Jump to content

Παράταση φορολογικών δηλώσεων 2011

Recommended Posts

Εσύ εμφανιζεσαι μονον για παράταση. Το Σ/Κ σίγουρα θα παιρνει το συστημα δηλώσεις.

Σεμνάα :P

Γειά σου κυρ Αντώνη με τα ωραία σου!!!

• Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ WIL. Ψάχνω να βρώ ποιό Σ/Κ δεν δούλεψα. Ξέρω όμως ότι δούλεψα την δεύτερη μέρα του Πάσχα, το απόγευμα της πρωτομαγιάς, την ημέρα της απλευθέρωσης της Δράμας, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΓΙΕΣ ΡΕ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΟΛΕΣ!!!!!!!!!

Guest νίκος

Για να επανελθουμε στο θεμα εχει κανενας κανα νεο απο ΠΟΦΕΕ ή απο οπουδηποτε αλλου - εστω και φημη - για παράταση ?

Guest ΤΑΚΗΣ

Τελευταία ευκαιρία για τη φορολογική δήλωση

Τελευταία ευκαιρία για να υποβάλουν τη φορολογική τους δήλωση έως και τα μεσάνυχτα της Παρασκευής έχουν οι φορολογούμενοι. Πρόκειται αποκλειστικά για ηλεκτρονική υποβολή φορολογικών δηλώσεων. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν θα ανακοινωθεί μέχρι αύριο νέα παράταση στην ηλεκτρονική υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

Ο φορολογούμενος που θα χάσει την προθεσμία για την υποβολή της δήλωσης θα βρεθεί αντιμέτωπος με πρόσθετο φόρο 1% για κάθε μήνα που καθυστέρησε να υποβάλει τη φορολογική δήλωση ή με πρόστιμο από 117 έως και 1.170 ευρώ (κατά την κρίση του προϊσταμένου της εφορίας) εφόσον δεν προκύπτει οφειλή φόρου. Το πρόστιμο αυτό μειώνεται στο ένα τρίτο αν συμβιβαστεί και δεχτεί να το καταβάλλει ο φορολογούμενος.

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

Guest Kenos

Τελευταία ευκαιρία για να υποβάλουν τη φορολογική τους δήλωση έως και τα μεσάνυχτα της Παρασκευής έχουν οι φορολογούμενοι. Πρόκειται αποκλειστικά για ηλεκτρονική υποβολή φορολογικών δηλώσεων. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν θα ανακοινωθεί μέχρι αύριο νέα παράταση στην ηλεκτρονική υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

Ο φορολογούμενος που θα χάσει την προθεσμία για την υποβολή της δήλωσης θα βρεθεί αντιμέτωπος με πρόσθετο φόρο 1% για κάθε μήνα που καθυστέρησε να υποβάλει τη φορολογική δήλωση ή με πρόστιμο από 117 έως και 1.170 ευρώ (κατά την κρίση του προϊσταμένου της εφορίας) εφόσον δεν προκύπτει οφειλή φόρου. Το πρόστιμο αυτό μειώνεται στο ένα τρίτο αν συμβιβαστεί και δεχτεί να το καταβάλλει ο φορολογούμενος.

???????????? ανακοινώθηκε κάπου???????

Δυστυχώς μέχρι Δευτέρα, 7.00 το πρωί...ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ... Δευτέρα αρχίζει και λήγει και ο αυτοέλεγχος με τα Α.Φ.Μ. που λήγουν σε 1 & 2.

Ναι... δεν το ξέραμε να τους πληρώσουμε και πρόστιμο !!! Τρέχουμε σαν τους τρελούς εδώ και 4 μήνες, μας έχασαν οι οικογένειες μας, βρόμισε το σπίτι μας, χαπακωνόμαστε για να μην καταλαβαίνουμε τον πόνο στον αυχένα και τους καρπούς μας... Μετά από αυτά μπορώ να ζητήσω επίδομα αναπηρίας ? Μήπως να τους κάνω μύνηση για διατάραξη οικογενειακής γαλήνης και να τους ζητήσω να μου πληρώσουν αποζημίωση για ψυχική οδύνη ? Α! Και να μην ξεχάσω τα έξοδα του δικαστηρίου, γιατί ο άντρας μου με κατηγορεί για εγκατάλειψη συζυγικής εστίας και ανήλικων τέκνων, αμέλεια συζυγικών καθηκόντων κ.α. !!!!

