Προς το περιεχόμενο

δηλωση κατοικιας στο Ε1 φορολογικης δηλωσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε νομιζω οτι ειναι διαχυτες οι αποψεις ισως μπερδευεστε στο θεμα της φιλοξενιας και της δωρεαν παραχωρησης οπου στη πρωτη το τεκμηριο το επιβαρυνεται ο γονεας, στη περιπτωση σας, και στη δευτερη το τεκνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη mariloy

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω

διαμένω σε διαμέρισμα που εχω την πλήρη κυριότητα ,

ομως εχω και ενα διαμερισμα που εχω την υψηλη κυριοτητα και την επικαρπια ο πατερας μου (μενουν οι γονεις μου)

τι θα δηλώσω στο Ε1 και τι στο Ε2

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη amadeus

Πως θα δηλώσω την εξοχική μου κατοικία στο Ε1 on line?

Μένω στο Αγρίνιο και έχω, εκτός από την κύρια κατοικία που μένω μόνιμα και εξοχική (κληρονομιά από τον πατέρα μου) σε ένα χωριό και στην οποία μένω συνολικά το χρόνο 2 μήνες περίπου.

Τι θα δηλώσω στο Ε1?!

Στο Ε1 του 2010 τη δήλωσα ως πρώτη δευτερεύσα εξοχική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περίπτωση που.....

ο σύζυγος φιλόξενείται από τον γιό του.

Ο σύζυγος έχει...ένα σπίτι σε κάποιο χωριό που δεν το έχει δηλώσει στο ε1 γενικά.Και έχει και ένα σπίτι όπου διαμένει μέσα σε αυτό η μάνα του την οποία φιλοξενεί.

Το ερώτημα μου είναι αυτα τα 2 σπίτια του συζύγου πρέπει να φανούν κάπου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περίπτωση που.....

ο σύζυγος φιλόξενείται από τον γιό του.

Ο σύζυγος έχει...ένα σπίτι σε κάποιο χωριό που δεν το έχει δηλώσει στο ε1 γενικά.Και έχει και ένα σπίτι όπου διαμένει μέσα σε αυτό η μάνα του την οποία φιλοξενεί.

Το ερώτημα μου είναι αυτα τα 2 σπίτια του συζύγου πρέπει να φανούν κάπου???

Ο φιλοξενουμενος του φιλοξενουμενου δηλαδη .....εδω γινεται του φιλοξενουμενου το καγκελο. παμε λοιπον μηπως τα ξεμπλεξουμε...

α) ο συζυγος στο Ε1 του στην στηλη των ενοικιων πινακας 7 δηλωνει φιλοξενουμενος με το ΑΦΜ του υιου του.

β)το σπιτι στο χωριο θα το δηλωση φετος στο Ε1,αν δεν θελει να εχει ιστοριες... σαν δευτερευουσα κατοικια στον πινακα 5 για να φαει το τεκμηριακι μικρο ή μεγαλο.εκτος... και αποδεδειγμενα απο τους λογαριασμους φαινεται οτι ειναι κενο πανω απο 6 μηνες, οποτε δεν το δηλωνει στο Ε1, αλλα κανει Ε2 και το δηλωνει ΚΕΝΟ.

γ)το σπιτι που εχει δωσει δωρεαν παραχωρηση στην μαννα του θα το δηλωση στο Ε2,με την ενδειξη <δωρεαν παραχωρηση στην μητερα μου> δεν εχει τεκμαρτο ενοικιο. ας βαλει και το ΑΦΜ της.αυτο το τεκμηριο διαβιωσης ,δεν το επιβαρυνεται αυτος αλλα η μαννα

του που μενει μεσα.

εσυ τι λες δεν πρεπει να φανουν τα δυο σπιτια που εχει? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα δηλώσω την εξοχική μου κατοικία στο Ε1 on line?

Μένω στο Αγρίνιο και έχω, εκτός από την κύρια κατοικία που μένω μόνιμα και εξοχική (κληρονομιά από τον πατέρα μου) σε ένα χωριό και στην οποία μένω συνολικά το χρόνο 2 μήνες περίπου.

Τι θα δηλώσω στο Ε1?!

Στο Ε1 του 2010 τη δήλωσα ως πρώτη δευτερεύσα εξοχική.

