Προς το περιεχόμενο

δηλωση κατοικιας στο Ε1 φορολογικης δηλωσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Μαρία, Χαλκιδική

Ε2 τα στοιχεία του μισθωτή και διάστημα από 20/12 έως 31/12, μηνες 0, μίσθωμα 0, αποδεικνύεται από τη Β' σελίδα του εντύπου Ε2 πίνακας ΙΙ και από το Ε9 το γεγονός ότι δεν εισέπραξε ενοίκιο γι΄αυτή την περίοδο αφού η μεταβίβαση είναι 20/12/10.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vazexa οτι το σπίτι στο χωριό έχει την επικαρπία η γιαγιά και οι 2 γιοι της έχουν ψιλή 50-50 παίζει κνένα ρόλο ή θα κάνω αυτό ακριβώς που μου είπες?

επειδη με σενα εχω μπερδευτει λιγο...το σπιτι στο χωριο ειτε το δηλωσης κενο με Ε2, ειτε στον πινακα 5 αν κινουνται οι λογαριασμοι του , το δηλωνη Ο ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ δηλαδη η γιαγια, και οχι οι γιοι.εκτος...και μενουν αυτοι μεσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με σενα εχω μπερδευτει λιγο...το σπιτι στο χωριο ειτε το δηλωσης κενο με Ε2, ειτε στον πινακα 5 αν κινουνται οι λογαριασμοι του , το δηλωνη Ο ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ δηλαδη η γιαγια, και οχι οι γιοι.εκτος...και μενουν αυτοι μεσα .

ΑΑΑΑΑΑΑ η γιαγιά το δηλώνει!!!!!!!!!

Οι γιοι δεν μενουν μέσα!!!!

νόμιζα ότι ο ένας γιος στη δήλωση του ε2 θα το δηλώσει κενο με το ποσοστό που του αναλογεί και ότι ο άλλος αδελφός θα το δηλώσει στο ε2 κενό με το ποσοστό που του αναλογει.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΚΕΝΟ ΜΟΝΟ ΑΠΌ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ Ή ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ακριβώς θα κάνω , γιατι κ εγώ αυτά πίστευα. Τελευταία ερώτηση για να κλείσει το θέμα. Ο πατέρας με το δικό του ΑΦΜ θα καταχωρήση το Ε2. Στα στοιχεία ενοικιαστή το ΑΦΜ της μητέρας και την διάρκεια ενοικίασης. Πως θα φανεί ομως ότι έχει γίνει δωρεάν παραχώρηση? Θα πρέπει να γράψει κάτι στα νούμερα 11 (πραγματικό/τεκμαρτό είσόδημα) ή 13 (δωρεαν παραχωρηση κατοικιων)? Επίσης στο ποσοστό συν/σιας πρέπει να γράψει κάτι αφού το σπίτι είναι του τέκνου και όχι του ιδίου?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τι ισχύει φέτος ρε παιδια γιατί με μπέρδεψε λίγο ο τελευταίος.

εγώ μένω σε ενοίκιο αλλα το σπίτι το γονιών μου μου ανήκει 50% κυριότητα και επικαρπία.

α)Στον πίνακα 5 το αφήνω κενό και συμπληρώνω Ε2 με την υποσημείωση δωρεαν παραχώρηση

β)Δηλώνω στον πινακα 5 το σπίτι που μενω-νοικιάζω και συμπληρώνω το Ε2 με την υποσημείωση δωρεάν παραχώρηση

γ)Δηλώνω στον πίνακα 5 το σπίτι που μένουν οι γονείς μου και συμπληρώνω το Ε2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τι ισχύει φέτος ρε παιδια γιατί με μπέρδεψε λίγο ο τελευταίος.

εγώ μένω σε ενοίκιο αλλα το σπίτι το γονιών μου μου ανήκει 50% κυριότητα και επικαρπία.