Άντε πάλι να ξαναγράψω 2 πράγματα .. :)

1) Οι παρατάσεις όχι μόνο κάνουν κακό στο επάγγελμα μας αλλά συνήθως επιβραβεύουν τους ας πούμε πάντα καθυστερούντες , αυτό είναι κοινά αποδεκτό ...................

ΑΛΛΑ

2) Όταν δεν υπάρχόυν καθαροί όροι για το πως θα δούλεψεις

3) Όταν οδηγίες για τη πληθώρα των εντύπων ακόμη δεν έχουν βγεί

4) Όταν το τάξις ΔΕΝ λειτουργεί (λειτουργούσε έστω) σε καμία περίπτωση σωστά

5) Όταν φορολογικοί νόμοι αλλάζουν πριν καλά κλά εφαρμοστούν και εσύ είσαι στη μέση και προσπαθείς να δεις τι ισχύει

6) όταν ΔΕΝ έχεις μόνο με δηλώσεις να ασχοληθείς

7) όταν βεβαιώσεις και μάλιστα από φορείς του Δημοσίου είτε καθυστερούν είτε έχουν βγει λανθασμένα

8) όταν ο προγραμματισμός σου τινάζεται στον αέρα (προσωπικά είχα ξεκινήσει τα Ε9 από 16/02 αν θυμάστε τότε λήγανε ......)

9) Όταν ο τεράστιος αυτός όγκος με τις τρομερές αλλαγές πέφτει (και σωστά) στις πλάτες σου , αλλά η Διοίκηση περιμένει από σένα να τελειώσεις τουλάχιστον στο μισό χρόνο από ότι στις ΔΟΥ χωρίς να σου δίνει κανένα δικαίωμα (ούτε καν να στέλνεις δηλώσεις πελατών με τους δικούς σου κωδικούς , αν και μεγάλο βήμα η αλλάγη της τελευταίας στιγμής έγινε πιο πολύ για να ξεκουμπουκώσουν οι ΔΟυ και όχι να εξυπηρετηθεί ο πολίτης πόσο μάλλον ο "συνεργάτης)

10) όταν προσπαθέις να εφαρμόσεις τα ανεφάρμοστα

11) όταν δεν έχεις δικαίωμα όχι απλά να κάνεις διακοπές ή να μη δουλέυεις Σ/Κ , αλλά ούτε καν να αρρωστήσεις

12) όταν έχεις όλες τις ευθύνες πάνω σου αλλά κανένα μα κανένα δικαίωμα και είσαι έκθετος από όλες τις πλευρές

13) όταν είσαι ο μόνος ιδιωτικός κλάδος ή έστω από τους λίγους κλάδους που στη δουλεία σου στηρίζεται ή έσρω περιμένει αποτελέσματα η Οικονομία

14) όταν από τη μία πλευρά η Διοίκηση σου χτυπάει φιλικά το χέρι στη πλάτη αποκαλώντας σε "συνεργάτη" αλλά από την άλλη πλευρά σε θεωρεί απλά αντικείμενο εκμετάλλευσης

15) όταν οι συνδικαλιστικοί σου φορείς που κόπτενται για το καλό του επαγγέλματος δηλώνουν ΑΠΩΝ

16) όταν εκτός των άλλων αντιμετωπίσεις και εκτεταμένες διακοπές ρεύματος λόγω απεργιών

17) όταν δουλεύεις από το πρώι έως το άλλο πρώι αποκλείοντας κάθε κοινωνική εκδήλωση και μένεις να ακούς ότι πλουτίζείς , είσαι λαμόγιο , τουλάχιστον έχεις δουλειά κλπ κλπ

18) όταν όταν όταν όταν .....

Τότε δεν ζητώ παράταση την ΑΠΑΙΤΩ .

πριν μια ωρα σε επικοινωνια μου με το ταχισ νετ για αλλο λογο η ευγενικη υπαλληλος αφου με εξυπηρετησε μου ειπε οτι μεχρι 7 το πρωι της δευτερας μπορουμε να στελνουμε δηλωσεις και ανεπισημα οτι ακουγεται οτι τελικως θα δοθει παραταση ,σας μεραφερω αυτο που μου ειπαν με ολες τις επιφυλαξεις του ..... '' ακουγεται''

Guest alexis

πριν μια ωρα σε επικοινωνια μου με το ταχισ νετ για αλλο λογο η ευγενικη υπαλληλος αφου με εξυπηρετησε μου ειπε οτι μεχρι 7 το πρωι της δευτερας μπορουμε να στελνουμε δηλωσεις και ανεπισημα οτι ακουγεται οτι τελικως θα δοθει παραταση ,σας μεραφερω αυτο που μου ειπαν με ολες τις επιφυλαξεις του ..... '' ακουγεται''

Το ιδιο μου ειπαν και εμενα απο ΓΓΠΣ

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?????? ΘΑ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ???????:angry:

Εσύ εμφανιζεσαι μονον για παράταση. Το Σ/Κ σίγουρα θα παιρνει το συστημα δηλώσεις.