Ασε πως την δηλωσες στο 2010 στο 2011 εχουμε αλλου...παπα ευαγγελια αν ειναι 6 μηνες κενη,και αποδικνυεται κανεις Ε2 και την δηλωνεις κενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το πρωί που πήγα να στείλω τη δήλωση ενός φίλου μου ζήτησε εκτός την συμπλήρωση των κωδ.801,091,097,811 του πίνακα 7 για το ενοίκιο που πληρώνει να συμπληρώσω και στον πιν. 5 τον κωδ.203 οπότε νομίζω ότι πρέπει να συμπληρωθεί και ο πιν 5.1α με τα στοιχεία του ακινήτου και ας είναι ενοικιασμένη και να τσεκαριστεί ο κωδ 203. Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν μπορεί να με βοηθήσει κανείς. Σε χειρόγραφη που κάποιος είχε μια κατοικία ενοικιασμένη και στη μέση της χρονιάς ενοικίασε άλλη γράφουμε στον πιν 5.1α την τελευταία και την άλλη άλλη την αναφέρουμε πουθενά και πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω

διαμένω σε διαμέρισμα που εχω την πλήρη κυριότητα ,

ομως εχω και ενα διαμερισμα που εχω την υψηλη κυριοτητα και την επικαρπια ο πατερας μου (μενουν οι γονεις μου)

τι θα δηλώσω στο Ε1 και τι στο Ε2

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

θα δηλωσης στο Ε1 ,μονο το διαμερισμα που μενεις .το αλλο θα το δηλωση ο πατερας σου,που ειναι ο επικαρπωτης. εσυ δεν το δηλωνεις πουθενα στο Ε1,ουτε κανεις Ε2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη stakar

Εγω εχω το εξης περιπλοκο θεμα.

Μητέρα διαζευγμενη με γονικη παροχη δινει την κυρια κατοικια με πληρη κυριοτητα στο ανηλικο τεκνο και διαμενουν μαζι σ αυτη μεχρι 31/7/2010

Απο 1/8/2010 μεχρι και σήμερα το ανηλικο τεκνο μενει με τον πατερα του σε ενοικιαζομενη κατοικια (ο πατερας δεν εχει κανενα ακινητο) γιατι ο πατερας με δικαστικη αποφαση πηρε την επιμελεια του ανηλικου τεκνου.

Η μητερα μενει στο σπιτι που εμενε μαζί με το ανηλικο τεκνο αλλά που ανηκει σ αυτο (πληρη κυριότητα)

Τι γινεται??? Ποιος δηλωνει που και τι??? εχω χαθει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΥΗ

Καλησπέρα...

Μια σύντομη ερώτηση και από εμένα:

Εάν κατοικώ μαζί με τους γονείς μου σε σπίτι στο οποίο και εκείνοι(γονεις) είναι φιλοξενούμενοι από τη γιαγιά μου τότε,

Στον πίνακα 7.10 στη στήλη Ον/μο θα γράψω τα στοιχεία της μητέρας/πατέρα μου και το ΑΦΜ της/του(οχι στον κωδ.801) ή τα στοιχεία της γιαγιάς???

Βάσει λογικής θεωρούμΙ και εγώ φιλοξενουμενος της γιαγιάς απλά περιμένω και μια δική σας επιβεβαίωση...

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλοξενουμενος του φιλοξενουμενου δηλαδη .....εδω γινεται του φιλοξενουμενου το καγκελο. παμε λοιπον μηπως τα ξεμπλεξουμε...

α) ο συζυγος στο Ε1 του στην στηλη των ενοικιων πινακας 7 δηλωνει φιλοξενουμενος με το ΑΦΜ του υιου του.

β)το σπιτι στο χωριο θα το δηλωση φετος στο Ε1,αν δεν θελει να εχει ιστοριες... σαν δευτερευουσα κατοικια στον πινακα 5 για να φαει το τεκμηριακι μικρο ή μεγαλο.εκτος... και αποδεδειγμενα απο τους λογαριασμους φαινεται οτι ειναι κενο πανω απο 6 μηνες, οποτε δεν το δηλωνει στο Ε1, αλλα κανει Ε2 και το δηλωνει ΚΕΝΟ.

