Jump to content

Διακοπή προγράμματος επιδότησης εισφορών. Αντιμετώπιση των ήδη υποβλειθησών ΑΠΔ

kln
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

επιχείρηση προσέλαβε με το πρόγραμμα επιδότησης εισφορών εργαζόμενο το Νοέμβριο του 2010.

Για τους μήνες 11ο, 12ο καθώς και το ΔΧ υπολογίστηκαν μειωμένες κατά την επιδότηση οι ασφαλιστικές εισφορές και υποβλήθηκε και η σχετική ΑΠΔ.

Λόγω έντονης οικονομικής δυσπραγίας ο εργοδότης απέλυσε τον εργαζόμενο την 31/1/2011 και διέκοψε με δήλωσή του στον ΟΑΕΔ το πρόγραμμα.

Ποιός ο χειρισμός

α) για καταβολή της διαφοράς των εισφορών 11ου, 12ου & ΔΧ 2010 στο ΙΚΑ

β) διόρθωσης της ΑΠΔ 4ου τριμήνου 2010??

Ευχαριστώ

Καλημέρα,

επιχείρηση προσέλαβε με το πρόγραμμα επιδότησης εισφορών εργαζόμενο το Νοέμβριο του 2010.

Για τους μήνες 11ο, 12ο καθώς και το ΔΧ υπολογίστηκαν μειωμένες κατά την επιδότηση οι ασφαλιστικές εισφορές και υποβλήθηκε και η σχετική ΑΠΔ.

Λόγω έντονης οικονομικής δυσπραγίας ο εργοδότης απέλυσε τον εργαζόμενο την 31/1/2011 και διέκοψε με δήλωσή του στον ΟΑΕΔ το πρόγραμμα.

Ποιός ο χειρισμός

α) για καταβολή της διαφοράς των εισφορών 11ου, 12ου & ΔΧ 2010 στο ΙΚΑ

β) διόρθωσης της ΑΠΔ 4ου τριμήνου 2010??

Ευχαριστώ

Μιλάμε για το πρόγραμμα της επιδότησης εργοδοτικών εισφορών έτσι;

Λόγω του ότι στην υποβληθείσα Α.Π.Δ. έχουν ήδη δηλωθεί οι αρχικές εργοδοτικές εισφορές , το ποσοστό και το ποσό επιδότησης, θεωρώ ότι στο Ι.Κ.Α. θα πρέπει να πληρωθούν μόνο οι αναλογούσες εισφορές και δεν πρέπει το Ι.Κ.Α. να ζητήσει την υποβολή συμπληρωματικής Α.Π.Δ. με πρόστιμο 10%. Κάτι τέτοιο θα ήταν αλητεία...

Μιλάμε για το πρόγραμμα της επιδότησης εργοδοτικών εισφορών έτσι;

Λόγω του ότι στην υποβληθείσα Α.Π.Δ. έχουν ήδη δηλωθεί οι αρχικές εργοδοτικές εισφορές , το ποσοστό και το ποσό επιδότησης, θεωρώ ότι στο Ι.Κ.Α. θα πρέπει να πληρωθούν μόνο οι αναλογούσες εισφορές και δεν πρέπει το Ι.Κ.Α. να ζητήσει την υποβολή συμπληρωματικής Α.Π.Δ. με πρόστιμο 10%. Κάτι τέτοιο θα ήταν αλητεία...

Η αλητεία είναι τα ίδια τα προγράμματα , ήδη από τους 4 δικούς μας που έχουν τα ειδικά διετή και τετραετή , οι 3 είναι στις συζητήσεις για να το διακόψουν , τρομερή γραφειοκρατία , φοβερές δεσμεύσεις και απίστευτη χαρτούρα ...... Επίσης πάρα πολλοί άλλοι από όσο έχουμε την ευχέρεια να γνωρίζουμε είναι στην ίδια κατάσταση ....

Αυτά για να μη μας πρήζουν απο τις Διοικήσεις ότι υπάρχουν τα προγράμματα και απίστευτη συμμετοχή και λοιπές παπαριές .......

Αν ζητηθεί πάντως συμπληρωματική ΑΠΔ (και προφανώς και με πρόστιμο) τότε μιλάμε πλέον για σκάνδαλο και όχι απλά αλητεία .

