Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ 2011 ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ-ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ


ashetos

Ερώτηση

Καλημέρα,γνωρίζω ότι έχουν γίνει συζητήσεις επί του θέματος αλλά καμμία δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρη & έχω μπερδευτεί.

Θέλω να ρωτήσω αν θα βγει κάποια ερμηνευτική για την εκκαθαριστική φπα για δικηγόρους-καλλιτέχνες(τραγουδιστές-μουσικούς) που εντάχθηκαν στο φπα από 1/7/2010 & συγκεκριμένα

1)Θα μπουν μόνο τα έσοδα-έξοδα β΄εξαμήνου από 1)7-31)12?Το α΄εξάμηνο δεν θα φαίνεται πουθενά?

2)Το μέρισμα β΄εξαμηνου των δικηγόρων τελίκα θα μπει μόνο στο 615(κατά την ερμηνεία του περιοδικού επιχείρηση) ή & σε κάποιον εκ των 609-610-611?

&τέλος3) τραγουδιστής που κόβει απυ σε ωδείο για μαθήματα φωνητικής υπολογίζει φπα ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ.

Δεν θα σχολιάσω την απάντηση.Κάτι πιο υπεύθυνο υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει περίπτωση ο καθένας να κάνει ότι του κατέβει?

Περίμενε ερμηνευτική.

Τι πιο υπεύθυνο και από μέρους σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα σχολιάσω την απάντηση.Κάτι πιο υπεύθυνο υπάρχει?

Υπάρχει περίπτωση ο καθένας να κάνει ότι του κατέβει?

Περίμενε ερμηνευτική.

Τι πιο υπεύθυνο και από μέρους σου?

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ όντως θα μπει ότι έχει αναφερθεί στις περιοδικές πλέον οι δαπάνες,που δεν υπάγονται σε ΦΠΑ.

Αν προσέξετε στην εκκαθαριστική,που πρέπει να συμπληρώσετε στο taxisnet η περίοδος είναι 1/7/2010-31/12/2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ όντως θα μπει ότι έχει αναφερθεί στις περιοδικές πλέον οι δαπάνες,που δεν υπάγονται σε ΦΠΑ.

Αν προσέξετε στην εκκαθαριστική,που πρέπει να συμπληρώσετε στο taxisnet η περίοδος είναι 1/7/2010-31/12/2010.

συναδελφε καλα τα λες...αλλα με τον κωδικο 615 τι κανουμε? ποια εσοδα δηλωνουμε? να σημειωσω οτι εχει ηδη αναπτυχθει τετοιο θεμα...και σημερα στην ΔΟΥ που πηγα για αλλη δουλεια δεν εχουν επακριβη απαντηση οσο αφορα αυτον κωδικο..περιμενουν μου ειπαν ερμηνευτικη..υπαρχει και το θεμα που αναπτυχθηκε σχετικα με το εαν ο κωδ 615 μιλαει για ακαθ βιβλιου η ακαθ περαιωσης...αλλο θεμα και αυτο. παντως ο 615 λεει οτι αφορα ακαθ εσοδα που πραγματοποιησατε μεσα στην χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφε καλα τα λες...αλλα με τον κωδικο 615 τι κανουμε? ποια εσοδα δηλωνουμε? να σημειωσω οτι εχει ηδη αναπτυχθει τετοιο θεμα...και σημερα στην ΔΟΥ που πηγα για αλλη δουλεια δεν εχουν επακριβη απαντηση οσο αφορα αυτον κωδικο..περιμενουν μου ειπαν ερμηνευτικη..υπαρχει και το θεμα που αναπτυχθηκε σχετικα με το εαν ο κωδ 615 μιλαει για ακαθ βιβλιου η ακαθ περαιωσης...αλλο θεμα και αυτο. παντως ο 615 λεει οτι αφορα ακαθ εσοδα που πραγματοποιησατε μεσα στην χρηση.(η χρήση είναι σύμφωνα με την εκκαθαριστική

αυτή που αναφέρεται)

Έχω την εντύπωση ότι ειδικά για την εκκαθαριστική του 2010,δεν θα υπάρξουν συμφωνίες με Ε1 & Ε3.

Ακόμα όμως και αν στον 615 πρέπει να γράψουμε τα ακαθάριστα έσοδα όλου του έτους,θα ήταν πολύ εύκολο να είχαν γράψει ως διάστημα

1/1/2010-31/12/2010. Εξάλλου όταν αυτές οι επαγγελματικές ομάδες δεν υπάγοταν σε ΦΠΑ δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Πάντως από κάποια στιγμή και έπειτα θα πρέπει υποχρεωτικά να συμφωνούν κάποια κύρια ποσά με το Ε1 & Ε3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΧΙΚΑ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΜΙΛΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ & ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ,ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ & ΓΙΑ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ,ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΝΑ ΛΗΞΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ Β΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΜΟΝΟ(1/7-31/12).ΤΟ ΔΕ ΜΕΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΣΤΗ ΜΕΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Δ΄ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ 310 ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ Β΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ 31/12/10 ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ(Α΄&Β΄ΕΞΑΜΗΝΟ) ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ.{ΟΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΛΑΜΕ},ΣΤΗ ΔΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ 611,612,613,615 ΧΩΡΙΣ PRORATA.ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω την εντύπωση ότι ειδικά για την εκκαθαριστική του 2010,δεν θα υπάρξουν συμφωνίες με Ε1 & Ε3.

