Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΛ 1191( ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ)-Κ.ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝ ΠΟΣΟ ΑΓΟΡΩΝ


PIRATIS

Ερώτηση

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ, ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛ ΜΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.

ΕΙΔΙΚΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΤΑΚΥΛΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ.ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ.ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΑΣ 2 ΞΕΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ. ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ .ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ. ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 31.

ΕΣΤΩ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥ 2009 ΜΕ 9% 30000 ΚΑΙ ΑΓΟΡΕΣ 2009 ΜΕ 19% 25000 = ΣΥΝΟΛΟ ΑΓΟΡΩΝ 2009 55000.

ΤΟ 2010 ΕΣΤΩ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΓΟΡΕΣ 9% 5000 -ΜΕ 10% 8000 ΚΑΙ ΜΕ 11% 7500 , ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 20500.

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΕΧΩ ΑΓΟΡΕΣ 19% 4000 ΜΕ 21% 6500 ΚΑΙ ΜΕ 23% 5300 , ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΜΕ ΥΨΗΛΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 15800.

ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ 36300.ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΩΝ ΚΟΣΤΩΝ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ

ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΧΑΜΗΛΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ (30000 Χ10% + 20500 - 20500 Χ10% = 21450

ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΥΨΗΛΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ( 25000 Χ 10% + 15800 - 15800 Χ10% =16720

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ 38170.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ, ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛ ΜΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.

ΕΙΔΙΚΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΤΑΚΥΛΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ.ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ.ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΑΣ 2 ΞΕΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ. ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ .ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ. ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 31.

ΕΣΤΩ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥ 2009 ΜΕ 9% 30000 ΚΑΙ ΑΓΟΡΕΣ 2009 ΜΕ 19% 25000 = ΣΥΝΟΛΟ ΑΓΟΡΩΝ 2009 55000.

ΤΟ 2010 ΕΣΤΩ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΓΟΡΕΣ 9% 5000 -ΜΕ 10% 8000 ΚΑΙ ΜΕ 11% 7500 , ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 20500.

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΕΧΩ ΑΓΟΡΕΣ 19% 4000 ΜΕ 21% 6500 ΚΑΙ ΜΕ 23% 5300 , ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΜΕ ΥΨΗΛΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 15800.

ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ 36300.ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΩΝ ΚΟΣΤΩΝ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ

ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΧΑΜΗΛΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ (30000 Χ10% + 20500 - 20500 Χ10% = 21450

ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΥΨΗΛΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ( 25000 Χ 10% + 15800 - 15800 Χ10% =16720

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ 38170.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;

& όταν έχεις Απογραφή τι κάνεις ; Η αλήθεια είναι πως δεν μπορείς να τραβήξεις από πουθενά ατην πληροφορία για κόστος Πωληθέντων ανά κατηγορία ΦΠΑ ...

Το πιο εύκολο είναι να προσδιορίσουμε το % Κόστους Πωληθέντων με βάσει τις εκροές % , οπότε και δεν υφίσταται Φόρος μετακύλισης καθότι θα βγάζει στη στήλη 8 της 1ης σελίδας τη μονάδα (1) ... Σε ενδεχόμενο έλεγχο πως θα το ελέγξουν αυτό μου λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ, ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛ ΜΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.

ΕΙΔΙΚΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΤΑΚΥΛΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ.ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ.ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΑΣ 2 ΞΕΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ. ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ .ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ. ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 31.

ΕΣΤΩ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥ 2009 ΜΕ 9% 30000 ΚΑΙ ΑΓΟΡΕΣ 2009 ΜΕ 19% 25000 = ΣΥΝΟΛΟ ΑΓΟΡΩΝ 2009 55000.

ΤΟ 2010 ΕΣΤΩ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΓΟΡΕΣ 9% 5000 -ΜΕ 10% 8000 ΚΑΙ ΜΕ 11% 7500 , ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 20500.

