• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Tester

παρακρατηση φορου εργολαβων 1.1.2011

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Ο ΦΟΡΟΣ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ ΑΠΟ 1.1.2011 ΑΛΛΑΞΕ ΑΠΟ 1% ΣΕ 3% Ή ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2009?ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

  • 0

Εχει ξαναγίνει 3% ...

Β. Αλλαγή στο άρθρο 55 του ν. 2238/1994 και συγκεκριμένα στο θέμα της παρακράτησης φόρου στα εισοδήματα εργοληπτών κατασκευής κάθε είδους τεχνικών έργων. Επαναφορά του συντελεστή στο 3%.

Η περίπτωση β΄της παραγράφου 1 του άρθρου 55 όπως ισχύει σήμερα, έχει ως εξής:

« Άρθρο 55 Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις.

1.Στο εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις η παρακράτηση του φόρου ενεργείται ως εξής:

α) ……

β) Στα εισοδήματα εργοληπτών κατασκευής κάθε είδους τεχνικών έργων και ενοικιαστών δημόσιων, δημοτικών, κοινοτικών ή λιμενικών προσόδων με συντελεστή τρία τοις εκατό (3%) που υπολογίζεται στην αξία του κατασκευαζόμενου έργου ή του μισθώματος. Υπόχρεος σε παρακράτηση ορίζεται το Δημόσιο γενικά και κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που ενεργεί εκκαθάριση ή καταβολή για τις περιπτώσεις αυτές. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν παρακρατήθηκε ο φόρος, τότε αυτός αποδίδεται με δήλωση του δικαιούχου της αμοιβής κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 60 ».

[ Ο συντελεστής παρακράτησης φόρου της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 55 τέθηκε όπως αυτός µειώθηκε μέχρι 31-12-2010 σε ένα τοις εκατό (1%), σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 3 του ν. 3763/2009, και ισχύει από τη δημοσίευση του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (27-5-2009), σύμφωνα με το άρθρο 49 του ιδίου νόμου.Προηγουμένως ο συντελεστής παρακράτησης ήταν τρία τοις εκατό (3%) ].

Σχολιασμός:

Χρειάζεται προσοχή στις παρακρατήσεις που διενεργούνται από 1/1/2011 και μετά, γιατί πλέον ο συντελεστής παρακράτησης επανήλθε στο ποσοστό 3% (όπως ίσχυε στο παρελθόν δηλαδή) και δεν ισχύει ο συντελεστής 1% (ίσχυε έως 31/12/2010).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει ξαναγίνει 3% ...

Β. Αλλαγή στο άρθρο 55 του ν. 2238/1994 και συγκεκριμένα στο θέμα της παρακράτησης φόρου στα εισοδήματα εργοληπτών κατασκευής κάθε είδους τεχνικών έργων. Επαναφορά του συντελεστή στο 3%.

Η περίπτωση β΄της παραγράφου 1 του άρθρου 55 όπως ισχύει σήμερα, έχει ως εξής:

« Άρθρο 55 Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις.

1.Στο εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις η παρακράτηση του φόρου ενεργείται ως εξής:

α) ……

β) Στα εισοδήματα εργοληπτών κατασκευής κάθε είδους τεχνικών έργων και ενοικιαστών δημόσιων, δημοτικών, κοινοτικών ή λιμενικών προσόδων με συντελεστή τρία τοις εκατό (3%) που υπολογίζεται στην αξία του κατασκευαζόμενου έργου ή του μισθώματος. Υπόχρεος σε παρακράτηση ορίζεται το Δημόσιο γενικά και κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που ενεργεί εκκαθάριση ή καταβολή για τις περιπτώσεις αυτές. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν παρακρατήθηκε ο φόρος, τότε αυτός αποδίδεται με δήλωση του δικαιούχου της αμοιβής κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 60 ».

[ Ο συντελεστής παρακράτησης φόρου της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 55 τέθηκε όπως αυτός µειώθηκε μέχρι 31-12-2010 σε ένα τοις εκατό (1%), σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 3 του ν. 3763/2009, και ισχύει από τη δημοσίευση του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (27-5-2009), σύμφωνα με το άρθρο 49 του ιδίου νόμου.Προηγουμένως ο συντελεστής παρακράτησης ήταν τρία τοις εκατό (3%) ].

Σχολιασμός:

Χρειάζεται προσοχή στις παρακρατήσεις που διενεργούνται από 1/1/2011 και μετά, γιατί πλέον ο συντελεστής παρακράτησης επανήλθε στο ποσοστό 3% (όπως ίσχυε στο παρελθόν δηλαδή) και δεν ισχύει ο συντελεστής 1% (ίσχυε έως 31/12/2010).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΣΕ ΤΠΥ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ 2011 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΚΑΙ 60 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χωρίς να μου έχει τύχει λογικά δε θα έπρεπε να υπολογίσουν μόνο τη προσαύξηση στο 3%?

Δε ξέρω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το πρόστιμο των 60,00 ευρώ έχει να κάνει με τη μη υποβολή δήλωσης παρακρατούμενων φόρων.Το πρόστιμο είναι ανά δήλωση και όχι ανά τιμολόγιο.Εκτός αν τα τιμολόγια έχουν εκδοθεί όλα διαφορετικό μήνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το πρόστιμο των 60,00 ευρώ έχει να κάνει με τη μη υποβολή δήλωσης παρακρατούμενων φόρων.Το πρόστιμο είναι ανά δήλωση και όχι ανά τιμολόγιο.Εκτός αν τα τιμολόγια έχουν εκδοθεί όλα διαφορετικό μήνα.

 

Κατά την άποψή μου κάνετε λάθος.

Καλησπέρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Register a new account
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.