Προς το περιεχόμενο

Παράταση φορολογικών δηλώσεων 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το ξαναπω άλλη μια φορά ......

Διαβάζω ή ακούω συναδέλφους που να λένε ότι "έχω τελειώσει με τους επαγγελματίες και μου μείναν κάποιοι μισθωτοί" ή "έχω στείλει 600(!!, εδώ εμείς καμία 60αριά έχουμε και δεν έχουμε στείλει!!) δηλώσεις επαγγελματιών" κλπ κλπ , ας με συμπαθούν οι συνάδελφοι αλλά προσωπικά πιστεύω ότι ακόμη και αν έχεις στήσει τέλεια τη μηχανογράφηση σου (δηλαδή να σου βγαίνουν αυτόματε οι μη εκπιπτόμενες δαπάνες κλπ) ακόμη και αν έχεις προσωπικό ακόμη και αν έχεις σχετικά λίγες επιχειρήσεις ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ αν εχουν σταλει σωστά ή τουλάχιστον με τα στάνταρτς που ζητάει η Διοίκηση εφέτος .

Ακόμη και αυτές τις λίγες που έχουμε ολοκληρώσει την αποστολή τους παρότι πιστέυουμε ότι είναι στη βάσει και με αυτά που θέλει το Υπουργείο υπάρχει πάντα η αμφιβολία αν κάποια δαπάνη μας έχει ξεφύγει .

Δεν θα μπλέξω με νούμερα διότι όπως έχω πει , ειδικά φέτος μας είναι δύσκολο να γνωρίζουμε τον ακριβή αριθμό δηλώσεων του γραφείου , Θέλω να τονισώ ότι αν δεν προσεχθούν οι δηλώσεις και παράλληλα δεν έχεις και μια κάποια φυσολογική ζωή είναι αδύνατο να τελειώσεις .

Ας μου πει κάποιος αν έχει καταλαβεί πλήρως τον υπολογισμό του ειδικού σημειώματος ΦΠΑ ή περιμένει από τα προγράμματα να του έχουν έτοιμη λύση ?

Ας μου πεί κάποιος αν μαζί με τη δηλώση έχει έτοιμη και την λογιστική αναμόρφωση .

Υπάρχουν ακόμη συνάδελφοι που δεν γνωρίζουν πως συμπληρώνεται .

Είναι (επιτρέψτε μου τη φράση) ελαφρότητα του να λές ότι κάποιες συνήθειες πρέπει να κοπούν και όσοι πήγαιναν σηλώσεις με τα πρωτοβρόχια κομμένα και έτσι και αλλιώς , αγαπητοί συνάδελφοι με βάσει τα όσα έχουμε γράψει για να είσαι απολύτως τυπικός πρέπει να έχεις βαριά 20-25 επιχειρησείς με Β και καμιά 70 μισθωτούς , πρακτικά αυτό είναι αδυνάτο για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης .

Με βάσει τα φετινά δεδομένα αν οι δηλώσεις υποχρεωτικά μέσω διαδικτύου δεν πάνε τουλάχιστον έως 30/09 και ταυτόχρονα να δωθεί ξανά η δυνατότητα σε μας να παίρνουμε κλειδαρίθμους δεν θα γίνει τίποτα , διαφορετικά πιστεύω ότι οι δηλώσεις θα πάνε διαδικτυακά έως 15/07 και θα δωθεί σιωπηλά η δυνατότητα αποστολής δηλώσεων με πακέτο (πχ έως τέλος αυγούστου).

Καθάρα και ξάστερα είναι η δύο λύσεις που προτείνω και τις οποίες μπορώ να υποστηρίξω με επιχειρήματα .

Να πω επίσης ότι θεωρώ παντελώς μεγάλη βλακεία να μη μπορούμε να πάμε κάποιες δηλώσεις εμείς στη ΔΟΥ , υπάρχουν κάποιες με ιδιαιτερότητες που καλώς ή κακώς ο φορολογούμενος ΔΕΝ μπορεί να λύσει με τον ελεγκτή και επίσης υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φορολογούμενοι φοβούνται να πάνε εφορία ή είναι πολύ δύσκολο να πάνε για κλειδάριθμό / εξουσιοδότηση .

Θέλω να πω ότι και χρόνο γλυτώνει η ελεγκτική αρχή και ουρές δεν δημιουργούνται και παράπονα δε υπάρχουν από όλες τις πλευρές και κυρίως εξυπηρετείτε και ο πολίτης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ας μου πει κάποιος αν έχει καταλαβεί πλήρως τον υπολογισμό του ειδικού σημειώματος ΦΠΑ ή περιμένει από τα προγράμματα να του έχουν έτοιμη λύση ?