γ)το σπιτι που εχει δωσει δωρεαν παραχωρηση στην μαννα του θα το δηλωση στο Ε2,με την ενδειξη <δωρεαν παραχωρηση στην μητερα μου> δεν εχει τεκμαρτο ενοικιο. ας βαλει και το ΑΦΜ της.αυτο το τεκμηριο διαβιωσης ,δεν το επιβαρυνεται αυτος αλλα η μαννα

του που μενει μεσα.

εσυ τι λες δεν πρεπει να φανουν τα δυο σπιτια που εχει? :)

Ξέρεις......πέρυσι αυτά τα δύο σπίτια δεν τα είχε δηλώσει στο ε1 και ε2 λές να υπάρχει πρόβλημα?

Ή μήπως είναι κάτι νέο το οποίο θα φανεί από φέτος?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΑΝΤΩς ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη kostas

Εγω εχω το εξης περιπλοκο θεμα.

Μητέρα διαζευγμενη με γονικη παροχη δινει την κυρια κατοικια με πληρη κυριοτητα στο ανηλικο τεκνο και διαμενουν μαζι σ αυτη μεχρι 31/7/2010

Απο 1/8/2010 μεχρι και σήμερα το ανηλικο τεκνο μενει με τον πατερα του σε ενοικιαζομενη κατοικια (ο πατερας δεν εχει κανενα ακινητο) γιατι ο πατερας με δικαστικη αποφαση πηρε την επιμελεια του ανηλικου τεκνου.

Η μητερα μενει στο σπιτι που εμενε μαζί με το ανηλικο τεκνο αλλά που ανηκει σ αυτο (πληρη κυριότητα)

Τι γινεται??? Ποιος δηλωνει που και τι??? εχω χαθει !!

Μια παρόμοια περίπτωση αντιμετωπίζω κι εγώ. Αν μπορεί κάποιος να μας απαντήσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρόμοια περίπτωση αντιμετωπίζω κι εγώ. Αν μπορεί κάποιος να μας απαντήσει ...

H μητέρα θα δηλώσει το σπίτι ιδιοκατοίκηση, το τέκνο αν δεν έχει από άλλη αιτία υποχρέωση για δήλωση δεν κάνεις τίποτα, μιας και η γονική παροχή ακινήτου δεν το υποχρεώνει σε υποβολή δήλωσης και το ακίνητο φορολογείται στο όνομα του γονέα που του το παραχώρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα να κανω και γω μια ερωτηση σε περιπτωση που μου τυχαινει πρωτη φορα...

στρατιωτικος που διαμενει σε ξενοδοχειο ολο το χρονο (με αποδειξεις κτλ) πως θα το δηλωσει ως κυρια κατοικια?

α) σαν μισθωμενη κατοικια με αφμ ξενοδοχειου και Χ τετραγωνικα

β) σαν φιλοξενουμενος των γονιων του και οι αποδειξεις του ξενοδοχ. στον 049

σημειωννω οτι μεχρι περσι δηλωνε φιλοξενουμενος των γονιων του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη stakar

H μητέρα θα δηλώσει το σπίτι ιδιοκατοίκηση, το τέκνο αν δεν έχει από άλλη αιτία υποχρέωση για δήλωση δεν κάνεις τίποτα, μιας και η γονική παροχή ακινήτου δεν το υποχρεώνει σε υποβολή δήλωσης και το ακίνητο φορολογείται στο όνομα του γονέα που του το παραχώρησε.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ανήλικο δεν έχει καμμία άλλη υποχρέωση για δήλωση εκτός της οικίας, αλλα το ανηλικο τέκνο όμως είναι ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης αν και διαμένει με τον πατέρα του σε ενοικιαζόμενη οικία. Δεν θα πρέπει να δηλώσει δωρεάν παραχώρηση στην μητέρα στην δήλωσ'η του ο πατέρας (αφού ειναι ανήλικο το τέκνο)? Δεν θα πρέπει να φανεί κάπου τι γίνεται με το ακίνητο πχ Ε2?

Περιμένω απάντησή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

Μια σύντομη ερώτηση και από εμένα:

Εάν κατοικώ μαζί με τους γονείς μου σε σπίτι στο οποίο και εκείνοι(γονεις) είναι φιλοξενούμενοι από τη γιαγιά μου τότε,

Στον πίνακα 7.10 στη στήλη Ον/μο θα γράψω τα στοιχεία της μητέρας/πατέρα μου και το ΑΦΜ της/του(οχι στον κωδ.801) ή τα στοιχεία της γιαγιάς???