Η δική μου η γνώμη .....

Έστω ότι η πρόσληψη είναι το Νοέμβριο και η απόλυση 31/01 .

Θα πρέπει να κοπεί τιμολόγιο από τον ΟΑΕΔ κατά τα γνωστά δηλαδή για το ποσό της επιδότησης που αναλογεί μέχρι την ημερομηνία απόλυσης του υπαλλήλου και από εκεί και πέρα ο εργοδότης να επιστρέψει τα χρήματα στον ΟΑΕΔ και όχι στο ΙΚΑ , κάθε άλλη λύση νομίζω μπέρδεμα θα είναι .....

Αν συμφωνα με τον ΟΑΕΔ η διακοπη του προγραμματος σημαινει οτι ο εργοδοτης ουδεποτε υπηχθει σαυτο τοτε ο εργοδοτης θα επρεπε να εχει καταβαλει ολοκληρο το ποσο των εισφορων για 11/12/ΔΧ/2010.

Συνεπως θα πρεπει να συνενοηθει με το ΙΚΑ και μεσω ελεγχου να τακτοποιηθει σωστα η ΑΠΔ και η καταβολη των εισφορων.

Εχω την εντυπωση οτι η "τακτοποιηση" θα εχει επιβαρυνσεις για τη διαφορα αναλογουντων και καταβληθεντων εισφορων.

Αν συμφωνα με τον ΟΑΕΔ η διακοπη του προγραμματος σημαινει οτι ο εργοδοτης ουδεποτε υπηχθει σαυτο τοτε ο εργοδοτης θα επρεπε να εχει καταβαλει ολοκληρο το ποσο των εισφορων για 11/12/ΔΧ/2010.

Συνεπως θα πρεπει να συνενοηθει με το ΙΚΑ και μεσω ελεγχου να τακτοποιηθει σωστα η ΑΠΔ και η καταβολη των εισφορων.

Εχω την εντυπωση οτι η "τακτοποιηση" θα εχει επιβαρυνσεις για τη διαφορα αναλογουντων και καταβληθεντων εισφορων.

Ισιδώρα, αν υπάρχουν μόνο προσαυξήσεις λόγω εκπρόθεσμων πληρωμών,εντάξει. Δηλαδή 3 ή 4,5% αλλά αν υπάρχει και πρόστιμο για εκπρόθεσμη Α.Π.Δ. τότε νομίζω δεν αξίζει πραγματικά τον κόπο να μπαίνουν οι εργοδότες σε επιδοτούμενα προγράμματα.

Η γραφειοκρατία είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, έχει δίκιο ο Αποστόλης. Σε κάθε ΟΑΕΔ ζητάνε και από κάτι επιπλέον, άλλοι τα θέλουν έτσι και άλλοι αλλιώς, είναι πολύ επιθετικοί και δεν ξέρουν τίποτα απολύτως από ΑΠΔ, από προγράμματα εργασίας, από ΦΕΚ, καταστατικά κ.λπ. Μιλάμε για ένα θέατρο του παραλόγου και δυστυχώς δεν πρόκειται ν'αλλάξει τίποτα.

Ισιδώρα , απλά λέμε μια πολύ απλή λύση έτσι ώστε και το ΙΚΑ να έχει τα χρήματα από τον αλληλόχρεο λογαριασμό αλλά και ο ΟΑΕΔ το ποσο που επιδοτήθηκε . Από το να μπλεχόύν ξανά μανά ΑΠΔ (και πως να γίνουν και πως να τις δεχθεί το σύστημα κλπ κλπ) αλλά και να μην έχουμε τραγελαφικές καταστάσεις με προσαυξήσεις και προστίματα σε καιρό μάλιστα που η αγορά είναι βουλιαγμένη .

Μάλιστα θα διαφωνήσω όχι μαζί σου αλλά με το σκεπτικό αυτό (όπως και αυτό που λέει ο Μήτσος έστω προσαυξήσεις), τι σημαίνει ότι ουδέποτε υπήχθει , μια χαρά υπήχθει αλλά όταν δεν έχεις να πληρώσεις αναγκαστικά θα βγείς , θα μου πεις ότι υπέγραψες το πρόγραμμα και γνλωριζες τους όρους αλλά η δική μου η απάντηση είναι ότι τα κάθε είδους προγράμματα και υπηρεσίες θα πρέεπει να εξυπηρετούν τον πολίτη είτε αυτός είναι επιτηδευματίας είτε μισθωτός και όχι το αντίστροφο .