Ας μου πεί κάποιος αν μαζί με τη δηλώση έχει έτοιμη και την λογιστική αναμόρφωση .

Βασικά όταν βγήκε η ΠΟΛ του αυτοελέγχου έκανα ένα παράδειγμα δικό μου στο χαρτί με μικρό και μεγάλο συντελεστή για να δω και τη διαφορά εκροών και τη διαφορά μετακύλισης.

Μου έφαγε πολύ ώρα θυμάμαι αλλά έβγαλα αποτέλεσμα. Κατάλαβα τη λειτουργία του αλλά μέχρι εκεί (θέλω να πω το ότι το κατάλαβα δεν με βοηθάει να ξέρω με μια ματιά τι βγαίνει σε ένα πελάτη μου)... Νομίζω όμως ότι βοηθάει ότι σε πελάτες με διπλούς συντελεστές (εστιατόρια, ζαχαροπλαστεία κτλπ) πρίν κλείσει η χρονιά είχα φροντίσει ώστε στους περισσότερους οι αγορές και οι πωλήσεις ιδιών εμπορευμάτων και αντίστοιχα προιόντων ανά συντελεστή να κάθεται ψιλο καλά (όσοι έχουν τέτοια μαγαζιά ειδικά ζαχαροπλαστεία, ξέρουν ότι βαράνε ότι να ναι στην ταμειακή συνήθως όσον αφορά τα είδη).

Φυσικά ΔΕΝ μπορώ να το κάνω αυτό με το χέρι για όλους τώρα όπως το έκανα τότε...rolleyes.gif Οπότε τώρα το περιμένω από τα προγράμματα είναι αλήθεια... tongue.gif (νομίζω της singular έχει θεματάκια αυτή τη στιγμή). Και αναγκαστικά όταν αντιμετωπίζω θέμα με διαφορά εκροών δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι ΦΠΑ αυτοπεραίωσης βγαίνει παρά μόνο στο περίπου.... Άλλες χρονιές ήξερα και ενημέρωνα για το ακριβές ποσό τους πελάτες μου, φέτος τι να κάνουμε, έτσι έχουν τα πράγματα....

Όσον αφορά τη λογιστική αναμόρφωση, μια και πρέπει να συμπληρώσω τον κωδικό 564 στα Β', σε κάθε δήλωση έχω μια εκτύπωση ή ένα χειρόγραφο χαρτάκι ανά περίπτωση που λέει πως βγήκε ο κωδικός αυτός, ώστε σε 20 μερούλες που θα έρθει ο καιρός να την φτιάξω, να ξέρω ότι για τον Χ επαγγελματία αναμόρφωσα δαπάνες της Cosmote συνολικής καθαρής αξίας τόσο και το ποσό που βγήκε ήταν τόσο. Στο 99% των πελατών ούτως ή άλλως μιλάμε για βενζίνες και (κυρίως) κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη enemy747

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα σε όλους..γνωρίζει κανείς εάν θα δωθεί τελικά παράταση για τους μισθωτούς, μιλάω για κατάθεση σε ΔΟΥ ή ταχυδρομικά..ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεύθερος Επαγγελματίας με εισόδημα, και από μισθωτές υπηρεσίες, που η προθεσμία υποβολής δεν έληγε στις 20/05/11 και θα σταλεί ηλεκτρονικά και με υπογραφή λογιστή έχει παραταθεί μέχρι 15/06; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο.

Είναι όμως προφητικός ο τίτλος.

Διότι όλες θα πάρουν παράταση .......

αυτο αν γινεται να μας το κανετε πιο συγκεκριμενο....

υπαρχει μεγαλο προβλημα με μισθωτους και συνταξιουχους που υποβαλλουν στις ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο αν γινεται να μας το κανετε πιο συγκεκριμενο....

υπαρχει μεγαλο προβλημα με μισθωτους και συνταξιουχους που υποβαλλουν στις ΔΟΥ

Νομίζω πως όλοι αυτοι θα θυμηθούν πως πέρυσι είχαν κανα-δυο κουνέλια... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Στέλιος ΚΑΤ .

ΓΙΑ ΚΑΤΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΤΩΡΑ::::

Ο ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΙΣΘΩΤΗ ΜΕ ΛΗΓΟΝΤΑ ΤΟ 1

Πότε πρέπει να την υποβάλλω την δήλωση???????

(ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΜΕΧΡΙ 15/6)

Συγνώμη για το αστείο της ερώτησης αλλα κάτι δεν καταλαβαίνω. Είμαι μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας, λογιστής με έναρξη και έδρα το σπίτι.

Η σύζυγος μου μισθωτή . Έχω ε3 και αυτοέλεγχο που

υπογραφω ο ίδιος . Δηλωση υποβαλω μέχρι 15-6 ηλεκτρονικά; Στην ανακοίνωση της παράτασης λέει ότι αν η δηλωση εχει εισοδήματα απο μισθωτες και εισοδήματα απο Δ,Ε,Ζ πηγή υποβαλεται ηλεκτρονικά αλλα με τις ημερομηνίες των μισθωτών . Δηλαδή ; Δεν είναι οι ίδιες , δηλαδή 15-6 η εννοεί ότι πρέπει να υποβληθεί με τις ημερομηνίες της κατάθεσης στη ΔΟΥ;

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Στέλιος ΚΑΤ

Την ξαναυποβάλω γιατί το σχόλιο στο τέλος στην προηγούμενη δημοσίευση έμεινε κατά λάθος από την απάντηση που έκανα στη δημοσίευση του προηγούμενου συνάδερφου

Συγνώμη για το αστείο της ερώτησης αλλα κάτι δεν καταλαβαίνω. Είμαι μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας, λογιστής με έναρξη και έδρα το σπίτι.

Η σύζυγος μου μισθωτή . Έχω ε3 και αυτοέλεγχο που

υπογραφω ο ίδιος . Δηλωση υποβαλω μέχρι 15-6 ηλεκτρονικά; Στην ανακοίνωση της παράτασης λέει ότι αν η δηλωση εχει εισοδήματα απο μισθωτες και εισοδήματα απο Δ,Ε,Ζ πηγή υποβαλεται ηλεκτρονικά αλλα με τις ημερομηνίες των μισθωτών . Δηλαδή ; Δεν είναι οι ίδιες , δηλαδή 15-6 η εννοεί ότι πρέπει να υποβληθεί με τις ημερομηνίες της κατάθεσης στη ΔΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξαναυποβάλω γιατί το σχόλιο στο τέλος στην προηγούμενη δημοσίευση έμεινε κατά λάθος από την απάντηση που έκανα στη δημοσίευση του προηγούμενου συνάδερφου

Συγνώμη για το αστείο της ερώτησης αλλα κάτι δεν καταλαβαίνω. Είμαι μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας, λογιστής με έναρξη και έδρα το σπίτι.

Η σύζυγος μου μισθωτή . Έχω ε3 και αυτοέλεγχο που

υπογραφω ο ίδιος . Δηλωση υποβαλω μέχρι 15-6 ηλεκτρονικά; Στην ανακοίνωση της παράτασης λέει ότι αν η δηλωση εχει εισοδήματα απο μισθωτες και εισοδήματα απο Δ,Ε,Ζ πηγή υποβαλεται ηλεκτρονικά αλλα με τις ημερομηνίες των μισθωτών . Δηλαδή ; Δεν είναι οι ίδιες , δηλαδή 15-6 η εννοεί ότι πρέπει να υποβληθεί με τις ημερομηνίες της κατάθεσης στη ΔΟΥ;

Αν ένας σύζυγος είναι επιτηδευματίας και ο άλλος μισθωτός, πότε υποβάλεται η δήλωση φορολογίας εισοδήματος;

Οι σύζυγοι υποβάλουν κοινή δήλωση. Έτσι η ημερομηνία υποβολής της κοινής δήλωσης είναι η μεταγενέστερη μεταξύ των δύο ημερομηνιών που προβλέπονται για κάθε σύζυγο, εάν υπέβαλαν χωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξαναυποβάλω γιατί το σχόλιο στο τέλος στην προηγούμενη δημοσίευση έμεινε κατά λάθος από την απάντηση που έκανα στη δημοσίευση του προηγούμενου συνάδερφου

Συγνώμη για το αστείο της ερώτησης αλλα κάτι δεν καταλαβαίνω. Είμαι μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας, λογιστής με έναρξη και έδρα το σπίτι.

