Προς το περιεχόμενο

δηλωση κατοικιας στο Ε1 φορολογικης δηλωσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατοικω σε οικια που εχω την ψιλη κυριοτητα με την επικαρπια στην μητερα μου ερωτω αρα ειμαι φιλοξενουμενος της μητερας μου?? και εαν ναι πως θα δηλωθει στο Ε1 πινακας 5.1.α και πινακας 7.10..εχει κατι αλλαξει απο την περσινη??????? ευχαριστω και αναμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατοικω σε οικια που εχω την ψιλη κυριοτητα με την επικαρπια στην μητερα μου ερωτω αρα ειμαι φιλοξενουμενος της μητερας μου?? και εαν ναι πως θα δηλωθει στο Ε1 πινακας 5.1.α και πινακας 7.10..εχει κατι αλλαξει απο την περσινη??????? ευχαριστω και αναμενω

Με επιφύλαξη

α)εάν κατοικεί και η μητέρα σου σ΄αυτό το σπίτι είσαι φιλοξενούμενος, γιατί η μητέρα σου έχει την επικαρπία

Στον πίνακα 7.10 στη στήλη Ον/μο θα γράψεις τα στοιχεία της μητέρας σου και το ΑΦΜ της(οχι στον κωδ.801)

Στον πίνακα 5.10 δεν θα γράψεις τίποτα, γιατί αυτό θα δηλωθεί από τη μητέρα σου ως οικία και θα υπολογιστεί τεκμήριο διαβίωσης σ΄αυτήν

β)εάν κατοικείς μόνο εσύ δεν είσαι φιλοξενούμενος

Στον πίνακα 7.10 δεν θα γράψεις τίποτα

Στον πίνακα 5.10 θα γράψεις κανονικά το σπίτι, θα τσεκάρεις την ένδειξη δωρεάν παραχώρηση και θα υπολογιστεί από την μηχανογράφηση το τεκμήριο διαβίωσης (όλες οι κατοικίες έχουν τεκμήριο διαβίωσης για αυτόν που τις κατοικεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη nikosxiot

Μια ερωτησούλα παρακαλώ.

Μένω σε διαμέρισμα στο κέντρο της αθήνας που έχω πλήρη κυριότητα και σε αυτό μένει και η μητέρα μου. Εγω΄δηλώνω κανονικά το διαμέρισμα μου ως κύρια κατοικία.

Η μητέρα μου έχει ένα δικό της διαμέρισμα στην επαρχία που έχει την πλήρη κυριότητα και στο οποίο δεν κατοικεί. Στο Ε1 της μητέρας μου (πίνακας 5) με τις αντικειμενικές δαπάνες και τα ακίνητα, το διαμέρισμα της μητέρας μου θα δηλωθεί ως δευτερεύοσα κατοικία ενώ το διαμέρισμα που μένω εγώ θα δηλωθεί ως κύρια ? Ή μήπως θα γίνει το αντίθετο ? Στην παλιότερη φορολογική δηλωση ο λογιστής δήλωνε μόνο το διαμέρισμα της μητέρας μου ως δευτερεύουσα εξοχική κατοικία με 3 μήνες ιδιοκατοίκισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μανώλης

Έχω και εγώ μια παρόμοια απορία. Η κύρια κατοικία είναι και η κατοικία που διαμένει κάποιος ? ή η κατοικία που έχει κάποιος στην ιδιοκτησία του απλά.? Εμένα μου έχει κάνει δωρεά ο πατέρας μου μια μονοκατοικία αλλά διαμένω σε άλλο σπίτι, δηλαδή η διεύθυνση που έχουμε δηλώσει στην εφορία για να μας έρχονται τα έντυπα είναι το σπίτι που μένω μαζί με τον πατέρα μου, δε ξέρω αμα πρέπει να δηλώσω το σπίτι που μένω με τον πατέρα μου ως κύρια κατοικία στο Ε1 ενώ την δεύτερη που μου έχει δωθεί από δωρεά να την βάλω δευτερεύουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ μια παρόμοια απορία. Η κύρια κατοικία είναι και η κατοικία που διαμένει κάποιος ? ή η κατοικία που έχει κάποιος στην ιδιοκτησία του απλά.? Εμένα μου έχει κάνει δωρεά ο πατέρας μου μια μονοκατοικία αλλά διαμένω σε άλλο σπίτι, δηλαδή η διεύθυνση που έχουμε δηλώσει στην εφορία για να μας έρχονται τα έντυπα είναι το σπίτι που μένω μαζί με τον πατέρα μου, δε ξέρω αμα πρέπει να δηλώσω το σπίτι που μένω με τον πατέρα μου ως κύρια κατοικία στο Ε1 ενώ την δεύτερη που μου έχει δωθεί από δωρεά να την βάλω δευτερεύουσα.

