Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΔΡΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ-ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Πρόκειται για αλλαγή έδρας σε άλλο νομό. Έχω την αυτοψία της νέας Δ.Ο.Υ. και το συμβόλαιο ιδιοκτησίας του οικήματος. Πρέπει να περάσω από όλα τα τμήματα της παλαιάς Δ.Ο..Υ για υπογραφές και τελευταία στο μητρώο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Πρόκειται για αλλαγή έδρας σε άλλο νομό. Έχω την αυτοψία της νέας Δ.Ο.Υ. και το συμβόλαιο ιδιοκτησίας του οικήματος. Πρέπει να περάσω από όλα τα τμήματα της παλαιάς Δ.Ο..Υ για υπογραφές και τελευταία στο μητρώο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...
επισκέπτη Μαρίνα Σ.

καλημέρα σας και καλό μήνα!

Συναδελφοι θέλω τη βοήθεια σας.

Θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να αντιμετωπίσω την παρακάτω περίπτωση:

Πελάτης μου που κάνει λιανικό εμπόριο τουριστικών ειδών και κατασκευή υφαντών(ατομική επιχ)

Μισθώνει χώρο για τις δραστηριότητες αυτές.Θέλει να αλλάξει επαγγελματική στέγη και να μισθώσει άλλο χώρο(να φύγει από εκεί που ήταν και να πάει σε νέο χώρο)

Αν ο νέος χώρος είναι κατοικία ,μπορεί να τον μισθώσει ως επαγγελματική στέγη?

(να κάνει δηλαδή με τον εκμισθωτή ένα ιδιωτικό συμφωνητικό επαγγελμ.μίσθωσης) ή χρειάζεται και κάποια άλλη διαδικασία?

Στην παραπάνω περίπτωση πρέπει να γίνει και ΑΛΛΑΓΗ ΕΔΡΑΣ σωστά?

Ευχαριστώ πολύ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Γεια σας!

Για Μεταφορά έδρας ατομικής επιχείρησης γνωρίζω ότι ισχύουν τα παρακάτω:

1. Απευθυνόμαστε στη ΔΟΥ που υπάγεται η επιχείρησή μας με το μισθωτήριο (ή συμβόλαιο, κ.τλ), η ΔΟΥ κάνει τον απαραίτητο έλεγχο (υποβολή ΦΠΑ, πληρωμή φόρων, ύπαρξη ή όχι υπεραξίας για τη νέα έδρα)

2 .Με τη βεβαίωση της ΔΟΥ ενημερώνουμε το Επιμελητήριο, το ΙΚΑ (αν απασχολούμε προσωπικό) και τον ΟΑΕΕ για την μεταβολή της έδρας της επιχείρησης.

3. Αφού ολοκληρωθεί η μεταβολή, μεταφέρουμε με Δελτίο αποστολής τα εμπορεύματα και τα πάγια στοιχεία της επιχείρησής μας από την παλιά στη νέα έδρα.

4. Στη συνέχεια φροντίζουμε να αντικαταστήσουμε τη σφραγίδα της επιχείρησης με νέα στην οποία θα αναφέρεται η νέα διεύθυνση και διορθώνουμε τη διεύθυνση στα στοιχεία της επιχείρησης

Ποια διαδικασία ακολουθώ σε περίπτωση που δε υπάρχει αλλαγή εφορίας,ούτε αλλαγή διεύθυνσης?

Πρόκειται για χωριό και δεν υπάρχουν οδοί και αριθμοί-γράφουν μόνο το χωριό και τίποτα άλλο.

Άρα δεν θ'αλλάξει κάτι στην σφραγίδα!

Είναι υποχρεωτικό να δηλώσω την μεταφορά έδρας στο μητρώο?

φυσικά θα γίνει νέο μισθωτήριο!

Επίσης το παλιό από το νέο μαγαζί(εστιατόριο) απέχουν 300 μέτρα-Πρέπει να κόψω Δ.Α?

Αν ναι, θα κόψω αλλο Δ.Α. για την ΦΤΜ ,ξεχωριστό για τα υπόλοιπα πάγια και άλλο Δ.Α. για τα εμπ/τα?

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Για Μεταφορά έδρας ατομικής επιχείρησης γνωρίζω ότι ισχύουν τα παρακάτω:

1. Απευθυνόμαστε στη ΔΟΥ που υπάγεται η επιχείρησή μας με το μισθωτήριο (ή συμβόλαιο, κ.τλ), η ΔΟΥ κάνει τον απαραίτητο έλεγχο (υποβολή ΦΠΑ, πληρωμή φόρων, ύπαρξη ή όχι υπεραξίας για τη νέα έδρα)

2 .Με τη βεβαίωση της ΔΟΥ ενημερώνουμε το Επιμελητήριο, το ΙΚΑ (αν απασχολούμε προσωπικό) και τον ΟΑΕΕ για την μεταβολή της έδρας της επιχείρησης.

