Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ........ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ?


επισκέπτη kostas11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ FORUM ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ‘‘ΨΑΧΤΕΙ’’ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ. ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ (ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΕΚ).ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ «ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ» ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ (ΑΦΟΥ ΤΟ ΙΕΚ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΑΔΕΙΑ Α’ ΤΑΞΗΣ) ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ (ΙΟΥΝΙΟ –ΟΚΤΩΒΡΙΟ) ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΦΑΣΗ ‘ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ’ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΠΑΝΤΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ. ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΣΕ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΗ (ΙΔΙΩΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΣΚΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ)

ΤΕΛΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ?

ΕΙΣΤΕ ΓΕΝΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ?

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΞΑΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΤΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΛΑΔΟ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ?

ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΟΙΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ-ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ Κ.Β.Σ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ Η ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λογιστική είναι "έρωτας" ή είσαι ερωτευμένος ή όχι. Αλλοι είναι ευχαριστημένοι με τον

έρωτά τους και άλλοι όχι. Είναι κάτι σαν κεραμύδα που σου πέφτει στο κεφάλι και ποτέ

πια δεν είσαι νηφάλιος.

Ολα τα υπόλοιπα όπως οικονομικές απολαβές και το αν θα έκανε κανείς το ίδιο επάγ-

γελμα ξανά γνωρίζοντας τα θετικά και τα αρνητικά είναι δευτερεύοντα.

Η λογιστική είναι τρόπος ζωής με ότι σημαίνει αυτό (δηλαδή δεν υπάρχει τίποτε άλλο

πέρα από αυτό σε καθημερινή βάση). Κάτι σαν το τριαντάφυλλο που πρέπει να το ποτίζεις

καθημερινά. Αν το ξεχάσεις πάει ξεράθηκε.

Αυτά.

Y.Γ. Οι υπόλοιποι συνάδελφοι του forum ας μη τρελαθούν και άλλο μ'αυτά που γράφω,

έτσι κι αλλιώς τρελαμένοι είμαστε ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει, τον χάσαμε και αυτόν .

Αποτρελάθηκε .

Νέο Ε9 , Αυτοέλεγχος , νέα ρύθμιση για της άδειες , αναπροσαρμογή ακινήτων, περαίωση , τόσες νέες εγκύκλιες διαταγές.

Ολα αυτά τον τρέλαναν το παιδί .

Από την άλλη μεριά , ένας Θεσσαλονικιός , σε μια τόσο ερωτική πόλη , τι άλλο από έρωτα θα σκεφτότανε και θα ‘γραφε .

Γεια σου φίλε ΚΡΗΘΕΑ , ερωτοχτυπημένε, από την όμορφη πόλη των φοιτητικών μου χρόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Συνάδελφε είμαι και εγώ νέος στο επάγγελμα,δουλέυω 3 χρόνια σε λογιστικό γραφείο και καταλαβαίνεις εχω τραβήξει πολύ ζόρι.Ευτυχώς είμαι απο τους νεαρούς που δεν με τρέχουν απο γραφείο σε γραφείο και σε εξωτερικές δουλείες αλλά ασχολούμε με τα πάντα εκτός απο Γ κατηγορίας βιβλία.Θα σου έλεγα το εξής: Με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω στην πιάτσα πιστέυω ότι το επάγγελμα του λογίστη εχει ψωμί για όλους.Απλώς κάποιοι να τρώνε μπούκιτσες και κάποιοι καρβέλια.Για να φας κάποτε καρβέλια πρέπει να είσαι οργανωτικός,συνεπής και να μελετάς...να μελετάς....να μελετάς! Οι προθεσμίες σε πνιγούν, τα πρόστιμα τρελά και η ρόμπα που θα γίνεις στο πελάτη αν κανεις πατάτα μεγάλη.Αυτές ειναι λίγες απο τις δυσκολίες που εξωθούν πολλούς απο το επάγγελμα στα πρωτα τους βήματα.

Όλοι θέλουν να γίνουν manager, υπέυθυνοι πωλήσεων και λοιπές καβατζωτικές ειδικότητες.Δυστηχώς φίλε μου το πρόβλημα που έχουμε έμεις οι νέοι είναι να αποκτήσουμε καριέρα και πλούτη γρήγορα.