Η σύζυγος μου μισθωτή . Έχω ε3 και αυτοέλεγχο που

υπογραφω ο ίδιος . Δηλωση υποβαλω μέχρι 15-6 ηλεκτρονικά; Στην ανακοίνωση της παράτασης λέει ότι αν η δηλωση εχει εισοδήματα απο μισθωτες και εισοδήματα απο Δ,Ε,Ζ πηγή υποβαλεται ηλεκτρονικά αλλα με τις ημερομηνίες των μισθωτών . Δηλαδή ; Δεν είναι οι ίδιες , δηλαδή 15-6 η εννοεί ότι πρέπει να υποβληθεί με τις ημερομηνίες της κατάθεσης στη ΔΟΥ;

15/6 είναι και για τους δύο σας (μόνο μέσω Taxisnet) στην ΔΟΥ δεν μπορείς να την πας και να θέλεις αφου είσαι Ελεύθερος επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ

Βασικά όταν βγήκε η ΠΟΛ του αυτοελέγχου έκανα ένα παράδειγμα δικό μου στο χαρτί με μικρό και μεγάλο συντελεστή για να δω και τη διαφορά εκροών και τη διαφορά μετακύλισης.

Μου έφαγε πολύ ώρα θυμάμαι αλλά έβγαλα αποτέλεσμα. Κατάλαβα τη λειτουργία του αλλά μέχρι εκεί (θέλω να πω το ότι το κατάλαβα δεν με βοηθάει να ξέρω με μια ματιά τι βγαίνει σε ένα πελάτη μου)... Νομίζω όμως ότι βοηθάει ότι σε πελάτες με διπλούς συντελεστές (εστιατόρια, ζαχαροπλαστεία κτλπ) πρίν κλείσει η χρονιά είχα φροντίσει ώστε στους περισσότερους οι αγορές και οι πωλήσεις ιδιών εμπορευμάτων και αντίστοιχα προιόντων ανά συντελεστή να κάθεται ψιλο καλά (όσοι έχουν τέτοια μαγαζιά ειδικά ζαχαροπλαστεία, ξέρουν ότι βαράνε ότι να ναι στην ταμειακή συνήθως όσον αφορά τα είδη).

Φυσικά ΔΕΝ μπορώ να το κάνω αυτό με το χέρι για όλους τώρα όπως το έκανα τότε...rolleyes.gif Οπότε τώρα το περιμένω από τα προγράμματα είναι αλήθεια... tongue.gif (νομίζω της singular έχει θεματάκια αυτή τη στιγμή). Και αναγκαστικά όταν αντιμετωπίζω θέμα με διαφορά εκροών δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι ΦΠΑ αυτοπεραίωσης βγαίνει παρά μόνο στο περίπου.... Άλλες χρονιές ήξερα και ενημέρωνα για το ακριβές ποσό τους πελάτες μου, φέτος τι να κάνουμε, έτσι έχουν τα πράγματα....

Όσον αφορά τη λογιστική αναμόρφωση, μια και πρέπει να συμπληρώσω τον κωδικό 564 στα Β', σε κάθε δήλωση έχω μια εκτύπωση ή ένα χειρόγραφο χαρτάκι ανά περίπτωση που λέει πως βγήκε ο κωδικός αυτός, ώστε σε 20 μερούλες που θα έρθει ο καιρός να την φτιάξω, να ξέρω ότι για τον Χ επαγγελματία αναμόρφωσα δαπάνες της Cosmote συνολικής καθαρής αξίας τόσο και το ποσό που βγήκε ήταν τόσο. Στο 99% των πελατών ούτως ή άλλως μιλάμε για βενζίνες και (κυρίως) κινητά.

ΣΤΟ 99% ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ Η ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ Ε3.ΞΕΡΟΥΝ ΗΔΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΠΟΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ.ΑΠΟΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΣΚΑΡΦΙΣΤΗΚΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ....ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΧΑΡΤΟΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Στέλιος ΚΑΤ

15/6 είναι και για τους δύο σας (μόνο μέσω Taxisnet) στην ΔΟΥ δεν μπορείς να την πας και να θέλεις αφου είσαι Ελεύθερος επαγγελματίας.

Σε ευχαριστώ Γιώργο, το ξέρω ότι δεν πάει στη ΔΟΥ , αλλα με μπερδευει λίγο το ΄΄Στην ανακοίνωση της παράτασης λέει ότι αν η δηλωση εχει εισοδήματα απο μισθωτες και εισοδήματα απο Δ,Ε,Ζ πηγή υποβαλεται ηλεκτρονικά αλλα με τις ημερομηνίες των μισθωτών ΄΄. τι εννοεί ο ποιητής; Και ποιες ημερομηνίες μισθωτών ; της ηλεκτρονικής υποβολής η της κατάθεσης στη ΔΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Γιώργο, το ξέρω ότι δεν πάει στη ΔΟΥ , αλλα με μπερδευει λίγο το ΄΄Στην ανακοίνωση της παράτασης λέει ότι αν η δηλωση εχει εισοδήματα απο μισθωτες και εισοδήματα απο Δ,Ε,Ζ πηγή υποβαλεται ηλεκτρονικά αλλα με τις ημερομηνίες των μισθωτών ΄΄. τι εννοεί ο ποιητής; Και ποιες ημερομηνίες μισθωτών ; της ηλεκτρονικής υποβολής η της κατάθεσης στη ΔΟΥ;

Ηλεκτρονικά με την ημ/νία των μισθωτών.Δηλαδή μέχρι 15/6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Στέλιος ΚΑΤ

Ηλεκτρονικά με την ημ/νία των μισθωτών.Δηλαδή μέχρι 15/6.

