Προς το περιεχόμενο

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2011 και του Ε9 για ορισμένες κατηγορίες υπόχρεων:


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΝΙΚΗΣ 5-7

10180 ΑΘΗΝΑ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ TΗΛ.: 210-3332551/2

FAX: 210-3332559

e-mail : [email protected]

Αθήνα, 28 Φεβρουαρίου 2011

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2011 και του Ε9 για ορισμένες κατηγορίες υπόχρεων:

Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων, για τους οποίους εφαρμόζεται για πρώτη φορά η υποχρεωτική ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων και των λογιστικών γραφείων και γενικότερα προς διευκόλυνση των πολιτών, με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών, Δημήτρη Κουσελά, δίνεται παράταση στην προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, για τους υπόχρεους του άρθρου 62 του ν. 2238/94 (ατομικές επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες, όσους απόκτησαν εισοδήματα από συμμετοχή σε ΕΠΕ, από κινητές αξίες, από ακίνητα, τους κατόχους ΕΙΧ κ.λπ. χωρίς εισοδήματα, κ.λπ.), που λήγει την 1η Μαρτίου 2011 και ορίζεται η 4η Απριλίου 2011.

Η υποβολή των δηλώσεων αυτών ολοκληρώνεται μέσα σε έντεκα εργάσιμες μέρες ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ, με αρχή για το ψηφίο 1 την 4η Απριλίου 2011.

Η προθεσμία υποβολής δηλώσεων στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9), ορίζεται στις ίδιες ημερομηνίες με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΝΙΚΗΣ 5-7

10180 ΑΘΗΝΑ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ TΗΛ.: 210-3332551/2

FAX: 210-3332559

e-mail : [email protected]

Αθήνα, 28 Φεβρουαρίου 2011

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2011 και του Ε9 για ορισμένες κατηγορίες υπόχρεων:

Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων, ......

Έ όχι κύριοι..

Η παράταση δεν δίνεται "Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων,"

.. δίνεται λόγω αδυναμίας του Υπουργείου να είναι έτοιμο να δεχθεί τις δηλώσεις,

στον χρόνο που αυτό έχει ορίσει..

και σε τελική καλό θα ήταν να υπήρχε και ένα συγνώμη γι'αυτό μέσα στο κείμενο..

Αι σιχτίρ πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ όχι κύριοι..

Η παράταση δεν δίνεται "Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων,"

.. δίνεται λόγω αδυναμίας του Υπουργείου να είναι έτοιμο να δεχθεί τις δηλώσεις,

στον χρόνο που αυτό έχει ορίσει..

και σε τελική καλό θα ήταν να υπήρχε και ένα συγνώμη γι'αυτό μέσα στο κείμενο..

Αι σιχτίρ πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ όχι κύριοι..

Η παράταση δεν δίνεται "Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων,"

.. δίνεται λόγω αδυναμίας του Υπουργείου να είναι έτοιμο να δεχθεί τις δηλώσεις,

στον χρόνο που αυτό έχει ορίσει..

και σε τελική καλό θα ήταν να υπήρχε και ένα συγνώμη γι'αυτό μέσα στο κείμενο..

Αι σιχτίρ πια..

Εδώ και καιρό μόνο αυτές οι λέξεις μου σφηνώθηκαν το άει σιχτιρ να πω πως χαιρομαι που δεν ειμαι μόνη...είναι κάτι κι αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου κει, ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ των φορολογούμενων. Είμαι φορολογούμενος και ΔΕΝ τη θέλω ρε.Θέλω το σύστημα αύριο να είναι ανοιχτό να στείλω τη δηλωσή μου.Το ΑΦΜ μου λήγει σε 1.Μπορεί να γίνει αυτό? ΟΧΙ απ' ότι φαίνεται.Εγώ είμαι έτοιμος κύριοι, εσείς δεν είστε.Για ποιανού διευκόλυνση μιλάμε δηλαδή? Ενα συγνώμη το σύστημα αδυνατεί θα ήταν αρκετό παρά αυτές οι μπούρδες.Αλλά πότε αναλάβατε τις ευθύνες σας να το κάνετε και τώρα? ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ και λίγο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποίος σύλλογος ή έστω ποίος συνάδλεφος που βρίσκεται κάθε μέρα στα ΜΜΕ τολμά να βγάλει ανακοίνωση ή να κάνει ένα σχόλιο και να πει ότι για να υπάρχει εξυπηρέτηση των φορολογούμενων θα πρέπει να έχει ανοίξει το σύστημα και η ανακοίνωση του Υπουργείου θα έπρεπε να ήταν πχ Λόγω αδυναμίας του συστήματος αλλά και για να διευκολυνθούν οι φορολογούμενοι ........

