Προς το περιεχόμενο

δηλωση κατοικιας στο Ε1 φορολογικης δηλωσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θΑ ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση. απο τις αρχες του χρονου μεχρι και τον Ιουλιο νοικιαζα διαμερισμα και μετα τον Ιουλιο φιλιξενουμαι. Πως θα δηλωθει αυτο στην ηλεκτρονικη υποβολη της δηλωσης και σαν κυρια κατοικια τι θα δηλωσω?

1)πινακας 5 γραφεις οτι ζηταει, τσεκαρεις ναι στον 203 και βαζεις 7 μηνες αν εφυγες μετα τις 15/7 και 6 αν εφυγες πριν τις 15/7.

2)πινακασ 5 δηλωνεις 1 γραμμη με τα ενοικια που πληρωσες , στο 811 χωρις μηνες.και σε 2η γραμμη την φιλοξενια με το ονομα ,και το ΑΦΜ, αυτου που σε φιλοξενει, και σαν μηνες φιλοξενιας γραφεις τους υπολοιπους που απεμειναν εως τελος του ετους,και στον 811 ποσο 00.την φιλοξενια ΔΕΝ την δηλωνεις στον πινακα 5.

σε ηλεκτρονικη υποβολη προτεινα να μην βαλεις τους μηνες και στο πινακα 7 και στον πινακα 5 διοτι παρατηρησα οτι τους υπολογιζει διπλους(14),και στην βγαζει λαθος. βαλτους μονο στον πινακα 5 για επιμερισμο του τεκμηριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΕΛ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 811 ΕΝΟΙΚΙΟ ΦΟΙΤΗΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5.τι να κανω?

ΣΑς ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑς ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?

κανε συμπληρωματικη.με τι αλλη μεθοδο μπορεις να το διορθωσης αφου την εστηλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε συμπληρωματικη.με τι αλλη μεθοδο μπορεις να το διορθωσης αφου την εστηλες?

ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ.

ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΔΗΛΩΣΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΕΒΑΛΑ ΤΟ 3.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ .ΚΑΙ ΑΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ Ε2.ΣΩΣΤΟΣ?ΠΩς ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ.

ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΔΗΛΩΣΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΕΒΑΛΑ ΤΟ 3.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ .ΚΑΙ ΑΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ Ε2.ΣΩΣΤΟΣ?ΠΩς ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ?

Οι τρεις μηνες βασει νομου,δεν ισχυουν πλεον, απο φετος.αυτα που ισχυουν τωρα ειναι:

1)Aν δεν κινουνται οι λογαριασμοι πανω απο 6 μηνες, Ε2 και το δηλωνεις κενο.

2)αν το εχεις παραχωρησει δωρεαν ή νοικιασει παλι κανεις Ε2 και το δηλωνεις αναλογα ,οποτε το τεκμηριο επιβαρυνει αυτους που κατοικουν σε αυτο.

3)αν δεν συμβαινει τιποτα απο τα δυο ανωτερω το δηλωνεις εσυ,στον πινακα 5, και επιβαρυνεσαι ολο το τεκμηριογια 12 μηνες,τρεις ειπαμε δεν υπαρχουν φετος.στην περιπτωση σου κανεις ή το 1 ή το 3.αν το αφησεις οπως το εχει,δηλαδη τρεις μηνες ,τι θα πης για τους υπολοιπους 9? εσυ διαλεγεις και παιρνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρεις μηνες βασει νομου,δεν ισχυουν πλεον, απο φετος.αυτα που ισχυουν τωρα ειναι:

1)Aν δεν κινουνται οι λογαριασμοι πανω απο 6 μηνες, Ε2 και το δηλωνεις κενο.

2)αν το εχεις παραχωρησει δωρεαν ή νοικιασει παλι κανεις Ε2 και το δηλωνεις αναλογα ,οποτε το τεκμηριο επιβαρυνει αυτους που κατοικουν σε αυτο.

3)αν δεν συμβαινει τιποτα απο τα δυο ανωτερω το δηλωνεις εσυ,στον πινακα 5, και επιβαρυνεσαι ολο το τεκμηριογια 12 μηνες,τρεις ειπαμε δεν υπαρχουν φετος.στην περιπτωση σου κανεις ή το 1 ή το 3.αν το αφησεις οπως το εχει,δηλαδη τρεις μηνες ,τι θα πης για τους υπολοιπους 9? εσυ διαλεγεις και παιρνεις....

