Προς το περιεχόμενο

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω ότι η ΔΟΥ τους έχει συνδεθεί στο TAXIS ακόμα...

τους σύνδεσε στο Ηφαιστος, κοκκινίζει ο τόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

πέρα από την πλάκα είναι αισχρό αυτό που γίνεται.στην επαρχία ειδικά η έννοια "εξοικείωση με το ιντερνετ" είναι αστικός μύθος.είναι καθημερινό φαινόμενο οι εκπρόθεσμες καταχωρήσεις .οι μισοί πελάτες των βενζινοπωλών δεν ξερουν τον αφμ τους ή τον κωδικό της δεη.η καταχώρηση των πωλήσεων έχει γίνει βραχνάς στην ορθή λειτουργεία των πρατηρίων,τα οποία ως επι το πλείστον έχουν εξωτερικό λογιστή ο οποίος δεν αναλαμβάνει την καταχώρηση στο ΗΦΑΙΣΤΟΣ .ειναι ό,τι πιο φυσιολογικό μια επιχειρηση να έχει εκπρόθεσμες καταχωρήσεις.αυτο ΔΕΝ συνεπαγεται φοροδιαφυγής ή λαθρεμπορίου.είναι αποτέλεσμα της ηλίθιας σκέψης ως προς την πάταξη αυτών.όταν υπάρχει λαθρεμπορία υπάρχει πιθανότητα ο πρατηριούχος να καταχωρήσει τα λαθραια καυσιμα στον Ηφαιστο;αγόρασες 10000 λίτρα συν 5000 λιτρα λαθραία.καταχωρείς εμπρόθεσμα τα 10000 λίτρα και τελείωσες.και πηγαίνουν να εξοντώσουν με πρόστιμα τους νόμιμους πρατηριούχους οι οποίοι ξέχασαν ή δεν μπόρεσαν ή δεν είχαν επαρκή στοιχεία να καταχωρήσουν εμπρόθεσμα;;;αυτό εγώ το λέω τσαμπουκά για να βγαίνουμε ωραίοι στα κανάλια και να λέμε εγώ χτύπησα το λαθρεμπόριο !ντροπή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Μήπως, γνωρίζει κανείς συνάδελφος που αναφέρει (ΠΟΛ,έγγραφο κτλ)εκτός από τον διαδυκτιακό τόπο www.ifaistos.mnec.gr ότι ο αριθμός ΔΙ.ΠΕ.ΘΕ. μπορεί να συμπίπτει με τον Α.Φ.Μ.,κάπου το είχα αλλά δεν μπορώ να το βρω..

όπου ΑΦ.Μ.

χχχχχχχχχ (μία εγκατάσταση)

χχχχχχχχχ.1 (άλλη εγκατάσταση)

χχχχχχχχχ.2 (άλλη εγκατάσταση)

χχχχχχχχχ.3 (άλλη εγκατάσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κωστας _47_

στην επαρχία οι βενζινάδες φέρνουν τα παραστατικα με καθυστέρηση και πληρώνουν αμοιβή 60-70 ευρώ το μήνα και για λογιστικά και για καταχωρήσεις Ηφαιστου.Και θα μας κυνηγάνε κι ολας? είναι ο ορισμός της γραφειοκρατιας.Ας βρουν εναν απλό και σύγχρονο τρόπο.Για ελέγχους ας πανε ασπρόπυργο ελευσίνα εσο παπας δε ξερω που....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως, γνωρίζει κανείς συνάδελφος που αναφέρει (ΠΟΛ,έγγραφο κτλ)εκτός από τον διαδυκτιακό τόπο www.ifaistos.mnec.gr ότι ο αριθμός ΔΙ.ΠΕ.ΘΕ. μπορεί να συμπίπτει με τον Α.Φ.Μ.,κάπου το είχα αλλά δεν μπορώ να το βρω..

όπου ΑΦ.Μ.

χχχχχχχχχ (μία εγκατάσταση)

χχχχχχχχχ.1 (άλλη εγκατάσταση)

χχχχχχχχχ.2 (άλλη εγκατάσταση)

χχχχχχχχχ.3 (άλλη εγκατάσταση)

επί της ουσίας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Παιδιά πρέπει να κοιτάξουμε πως θα προστατευθούμε από το θέμα του ΗΦΑΙΣΤΟΥ.

Στην επαρχία, όπως λέει παραπάνω συνάδελφος, το intenet είναι κάτι σχετικά άγνωστο για τους βενζινοπώλες.

Φέρνουν τα παραστατικά όποτε το θημηθούν ή όποτε εμείς τους το θημήσουμε, (αν μας το θημήσει κανείς κι εμάς...).

