Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Αναμόρφωση και Αποτελέσματα Χρήσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Α.Ε. εμφανίζει λογιστική ζημιά αλλά μετά την αναμόρφωση των μη εκπιπτόμενων δαπανών για τους σκοπούς της φορολογίας εμφανίζει κέρδος.

Έχουμε:

Το υπόλοιπο του 88.98 λογιστικές ζημιές εις νέον ~€4.000,00 που μεταφέρεται στον 42.01.

Φορολογική αναμόρφωση πλέον ~€6.000,00 μη εκπιπτόμενες.

Άρα φορολογικό κέρδος ~€2.000,00.

Είναι δυνατή η εσωλογιστική παρακολούθηση των δύο αποτελεσμάτων :rolleyes: ? Ποιες είναι οι εγγραφές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Α.Ε. εμφανίζει λογιστική ζημιά αλλά μετά την αναμόρφωση των μη εκπιπτόμενων δαπανών για τους σκοπούς της φορολογίας εμφανίζει κέρδος.

Έχουμε:

Το υπόλοιπο του 88.98 λογιστικές ζημιές εις νέον ~€4.000,00 που μεταφέρεται στον 42.01.

Φορολογική αναμόρφωση πλέον ~€6.000,00 μη εκπιπτόμενες.

Άρα φορολογικό κέρδος ~€2.000,00.

Είναι δυνατή η εσωλογιστική παρακολούθηση των δύο αποτελεσμάτων :rolleyes: ? Ποιες είναι οι εγγραφές?

Φυσικά και δεν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο. :blink:

Ένα είναι το αποτέλεσμα, όχι δύο... Τα φορολογητέα κέρδη δεν είναι αποτέλεσμα...

Παρεπιπτόντως η λογιστική ζημεία θα είναι προσαυξημένη με τον φόρο εισοδήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Α.Ε. εμφανίζει λογιστική ζημιά αλλά μετά την αναμόρφωση των μη εκπιπτόμενων δαπανών για τους σκοπούς της φορολογίας εμφανίζει κέρδος.

Έχουμε:

Το υπόλοιπο του 88.98 λογιστικές ζημιές εις νέον ~€4.000,00 που μεταφέρεται στον 42.01.

Φορολογική αναμόρφωση πλέον ~€6.000,00 μη εκπιπτόμενες.

Άρα φορολογικό κέρδος ~€2.000,00.

Είναι δυνατή η εσωλογιστική παρακολούθηση των δύο αποτελεσμάτων :rolleyes: ? Ποιες είναι οι εγγραφές?

Σε κάποιον τάξεως φαντάζομαι....

Αλλά γιατί θες αυτή τη πληροφορία..?? Δεν σου κάνουν οι δηλώσεις..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις Ειρήνη και Stefanos_her.

Η μαμά εταιρεία ενός πελάτη μου Α.Ε., προσπαθεί να μας βάλει ένα εργαλείο πληροφορικής για οικ.καταστάσεις και ισολογισμό και με έχουν τρελάνει...

Κι εγώ κάποια δομή στους λογαριασμούς τάξεως είχα στο μυαλό μου, ώστε μετά την αντιστοίχιση να τα βλέπουν "αυτόματα" όπως θέλουν.

Σε ποιους λογαριασμούς θα το εμφανίζατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις Ειρήνη και Stefanos_her.

Η μαμά εταιρεία ενός πελάτη μου Α.Ε., προσπαθεί να μας βάλει ένα εργαλείο πληροφορικής για οικ.καταστάσεις και ισολογισμό και με έχουν τρελάνει...

Κι εγώ κάποια δομή στους λογαριασμούς τάξεως είχα στο μυαλό μου, ώστε μετά την αντιστοίχιση να τα βλέπουν "αυτόματα" όπως θέλουν.

Σε ποιους λογαριασμούς θα το εμφανίζατε?

04 ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟΙ

3.2.105 Λογαριασμός 04 «Διάφοροι λογαριασμοί πληροφοριών χρεωστικοί»

1. Στο λογαριασμό 04, ο οποίος συλλειτουργεί μόνο με το λογαριασμό 08 «διάφοροι λογαριασμοί πληροφοριών πιστωτικοί», παρακολουθούνται διάφορες πληροφορίες και στατιστικά στοιχεία, σύμφωνα με τις ανάγκες κάθε οικονομικής μονάδας. Στον ίδιο λογαριασμό είναι δυνατή η παρακολούθηση της αφορολόγητης υπεραξίας εξαιτίας συγχωνεύσεως ή μετατροπής οικονομικών μονάδων, των δικαιωμάτων για σχηματισμό αφορολόγητων αποθεματικών, καθώς και των μετοχών επικαρπίας της οικονομικής μονάδας που κυκλοφορούν, σύμφωνα με τις διατάξεις της νομοθεσίας, π.χ. για τα αναπτυξιακά κίνητρα ή για τις ανώνυμες εταιρίες, που ισχύουν κάθε φορά.

2. Ο λογαριασμός 04 αναπτύσσεται σε δευτεροβάθμιους, τριτοβάθμιους και αναλυτικότερους λογαριασμούς σύμφωνα με τις ανάγκες κάθε οικονομικής μονάδας.

3. Ο λογαριασμός 04 χρεώνεται με οποιαδήποτε αξία που η οικονομική μονάδα κρίνει ότι απεικονίζει στους οικείους υπολογαριασμούς τις πληροφορίες ή τα στατιστικά στοιχεία που επιθυμεί να παρακολουθεί (π.χ. λογιστικό ισότιμο, προϋπολογιστικές αξίες ή ποσότητες), με πίστωση του λογαριασμού 08, και πιστώνεται όταν παύσει να υπάρχει το ενδιαφέρον παρακολουθήσεως των πληροφοριών ή των στατιστικών στοιχείων που επιλέγονται για παρακολούθηση, με χρέωση του λογαριασμού 08.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...