Αυτά τα λίγα είχα να σου πω, σίγούρα υπάρχουν Παλιοί λογιστές στο forum που μπορούν κα εκφράσουν καλύτερη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τους συναδελφους. Εγώ 1 χρονο σχεδόν εργάζομαι ως λογιστής και είναι απίστευτο τι γίνεται καθημερινά. Να πρέπει να δουλέψεις σε ένα περιβάλλον που να μην μπορείς να βγάλεις άκρη ούτε με πελάτες ούτε με το κράτος πολλές φορές. Δουλεία και διάβασμα ατελείωτο. Αλλά με προοπτική και φυσικά αν είσαι καλός αντίστοιχες αμοιβές. Άμα σου αρέσει το βόλεμα άστο, ακολούθησε το μόνο αν το αγαπάς, έχεις υπομονή και σου αρέσουν και οι προκλήσεις στην ζωή :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγαπάς κάτι είναι σίγουρο πως θα πετύχεις ! Αυτό πιστεύω εγω . Αν όμως το κάνεις σαν αγγαρεία τότε είσαι "χαμένος" απο χερι. Κανείς δεν έγινε μεγάλος και τρανός απο τη μια μέρα στην άλλη. Χρειάζεται κόπος , διάβασμα , υπομονή και επιμονή . Οπως και σε όλα τα επαγγέλματα , ετσι και στο δικό μας. Πρέπει να έχεις γερό στομάχι και να έχεις όλα τα απαραίτητα εφόδια για να αντιμετωπίσεις το κάθε ενδεχόμενο. Η συμβουλή που μου είχαν δώσει όταν ξεκινούσα ήταν: διάβασε , ψάξε , μη σταματάς ποτέ !! Επίσης η τιμιότητα και η συναδερφικότητα είναι απαραίτητο στοιχείο για επαγγελματική καταξίωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει, τον χάσαμε και αυτόν .

Αποτρελάθηκε .

Νέο Ε9 , Αυτοέλεγχος , νέα ρύθμιση για της άδειες , αναπροσαρμογή ακινήτων, περαίωση , τόσες νέες εγκύκλιες διαταγές.

Ολα αυτά τον τρέλαναν το παιδί .

Από την άλλη μεριά , ένας Θεσσαλονικιός , σε μια τόσο ερωτική πόλη , τι άλλο από έρωτα θα σκεφτότανε και θα ‘γραφε .

Γεια σου φίλε ΚΡΗΘΕΑ , ερωτοχτυπημένε, από την όμορφη πόλη των φοιτητικών μου χρόνων.

XAΛΚΙΔΕΕ ΣΕ ΧΑΙΡΟΜΑΙ πάντα να είσαι έτσι κεφάτος και με έξυπνο χιούμορ.

Χαλκίδα θα ήθελα να ζω εκεί. Οταν υπηρετούσα τη θητεία μου σε κάθε έξοδο ήμουνα εκεί

και παρ'ότι "ψαρούκλα" περνούσα ωραία. Ομορφη πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Λογιστική είναι λογική. Αν όμως η καρδιά αγαπά την Λογιστική, μην σταματάς, προχώρα με όρεξη και μεράκι και διάβασμα... πολύ διάβασμα. Θα νοιώθεις την χαρά της δημιουργίας όταν τελειώνεις κάποια δουλειά αλλά μην περιμένεις να σου πεί κάποιος Ευχαριστώ. Να ξέρεις ότι είναι μια δουλειά που χρειάζεται θυσίες και ώρες. Πολλές ώρες από την προσωπική σου ζωή.

Δουλεύω 14 χρόνια, και αν ξανάρχιζα παλι την ίδια δουλειά θα ήθελα να κάνω.

ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια που έχω ξεμωραθεί τελείως και δεν υπάρχουν και πολλές δημοσιεύσεις θα γράψω και τούτο.

Στο επάγγελμά μας δεν υπάρχει η λεγόμενη (από Κοινωνικούς φιλοσόφους ) αλλοτρίωση αποξένωση από το τελικό προϊόν της δουλειάς. Πράγμα που όπως λένε βοηθά στην καλή ψυχολογία του ανθρώπου και αυτό με τη σειρά του έχει ευεργετικές επιδράσεις κλπ κλπ. κλπ.

