Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ


gioubi

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

για να δικαιουσε απαλλαγη απο την ασφαλιση στον ΟΑΕΕ πρεπει να εχεις πρωτοασφαλιστει μετα τις 1/1/1993 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Αι γνώμαι διίσταντα.........

Κανονικά, έστω και 1 να έχεις το μήνα, παίρνεις απαλλαγή....

Ο ΟΑΕΕς όμως έχει αντίθετη άποψη, κατά καιρούς έχει βγάλει εγκυκλίους για 25, αλλιώς σε υπάγει στην υποχρεωτική ασφάλισή του παράλληλα (ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ) με το ΙΚΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να δικαιουσε απαλλαγη απο την ασφαλιση στον ΟΑΕΕ πρεπει να εχεις πρωτοασφαλιστει μετα τις 1/1/1993 .

ΕΧΩ ΠΡΩΤΟΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ 01/08/1997

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσοι ασφαλίστικαν μετά την 01-01-1993, μπορούν να διαλέξουν ανάμεσα σε ΙΚΑ -ΟΑΕΕ για την ασφάλισή τους εάν είναι μισθωτοί και επαγγελματίες ταυτόχρονα. Όσοι ασφαλίστικαν πρίν την 01-01-1993, πληρώνουν εισφορές καί στο ΙΚΑ καί στον ΟΑΕΕ, εάν είναι μισθωτοί και επαγγελματίες ταυτόχρονα. Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσοι ασφαλίστικαν μετά την 01-01-1993, μπορούν να διαλέξουν ανάμεσα σε ΙΚΑ -ΟΑΕΕ για την ασφάλισή τους εάν είναι μισθωτοί και επαγγελματίες ταυτόχρονα. Όσοι ασφαλίστικαν πρίν την 01-01-1993, πληρώνουν εισφορές καί στο ΙΚΑ καί στον ΟΑΕΕ, εάν είναι μισθωτοί και επαγγελματίες ταυτόχρονα.

Δεν το λες καλά... Στη δεύτερη περίπτωση, μπορούν να πάρουν απαλλαγή από τον κλάδο ασθένειας είτε του ικα είτε του οαεε....

Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ;

Κυρίως λόγω του διαφορετικού τρόπου απονομής σύνταξης... Οι νέοι παίρνουν μόνο μία (και να δούμε) από το τελευταίο ταμείο που ασφαλίζονται (διαδοχική ασφάλιση) ενώ οι παλιοί παίρνουν σύνταξη από όσα ταμεία έχουν θεμελιώσει δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φιλος απο το ΟΑΕΕ μου ειπε να βαζω 2 την εβδομαδα και να εχω περιπου 100 το χρονο....ετσι τους ειπαν απο την διοικηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσοι ασφαλίστικαν μετά την 01-01-1993, μπορούν να διαλέξουν ανάμεσα σε ΙΚΑ -ΟΑΕΕ για την ασφάλισή τους εάν είναι μισθωτοί και επαγγελματίες ταυτόχρονα. Όσοι ασφαλίστικαν πρίν την 01-01-1993, πληρώνουν εισφορές καί στο ΙΚΑ καί στον ΟΑΕΕ, εάν είναι μισθωτοί και επαγγελματίες ταυτόχρονα.

{(Δεν το λες καλά... Στη δεύτερη περίπτωση, μπορούν να πάρουν απαλλαγή από τον κλάδο ασθένειας είτε του ικα είτε του οαεε....)}

Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ;

Κυρίως λόγω του διαφορετικού τρόπου απονομής σύνταξης... Οι νέοι παίρνουν μόνο μία (και να δούμε) από το τελευταίο ταμείο που ασφαλίζονται (διαδοχική ασφάλιση) ενώ οι παλιοί παίρνουν σύνταξη από όσα ταμεία έχουν θεμελιώσει δικαίωμα.

......................................................................