α)Στον πίνακα 5 το αφήνω κενό και συμπληρώνω Ε2 με την υποσημείωση δωρεαν παραχώρηση

β)Δηλώνω στον πινακα 5 το σπίτι που μενω-νοικιάζω και συμπληρώνω το Ε2 με την υποσημείωση δωρεάν παραχώρηση

γ)Δηλώνω στον πίνακα 5 το σπίτι που μένουν οι γονείς μου και συμπληρώνω το Ε2...

Δηλωνεις το νοικιασμενο σπιτι στον πινακα 7 και 5 και αυτο που εχεις 50% πληρη κυριοτητα, αφου μενουν μεσα οι γονεις σου(δωρεαν παραχωρηση),θαφταξεις Ε2 ,και θα δηλωσης εκει την δωρεαν παραχωρηση,ετσι, και το τεκμηριο του σπιτιου,θα το επιβαρυνθουν οι γονεις σου ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΚΕΝΟ( ή στον πινακα 5) ΜΟΝΟ ΑΠΌ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ Ή ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ?????? ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΚΕΝΟ( ή στον πινακα 5) ΜΟΝΟ ΑΠΌ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ Ή ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ?????? ετσι.

Πελάτης μου έχει δυο σπίτια με πλήρη κυριότητα ενα με 100% στο οποίο και μένει και ένα κατα 75% το αλλο 25% ανήκει στον πατέρα του ο οποίος και μένει. δηλώνω κανονικά το 100%. Το αλλο πως το δηλώνω; Κάνω ε2 και το βάζω σαν δωρεαν παραχώρηση στον πατέρα του; Σε αυτήν την περίπτωση υπολογίζω και τεκμαρτό εισόδημα σε αυτόν που κάνει την παραχώρηση;

Και από την άλλη στον πατέρα πως θα το δηλώσω στο ε1; σε δύο γραμμές με την ίδια διέυθηνση σαν κύρια κατοικία; μία γραμμή με 25 % σαν ιδιοκτησία και μήνες ιδιοκατοικησης;

Και αλλη γραμμή σαν δωρεαν παραχωρημένη με ποσοστό 75%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη sofia.koni

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια στην παρέα γιαυτό συγχωρέστε με αν κάτι δεν διατυπώσω σωστά. Υποβάλλω κι εγώ φορολογική δήλωση ηλεκτρονικά, όμως δύο χρόνια που υποβάλλω, γράφω στον ΠΙΝΑΚΑ 5. στην κύρια κατοικία, ότι "φιλοξενούμε στο σπίτι της μητέρας μου", χωρίς επιπλέον στοιχεία. Τώρα δεν μπορώ να γράψω κάτι τέτοιο.(Μου ζητάει να συμπληρώσω όλα τα στοιχεία)

Πως θα δηλώσω λοιπόν ότι φιλοξενούμε στο σπίτι της μητέρας μου;

Μήπως να μην δηλώσω τίποτα για κύρια κατοικία;

Έχω μπερδευτεί πολύ.

Σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε, δεν μπορώ δυστυχώς να πληρώσω κάποιον λογιστή για να με βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια στην παρέα γιαυτό συγχωρέστε με αν κάτι δεν διατυπώσω σωστά. Υποβάλλω κι εγώ φορολογική δήλωση ηλεκτρονικά, όμως δύο χρόνια που υποβάλλω, γράφω στον ΠΙΝΑΚΑ 5. στην κύρια κατοικία, ότι "φιλοξενούμε στο σπίτι της μητέρας μου", χωρίς επιπλέον στοιχεία. Τώρα δεν μπορώ να γράψω κάτι τέτοιο.(Μου ζητάει να συμπληρώσω όλα τα στοιχεία)

Πως θα δηλώσω λοιπόν ότι φιλοξενούμε στο σπίτι της μητέρας μου;

Μήπως να μην δηλώσω τίποτα για κύρια κατοικία;

Έχω μπερδευτεί πολύ.

Σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε, δεν μπορώ δυστυχώς να πληρώσω κάποιον λογιστή για να με βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΦΟΣΟΝ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ

ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 7 ΣΤΟΝ 801 ΚΩΔ.ΤΟ ΑΦΜ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΣΟΥ. ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΙ. ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ

ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω μια δευτερεύουσα κατοικία που τα προηγούμενα χρόνια την έβαζα στον πιν 5 με 2 μήνες ιδιοκατοίκησης, φέτος πως το βάζω σε ηλεκτρονική αποστολή της δήλωσης; Τα βάζω όπως πέρισυ; γιατί κενό δεν μπορώ να το βάλω γιατί δεν έχω μηδενικό λογαριασμο ΔΕΗ αφού πηγαίνω τακτικά κάθε 15 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω μια δευτερεύουσα κατοικία που τα προηγούμενα χρόνια την έβαζα στον πιν 5 με 2 μήνες ιδιοκατοίκησης, φέτος πως το βάζω σε ηλεκτρονική αποστολή της δήλωσης; Τα βάζω όπως πέρισυ; γιατί κενό δεν μπορώ να το βάλω γιατί δεν έχω μηδενικό λογαριασμο ΔΕΗ αφού πηγαίνω τακτικά κάθε 15 μέρες;

12μηνο ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη sofia.koni

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΦΟΣΟΝ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ

ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 7 ΣΤΟΝ 801 ΚΩΔ.ΤΟ ΑΦΜ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΣΟΥ. ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΙ. ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ

ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ.

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα ήθελα να σας απασχολήσω μία φορά ακόμα.

Εγώ έχω ένα αυτοκίνητο(το οποίο ακόμα πληρώνω στην τράπεζα).

Στον πίνακα 5 μου βγάζει ποσό ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης, κωδ.851: 3000ευρώ.(το οποίο γράφτηκε αυτόματα, μόλις συμπλήρωσα τα στοιχεία του αυτοκινήτου)

Εγώ αυτό το χρόνο δηλώνω μόνο το επίδομα του ΟΑΕΔ που έπαιρνα όλο το 2010, το οποίο είναι 4996 ευρώ.

Επίσης στον πίνακα 5 κωδ.719 δηλώνω το ποσό των δόσεων που έδωσα για το αμάξι όλο το χρόνο, το οποίο είναι 2489,73.

Θα ήθελα να μάθω αν η ετήσια αντικειμενική δαπάνη προστίθεται στις δόσεις του αυτοκινήτου, σαν έξοδα για το αυτοκίνητο όλο το χρόνο. Γιατί αν προστίθεται, εγώ δίνω για τις δόσεις 2489,73 + ετήσια αντικειμενική δαπάνη 3000 σύνολο βγαίνει 5489,73 ευρώ. Εγώ από το επίδομα πήρα 4996 ευρώ, άρα απομένουν 493,73 ευρώ μείον στη φορολογική μου δήλωση. Συγχωρέστε με αν ίσως κάτι δεν κατάλαβα καλά, για την ετήσια αντικειμενική δαπάνη, αλλά αν έτσι είναι τα πράγματα θα έχω πρόβλημα;(ούτε αποδείξεις δεν μπορώ να βάλω αν είναι έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα ήθελα να σας απασχολήσω μία φορά ακόμα.

Εγώ έχω ένα αυτοκίνητο(το οποίο ακόμα πληρώνω στην τράπεζα).

Στον πίνακα 5 μου βγάζει ποσό ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης, κωδ.851: 3000ευρώ.(το οποίο γράφτηκε αυτόματα, μόλις συμπλήρωσα τα στοιχεία του αυτοκινήτου)

Εγώ αυτό το χρόνο δηλώνω μόνο το επίδομα του ΟΑΕΔ που έπαιρνα όλο το 2010, το οποίο είναι 4996 ευρώ.

Επίσης στον πίνακα 5 κωδ.719 δηλώνω το ποσό των δόσεων που έδωσα για το αμάξι όλο το χρόνο, το οποίο είναι 2489,73.

