Jump to content
  • 0

ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ

gioubi
 Share

Question

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Recommended Posts

• 0

Ναι αλλά η απόφαση μιλάει για ημέρες παράλληλης απασχόλησης. Αν λοιπόν έχουμε καθημερινή αλλά 4ωρη απασχόληση, τότε δεν υπάρχει περίοδος που να μην συμπίπτει με παράλληλη απασχόληση.

Άρα σε περίπτωση καθημερινής εργασίας με μειωμένο ωράριο τι συμβαίνει τελικά;

Νομίζω οτι σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορεί κάποιος ασφαλισμένος να υποχρεωθεί σε διπλή ασφάλιση, αφού καθημερινά ασφαλίζεται σε φορέα κύριας ασφάλισης.

Έλα όμως που ο ΙΚΑς στην μειωμένη απασχόληση δεν αναγνωρίζει 25 ημερομίσθια.. αλλά 22 ή λιγότερα.. :)

• 0

Έλα όμως που ο ΙΚΑς στην μειωμένη απασχόληση δεν αναγνωρίζει 25 ημερομίσθια.. αλλά 22 ή λιγότερα.. :)

Ωστόσο, το ΝΣΚ δεν αναφέρεται σε ένσημα, αλλά σε ημέρες διπλής απασχόλησης...

Οπότε, η ερώτηση είναι η ημέρα ρεπό και οι αργίες (Κυριακή) πιάνονται στην απόφαση του ΝΣΚ ή όχι...??? Οεοοοο...???

• 0

Σωστο μεν παράνομο δε...και αν ο εργοδότης ασφαλίζει την καθημερινή ημιαπασχόληση με 25 ένσημα; Και εν πασει περιπτώσει η απόφαση δεν μιλάει για ένσημα αλλά για δικαίωμα επιλογής φορέα τις ημέρες παράλληλης ασφάλισης. Άφού λοιπόν το πραγματικό γεγονός είναι καθημερινή απασχόληση , νομίζω οτι αν κάποιος το τραβήξει νομικά θα το κερδίσει. Μήπως κάποια απο τις πολλές εν'ωσεις και συλλόγους μας να πρσφύγει για την επίλυση του θέματος;;;;

• 0
Guest kosmas8

θα ηθελα να με ενημερωσετε αν καποιος εχει αναλογη περιπτωση με την δικια μου (16/3/2011) δηλ να του ζηταει ο ΟΑΕΕ αναδρομικα τις εισφορες για 1 ετος , παροτι ειχε χορηγησει εξαιρεση.

• 0

θα ηθελα να με ενημερωσετε αν καποιος εχει αναλογη περιπτωση με την δικια μου (16/3/2011) δηλ να του ζηταει ο ΟΑΕΕ αναδρομικα τις εισφορες για 1 ετος , παροτι ειχε χορηγησει εξαιρεση.

είμαι ασφαλισμένη από το 95 στο ικα και επειδή το 2009 άλλαξα εργοδότη στο ικα και εχω κενό 15 ημέρες μου ζητάνε εισσφορές στον οαεε από το 2009 έως σήμερα!!! και μου ΄λένε μετά να ζητήσω τα ΄χρήματα πίσω από το ικα!!!!!!!!!

• 0
Guest maria

Η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξης.Έκανα έναρξη τον 7/2010 πηρα απαλλαγή από το ΤΕΒΕ προσκομίζοντας βεβαίωση του ΙΚΑ, νέος ασφαλισμένος, και το διαστημα που έξανα έναρξη είχα ένσημα του ΙΚΑ από τον ΟΑΕΔ λόγω επδότησης της 6μηνης άδειας λόγω του οτι είχα γεννήσει.Με όλα τα παραπάνω που διαβάζω επειδή κάποιους μήνες το δίμηνο πριν και μετα την εγκυμοσύνη δεν ειχα 25 ενσημα σημαίνει οτι πρέπει να πληρώσω τώρα τις εισφορές του ΤΕΒΕ για όλο το διάστημα από 7/2010 έωσ σήμερα?