Ευχαριστώ για την απάντηση stefanos , οι παλαιοί ασφαλισμένοι πληρώνουν 16% στο ΙΚΑ το μήνα , και , 150,00 € στον ΟΑΕΕ (το δίμηνο ). Όσο για τη σύνταξη , αυτοί που είχαν ΙΚΑ και ΟΑΕΕ , πέρνουν 20% μειωμένη σύνταξη από όσους είχαν μόνο ΙΚΑ ή μόνο ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΠΟΣΑ ΕΝΗΣΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα κανω μια συντομη αναφορα στην δικη μου περιπτωση.Ως νεος ασφαλισμενος μετα την 1-1-1993 , το 2007 ενω ειχα ατομικη επιχ, ταυτοχρονα εργαστηκα και ως μισθωτος, με 5 ενσημα τον μηνα απο την 1/03/2007 οποτε και ζητησα την εξαιρεση απο τον Ο.Α.Ε.Ε. με βαση τις διαταξεις του αρθρ 39 του Ν. 2084/92 οπως συμπληρωθηκαν με το αρθρο 2 παρ. 1 του Ν.2335/95, αντικατασταθηκαν με το αρθρο 16 του Ν. 2556/97 και συμπληρωθηκαν με το αρθρο 75 του Ν.2679/99 σε συνδυασμο με το αρθρο 43 του ιδιου νομου για ασφαλιση σε ενα φορεα, επελεξα ως κυριο φορεα ασφαλισης το Ι.Κ.Α. για τους κλαδους συνταξης και ασθενειας. Η διαδικασια αυτη επαναληφθηκε 3 φορες, α. 1-03-2007 εως 28-02-2008, β. 1-03-2008 εως 28-02-2009, γ. 1-03-2009 εως 28-02-2010. Στις αρχες Μαρτιου του 2010 πηγα για ανανεωση της εξαιρεσης, μου ειπαν οτι εχουν καταργηθει οι εξαιρεσεις με λιγοτερα απο 25 ενσημα ανα μηνα και πιθανον να ισυει και αναδρομικα.Τους ζητησα να μου προσκομισουν αυτον νον νομο και αρχισαν να τα μπερδευουν.Εκανα την αιτηση εξαιρεσης, η οποια και δεν εγινε δεκτη διοτι συμφωνα με τις διαταξεις του Π.Δ. 258/05 αρθ 11 και του Ν 2556/97 αρθρ 16 και του Β1717/1-2-2010 εγγραφου ασφαλισης και εσοδων Α' δ/νσης θεσ/νικης ο αριθμος των ημερομισθιων που θα πρεπει να εχει ο ασφαλισμενος πρεπει να ειναι 25 ενσημα ανα μηνα.Στις αρχες Ιουλιου του 2010 ηραν 6 ειδοποιητηρια για τις εισφορες απο1-03-2009 εως 28-02-2010 παροτι για αυτο το διαστημα μου ειχαν δωσει εξαιρεση. Στις 30-04-2010 εκανα διακοπη επαγγελματος και πληρωσα το 2μηνο εισφορων 1-03-2010 εως 30-04-2010 για το οποιο δεν μου εδωσαν εξαιρεση. Ολα αυτα τα στοιχεια τα εστειλα στον Συνηγορο του πολιτη και κατεθεσα και ενσταση ενωπιων της Τ.Δ.Ε. ΟΑΕΕ Θεσ/νικης στις 9-07-2010. Ο συνηγορος του πολιτη μου απαντησε οτι ευλογα διαμαρτυρομαι καθοτι το αρθρο 11 του π.δ. 258/2005, και το αρθρο 16 του ν.2556/1997 δεν παρεχουν νομικες απαντησεις στο κρινομενο ζητημα.Οσυνηγορος του πολιτη θεωρησε οτι η απαντηση του ΟΑΕΕ δεν ειναι αιτιολογημενη, συγκεκριμενα ζητησε ο συνηγορος του πολιτη να ενημερωσει ο ΟΑΕΕ βασει ποιας νομικης ρυθμισης (η οποια θα πρεπει να αναφερετε ρητα) και οχι απλου εγγραφου της υπηρεσιας θεμελιωνει την θεση του ο ΟΑΕΕ. Ο ΟΑΕΕ στις 29-07-2010 απαντησε στον συνηγορο του πολιτη αναλυτικα , αλλα οχι επαρκως και αιτιολογημενα. Τελικα ο συνηγορος του πολιτη εβαλε στο αρχειο την συγκεκριμενη υποθεση. Στις 14-03-2011 εξεταστηκε η ενσταση που κατεθεσα στις 9-07-2010, απο την Τ.Δ.Ε. περειφερειακη δ/νση Α' θεσ/νικης οπου και απεριψε την ενσταση μου. Η ουσια της υποθεσης ειναι οτι ενω μου εδωσαν εξαιρεση για τι διαστημα 1-3-2009 εως 28-2-2010 στις αρχες Ιουλιου μου ζητησαν πα πληρωσω εισφορες για τις οποιες νιμιμα απαλλαχθηκα. Και το ποιο αστειο ειναι οτι την αποψη τους την στηριζουν με το ετσι θελω στο εγγραφο ασφαλισης Β 1717/1-2-2010, χωρις να αναφερουν ρητα την ιχυ του και τον χρονο εφαρμογης του. Σε καμια περιπτωση δεν μπορει ενα εγγραφο να αντικαταστησει εναν νομο.