Καλοδεχούμενη η παράταση (αν και αμφιβάλλω αν θα μπορέσουμε να στείλουμε δηλώσεις σωστές και τότε) αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να μιλάμε καθαρά ........ :)

Επαναλαμβάνω ότι αν οι δηλώσεις δεν πάνε τουλάχιστον 30/06 ή ακόμη 30/09 (ανέλυσα το σκεπτικό μου) τότε θα επικρατεί μπάχαλο και θα σταλούν δηλώσεις τις πλάκας και θα παρακαλάμε τον Απρίλιο για παράταση , τον Μαίο για νέα παράταση τον Ιούνιο για λίγο ακόμη και πάει λέγοντας .

θα μου πείτε ότι όλοι θα τις αφήσουμε τελευταία στιγμή , αυτή όμως δικαιολογία είναι επιεικώς της πλάκας ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ όχι κύριοι..

Η παράταση δεν δίνεται "Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων,"

.. δίνεται λόγω αδυναμίας του Υπουργείου να είναι έτοιμο να δεχθεί τις δηλώσεις,

στον χρόνο που αυτό έχει ορίσει..

και σε τελική καλό θα ήταν να υπήρχε και ένα συγνώμη γι'αυτό μέσα στο κείμενο..

Αι σιχτίρ πια..

Γαιδούρια ξεκαπίστρωτα, τι να πεις ρε Σούλη. Έχουν αναγάγει τη απάτη σε επιστήμη, οι Γκεμπελοθρεμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποίος σύλλογος ή έστω ποίος συνάδλεφος που βρίσκεται κάθε μέρα στα ΜΜΕ τολμά να βγάλει ανακοίνωση ή να κάνει ένα σχόλιο και να πει ότι για να υπάρχει εξυπηρέτηση των φορολογούμενων θα πρέπει να έχει ανοίξει το σύστημα και η ανακοίνωση του Υπουργείου θα έπρεπε να ήταν πχ Λόγω αδυναμίας του συστήματος αλλά και για να διευκολυνθούν οι φορολογούμενοι ........

Καλοδεχούμενη η παράταση (αν και αμφιβάλλω αν θα μπορέσουμε να στείλουμε δηλώσεις σωστές και τότε) αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να μιλάμε καθαρά ........ :)

Επαναλαμβάνω ότι αν οι δηλώσεις δεν πάνε τουλάχιστον 30/06 ή ακόμη 30/09 (ανέλυσα το σκεπτικό μου) τότε θα επικρατεί μπάχαλο και θα σταλούν δηλώσεις τις πλάκας και θα παρακαλάμε τον Απρίλιο για παράταση , τον Μαίο για νέα παράταση τον Ιούνιο για λίγο ακόμη και πάει λέγοντας .

θα μου πείτε ότι όλοι θα τις αφήσουμε τελευταία στιγμή , αυτή όμως δικαιολογία είναι επιεικώς της πλάκας ........

προσωπικά Απόστολε έχω κάνει χιλιάδες σχόλια για την λειτουργία του μηχανισμού του υπουργείου μας

σε τ΄'ετοιο βαθμό που με πήρε κάποιος εκτός υπουργείου και μου έκανε παράπονα ότι τα λέω χοντρά

και η απάντηση μου ήταν ότι χοντρός είμαι και τα λέω χοντρά αλλά και αν αδυνατίσω και πάλι έτσι θα τα λέω

την παρασκευή μίλαγα μαζί τους για τις δηλώσεις ΦΠΑ και προσπαθούσαν να με πείσουν ότι εγώ έχω το πρόβλημα

βέβαια εκείνη την ώρα ήμουν έξω απο την Ξάνθη με κατεύθυνση προς Αλεξανδρούπολη και χάρηκα ιδιαίτερα που έμαθα ότι το τηλεφωνικό κέντρο του taxis κατακλύστηκε απο τηλέφωνα

νομίζω ότι μόνο έτσι θα καταλάβουν ότι δεν μπορούμε να δουλέψουμε έτσι και ότι δεν χάβουμε πια τα όσα μας φουρνίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φέτος μήνα μήνα θα βγαίνουν οι παρατάσεις, μαζί και η ψυχή μας.

