Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ


gioubi

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η "πανσπερμία των απόψεων των υπαλλήλων" οφείλεται στην ανικανότητα κάποιων ανωτέρων να αφουγκραστούν την κοινωνία και να κάνουν καλά τη δουλειά τους!

OAEE emp.

Καλησπέρα

Δεν μας βοηθάτε όμως συγκεκριμένα για το θέμα. :)

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανένα νέο σχετικά με την απαλλαγή έχουμε η πάλι το αφήνουμε στην κρίση κάθε υπάλληλου στον ΟΑΕΕ και ελπίζουμε να μην μας συμβεί το αδιανόητο ενώ μας έχουν δώσει απαλλαγή να μας ζητάν αναδρομικά τις εισφορές στον ΟΑΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανενα νεο...στον ΟΑΕΕ  δινουν απαλλαγη και με ενα ενσημο τον μηνα....υπαρχει φυσικο προσωπο που εχει επιχειρηση εδω και 4 χρονια με απαλλαγη απο ΟΑΕΕ  με 4-5 ενσημα μηνιαιως στο ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 5/2012 ΜΕ 4-5 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ ΜΗΝΑ.DEN KOITANE ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΕΙΣ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 100 ΕΝΣΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα διαιωνίζεται...

Επειδή λοιπόν είναι σαφές, αλλά κάποιοι κάνουν του κεφαλιού τους...

 

Εξαίρεση δικαιούται κάποιος με 1 ένσημο.

 

Άλλως, κάνετε την αίτηση εξαίρεσης, πέρνετε πρωτόκολλο (υποχρεωμένοι είναι να τη δεκτούν), και εντός 10 ημερών ή θα σας έχουν ασφαλίσει ή θα πάρετε απορριπτική απάντηση (αδύνατο να βγάλει κάποιος προϊστάμενος τα ματάκια του με τα χεράκια του). Εάν δεν σας απαντήσουν καθόλο, θα κάνετε έγγραφη καταγγελία μέσω email για μη εξαίρεση βάση νόμου από το συγκεκριμένο περιφερειακό τμήμα, και θα σας παρακαλάει μετά ο κάθε προϊστάμενος να την αποσύρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά δεν έχουμε καταλήξει κάπου...???

 

Βρίσκεται στην.... διακριτική ευχέρεια του κατά τόπου υπαλλήλου να σου δώσει εξαίρεση με 10 ένσημα ημιαπασχόλησης (2 ώρες κάθε μέρα εργασίας με μισθό 8 ευρώ/μέρα, άρα οι εισφορές στο ΙΚΑ θα είναι καμιά 40αριά ευρώ/μήνα και θα έχεις και βιβλιάριο.. ΕΟΠΥΥ γίναμε όλοι έτσι κι αλλιώς! - προσλαμβάνω με αυτόν τον τρόπο ''εικονικά'' εγώ τον ξάδερφό μου, ο ξάδερφος μου τον φίλο του και ο φίλος του εμένα, που είμαστε όλοι 30 ετών και τη σύνταξη τη βλέπουμε με τα κιάλια.. και γλιτώνουμε τα 450/2μηνο με 40 ευρώ τον μηνά.....) ή να σου πει 15 ένσημα ή ακόμα και 25/μήνα αλλιώς δεν παίρνεις εξαίρεση... Άρα είναι καθαρά θέμα τύχης αν βρίσκεται ο ''σωστός'' υπάλληλος στον Πειραιά ή ο ''λάθος'' υπάλληλος στα Πατήσια ή την Θεσσαλονίκη..!

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ TAXHEAVEN!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα διαιωνίζεται...

Επειδή λοιπόν είναι σαφές, αλλά κάποιοι κάνουν του κεφαλιού τους...

 

Εξαίρεση δικαιούται κάποιος με 1 ένσημο.

 

 

Από που προκύπτει το σαφές του "εξαίρεση δικαιούται κάποιος με 1 ένσημο"..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από που προκύπτει το σαφές του "εξαίρεση δικαιούται κάποιος με 1 ένσημο"..??

 

Στέφανε έχω κι εγώ πελάτη που κολλάει 9 ένσημα τον μήνα (έχει και βιβλιάριο ΙΚΑ...) και παίρνει εξαίρεση κανονικά εδώ και χρόνια.. 