η κατοικια που δεν μενεις, η μονοκατοικια πως την δηλωνεις στο Ε2 ολα αυτα τα χρονια, ως κενη?

στην περιπτωση παντως που μενεις με τον πατερα σου θεωρεισαι φιλοξενουμενος του και το τεκμηριο της κατοικιας το εχει ο πατερας σου. στην τεταρτη σελιδα του εντυπου Ε1 θα γραψεις φιλοξενουμενος γραφοντας το ονοματεπωνυμο του πατερα σου και το Α.Φ.Μ. του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μανώλης

η κατοικια που δεν μενεις, η μονοκατοικια πως την δηλωνεις στο Ε2 ολα αυτα τα χρονια, ως κενη?

στην περιπτωση παντως που μενεις με τον πατερα σου θεωρεισαι φιλοξενουμενος του και το τεκμηριο της κατοικιας το εχει ο πατερας σου. στην τεταρτη σελιδα του εντυπου Ε1 θα γραψεις φιλοξενουμενος γραφοντας το ονοματεπωνυμο του πατερα σου και το Α.Φ.Μ. του.

Δε ξέρω για το Ε2 , κάνω πρώτη φορά φορολογική δήλωση επειδή μου έκανε δωρεά την μονοκατοικία και έχω στην κατοχή μου σπίτι

Δηλαδή εννοείς οτι δεν θα γράψω καμία κατοικία στο Ε1 αλλά θα γράψω στα κουτάκια που λένε (διεύθυνση οδός) το ΑΦΜ και ονοματεπύνωμο του πατέρα μου και οτι είμαι φιλοξενούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για το Ε2 , κάνω πρώτη φορά φορολογική δήλωση επειδή μου έκανε δωρεά την μονοκατοικία και έχω στην κατοχή μου σπίτι

Δηλαδή εννοείς οτι δεν θα γράψω καμία κατοικία στο Ε1 αλλά θα γράψω στα κουτάκια που λένε (διεύθυνση οδός) το ΑΦΜ και ονοματεπύνωμο του πατέρα μου και οτι είμαι φιλοξενούμενος.

στην μονοκατοικια ποιος μενει? ειναι κενη πανω απο εξι μηνες η εισπραττεις ενοικιο? ποτε την απεκτησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μανώλης

στην μονοκατοικια ποιος μενει? ειναι κενη πανω απο εξι μηνες η εισπραττεις ενοικιο? ποτε την απεκτησες?

Την απέκτησα τον Φεβρουάριο του 2010 , δεν είναι κενή έχει έπιπλα μέσα και μερικές φορές μένω εγώ δεν την νοικιάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απέκτησα τον Φεβρουάριο του 2010 , δεν είναι κενή έχει έπιπλα μέσα και μερικές φορές μένω εγώ δεν την νοικιάζουμε.

οταν μιλαμε για κενη κατοικια μιλαμε παντα για περιπτωσεις που ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ κατι που φαινεται απο τους λογαριασμους της Δ.Ε.Η. εκκαθαριστικους κυριως. Οταν λοιπον σου λεω εαν ειναι κενη να παρεις τους λογ της ΔΕΗ ολου του χρονου και να την δηλωσεις στο εντυπο Ε2 ως κενη απο την στιγμη που δεν φαινεται καταναλωση . Την δωρεα της κατοικιας θα την δηλωσης στο εντυπο Ε2 στην δευτερη σελιδα στον κατω πινακα με στοιχεια συμβολαιου μαζι με τα στοιχεια στην πρωτη σελιδα μαζι με τους μηνες που ειναι οντως κενη και μπορεις να το αποδειξεις.

