Προς το περιεχόμενο

ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΥ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΠΙΤΗΔ/ΤΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2009 Κ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ.Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ 31/10/2010.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΥ.ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΜΕ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΑΜΟΙΒΗ 09 Κ 10 ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΤΗΣ ΑΠΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 1056220/1074/24.8.90 μπορείνα εκδοθεί απόδειξη δαπάνης σε συνταξιούχο ελεύθερο επαγγελματία για υπηρεσίες που είχε προσφέρει όταν ήταν επιτηδευματίας...

Δε ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΑΠΥ ΜΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜ. 31/10/2010.ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙ ΑΥΤΟΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΑΠΥ ΜΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜ. 31/10/2010.ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙ ΑΥΤΟΝ.

βρε αδερφε ευκολο ειναι γιατι καις το μυαλο σου

κοψε εσυ την απυ στο ονομα του πρωην πελατη σου

και τελειωσε η ιστορια και ας την κανει αυτος οτι θελει

γραψε εσυ πανω γιατι πραγμα πληρωνεσαι σημερα και τερμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΥ ΔΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΙΣ 31/10.ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΑΣ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΕΣΤΩ Κ ΛΙΓΑ.Κ ΔΕ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΥ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΥ ΔΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΙΣ 31/10.ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΑΣ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΕΣΤΩ Κ ΛΙΓΑ.Κ ΔΕ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΥ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Μην την καταχωρήσεις στο βιβλίο αφού θα έχει ημερομηνία κατα την οποία δεν θα υφίστατε τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην την καταχωρήσεις στο βιβλίο αφού θα έχει ημερομηνία κατα την οποία δεν θα υφίστατε τέτοιο.

Και με την παρακράτηση τί γίινεται??

Μπορεί ο πελάτης που διέκοψε να αποδώσει τον παρακρατούμενο φόρο Ελ.Επαγγελματία??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την παρακράτηση τί γίινεται??

Μπορεί ο πελάτης που διέκοψε να αποδώσει τον παρακρατούμενο φόρο Ελ.Επαγγελματία??

Στο παρελθόν σε πελάτη που χρωστούσε , έκανε διακοπή εργασιών και μετά από καιρό είρθε να πληρώσει έκοψα ΑΠΥ με τρέχουσα ημερομηνία χωρίς να κάνω παρακράτηση φόρου και του έβαλα ως επάγγελμα "Ιδιώτης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν σε πελάτη που χρωστούσε , έκανε διακοπή εργασιών και μετά από καιρό είρθε να πληρώσει έκοψα ΑΠΥ με τρέχουσα ημερομηνία χωρίς να κάνω παρακράτηση φόρου και του έβαλα ως επάγγελμα "Ιδιώτης".

Σωστό!.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...
επισκέπτη τελευταία στιγμή πρόβλημα : ( βοήθεια!!!!!!!!

Γεια σας.

Πελάτης μου είχε ατομική επιχ/ση έως και 27/12/2011 στην Θεσσαλονίκη και ανήκε στην ΔΟΥ εκεί.

Στις 27/12/2011 έκανε ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ της ατομικής του επιχ/σης.

Μετά από αυτό έκανε μεταβολή της διεύθυνσης κατοικίας του στο μητρώο της ΔΟΥ αφού μένει πλέον μόνιμα

στην περιοχή Αγ.Δημήτριος Αττικής,επομένως και ανήκει πλέον στην ΔΟΥ Αγ.Δημητρίου Αττικής.

Τώρα που μπήκα στο taxisnet για να του υποβάλλω Προσωρινή Δήλωση Παρακρατούμενου Φόρου από την αμοιβή μου(λογιστή ελευθέρια επαγγέλματα),

που αφορούσε την επιχ/ση που είχε (και δεν έχει πια λόγω διακοπής),για το διάστημα 1/11/11-31/12/11 ,

μου βγάζει την ΔΟΥ Αγ.Δημητρίου , ενώ η ΔΟΥ που ανήκε η επιχ/ση του ήταν η ΔΟΥ Θεσσαλονίκης.

