μέθοδος και ο τρόπος διεκπεραίωσης.

Στην προκειμένη περίπτωση με την αγωγή της κατά του ήδη αναιρεσίβλητου, η αναιρεσείουσα εκθέτει, ότι με σύμβαση που καταρτίστηκε μεταξύ αυτής και του εναγομένου κατά το έτος 1993, ο εναγόμενος, που είναι επαγγελματίας λογιστής -οικονομολόγος και διατηρεί λογιστικό γραφείο επί της οδού Ματζάρου 6 στην Κέρκυρα, ανέλαβε την υποχρέωση να διεκπεραιώνει όλες τις λογιστικές εργασίες που προέκυπταν από τη λειτουργία της (θεώρηση, βιβλίων, τήρηση φορολογικών στοιχείων, σύνταξη φορολογικών δηλώσεων, περιοδικών και εκκαθαριστικών δηλώσεων ΦΠΑ, σύνταξη ισολογισμών και αποτελεσμάτων χρήσεων). Ότι μέχρι του έτους 1996 ο εναγόμενος λογιστής, τις υπηρεσίες του αυτές παρείχε στο γραφείο της ενάγουσας, από το έτος όμως αυτό, μετά από σχετική προς τούτο άδεια της αρμοδίας ΔΥΟ, τις υπηρεσίες αυτές παρείχε στο λογιστικό του γραφείο, επισκεπτόμενος τακτικά το γραφείο της ενάγουσας για την λογιστική παρακολούθηση και καταχώριση των οικείων παραστατικών και των εν γένει οικονομικών πράξεων. Ότι τον μήνα Ιούλιο 1999 κλιμάκιο του ΣΔΟΕ μετέβη στα γραφεία της ενάγουσας προκειμένου να διενεργήσει φορολογικό έλεγχο και ζήτησε τα λογιστικά της βιβλία που ο εναγόμενος διατηρούσε στο λογιστικό του γραφείο. 'Ότι από τον έλεγχο των βιβλίων αυτών, που προσκομίστηκαν από το εναγόμενο διαπιστώθηκε, ότι αυτός δεν τηρούσε το βιβλίο Γενικού Ημερολογίου κατά το χρονικό διάστημα από 24.8.1995 μέχρι 16.7.1999, δεν τηρούσε το βιβλίο του Γενικού Καθολικού κατά το χρονικό διάστημα από 1.11.94 μέχρι και την άνω χρονολογία ελέγχου και δεν είχε καταχωρίσει στο Βιβλίο Απογραφών τους ισολογισμούς των χρήσεων 1995 μέχρι και 1998. Ότι, συνεπεία των παραλείψεων αυτών ως προς την τήρηση των λογιστικών της βιβλίων, η αρμοδία ΔΟΥ, με τις αναφερόμενες στην αγωγή αποφάσεις, επέβαλε εις βάρος της τα αναφερόμενα επίσης στην αγωγή της πρόστιμα και προσαυξήσεις, με πιθανότητα δε, μετά την ολοκλήρωση του φορολογικού ελέγχου θα κληθεί να καταβάλει και άλλα ποσά για τις χρήσεις των ετών 1999 και 2000. 'Οτι μετά από άσκηση προσφυγών ακολούθησε διοικητική- συμβιβαστική επίλυση της διαφοράς για τις μέχρι και το έτος 1998 χρήσεις, μειωθέντων των προστίμων κλπ στο συνολικό ποσό των 46.564.173 δρχ. το οποίο και κατέβαλε η ενάγουσα στην αρμοδία Δ.Ο.Υ. Περαιτέρω η ενάγουσα εκθέτει, ότι από την υπαίτια (βαρεία αμέλεια) και παράνομη συμπεριφορά του εναγομένου ως προς την τήρηση των λογιστικών της βιβλίων ζημιώθηκε κατά τα άνω ποσά προστίμων και προσαυξήσεων που κατέβαλε μειωμένα μετά συμβιβασμό, καθώς και εκείνα που με πιθανότητα θα κληθεί να καταβάλει για τις επόμενες χρήσεις, ζήτησε δε, μετά περιορισμό εν μέρει του καταψηφιστικού αιτήματος σε εν μέρει αναγνωριστικό, να καταδικασθεί ο εναγόμενος να της καταβάλει νομιμοτόκως και με προσωπική του κράτηση το άνω ποσό των 46.564.173 δρχ. και να αναγνωρισθεί ότι της οφείλει το υπόλοιπο εκ δραχμών 184.159.935.

