Προς το περιεχόμενο

δηλωση κατοικιας στο Ε1 φορολογικης δηλωσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά είναι αλλά όταν ασολείσαι για πρώτη φορά σκέφτεσαι, "μην κάνω καμια μ....α, και τρέχω κ δεν φτάνω". Τέσπα.

Ηλεκτρονικά θα στείλω τη δήλωση, οπότε να βάλω μόνο στον πίνακα 5.....

για την τιμή ζώνης τελικά τι να κάνω... μήπως να ρωτήσω την σπιτονοικοκυρά τί βάζει;

ξερω και ..ρωτα παντως πανω απο 2.800 τιμη ζωνης εχουν πολυ...επιλεγμενες elite περιοχες,δεν πιστεω να μενεις? εσυ σε τετοια..μην βαζεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη γιάννης

ξερω και ..ρωτα παντως πανω απο 2.800 τιμη ζωνης εχουν πολυ...επιλεγμενες elite περιοχες,δεν πιστεω να μενεις? εσυ σε τετοια..μην βαζεις τιποτα.

Θα ρωτήσω για σίγουρα...

Και πάλι, ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εχω αλλάξει ιδιοκτήτη μέσα στο 2010. Πως μπορώ να δηλώσω σε χειρόγραφη δήλωση 2 κύριες κατοικίες στον πίνακα 5

Καμμιά απάντηση από κανένα που να το ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΙΩΑΝΝΑ

Καλησπερα, ειναι η πρωτη φορα που υποβαλλω φορλογικη δηλωση.Φιλοξενουμαι στο σπιτι της αδερφης μου το οποιο ειναι δικο της ,Σε ποιο σημειο της φορολογικης δηλωσης θα γραψω την ενδειξη φιλοξενουμενη και τι αλλα στοιχεια χρειαζονται εκτος απο το Α.Φ.Μ της αδερφης μου που με φιλοξενει;Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μαρίνα

Γειά σας. Διαβάζω μερικά σχόλια και θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί.

Εγώ κληρονόμισα ένα διαμέρισμα από τον πατέρα μου, και σε αυτό μένει και η μητέρα μου. Η μητέρα μου έχει και αυτή δική της μονοκατοικία που δεν διαμένει αλλά δεν την γράφαμε κενή γιατί υπάρχει ρεύμα με μικρή κατανάλωση.

Στα παλιότερα Ε1 της μητέρας μου στην κύρια κατοικία δεν γράφαμε τίποτα ενώ στην δευτερεύοσα βάζαμε την μονοκατοικία ως εξοχική με 3 μήνες ιδιοκατοίκησης ενώ σε κάποιον πίνακα του Ε1 γράφαμε οτι φιλοξενείτε στην κόρη της αλλά δεν γράφαμε το όνομά μου ή το ΑΦΜ μου.

Τώρα στο φετινό Ε1 δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει τεκμήριο για την κατοικία που μένει η μητέρα μου μαζί μου. Εγώ σίγουρα έχω επειδή είναι στο όνομά μου το διαμέρισμα, η μητέρα μου θα έχει τεκμήριο μόνο για την μονοκατοικία της και το αμάξι της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη γιάννης

ξερω και ..ρωτα παντως πανω απο 2.800 τιμη ζωνης εχουν πολυ...επιλεγμενες elite περιοχες,δεν πιστεω να μενεις? εσυ σε τετοια..μην βαζεις τιποτα.

Έχω ένα ακόμη πρόβλημα...

Το σπίτι ανήκει σε 2 άτομα (απο 50%, 20 τμ + 20τμ =40τμ)

βάζοντας όμως στον πίνακα 5 οτι το σπίτι είναι 40 τμ, το σύστημα κάνει σύγκριση του 40 με το 20 και μου λεει οτι διαφέρει η μια τιμή απο την άλλη. Δεν λαμβάνει υπόψιν το άθροισμα των δυο ποσοστών των ατόμων.....

δοκιμάζοντας όμως έβαλα μονο στον πίνακα 5 τα τμ. και τα έβγαλα απο τον πίνακα 7 και το δέχτηκε το σύστημα...

να το αφήσω έτσι;

τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ακόμη πρόβλημα...

Το σπίτι ανήκει σε 2 άτομα (απο 50%, 20 τμ + 20τμ =40τμ)

βάζοντας όμως στον πίνακα 5 οτι το σπίτι είναι 40 τμ, το σύστημα κάνει σύγκριση του 40 με το 20 και μου λεει οτι διαφέρει η μια τιμή απο την άλλη. Δεν λαμβάνει υπόψιν το άθροισμα των δυο ποσοστών των ατόμων.....