Να με διορθωσει συναδελφος εαν καπου εχω λαθος.

Για μενα κενες κατοικιες δεν πρεπει να υπολογιζεται τεκμηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μανώλης

οταν μιλαμε για κενη κατοικια μιλαμε παντα για περιπτωσεις που ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ κατι που φαινεται απο τους λογαριασμους της Δ.Ε.Η. εκκαθαριστικους κυριως. Οταν λοιπον σου λεω εαν ειναι κενη να παρεις τους λογ της ΔΕΗ ολου του χρονου και να την δηλωσεις στο εντυπο Ε2 ως κενη απο την στιγμη που δεν φαινεται καταναλωση . Την δωρεα της κατοικιας θα την δηλωσης στο εντυπο Ε2 στην δευτερη σελιδα στον κατω πινακα με στοιχεια συμβολαιου μαζι με τα στοιχεια στην πρωτη σελιδα μαζι με τους μηνες που ειναι οντως κενη και μπορεις να το αποδειξεις.

Να με διορθωσει συναδελφος εαν καπου εχω λαθος.

Για μενα κενες κατοικιες δεν πρεπει να υπολογιζεται τεκμηριο.

Οκ. ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις αν και υπάρχει μια μικρή κατανάλωση από ένα ψυγειο εκει και τις λιγες μερες που μενω, μακαρι να το δεχθει η εφορια αυτό και να την πάρει ως κενή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις αν και υπάρχει μια μικρή κατανάλωση από ένα ψυγειο εκει και τις λιγες μερες που μενω, μακαρι να το δεχθει η εφορια αυτό και να την πάρει ως κενή.

να σαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατοικω σε οικια που εχω την ψιλη κυριοτητα με την επικαρπια στην μητερα μου ερωτω αρα ειμαι φιλοξενουμενος της μητερας μου?? και εαν ναι πως θα δηλωθει στο Ε1 πινακας 5.1.α και πινακας 7.10..εχει κατι αλλαξει απο την περσινη??????? ευχαριστω και αναμενω

Στην περιπτωση που εχω την επικαρπια οικιας και την ψιλη κυριοτητα η μητερα μου και την οικια αυτη εχω παραχωρηση δωρεαν στην μητερα μου, γιατι δεν εχει αλλη κατοικια και εγω διαμενω σε αλλη κατοικια,

τι κανουμε με τα νεα μετρα στην δηλωση Φ.Ε και Ε2? Μεχρι τωρα τη δηλωνα στ Ε2, χωρις ενοικιο, ως δωρεαν παραχωρηση. τωρα θα πρεπει να βαλω ποσο?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση που εχω την επικαρπια οικιας και την ψιλη κυριοτητα η μητερα μου και την οικια αυτη εχω παραχωρηση δωρεαν στην μητερα μου, γιατι δεν εχει αλλη κατοικια και εγω διαμενω σε αλλη κατοικια,

τι κανουμε με τα νεα μετρα στην δηλωση Φ.Ε και Ε2? Μεχρι τωρα τη δηλωνα στ Ε2, χωρις ενοικιο, ως δωρεαν παραχωρηση. τωρα θα πρεπει να βαλω ποσο?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Και φετος θατην δηλωσης χωρις ενοικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση που εχω την επικαρπια οικιας και την ψιλη κυριοτητα η μητερα μου και την οικια αυτη εχω παραχωρηση δωρεαν στην μητερα μου, γιατι δεν εχει αλλη κατοικια και εγω διαμενω σε αλλη κατοικια,

τι κανουμε με τα νεα μετρα στην δηλωση Φ.Ε και Ε2? Μεχρι τωρα τη δηλωνα στ Ε2, χωρις ενοικιο, ως δωρεαν παραχωρηση. τωρα θα πρεπει να βαλω ποσο?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αυτό που αλλάζει είναι στη δήλωση της μητέρας σου, όπου πρέπει να γραφτεί η οικία στον πίνακα 5 ως δωρεάν παραχώρηση για να υπολογιστεί το τεκμήριο διαβίωσης από τη στιγμή που κατοικεί σ' αυτήν την οικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 7,10 ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 801 ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΕΝΟ? ΔΕΝ ΠΡΟΧΟΡΑΕΙ Η ΔΗΛΩΣΕΙ ΜΕ ΚΕΝΟ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη εκουτσιδου

