Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΦΠΑ


LEXA

Ερώτηση

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ: ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΣΕ ΤΑΞΙ. ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ 2ΕΤΗ ΜΙΣΘΩΣΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ? ΛΟΓΙΚΑ Η ΜΙΣΘΩΣΗ ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΠΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΤΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ? ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ? ΣΤΟΝ ΚΒΣ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΟΛ.1096/21.6.2010

Αντίθετα στην περίπτωση παραχώρησης εκμετάλλευσης ΤΑΞΙ, υποχρέωση τήρησης βιβλίων έχει τόσο ο πραγματικός εκμεταλλευτής όσο και ο ιδιοκτήτης αυτού.<br style="">

Άρα και αυτός που θα το ςνοικιάσεις κανονικά έναρξη.<br style="">

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ: ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΣΕ ΤΑΞΙ. ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ 2ΕΤΗ ΜΙΣΘΩΣΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ? ΛΟΓΙΚΑ Η ΜΙΣΘΩΣΗ ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΠΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΤΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ? ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ? ΣΤΟΝ ΚΒΣ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗ?

ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙΣ ΕΑΝ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΒΑΡΔΙΑ Η ΣΑΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΣ , ΜΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ . ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 2Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΕΙΔΗ

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ Ο ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗ ΜΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ

Απαντω 2η και 3η ερωτηση. ΦΠΑ συντελεστης 23%, Ο μισθωτης θα κανει εναρξη στο μητρωο θα δηλωσει επαγγελμα ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΣ ΤΑΞΙ ΜΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ

ΚΑΔ 49.32.11.02 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΑΞΙ Η ΑΓΟΡΑΙΩΝ, ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΜΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι ένα υπόδειγμα που είχε δώσει ο ΣΑΤΑ όπου μπορείς να κάνεις τις δικές σου τροποποιήσεις σύμφωνα με τη συμφωνία που έχει γίνει.

Ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης ΤΑΞΙ.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα .Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα μια ερώτηση. Εκμεταλλευτής ταξί μη ιδιοκτήτης για να κάνει έναρξη απαιτούνται: μισθωτήριο ή ε9 σπιτιού,μισθωτήριο με τον ιδιοκτήτη,εγγραφή οαεε ,έναρξη στο μητρώο και τέλος στον ταξιμετρά για αλλαγή φτμ και δήλωσή της στον κώδικα?με αυτή τη σειρά?ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, spyros78 said:

Καλησπέρα .Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα μια ερώτηση. Εκμεταλλευτής ταξί μη ιδιοκτήτης για να κάνει έναρξη απαιτούνται: μισθωτήριο ή ε9 σπιτιού,μισθωτήριο με τον ιδιοκτήτη,εγγραφή οαεε ,έναρξη στο μητρώο και τέλος στον ταξιμετρά για αλλαγή φτμ και δήλωσή της στον κώδικα?με αυτή τη σειρά?ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα 

Έχω περίπτωση όπου ιδιοκτήτης ταξί θέλει να το νοικιάσει. Ποιες οι διαδικασίες? 

Συμφωνητικό και τιμολόγιο με το μίσθωμα? 

Πως θα φορολογείται? Θα συνεχίσει να υποβάλει ΦΠΑ κάθε 3μηνο?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,οπως ακριβως τα γραφεις,συμφωνητικο,τιμολογιο καθε μηνα με το ποσο του μισθωματος + φπα,φορολογηση ως εισοδημα απο επιχ δραστηριοτητα,και φπα κανονικα ανα τριμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Υφίσταται ακόμη το καθεστώς απασχόλησης οδηγών ταξί με μίσθωση προσοδοφόρου πράγματος? μετά τις αλλαγές σε ΕΦΚΑ,4172/2013 κλπ . 

Για τον εργοδότη αμοίβει με τίτλο κτήσης με παρακράτηση φόρου μισθωτών υπηρεσιών και χαρτόσημο 3,6% ? Για τον οδηγό αποτελεί εισόδημα από μισθωτή εργασία? 

Ψάχνω να βρω ένα τέτοιο συμφωνητικό . μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι η τελευταία που υπόθεση, πριν ταλαιπωρηθώ από σοβαρά προβλήματα υγείας (αρχές 2016) και δεν είχα προλάβει να την ολοκληρώσω. Όμως, είχα καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

  • Από τις 1/7/2010 ο τρόπος αυτός (απόδειξη δαπάνης), δεν υφίσταται. Ή είναι ο κύριος του οχήματος ή σας εκμεταλλευτής κάνεις έναρξη επαγγέλματος. Ανάλογη απάντηση μου είχε δώσει και η αρμόδια ΔΟΥ.
  • Κατατοπιστική είναι η εγκύκλιος 44/2011 του τ. ΟΑΕΕ. Δεν νομίζω ότι έχει ανακληθεί ακόμα.
  • Φορολογικά υπάρχει η 1096/2010
  • Δες και το ακόλουθο link 

 Ελπίζω να βοήθησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και σε μένα το ίδιο είχαν αναφέρει οι επαγγελματίες. 

Επίσης, τότε (2015), το ΙΚΑ παρά την εγκύκλιο του ΟΑΕΕ, συνέχιζε να ασφαλίζει τους οδηγούς (με μίσθωση προσοδοφόρου πράγματος) με ένας ιδιαίτερο τρόπο - δεν θυμάμαι πώς ακριβώς.

Ακόμα, η βεβαίωση αποδοχών, για εκείνα τα έτη 2013, 2014 (σε μένα ήρθε τέλη του 2015), από τον εργοδότη, τα έβαζε στην κατηγορία " ΑΜΟΙΒΩΝ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ", κωδικός 6. 

Γενικά, επειδή είναι προσωπική πονεμένη ιστορία, στα λέω για να μην σου ζητούν ευθύνης μετά (αν έχεις ειδικά τον οδηγό).

Ενημέρωσε τον για όλα, πριν υπογράψει.

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Τον ιδιοκτήτη έχω που σου λέει την φοβερή ατάκα:

Καλά το λέει ο ΣΑΤΑ αφού το λέει ο ΣΑΤΑ έτσι θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Σας έχω ένα μπερδεμένο θέμα και παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας!

Μπλοκάκιας με ΚΑΔ 82191304ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΥΡΥΤΕΡΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ.

Για να αυξήσει το εισόδημά του θέλει να δουλεύει τα απογεύματα ως οδηγός ταξί.

Θέλει να νοικιάσει μία άδεια ταξί 800,00 ευρώ συν ΦΠΑ, το όχημα θα το βάλει ο ίδιος και η ταρίφα στο όνομά του.

Η διαδικασία ποια είναι?

Ιδιωτικό συμφωνητικό από τον ιδιοκτήτη της άδειας.

Προσθήκη ΚΑΔ (ποιος είναι?) στον μπλοκάκια.

Ανάγνωση μνήμης του ταξίμετρου από τεχνικό? (Δεν είχα ποτέ ταξί και δεν ξέρω τη διαδικασία).

Προσθήκη ιδιότητας στον ΕΦΚΑ/ ΟΑΕΕ?

Το θέμα είναι αν θα υπάρξει πρόβλημα με τον ΕΦΚΑ.

Θα υπάρχει πρόβλημα με τον τωρινό εργοδότη του? (ΝΠΔΔ)

Και κυρίως, αν θα συνεχίσει να φορολογείται ως μπλοκάκιας.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...