Προς το περιεχόμενο

Παράταση φορολογικών δηλώσεων 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε soulis η αλήθεια είναι πως επειδή δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε (πεσμένες δουλειές-χρέη-καθυστερούμενες εισφορές) και επειδή θα πονούσε πολύ την τσέπη μας ένα πρόστιμο θα

θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι μας έχει φάει το άγχος!!! Ποιον ενοχλούμε να ανταλάσσουμε απόψεις για το θέμα σε ένα τόπικ που είναι ήδη ανοιχτό; Μάλλον εσύ πρέπει να απομακρυνθείς από το παρόν θέμα.

φιλικά

Βρε όμορφα με τον αρχηγό μη μου τονε στεναχωρείτε..........

Δε μπορεί να κάνει ένα χωρατό ο άνθρωπος, κατευθείαν..........

Άντε λιγάκι σεβασμό στους γηραιότερους................. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Tα μη κερδοσκοπικου πρεπει να κανουν δήλωση υποχρεωτικα ηλεκτρονικα? NAI

θα έχει έντυπο το ταχισ? ΟΠΟΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ.ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΤΕ.ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΓΙΑ ΚΩΔΙΚΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά είναι δυνατόν να σας έχει φάει το άγχος για αυτό?!! Δεν πάμε καθόλου καλά ... ακόμα 28/02 είναι έλεος...

Εγώ τουλάχιστον γι' αυτό δεν αγχώθηκα...! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΝΙΚΗΣ 5-7

10180 ΑΘΗΝΑ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ TΗΛ.: 210-3332551/2

FAX: 210-3332559

e-mail : [email protected]

Αθήνα, 28 Φεβρουαρίου 2011

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2011 και του Ε9 για ορισμένες κατηγορίες υπόχρεων:

Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων, για τους οποίους εφαρμόζεται για πρώτη φορά η υποχρεωτική ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων και των λογιστικών γραφείων και γενικότερα προς διευκόλυνση των πολιτών, με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών, Δημήτρη Κουσελά, δίνεται παράταση στην προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, για τους υπόχρεους του άρθρου 62 του ν. 2238/94 (ατομικές επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες, όσους απόκτησαν εισοδήματα από συμμετοχή σε ΕΠΕ, από κινητές αξίες, από ακίνητα, τους κατόχους ΕΙΧ κ.λπ. χωρίς εισοδήματα, κ.λπ.), που λήγει την 1η Μαρτίου 2011 και ορίζεται η 4η Απριλίου 2011.

Η υποβολή των δηλώσεων αυτών ολοκληρώνεται μέσα σε έντεκα εργάσιμες μέρες ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ, με αρχή για το ψηφίο 1 την 4η Απριλίου 2011.

Η προθεσμία υποβολής δηλώσεων στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9), ορίζεται στις ίδιες ημερομηνίες με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων, .....

Ορίστε βρε κακεντρεχείς, το υπουργείο όλα για διευκόλυνση των φορολογούμενων τα κάνει.

Μην ξανακούσω για έντυπα, βεβαιώσεις, taxisnet κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους υπόχρεους του άρθρου 62 του ν. 2238/94 !!

το συγκεκριμενο αρθρο αφορα και τα νομικα προσωπα μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα που εληγαν στις 10/3 οι δηλωσεις τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Συνάδερφοι , δόθηκε παράταση εως 4/4 αλλά ... δε μου φτάνει ... ξέρετε αν θα δοθεί άλλη; αν ναι πότε θα λήγει το ΑΦΜ 4 (το δικό μου , μόνο αυτό με νοιάζει !!!)

lol

Καλή δουλειά και καλό κουράγιο

Υ.Γ. : Μάλλον σε φιάσκο βλέπω να καταλήγει φέτος αυτή η ηλεκτρονική υποβολή …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Μάγος είσαι?