Ακόμα όμως και αν στον 615 πρέπει να γράψουμε τα ακαθάριστα έσοδα όλου του έτους,θα ήταν πολύ εύκολο να είχαν γράψει ως διάστημα

1/1/2010-31/12/2010. Εξάλλου όταν αυτές οι επαγγελματικές ομάδες δεν υπάγοταν σε ΦΠΑ δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Πάντως από κάποια στιγμή και έπειτα θα πρέπει υποχρεωτικά να συμφωνούν κάποια κύρια ποσά με το Ε1 & Ε3

Καλησπέρα,

σχετικά με την διαχειριστική περίοδο, δεν μπορούν να γράψουν 01/01/2010 - 31/12/2010 γιατι η περίοδος της εκκαθαριστικής αφορά την περίοδο υπαγωγής ΦΠΑ μέσα στο έτος οπότε αφού υπαγωγή υπάρχει από την 01/07/2010 τότε η σωστή περίοδς είναι η 01/07/2010 - 31/12/2010.

είναι το ίδιο πράγμα με το να μπείς σε καθεστώς απαλασόμενο και ξανα υπαγώμενο στην ίδια διαχείριση τότε υποβάλεις 2 δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

σχετικά με την διαχειριστική περίοδο, δεν μπορούν να γράψουν 01/01/2010 - 31/12/2010 γιατι η περίοδος της εκκαθαριστικής αφορά την περίοδο υπαγωγής ΦΠΑ μέσα στο έτος οπότε αφού υπαγωγή υπάρχει από την 01/07/2010 τότε η σωστή περίοδς είναι η 01/07/2010 - 31/12/2010.

είναι το ίδιο πράγμα με το να μπείς σε καθεστώς απαλασόμενο και ξανα υπαγώμενο στην ίδια διαχείριση τότε υποβάλεις 2 δηλώσεις.

Αγαπητέ Τέλη αν ήθελαν θα μπορούσαν να γράψουν ΚΑΙ από 1/1/2010 ΚΑΙ να έχουν εκδώσει και ΠΟΛ,αλλά μάλλον θεώρησαν το θέμα

ως αυτονόητο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

σχετικά με την διαχειριστική περίοδο, δεν μπορούν να γράψουν 01/01/2010 - 31/12/2010 γιατι η περίοδος της εκκαθαριστικής αφορά την περίοδο υπαγωγής ΦΠΑ μέσα στο έτος οπότε αφού υπαγωγή υπάρχει από την 01/07/2010 τότε η σωστή περίοδς είναι η 01/07/2010 - 31/12/2010.

είναι το ίδιο πράγμα με το να μπείς σε καθεστώς απαλασόμενο και ξανα υπαγώμενο στην ίδια διαχείριση τότε υποβάλεις 2 δηλώσεις.

Αγαπητέ Τέλη αν ήθελαν θα μπορούσαν να γράψουν ΚΑΙ από 1/1/2010 ΚΑΙ να έχουν εκδώσει και ΠΟΛ,αλλά μάλλον θεώρησαν το θέμα

ως αυτονόητο,ότι αφορά την περίοδο υπαγωγής στον ΦΠΑ μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να θυμηθουμε τι ειχε γινει με τις οικοδομικες επιχειρησεις?? εκει υπηρχε ιδιο θεμα την πρωτη χρονια που ξκινησαν οι οικοδομικες να ειναι υποκειμενες σε φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ερμηνευτικη Η ΝΕΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ?

ΤΙ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ 1/7/2010-31/12/2010?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε συναδελφοι θα τρελλαθουμε τελειως.....

Το μερισμα των δικηγορων το δινουνε συνηθως τον 6ο μηνα και τον 12ο μηνα.Η ΠΟΛ για το τι θα το κανουμε βγηκε τον 12/2010 29 αν θυμαμαι καλα.

Μηνιαιες καταστασεις εχουμε τυπωσει μεχρι και 1/2011 , την βεβιαωση για τα μερισματα την πηραμε 3/2011 την εγγραφη για τα μερισματα θα την κανιουμε χειρογραφα αναγκαστικα στον 12ο για το μερισμα που λαβανε τον 12ο και θα την κανουμε και στον 6ο για του Ιουνιου ή θια την κανουμε συγκεντρωτικα στον 12ο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, το θέμα για τους δικηγόρους έχει λυθεί με τις οδηγίες του υπουργείου. Διαβάστε τις.