Πιστευω να βοηθησα και καποιους αλλους που βρισκονται στην ιδια θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα κανω μια συντομη αναφορα στην δικη μου περιπτωση.Ως νεος ασφαλισμενος μετα την 1-1-1993 , το 2007 ενω ειχα ατομικη επιχ, ταυτοχρονα εργαστηκα και ως μισθωτος, με 5 ενσημα τον μηνα απο την 1/03/2007 οποτε και ζητησα την εξαιρεση απο τον Ο.Α.Ε.Ε. με βαση τις διαταξεις του αρθρ 39 του Ν. 2084/92 οπως συμπληρωθηκαν με το αρθρο 2 παρ. 1 του Ν.2335/95, αντικατασταθηκαν με το αρθρο 16 του Ν. 2556/97 και συμπληρωθηκαν με το αρθρο 75 του Ν.2679/99 σε συνδυασμο με το αρθρο 43 του ιδιου νομου για ασφαλιση σε ενα φορεα, επελεξα ως κυριο φορεα ασφαλισης το Ι.Κ.Α. για τους κλαδους συνταξης και ασθενειας. Η διαδικασια αυτη επαναληφθηκε 3 φορες, α. 1-03-2007 εως 28-02-2008, β. 1-03-2008 εως 28-02-2009, γ. 1-03-2009 εως 28-02-2010. Στις αρχες Μαρτιου του 2010 πηγα για ανανεωση της εξαιρεσης, μου ειπαν οτι εχουν καταργηθει οι εξαιρεσεις με λιγοτερα απο 25 ενσημα ανα μηνα και πιθανον να ισυει και αναδρομικα.Τους ζητησα να μου προσκομισουν αυτον νον νομο και αρχισαν να τα μπερδευουν.Εκανα την αιτηση εξαιρεσης, η οποια και δεν εγινε δεκτη διοτι συμφωνα με τις διαταξεις του Π.Δ. 258/05 αρθ 11 και του Ν 2556/97 αρθρ 16 και του Β1717/1-2-2010 εγγραφου ασφαλισης και εσοδων Α' δ/νσης θεσ/νικης ο αριθμος των ημερομισθιων που θα πρεπει να εχει ο ασφαλισμενος πρεπει να ειναι 25 ενσημα ανα μηνα.Στις αρχες Ιουλιου του 2010 ηραν 6 ειδοποιητηρια για τις εισφορες απο1-03-2009 εως 28-02-2010 παροτι για αυτο το διαστημα μου ειχαν δωσει εξαιρεση. Στις 30-04-2010 εκανα διακοπη επαγγελματος και πληρωσα το 2μηνο εισφορων 1-03-2010 εως 30-04-2010 για το οποιο δεν μου εδωσαν εξαιρεση. Ολα αυτα τα στοιχεια τα εστειλα στον Συνηγορο του πολιτη και κατεθεσα και ενσταση ενωπιων της Τ.Δ.Ε. ΟΑΕΕ Θεσ/νικης στις 9-07-2010. Ο συνηγορος του πολιτη μου απαντησε οτι ευλογα διαμαρτυρομαι καθοτι το αρθρο 11 του π.δ. 258/2005, και το αρθρο 16 του ν.2556/1997 δεν παρεχουν νομικες απαντησεις στο κρινομενο ζητημα.Οσυνηγορος του πολιτη θεωρησε οτι η απαντηση του ΟΑΕΕ δεν ειναι αιτιολογημενη, συγκεκριμενα ζητησε ο συνηγορος του πολιτη να ενημερωσει ο ΟΑΕΕ βασει ποιας νομικης ρυθμισης (η οποια θα πρεπει να αναφερετε ρητα) και οχι απλου εγγραφου της υπηρεσιας θεμελιωνει την θεση του ο ΟΑΕΕ. Ο ΟΑΕΕ στις 29-07-2010 απαντησε στον συνηγορο του πολιτη αναλυτικα , αλλα οχι επαρκως και αιτιολογημενα. Τελικα ο συνηγορος του πολιτη εβαλε στο αρχειο την συγκεκριμενη υποθεση. Στις 14-03-2011 εξεταστηκε η ενσταση που κατεθεσα στις 9-07-2010, απο την Τ.Δ.Ε. περειφερειακη δ/νση Α' θεσ/νικης οπου και απεριψε την ενσταση μου. Η ουσια της υποθεσης ειναι οτι ενω μου εδωσαν εξαιρεση για τι διαστημα 1-3-2009 εως 28-2-2010 στις αρχες Ιουλιου μου ζητησαν πα πληρωσω εισφορες για τις οποιες νιμιμα απαλλαχθηκα. Και το ποιο αστειο ειναι οτι την αποψη τους την στηριζουν με το ετσι θελω στο εγγραφο ασφαλισης Β 1717/1-2-2010, χωρις να αναφερουν ρητα την ιχυ του και τον χρονο εφαρμογης του. Σε καμια περιπτωση δεν μπορει ενα εγγραφο να αντικαταστησει εναν νομο.Πιστευω να βοηθησα και καποιους αλλους που βρισκονται στην ιδια θεση.