Γιατί εγώ είχα κατα νου 1ον επείδή ο τζίρος είναι κάτω από το όριο ασφάλισης στο ΤΕΒΕ και όλοι στην περιοχή μου ασφαλίζονται στον ΟΓΑ και λόγω πληθυσμού, μόλις σταματούσα οικειοθελώς από την εργασία μου να ασφαλιζόμουν στον ΟΓΑ.Μάλλον λάθος είχα κατα νου? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

• 0

Η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξης.Έκανα έναρξη τον 7/2010 πηρα απαλλαγή από το ΤΕΒΕ προσκομίζοντας βεβαίωση του ΙΚΑ, νέος ασφαλισμένος, και το διαστημα που έξανα έναρξη είχα ένσημα του ΙΚΑ από τον ΟΑΕΔ λόγω επδότησης της 6μηνης άδειας λόγω του οτι είχα γεννήσει.Με όλα τα παραπάνω που διαβάζω επειδή κάποιους μήνες το δίμηνο πριν και μετα την εγκυμοσύνη δεν ειχα 25 ενσημα σημαίνει οτι πρέπει να πληρώσω τώρα τις εισφορές του ΤΕΒΕ για όλο το διάστημα από 7/2010 έωσ σήμερα?

Γιατί εγώ είχα κατα νου 1ον επείδή ο τζίρος είναι κάτω από το όριο ασφάλισης στο ΤΕΒΕ και όλοι στην περιοχή μου ασφαλίζονται στον ΟΓΑ και λόγω πληθυσμού, μόλις σταματούσα οικειοθελώς από την εργασία μου να ασφαλιζόμουν στον ΟΓΑ.Μάλλον λάθος είχα κατα νου? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Εγκύκλιος ΤΕΒΕ 71/31.8.2004

Με αφορμή ερωτήματα Περ/κών μας Τμημάτων σχετικά με την δυνατότητα συνέχισης της εξαίρεσης από τον ΟΑΕΕ ΤΕΒΕ νέων ασφ/νων που η απουσία τους από την μισθωτή δραστηριότητα για βραχύ ή μακρό χρονικό διάστημα οδήγησε σε μη επικόλληση ενσήμων ΙΚΑ, σας διαβιβάζουμε το έγγραφο του Υπουργείου

ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ & KOIN. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ (Γ.Γ.Κ.Α) αρ. πρωτ.: Φ10035/19000/785/27.7.04, σύμφωνα με το οποίο οι νέοι ασφ/νοι που έχουν παράλληλη δραστηριότητα ΤΕΒΕ & ΙΚΑ και έχουν επιλέξει με τις διατάξεις του άρθρου 39 του Ν. 2084/92, όπως ισχύουν ως φορέα ασφάλισής τους το ΙΚΑ, συνεχίζουν να εξαιρούνται από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ ΤΕΒΕ και για το χρονικό διάστημα που απουσίαζαν από την μισθωτή εργασία τους με επιδότηση λόγω ασθενείας ή τακτική ανεργία ή λόγω άδειας κυήσεως, λοχείας ή γονική άδεια ανατροφής τέκνων ή λόγω εκπαιδευτικής άδειας άνευ αποδοχών καθότι τα ασφαλιστικά τους δικαιώματα για το χρόνο αυτό έχουν βασιστεί αποκλειστικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ και οι χρόνοι αυτοί, κατά τις διατάξεις του άρθρου 40 του Ν. 2084/92, θεωρούνται ως χρόνος ασφάλισης, ο οποίος αναγνωρίζεται ως συντάξιμος, τόσο για τη θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος, όσο και για προσαύξηση της σύνταξης

• 0

Βλέπω ότι υπάρχει γενικά αυτό το κενό με τον ΟΑΕΕ και μάλλον δεν λύνεται.