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΕΧΩ ΑΓΟΡΕΣ 19% 4000 ΜΕ 21% 6500 ΚΑΙ ΜΕ 23% 5300 , ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΜΕ ΥΨΗΛΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 15800.

ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ 2010 ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ 36300.ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΩΝ ΚΟΣΤΩΝ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ

ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΧΑΜΗΛΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ (30000 Χ10% + 20500 - 20500 Χ10% = 21450

ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΥΨΗΛΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ( 25000 Χ 10% + 15800 - 15800 Χ10% =16720

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ 38170.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΑ Β ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ Γ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΚΑΙ ΛΗΞΗΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από σχετικό post που έκανα έχω κάνει ένα excel που βάζοντας στοιχεία του 2009 και 2010 σου βγάζει το κόστος υψηλών συντελεστών.(Aυτό χρειαζόμαστε για τη μευακύλιση).

Άυριο θα στο στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη οποιος λύσει το quiz τον παραδεχ

Καλημερα!

Σε καφε-εστιατόριο όλοι ξέρουμε ότι η αγορά ποτών και αναψυκτικών καταχωρείται ως αγορα εμπορευμάτων.

Όμως η αγορά φρούτων, λαχανικών,ωμού κρέατος (ώστε να μαγειρευτεί)

θεωρείται:

α) ΔΑΠΑΝΗ ,

β) Α'ΥΛΗ (εφόσον παίρνει τα υλικά και φτιάχνει φαγητά) ,ή

γ)ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ???????

Αναμένω απόψεις. Το έχω συζητήσει με πολλούς συναδέλφους και έχω πάρει διάφορες απαντήσεις.

Παρακαλώ πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας γιατί θα με τρελάνουν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα!

Σε καφε-εστιατόριο όλοι ξέρουμε ότι η αγορά ποτών και αναψυκτικών καταχωρείται ως αγορα εμπορευμάτων.

Όμως η αγορά φρούτων, λαχανικών,ωμού κρέατος (ώστε να μαγειρευτεί)

θεωρείται:

α) ΔΑΠΑΝΗ ,

β) Α'ΥΛΗ (εφόσον παίρνει τα υλικά και φτιάχνει φαγητά) ,ή

γ)ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ???????

Αναμένω απόψεις. Το έχω συζητήσει με πολλούς συναδέλφους και έχω πάρει διάφορες απαντήσεις.

Παρακαλώ πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας γιατί θα με τρελάνουν!!!!

πολύ δύσκολο quiz τι να πω...rolleyes.gif

γ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη οποιος λύσει το quiz τον παραδεχ

πολύ δύσκολο quiz τι να πω...rolleyes.gif

γ)

ΠΕΤΡΟ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΕΧΩ ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΚΟΥΛΑ...μετά αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως εγώ ήρθα από άλλο πλανήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά πως νομίζω εγώ ,οτι οι αγορές στην καφετερια ειναι αγορές υλικών και οχι

δαπάνες δηλ.το ουισκι ειναι αγορά και τα στραγάλια δαπάνη ,μας διαβάζει και αλλος κόσμος

παιδιά.Επομένως τα άλλα ειναι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη οποιος λύσει το quiz τον παραδεχ

Καλά πως νομίζω εγώ ,οτι οι αγορές στην καφετερια ειναι αγορές υλικών και οχι

δαπάνες δηλ.το ουισκι ειναι αγορά και τα στραγάλια δαπάνη ,μας διαβάζει και αλλος κόσμος

παιδιά.Επομένως τα άλλα ειναι απλά.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.ΤΑ ΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΠΟΥΛΑΣ ΚΙΟΛΑΣ-ΔΕΝ ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΦΑΓΗΤΟ(μεταποιηση...!?)