δοκιμάζοντας όμως έβαλα μονο στον πίνακα 5 τα τμ. και τα έβγαλα απο τον πίνακα 7 και το δέχτηκε το σύστημα...

να το αφήσω έτσι;

τι λέτε;

ΝΑΙ ΑΣΤΟ ΕΤΣΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη stakar

Εγω επαυτου θα διατυπωσω και μια αλλη.. αποψη-προβληματισμο.

α)επι πραγματικου στον πινακα 5 στον κωδ. 203,δεν πρεπει να σημειωση την ενδειξη ΝΑΙ στην περιπτωση μας <δωρεαν παραχωρηση>,διοτι για αυτο το ακινητο ΔΕΝ εχει πλεον τιτλους ιδιοκτησιας?.

β)επι δωρεας παραχωρησης απο τεκνο σε γονεα και το αντιστροφο δεν εχει μεν τεκμαρτο ενοικιο, αλλα δεν πρεπει καποιος να κανει Ε2 να την δειξη και αυτος?.

γ)Η μητερα εχει χωρισει, αρα κανει μονη της δηλωση , και επιπροσθετως το παιδι ειναι ανηλικο,για το οποιο εχει χασει την γονικη μεριμνα, αρα κηδεμονας ειναι ο πατερας .Μηπως λοιπον.. διερωταμαι εγω, ο πατερας, που εχει την γονικη μεριμνα , για λογαριασμο του υιου του πρεπει να δηλωση αυτος την δωρεα παραχωρηση,και η μητερα απο την πλευρα της, να γραψη, δωρεαν παραχωρηση στον πινακα 7, και ταυτοχρονα και στον πινακα 5 για να επιβαρυνθη και το τεκμηριο?

Αυτές ειναι κ οι δικές μου απορίες. Πως είναι δυνατόν να μην συμπληρωθούν τα εντυπα Ε2 λογικά από τον πατέρα αφου το παιδι ειναι ανηλικο και δεν πρεπει η μητέρα αφου δεν της ανηκει πλεον το σπίτι να κανει δηλωση για δωρεάν παραχώρηση? επιπλεον στον πιν.5 ο πατερας δεν πρεπει να δηλωσει δωρεαν παραχωρηση???

Αν συμφωνουν κ αλλοι ας μας πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές ειναι κ οι δικές μου απορίες. Πως είναι δυνατόν να μην συμπληρωθούν τα εντυπα Ε2 λογικά από τον πατέρα αφου το παιδι ειναι ανηλικο και δεν πρεπει η μητέρα αφου δεν της ανηκει πλεον το σπίτι να κανει δηλωση για δωρεάν παραχώρηση? επιπλεον στον πιν.5 ο πατερας δεν πρεπει να δηλωσει δωρεαν παραχωρηση???

Αν συμφωνουν κ αλλοι ας μας πουν

Γιατί βρε παιδιά το ανήλικο να κάνει δήλωση από που σας προκύπτει;;;

Είπα πιο πάνω πως το ακίνητο που προέρχεται από γονική παροχή δηλώνεται στο όνομα του γονέα που του το παραχώρησε γιατί τόσο μπλέξιμο....ο πατέρας να δηλώσει το ακίνητο που ανήκει στο τέκνο που;;; στο Ε2 με τα στοιχεία ποιανού τα δικά του εφόσον η γονική παροχή έχει γίνει απ' τη μάνα ή στο όνομα του παιδιού που δεν έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κο εγω κατι.. Το σπιτι του φοιτητη μπαινει και στο πινακα 5 των γονιων;

Εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=80780 και εδώ http://www.taxheaven...pic=78453&st=20 post 24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη stakar

Γιατί βρε παιδιά το ανήλικο να κάνει δήλωση από που σας προκύπτει;;;

Είπα πιο πάνω πως το ακίνητο που προέρχεται από γονική παροχή δηλώνεται στο όνομα του γονέα που του το παραχώρησε γιατί τόσο μπλέξιμο....ο πατέρας να δηλώσει το ακίνητο που ανήκει στο τέκνο που;;; στο Ε2 με τα στοιχεία ποιανού τα δικά του εφόσον η γονική παροχή έχει γίνει απ' τη μάνα ή στο όνομα του παιδιού που δεν έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση...

