Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
sotos1956

Υποχρέωση υποβολής σημειώματος ΦΠΑ αυτοελέγχου

Question

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει η υποχρέωση υποβολής σημειώματος φπα αυτοελέγχου και στην περίπτωση που ο αυτοέλεγχος δεν βγάζει διαφορά τζίρου από τον τζίρο των βιβλίων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει η υποχρέωση υποβολής σημειώματος φπα αυτοελέγχου και στην περίπτωση που ο αυτοέλεγχος δεν βγάζει διαφορά τζίρου από τον τζίρο των βιβλίων.

Το ειδικο σημειωμα αυτοελεγχου ΦΠΑ υποβαλλεται ΠΑΝΤΟΤΕ οταν κανουμε την διαδικασια του αυτοελεγχου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το ειδικο σημειωμα αυτοελεγχου ΦΠΑ υποβαλλεται ΠΑΝΤΟΤΕ οταν κανουμε την διαδικασια του αυτοελεγχου.

δε νομιζω οτι υποβαλλεται τουλαχιστον δεν υποβαλλοταν σιγουρα μεχει περυσι (οταν δεν υπαρχει διαφορα στο τζιρο).

Δεν ειμαι σιγουρος με την αλλαγη τη φετινη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου.....................................

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δε νομιζω οτι υποβαλλεται τουλαχιστον δεν υποβαλλοταν σιγουρα μεχει περυσι (οταν δεν υπαρχει διαφορα στο τζιρο).

Δεν ειμαι σιγουρος με την αλλαγη τη φετινη.

Μεχρι περυσι δεν ειμασταν υποχρεωμενοι να υποβαλλουμε εκτος και εαν φυσικα ειχαμε διαφορες. Φετος ομως Μιτακ ειναι ετσι οπως το εγραψα, ειτε εχεις διαφορες ειτε δεν εχεις υποβαλλεις. Για να υπαχθεί κάποιος στη διαδικασία του αυτοελέγχου πρέπει να υποβάλλει και το «Ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ».

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1191/17.12.10

Επισημαίνεται ιδιαιτέρως ότι μετά την κατά τα άνω αντικατάσταση της παραγράφου 1 του άρθρου 17 του ν. 3296/2004 δεν υφίσταται πλέον το δικαίωμα που παρείχετο με τις προϊσχύσασες διατάξεις αυτής της παραγράφου. Δηλαδή, οι επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες δεν δύνανται να υπαχθούν στον αυτοέλεγχο, εάν υποβάλλουν εκπρόθεσμες δηλώσεις αυτοελέγχου φορολογίας εισοδήματος, Φ.Π.Α. και λοιπών φορολογιών. Το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. υποβάλλεται εφόσον προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή/και διαφορές μετακύλισης, ανεξαρτήτως αποτελέσματος (χρεωστικό ή πιστωτικό ή μηδενικό).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1191/17.12.10

Επισημαίνεται ιδιαιτέρως ότι μετά την κατά τα άνω αντικατάσταση της παραγράφου 1 του άρθρου 17 του ν. 3296/2004 δεν υφίσταται πλέον το δικαίωμα που παρείχετο με τις προϊσχύσασες διατάξεις αυτής της παραγράφου. Δηλαδή, οι επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες δεν δύνανται να υπαχθούν στον αυτοέλεγχο, εάν υποβάλλουν εκπρόθεσμες δηλώσεις αυτοελέγχου φορολογίας εισοδήματος, Φ.Π.Α. και λοιπών φορολογιών. Το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. υποβάλλεται εφόσον προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή/και διαφορές μετακύλισης, ανεξαρτήτως αποτελέσματος (χρεωστικό ή πιστωτικό ή μηδενικό).

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΕΡΩΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧ. ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΕΡΩΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧ. ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ?

ΟΧΙ δεν ειναι υποχρεωτικο να κανουν ολοι αυτοελεγχο,αλλα οσοι κανουν πρεπει σε καθε περιπτωση να το υποβαλλουν ,(εχω περιπτωσεις με ακαθαριστα εσοδα κατ πολυ μεγαλυτερα του αυτοελεγχου ....αλλα προκυπτει διαφορα απο μετακυλιση...),και για να το παμε πιο μακρια το θεμα περι υποχρεωσης υποβολης της δηλωσης μεσω taxis, περιπτωση μονο με μετακυλιση και ειλικρινη συνολικα εσοδα, θα υποβληθει το ε3 ε1 στη δου η στο ταχις??