ΑΡΑ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΩ.δΙΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΝΝΕΑ ΜΗΝΕΣ Ή ΜΗΠΩς ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙ, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΔΙΑΜΕΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ

ΑΥΤΟΣ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ, ΣΤΟΝ ΠΙΝ. 5 ΓΡΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΩΜΕΝΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΑΝ

ΚΥΡΙΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΝΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟ Ε2 ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ Η' ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΑΝ

ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5;

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ; ΠΗΓΑ

ΣΤΗ ΔΕΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε πως την δηλωσες στο 2010 στο 2011 εχουμε αλλου...παπα ευαγγελια αν ειναι 6 μηνες κενη,και αποδικνυεται κανεις Ε2 και την δηλωνεις κενη.

Για να αποδείξεις ότι είναι κενή θέλει λογαριασμούς Δ.Ε.Η. Πόσους λογαριασμούς πρέπει να συμπεριλάβω στο Ε2? Τί γίνεται όταν.....

  • το σπίτι στο χωριό ανήκει σε 2 αδέλφια με τους λογαριασμούς?
  • Οι λογαριασμοί έχουν χαθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μαρία , Χαλκιδική

Καλημέρα

θα ήθελα και εγώ λίγο τη βοήθεια σας.

2 αδέρφια έκαναν δωρεά στον 3ο αδερφό μια μονοκατοικία, η ημερομηνία του συμβολαίου δωρεάς στις 20/12/2010. Για όλο το 2010 τα 2 αδέρφια εισέπραξαν ενοίκια κανονικά από ενοικιαστή. Ο 3ος αδερφός θα δηλώσει το νέο σπίτι στο Ε9, όμως δεν έχει λάβει ενοίκια, ούτε το σπίτι ήταν κενό το 2010 για να μπει στο Ε2. Και φυσικά δεν ιδιοκατοικούνταν για να μπει στο Ε1. Οπότε εκτός από το Ε9, που αλλού πρέπει και μπορεί να μπει??

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαίωση λοιπόν!!!

Η άποψή μου

α.Η μητέρα να το δηλώσει στο Ε1 στον πίνακα 5 τσεκάροντας τον κωδ.203 και στον πίνακα 7 με το ΑΦΜ του τέκνου κωδ.811 τίποτα (αφού της παραχωρήθηκε δωρεάν)

β.Εχει χάσει τη γονική μέριμνα του παιδιού άρα δεν το έχει προστατευόμενο μέλος οπότε δεν υποβάλει Ε2

γ. Το τέκνο δεν έχει υποχρέωση για υποβολή δήλωσης.

δ. Ο πατέρας Ε2 για το τέκνο με το σπίτι δωρεάν παραχωρημένο στη μάνα. (αν και δεν είναι αυτός που του έκανε τη γονική παροχή αλλά επειδή έχει χάσει τη γονική μέριμνα η μητέρα και δεν μένει μαζί της)

τ έ λ ο ς

Αυτά ακριβώς θα κάνω , γιατι κ εγώ αυτά πίστευα. Τελευταία ερώτηση για να κλείσει το θέμα. Ο πατέρας με το δικό του ΑΦΜ θα καταχωρήση το Ε2. Στα στοιχεία ενοικιαστή το ΑΦΜ της μητέρας και την διάρκεια ενοικίασης. Πως θα φανεί ομως ότι έχει γίνει δωρεάν παραχώρηση? Θα πρέπει να γράψει κάτι στα νούμερα 11 (πραγματικό/τεκμαρτό είσόδημα) ή 13 (δωρεαν παραχωρηση κατοικιων)? Επίσης στο ποσοστό συν/σιας πρέπει να γράψει κάτι αφού το σπίτι είναι του τέκνου και όχι του ιδίου?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλοξενουμενος του φιλοξενουμενου δηλαδη .....εδω γινεται του φιλοξενουμενου το καγκελο. παμε λοιπον μηπως τα ξεμπλεξουμε...