Κατ αρχήν η γονική παροχή έγινε το 2009 και το ανηλικο εχει την πλήρη κυριότητα, ετσι η μητέρα δεν έχει καμμια διακαιοδοσία στο ακίνητο. Μέχρι 7/2010 έμεναν μαζί και απο 8/2010 το ανηλικο φεύγει και διαμένει με τον πατέρα του? Η μητέρα γιατί να δηλώσει στο Ε2 το ακίνητο αφού δεν είναι δικό της?

Δεν θα πρέπει ο πατέρας να το δηλώσει στο Ε2 στο ονομά του αφού το παιδί είναι ανήλικο και στον πινακα 5 την δωρεάν παραχώρηση ??

Αυτη είναι η δική μου απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν η γονική παροχή έγινε το 2009 και το ανηλικο εχει την πλήρη κυριότητα, ετσι η μητέρα δεν έχει καμμια διακαιοδοσία στο ακίνητο. Μέχρι 7/2010 έμεναν μαζί και απο 8/2010 το ανηλικο φεύγει και διαμένει με τον πατέρα του? Η μητέρα γιατί να δηλώσει στο Ε2 το ακίνητο αφού δεν είναι δικό της?

Δεν θα πρέπει ο πατέρας να το δηλώσει στο Ε2 στο ονομά του αφού το παιδί είναι ανήλικο και στον πινακα 5 την δωρεάν παραχώρηση ??

Αυτη είναι η δική μου απορία

Ανακεφαλαίωση λοιπόν!!!

Η άποψή μου

α.Η μητέρα να το δηλώσει στο Ε1 στον πίνακα 5 τσεκάροντας τον κωδ.203 και στον πίνακα 7 με το ΑΦΜ του τέκνου κωδ.811 τίποτα (αφού της παραχωρήθηκε δωρεάν)

β.Εχει χάσει τη γονική μέριμνα του παιδιού άρα δεν το έχει προστατευόμενο μέλος οπότε δεν υποβάλει Ε2

γ. Το τέκνο δεν έχει υποχρέωση για υποβολή δήλωσης.

δ. Ο πατέρας Ε2 για το τέκνο με το σπίτι δωρεάν παραχωρημένο στη μάνα. (αν και δεν είναι αυτός που του έκανε τη γονική παροχή αλλά επειδή έχει χάσει τη γονική μέριμνα η μητέρα και δεν μένει μαζί της)

τ έ λ ο ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαίωση λοιπόν!!!

Η άποψή μου

α.Η μητέρα να το δηλώσει στο Ε1 στον πίνακα 5 τσεκάροντας τον κωδ.203 και στον πίνακα 7 με το ΑΦΜ του τέκνου κωδ.811 τίποτα (αφού της παραχωρήθηκε δωρεάν)

β.Εχει χάσει τη γονική μέριμνα του παιδιού άρα δεν το έχει προστατευόμενο μέλος οπότε δεν υποβάλει Ε2

γ. Το τέκνο δεν έχει υποχρέωση για υποβολή δήλωσης.

δ. Ο πατέρας Ε2 για το τέκνο με το σπίτι δωρεάν παραχωρημένο στη μάνα. (αν και δεν είναι αυτός που του έκανε τη γονική παροχή αλλά επειδή έχει χάσει τη γονική μέριμνα η μητέρα και δεν μένει μαζί της)

τ έ λ ο ς

1)<Εγω επαυτου θα διατυπωσω και μια αλλη.. αποψη-προβληματισμο.

α)επι πραγματικου στον πινακα 5 στον κωδ. 203,δεν πρεπει να σημειωση την ενδειξη ΝΑΙ στην περιπτωση μας <δωρεαν παραχωρηση>,διοτι για αυτο το ακινητο ΔΕΝ εχει πλεον τιτλους ιδιοκτησιας?.

β)επι δωρεας παραχωρησης απο τεκνο σε γονεα και το αντιστροφο δεν εχει μεν τεκμαρτο ενοικιο, αλλα δεν πρεπει καποιος να κανει Ε2 να την δειξη και αυτος?.