Δηλαδή για να το αντιπαραθέσω με μια αυτοκινητοβιομηχανία παίρνεις το μικρό κομ-

μάτι και καταλήγεις στο αυτοκίνητο εσύ ο ίδιος με τα χεράκια σου. Ενώ στην αυτοκινητοβιομηχανία θα κατεβάζεις ένα διακόπτη προκειμένου να μπει αυτό το κομ-

μάτι στη σωστή θέση (έτσι ήταν μέχρι πρότεινος που και εκεί μπήκε ο πλήρης αυτοματισμός) πράγμα ανούσιο και σπαστικό.

Συμμετέχεις πλήρως λοιπόν στο τελικό προιόν της εργασίας σου και νοιώθεις την ολοκλήρωση (φίλε χαλκιδέε ερωτικός όρος, έ τι μόνο στα παράθυρα θα τον χρησιμοποιούν οι πολιτικοί, αφήστε με να ολοκληρώσω και δεν ολοκλήρωσα), την πληρότητα κατά συνέπεια και δημιουργικός.

Τώρα βέβαια μεταξύ μας δεν μας εξήγησαν αυτοί οι επιστήμονες πως γίνεται και στον

κλάδο μας έχουμε πολλά προβλήματα υγείας. Λένε η φύση της εργασίας μας. Μα τότε

όλα τα προηγούμενα που πάνε.

Μεταξύ μας τώρα ότι και αν κάνεις εφόσον δεν το αγαπάς δεν μπορείς να το φτάσεις

λίγο ψηλότερα. Κάνε λοιπόν αυτό που σου αρέσει και σε γεμίζει για τους δικούς σου

λόγους και μη σε νοιάζει οι δρόμοι που τραβάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιδήποτε επάγγελμα όταν έχεις στόχους χρειάζεται δουλειά, δουλειά, δουλειά. Στο δημόσιο απλά και άχρηστος να είσαι τον μισθό θα τον πάρεις (όχι όμως ότι δεν θα έχεις προβλήματα όσο αναίσθητος και να είσαι), στο ελευθερο θα σβήσεις. Σε κανένα επάγγελμα πλέον δεν γίνεται να βγείς απο την σχολή και να είσαι έτοιμος ρπαγγελματίας, χρειάζεται προυπηρεσία. Τώρα ειδικά στο δικό μας, που είναι ακόμη ανοργάνωτο, χρειάζεται και υπέρμετρη υπομονή. Εγώ όμωε θα πώ και τα καλά. Τον μισθό του υπαλλήλου θα τον βγάλεις με 10 βιβλία Εσόδων-εξόδων και θα δουλεύεις 1 μέρα το 15θήμερο, δεν είναι και άσχημα, και σιγά-σιγά και πρλάτες θα βρίσκεις καιγνώσεις θα αποκτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Εμένα αυτό που με "χαλάει" σε αυτή την δουλεία είναι ότι στο τέλος κανείς δεν σου αναγνωρίζει τα πόσα κάλα του έχεις προσφέρει και στο πρώτο λάθος διαγράφονται όλα. Μάλλον πρέπει να διαθέτουμε και γερή δόση αναισθησίας ή να κρατάμε τους πελάτες από κάποια απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κώστα, θα συμφωνήσω και εγώ με όλα όσα είπαν οι παραπάνω συνάδελφοι και θα εμβαθύνω λιγάκι. Εγώ είμαι 33 ετών και δουλεύω ασταμάτητα(ακόμα και στο ΤΕΙ Λογ/κης δούλευα)από 15 ετών γιατί τα οικονομικά ήταν χάλια,έχω κάνει διάφορες δουλιές μέχρι είχα φτάσει να ανοίξω και δικό μου συνεργείο αυτ/των διότι και διπλ/χος μηχανικός αυτ/των γαρ,και έχοντας και την εμπειρία από τις υπόλοιπες εργασίες που έκανα σου λέω ότι η συγκεκριμένη είναι η πιο κουραστική πνευματικά και σωματικά αλλά έχει και κάτι που σε συναρπάζει οπότε εάν την αγαπάς πραγματικά συνέχισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κυριοι,μια νομιζο λιγο διαφορετικι οπτικη εχω να καταθεσω.Η δουλεια του

λογιστη ειναι τυποποιημενη,χωρις φαντασια και αριθμοι αριθμοι .Οταν φτασει καποιος στο σημειο να εποπτευει ή να καθοδηγει τον επιχειρηματια, δεν ειναι λογιστης.Ειναι μανατζερ .Καμία σχέση με λογιστή αυτο.Να τα λέμε με το όνομα τουσ τα πραγματα= αν μπορούσαμε να κανουμε άλλη δουλειά θα την καναμε.Εγω προσωπικά δεν συνάντησα κανένα να μπορει να ερωτευτει αυτη τι δουλειά.Τα λεφτά που μπορεί να βγάλει ...ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κυριοι,μια νομιζο λιγο διαφορετικι οπτικη εχω να καταθεσω.Η δουλεια του