Είναι πολύ κρίμα διότι πλήτονται :

Α) Εκ νέου μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις που θα ήθελαν κάποιον μισθωτό ή έστω τον μισθώτο που απασχολούν μαύρα να τον εντάξουν στην υγιή αγορά εργασίας

Β) Αυξάνουμε την ανεργία πετυχαίνοντας ακριβώς το αντίθετο από αυτό που επιζητούσαμε

Γ) Επίσης αυτά τα προγράμματα γίνονται ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΑ στους ενδιαφερόμενους με αποτέλεσμα να γίνεται μια τρύπα στο νερό , αυτοί που (αν) τυχόν ευνοούνται είναι μεγάλες επιχειρήσεις

Δ) Και επιπλέον βλέπουμε γιατί δεν υπάρχει απορρόφηση στα κάθε είδους προγράμματα .........

Ε) Φθάνουμε στο σημείο οι Λογιστές να προτρέπουμε τους ενδιαφερόμενους να μην το σκέφτονται καν ,

Μα κάλα τόοοοοοοσο δύσκολο πια είναι να βγεί ένα πρόγραμμα για απασχόληση με καθαρούς όρους από την αρχή , εδώ ακόμη και τώρα ΔΕΝ έχει βγεί διευκρινιστική εγκύκλιος για οδηγίες ως προς την καταχώρηση των ασφαλιστικών στοιχείων των επιχορηγούμενων εργαζομένων στις ΑΠΔ, το οποίο σύμφωνα με το ΙΚΑ(εγκ.79) εκκρεμεί λόγω της αναμονής για παροχή περισσότερων διευκρινίσεων από τον ΟΑΕΔ προς την δική τους υπηρεσία.

Και απλά να συμπληρώσω .......

Και μόνο ότι θα πληρώσεις χρήματα(τη διαφορά δηλαδή) όταν στον προϋπολογισμό σου δεν τα υπολόγιζες είναι από μόνο του σκληρή τιμωρία και για μένα παντελώς λάθος μιας και το πρόγραμμα το διακόπτεις για λόγους ανωτέρας βίας και όχι επείδη σου κάπνισε . Για μένα η διακοπή του προγράμματος με ταυτόχρονη επιστροφή χρημάτων θα ήταν λογική μόνο σε περίπτωση απόλυσης του επιδοτούμενου προσωπικού τελεία και πάυλα (και αυτό εφόσον εντός πχ 10 ημερών δεν τον αντικαθιστούσες) , ολα τα άλλα απλά είναι ηλιθιότητες των καρεκλοκένταυρων . Απλά πράγματα .

Και επιμένω (αν και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το διασταύρωσα μελετόντας τα αντίστοιχα έγγραφα :) ) ότι δεν πρέπει να συσχετιστεί το ΙΚΑ σε περίπτωση διακοπής προγράμματος διότι αν δε κάνω λάθος δεν υπάρχει καμία μα καμια τέτοια παρατήρηση στην εγκύκλιο του ΙΚΑ (εδώ που τα λέμε και στους όρους των προγραμμάτων με γενικότητες μιλάει για τη διακοπή ...)

Δε θα διαφωνησω με κανενα απο τους δυο σας. Η κατασταση ειναι ετσι ακριβως οπως την περιγραφεται για να μην πω χειροτερη,

Πραγματι θα πρεπει να καταλαβουν ολοι οσοι παιρνουν αυτες τις αποφασεις για ολα αυτα τα προγραμματα οτι η απλοτητα και η αμεση κατανοηση απο τις επιχειρησεις και τους εμπλεκομενους λογιστες κλπ ειναι σπουδαιοτερη απο τις υποτιθεμενες διευκολυνσεις για τη διατηρηση θεσεων εργασιας κλπ

Επρεπε να υπαρχουν ενα το πολυ δυο προγραμματα και οχι αυτος ο χαμος που κανεις δεν βγαζει ακρη και τελικα κερδισμενοι ειναι μονο οι μεγαλες εταιρειες.