γ)Η μητερα εχει χωρισει, αρα κανει μονη της δηλωση , και επιπροσθετως το παιδι ειναι ανηλικο,για το οποιο εχει χασει την γονικη μεριμνα, αρα κηδεμονας ειναι ο πατερας .Μηπως λοιπον.. διερωταμαι εγω, ο πατερας, που εχει την γονικη μεριμνα , για λογαριασμο του υιου του πρεπει να δηλωση αυτος την δωρεα παραχωρηση,και η μητερα απο την πλευρα της, να γραψη, δωρεαν παραχωρηση στον πινακα 7, και ταυτοχρονα και στον πινακα 5 για να επιβαρυνθη και το τεκμηριο? >

2)Γιατί βρε παιδιά το ανήλικο να κάνει δήλωση από που σας προκύπτει;;;

Είπα πιο πάνω πως το ακίνητο που προέρχεται από γονική παροχή δηλώνεται στο όνομα του γονέα που του το παραχώρησε γιατί τόσο μπλέξιμο....ο πατέρας να δηλώσει το ακίνητο που ανήκει στο τέκνο που;;; στο Ε2 με τα στοιχεία ποιανού τα δικά του εφόσον η γονική παροχή έχει γίνει απ' τη μάνα ή στο όνομα του παιδιού που δεν έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση...

Αρα...καπου... ηλθες στα λογια μου.δεν ειχα επομενως δικιο, που ειχα τις ενστασεις μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαίωση λοιπόν!!!

Η άποψή μου

α.Η μητέρα να το δηλώσει στο Ε1 στον πίνακα 5 τσεκάροντας τον κωδ.203 και στον πίνακα 7 με το ΑΦΜ του τέκνου κωδ.811 τίποτα (αφού της παραχωρήθηκε δωρεάν)

β.Εχει χάσει τη γονική μέριμνα του παιδιού άρα δεν το έχει προστατευόμενο μέλος οπότε δεν υποβάλει Ε2

γ. Το τέκνο δεν έχει υποχρέωση για υποβολή δήλωσης.

δ. Ο πατέρας Ε2 για το τέκνο με το σπίτι δωρεάν παραχωρημένο στη μάνα. (αν και δεν είναι αυτός που του έκανε τη γονική παροχή αλλά επειδή έχει χάσει τη γονική μέριμνα η μητέρα και δεν μένει μαζί της)

τ έ λ ο ς

ΡΩΤΑΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1)ΣΕ ΠΕΡΠΤΩΣΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ η ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ 5.1 ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙΤΕ η ΜΙΣΘΩΝΕΤΕ Η ΚΑΤΟΙΚΙΑ ,ΤΣΕΚΑΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΩΔ,203 ,211,213,215?

ΕΠΙΣΗΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 7.10

2)ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΕΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΕΞΟΧΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ?

3)ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010 ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5.1 (ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΩΤΑΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1)ΣΕ ΠΕΡΠΤΩΣΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ η ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ 5.1 ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙΤΕ η ΜΙΣΘΩΝΕΤΕ Η ΚΑΤΟΙΚΙΑ ,ΤΣΕΚΑΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΩΔ,203 ,211,213,215?

ΕΠΙΣΗΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 7.10 ΝΑΙ

2)ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΕΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΕΞΟΧΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ? ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΟΧΙΚΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΛΕΟΝ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΑΡΑ 12 ΜΗΝΕΣ Η' ΚΕΝΗ...

3)ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010 ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5.1 (ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ) ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)<Εγω επαυτου θα διατυπωσω και μια αλλη.. αποψη-προβληματισμο.

α)επι πραγματικου στον πινακα 5 στον κωδ. 203,δεν πρεπει να σημειωση την ενδειξη ΝΑΙ στην περιπτωση μας <δωρεαν παραχωρηση>,διοτι για αυτο το ακινητο ΔΕΝ εχει πλεον τιτλους ιδιοκτησιας?.

β)επι δωρεας παραχωρησης απο τεκνο σε γονεα και το αντιστροφο δεν εχει μεν τεκμαρτο ενοικιο, αλλα δεν πρεπει καποιος να κανει Ε2 να την δειξη και αυτος?.

γ)Η μητερα εχει χωρισει, αρα κανει μονη της δηλωση , και επιπροσθετως το παιδι ειναι ανηλικο,για το οποιο εχει χασει την γονικη μεριμνα, αρα κηδεμονας ειναι ο πατερας .Μηπως λοιπον.. διερωταμαι εγω, ο πατερας, που εχει την γονικη μεριμνα , για λογαριασμο του υιου του πρεπει να δηλωση αυτος την δωρεα παραχωρηση,και η μητερα απο την πλευρα της, να γραψη, δωρεαν παραχωρηση στον πινακα 7, και ταυτοχρονα και στον πινακα 5 για να επιβαρυνθη και το τεκμηριο? >

2)Γιατί βρε παιδιά το ανήλικο να κάνει δήλωση από που σας προκύπτει;;;

Είπα πιο πάνω πως το ακίνητο που προέρχεται από γονική παροχή δηλώνεται στο όνομα του γονέα που του το παραχώρησε γιατί τόσο μπλέξιμο....ο πατέρας να δηλώσει το ακίνητο που ανήκει στο τέκνο που;;; στο Ε2 με τα στοιχεία ποιανού τα δικά του εφόσον η γονική παροχή έχει γίνει απ' τη μάνα ή στο όνομα του παιδιού που δεν έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση...