Η ουσια ειναι οτι παλι φτασαμε στα χρονικα ορια των δηλωσεων ,και ενα υποδειγμα τησ αποδοσης των διαφορων ,της μετακυλισης,συμψηφισμου πιστωτικου υπολ(αναλογως των περιπτωσεων) δεν εχει κυκλοφορησει απο το υπουργειο.. δεν ειναι τυχαιο οτι ολα τα λογιστικα προγραμματα ,φτανουν το αυτοελγχο ως ενα σημειο,και για τη τελικη μορφη αποδοσης....αναμενουμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπερα , σε περιπτωση υποβολης τροποιητικης φπα 4ου τριμηνου 2010 πριν την εκκαθαριστικη του 2010 εχουμε περιπτωση ακυρωσης αυτοπεραιωσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπερα , σε περιπτωση υποβολης τροποιητικης φπα 4ου τριμηνου 2010 πριν την εκκαθαριστικη του 2010 εχουμε περιπτωση ακυρωσης αυτοπεραιωσης?

οχι. δεν μπορεις να υπαχθεις σε αυτοελεγχο εαν δεν εχεις καταθεσει τις οριστικες δηλωσεις στο χρονο που οριζεται για την καθε μια. εαν ηταν ετσι συναδελφε απο τις 100 επιχ οι 99 δεν θα εκλειναν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οχι. δεν μπορεις να υπαχθεις σε αυτοελεγχο εαν δεν εχεις καταθεσει τις οριστικες δηλωσεις στο χρονο που οριζεται για την καθε μια. εαν ηταν ετσι συναδελφε απο τις 100 επιχ οι 99 δεν θα εκλειναν.

οταν λες οριστικη εννοεις την εκκαθαριστικη ?

πχ δικηγοροι λαβανε βεβαιωσεις για τα μερισματα πολυ μετα τις εκτυπωσεις των μην.καταστασεων του 12ου , αναγκαστικα γινανε τροποιητικες του 4ου τριμηνου σε αυτη τη περιπτωση ακυρωνεται ο αυτοελεγχος?!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οταν λες οριστικη εννοεις την εκκαθαριστικη ?

πχ δικηγοροι λαβανε βεβαιωσεις για τα μερισματα πολυ μετα τις εκτυπωσεις των μην.καταστασεων του 12ου , αναγκαστικα γινανε τροποιητικες του 4ου τριμηνου σε αυτη τη περιπτωση ακυρωνεται ο αυτοελεγχος?!

οχι δεν ακυρωνεται, κανεις κανονικα τροποιητικη δηλωση.

ο αυτοελεγχος δεν ισχυει οταν εχεις εκπροθεσμες οριστικες δηλωσεις Εισοδηματος, Φ.Π.Α. και λοιπων φορων πχ οριστικη Φ.Μ.Υ.

σε καθε περιπτωση υποβαλλεις ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ Φ.Π.Α. ειτε εχεις διαφορες ειτε δεν εχεις και αυτο στον χρονο που οριζεται , διοτι εαν πας και το καταθεσεις μετα την ημερομηνια που επρεπε ο αυτολεγχος δεν ισχυει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οχι δεν ακυρωνεται, κανεις κανονικα τροποιητικη δηλωση.

ο αυτοελεγχος δεν ισχυει οταν εχεις εκπροθεσμες οριστικες δηλωσεις Εισοδηματος, Φ.Π.Α. και λοιπων φορων πχ οριστικη Φ.Μ.Υ.

σε καθε περιπτωση υποβαλλεις ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ Φ.Π.Α. ειτε εχεις διαφορες ειτε δεν εχεις και αυτο στον χρονο που οριζεται , διοτι εαν πας και το καταθεσεις μετα την ημερομηνια που επρεπε ο αυτολεγχος δεν ισχυει.

τα χω παιξει αλλα διαβαζω αλλα καταλαβαινω αλλα θελω να ακουσω , ευχαριστω παντως

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σε καθε περιπτωση υποβαλλεις ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ Φ.Π.Α. ειτε εχεις διαφορες ειτε δεν εχεις

Θα πρεπει να προκυπτουν διαφορές.

Το αποτελεσμα του ειδικου σημειωματος ειναι που δεν παιζει ρόλο.

ΠΟΛ 1191/17.12.10

Επισημαίνεται ιδιαιτέρως ότι μετά την κατά τα άνω αντικατάσταση της παραγράφου 1 του άρθρου 17 του ν. 3296/2004 δεν υφίσταται πλέον το δικαίωμα που παρείχετο με τις προϊσχύσασες διατάξεις αυτής της παραγράφου. Δηλαδή, οι επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες δεν δύνανται να υπαχθούν στον αυτοέλεγχο, εάν υποβάλλουν εκπρόθεσμες δηλώσεις αυτοελέγχου φορολογίας εισοδήματος, Φ.Π.Α. και λοιπών φορολογιών.

Το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. υποβάλλεται εφόσον προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή/και διαφορές μετακύλισης, ανεξαρτήτως αποτελέσματος (χρεωστικό ή πιστωτικό ή μηδενικό).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΤΑΚΗΣ

Καλησπερα.Ειμαι ελ.επαγγελματιας και πτυχιουχος οικ.σχολης.Θελω να σας κανω μια ερωτηση;στον αυτοελεγχο τα δηλωθεντα κερδη ειναι μεγαλυτερα λογιστικα παρα με τον αυτοελεγψο.πρεπει να υποβαλλοω εντυπο φπα ; και αν ναι πως αφου η φορ.δηλωση θα υποβληθει μεσω ιντερνετ; ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΠΑ.

ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΟΤΑΝ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ,ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ

ΠΩΣ Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΥΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

'Η ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΦΠΑ...ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΛΙΓΟ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΦΠΑ...ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΛΙΓΟ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ???

ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ1.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΠΑ.

ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΟΤΑΝ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ,ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ

ΠΩΣ Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΥΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

'Η ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Tην ίδια απορία έχω και εγώ συνάδελφε.....τι είναι αυτά που λένε..... αφου αναφέρεται ξεκάθαρα,, ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΛΠ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι συνάδελφοι..

μόνο που ο (Χ) συγγραφέας πρόλαβε και συμπεριέλαβε την υποχρεωτική υποβολή σε πόνημα του..

και ο (Ψ) εισηγητής .. στις σημειώσεις του σεμιναρίου του..

οπότε βλέπω καμιά ερμηνευτική της ΠΟΛ, που θα καθιερώσει την υποχρεωτική υποβολή..

γιατί δεν γίνεται να εκθέτουμε έτσι τον κόσμο..B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφοι αυριο θα ειμαι κεντρο δεν μου κανει κοπο να περασω και απο εισοδημα και φπα να ρωτησω επιτελους εαν ειμαστε υποχρεωμενοι να υποβαλλουμε σε καθε περιπτωση. διοτι απο τηλεφωνου να τους πετυχεις ειναι κομματι δυσκολο.

πρεπει να εχεις κανει Ταμα.

αλλα οπως επισημαινει και ο soulis αυτα ειναι γραμμενα σε βιβλιο του Χ συγγραφεα.

σε καθε περιπτωση αυριο θα επανελθω και θα ρωτησω επισης εαν βγει ερμηνευτικη για αυτο το θεμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφοι αυριο θα ειμαι κεντρο δεν μου κανει κοπο να περασω και απο εισοδημα και φπα να ρωτησω επιτελους εαν ειμαστε υποχρεωμενοι να υποβαλλουμε σε καθε περιπτωση. διοτι απο τηλεφωνου να τους πετυχεις ειναι κομματι δυσκολο.

πρεπει να εχεις κανει Ταμα.

αλλα οπως επισημαινει και ο soulis αυτα ειναι γραμμενα σε βιβλιο του Χ συγγραφεα.

σε καθε περιπτωση αυριο θα επανελθω και θα ρωτησω επισης εαν βγει ερμηνευτικη για αυτο το θεμα.

δεν τους ρωτας εκει στο εισοδημα που θα πας ,αν ειμαστε υποχρεωμενοι συμφωνα την 1008 /10 πολ να παρουμε κλειδαριθμους για τους πελατες μια που ειναι υποχρεωτικη η υποβολη των δηλωσεων του αυτοελεγχου μεσω λογιστη?

θεωρουσα φετος οτι δεν θα καναμε για ολους την διαδικασια των νεων κωδικων αλλα μετα απο την 1008 ,ισως θα πρεπει να τις υποβαλλουμε με τους δικους μας κωδικους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν τους ρωτας εκει στο εισοδημα που θα πας ,αν ειμαστε υποχρεωμενοι συμφωνα την 1008 /10 πολ να παρουμε κλειδαριθμους για τους πελατες μια που ειναι υποχρεωτικη η υποβολη των δηλωσεων του αυτοελεγχου μεσω λογιστη?

θεωρουσα φετος οτι δεν θα καναμε για ολους την διαδικασια των νεων κωδικων αλλα μετα απο την 1008 ,ισως θα πρεπει να τις υποβαλλουμε με τους δικους μας κωδικους.

klery τοποθετηθηκα στο θεμα που ανοιξες.

σαφως και εαν καποιος δεν εχει ΠΑΙΡΝΕΙΣ απο την στιγμη που χρειαζεται υπογραφη λογιστη και δεν εχει λογιστη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

klery τοποθετηθηκα στο θεμα που ανοιξες.

σαφως και εαν καποιος δεν εχει ΠΑΙΡΝΕΙΣ απο την στιγμη που χρειαζεται υπογραφη λογιστη και δεν εχει λογιστη.

δες παλι το θεμα που ανοιξα ,για να μην μεταφερω παλι εδω αυτο που γραφω εκει

οι προηγουμενοι κωδικοι δεν ειχαν την λογικη του υπευθυνου,υπευθυνος ηταν ο ιδιος ο επαγγελματιας ,επομενως πως αποδεικνυεται η υπογραφη του λογιστη συμφωνα με την πολ 1008/10

ισως ειμαι ζαλισμενη και δεν μπορω να την ερμηνευσω σωστα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...