Αγαπητέ συνάδερφε , αγαπητοί υπόλοιποι συνάδερφοι …

θέλω μια παράταση στη ζωή μου ,

στη ζωή που θα ήθελα να ζήσω , βλέποντας τα δύο μου παιδιά να μεγαλώνουν και να γελούν , που τα βλέπω μόνο κοιμισμένα ή όταν τα βλέπω ξύπνια , δεν τα χαίρομαι … που πέρασαν τα χρόνια και δεν τα κατάλαβα … περιμένοντας τις παρατάσεις !!!

Δεν ξέρω πλέον τι να τους πω για τη δουλειά μου , από την οποία εδώ και μερικά χρόνια θέλω να απαλλαγώ , επιθυμία που όλο και θεριεύει , τι δουλειά να τους προτείνω να ακολουθήσουν και πώς να τα συμβουλέψω για να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που τους περιμένουν. Κάθε φορά που θέλω να τους πω κάτι από τα παραπάνω , κλείνω ερμητικά το στόμα μου και σωπαίνω.

Γιατί θυμάμαι ότι είναι παιδιά . Και τα παιδιά πρέπει μόνο να γελούν.

Θέλω παράταση στο γέλιο τους , που καθώς μεγαλώνουν τους το στερούν !!!

Θέλω παράταση στη ΖΩΗ μου !!!

Θα δώσουν; Και μέχρι πότε θα μπορώ να την δέχομαι;

Καλό κουράγιο …

Αποχωρώ και εγώ όπως και ο συνάδερφος παραπάνω …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Από τη κεντρική σελίδα :

"όλες οι ημερομηνίες ηλεκτρονικής υποβολής πάσης φύσεως δηλώσεων φυσικών ή νομικών προσώπων για την χρήση 2010 (μέσω Taxis) θα παραταθούν λόγω φόρτου εργασίας στις υπηρεσίες τους που σχετίζεται άμεσα με τις πολλές και μεγάλες δρομολογούμενες αλλαγές τόσο στα έντυπα όσο και στον τρόπο υποβολής."

...........................

Εμείς ως συνήθως θα χειροκράταμε ανακουφισμένοι για την παράταση , λόγω φόρτου εργασίων των υπηρεσιών τους .....

Για το δικό μας φόρτο εργασιών βέβαια κουβέντα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη κεντρική σελίδα :

"όλες οι ημερομηνίες ηλεκτρονικής υποβολής πάσης φύσεως δηλώσεων φυσικών ή νομικών προσώπων για την χρήση 2010 (μέσω Taxis) θα παραταθούν λόγω φόρτου εργασίας στις υπηρεσίες τους που σχετίζεται άμεσα με τις πολλές και μεγάλες δρομολογούμενες αλλαγές τόσο στα έντυπα όσο και στον τρόπο υποβολής."

...........................

Εμείς ως συνήθως θα χειροκράταμε ανακουφισμένοι για την παράταση , λόγω φόρτου εργασίων των υπηρεσιών τους .....

Για το δικό μας φόρτο εργασιών βέβαια κουβέντα ....

Εμείς δεν έχουμε φόρτο εργασίας! Εμείς έχουμε άφθονο ελεύθερο χρόνο άλλωστε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς δεν έχουμε φόρτο εργασίας! Εμείς έχουμε άφθονο ελεύθερο χρόνο άλλωστε...!

Γι' αυτό μας λένε και ελεύθερους επαγγελματίες!!!:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγα λες!!! Το κακό είναι πως οι ευθύνες πάλι πάνω μας θα πέσουν... :( Υπομονή!

Εμείς δεν έχουμε φόρτο εργασίας! Εμείς έχουμε άφθονο ελεύθερο χρόνο άλλωστε...!

Όλο γκρίνια είσαι σήμερα....

Πες και κάτι θετικό να κλείσει καλά η μέρα..... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο γκρίνια είσαι σήμερα....

Πες και κάτι θετικό να κλείσει καλά η μέρα..... :P

Είμαι γκρινιάρα!!! Τι να κάνω να απαρνηθώ τη φύση μου;!

Καλημέρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Νομίζω ότι επιβάλλεται να ζητήσουμε παράταση δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος

Δεν ξέρω αν εσείς συνάδελφοι προλαβαίνεται , αλλά εγώ βλέπω ότι δεν τα καταφέρνω, πάνω στις δηλώσεις έχουμε και τον φπα, να τυπώσουμε θεωρημένα κτλ

πρέπει να ζητήσουμε παράταση και όχι την τελευταία μέρα για να μας βγει η ψυχή, ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ

αν έχουν λίγη τσίπα επάνω τους, οι του Υπουργείου Οικονομικών πρέπει να μας σεβαστούν και μας λίγο , δεν ζητάμε πολλά, ΛΙΓΗ ΑΝΘΡΩΠΙΑ,

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΞΟΝΤΩΣΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

Συνάδελφοι ΚΑΛΗΜΕΡΑ .Προσπάθησα όλο το Σαββατοκύριακο να βάλω σε "τάξη" τις εκκρεμότητες του γραφείου ,άλλα δεν τα κατάφερα. Έχασα τη μπάλα .ΦΠΑ,ΑΠΔ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ ........ που μείνανε δηλώσεις. Παρακαλώ τους συλλογους να πιέσουν για ΠΑΡΑΤΑΣΗ και ιδιαίτερα την ΕΦΕΕΘ ,που όλο αυτό το διάστημα είναι απούσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.. για τις παρατάσεις οι παρεμβάσεις έχουν γίνει.. :)

Επιστολή-Άποψη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. σχετικά με τις καταληκτικές προθεσμίες υποβαλλόμενων δηλώσεων και καταστάσεων Οικονομικού Έτους 2011 και τρέχοντος

ΑΘΗΝΑ 05-04-2011

Αρ.Πρωτ. Εξερχομένου 023

Προς τον

Γεν. Γραμματέα Φορολογικών & Τελωνειακών Θεμάτων κο ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΠΕΛΕΡΗ

Κοινοποίηση:

· Υφυπουργό Οικονομικών κ. ΚΟΥΣΕΛΑ

· Γενικό Διευθυντή Φορολογίας κο ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ

· Γενικό Γραμματέα Οικονομικών κο ΗΛΙΑ ΠΛΑΣΚΟΒΙΤΗ

Θέμα: Η άποψή μας σχετικά με τις καταληκτικές προθεσμίες υποβαλλόμενων δηλώσεων και καταστάσεων Οικονομικού Έτους 2011 και τρέχοντος

Αξιότιμε Κύριε Γενικέ,

Σε συνέχεια της χθεσινής συνάντησής μας με την παρουσία σύσσωμου του Δ.Σ., κατά την οποία σας κάναμε κοινωνούς των έντονων προβληματισμών μας, όχι των Μελών του Δ.Σ., αλλά των Συναδέλφων σε Πανελλαδικό επίπεδο σας μεταφέρουμε εγγράφως, όπως σας υποσχεθήκαμε, τις προτάσεις μας όπως αυτές διαμορφώθηκαν κατά την χθεσινή συνεδρίαση του Δ.Σ. .

Οι προτάσεις μας προτάσσουν βέβαια το δημόσιο συμφέρον ως προς την επί λυση του δημοσιονομικού προβλήματος αλλά, εξ ανάγκης, λαμβάνουν υπ’ όψιν και τον ανθρώπινο παράγοντα, δηλαδή τις φυσικές δυνατότητες αυτών που θα εφαρμόσουν στην πράξη αυτά που η Πολιτική Ηγεσία ή οι Υπηρεσιακοί παράγοντες αποφασίζουν προσπαθώντας συγχρόνως να αποφύγουν τις συμπληγάδες των ανθρώπινων λαθών λόγω ιδιαίτερου φόρτου εργασίας σε σύντομη χρονική περίοδο.