Βάσει λογικής θεωρούμΙ και εγώ φιλοξενουμενος της γιαγιάς απλά περιμένω και μια δική σας επιβεβαίωση...

Ευχαριστώ!!!

ο νομος λεει οτι η δωρεαν παραχωρηση κατοικιας ισχυει μονο για παραχωρησεις απο γονεις σε τεκνα και το αντιστροφο,επειδη λοιπον ετσι οπως το διατυπωνει , θα τεθη θεμα τεκμαρτου ενοικιου αν ο εγγονος γραψει οτι φιλοξενειται απο την γιαγια ,ενω δεν τιθεται για τους γονεις.για αυτο εγω το εγγονο θα τον εγραφα οτι φιλοξενειται τους γονεις του,και οι γονεις απο την πλευρα τους θα το δηλωσουν δωρεαν παραχωρηση απο την μητερα/πεθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη γιάννης

Γεια σας. είμαι ο μισθωτής μιας γκαρσονιέρας κ κατά την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσής μου μου βγάζει το σύστημα ότι πρέπει να συμπληρώσω κ τα στοιχεία στον πίνακα 5. πρέπει να το κάνω αυτό εφόσον δεν μου ανήκει το σπίτι αλλά το νοικιάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μητέρα θα δηλώσει το σπίτι ιδιοκατοίκηση, το τέκνο αν δεν έχει από άλλη αιτία υποχρέωση για δήλωση δεν κάνεις τίποτα, μιας και η γονική παροχή ακινήτου δεν το υποχρεώνει σε υποβολή δήλωσης και το ακίνητο φορολογείται στο όνομα του γονέα που του το παραχώρησε.

Εγω επαυτου θα διατυπωσω και μια αλλη.. αποψη-προβληματισμο.

α)επι πραγματικου στον πινακα 5 στον κωδ. 203,δεν πρεπει να σημειωση την ενδειξη ΝΑΙ στην περιπτωση μας <δωρεαν παραχωρηση>,διοτι για αυτο το ακινητο ΔΕΝ εχει πλεον τιτλους ιδιοκτησιας?.

β)επι δωρεας παραχωρησης απο τεκνο σε γονεα και το αντιστροφο δεν εχει μεν τεκμαρτο ενοικιο, αλλα δεν πρεπει καποιος να κανει Ε2 να την δειξη και αυτος?.

γ)Η μητερα εχει χωρισει, αρα κανει μονη της δηλωση , και επιπροσθετως το παιδι ειναι ανηλικο,για το οποιο εχει χασει την γονικη μεριμνα, αρα κηδεμονας ειναι ο πατερας .Μηπως λοιπον.. διερωταμαι εγω, ο πατερας, που εχει την γονικη μεριμνα , για λογαριασμο του υιου του πρεπει να δηλωση αυτος την δωρεα παραχωρηση,και η μητερα απο την πλευρα της, να γραψη, δωρεαν παραχωρηση στον πινακα 7, και ταυτοχρονα και στον πινακα 5 για να επιβαρυνθη και το τεκμηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. είμαι ο μισθωτής μιας γκαρσονιέρας κ κατά την ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσής μου μου βγάζει το σύστημα ότι πρέπει να συμπληρώσω κ τα στοιχεία στον πίνακα 5. πρέπει να το κάνω αυτό εφόσον δεν μου ανήκει το σπίτι αλλά το νοικιάζω;

ναι πρέπει, η χρήση μετράει. Άρα είτε το μισθώνεις, είτε ιδιοκατοικείς, είτε στο έχουν δωρεάν παραχωρήσει, αφού εσύ μένεις εκεί,εσύ θα φας την αντικειμενική δαπάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη γιάννης

ναι πρέπει, η χρήση μετράει. Άρα είτε το μισθώνεις, είτε ιδιοκατοικείς, είτε στο έχουν δωρεάν παραχωρήσει, αφού εσύ μένεις εκεί,εσύ θα φας την αντικειμενική δαπάνη.

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!

Να ρωτήσω κάτι ακόμη.

-στο ποσοστό συνιδιοκτησίας (213) τί θα βάλω; 100%; είμαι ο μόνος ενοικιαστής.