Θα ήθελα να μάθω αν η ετήσια αντικειμενική δαπάνη προστίθεται στις δόσεις του αυτοκινήτου, σαν έξοδα για το αυτοκίνητο όλο το χρόνο. Γιατί αν προστίθεται, εγώ δίνω για τις δόσεις 2489,73 + ετήσια αντικειμενική δαπάνη 3000 σύνολο βγαίνει 5489,73 ευρώ. Εγώ από το επίδομα πήρα 4996 ευρώ, άρα απομένουν 493,73 ευρώ μείον στη φορολογική μου δήλωση. Συγχωρέστε με αν ίσως κάτι δεν κατάλαβα καλά, για την ετήσια αντικειμενική δαπάνη, αλλά αν έτσι είναι τα πράγματα θα έχω πρόβλημα;(ούτε αποδείξεις δεν μπορώ να βάλω αν είναι έτσι)

δεν ειναι ακριβως ετσι....τα τεκμηρια σου ειναι

3.000 δικο σου διαβιωσης

3000 τεκμηριο διαβιωσης αυτοκινητου

2489,73 οι δοσεις αυτοκινητου

Συνολο=8489,73

αν ....εχεις και σπιτι προστιθεται και αυτο το τεκμηριο

παντως μονο με τα ανωτερω δεδομενα πανω στο 8489,73 θες αποδειξεις 850ευρω

επειδη ομως ησουν ανεργη το τεκμηριο σε σενα ειναι μαχητο.βεβαια επειδη ετσι και αλλιως με αυτα που παραθετεις, ειναι κατω του αφορολογητου(12.000) αστο ετσι βαλε τις αναλογες αποδειξεις. και τελειωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

δεν ειναι ακριβως ετσι....τα τεκμηρια σου ειναι

3.000 δικο σου διαβιωσης

3000 τεκμηριο διαβιωσης αυτοκινητου

2489,73 οι δοσεις αυτοκινητου

Συνολο=8489,73

αν ....εχεις και σπιτι προστιθεται και αυτο το τεκμηριο

παντως μονο με τα ανωτερω δεδομενα πανω στο 8489,73 θες αποδειξεις 850ευρω

επειδη ομως ησουν ανεργη το τεκμηριο σε σενα ειναι μαχητο.βεβαια επειδη ετσι και αλλιως με αυτα που παραθετεις, ειναι κατω του αφορολογητου(12.000) αστο ετσι βαλε τις αναλογες αποδειξεις. και τελειωσε.

Ευχαριστώ πάρα πολύ, μια διευκρίνηση μόνο. Το επίδομα που πήρα από τον ΟΑΕΔ δεν προστίθεται στα τεκμήρια;(δηλαδή 8489,73 + 4996 = 13485,73)

Αν τα τεκμήρια μου είναι 8489,73 ευρώ κι εγώ πήρα 4996 ευρώ όλο το χρόνο, η εφορία δεν θα μου πει που βρήκα τα υπόλοιπα λεφτά;

(Αποδείξεις 850 ευρώ έχω ευτυχώς.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ, μια διευκρίνηση μόνο. Το επίδομα που πήρα από τον ΟΑΕΔ δεν προστίθεται στα τεκμήρια;(δηλαδή 8489,73 + 4996 = 13485,73)

Αν τα τεκμήρια μου είναι 8489,73 ευρώ κι εγώ πήρα 4996 ευρώ όλο το χρόνο, η εφορία δεν θα μου πει που βρήκα τα υπόλοιπα λεφτά;

(Αποδείξεις 850 ευρώ έχω ευτυχώς.)

Απλα... το που τα βρηκα...ειναι η φορολογηση στα τεκμηρια που ειναι μεγαλυτερα και οχι στο εισοδημα .κεφαλια...δεν παιρνουν λεφτα θελουν... :lol:

το επιδομα του ΟΑΕΔ ειναι εισοδημα για καλυψη τεκμηριων και οχι τεκμηριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Απλα... το που τα βρηκα...ειναι η φορολογηση στα τεκμηρια που ειναι μεγαλυτερα και οχι στο εισοδημα .κεφαλια...δεν παιρνουν λεφτα θελουν... :lol:

το επιδομα του ΟΑΕΔ ειναι εισοδημα για καλυψη τεκμηριων και οχι τεκμηριο...

