Jump to content
  • 0

αναπροσαρμογη και αντικειμενικες αξιες


Guest Επισκέπτης-manos-
 Share

Question

Guest Επισκέπτης-manos-

λογιστικη αξία στα βιβλία μεγαλύτερη απο αντικειμενικές αξίες. κάνω μηδενική δήλωση ή καθόλου; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΤΗΣ 30/1/2005

Αρ. Πρωτ.:1097930/11407/Β0012/ΠΟΛ 1127/6.12.2004

ΣΤ. Δήλωση υπεραξίας - Αρμόδιος Προϊστάμενος ΔΟΥ (άρθρο 25 ν. 2065/1992).

1. Με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 25 του ν. 2065/92, προβλέπεται ότι, κάθε επιχείρηση που έχει συνολική (γηπέδων και κτιρίων) υπεραξία μεγαλύτερη των 880 ευρώ υποχρεούται να υποβάλει δήλωση φόρου υπεραξίας. Αν η προκύπτουσα υπεραξία είναι μικρότερη του πιο πάνω ποσού, η επιχείρηση παρά το γεγονός ότι θα προβεί με λογιστικές εγγραφές στην αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων της, δεν υποχρεούται στην υποβολή δήλωσης φόρου υπεραξίας και καταβολή φόρου.

ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΣΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ 880 ΕΥΡΩ. ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑ . ΕΠΟΜΕΝΩΣ.......

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ΑΙΑΝΟΣ
λογιστικη αξία στα βιβλία μεγαλύτερη απο αντικειμενικές αξίες. κάνω μηδενική δήλωση ή καθόλου; Ευχαριστώ

ΠΟΛ 1127/2004

"Επίσης, προκειμένου για ακίνητα τα οποία βρίσκονται σε περιοχή «εντός σχεδίου πόλεως» και η αξία ορισμένων ακινήτων των επιχειρήσεων, τα οποία υπόκεινται σε αναπροσαρμογή, εμφανίζεται στα βιβλία αυτών με αξία μεγαλύτερη εκείνης που προκύπτει με βάση τον αντικειμενικό προσδιορισμό, δεν δύνανται αυτές να θεωρήσουν ως αναπροσαρμοσμένη αξία των ακινήτων αυτών, την αξία του αντικειμενικού προσδιορισμού. Στην περίπτωση αυτή, δεν ενεργείται καμία εγγραφή αναπροσαρμογής της αξίας των ακινήτων αυτών, αλλά αυτά συνεχίζουν να εμφανίζονται με την αξία αυτών που είναι καταχωρημένη στα λογιστικά βιβλία των επιχειρήσεων."ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ -ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ -ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mε αφορμή το παραπάνω ερώτημα θα ήθελα να πω το εξής. Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι συνάδερφοι πριν καν διαβάσουν την ανάλογη εγκύκλιο υποβάλλουν αμέσως ερώτημα στο forum . H άποψη μου είναι πως πρώτα πρέπει να εξαντλήσουμε τους τρόπους ανεύρεσης της απάντησης στο ερώτημα μας μόνοι μας και ύστερα όταν δε βρούμε "άκρη" να στραφούμε στο forum. Πιστεύω πως το να μας δώσει κάποιος συνάδερφος "μασημενη" τροφή χωρίς εμείς να ψάξουμε δεν είναι καλό .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ! ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΟΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...