Ο συνήγορος έβγαλε πόρισμα..?? Είναι διαθέσιμο..?? Θα κινηθείς δικαστικά..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει σχετική η Γνωμ. 43/2010 του Νομικου Συμβουλίου του Κράτους , δεν θυμάμαι αν υπάρχει σε παλαιότερο θέμα . Γεγονός είναι πάντως ότι η κουτοπονηριά των Ελλήνων οδηγεί κάποιους σε μπλεξίματα μεγάλα . Σε πολλές περιπτώσεις τα 2-3 ένσημα των μήνα είναι πλασματικά χωρίς να υπάρχει εργασία . Σ αυτο φταίει βεβαια κ Νόμος κ ο πολιτκός που τον ψήφισε αλλά φταίει κ αυτός που τον καταστρατηγεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λεπτομέρειες Γνωμοδότησης

Αριθμός : 43

Έτος : 2010

Τίτλος : Εξαίρεση ή μη από την ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. αυτοαπασχολουμένων, οι οποίοι διέκοψαν την παράλληλη μισθωτή εργασία λόγω ανεργίας, γονικής άδειας ανατροφής παιδιών, άδειας άνευ αποδοχών κ.λπ. – Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 39 του Ν 2084/1992.

Πρόεδρος : ΚΟΝΤΟΛΑΙΜΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Εισηγητής : ΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Περίληψη : Πρόεδρος: Β. Κοντόλαιμος, Αντιπρόεδρος

Εισηγήτρια: Κ. Νασοπούλου, Πάρεδρος

α) Αυτοαπασχολούμενος ο οποίος ασφαλίζεται στον Ο.Α.Ε.Ε. και παράλληλα εργάζεται ως μισθωτός για λιγότερες των 25 ημερών εργασίας το μήνα, έχει την δυνατότητα να επιλέξει ως φορέα ασφάλισης το Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. και να απαλλαγεί από την υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. μόνο για τις ημέρες της παράλληλης απασχόλησης.

β) Αυτοαπασχολούμενος ο οποίος διέκοψε την παράλληλη εξαρτημένη εργασία λόγω ανεργίας και για το λόγο αυτό επιδοτείται από τον Ο.Α.Ε.Δ. δεν επανέρχεται στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. Το αυτό ισχύει και στην περίπτωση της διακοπής της μισθωτής εργασίας λόγω εκπαιδευτικής άδειας και γονικής άδειας ανατροφής παιδιών. Αντιθέτως, ο ως άνω αυτοαπασχολούμενος επανέρχεται στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε., στην περίπτωση διακοπής της μισθωτής εργασίας ένεκα αδείας άνευ αποδοχών.