Να παραθέσω κι εγώ ένα θέμα που με απασχολει:

Είμαι από το 1998 στο ΤΕΒΕ. Σταμάτησα το καλοκαίρι του 2000 και το Δεκέμβριο του 2001 μπήκα στο ΙΚΑ

Από το 2004 όταν και άρχισα να έχω μπλοκάκι σαν ελεύθερος επαγγελματίας, έπαιρνα συνεχώς εξαιρέσεις

Κάθε Γενάρη έκανα την αίτηση και ακόμα και αν ερχόντουσαν χαρτιά να πληρώσω επειδή η εξαίρεση δεν έβγαινε αμέσως, εγώ με βαση αυτο το χαρτι δεν πλήρωνα τίποτα.

Το καλοκαίρι του 2009 απολύθηκα από την δουλεια... Μέχρι τον Δεκέμβριο που δεν ημουν στο ΙΚΑ πλήρωνα κανονικά ΤΕΒΕ, μόλις ξαναμπήκα, πήρα εξαίρεση και όλα πήγαιναν όπως πριν... Το καλοκαίρι του 2010 βγαίνω με άδεια άνευ αποδοχών για τρεις μήνες το καλοκαίρι. Ενώ πριν από ένα καλοκαίρι όλα είχαν γίνει κανονικά, φέτος τον Γενάρη που τους πήγα την εξαίρεση, μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι να πάρω και πως πρέπει πλέον να παίρνω εξαίρεση από το ΙΚΑ.

Μου ζητάνε πλέον όλα τα δίμηνα από το καλοκαίρι του 2010 με προσαυξήσεις γιατί δεν έχουν πληρωθεί και μου λένε

Α) να πάω στο ΙΚΑ και να πάρω πίσω τις εισφορές μου και

Β) να πω στην δουλειά μου ότι παραιτούμαι, χάνοντας όλα τα προνόμια της τριετίας μου εδώ και να κάνω νέα σύμβαση με μπλοκάκι η οποία φυσικά και θα μου δώσει λιγότερα χρήματα σαν μισθό, μιας και καμία δουλειά δεν σου καλύπτει την ασφάλιση σου στο ΤΕΒΕ γιατί δεν είναι αρμοδιότητα του εργοδότη αλλά δική σου σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

Αυτό που θέλω εγώ είναι να συνεχίσω να παίρνω εξαίρεση από το ΙΚΑ

Έχει κανείς άποψη επ' αυτού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

• 0

Ασφαλισμενος λογιστης στο ΙΚΑ απο το 1984.Κανει εναρξη σημερα και σαν ελευθερος επαγγελματιας.Μετα την απαλλαγη

απο το ΙΚΑ ,τι ποσα πληρωνει στον ΟΑΕΕ ???

Ευχαριστω

• 0

Ασφαλισμενος λογιστης στο ΙΚΑ απο το 1984.Κανει εναρξη σημερα και σαν ελευθερος επαγγελματιας.Μετα την απαλλαγη

απο το ΙΚΑ ,τι ποσα πληρωνει στον ΟΑΕΕ ???

Ευχαριστω

Εξαιρείται του κλάδου ασθένειας, πληρώνει το κλάδο σύνταξης...

Εξαρτάται από ποια ασφαλιστική κλάση θα τον κατατάξουνε στον ΟΑΕΕ, για το ακριβές ποσό....

• 0
Guest Επισκέπτης

Ωστόσο, το ΝΣΚ δεν αναφέρεται σε ένσημα, αλλά σε ημέρες διπλής απασχόλησης...

Οπότε, η ερώτηση είναι η ημέρα ρεπό και οι αργίες (Κυριακή) πιάνονται στην απόφαση του ΝΣΚ ή όχι...??? Οεοοοο...???