Φίλε Αντωνάκη καλημέρα,

Δεν νομίζω ότι το post μου αναφέρει ότι ζητώ κάποια παράταση … αυτά που γράφω είναι γενική διαπίστωση … :)

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πλέον καμία παράταση … αλλά ποτέ δεν έχω καθίσει μέσα Σ/Κ εδώ και αρκετά χρόνια.

29/07/2011 τελευταία ημέρα εργασίας μου :D

ρε ειτε δωσετε την γ.. νη την παραταση, ειτε δεν τη δωσετε στη συνειδηση μας ειστε ανικανοι, φερθηκατε απανθρωπα σ" ενα ολοκληρο επαγγελματικο κλαδο που δηθεν θεωρειτε συνεργατες σας.

κοντα στους τρεις μηνες τωρα με 15ωρα δουλειας και ακομα να μην προλαβαινουμε... και να μην τελειωνουν οι γ...νες υποχρεωσεις μας.

αντε και καλα κρασια... δλδ Οκτωβριο, τοτε παταμε τα σταφυλια.

Guest pigal

Ζητώ συγνώμη από τους συναδέλφους και τους διαχειριστές που δημοσιεύω εδώ,αλλά επειδή όλοι οι συνάδελφοι είναι εδώ και διαβάζουν αυτό το θέμα και με τα άλλα δεν ασχολούνται....(Δικαίως βέβαια αφού όλοι θέλουμε παράταση).....

είπα να ρωτήσω εδώ το εξής:

Θέλω να υποβάλλω Ε9. Έχει ανοίξει η εφαρμογή? Μπαίνω στην εφαρμογή του taxis και δίνω τους κωδικούς αλλά δεν μου επιτρέπει να μπω.

Δεν πρέπει να βάζω το username και το password που έχει κάθε φορολογούμενος και για την υποβολή της δήλωσης?

Τι κάνω λάθος?

Ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι!

Guest lolol

η ΔΟΥ είπε οτί μέχρι την Δευτέρα θα παραλαμβάνει δηλώσεις , απο εκει κ υστερα με προστιμό...Το κορυφαίο : αυριο παρασκευή το τμήμα θα είναι κλειστό.

Προσωπικά έχω μόνο προβληματικές που πρεπει να πανε υποχρεωτικά στη ΔΟΥ και καθε φορά γινεται μάχη για να μου πάρουν 3-4 την ημέρα.Αν μου πουν την Δευτέρα οτι δεν θα τις παραλάβουν ΟΛΕΣ τι να τους κανω?

Ζητώ συγνώμη από τους συναδέλφους και τους διαχειριστές που δημοσιεύω εδώ,αλλά επειδή όλοι οι συνάδελφοι είναι εδώ και διαβάζουν αυτό το θέμα και με τα άλλα δεν ασχολούνται....(Δικαίως βέβαια αφού όλοι θέλουμε παράταση).....

είπα να ρωτήσω εδώ το εξής:

Θέλω να υποβάλλω Ε9. Έχει ανοίξει η εφαρμογή? Μπαίνω στην εφαρμογή του taxis και δίνω τους κωδικούς αλλά δεν μου επιτρέπει να μπω.

Δεν πρέπει να βάζω το username και το password που έχει κάθε φορολογούμενος και για την υποβολή της δήλωσης?

Τι κάνω λάθος?

Ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι!

1.2 Ηλεκτρονική υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων (Ε9). Η υποβολή των σχετικών δηλώσεων μέσω διαδικτύου είναι προαιρετική για τα φυσικά πρόσωπα και υποχρεωτική για τα νομικά πρόσωπα. Η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί την 1/9/2011 και η προθεσμία υποβολής μέσω διαδικτύου λήγει στις 30/9/2011.

θα εχουν ερθει οι επομενες και θα ξαναζηταμε

μπα, σα συνεργατες του Υ.Ο. που ειμαστε, θα μας απορροφησει ολους στις ταξεις του.....