Ευχαριστώ και πάλι; Κάτι τελευταίο για να καταλαβω πωσ λειτουργει, τυχαίνει 15-6 να είναι και των ελεύθερων επαγγελματιών . Εάν ήταν των ΕΕ πχ 30-6 θα πήγαινε στη μεταγενέστερη δηλαδή 30-6;

Ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη giorgos

Όταν φορολογούμενος έχει εισόδημα από διαφορετικές πηγές, υποβάλλει την δήλωσή του με την πηγή που υποβάλλεται αργότερα χρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι υπαρχουν εστω καποιοι λιγοι στο φορουμ, ακομα και τωρα δειχνει πως ο χρονος της παρατασης δεν φτανει.πηγαινουμε στα γραφεια αξημερωτα και φευγουμε αγρια μεσανυχτα.τι να πω...

με την ανοησια τους, δεν μπορεις να τα βαλεις.

εχουμε και οικογενεια ρεεεεεεεεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό κουράγιο συνάδερφοι.

Ο προβληματισμός μου σχετικά με τον κίνδυνο να θεωρηθεί εκπρόθεσμη δήλωση εισοδήματος μισθωτού που έληξε 17/05, αφορούσε την πιθανότητα να ΜΗΝ υπολογιστούν οι δαπάνες που "εξασφαλίζουν" το αφορολόγητο.

Ξαναδιαβάζοντας τον ν.2238/94 όπως κωδικοποιήθηκε με τον 3943/2011, καταλαβαίνω ότι οι αποδείξεις αναγνωρίζονται όταν δηλώνονται με την αρχική δήλωση είτε αυτή είναι εμπρόθεσμη είτε και εκπρόθεσμη.

Αντιγράφω από το αρ.9 παρ.1:

(...)Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην αρχική δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της αρχικής δήλωσής τους(...)

Η γνώμη σας; Σωστά κατάλαβα ότι ο μόνος κίνδυνος είναι να βάλουν αυτοτελές πρόστιμο για την εκπρόθεσμη υποβολή; Ότι η αναγνώριση των συγκεκριμένων δαπανών θα αναγνωριστεί εφόσον η δήλωση είναι αρχική; Άσχετα με το γεγονός του εκπροθέσμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη enemy747

καλημέρα σε όλους, ρωτάω ξανά κ ξανά με κίνδυνο να θεωρηθώ βαρετός, αλλά προσπαθώ να μάθω εάν..υπάρχει περίπτωση να δοθεί παράταση για τους μισθωτούς που δεν υποβάλλουν ηλεκτρονικά τη δήλωση τους..? κάτι είπε κάποτε ο gus, αλλά θα ισχύσει..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους, ρωτάω ξανά κ ξανά με κίνδυνο να θεωρηθώ βαρετός, αλλά προσπαθώ να μάθω εάν..υπάρχει περίπτωση να δοθεί παράταση για τους μισθωτούς που δεν υποβάλλουν ηλεκτρονικά τη δήλωση τους..? κάτι είπε κάποτε ο gus, αλλά θα ισχύσει..?

Ποιος ξέρεις τι θα γίνει...

Βασικά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα για τη χειρόγραφή, γιατί πολύ απλά οι καθυστερημένοι "σπρώχνονται" στην ηλεκτρονική υποβολή που είναι και το βασικό ζητούμενο για το Υ.Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη enemy747

Το έχω αντιληφθεί, αλλά άντε τώρα να στείλεις το παππού και τη γιαγιά να βγάλουν κωδικούς..! ελπίζω πως κάτι θα γίνει και θα δοθεί έστω και τελευταία στιγμή παράταση..ήλπιζα κ ελπίζω ότι ο μέντορας (gus) δεν μίλησε τυχαία για προφητικό τίτλο στη τελευταία παράταση..ευχαριστώ πολύ κ ψυχραιμία παιδιά, θα τα προλάβουμε όλα...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...