 

Αυτό μου είχαν πει και εδώ, ότι έστω 1 ένσημο αρκεί για την εξαίρεση... Η υπόθεση είναι αν ακόμα ισχύει αυτό ή τώρα που θα έρθει η ώρα της... ''ετήσιας ανανέωσης'' αν θα υπάρχει κάποια κόμπλα... Μέχρι πέρσι πάντως δεν υπήρξε κάποιο θέμα.. 

 

Επίσης αυτό που έχω παραθέσει παραπάνω.. με 10 ένσημα ημιαπασχόλησης (2 ώρες κάθε μέρα εργασίας με μισθό 8 ευρώ/μέρα, άρα οι εισφορές στο ΙΚΑ θα είναι καμιά 40αριά ευρώ/μήνα και θα έχεις και βιβλιάριο.. ΕΟΠΥΥ γίναμε όλοι έτσι κι αλλιώς! - προσλαμβάνω με αυτόν τον τρόπο ''εικονικά'' εγώ τον ξάδερφό μου, ο ξάδερφος μου τον φίλο του και ο φίλος του εμένα, που είμαστε όλοι 30 ετών και τη σύνταξη τη βλέπουμε με τα κιάλια.. και γλιτώνουμε τα 450/2μηνο με 40 ευρώ τον μηνά.....)

 

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

Από που προκύπτει το σαφές του "εξαίρεση δικαιούται κάποιος με 1 ένσημο"..??

 

Όπως ξαναείπαμε, ελλείψη εγκυκλίου ΟΑΕΕ που να λέει το αντίθετο, ΙΣΧΥΕΙ ο νόμος αυτούσιος αλλά και οι διατάξεις του πρώην ΤΕΒΕ που λένε 1 ένσημο.

Γνωμοδοτήσεις ΝΣΚ, και έγγραφα-εισηγήσεις τμημάτων διευθύνσεων δεν αποτελούν οδηγία για τον Οργανισμό σε καμία περίπτωση και δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψη, αν θέλουμε να μιλάμε με σωστά κριτήρια.

 

Αν τώρα εννοείς τι ψήνεται με τη νέα εγκύκλιο που ετοιμάζεται από περυσι, και από πότε θα θεωρήσει ο ΟΑΕΕ ότι κάποιος για να έχει πάρει εξαιρεση θα πρέπει να έχει 15 ή 25 ένσημα, άρα θα υποχρεωθεί να πληρώσει αναδρομικά τα ...14 ή 24... αυτό κανεις δεν το ξέρει ούτε μπορεί να εγγυηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε έχω κι εγώ πελάτη που κολλάει 9 ένσημα τον μήνα (έχει και βιβλιάριο ΙΚΑ...) και παίρνει εξαίρεση κανονικά εδώ και χρόνια.. 

 

Αυτό μου είχαν πει και εδώ, ότι έστω 1 ένσημο αρκεί για την εξαίρεση... Η υπόθεση είναι αν ακόμα ισχύει αυτό ή τώρα που θα έρθει η ώρα της... ''ετήσιας ανανέωσης'' αν θα υπάρχει κάποια κόμπλα... Μέχρι πέρσι πάντως δεν υπήρξε κάποιο θέμα..

 

Καλημέρα!

Κι εμένα στο τοπικό υποκατάστημα μου λένε "Με 1 ένσημο παίρνεις απαλλαγή".

Μου λένε όμως και το άλλο... "Αν πάρεις απαλλαγή, τα χρόνια της απαλλαγής δε μετράνε για τη κατάταξη σε ασφαλιστική κατηγορία, σε περίπτωση που λήξει  κάποτε η απαλλαγή"!!! Κάτι τέτοιο όμως είναι λάθος.

Οπότε έχεις έναν άνθρωπο που σε εξυπηρετεί, ακολουθείς τα λεγόμενά του και ξαφνικά έρχεται το κοστούμι.... επειδή βασίστηκες σ' αυτόν.

Συμπέρασμα.... προσοχή με τις απαλλαγές....

Επίσης, ας δούμε και πόσο πολύ ελέγχουν το εισοδηματικό κριτήριο για τις προαιρετικές περιοχές.

 

υ.γ.: Αυτό που περισσότερο φοβάμαι είναι ότι αν βγεί επίσημη θέση του ΟΑΕΕ, τότε μάλλον αυτή δε θα είναι και πολύ συμφέρουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...