3. Αφού ολοκληρωθεί η μεταβολή, μεταφέρουμε με Δελτίο αποστολής τα εμπορεύματα και τα πάγια στοιχεία της επιχείρησής μας από την παλιά στη νέα έδρα.

4. Στη συνέχεια φροντίζουμε να αντικαταστήσουμε τη σφραγίδα της επιχείρησης με νέα στην οποία θα αναφέρεται η νέα διεύθυνση και διορθώνουμε τη διεύθυνση στα στοιχεία της επιχείρησης

Ποια διαδικασία ακολουθώ σε περίπτωση που δε υπάρχει αλλαγή εφορίας,ούτε αλλαγή διεύθυνσης?

Πρόκειται για χωριό και δεν υπάρχουν οδοί και αριθμοί-γράφουν μόνο το χωριό και τίποτα άλλο.

Άρα δεν θ'αλλάξει κάτι στην σφραγίδα!

Είναι υποχρεωτικό να δηλώσω την μεταφορά έδρας στο μητρώο?

φυσικά θα γίνει νέο μισθωτήριο!

Επίσης το παλιό από το νέο μαγαζί(εστιατόριο) απέχουν 300 μέτρα-Πρέπει να κόψω Δ.Α?

Αν ναι, θα κόψω αλλο Δ.Α. για την ΦΤΜ ,ξεχωριστό για τα υπόλοιπα πάγια και άλλο Δ.Α. για τα εμπ/τα?

Ευχαριστώ..

Κάποια άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας....

Σε μεταφορά έδρας ατομικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών δηλώθηκε η μεταφορά με ημερομηνία 30/8,

επειδή όμως κάτι προέκυψε τα πάγια δεν μπόρεσαν να μεταφερθούν εκείνη την ημέρα και θα μεταφερθούν αύριο (6/9).

Είναι παράβαση που το δελτίο αποστολής δεν κόπηκε μέχρι 30/8 και θα κοπεί με ημερομηνία μεταγενέστερης της μεταφοράς που δηλώθηκε στην ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα προβλημα

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Πάντως στον κώδικα μου είπαν οτι κανονικά είναι παράβαση και εξαρτάται απο την ελαστικότητα του ελεγκτή αν θα την καταλογίσει (εαν και εφόσον ελεγχθεί η επιχείρηση) και γι'αυτό προβληματίστηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

απο που προκυπτει οτι η μεταφορα πρεπει να γινει την ιδια μερα με την μεταβολη στο μητρωο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που προκυπτει οτι η μεταφορα πρεπει να γινει την ιδια μερα με την μεταβολη στο μητρωο?

Αυτό που μου είπαν είναι οτι εφόσον φαίνεται στο μητρώο οτι έχει φύγει η επιχείρηση απο την παλιά έδρα, δεν μπορεί να φανεί μεταγενέστερα οτι κόβεται δελτίο απο την παλιά στην νέα έδρα...

Οτι έπρεπε πρώτα να γίνει η μεταφορά των παγίων και μετά να δηλωθεί στο μητρώο, καθώς υπάρχει και το περιθώριο των 10 ημερών για να δηλωθεί η μεταφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη επισκεπτης-αγγελος

αν υπαρχει προβλημα με την επιχειρηση και χρωσταει σε εφορια και ικα μπορει να γινει

η μεταφορα εδρας αν ρυθμιστους οι οφειλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχει προβλημα με την επιχειρηση και χρωσταει σε εφορια και ικα μπορει να γινει

η μεταφορα εδρας αν ρυθμιστους οι οφειλες

Δεν είναι απαραίτητη η ρύθμιση των οφειλών για την αλλαγή της έδρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα μια γνώμη για το χειρισμό του εξής προβλήματος: πελάτης μου με ατομική εμπορική επιχείρηση έχει πριν λίγες ημέρες νοικιάσει ισόγειο κατάστημα για μεταφορά της έδρας της επιχείρησης. ´Έχει γίνει ηλεκτρονική υποβολή και αποδοχή του μισθωτηρίου. Αύριο σκοπεύω να πάω στη Δου για τις απαραίτητες ενέργειες και σήμερα μαθαίνουμε ότι η επιχείρηση που είχε εκεί την έδρα της μέχρι πριν λίγο καιρό , δεν έχει κάνει ακόμα διακοπή δραςτηριότητας στη Δου και δεν ξέρουμε πότε θα την κάνει. Τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσουμε στη Δου και ποια λύση θα μπορούσε να δοθεί προκειμένου να μην καθυστερήσουμε την αλλαγή της έδρας μας? Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα μια γνώμη για το χειρισμό του εξής προβλήματος: πελάτης μου με ατομική εμπορική επιχείρηση έχει πριν λίγες ημέρες νοικιάσει ισόγειο κατάστημα για μεταφορά της έδρας της επιχείρησης. ´Έχει γίνει ηλεκτρονική υποβολή και αποδοχή του μισθωτηρίου. Αύριο σκοπεύω να πάω στη Δου για τις απαραίτητες ενέργειες και σήμερα μαθαίνουμε ότι η επιχείρηση που είχε εκεί την έδρα της μέχρι πριν λίγο καιρό , δεν έχει κάνει ακόμα διακοπή δραςτηριότητας στη Δου και δεν ξέρουμε πότε θα την κάνει. Τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσουμε στη Δου και ποια λύση θα μπορούσε να δοθεί προκειμένου να μην καθυστερήσουμε την αλλαγή της έδρας μας? Ευχαριστώ .