Τί πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ και ελπίζω στην άμεση απάντηση σας καθώς λήγουν οι ημερομηνίες για την υποβολή της Προσωρινής Δήλωσης Παρακρατούμενου Φόρου

και δεν περίμενα να δημιουργηθεί τελευταία στιγμή κάποιο πρόβλημα-ήταν απρόοπτο!!!

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο? πώς το αντιμετωπίσατε?

Σημείωση: Η ΑΠΥ κόπηκε κανονικά τον 12/2011 όσο η επιχ/ση ακόμα λειτουργούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Πελάτης μου είχε ατομική επιχ/ση έως και 27/12/2011 στην Θεσσαλονίκη και ανήκε στην ΔΟΥ εκεί.

Στις 27/12/2011 έκανε ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ της ατομικής του επιχ/σης.

Μετά από αυτό έκανε μεταβολή της διεύθυνσης κατοικίας του στο μητρώο της ΔΟΥ αφού μένει πλέον μόνιμα

στην περιοχή Αγ.Δημήτριος Αττικής,επομένως και ανήκει πλέον στην ΔΟΥ Αγ.Δημητρίου Αττικής.

Τώρα που μπήκα στο taxisnet για να του υποβάλλω Προσωρινή Δήλωση Παρακρατούμενου Φόρου από την αμοιβή μου(λογιστή ελευθέρια επαγγέλματα),

που αφορούσε την επιχ/ση που είχε (και δεν έχει πια λόγω διακοπής),για το διάστημα 1/11/11-31/12/11 ,

μου βγάζει την ΔΟΥ Αγ.Δημητρίου , ενώ η ΔΟΥ που ανήκε η επιχ/ση του ήταν η ΔΟΥ Θεσσαλονίκης.

Τί πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ και ελπίζω στην άμεση απάντηση σας καθώς λήγουν οι ημερομηνίες για την υποβολή της Προσωρινής Δήλωσης Παρακρατούμενου Φόρου

και δεν περίμενα να δημιουργηθεί τελευταία στιγμή κάποιο πρόβλημα-ήταν απρόοπτο!!!

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο? πώς το αντιμετωπίσατε?

Σημείωση: Η ΑΠΥ κόπηκε κανονικά τον 12/2011 όσο η επιχ/ση ακόμα λειτουργούσε.

Υπόβαλε κανονικά τη δήλωσή σου στο taxisnet και μην πανικοβάλεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τελευταία στιγμή πρόβλημα : ( βοήθεια!!!!!!!!

Υπόβαλε κανονικά τη δήλωσή σου στο taxisnet και μην πανικοβάλεσαι.

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Όμως προβληματίζομαι....

Δεν είναι λάθος αν ανήκε η επιχ/ση στη ΔΟΥ Θεσσ/κης και η απόδοση φόρου να γίνει στη ΔΟΥ Αγ.Δημητρίου?

Επίσης και η διεύθυνση της επιχ/σης φαίνεται διαφορετική....

Επίσης τι θα γίνει με το Ε3 που θα πρέπει να υποβάλλω για τη χρήση 2011=οικ.έτος 2012,αν εμφανίζει το σύστημα πάλι λάθος στοιχεία επιχ/σης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τελευταία στιγμή πρόβλημα : ( βοήθεια!!!!!!!!

θα τον βρουν

ας εχει να εισπραξει το κρατος μκρο ποσα και δεν το ενδιαφερει η δου

Ότι θα τον βρουν είμαι σίγουρη! Το θεμα είναι να μην έχω εγώ πρόβλημα σαν λογίστρια του!

Επίσης τι θα γίνει με το Ε3 που θα πρέπει να υποβάλλω για τη χρήση 2011=οικ.έτος 2012,αν εμφανίζει το σύστημα πάλι λάθος στοιχεία επιχ/σης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

δεν εμφανιζει λαθος στοιχεια

στο συστημα υπαρχει το ιστορικο του

ειναι πως πας στον γιατρο οταν εχεις κατι

και ξαναπας για κατι αλλο και εχει στο αρχειο και αυτο που ειχες πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τελευταία στιγμή πρόβλημα : ( βοήθεια!!!!!!!!