α) ο συζυγος στο Ε1 του στην στηλη των ενοικιων πινακας 7 δηλωνει φιλοξενουμενος με το ΑΦΜ του υιου του.

β)το σπιτι στο χωριο θα το δηλωση φετος στο Ε1,αν δεν θελει να εχει ιστοριες... σαν δευτερευουσα κατοικια στον πινακα 5 για να φαει το τεκμηριακι μικρο ή μεγαλο.εκτος... και αποδεδειγμενα απο τους λογαριασμους φαινεται οτι ειναι κενο πανω απο 6 μηνες, οποτε δεν το δηλωνει στο Ε1, αλλα κανει Ε2 και το δηλωνει ΚΕΝΟ.

γ)το σπιτι που εχει δωσει δωρεαν παραχωρηση στην μαννα του θα το δηλωση στο Ε2,με την ενδειξη <δωρεαν παραχωρηση στην μητερα μου> δεν εχει τεκμαρτο ενοικιο. ας βαλει και το ΑΦΜ της.αυτο το τεκμηριο διαβιωσης ,δεν το επιβαρυνεται αυτος αλλα η μαννα

του που μενει μεσα.

εσυ τι λες δεν πρεπει να φανουν τα δυο σπιτια που εχει? :)

γιατί πέρυσι συνάδελφος στη δήλωση του θείου μου δήλωσε ότι είναι φιλοξενούμενος του γιού του , για ενα σπιτι στο οποίο ο γιος δεν μενει εκει.Κανονικα δεν έπρεπε να ειναι δωρεαν παραχώρηση?Ίσχυε κάτι άλλο πέρυσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί πέρυσι συνάδελφος στη δήλωση του θείου μου δήλωσε ότι είναι φιλοξενούμενος του γιού του , για ενα σπιτι στο οποίο ο γιος δεν μενει εκει.Κανονικα δεν έπρεπε να ειναι δωρεαν παραχώρηση?Ίσχυε κάτι άλλο πέρυσι??

Φιλοξενουμενος ειναι αυτος που μενει μαζι με καποιον, ο οποιος ειναι και ο ιδιοκτητης του συγκεκριμενου σπιτιου.

οταν στο σπιτι αλλου μενει μενει μονο ο <φιλοξενουμενος> ειναι δωρεαν παραχωρηση.και τελος παντων τωρα...ασε το περσι που δεν υπηρχαν τα τεκμηρια, φετος ειναι πιο δυσκολα διοτι, το τεκμηριο το λουζεται...αυτος που μενει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση όπου το ακίνητο δεν έχει καθόλου ρολόι της ΔΕΗ μπορεί να δηλωθεί ως κενό στο Ε2?

Για να αποδειχθεί ότι είναι κενό θα χρειασθεί κάποια βεβαίωση από τη ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλοξενουμενος του φιλοξενουμενου δηλαδη .....εδω γινεται του φιλοξενουμενου το καγκελο. παμε λοιπον μηπως τα ξεμπλεξουμε...

α) ο συζυγος στο Ε1 του στην στηλη των ενοικιων πινακας 7 δηλωνει φιλοξενουμενος με το ΑΦΜ του υιου του.

β)το σπιτι στο χωριο θα το δηλωση φετος στο Ε1,αν δεν θελει να εχει ιστοριες... σαν δευτερευουσα κατοικια στον πινακα 5 για να φαει το τεκμηριακι μικρο ή μεγαλο.εκτος... και αποδεδειγμενα απο τους λογαριασμους φαινεται οτι ειναι κενο πανω απο 6 μηνες, οποτε δεν το δηλωνει στο Ε1, αλλα κανει Ε2 και το δηλωνει ΚΕΝΟ.

γ)το σπιτι που εχει δωσει δωρεαν παραχωρηση στην μαννα του θα το δηλωση στο Ε2,με την ενδειξη <δωρεαν παραχωρηση στην μητερα μου> δεν εχει τεκμαρτο ενοικιο. ας βαλει και το ΑΦΜ της.αυτο το τεκμηριο διαβιωσης ,δεν το επιβαρυνεται αυτος αλλα η μαννα

του που μενει μεσα.