Κατα την αποψη μου δεν επρεπε να εμπλακει καθολου το ΙΚΑ αφου ολη η διαδικασια γινεται μεσω του ΟΑΕΔ

Δυστυχως η εμπλοκη του ΙΚΑ εγινε λογω των οφειλων του ΙΚΑ προς τον ΟΑΕΔ και τον αλληλοχρεο λογαριασμο τους. Εδω ειναι και το μεγαλο κολπο αφου ουσιαστικα δεν κινειται χρημα αναμεσα τους αλλα χρεοπιστωση του λογαριασμου τους.

Η δημοσια διοικηση πρεπει καποια στιγμη να βλεπει και τα αποτελεσματα των αποφασεων της και να κανει διορθωτικες κινησεις,

Βεβαια για να γινει αυτο πρεπει να εχει εικονα της αγορας απο το πεζοδρομιο και οχι απο το γραφειο.

Εχει κανεις τα κοτσια να το κανει?

Νομιζω πως δεν εχει,

Επι του θεματος μιλησα για επιβαρυνση λογω της διακοπης του προγραμματος, που συμφωνα με αυτο αν δεν γινει αντικατασταση τοτε θεωρειται ως μη ενταχθεις στο προγραμμα

Η δε αγνοια οσων χειριζονται τα προγραμματα και η ανυπαρξια οδηγιων προς ΟΑΕΔ -ΙΚΑ καταληγει παντα σε βαρος του εργοδοτη διοτι ειναι καλυτερα να τρεχει εκεινος παρα "εμεις"

• 1 month later...

Ημερομηνία υπαγωγής στο πρόγραμμα της επιδότησης το Φεβρουαριο,παραίτηση λογω αποχώρησης και μη θέλησης αντικατάστασης τον Απρίλιο.

Πληρώσαμε ένσημα μειωμένα για το Φεβρουαριο ,για το Μαρτιο ακόμη όχι.

Να συμπληρώσω την ΑΠΔ α΄τριμηνου με κανονικές εισφορές και τη διαφορά ενσήμων του Φεβρουαρίου να τα πληρώσω με 3% προσαύξηση στο ΙΚΑ και όλα καλά?

Το ΙΚΑ πότε ενημερώνεται ότι έχω μπει στο πρόγραμμα?

Ημερομηνία υπαγωγής στο πρόγραμμα της επιδότησης το Φεβρουαριο,παραίτηση λογω αποχώρησης και μη θέλησης αντικατάστασης τον Απρίλιο.

Πληρώσαμε ένσημα μειωμένα για το Φεβρουαριο ,για το Μαρτιο ακόμη όχι.

Να συμπληρώσω την ΑΠΔ α΄τριμηνου με κανονικές εισφορές και τη διαφορά ενσήμων του Φεβρουαρίου να τα πληρώσω με 3% προσαύξηση στο ΙΚΑ και όλα καλά?

Το ΙΚΑ πότε ενημερώνεται ότι έχω μπει στο πρόγραμμα?

Αν συμπληρωσεις την ΑΠΔ με κανονικες εισφορες και πληρωσεις και τη διαφορα του 2/2011 εισαι ενταξει.

Το ΙΚΑ μαλλον δεν θα το μαθει οτι μπηκες και βγηκες απο το προγραμμα.

Αλλα και να το μαθει αν εχεις υποβαλει κανονικα την ΑΠΔ δεν θα εχεις προβλημα.

• 5 months later...
Guest ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

θα ηθελα τη βοηθεια σας!

λογω ανακλησης του προγραμματος απο τον ΟΑΕΔ , προγραμμα διετους Ν.Θ.Ε. μετα απο 10 μηνες

υπαγωγης , και λογω οικονομικών δυσχεριών

υπεβαλα στο ΙΚΑ Δηλωση Μεταβολής Στοιχείων, στην οποία εβγαλα την επιδοτηση 80% και

εβαλα το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών χωρίς την επιδοτηση,

Αποτελεσμα να μου καταλογίσουν ΠΕΠΕΕ 30% ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ( ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ)

ΔΗΛΑΔΗ , πήγαμε για μαλί και βγήκαμε κουρεμενοι!