Και σίγουρα ΔΕΝ πρέπει να αγνοήσετε τους εξής, κατ’ επανάληψη αναφερθέντες, στόχους μας:

Ø Θέλουμε και μπορούμε να στείλουμε ηλεκτρονικά την συντριπτική πλειοψηφία των δηλώσεων φυσικών και νομικών προσώπων, επομένως το Υπουργείο θα έχει πολύ πιο σύντομα τα στοιχεία που χρειάζεται

Ø Οι πελάτες μας έχουν δικαίωμα να μπορούμε να αφιερώσουμε τον χρόνο που απαιτείται για την σωστή – από κάθε άποψη – σύνταξη και υποβολή της φορολογικής τους δήλωσης

Ø Εμείς και οι οικογένειές μας έχουμε δικαίωμα σε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, ειδικά καθώς εντός του Απριλίου έχουμε και το Άγιο Πάσχα.

Ø Οι παρατάσεις που δίνονται λόγω τεχνικών προβλημάτων να μην εξυπηρετούν μόνον το Υπουργείο

Ø Οι παρατάσεις που δίνονται μετά την εκάστοτε τεκμηριωμένη άποψή μας πρέπει να εξυπηρετούν το Δημόσιο, τους Πελάτες μας και τον Κλάδο μας και τεκμηριώνουν μια ειλικρινή διάθεση συνεργασίας από την πλευρά του Υπουργείου όταν δεν δίνονται με το σταγονόμετρο (ανά εβδομάδα ή ανά 15νθήμερο) και σίγουρα ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΑ ή ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ.

Υπάρχει έστω και σε κάποιο σχεδιασμό μια συγκεντρωτική καταγραφή των εργασιών που απαιτούνται να ολοκληρωθούν (από τον Κλάδο) εντός του Απριλίου;

Έχει αξιολογηθεί ότι ταυτόχρονα εντός του Απριλίου έχουμε : Φ.Π.Α. Α’ τριμήνου και Μαρτίου 2011, υποβολή Α.Π.Δ. – Ι.Κ.Α. για Α΄ τρίμηνο, Εκκαθαριστικές Φ.Π.Α. , δηλώσεις Εταιριών και φυσικών προσώπων, υπολογισμό δώρου Πάσχα για τους εργαζόμενους αλλά και (min) τις 3 ημέρες αργίας του Αγίου Πάσχα ;

Το Υπουργείο προσδοκά εξοικονόμηση μερικών εκατομμυρίων ευρώ από την ηλεκτρονική υποβολή ενώ εμείς απλά διεκδικούμε το δικαίωμα να δουλέψουμε χωρίς το άγχος των λαθών που εύκολα (πλέον) μπορούν να μας καταστήσουν υπόλογους για «φοροδιαφυγή».

Είναι βέβαια σημαντικό να τονίσουμε ότι οι προτάσεις μας στηρίζονται στην αναγκαία προϋπόθεση ότι το «Νέο Taxis» θα λειτουργεί ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ για μεγάλο χρονικό διάστημα ΓΙΑ ΚΑΘΕ φορολογικό αντικείμενο (και όχι π.χ. μόνον από 20/4-28/4 για την ηλεκτρονική υποβολή των προσωπικών εταιριών) για να μπορούμε να στέλνουμε κάθε δήλωση που θα ετοιμάζουμε όταν την ετοιμάζουμε και όχι όταν «το σύστημα είναι ανοικτό».

Προτείνουμε λοιπόν και ζητούμε να ανακοινώσετε πολύ – πολύ σύντομα τις εξής προθεσμίες :

1. Οι Δηλώσεις Φορολογίας Εισοδήματος Προσωπικών Εταιριών (πλην ΕΠΕ) με βιβλία Γ’ κατηγορίας μέχρι 28/4 και οι πληρωμές μέχρι 29/4 (όπως και οι Εταιρίες με βιβλία Β’ Κατηγορίας) (αφορά ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ υποβολή) καθώς τώρα προβλέπεται μέχρι 15/4

2. Οι δηλώσεις των Ε.Π.Ε. να πάνε μαζί με τις Α.Ε., Συνεταιρισμούς ( η εφαρμογή του ν.3943/2011 απαιτεί εγκυκλίους) δηλ. από 10-23/5 ενώ για την ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ υποβολή μέχρι 31/5/11.