-η τιμή ζώνης (216) πρέπει να συμπληρωθεί απο εμένα ή αρκει που θα την συμπληρώσει ο ιδιοκτήτης;

Ευχαριστώ και πάλι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!

Να ρωτήσω κάτι ακόμη.

-στο ποσοστό συνιδιοκτησίας (213) τί θα βάλω; 100%; είμαι ο μόνος ενοικιαστής.

-η τιμή ζώνης (216) πρέπει να συμπληρωθεί απο εμένα ή αρκει που θα την συμπληρώσει ο ιδιοκτήτης;

Ευχαριστώ και πάλι ;)

ΝΑΙ θα βαλης 100%

Η τιμη ζωνης συμπληρωνεται αν ειναι πανω απο 2.800/τ.μ.εκει ειναι?δεν πιστευω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη γιάννης

ΝΑΙ θα βαλης 100%

Η τιμη ζωνης συμπληρωνεται αν ειναι πανω απο 2.800/τ.μ.εκει ειναι?δεν πιστευω..

Όχι, είναι μόλις 40 τμ (γκαρσονιέρα) ;)

Είναι η πρώτη φορά που μένω σε ενοικιαζόμενο σπίτι κ πρέπει να το δηλώσω. μέχρι τώρα οι δηλώσεις μου ήταν πολύ απλές.

Αν και φαντάζομαι οτι το να δηλώσει κανείς το σπίτι που κατοικεί είναι απλό για σας ;)

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι μόλις 40 τμ (γκαρσονιέρα) ;)

Είναι η πρώτη φορά που μένω σε ενοικιαζόμενο σπίτι κ πρέπει να το δηλώσω. μέχρι τώρα οι δηλώσεις μου ήταν πολύ απλές.

Αν και φαντάζομαι οτι το να δηλώσει κανείς το σπίτι που κατοικεί είναι απλό για σας ;)

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια

Γιατι και για σενα δεν ειναι?

πινακας 5.στοιχεια ακινητου =διευθυνση

Διπλα κωδ.203=Χ ΣΤΟ ΝΑΙ

Θεση οροφος=1,2,3 κλπ αναλογως.

Διπλα στο 211 επιφανεια κυριων χωρων = 40τ.μ

Πιο περα στο 213 τσεκαρεις του υποχρεου.

ΠΙΟ περα στο 215 γραφεις τους μηνες που μενεις μεσα

***** αν την στηλης ηλεκτρονικα μην βαζεις μηνες και στον πινακα 7 (ενοικια) και στον πινακα 5 στον κωδ. 215 διοτι το βλεπει σαν 24 και στο βγαζει λαθος.βαλτους μονο στον πινακα 5 (τεκμηριων)

επισης οταν λεμε περι τιμη ζωνης δεν παιζουν ρολο τα τ.μ αλλα..η περιοχη που βρισκεται το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη γιάννης

Γιατι και για σενα δεν ειναι?

πινακας 5.στοιχεια ακινητου =διευθυνση

Διπλα κωδ.203=Χ ΣΤΟ ΝΑΙ

Θεση οροφος=1,2,3 κλπ αναλογως.

Διπλα στο 211 επιφανεια κυριων χωρων = 40τ.μ

Πιο περα στο 213 τσεκαρεις του υποχρεου.

ΠΙΟ περα στο 215 γραφεις τους μηνες που μενεις μεσα

***** αν την στηλης ηλεκτρονικα μην βαζεις μηνες και στον πινακα 7 (ενοικια) και στον πινακα 5 στον κωδ. 215 διοτι το βλεπει σαν 24 και στο βγαζει λαθος.βαλτους μονο στον πινακα 5 (τεκμηριων)

επισης οταν λεμε περι τιμη ζωνης δεν παιζουν ρολο τα τ.μ αλλα..η περιοχη που βρισκεται το σπιτι.

Απλά είναι αλλά όταν ασολείσαι για πρώτη φορά σκέφτεσαι, "μην κάνω καμια μ....α, και τρέχω κ δεν φτάνω". Τέσπα.

Ηλεκτρονικά θα στείλω τη δήλωση, οπότε να βάλω μόνο στον πίνακα 5.....

για την τιμή ζώνης τελικά τι να κάνω... μήπως να ρωτήσω την σπιτονοικοκυρά τί βάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...