λογιστη ειναι τυποποιημενη,χωρις φαντασια και αριθμοι αριθμοι .Οταν φτασει καποιος στο σημειο να εποπτευει ή να καθοδηγει τον επιχειρηματια, δεν ειναι λογιστης.Ειναι μανατζερ .Καμία σχέση με λογιστή αυτο.Να τα λέμε με το όνομα τουσ τα πραγματα= αν μπορούσαμε να κανουμε άλλη δουλειά θα την καναμε.Εγω προσωπικά δεν συνάντησα κανένα να μπορει να ερωτευτει αυτη τι δουλειά.Τα λεφτά που μπορεί να βγάλει ...ΝΑΙ.

Αγαπητέ φίλε , θα διαφωνήσω μαζί σου παρότι έχω πολύ μικρή πείρα σαν ελ. επ. (κάπου τώρα κλείνουμε 1 χρόνο λειτουργίας ) για το μόνο που δε μπόρεις να πεις για το επάγγελμα αυτό , είναι το θέμα της ρουτίνας όπως λες.Με τις συνεχείς αλλαγές στους νόμους , με τα νέα έντυπα κλπ παρότι μας κουράζουν , μας διατηρούν σε συνεχή επαγρύπνιση και μόνο να το βαρεθείς δε μπόρεις , εφόσον βέβαια έχεις όρεξη και αγαπάς αυτό που κάνεις .Όσον αφορά το θέμα των χρήματων ,σίγουρα έχει προοπτική εφόσον τη δουλεία που κάνεις τη κοστολογείς εσύ και όχι ο πελάτης σου , βέβαια αυτό γίνεται όταν κάνεις τη δουλεία σωστά ,δηλαδή όχι μόνο τη ενημέρωση των βιβλίων αλλά και τη καθοδήγηση του πελάτη . Εμείς την αγαπάμε τη δουλεία (πολύ κ. Κρηθέα και κ. Χαλκιδέο διάβασα !!!Όσον αφορά το <ερωτικό>στοιχείο) και πιστεύουμε ότι μπορούμε να βοήθαμε τον κόσμο όπου μας επιτρέπουν οι δυνάμεις μας να το κάνουμε,θέλω να πω ότι δεν είναι αυτό καθ΄αυτό το οικονομικό που μας οδήγησε στο επάγγελμα αυτό αλλά και η αίσθηση ότι κάνεις κάτι δημιουργικό.Άλλωστε αν δεν είχαμε και αυτή τη <τρέλα>που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν θα είμασταν εδώ κυριακή απογευματάκι (μετά της αρραβωνιαστικιάς παρακαλώ) αλλά κάπου όπου θα απολαμβάναμε τη χαρά ενος ζεστού καφέ.Το συμπέρασμα είναι ότι σίγουρα υπάρχουν δυσκολίες και σίγουρα θα γίνουν κάποια λάθη όπως και σε κάθε επάγγελμα βέβαια , αλλά υπάρχουν και αυτές έστω οι λίγες μικρές στιγμές χαράς όταν πχ ακούς από πελάτη ότι τον συμβούλεψες σωστά ή όταν σου λένε μπράβο για τη μεθοδικότητά σου που σε γεμίζουν και αξίζουν καμία φορά περισσότερο και από τις αμοιβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

έχω εδώ και δύο εβδομάδες που ανακάλυψα το site σας (και σίγουρα θα γίνω fun) και διαβάζω με μεγάλη προσοχή, μιάς που αυτή τη στιγμή κάνω την πρακτική μου άσκηση σε Λογιστικό Γραφείο και με απασχολεί -δε μπορείς να φανταστείς πόσο - το μέλλον!