3. Δηλώσεις Φυσικών Προσώπων με άσκηση ατομικού επαγγέλματος ή με εισόδημα από ενοίκια, ή με δαπάνες διαβίωσης ή απόκτησης περιουσιακών στοιχείων μέχρι 30/6 - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ υποβολή

4. Δηλώσεις Φυσικών Προσώπων με εισόδημα από Γεωργική εκμετάλλευση, Μισθούς, Συντάξεις αλλά και από συμμετοχή σε εταιρία (Ο.Ε.,Ε.Ε., κοινωνία) μέχρι 31/7 - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ υποβολή

5. Περιοδικές Φ.Π.Α. Α΄τριμ 2011 μέχρι 29/4

6. Περιοδικές Φ.Π.Α. Μαρτίου 2011 μέχρι 29/4

7. Εκκαθαριστική Φ.Π.Α. για επιχειρήσεις με Γ’ βιβλία μέχρι 10/6 (από 23/5)

8. Εκκαθαριστική Φ.Π.Α. για επιχειρήσεις με Β΄βιβλία 30/4 (από 12/4)

9. Εκκαθαριστική Φ.Π.Α. όσων έχουν «αυτοέλεγχο» μέχρι 30/6

10. ΟΛΕΣ οι συγκεντρωτικές καταστάσεις να πάνε μέχρι 30/9

Επιπρόσθετα να αποσαφηνισθούν τα ακόλουθα:

  • μέχρι πότε μπορεί να πληρωθεί μια ηλεκτρονικά σταλμένη δήλωση νομικού προσώπου ;
  • Εάν υπάρχει αυτοέλεγχος σε πιο ποσό θα γίνει φορολογική αναμόρφωση ;

Ενώ κρίνουμε δίκαιο και εύλογο το αίτημά μας να ορισθεί ως ημερομηνία καταβολής μέσω τράπεζας του φόρου που προκύπτει από τις δηλώσεις των εταιρειών που υποβάλλονται ηλεκτρονικά να είναι η αμέσως επόμενη ημέρα καθώς η μεν εμπρόθεσμη υποβολή μπορεί να γίνει και τις βραδυνές ώρες αλλά είναι αδύνατο ο πελάτης μας να γνωρίζει άμεσα τον κωδικό της πληρωμής για να κάνει την πληρωμή (π.χ. υποβολή 28/4 , πληρωμή στις 29/4).

Και να τροποποιηθούν οι σχετικές διατάξεις ώστε να είναι δυνατή η απόκτηση κλειδαρίθμου από τα φυσικά πρόσωπα – ΜΗ επιτηδευματίες μέσω των Λογιστών – Φοροτεχνικών που έχουν πιστοποιηθεί για τον ρόλο του Λογιστή από την Γ.Γ.Π.Σ.

Ο Κλάδος θέλει και μπορεί να είναι αρωγός στην προσπάθεια για την ενίσχυση των Δημοσίων Εσόδων, όμως ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπισθούμε σαν ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ και ειδικά για το 2011 που είναι έτος ριζικών αλλαγών, απαιτείται να υπάρχει μια στενότερη ανταλλαγή απόψεων, παρατηρήσεων και προτάσεων προς όφελος όλων των μερών.

Διατελούμε με εκτίμηση

για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Πανίδης Αβραάμ Πατέλης Γ. Νικόλαος

Υ.Γ. βελτιωμένους τους βλέπω.. στο περιεχόμενο.. μάλλον μας παρακολουθούν.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερες χρονιές (μέχρι πέρσι τουλάχιστον) υπήρχε η δυνατότητα αποστολής ΔΦΕ στο TAXISNET μέχρι 30/06 ανεξαρτήτως πηγής εισοδήματος (επισήμως όχι, αλλά το σύστημα τις έκανε δεκτές κανονικά) Λέτε φέτος να κοπούν αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...