Μηπως γνωρίζεται αν η επιβολή αυτη ειναι σωστή ?

θα ηθελα τη βοηθεια σας!

λογω ανακλησης του προγραμματος απο τον ΟΑΕΔ , προγραμμα διετους Ν.Θ.Ε. μετα απο 10 μηνες

υπεβαλα στο ΙΚΑ Δηλωση Μεταβολής Στοιχείων, στην οποία εβγαλα την επιδοτηση 80% και

Επειδή δεν θυμάμαι για το πρόγραμμα των ΝΘΕ, στην ΑΠΔ φαινόταν το ποσό της επιδότησης; Αν ναι, τότε θεωρώ ότι το ΙΚΑ προέβη σε παράνομο καταλογισμό και πρέπει να κάνετε ένσταση.

θα ηθελα τη βοηθεια σας!

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να επιβληθεί +30% , η αλλαγή μπορεί να γίνει χωρίς αφαιρετική κ νεα εγγραφή από τους ελεγκτές . Μίλα με τα κεντρικά θα έπρεπε αυτό το θέμα να το έχουν λύσει γιατι είναι αρκετές οι εταιρείες που ενταχθηκαν από λάθος επιλογή . Δυστυχώς οι επιχειρηματίες όπου δουν επιδότηση μπαίνουν .

Θα ήθελα να σας αναφέρω και τη δική μου περίπτωση με τον ΟΑΕΔ Ν.Ιωνίας.

Είχαμε ενταχθεί (2/11/2010) στο "πρόγραμμα επιχορήγησης 200.000 θέσεων πλήρους απασχόλησης με επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών, για τη διατήρηση τουλάχιστον 400.000 θέσεων εργασίας, σε επιχειρήσεις και γενικά εργοδότες του ιδιωτικού τομέα"με εγκριτική απόφαση και έλεγχο απο τον ΟΑΕΔ. Θα πρέπει να σας επισημάνω ότι στην ηλεκτρονική αίτηση είχα αναφέρει 7 άτομα με πλήρη απασχόληση (13 άτομα πληρη απασχοληση αλλα με επιδοτουν για τα μισά) αλλά όταν πήγα στον ΟΑΕΔ Ν.Ιωνίας τους είπα ότι έχω 26 άτομα με εκ περιτροπής απασχόληση και μου είπαν ότι μπορώ να τα εντάξω κι αυτά εκει με τη μέθοδο 2:1. Έτσι, για να μην σας τα πολυλογώ βρέθηκα με εγκριτική απόφαση για επιδοτηση 13 ατομων (μετα απο συμβουλή τους και όχι με δική μου πρωτοβουλία-το επισημαίνω).

Ξαφνικά, πριν λίγες μέρες ανακάλυψαν ότι κακώς επιδοτούμαστε για τα 13 άτομα και ότι πρέπει να κόψουν τα άτομα στα μισά.

Σημειώστε ότι μου μένουν 2 μήνες για να σταματήσει η επιχορήση και ότι η εκ περιτροπής εργασία που έχουμε είναι απο 20 ημέρες και πάνω.

Γνωρίζετε αν έχουν το δικαίωμα μετα απο τόσους μηνες και με εγκριτική απόφαση του ΟΑΕΔ στα χέρια μου να μου κόψουν το πρόγραμμα?

Οι ημέρες απασχόλησης της εκ περιτροπής εργασίας δεν παίζουν ρόλο?

Τί ευθύνη έχει ο κάθε διευθυντής ΟΑΕΔ όταν εγρίνει και μετά λέει ότι έκανε λάθος.

Ποιά είναι η συμβουλή σας? Τί πρέπει να κανω για να μην μου κόψουν το πρόγραμμα?

Έχω ήδη στείλει φαξ στον ΟΑΕΔ Ν.Ιωνίας να το προωθήσει στα κεντρικά τους. Είναι αρκετό αυτό?

Ευχαριστω για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

• 6 months later...

Δλδ στην περίπτωση που διακόψουμε το 4ετές προγραμμα επιχορηγησης του οαεδ μετα απο 1 ετος λογο οικονομικών δυσκολιών που δεν επιτρεπουν την απασχοληση υπαλληλου, πρεπει να πληρωσουμε την διαφορα των ασφαλιστικων εισφορων στο ικα για ολο το ετος που επιδοτηθηκαμε?