Νόμιζα πως αυτό που ήθελα να γίνω ήταν Λογιστής - Φοροτέχνης. Τώρα απλά δεν ξέρω. Δεν λέω πως έχω απογοητευθεί πλήρως, απλά δεν ήταν έτσι όπως τα περίμενα. και δεν εννοώ για τισ φωτοτυπίες που βγάζω ή τισ άλλες χαμαλοδουλιές που κάνω (αυτό το ήξερα και είχα συμβιβασθεί με την ιδέα) ή για το ότι σκέφτομαι αν πρέπει να ρωτήσω μια απορία μου ενώ βλέπω τους λοιπούσ να τρέχουν για να προλάβουν προθεσμίες που λήγουν ή είναι στο μέσω σημαντικών υπολογισμών στον Η/Υ, αλλά μιλάω για 12ωρα εργασίας, χαμηλή αμοιβή σαν νέος, εκμετάλλευση γενικότερα...

...και είναι τόσα αυτά που δεν ξέρω. και δεν είναι ο πατέρας μου λογιστής όπωσ των περισσοτέρων όταν σπούδαζα. και δεν έχω τόσους γνωστούς. πίστευα πωσ θα είμαι απο τα άτομα που αυτό που σπουδάζεις, αυτό γίνεσαι. αλλά δεν είναι έτσι πάντα.

Παρόλα αυτά θα συνεχίσω να το παλεύω. η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Η αλήθεια είναι ότι πήρα θάρρος απο τισ απαντήσεις των παλιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι σίγουρος κανένας μας δεν το περίμενε έτσι :) . Αξίζει σαν επάγγελμα αλλά θέλει πολλές θυσίες. Όσο για την εκμετάλλευση που αναφέρεις, κοίταξε να κάνεις και εσύ το ίδιο, έχεις δίπλα σου εναν έμπειρο συνάδελφο εκμεταλλεύσου τις γνώσεις και την εμπειρία του πίστεψε με δεν θα βγεις χαμένος. Καλή σταδιοδρομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση την έμπνευση και την ρομαντικη διάθεση του ΚΡΗΘΕΑ συνεχίζω...

Η δουλειά μας είναι σαν το λουλούδι του "Μικρού Πρίγκηπα"

Απαιτητική, εγωιστική, ενίοτε ακόμα και αγενής.

Ομως μας ανταμείβει όχι τόσο υλικά όσο ηθικά.

Εχουμε ανάγκη να την φροντίζουμε και το κάνουμε με αφοσίωση.

Γιατι απλά την αγαπάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε λοιπόν.

Πολυνομία (ΠΟΛ, Ν/Σ, ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΕΙΣ, ΣΤΕ, ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ κλπ, κλπ,κλπ......) και

το χειρότερο όλα αυτά είναι διάσπαρτα και ψάχνεις να τα βρείς.

Πολλά τα εμπλεκόμενα υπουργεία και υπηρεσίες (ΔΟΥ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΤΕΒΕ, ΚΛΕΒΕ

κλπ).

Ωράρια αξαντλητικά.

Περαιώσεις, συνάφειες, εξαετίες, αυτοέλεγχοι, 1144 κλπ, κλπ, κλπ.........)

Όσο είχα διαβάσει σε όλη μου τη ζωή, διάβασα το διπλάσιο στον πρώτο χρόνο

δουλείας.

Κανείς δεν σου αναγνωρίζει αυτό που κάνεις, άν όμως σαν άνθρωπος κάνεις ένα

λάθος ακόμη και αν δεν έχει καμία επίπτωση σε κανέναν, ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.

Σε λίγο θα μας ζητούν να κάνουμε και μπεϊμι σίτιγκ (συγχωρέστεμε για το αγγλικά

μου).

Ιδιορυθμίες πελατών, υπαλλήλων δημοσίων υπηρεσιών κλπ.

Όσα κακά βρείς σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν τα διπλά σε αυτό του Λογιστή-

Φοροτέχνη.

Σε κάθε συζήτηση που κάνω πάντα λέω ότι αν μπορούσα θα άλλαζα επάγγελμα.

Αν ξεκινούσα πάλι από την αρχή με δεδομένα όλα τα παραπάνω και όσα ακόμα

δεν Ανέφερα και είναι περισσότερα, με κλειστά τα μάτια θα διάλεγα το ίδιο

επάγγελμα.

Διακρίνω σε όλους μας μια τάση μαζοχισμού.

Αν την έχεις με το καλό ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-vag-

ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΣΤΑ BRITISH ISLANDS "YOU CAN EITHER LOV' IT OR HATE IT MATE."

ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΣΚΟΥΡΑ "U' VE GOT TWO OPTIONS: THE ACCOUNTING WAY OR THE HIGHWAY"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λογιστικη λεω ότι την διαλεξα απο βιτσιο!!