Αρα...καπου... ηλθες στα λογια μου.δεν ειχα επομενως δικιο, που ειχα τις ενστασεις μου?

Η απάντησή μου σε κάλυψε πιστεύω...:) αλλά αυτό το 1/8 ρε παιδί μου, μου κάθεται κάπως...που θα παεί θα το χωνέψω:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη λαθος η ερωτηση ειναι πωσ συμπληρωνουμε τον πινακα 5 οταν αλλαζουμε σπιτι που μισθωνουμε μεσα στο 2010.

και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΕΛ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 811 ΕΝΟΙΚΙΟ ΦΟΙΤΗΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5.τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΕΛ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 811 ΕΝΟΙΚΙΟ ΦΟΙΤΗΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5.τι να κανω?

Όταν λες έχω δηλώσει τι εννοείς ακριβώς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη λαθος η ερωτηση ειναι πωσ συμπληρωνουμε τον πινακα 5 οταν αλλαζουμε σπιτι που μισθωνουμε μεσα στο 2010.

και παλι ευχαριστω.

Συμπληρώνεις δύο πεδία στον πίνακα 5 με τους αντίστοιχους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη κωστας

θΑ ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση. απο τις αρχες του χρονου μεχρι και τον Ιουλιο νοικιαζα διαμερισμα και μετα τον Ιουλιο φιλιξενουμαι. Πως θα δηλωθει αυτο στην ηλεκτρονικη υποβολη της δηλωσης και σαν κυρια κατοικια τι θα δηλωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας....κατα την γνώμη μου εφόσον το ανήλικο τέκνο θα φαίνεται σαν προστατευόμενο μέλος στην φετινή Δήλωση εισοδήματος του πατέρα του...πρέπει να συμπλήρωθεί στην δήλωση της συζύγου

α) 1/1 εως 31/12 πιν 5 τσεκάρεις τον κωδ μισθωμένη η δωρεαν παραχ/νη και συμπληρώνεις τα στοιχεία του ακινήτου κανονικά (υποτίθεται ότι πρώην σύζυγος δηλώνει στο δικό του Ε9 το ακίνητο του ανήλικου τέκνου και κάνει και Ε2 με δωρεάν παραχώρηση για λογαριασμό του ανηλικου τέκνου στην μητέρα του χωρίς ποσό στο εντυπο)

Εγω εχω το εξης περιπλοκο θεμα.

Μητέρα διαζευγμενη με γονικη παροχη δινει την κυρια κατοικια με πληρη κυριοτητα στο ανηλικο τεκνο και διαμενουν μαζι σ αυτη μεχρι 31/7/2010

Απο 1/8/2010 μεχρι και σήμερα το ανηλικο τεκνο μενει με τον πατερα του σε ενοικιαζομενη κατοικια (ο πατερας δεν εχει κανενα ακινητο) γιατι ο πατερας με δικαστικη αποφαση πηρε την επιμελεια του ανηλικου τεκνου.

Η μητερα μενει στο σπιτι που εμενε μαζί με το ανηλικο τεκνο αλλά που ανηκει σ αυτο (πληρη κυριότητα)

Τι γινεται??? Ποιος δηλωνει που και τι??? εχω χαθει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα εφόσον έχεις δευτερεύουσα κατοικια εξοχική την αναγράφεις στον πίνακα 5 ακριβώς κάτω από την κύρια κατοικία και στους μηνες συμπληρώνεις αριθ. 12

Πως θα δηλώσω την εξοχική μου κατοικία στο Ε1 on line?

Μένω στο Αγρίνιο και έχω, εκτός από την κύρια κατοικία που μένω μόνιμα και εξοχική (κληρονομιά από τον πατέρα μου) σε ένα χωριό και στην οποία μένω συνολικά το χρόνο 2 μήνες περίπου.

Τι θα δηλώσω στο Ε1?!

Στο Ε1 του 2010 τη δήλωσα ως πρώτη δευτερεύσα εξοχική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...