Το μέρισμα θα προσθαφαιρεθεί στον 611 και 613. Ο ΔΣΑ δίνει ανάλυση ανά εξάμηνο, οπότε θα βάλετε του 2ου εξαμήνου. Ο ΔΣΘ δίνει ετήσιο, άρα θα το κάνετε δια 2.

Ο 615 δε θα συμφωνεί με το Ε3. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

........................

Ο ΔΣΘ δίνει ετήσιο, άρα θα το κάνετε δια 2.

.......................

Και πως είστε σίγουρος αγαπητέ συνάδελφε ότι το μέρισμα είναι το ίδιο ποσό το Α εξάμηνο και το Β εξάμηνο ? Και επίσης με τι παραστατικό θα δικαιολογήσετε την εγγραφή αυτή (σε Α και Β εξάμηνο) ? Αν δε πάρετε εκ νέου βεβαίωση με σαφή διαχωρισμό γνώμη μου είναι μπορεί να υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα (πχ παραποίηση στοιχείου , εκπρόθεσμη εγγραφή κλπ κλπ)

Προσωπικά μιας και η εγγραφή έγινε με τη βεβαίωση του συλλόγου και επαναλαμβάνω όχι με τα δικαιολογητικά καταβολής (σύμφωνα με την Πολ.) το μέρισμα το βάζω όλο στην εκκαθαριστική .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω όλο το ποσό το καταχώρησα και στο 310 και στον 611.

Αν στην περιοδική έχω βάλει το μέρισμα στο 309 χρειάζεται τροποποιητική? Το άλλαξα ήδη μια φορά με τροποιητική και από το 310 το πήγα στο 309.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε εγώ στην αρχή δε το είχα βάλει καθόλου..μετά τροποποιητική στο 309 και με΄τα πάλι τροποποιητική στο 310...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε εγώ στην αρχή δε το είχα βάλει καθόλου..μετά τροποποιητική στο 309 και με΄τα πάλι τροποποιητική στο 310...

καταλαβα πάλι τροποποιητική , ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πως είστε σίγουρος αγαπητέ συνάδελφε ότι το μέρισμα είναι το ίδιο ποσό το Α εξάμηνο και το Β εξάμηνο ? Και επίσης με τι παραστατικό θα δικαιολογήσετε την εγγραφή αυτή (σε Α και Β εξάμηνο) ? Αν δε πάρετε εκ νέου βεβαίωση με σαφή διαχωρισμό γνώμη μου είναι μπορεί να υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα (πχ παραποίηση στοιχείου , εκπρόθεσμη εγγραφή κλπ κλπ)

Προσωπικά μιας και η εγγραφή έγινε με τη βεβαίωση του συλλόγου και επαναλαμβάνω όχι με τα δικαιολογητικά καταβολής (σύμφωνα με την Πολ.) το μέρισμα το βάζω όλο στην εκκαθαριστική .

Έχεις δίκιο, δεν το γράφει πουθενά, αλλά σε επικοινωνία με τον προϊστάμενο του ΦΠΑ στη ΔΟΥ μου είπε να το κάνω δια δυο. Άλλωστε στην τελική, μικρή σημασία έχει.

Αν δεν διασαφηνιστεί το θέμα από τον ΔΣΘ, εγώ θα το κάνω δια 2, αφού "δικηγόρος που εντάχθηκε στο κανονικό καθεστώς 01/07/2010 με λήξη διαχειριστικής περιόδου την 31/12/2010 θα δηλώσει στην εκκαθαριστική δήλωση ως διαχειριστική περίοδο 01/07/2010-31/07/210 και μόνο τις πράξεις της περιόδου αυτής" θα θεωρήσω ότι είναι το μισό και ας έρθουν μετά να μου κάνουν παρατήρηση, να τους δώσω τη δήλωση να τη φάνε. Μιαμ μιαμ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΦΠΑ :

Κωδ. 611. Την αξία των εκροών χωρίς δικαίωμα έκτπωσης του φόρου των εισροών τους, των απαλλασσομένων και εξαιρουμένων (π.χ. επιδοτήσεων που δεν περιλαμβάνονται στη φορολογητέα αξία, πωλήσεων βιομηχανοποιημένων καπνών, ενοικίων, μέρισμα δικηγόρων κ,λ.π.). Επίσης, την αξία των παραδόσεων ακινήτων που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 6 και την περ. λα', της παρ.1 του άρθρου 22 του Κώδικα Φ.Π.Α. Κωδ. 612. Το άθροισμα των κωδ. 607 έως 611.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΝΑ

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΗΣ P R O - R A T A

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...