δεν εμφανιζει λαθος στοιχεια

στο συστημα υπαρχει το ιστορικο του

ειναι πως πας στον γιατρο οταν εχεις κατι

και ξαναπας για κατι αλλο και εχει στο αρχειο και αυτο που ειχες πριν

Κύριε Τζαβέλα τι με συμβουλεύετε? να υποβάλλω κανονικά την προσ.δήλωση απόδ.φόρου και ας έχει άλλα στοιχεία?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα...

για αφμ που λήγει σε 9 μέχρι πότε είναι η προθεσμία υποβολής προσωρινής δήλωσης παρακρατ.φόρου από αμοιβές ελευθ.επαγγελματιών ηλεκτρονικά?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άμα τον βρουν τι θα βρουν; Ότι υπέβαλε δήλωση στη ΔΟΥ όπου πλέον ανήκει (αρ. 108 ΚΦΕ); Κατ' αρχήν, άμα πάει να την υποβάλει στην παλιά ΔΟΥ, - έστω ότι δεν υποβάλει ηλεκτρονικά, αλλά χειρόγραφα - δεν θα τον βρουν στο Μητρώο και κατά πάσα πιθανότητα θα τον διώξουν. Κατά δεύτερον, λογικά να σκεφτείς, το taxis σου βγάζει την ΔΟΥ που ανήκεις και που είναι πια η αρμόδια για την παραλαβή όλων των δηλώσεών σου. Επίσης, η ηλεκτρονική υποβολή βλέπει ΑΦΜ, και όχι ΔΟΥ. Το σύστημα δεν βγάζει λάθος. Εσύ φοβάσαι σε λάθος κατεύθυνση. Άκου και τον Κίτσο και προχώρα... (οταν έγραφα δημοσίευε και ο συνάδελφος)

ΥΓ: Πάρε και ένα δωράκι να γλυκάνεις το φόβο σου :rolleyes: :

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/7000/hl/1099

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Πελάτης μου είχε ατομική επιχ/ση έως και 27/12/2011 στην Θεσσαλονίκη και ανήκε στην ΔΟΥ εκεί.

Στις 27/12/2011 έκανε ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ της ατομικής του επιχ/σης.

Μετά από αυτό έκανε μεταβολή της διεύθυνσης κατοικίας του στο μητρώο της ΔΟΥ αφού μένει πλέον μόνιμα

στην περιοχή Αγ.Δημήτριος Αττικής,επομένως και ανήκει πλέον στην ΔΟΥ Αγ.Δημητρίου Αττικής.

Τώρα που μπήκα στο taxisnet για να του υποβάλλω Προσωρινή Δήλωση Παρακρατούμενου Φόρου από την αμοιβή μου(λογιστή ελευθέρια επαγγέλματα),

που αφορούσε την επιχ/ση που είχε (και δεν έχει πια λόγω διακοπής),για το διάστημα 1/11/11-31/12/11 ,

μου βγάζει την ΔΟΥ Αγ.Δημητρίου , ενώ η ΔΟΥ που ανήκε η επιχ/ση του ήταν η ΔΟΥ Θεσσαλονίκης.

Τί πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ και ελπίζω στην άμεση απάντηση σας καθώς λήγουν οι ημερομηνίες για την υποβολή της Προσωρινής Δήλωσης Παρακρατούμενου Φόρου

και δεν περίμενα να δημιουργηθεί τελευταία στιγμή κάποιο πρόβλημα-ήταν απρόοπτο!!!

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο? πώς το αντιμετωπίσατε?

Σημείωση: Η ΑΠΥ κόπηκε κανονικά τον 12/2011 όσο η επιχ/ση ακόμα λειτουργούσε.

Αν και σας απάντησαν οι συνάδελφοι μια απορία. Ως λογιστής που ασκείτε το επάγγελμα δεν έτυχε να δείτε παρόμοιες καταστάσεις με αυτές που περιγράαφετε κατά την υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τελευταία στιγμή πρόβλημα : ( βοήθεια!!!!!!!!