κατοικω σε οικια που εχω την ψιλη κυριοτητα με την επικαρπια στην μητερα μου ερωτω αρα ειμαι φιλοξενουμενος της μητερας μου?? και εαν ναι πως θα δηλωθει στο Ε1 πινακας 5.1.α και πινακας 7.10..εχει κατι αλλαξει απο την περσινη??????? ευχαριστω και αναμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

κατοικω σε οικια που εχω την ψιλη κυριοτητα με την επικαρπια στην μητερα μου ερωτω αρα ειμαι φιλοξενουμενος της μητερας μου?? και εαν ναι πως θα δηλωθει στο Ε1 πινακας 5.1.α και πινακας 7.10..εχει κατι αλλαξει απο την περσινη??????? ευχαριστω και αναμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης έχει αυτός που κάνει χρήση της κατοικίας άσχετα αν έχει την ιδιοκτησία, αν είναι ενοικιαστής, αν του έχει παραχωρηθεί δωρεάν αν, αν, αν........

όποιος μένει μέσα με οποιοδήποτε τρόπο αυτός και έχει την αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης

δεν έχει σχέση η δήλωση μέχρι το 2009 (οικονομικό 2010) με την φετινή δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται όταν κάποιος μένει σε τροχόσπιτο ?

Καλημέρα

Απαντάω γιατί μου άρεσε η ερώτηση ως τροφή για σκέψη και όχι ότι το έχω αντιμετωπίσει.

Εγώ θα έβαζα τα στοιχεία του οικοπέδου στη διεύθυνση στον 5.1 και θα έγραφα τ.μ. του

τροχοσπίτου στους βοηθητικούς χώρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη δημητρης

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής;

από 01/01/10 ως 30/06/10 έμενα σε ένα σπίτι 70τμ με ενοίκιο και από 01/07/10 ως 31/12/10 σε ιδιόκτητο σπίτι 140τμ.

μπορεί να μου πει κάποιος πως θα δηλωθεί η κύρια κατοικία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται όταν κάποιος μένει σε τροχόσπιτο ?

Παρακαλώ μια διευκρίνηση....τροχόσπιτο ή τροχοβίλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ μια διευκρίνηση....τροχόσπιτο ή τροχοβίλα;

Κάποιοι που έχουν αυθαίρετα προκατ για να γλιτώσουν το πρόστιμο σηκώνουν λίγο το σπίτι στον αέρα και βάζουν απο ρόδες . Αυτό είναι μάλλον τροχο-σπιτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη rodinibeach

ερωτηση... εχω το σπιτι Α στην περιοχη οπου ανηκω φορολογικα και παντρευτηκα με μια γυναικα οπου ανηκει φορολογικα στην περιοχη Β αλλα πηρα με σπιτι στην περιοχη Γ οπου και μενουμε.. κανουμε πρωτη φορα κοινη δηλωση σε ποια εφορια πρεπει να ανηκουμε και οι δυο και τι θα δηλωσουμε ως πρωτη κατοικια και το αλλο ως τι? ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Διαβάζω, διαβάζω εδώ και πόσες συζητήσεις και τελική απάντηση δεν βλέπω...Ενω πειθομαι αρχικά πως κάποιος, που Φιλοξενείτε απο τους γονεις του, δεν επιβαρύνεται με το τεκμήριο διαβίωσης για το σπίτι των γωνιών του.Πετάγεται κάποιος στο τελος και μου το χαλάει..

Μπορεί να δοθεί κάποια επίσημη απάντηση και οριστική για το αν για κάποιον που Φιλοξενείται απο τους γονείς του θα συμπληρώσουμε τον πίνακα 5 ή οχι.

Και αν τελικά συμπληρώνεται θα είναι σαν να ανήκει το σπίτι στον Φιλοξενούμενο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κ ΣΥΓΓΝΩΜΗ αν επαναλαμβάνομαι όμως το θέμα είναι σημαντικό και οι απόψεις ολονών είναι διαχέτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...