Πρώτα βγαίνει η παράταση και μετά θα δούνε πότε θα είναι έτοιμοι να παραλάβουν δηλώσεις.

Εκτός και αν η προθεσμία αφορά το ίδιο το Υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια και αναφέρθηκες στα του ΦΠΑ Απόστολε και αφού μέχρι αυτή την στιγμή δεν βλέπω παράταση..

αποστέλλω το παρακάτω κείμενο/ερώτημα στην ΓΓΠΣ, μέσω του προσωπικού μου λογαριασμού στο taxis.

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι αν και αυτοαπασχολούμενος λογιστής, έχω την χαρά να έχω δημιουργήσει από καιρό οικογένεια και να μεγαλώνω αυτή την στιγμή δύο μικρά παιδιά.

Με δεδομένο λοιπόν, πως έχω επιλέξει τα απογεύματα αλλά και κυρίως τα Σ/Κ να διαθέτω όσο περισσότερο χρόνο μπορώ στην οικογένεια μου,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Με δεδομένη την αδυναμία του συστήματος όλη την προηγούμενη βδομάδα αλλά ειδικότερα την Παρασκευή να δεχθεί δηλώσεις ΦΠΑ αλλά και Ανακεφαλαιωτικών (VIES), γιατί δεν δόθηκε ο εύλογος χρόνος για την αποστολή τους με έστω μία μέρα παράταση?

Είναι πια τόσο δεδομένο ότι οι λογιστές θα ξενυχτήσουν ή θα δουλεύουν κάθε Σ/Κ αμισθί για να καλύψουν τις τεχνικές σας αδυναμίες?

Υ.Γ. την όποια απάντηση λάβω θα την κοινοποιήσω αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι εκείνο το τελευταίο στην ανακοίνωση για το Ε9 δεν κατάλαβα..... αλλά ας περιμένουμε την ΠΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά Απόστολε έχω κάνει χιλιάδες σχόλια για την λειτουργία του μηχανισμού του υπουργείου μας

σε τ΄'ετοιο βαθμό που με πήρε κάποιος εκτός υπουργείου και μου έκανε παράπονα ότι τα λέω χοντρά

και η απάντηση μου ήταν ότι χοντρός είμαι και τα λέω χοντρά αλλά και αν αδυνατίσω και πάλι έτσι θα τα λέω

την παρασκευή μίλαγα μαζί τους για τις δηλώσεις ΦΠΑ και προσπαθούσαν να με πείσουν ότι εγώ έχω το πρόβλημα

βέβαια εκείνη την ώρα ήμουν έξω απο την Ξάνθη με κατεύθυνση προς Αλεξανδρούπολη και χάρηκα ιδιαίτερα που έμαθα ότι το τηλεφωνικό κέντρο του taxis κατακλύστηκε απο τηλέφωνα

νομίζω ότι μόνο έτσι θα καταλάβουν ότι δεν μπορούμε να δουλέψουμε έτσι και ότι δεν χάβουμε πια τα όσα μας φουρνίζουν.

Συνονόματε γνωρίζω τις θέσεις σου και μάλιστα χαίρομαι για αυτές , άλλωστε σε παρακολουθώ ανελειπώς , απλά επείδη είμαστε με τεντομένα νεύρα σας έβαλα σε ένα τσούβαλι όλους ........ :)

Χρειάζεται όμως να υπάρχει και από άλλους συναδέλφους που συχνά πυκνά βγαίνουν στα ΜΜΕ , να μη πω ότι οι αρμόδιοι φορείς πχ Ποφοε , οεε κλπ θα έπρεπε κάπου και που να βγάζουν κάποια ανακοίνωση για τέτοια πράγματα και όχι μόνο για παρατάσεις . Γνωρίζω τις αντικειμενικές δυσκολίες αλλά δε μπορεί να δουλευόμαστε μεταξύ μας (εννοώ το υπουργείο) και όλοι να ξέρουμε τι γίνεται και ακόμη χειρότερα τι πρόκειται να γίνει (νέα εμπλοκή τάξις , άγχος για παράταση , νέα μικρή παράταση στο + 5 .....)