Αν και σας απάντησαν οι συνάδελφοι μια απορία. Ως λογιστής που ασκείτε το επάγγελμα δεν έτυχε να δείτε παρόμοιες καταστάσεις με αυτές που περιγράαφετε κατά την υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων ?

Όχι...δεν μου έτυχε, γιατί για όλα υπάρχει η πρώτη φορά!

Άλλωστε εγώ είμαι στο ξεκίνημα μου και δεν έχω 100 ή 200 ή 400 πελάτες που μπορεί να έχετε εσείς(οι δικοί μου πελάτες είναι μετρημένοι στα δάχτυλα).

Άρα αφενός δεν παίρνω τόσα χρήματα όσα εσείς(ακόμα και όλοι να μην σας πληρώσουν σίγουρα παίρνετε περισσότερα χρήματα από εμένα...)

και αφετέρου δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις ώστε να ξέρω τι πρέπει να κάνω...!

Αν λοιπόν εσείς, όπως και άλλοι συνάδελφοι βέβαια, τα ξέρατε όλα από την κοιλιά της μάνας σας,τότε συγχαρητήρια και μπράβο-εμένα ο θεός δεν μου έδωσε αυτή την δυνατότητα!

(πραγματικά δεν το λέω ειρωνικά-είναι μια φράση που χρησιμοποιούμε για να δείξουμε ότι στην πορεία της ζωής μας αποκτούμε τις γνώσεις και όχι με την γέννηση μας).

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τελευταία στιγμή πρόβλημα : ( βοήθεια!!!!!!!!

θα αρχίσει η τρόικα να μαζεύει άδειες σιγά σιγά .

Eυχαριστώ για το χρόνο σας και την βοήθεια σας.

Ναι, όντως πρέπει να αρχίσει να μαζεύει η τρόικα άδειες ,από αυτούς που άνοιξαν γραφεία

χωρίς να έχουν καν πτυχίο λογιστικής.

Η τρόικα επίσης(αφού η ελληνική κυβέρνηση είναι για το recycle bin-έτσι για να καταλαβαίνει και ο Γιωργάκης....)

πρέπει να προωθήσει τα νέα παιδιά να βρίσκουν δουλειές και να μην είναι άνεργα,καθώς και τα παιδιά που είναι καινούριοι λογιστές και έχουν όρεξη αλλά και ανάγκη για δουλειά να συνεχίσουν!

Αλλά ας προσγιωθούμε στην πραγματικότητα: θα πάρει τις άδειες από όλους τους λογιστές(παλιούς+νέους) και θα φέρει δικούς της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη τελευταία στιγμή πρόβλημα : ( βοήθεια!!!!!!!!

Κι άμα τον βρουν τι θα βρουν; Ότι υπέβαλε δήλωση στη ΔΟΥ όπου πλέον ανήκει (αρ. 108 ΚΦΕ); Κατ' αρχήν, άμα πάει να την υποβάλει στην παλιά ΔΟΥ, - έστω ότι δεν υποβάλει ηλεκτρονικά, αλλά χειρόγραφα - δεν θα τον βρουν στο Μητρώο και κατά πάσα πιθανότητα θα τον διώξουν. Κατά δεύτερον, λογικά να σκεφτείς, το taxis σου βγάζει την ΔΟΥ που ανήκεις και που είναι πια η αρμόδια για την παραλαβή όλων των δηλώσεών σου. Επίσης, η ηλεκτρονική υποβολή βλέπει ΑΦΜ, και όχι ΔΟΥ. Το σύστημα δεν βγάζει λάθος. Εσύ φοβάσαι σε λάθος κατεύθυνση. Άκου και τον Κίτσο και προχώρα... (οταν έγραφα δημοσίευε και ο συνάδελφος)

ΥΓ: Πάρε και ένα δωράκι να γλυκάνεις το φόβο σου :rolleyes: :

http://www.taxheaven...ar/7000/hl/1099

Ευχαριστώ για το χρόνο σας κ.Αρχοντή! Ο πόνος μου γλυκάθηκε μόνο και μόνο που μου απάντησαν κάποιοι συνάδελφοι έμπειροι και παντογνώστες( το 2ο δεν αναφέρεται σε εσάς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...