ΟΜΩΣ ΤΟ ΩΜΟ ΚΡΕΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ή ΤΙΣ ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΓΑΝΗΤΕΣ Ή ΤΙΣ ΜΑΡΜΕΛΑΔΙΤΣΕΣ,ΒΟΥΤΙΡΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ Ή ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΡΟΥΤΟΣΑΛΑΤΑ ΤΙ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ???? ΔΑΠΑΝΕΣ Ή ΑΓΟΡΑ ΕΜΠ/ΤΩΝ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη οποιος λύσει το quiz τον παραδεχ

Οταν τα πουλάς , πουλάς εμπορεύματα ή προιόντα;

ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ-ΣΩΣΤΑ??? (Π.χ. ποτά,αναψυκτικά)

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΡΕΑΣ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ,ΟΣΠΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ Π.χ.αλάτι,ξύδι,ντοματοπολτό ΤΟΤΕ: ΤΟ ΚΡΕΑΣ,ΟΣΠΡΙΑ ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ(αλάτι,πιπέρι κλπ) είναι ΑΓΟΡΑ Α'ΥΛΩΝ-ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

Επίσης οι οδοντογλυφίδες ,χαρτοπεσέτες,καλαμάκια είναι ΔΑΠΑΝΕΣ -ΣΩΣΤΑ???

Παρακαλώ ας μου επιβεβαιώσει κάποιος τα παραπάνω ή αν διαφωνεί μαζί μου να τεκμηριώσει την άποψη του.Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη οποιος λύσει το quiz τον παραδεχ

ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ-ΣΩΣΤΑ??? (Π.χ. ποτά,αναψυκτικά)

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΡΕΑΣ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ,ΟΣΠΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ Π.χ.αλάτι,ξύδι,ντοματοπολτό ΤΟΤΕ: ΤΟ ΚΡΕΑΣ,ΟΣΠΡΙΑ ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑ Α 'ΥΛΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ(αλάτι,πιπέρι κλπ) είναι ΔΑΠΑΝΕΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

Επίσης οι οδοντογλυφίδες ,χαρτοπεσέτες,καλαμάκια είναι ΔΑΠΑΝΕΣ -ΣΩΣΤΑ???

Παρακαλώ ας μου επιβεβαιώσει κάποιος τα παραπάνω ή αν διαφωνεί μαζί μου να τεκμηριώσει την άποψη του.Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη οποιος λύσει το quiz τον παραδεχ

ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ-ΣΩΣΤΑ??? (Π.χ. ποτά,αναψυκτικά)

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΡΕΑΣ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ,ΟΣΠΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ Π.χ.αλάτι,ξύδι,ντοματοπολτό ΤΟΤΕ: ΤΟ ΚΡΕΑΣ,ΟΣΠΡΙΑ ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑ Α 'ΥΛΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ(αλάτι,πιπέρι κλπ) είναι ΔΑΠΑΝΕΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

Επίσης οι οδοντογλυφίδες ,χαρτοπεσέτες,καλαμάκια είναι ΔΑΠΑΝΕΣ -ΣΩΣΤΑ???

Παρακαλώ ας μου επιβεβαιώσει κάποιος τα παραπάνω ή αν διαφωνεί μαζί μου να τεκμηριώσει την άποψη του.Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες!!!!

0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΣΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΟΙΩΝ ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΤΕ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ,ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΣΑΝ ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΩΛΗΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΣ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΕΣ,ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΕΣ ΚΛΠ ΤΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ-ΣΩΣΤΑ??? (Π.χ. ποτά,αναψυκτικά)

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΡΕΑΣ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ,ΟΣΠΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ Π.χ.αλάτι,ξύδι,ντοματοπολτό ΤΟΤΕ: ΤΟ ΚΡΕΑΣ,ΟΣΠΡΙΑ ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑ Α 'ΥΛΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ(αλάτι,πιπέρι κλπ) είναι ΔΑΠΑΝΕΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

Επίσης οι οδοντογλυφίδες ,χαρτοπεσέτες,καλαμάκια είναι ΔΑΠΑΝΕΣ -ΣΩΣΤΑ???