Επαναλαμβάνω ότι αν δεν δωθεί ξεκάθαρα ημερομηνία πχ 30/09 για όλα τα αντικείμενα όλος ο σχεδιασμός του υπουργείου θα πάει (για μια ακόμη φορά) στο κάλαθο .

Πίστεψε με ότι θα σταλούν όλες το αργότερο έως τον Ιούνιου , αλλά μάλλον στο Υπουργείο υπάρχει διαφορετικό τρόπος σκέψης από ότι ορίζει η αγορά .

ΥΓ Γράφει ο φίλος Γιάννης για το Ε9 , πραγματικά εκεί κολλήσαμε και εμείς , αλλά περιμένουμε να δούμε τι τελικά θα ισχύει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο απριλη με εκκαθ.φπα - δηλωσεις εισοδηματος επαγγελματιων- δηλωσεις ΟΕ - περιοδικη 1ο τριμηνο 2011, ΑΠΔ, ξεχασα κατι?

+οτι εχουμε και τις αργιες του Πασχα......πφφφφ πιο Πασχα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει ενιαία φωνη ,καλά μας κάνουν,αλλά αυτό δεν μας εμποδίζει καθόλου στο να τους

τα χώνουμε έστω και μεμονωμένα ,ντροπή τους ,η τελευταία στιγμή έχει γίνει πιά θεσμός,αλλά πούνε η δυναμή μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι εκείνο το τελευταίο στην ανακοίνωση για το Ε9 δεν κατάλαβα..... αλλά ας περιμένουμε την ΠΟΛ

ΥΓ Γράφει ο φίλος Γιάννης για το Ε9 , πραγματικά εκεί κολλήσαμε και εμείς , αλλά περιμένουμε να δούμε τι τελικά θα ισχύει .....

Γιάννη & Απόστολε τι ακριβώς σας μπερδεύει σχετικά με το Ε9;

Φοβάμαι ότι έχω χάσει επεισόδια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ρε παιδια μην κανετε και ετσι!Το ελληνικο κρατος εμας σκεφτεται..λεει που να τρεχουν οι καιμενοι με τα κρυα που εχει να φτιαχνουν δηλωσεις και τα λοιπα¨?Κατσε να βγαλω μια παραταση εγω να ζεστανει ο καιρος και ολα καλα!Μην τα θελουμε και ολα δικα μας ε Ο_Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ 1022

1. Το έτος 2011 η δήλωση στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων υποβάλλεται αυτοτελώς τις ίδιες καταληκτικές ημερομηνίες με αυτές των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, σύμφωνα με το άρθρο 62 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος. Η ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης στοιχείων ακινήτων μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι την 30η Ιουνίου 2011.

2. Οι δηλώσεις στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων έτους 2011 δύνανται να αποστέλλονται και ταχυδρομικά.

3. Στις περιπτώσεις που οι δηλώσεις στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων έτους 2011 υποβάλλονται ή αποστέλλονται μαζί με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, μετά την παραλαβή τους, καταχωρούνται αυτοτελώς στο ηλεκτρονικό βιβλίο μεταγραφής των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω μονο οτι το TAXHEAVEN DESKTOP ALERT οσο αφορα το ημερολογιο υποχρεωσεων δειχνει οτι σημερα ειναι η καταληκτικη ημερομηνια για το ΑΦΜ 1. Εαν ειναι δυνατον, επειδη τουλαχιστον εγω το παρακολουθω καθημερινα,

εαν μπορουσατε να το διορθωσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα να ρωτησω και εγω κατι γιατι τα χω μπλεξει εντελως , οι δηλωσεις που θα κατατεθουν στην εφορια , πχ κατοχος ειχ ή καποιος που απεκτησε ακινητο και γι αυτο το λογο πρεπει να υποβαλλει δηλωση , ποτε ληγουν ? Απ οτι καταλαβα δεν πηρε παραταση η καταθεση στην εφορια , τελικα τι γινεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα να ρωτησω και εγω κατι γιατι τα χω μπλεξει εντελως , οι δηλωσεις που θα κατατεθουν στην εφορια , πχ κατοχος ειχ ή καποιος που απεκτησε ακινητο και γι αυτο το λογο πρεπει να υποβαλλει δηλωση , ποτε ληγουν ? Απ οτι καταλαβα δεν πηρε παραταση η καταθεση στην εφορια , τελικα τι γινεται ?