Διατάξεις : Ν 2084/1992Α1 Ν 2084/1992Α2 Ν 2084/1992Α39 Ν 2084/1992Α40 Ν 2084/1992Α47 Ν 2556/1997Α16Π1 Ν 2676/1999Α75 Ν 2335/1995Α2

Λήμματα : ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ,ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ,ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΔΙΑΚΟΠΗ,ΜΙΣΘΩΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ,

http://www.nsk.gov.gr/webnsk/pdf.jsp?fileid=30336127

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επομένως, ή 25 ένσημα το μήνα ή ΚΑΙ ΟΑΕΕ μαζί με το ΙΚΑ..........

Περί απαλλαγής Κλάδου Υγείας ΟΑΕΕ εν ενεργεία ασφαλισμένων στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και ΟΑΕΕ-ΤΑΕ

Εγκύκλιος ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ): 53/27.7.2005 <BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

5. Για τις κατηγορίες ασφαλισμένων του ΙΚΑ που απασχολούνται περιοδικά ή εποχιακά (π.χ. οικοδόμοι), οι οποίοι ασφαλίζονται στο ΙΚΑ για λίγες ημέρες εργασίας κατ’ έτος, αρκετές όμως για να αποκτήσουν από αυτό βιβλιάριο ασθένειας και ασφαλιστική ικανότητα για το επόμενο ημερολογιακό έτος, προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα εξαίρεσης από τον Κλάδο Υγείας ΟΑΕΕ θα πρέπει να προκύπτει από τα ένσημα των τριών (3) τελευταίων ημερολογιακών ετών ότι ασφαλίστηκαν στο ΙΚΑ για άνω των 150 ημερών εργασίας το έτος και συνεπώς για το αιτούμενο έτος τεκμαίρεται απασχόληση για τον αυτόν περίπου αριθμό ημερών εργασίας.

Με μικρότερο αριθμό ημερών εργασίας στο ΙΚΑ, δεν θα γίνεται εξαίρεση Κλάδου Υγείας ΟΑΕΕ.

Για την εξαίρεση του επόμενου έτους, θα ελέγχεται αν πραγματοποιήθηκε ο ελάχιστος αυτός αριθμός ημερομισθίων κατά το προηγούμενου έτος, οπότε και θα χορηγείται εκ νέου εξαίρεση. <BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περί απαλλαγής Κλάδου Υγείας ΟΑΕΕ εν ενεργεία ασφαλισμένων στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και ΟΑΕΕ-ΤΑΕ

Εγκύκλιος ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ): 53/27.7.2005 <BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

5. Για τις κατηγορίες ασφαλισμένων του ΙΚΑ που απασχολούνται περιοδικά ή εποχιακά (π.χ. οικοδόμοι), οι οποίοι ασφαλίζονται στο ΙΚΑ για λίγες ημέρες εργασίας κατ’ έτος, αρκετές όμως για να αποκτήσουν από αυτό βιβλιάριο ασθένειας και ασφαλιστική ικανότητα για το επόμενο ημερολογιακό έτος, προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα εξαίρεσης από τον Κλάδο Υγείας ΟΑΕΕ θα πρέπει να προκύπτει από τα ένσημα των τριών (3) τελευταίων ημερολογιακών ετών ότι ασφαλίστηκαν στο ΙΚΑ για άνω των 150 ημερών εργασίας το έτος και συνεπώς για το αιτούμενο έτος τεκμαίρεται απασχόληση για τον αυτόν περίπου αριθμό ημερών εργασίας.

Με μικρότερο αριθμό ημερών εργασίας στο ΙΚΑ, δεν θα γίνεται εξαίρεση Κλάδου Υγείας ΟΑΕΕ.

Για την εξαίρεση του επόμενου έτους, θα ελέγχεται αν πραγματοποιήθηκε ο ελάχιστος αυτός αριθμός ημερομισθίων κατά το προηγούμενου έτος, οπότε και θα χορηγείται εκ νέου εξαίρεση. <BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

Αλλάξαμε τραγούδι..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ

Η απόφαση που ανέβασες είναι του 2005.

Τα τσαλιμάκια τα έχει ξεκινήσει ο ΟΑΕΕ τέλη 2009 αρχές 2010..

Πλέον ζητάει full ασφάλιση στο ΙΚΑ για να χορηγήσει εξαίρεση...