Τώρα που έρχονται τα πρόστιμα, αυτοί λένε στα τελωνεία: "εγώ δεν ξέρω τίποτα, ο λογιστής τα κανόνιζε αυτά κτλ".

Έτσι αρπάμε πρόστιμα και μάλιστα για δουλειά που πιθανόν οι περισσότεροι δεν πληρωνονται.

Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και κάποια οροφή.

Είδα με τα μάτια μου πρόστιμο 50.000,00 και ψάχνουν τον άμοιρο λογιστή...

Εεεε ρε γλέντια που θα ακολουθήσουν...

ΥΓ

Ξέρεις κανείς τον νόμο (αριθμό κτλ) περί συνυπευθυνότητας του λογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επαρχία οι βενζινάδες φέρνουν τα παραστατικα με καθυστέρηση και πληρώνουν αμοιβή 60-70 ευρώ το μήνα και για λογιστικά και για καταχωρήσεις Ηφαιστου.Και θα μας κυνηγάνε κι ολας? είναι ο ορισμός της γραφειοκρατιας.Ας βρουν εναν απλό και σύγχρονο τρόπο.Για ελέγχους ας πανε ασπρόπυργο ελευσίνα εσο παπας δε ξερω που....

Oso mas pernane gia psilikatzides , auta tha pathainoume !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Κοιτάξτε &*%(&^%(^&

Καταχώρηση 3 ημερών παραστατικά αρχές του 2011 στον Ήφαιστο. Από σφάλμα του λογισμικού και ενώ πλέον δεν υπήρχε υποχρέωση αναγραφής του ΕΦΚ (καθώς σταμάτησε το αλισβερίσι του μέχρι 31/12/2010), έφυγαν οι κινήσεις με τον ΕΦΚ να αναγράφεται σαν ποσό, στην αποστολή των παραστατικών στον Ηφαιστο (αντί να έχει 0 δηλαδή, είχε το ποσό του ΕΦΚ που αντιστοιχούσε στην ποσότητα), κάτι που φυσικά όμως δεν επηρέαζε κάτι στο τελικό αποτέλεσμα. Δεν το παρατήρησα καν συνηθισμένος στην ύπαρξή του στις προηγούμενες αποστολές. Λίτρα, ημερομηνίες, αφμ όλα σωστά.

Κάνω το σφάλμα και μπαίνω μετά από 15 ημέρες....σοκ....όλες οι πωλήσεις απορριπτέες λόγω ότι ΕΦΚ δεν συμφωνούσε (έπρεπε να είναι 0!!!!!!! ). Τις ξαναφτιάχνω και τις ξαναστέλνω...η πρώτη ημέρα όμως ήταν ουσιαστικά πλέον εκπρόθεσμη.

Τώρα λοιπόν μετά από 1,5 χρόνο ζητούν 1300 (100 ευρώ για κάθε γραμμή), λόγω εκπρόθεσμης καταχώρησης.!!!!!!!!

Πάω στο τελωνείο, τους εξηγώ, καταθέτω γραπτά τις ενστάσεις μου....καταλαβαίνουν....συμπάσχουν....αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα (λένε) καθώς ουσιαστικά δεν μπορούν να απορρίψουν το πρόστιμο καθώς τους αποστέλνονται από τον Ήφαιστο και ουσιαστικά δεν έχουν την δύναμη να απορρίψουν το πρόστιμο!!!!!! παρόλο που σε προτρέπουν να εξηγήσεις γραπτά.

Με παρέπεμψαν στον Ήφαιστο (μπαλάκι δηλαδή) και μάλιστα να αιτηθώ γραπτά (κάτι που θα κάνω) να επανεξεταστεί η έκδοση του προστίμου (που προφανώς έγινε αυτόματα). Για την ώρα επικοινώνησα με τον Ήφαιστο τηλεφωνικά και δεν απαντά κανείς. Εις αύριο τα σπουδαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε &*%(&^%(^&

Καταχώρηση 3 ημερών παραστατικά αρχές του 2011 στον Ήφαιστο. Από σφάλμα του λογισμικού και ενώ πλέον δεν υπήρχε υποχρέωση αναγραφής του ΕΦΚ (καθώς σταμάτησε το αλισβερίσι του μέχρι 31/12/2010), έφυγαν οι κινήσεις με τον ΕΦΚ να αναγράφεται σαν ποσό, στην αποστολή των παραστατικών στον Ηφαιστο (αντί να έχει 0 δηλαδή, είχε το ποσό του ΕΦΚ που αντιστοιχούσε στην ποσότητα), κάτι που φυσικά όμως δεν επηρέαζε κάτι στο τελικό αποτέλεσμα. Δεν το παρατήρησα καν συνηθισμένος στην ύπαρξή του στις προηγούμενες αποστολές. Λίτρα, ημερομηνίες, αφμ όλα σωστά.