πραγματικα οταν πηγα στο τεχνικο για πρωτη φορα και μπηκα στο τμημα οικονομιας-δοιηκησης το καλυτερο μου ηταν η λογιστικη...Και τις πανεληνιες δεν δηλωσα τιποτα αλλο εκτως απο λογιστικη...

Εισαι παντα σε κινηση...Θελει υπεθυνοτητα γερα νευρα και στομαχι... Εχει ενδιαφερον μεγάλο και θέλει διαβασμα πολυ.... Εχει τρέξιμο έχει ανχος...Πραγματικα όμως δεν θα ήθελα να κάνω άλλη δουλεια...μπορεις να εισαι ερωτευμένος με αυτην την δουλειά!! καμια φορα αναρωτέμαι, ελάχιστα μαθήματα πριν το πτυχιο, αν θα ηταν καλυτερα να αλλάξω επάγγελμα...αλλα οσο και να σκεφτομαι τι αλλο θα μπορουσα να κανω...δεν βρισκω τιποτα που να μου τραβαει το ενδιαφερον.

Αν δεν την αγαπας την βαρίεσαι ...δεν "ψαχνεσαι" αρκετα με αποτελεσμα να μην είσαι πραγματικα καλος λογιστης και επιπλεων εισαι δυστυχης με την δουλεια σου.

Απο την άλλη σε πια δουλεια ακουει κανεις "ευχαριστω" ή 1000 καλα να κάνεις το 1 στραβο θυμόνται όλοι?!?!

το θέμα ειναι να κάτι κατι που σου αρέσει οχι μόνο για το χρημα...αλλα και για την ικανοποίηση που σου δίνει η δουλεια!!

Τωρα επειδη είμαι πολυ νέα στην δουλεια...δεν ξερω αν θα το λεω μετα απο 15 χρονια...

θα δειξει η νεκροψια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν σου αναγνωρίζει αυτό που κάνεις, άν όμως σαν άνθρωπος κάνεις ένα

λάθος ακόμη και αν δεν έχει καμία επίπτωση σε κανέναν, ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.

έχω ήδη νοιώσει αυτό που αναφέρεις. όμωσ κάποιος μου είχε πει πωσ λάθη όλοι κάνουν, αυτοί που δεν κάνουν λάθη, είναι αυτοί που δεν κάνουν τίποτα. έτσι σκέφτομαι να συνεχίσω με όλο το "ρομαντισμό" και το "μαζοχισμό" που κατέχω.

ευχαριστώ πολύ όλους για την ηθική ανάστασή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Find a job you like and you add five days to every week.

H. Jackson Brown, Jr.

Opportunities are usually disguised as hard work, so most people don't recognize them.

Ann Landers

When a man tells you that he got rich through hard work, ask him: 'Whose?'

Don Marquis

Work is the curse of the drinking classes.

Oscar Wilde

The more I want to get something done, the less I call it work.

Richard Bach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο PANTELHS Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ

ΑΝΑΓΛΥΦΑ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ !!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΟ

ΠΑΛΑΙ ΠΟΤΕ WORLD TRADE CENTER ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡ.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ.

ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΕ ΜΟΥ .....ΠΟΣΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ......

ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΩ ΣΤΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΑ ΜΑΝΑΒΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡ.

ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ!!!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΥΛ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ

ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΟΣΟ ΤΟΥΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ...ΥΠΕΡΟΧΟ! ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ,ΟΣΑ ΣΕΝ ΦΤΑΝΕΙ

Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΥΡΙΟΙ & ΚΥΡΙΕΣ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ΜΕ ΤΗΝ  ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ  ΜΙΖΕΡΙΑ.

 

 

Γειά σου και χαρά σου Guest με τις ριζοσπαστικές αλλά σεβαστές απόψεις.

Θα σου απαντήσω με άλλη μιά ρήση

Δεν υπάρχει μιζέρια μόνο μίζεροι άνθρωποι

Είναι λοιπόν όλα θέμα γούστου και πως τα βλέπει ο καθένας. Κανένας δεν έγινε και δεν παραμένει λογιστής απο ανάγκη, δόξα την ανώτερη δύναμη που λέγεται Θεός ή όπως αλλοιώς, υπάρχουν πολλές και διαφορετικές δουλειές για όποιον σπούδασε οικονομικά.

καλημέρα και καλή δύναμη

Φιλικά και συναδελφικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...