Και έρχεται και το ΝΣΚ να επικυρώσει την πρακτική αυτή......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απόφαση που ανέβασες είναι του 2005.

Τα τσαλιμάκια τα έχει ξεκινήσει ο ΟΑΕΕ τέλη 2009 αρχές 2010..

Πλέον ζητάει full ασφάλιση στο ΙΚΑ για να χορηγήσει εξαίρεση...

Και έρχεται και το ΝΣΚ να επικυρώσει την πρακτική αυτή......

OK ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2005, ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΩΤΕΡΗ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ POST ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ. ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΩΤΕΡΗ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΛΕΜΕ ΚΑΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OK ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2005, ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΩΤΕΡΗ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ POST ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ. ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΩΤΕΡΗ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΛΕΜΕ ΚΑΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Τραγούδια λέμε πολλά..... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..... :)

Για ρίξε και μια ματιά εδώ......

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=66491&view=findpost&p=349179

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτοαπασχολούμενος ο οποίος ασφαλίζεται στον Ο.Α.Ε.Ε. και παράλληλα εργάζεται ως μισθωτός για λιγότερες των 25 ημερών εργασίας το μήνα, έχει την δυνατότητα να επιλέξει ως φορέα ασφάλισης το Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. και να απαλλαγεί από την υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. μόνο για τις ημέρες της παράλληλης απασχόλησης.

Κάτσε ρε Στέφανε να καταλάβω

Αν κάποιος έχει πχ 20 μέρες τον μήνα ασφάλιση στο ΙΚΑ θα ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ για 5 μέρες τον μήνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτσε ρε Στέφανε να καταλάβω

Αν κάποιος έχει πχ 20 μέρες τον μήνα ασφάλιση στο ΙΚΑ θα ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ για 5 μέρες τον μήνα ?

Και αφού ο ΟΑΕΕ δεν προβλέπει αναλογικότητα, θα πληρωθεί όλος ο μήνας...

Καταλαβαίνεις κάτι διαφορετικό Γιάννη..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τραγούδια λέμε πολλά..... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..... :)

Για ρίξε και μια ματιά εδώ......

http://www.taxheaven...ndpost&p=349179

ΜΑΛΙΣΤΑ........... ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε

Θα ζητούσα να τηρηθεί ο απόφαση του ΝΣΚ

Θεέ μου, τι άλλο θα δούμε, σε τι μπουρδέλο ζούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο συνήγορος έβγαλε πόρισμα..?? Είναι διαθέσιμο..?? Θα κινηθείς δικαστικά..??

Ο συνηγορος του πολιτη ανεφερε οτι δικαιως διαμαρτυρομαι και ζητουσε την επανεξεταση του θεματος μου, καθως και ανεφερε οτι θα πρεπει ρητα να αναφερθει ο νομος βασει του οποιου καταργουν τις εξαιρεσεις. Βεβαια νομος δεν υπαρχει, απλα ενα εσωτερικο εγγραφο εχουν. Θα περιμενω να μου στειλουν γραπτα την αποφαση,για να δω σε ποιο εγγραφο, η' εγκυκλιο η' νομο στηριζουν την αποψη με την οποια αποριπτουν την εξαιρεση (αναδρομικη αποριψη) και μετα η' θα κανω νεα αναφορα στον συνηγορο του πολιτη, η' θα κινηθω δικαστικα, να δω και αν θα κινηθει δικαστικα ο ΟΑΕΕ για την εισπραξη του ποσου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτσε ρε Στέφανε να καταλάβω

Αν κάποιος έχει πχ 20 μέρες τον μήνα ασφάλιση στο ΙΚΑ θα ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ για 5 μέρες τον μήνα ?

Ναι αλλά η απόφαση μιλάει για ημέρες παράλληλης απασχόλησης. Αν λοιπόν έχουμε καθημερινή αλλά 4ωρη απασχόληση, τότε δεν υπάρχει περίοδος που να μην συμπίπτει με παράλληλη απασχόληση.

Άρα σε περίπτωση καθημερινής εργασίας με μειωμένο ωράριο τι συμβαίνει τελικά;

Νομίζω οτι σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορεί κάποιος ασφαλισμένος να υποχρεωθεί σε διπλή ασφάλιση, αφού καθημερινά ασφαλίζεται σε φορέα κύριας ασφάλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...