εσυ τι λες δεν πρεπει να φανουν τα δυο σπιτια που εχει? :)

vazexa οτι το σπίτι στο χωριό έχει την επικαρπία η γιαγιά και οι 2 γιοι της έχουν ψιλή 50-50 παίζει κνένα ρόλο ή θα κάνω αυτό ακριβώς που μου είπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση όπου το ακίνητο δεν έχει καθόλου ρολόι της ΔΕΗ μπορεί να δηλωθεί ως κενό στο Ε2?

Για να αποδειχθεί ότι είναι κενό θα χρειασθεί κάποια βεβαίωση από τη ΔΕΗ?

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ..

Η ΔΕΗ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ?

ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙ, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΔΙΑΜΕΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ

ΑΥΤΟΣ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ, ΣΤΟΝ ΠΙΝ. 5 ΓΡΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΩΜΕΝΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΑΝ

ΚΥΡΙΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΝΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟ Ε2 ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ Η' ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΑΝ

ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5;

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΕΦΑΛΑΙΟ" ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΠΩΣ ΕΦΟΣΟΝ Η ΜΗΤΕΡΑ ΔΕΝ ΔΙΑΜΕΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ

ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ( ΔΗΛ.ΤΟΝ ΓΙΟ) , Η ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ Ε2 ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΣΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ

ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝ.5 ΤΣΕΚΑΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΩΔ.203.

ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ..

Η ΔΕΗ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ?

ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ?

Οταν δεν εχει παρει καθολου ρευμα , θεωρειται ημιτελες.αν εχει παρει και για τον Α ή Β λογο,κοπηκε τοτε θεωρειται και αποδυκνυεται ,οτι ειναι κενο και το δηλωνεις με Ε2 κενο και οχι στον πινακα 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν εχει παρει καθολου ρευμα , θεωρειται ημιτελες.αν εχει παρει και για τον Α ή Β λογο,κοπηκε τοτε θεωρειται και αποδυκνυεται ,οτι ειναι κενο και το δηλωνεις με Ε2 κενο και οχι στον πινακα 5.

Θα κάνω Ε2 και θα το δηλώσω ΚΕΝΟ και για οποιαδήποτε διαφωνία σε τυχόν έλεγχο ας πάνε στο ακίνητο να το διαπιστώσουν οι ίδιοι.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν εχει παρει καθολου ρευμα , θεωρειται ημιτελες.αν εχει παρει και για τον Α ή Β λογο,κοπηκε τοτε θεωρειται και αποδυκνυεται ,οτι ειναι κενο και το δηλωνεις με Ε2 κενο και οχι στον πινακα 5.

ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ Ε2 ΣΑΝ ΚΕΝΑ?

ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ

ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 01/01-31/12/2010 Η ΟΙΚΕΙΑ ΔΕΝ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vazexa οτι το σπίτι στο χωριό έχει την επικαρπία η γιαγιά και οι 2 γιοι της έχουν ψιλή 50-50 παίζει κνένα ρόλο ή θα κάνω αυτό ακριβώς που μου είπες?

???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μαρία, Χαλκιδική

Καλημέρα

θα ήθελα και εγώ λίγο τη βοήθεια σας.

2 αδέρφια έκαναν δωρεά στον 3ο αδερφό μια μονοκατοικία, η ημερομηνία του συμβολαίου δωρεάς στις 20/12/2010. Για όλο το 2010 τα 2 αδέρφια εισέπραξαν ενοίκια κανονικά από ενοικιαστή. Ο 3ος αδερφός θα δηλώσει το νέο σπίτι στο Ε9, όμως δεν έχει λάβει ενοίκια, ούτε το σπίτι ήταν κενό το 2010 για να μπει στο Ε2. Και φυσικά δεν ιδιοκατοικούνταν για να μπει στο Ε1. Οπότε εκτός από το Ε9, που αλλού πρέπει και μπορεί να μπει??

Ευχαριστώ!

Κάποια απάντηση και για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια απάντηση και για μένα.

Ε2 τα στοιχεία του μισθωτή και διάστημα από 20/12 έως 31/12, μηνες 0, μίσθωμα 0, αποδεικνύεται από τη Β' σελίδα του εντύπου Ε2 πίνακας ΙΙ και από το Ε9 το γεγονός ότι δεν εισέπραξε ενοίκιο γι΄αυτή την περίοδο αφού η μεταβίβαση είναι 20/12/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...