Δλδ στην περίπτωση που διακόψουμε το 4ετές προγραμμα επιχορηγησης του οαεδ μετα απο 1 ετος λογο οικονομικών δυσκολιών που δεν επιτρεπουν την απασχοληση υπαλληλου, πρεπει να πληρωσουμε την διαφορα των ασφαλιστικων εισφορων στο ικα για ολο το ετος που επιδοτηθηκαμε?

ΝΑΙ και με προσαυξήσεις για τον καθε μηνα καθηστερησης.

Ύπάρχει πρόστιμο και για τΙς διαφορές στην ΑΠΔ? Το έχεις αντιμετωπίσει στην πράξη?

Ύπάρχει πρόστιμο και για τΙς διαφορές στην ΑΠΔ? Το έχεις αντιμετωπίσει στην πράξη?

Όταν υπάρχει οικειοθελείς αποχώρηση του εργαζομένου μπορείς να διακόψεις το πρόγραμμα με μόνο μια υπεύθυνη δήλωση και να μην πληρώσεις καμία διαφορά στο ΙΚΑ και τα δύο προγράμματα το αναφέρουν ότι μείωση προσωπικού είναι μόνο η απόλυση. Τώρα αν κάποιος είχε μισθωτό με πρόγραμμα και τον απέλυσε περαστικά του. απόλυση=αντικατάσταση οικειοθελής=αντικατάσταση ή διακοπή προγράμματος χωρίς καμία επίπτωση :)

όχι, δεν υπάρχει πρόστιμο για την ΑΠΔ, πληρώνονται μόνο οι διαφορές στις ασφαλιστικές εισφορές, με την ανάλογη κάθε φορά προσαύξηση.

Εγω εχω υπαλληλο με 4ετες η οποια ειναι εγγυος και θα αποχωρησει με οικιοθελη αποχωρηση μετα την παροδο τησ επιδοτησησ μητρωτητασ του 6μηνου του ΟΑΕΔ. Εγω θελω να την αντικαταστησω .. Η υπαληλος του ΟΑΕΔ μου ειπε να μην μπλεξω με αντικαταστασεις αφου θα φυγει οικιοθελος.. Απλα να κανω μια νεα αιτηση για επιδοτηση.. Ειναι σωστη η αποψη της ή θα εχω καποιο θεμα στο μελλον; Την νεα υπαλληλο θελω να την παρω στο 2ετες.. Αλλα μολις φυγει η υπαλληλος που εχω τωρα με την αδεια λοχειας , δηλαδη 8 μηνες πριν την οικιοθελης αποχωρηση.

Όταν υπάρχει οικειοθελείς αποχώρηση του εργαζομένου μπορείς να διακόψεις το πρόγραμμα με μόνο μια υπεύθυνη δήλωση και να μην πληρώσεις καμία διαφορά στο ΙΚΑ και τα δύο προγράμματα το αναφέρουν ότι μείωση προσωπικού είναι μόνο η απόλυση. Τώρα αν κάποιος είχε μισθωτό με πρόγραμμα και τον απέλυσε περαστικά του. απόλυση=αντικατάσταση οικειοθελής=αντικατάσταση ή διακοπή προγράμματος χωρίς καμία επίπτωση :)

Σωστός στην οικιοθελή αποχώρηση δεν υπάρχει υποχρέωση αντικατάστασης...και ούτε επιστροφής χρημάτων..

Παιδια σχετικά με την οικειοθελή αποχώρηση μου το ειπαν και στον ΟΑΕΔ οτι δεν εχει θεμα επιστροφης χρημάτων, σημερα που περασα, αλλα μου φανηκε πολυ καλο για να ειναι αληθινο και σκεφτομουν οτι μαλλον δεν το καταλαβα καλα. :blink:

Ευχαριστω πολυ!

• 7 months later...

Σε περίπτωση που η επιχειρηση λόγω μεταφορας έδρας κριθεί οτι δν πληρει τους ορους τι γινεται?

Γινεται ανάκληση με επιστροφη ολου του ποσου...?