:rolleyes: Ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ! Οπότε βάζω τις αποδείξεις 850 ευρώ και τελειώνω μ' αυτό.

Την αίτηση την κάνω ηλεκτρονικά, τις αποδείξεις που θα τις δηλώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβως ετσι....τα τεκμηρια σου ειναι

3.000 δικο σου διαβιωσης

3000 τεκμηριο διαβιωσης αυτοκινητου

2489,73 οι δοσεις αυτοκινητου

Συνολο=8489,73

αν ....εχεις και σπιτι προστιθεται και αυτο το τεκμηριο

παντως μονο με τα ανωτερω δεδομενα πανω στο 8489,73 θες αποδειξεις 850ευρω

επειδη ομως ησουν ανεργη το τεκμηριο σε σενα ειναι μαχητο.βεβαια επειδη ετσι και αλλιως με αυτα που παραθετεις, ειναι κατω του αφορολογητου(12.000) αστο ετσι βαλε τις αναλογες αποδειξεις. και τελειωσε.

μαχητό το τεκμήριο αλλά άντε να βρει το δίκιο της.Η εκκαθάριση δεν υπολογίζει ανεργίες κλπ. Άποψή μου σε τέτοιες περιπτώσεις αποδείξεις μέσα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι άνεργη, διαζευγμένη και έχω δύο σπίτια, το 1 είναι η κύρια κατοικία μου 82τμ. και το 2 είναι μισθωμένο 92τμ. Σύνολο ετήσιου μισθώματος 7800 ευρώ. Επίσης στη δήλωση μου, δηλώνω και 1 παιδί το οποίο είναι σπουδάστρια.

Θα ήθελα να μάθω, το ποσό των αποδείξεων που πρέπει να καταθέσω στην εφορία. Κάθε βοήθεια θα μου ήταν χρήσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη sofia.koni

μαχητό το τεκμήριο αλλά άντε να βρει το δίκιο της.Η εκκαθάριση δεν υπολογίζει ανεργίες κλπ. Άποψή μου σε τέτοιες περιπτώσεις αποδείξεις μέσα και τέλος.

Ναι κι εγώ αυτό έκανα, έβαλα μέσα τις αποδείξεις 851,75 ευρώ και την έστειλα τη δήλωση. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νικος Δαλης

Καλησπερα

Κανω για πρωτη φορα φορολογικη δηλωση μονος μου και θα ηθελα λιγη βοηθεια απο καποιον.

περνω 2 συνταξεις, μια απο το ΙΚΑ και μια απο τον ΟΑΕΕ. στην βεβαιωση αποδοχων του ΙΚΑ γραφει το ποσο φορου που αναλογει και κρατηθηκε για να το βαλω στο πινακα 8 τησ δηλωσης. στην βεβαιωση αποδοχων του ΟΑΕΕ γραφει μονο το καθαρο ποσο.

περιση στην δηλωση στο πινακα 8 ειχα περιπου 950€, φετος που εχω μονο του ΙΚΑ ειναι περιπου 600€ οποτε λογικα ειναι λαθος, απο που μπορω να βρω τον φορο που κρατηθηκε της δευτερης συνταξης?

σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζυγος μένει στης γυναικας του , κυρια κατοικία. έχει ένα δεύτερο διαμέρισμα που έχει την ψηλή κυριότητα σε αυτό. και μένει εκεί ο πατέρας του που έχει την επικαρπία.

α) θα το δηλώσει ως δεύτερη κατοικία στο Ε1 ή όχι?

β) θα το γράψει στο Ε2 ή όχι?

εγώ δεν του το έγραψα ούτε στο Ε1 ούτε στο Ε2

καλά εκανα ή είμαι για μπάτσες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...