 

Δεν θα καθυστερήσετε. Θα κάνετε τη μεταφορά κανονικά. Απλά θα χρειαστεί αυτοψία και ίσως μια Υ/Δ του ιδιοκτήτη. Ο προηγούμενος μπορεί να μην κάνει διακοπή ποτέ. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να μπει άλλος στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει πρώτα οπωσδήποτε να γίνει διακοπή της προηγούμενης επιχείρησης. Δεν μπορεί στον ίδιο χώρο να λειτουργούν ταυτόχρονα 2 επιχειρήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει πρώτα οπωσδήποτε να γίνει διακοπή της προηγούμενης επιχείρησης. Δεν μπορεί στον ίδιο χώρο να λειτουργούν ταυτόχρονα 2 επιχειρήσεις!

Άν ήταν έτσι δεν θα άνοιγε κανείς εκεί που υπήρχε κάποια επιχείρηση και έφυγε χωρίς να κάνει διακοπή. Υπάρχουν πολλά τέτοια "κουφάρια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα, αλλά στα μέρη μας είναι σφιχτά τα πράγματα. Σε ανάλογη περίπτωση που είχα, το Μητρώο ήταν κατηγορηματικό. Βέβαια δεν το κυνήγησα και πολύ για να πω την αλήθεια... 

Πάντως σε κάθε περίπτωση, η δήλωση αδράνειας από την προηγούμενη επιχείρηση επιβάλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα, αλλά στα μέρη μας είναι σφιχτά τα πράγματα. Σε ανάλογη περίπτωση που είχα, το Μητρώο ήταν κατηγορηματικό. Βέβαια δεν το κυνήγησα και πολύ για να πω την αλήθεια... 

Πάντως σε κάθε περίπτωση, η δήλωση αδράνειας από την προηγούμενη επιχείρηση επιβάλλεται.

Οκ. Απλά λέω οτι δεν μπορεί να σου αρνηθεί να ανοίξεις. Τι σχέση έχεις εσύ με τον προηγούμενο?

Το έχω κάνει αρκετές φορές πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια, πρώτη φορά το ακούω.

Και αν -κάνοντας το συνήγορο του διαβόλου- λειτουργεί το κατάστημα ο προηγούμενος επιχειρηματίας στο ΄΄όνομα'' του επόμενου ή έχει δημιουργηθεί κάποιας μορφή εταιρεία;

Καλό θα ήταν να είχαμε και τη γνώμη άλλων συναδέλφων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και οι απόψεις άλλων συναδέλφων : http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=46136&page=1 (μπλέχτηκε λίγο το θέμα τότε με την υπεραξία αλλά η ουσία του ερωτήματος ήταν η ίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ , αύριο θα σας ενημερώσω σχετικά και για την αντιμετώπιση του θέματος από Δου της Θεσσαλονικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ , αύριο θα σας ενημερώσω σχετικά και για την αντιμετώπιση του θέματος από Δου της Θεσσαλονικης.

Τι έγινε τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα προχωρας,δεν εχει σχεση τι ηταν πριν και αν εχει κανει διακοπη-μου εχουν τυχει πολλες τέτοιες περιπτώσεις ακομα και σε ομοειδείς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η διαδικασία μέχρι στιγμής προχώρησε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα. Δώσαμε το Αφμ της παλιάς επιχείρησης χωρίς σχόλια , πέρασε ελέγκτρια το μεσημέρι για αυτοψία και αύριο μας είπαν να πάμε για την παραλαβή της έκθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα προχωρας,δεν εχει σχεση τι ηταν πριν και αν εχει κανει διακοπη-μου εχουν τυχει πολλες τέτοιες περιπτώσεις ακομα και σε ομοειδείς!!!

ευχαριστώ, νομίζω έτσι θα γίνει και με την δική μου περίπτωση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...