Αν προσκομίσεις κατάσταση της επιθεώρησης εργασίας που αναφέρει ως ημέρες εργασίας Δευτέρα-Παρασκευή και 4 ώρες ημερησίως;

• 0

Αν προσκομίσεις κατάσταση της επιθεώρησης εργασίας που αναφέρει ως ημέρες εργασίας Δευτέρα-Παρασκευή και 4 ώρες ημερησίως;

Κοίτα, ο ΟΑΕΕ πλέον θέλει 25 ένσημα...

Ο ΙΚΑς θα σου αναγνωρίσει 22....

Οπότε, προβλέπω μπέρδεμα....

Τι θα σου συνιστούσα, κάνε γραπτό αίτημα προς τον ΟΑΕΕ και ανάφερέ του το θέμα (ΔΕΥ-ΠΑΡ μερική απασχόληση) και ζήτα έγγραφη απάντηση αν δικαιούσαι απαλλαγή, με επιλογή του ΙΚΑ ως κύριου φορέα ασφάλισης. Έτσι, θα τον δεσμεύσεις και δεν θα στα ζητάει αναδρομικά.

Αν πάρεις θετική απάντηση, προχωράς.

Αν όχι, βρες μια επιχείρηση να σε ασφαλίζει 1 ώρα τα Σάββατα και πλήρωνε τα ένσημα....

• 0

Θα σε μαλώσω.....

Υπάρχει στην πρώτη σελ. του Post....

Γνωμοδότηση από το ΝΣΚ, 43/2010..

Κατά πόσο η Γνωμ είναι δεσμευτική για την υπηρεσία ?

• 0

Stefaneη απόφαση είναι καινούρια γιατί λέει 2010..

Πελάτης μου πριν 2 μήνες έκανε έναρξη και πήρε απαλλαγή από ΤΕΒΕ με 2 ένσημα το μήνα.....

Το νου σου φίλε......

1η φορά απαλλαγή..??

• 0

Ναι πρόκειται για νέα ασφαλισμένη και έκανε έναρξη το Σεπτέμβριο και της έδωσαν απαλλαγή μς 2 ένσημα...

Από πότε ισχύει αυτό?

Στην πρώτη εξαίρεση, δεν ζητάνε ένσημα. Απλά βεβαίωση από το ΙΚΑ για επιλογή και αίτηση του ασφαλισμένου για εξαίρεση... Στην επόμενη όμως, κοιτάζουν για 25άρια για όλο το χρόνο......

Ηράκλειο - Χανιά τα κυνηγάνε εδώ και κανένα χρόνο..... Πρόσεχε μη τη πατήσεις.....

Κάνε μια διευκρινηστική, ανώνυμα......

• 0

Αν είναι μόνο για κλάδο υγείας παλαιού ασφαλισμένου, καλύπτεται ο εργαζόμενος από πενθήμερο αλλά όχι 25αρια σε όλους τους μήνες? Ημερομίσθιος με περίπου 285 το χρόνο (πάνε κάπως περίεργα τα ένσημα στη δουλειά του παρατήρησα...)

• 0

Υπάρχει σχετική η Γνωμ. 43/2010 του Νομικου Συμβουλίου του Κράτους , δεν θυμάμαι αν υπάρχει σε παλαιότερο θέμα . Γεγονός είναι πάντως ότι η κουτοπονηριά των Ελλήνων οδηγεί κάποιους σε μπλεξίματα μεγάλα . Σε πολλές περιπτώσεις τα 2-3 ένσημα των μήνα είναι πλασματικά χωρίς να υπάρχει εργασία . Σ αυτο φταίει βεβαια κ Νόμος κ ο πολιτκός που τον ψήφισε αλλά φταίει κ αυτός που τον καταστρατηγεί .

• 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΜΕ ΤΟ ΟΑΕΕ ΣΤΟ ΙΛΙΟΝ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΠΛΗΡΗ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΟ

• 0

καλησπέρα από τον ΟΑΕΕ στα Άνω Πατήσια για εξαίρεση πρέπει να έχεις 25 ένσημα το μήνα από ΙΚΑ (full απασχόληση).