μαζι με τους επαγγελματιες απριλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΟΠΟΙΟΥ ΘΕΛΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ.ΤΟ ΠΑΛΙΟ TAXIS ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΝΕΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ.ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΒΙΑΣΥΝΗ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζι με τους επαγγελματιες απριλη

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση γιατι θα με τρελανουν , εχω μια που με χει πρηξει απο το πρωι ότι της ειπαν απο την εφορια οτι εφοσον δεν εχει υποχρεωση να την υποβαλλει ηλεκτρονικα θα παει κανονικα στις προθεσμιες δηλαδη το αφμ ειναι σε 5 αρα 8 μαρτιου ειτε καταθεση στη δου ειτε στο ταχυδρομειο.Αντε βγαλε ακρη και αυτο το υπουργειο μια φορα να τα γραψει αναλυτικα ελεος πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσους απόκτησαν εισοδήματα από συμμετοχή σε ΕΠΕ, από κινητές αξίες, από ακίνητα, τους κατόχους ΕΙΧ κ.λπ. χωρίς εισοδήματα, κ.λπ.), που λήγει την 1η Μαρτίου 2011 και ορίζεται η 4η Απριλίου 2011. ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ Φ.Ε. ΑΡΑ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. την όποια απάντηση λάβω θα την κοινοποιήσω αμέσως.

Παράταση προθεσμίας υποβολής περιοδικής ΦΠΑ και ανακεφαλαιωτικών πινάκων

Tuesday March 01, 2011 06:15 PM

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση υποβολής περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. και ανακεφαλαιωτικών πινάκων

01 | 03 | 2011

Το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνει ότι παρατείνεται η προθεσμία υποβολής των περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α., καθώς και των ανακεφαλαιωτικών πινάκων ενδοκοινοτικών αποκτήσεων αγαθών και λήψεων υπηρεσιών και ενδοκοινοτικών παραδόσεων αγαθών και παρεχόμενων υπηρεσιών, που η καταληκτική ημερομηνία υποβολής τους ήταν η 28η Φεβρουαρίου μέχρι και τις 2 Μαρτίου 2011.

Η υποβολή των περιοδικών δηλώσεων αυτών, καθώς και η καταβολή του οφειλόμενου ποσού στην περίπτωση των χρεωστικών δηλώσεων Φ.Π.Α., καθώς και η υποβολή των παραπάνω ανακεφαλαιωτικών πινάκων θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο στην αρμόδια Δ.Ο.Υ

Μας έκαναν την χάρη συνάδελφε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια και αναφέρθηκες στα του ΦΠΑ Απόστολε και αφού μέχρι αυτή την στιγμή δεν βλέπω παράταση..

αποστέλλω το παρακάτω κείμενο/ερώτημα στην ΓΓΠΣ, μέσω του προσωπικού μου λογαριασμού στο taxis.

Υ.Γ. την όποια απάντηση λάβω θα την κοινοποιήσω αμέσως.

Λίγο αργά παλικάρια αλλά τέλος πάντων .. δείξατε την οφειλόμενη ευαισθησία..

και λόγω της ημέρας το ξεπερνώ.. :)

Παράταση προθεσμίας υποβολής περιοδικής ΦΠΑ και ανακεφαλαιωτικών πινάκων

Tuesday March 01, 2011 06:15 PM

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση υποβολής περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. και ανακεφαλαιωτικών πινάκων

01 | 03 | 2011

Το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνει ότι παρατείνεται η προθεσμία υποβολής των περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α., καθώς και των ανακεφαλαιωτικών πινάκων ενδοκοινοτικών αποκτήσεων αγαθών και λήψεων υπηρεσιών και ενδοκοινοτικών παραδόσεων αγαθών και παρεχόμενων υπηρεσιών, που η καταληκτική ημερομηνία υποβολής τους ήταν η 28η Φεβρουαρίου μέχρι και τις 2 Μαρτίου 2011.

Η υποβολή των περιοδικών δηλώσεων αυτών, καθώς και η καταβολή του οφειλόμενου ποσού στην περίπτωση των χρεωστικών δηλώσεων Φ.Π.Α., καθώς και η υποβολή των παραπάνω ανακεφαλαιωτικών πινάκων θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο στην αρμόδια Δ.Ο.Υ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...