Το Εφετείο με την προσβαλλόμενη απόφαση του, αφού δέχτηκε την έφεση του εναγομένου και εξαφάνισε την απόφαση του πρωτοβαθμίου με την οποία είχε γίνει δεκτή εν μέρει η αγωγή, απέρριψε την αγωγή ως μη νόμιμη, δεχόμενο ότι η επικαλουμένη από την ενάγουσα ζημιογόνος συμπεριφορά του εναγομένου, συνισταμένη στην υπαίτια (εξ αμελείας) αυτού παράλειψη να τηρεί τα λογιστικά βιβλία της, συνιστά παραβίαση των συμβατικών υποχρεώσεων του έναντι της ενάγουσας, και όχι αδικοπραξία, διότι χωρίς τη σύμβαση η παράλειψη αυτή δεν είναι παράνομη. 'Ετσι που έκρινε το Εφετείο παρά το νόμο δεν εφάρμοσε τις εφαρμοστέες στην προκειμένη περίπτωση ουσιαστικού δικαίου διάταξη των άρθρων, 330, 297,298 ΑΚ, 2, 8 παρ.1 και 4 και 12 του ΠΔ 340/1998 και του άρθρου 8 του ν. 2251/1994, υποπίπτοντας στην από το άρθρο 559 αρ.1 ΚΠολΔ πλημμέλεια, αφού κατά τα εκτιθέμενα στην αγωγή ο εναγόμενος παρείχε τις ανεξάρτητες υπηρεσίες του στην ενάγουσα ως λογιστής και με την μεταξύ τους σύμβαση είχε ανατεθεί σ' αυτόν και η διεξαγωγή των λογιστικών εργασιών, που αναφέρονται στην αγωγή και συνεπεία της μη κανονικής διεξαγωγής αυτών επιβλήθηκαν στην ενάγουσα, από την αρμόδια φορολογική αρχή φορολογικές επιβαρύνσεις τις οποίες κατέβαλε η εντολέας ενάγουσα και κατά το ποσό των οποίων ζημιώθηκε από υπαιτιότητα (αμέλεια) του εναγομένου, κατά την εκπλήρωση της συμβατικώς καθορισμένης παροχής του, κατά τα επικαλούμενα στην αγωγή Επομένως πρέπει να γίνει δεκτός ο μοναδικός από το άρθρο 559 αρ.1 λόγος της αίτησης αναίρεσης και να αναιρεθεί η προσβαλλόμενη απόφαση του εφετείου. Ακολούθως πρέπει να παραπεμφθεί η υπόθεση προς περαιτέρω εκδίκαση, στο ίδιο Εφετείο, που εξέδωσε την αναιρούμενη, συγκροτούμενο από άλλους δικαστές, εκτός εκείνων που εξέδωσαν αυτή (άρθρο 580 παρ.3 ΚΠολΔ).

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ

Αναιρεί την υπ' αριθμ. 262/2005 απόφαση του Εφετείου Κερκύρας.

Παραπέμπει την υπόθεση προς περαιτέρω εκδίκαση στο ίδιο Εφετείο που εξέδωσε την αναιρούμενη απόφαση, συγκροτούμενο από άλλους δικαστές εκτός εκείνων που εξέδωσαν αυτή. Και

Καταδικάζει τον αναιρεσίβλητο στα δικαστικά έξοδα της αναιρεσείουσας από ευρώ 2.000.

Κρίθηκε και αποφασίσθηκε στην Αθήνα, στις 21 Νοεμβρίου 2008. Και

Δημοσιεύθηκε στην Αθήνα, σε δημόσια συνεδρίαση στο ακροατήριό του στις 8 Δεκεμβρίου 2008.

Ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω?

Πότε βγήκε ο Νόμος που καθιερώνει την ανεξαρτησία του Λογιστή-Φοροτέχνη, που καθορίζει τις υποχρεώσεις και τις απαγορεύσεις, τα ασυμβίβαστα (όπως της έμμισθης εργασίας) κ.λ.π. .. ώστε να δοθεί η δυνατότητα στον Λογιστή-Φοροτέχνη να πράττει αναλόγως?

Μήπως βγήκε και δεν πήρα χαμπάρι?

Γιαυτό σε λένε και είσαι Αρχηγός.

Αν και τα έγραψε πολύ σοφά ο Κίμωνας,ποιός αφελής νομίζει ότι μπορεί να μας κατοχυρώσει μιά Υ.Δ ή ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη μας?????

Ρε θα τρελαθούμε τελείως.

Έχει πάει ποτέ κάποιος σε δικαστήριο,για να δει πως αντιμετωπίζονται οι Υ.Δ και τα συμφωνητικά σε περίπτωση,που ο αντίδικος δεν έχει στον ¨΄ηλιο μοίρα"??

Πείτε μου αγαπητοί συνάδελφοι,πόσοι από εσάς έχουν σύρει πελάτη τους σε δικαστήρια για μη πληρωμή αμοιβών και τι έχετε κερδίσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

με την διαρκη εκπαιδευση και τα σεμιναρια τα καινουρια που βγηκαν τωρα βγαλατε ακρη συναδελφοι; εστειλα αιτηση και διαλεξα ενα απο αυτα και βγαζει μηνυμα αυτο που λεγανε και πρωτυτερα για κατι εξετασεις , θα υπαρξει ενημερωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...