Παρακαλώ ας μου επιβεβαιώσει κάποιος τα παραπάνω ή αν διαφωνεί μαζί μου να τεκμηριώσει την άποψη του.Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες!!!!

Με την λογική αυτή τηρείς και βιβλίο προδιαγραφών για τη συνταγή από το μοσχαράκι το κοκκινιστό και το μουσακά?

Τα ποτά όταν τα ανακατέψεις με αναψυκτικά και κάνεις κοκτέιλ είναι προϊον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογιστικά είναι όπως τα λέει ο Χρήστος ....

Φορολογικά και μιλάμε για εισόδημα και για β , το σύνολο των συναδέλφων τα περνάμε εμπορεύματα .......

Αν θες τη γνώμη μου ......

Κανονικά θα έπρεπε να αντιμετώπιζονται και από πλευράς εισοδήματος όπως και στο ΦΠΑ και όπως πράγματι είναι σαν παροχής υπηρεσιών και άρα τα πάντα όλα δαπάνες ....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά πιστεύω οτι οτι χρησιμοποιείται σαν συνοδευτικό π.χ. για μεζέδες κλπ θα πρέπει να πηγαίνει στις δαπάνες, καθώς δεν αποφέρει εισόδημα στο κατάστημα είναι μια παροχή.Διαφορετική βέβαια είναι η περίπτωση που στο κατάστημα υπάρχει έξτρα χρέωση για κάποια από τα είδη αυτά. Τώρα τί κάνουμε? Είναι δίκοπο μαχαίρι αν τα περάσουμε στις δαπάνες με πάρα πολύ μεγάλη άνεση σε ενδεχόμενο έλεγχο θα τα ακούσουμε καθώς μειώνωνται τα ακαθάριστα έσοδα που θα βγούν βάση του αυτοελέγχου 'αρα και τα φορολογητέα κέρδη και πάει λέγοντας.Από την άλλη στα εμπορεύματα τα αυξάνουμε πολύ.Προσωπικά ακολουθώ τη λύση των εμπορευμάτων και για τον αυτοέλεγχο, ειδικά φέτος δεν το κόβω να κάνω.

Δέν ξέρω εάν κάποιος συνάδελφος έχει κάτι επίσημο επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη οποιος λύσει το quiz τον παραδεχ

Λογιστικά είναι όπως τα λέει ο Χρήστος ....

Φορολογικά και μιλάμε για εισόδημα και για β , το σύνολο των συναδέλφων τα περνάμε εμπορεύματα .......

Αν θες τη γνώμη μου ......

Κανονικά θα έπρεπε να αντιμετώπιζονται και από πλευράς εισοδήματος όπως και στο ΦΠΑ και όπως πράγματι είναι σαν παροχής υπηρεσιών και άρα τα πάντα όλα δαπάνες ....... :)

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ: ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Ή ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ?? ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ: ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Ή ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ?? ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!

Για το ΦΠΑ είναι παροχή υπηρεσιών, για το εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις...

Και σε έλεγχο όσοι τα περνάνε εμπορεύματα δεν έχουν ποτέ θέμα, ενώ όσοι τα περνάνε δαπάνες έχουν....rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ: ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Ή ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ?? ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!

Νομίζω το έγραψα πολύ καθαρά ....

Ως προς τη Φορολογία εισοδήματος είναι ξεκάθαρο ότι το εισόδημα προέρχεται από κλάδο εμπορίας-μεταποίησης , από εκεί και πέρα αν τα περάσεις δαπάνες είναι πανελώς λάθος ....

Αν όμως άλλαζε νομοθετικά και αντιμετωπιζόταν ΚΑΙ στο εισόδημα όπως στο φορολογία του ΦΠΑ θα ήταν καλύτερα και πιο ξεκάθαρα για όλους ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...