Κάνω το σφάλμα και μπαίνω μετά από 15 ημέρες....σοκ....όλες οι πωλήσεις απορριπτέες λόγω ότι ΕΦΚ δεν συμφωνούσε (έπρεπε να είναι 0!!!!!!! ). Τις ξαναφτιάχνω και τις ξαναστέλνω...η πρώτη ημέρα όμως ήταν ουσιαστικά πλέον εκπρόθεσμη.

Τώρα λοιπόν μετά από 1,5 χρόνο ζητούν 1300 (100 ευρώ για κάθε γραμμή), λόγω εκπρόθεσμης καταχώρησης.!!!!!!!!

Πάω στο τελωνείο, τους εξηγώ, καταθέτω γραπτά τις ενστάσεις μου....καταλαβαίνουν....συμπάσχουν....αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα (λένε) καθώς ουσιαστικά δεν μπορούν να απορρίψουν το πρόστιμο καθώς τους αποστέλνονται από τον Ήφαιστο και ουσιαστικά δεν έχουν την δύναμη να απορρίψουν το πρόστιμο!!!!!! παρόλο που σε προτρέπουν να εξηγήσεις γραπτά.

Με παρέπεμψαν στον Ήφαιστο (μπαλάκι δηλαδή) και μάλιστα να αιτηθώ γραπτά (κάτι που θα κάνω) να επανεξεταστεί η έκδοση του προστίμου (που προφανώς έγινε αυτόματα). Για την ώρα επικοινώνησα με τον Ήφαιστο τηλεφωνικά και δεν απαντά κανείς. Εις αύριο τα σπουδαία.

Θα σας επιβάλλουν μια γενική παράβαση των διατάξεων του άρθρου 20 παράγραφος 7 σε συνδυασμό με το άρθρο 2 παράγραφος 1 του Π.Δ. 186/92.

Μία γενική παράβαση για όλες τις εγγραφές που έχετε καταχωρήσει εκπρόθεσμα.

πάραβαση μία (1) χ 600,00 χ Σ.Β. 2= 1.200,00 συνολικό πρόστιμο

Συμβιβασμός στο 1/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Θα σας επιβάλλουν μια γενική παράβαση των διατάξεων του άρθρου 20 παράγραφος 7 σε συνδυασμό με το άρθρο 2 παράγραφος 1 του Π.Δ. 186/92.

Μία γενική παράβαση για όλες τις εγγραφές που έχετε καταχωρήσει εκπρόθεσμα.

πάραβαση μία (1) χ 600,00 χ Σ.Β. 2= 1.200,00 συνολικό πρόστιμο

Συμβιβασμός στο 1/3

Έχω την εντύπωση πως άλλη ελίναι η παράβαση του τελωνείου (τουλάχιστον έτσι μου είπε ο σχετικό υπάλληλος που μου βεβαίωσε παρόμοιες παραβάσεις) και άλλη του ΚΒΣ και πιθανόν να ισχύουν για τις παραβάσεις από 1/1/2012.

Τελικά φίλε fotski τι απέγινε με την υπόθεση σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει έγγραφη απολογία - ένσταση και περιμένω. Μίλησα με τον Ήφαιστο και θα κάνω και εκεί κάτι αντίστοιχο μπας και την απάντησή τους την πάω στις τελωνειακές αρχές.

Δεν υπάρχει θέμα συμβιβασμού στο 1/3 που αναφέρεται παραπάνω από τον sokoro. Κάθε κίνηση λανθασμένη είναι 100 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

έχω κάνει έγγραφη απολογία - ένσταση και περιμένω. Μίλησα με τον Ήφαιστο και θα κάνω και εκεί κάτι αντίστοιχο μπας και την απάντησή τους την πάω στις τελωνειακές αρχές.

Δεν υπάρχει θέμα συμβιβασμού στο 1/3 που αναφέρεται παραπάνω από τον sokoro. Κάθε κίνηση λανθασμένη είναι 100 ευρώ

ο συμβιβασμος στο 1/3 αφορα μονο στις παραβάσεις εως 31/12/2010 και ειναι υποχρεωση των ΔΟΥ.....το εχω ξαναγραψει!!!

τα προστιμα απο 1/1/2011 εχουν αναληφθει απο τα τελωνεια και ειναι 100 ευρω ανα λανθασμενη εγγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...