Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΜΥ - ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ & ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Θα παρακαλούσα έναν συνάδελφο να με βοηθήσει λίγο στις εξής απορίες μου.Θέλω να υποβάλλω προσωρινή δήλωση ΦΜΥ από κατασκευαστική Ο.Ε για τις παρακρατήσεις στους μισθούς των οικοδόμων-εργατών.Το ΑΦΜ της Ο.Ε τελειώνει σε 00 και δεν έχει προσωπικό.

  1. Το έντυπο γράφει στο κάτω μέρος οτι η δήλωση υποβάλλεται μέχρι την 20η μέρα των μηνών Μαρτίου-Μαιου-κλπ.Δηλαδή να υποβάλλω την δήλωση με βάση το ΑΦΜ,αλλά δεν έχω καταλάβει σε ποια ημερομηνία ή με βάση την 20η ημέρα ? Μετά την 20η μέρα ,θα είναι εκπρόθεσμη και θα υπολογίσω 1,5% προσαύξηση στον φόρο?
  2. Θα υποβάλλω εκπρόθεσμα τις προσωρινές δηλώσεις του 3-4-5-6 διμήνου του 2010.Μπορώ να τις πάω στην Δ.Ο.Υ ή είναι υποχρεωτικό ηλεκτρονικά? Απο πότε υποβάλλεται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να πας στη Δου. επιχειρησα και εγω χθες να καταθεσω εκπροθεσμα ηλεκτρονικα αλλα δε γινεται, οπωσ μου ανεφερε το συστημα ''δεν εχετε δικαιωμα υποβολης για το 2010''

μεχρι τις 20 μαρτιου κτλ αν υποβαλεις ανα διμηνο.

στα εκπροθεσμα ουτως η αλλως πρεπει να υπολογισεις προσαυξησεις 1,5 για καθε μηνα τις 20 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα παρακαλούσα έναν συνάδελφο να με βοηθήσει λίγο στις εξής απορίες μου.Θέλω να υποβάλλω προσωρινή δήλωση ΦΜΥ από κατασκευαστική Ο.Ε για τις παρακρατήσεις στους μισθούς των οικοδόμων-εργατών.Το ΑΦΜ της Ο.Ε τελειώνει σε 00 και δεν έχει προσωπικό.

.........................

Αφού η επιχείρηση δεν έχει προσωπικό πως καταβάλει μισθούς σε οικοδόμους και παρακρατεί ΦΜΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα παρακαλούσα έναν συνάδελφο να με βοηθήσει λίγο στις εξής απορίες μου.Θέλω να υποβάλλω προσωρινή δήλωση ΦΜΥ από κατασκευαστική Ο.Ε για τις παρακρατήσεις στους μισθούς των οικοδόμων-εργατών.Το ΑΦΜ της Ο.Ε τελειώνει σε 00 και δεν έχει προσωπικό.

  1. Το έντυπο γράφει στο κάτω μέρος οτι η δήλωση υποβάλλεται μέχρι την 20η μέρα των μηνών Μαρτίου-Μαιου-κλπ.Δηλαδή να υποβάλλω την δήλωση με βάση το ΑΦΜ,αλλά δεν έχω καταλάβει σε ποια ημερομηνία ή με βάση την 20η ημέρα ? Μετά την 20η μέρα ,θα είναι εκπρόθεσμη και θα υπολογίσω 1,5% προσαύξηση στον φόρο?
  2. Θα υποβάλλω εκπρόθεσμα τις προσωρινές δηλώσεις του 3-4-5-6 διμήνου του 2010.Μπορώ να τις πάω στην Δ.Ο.Υ ή είναι υποχρεωτικό ηλεκτρονικά? Απο πότε υποβάλλεται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά?

η 20η είναι η καταληκτική για τα αφμ που λήγουν σε 1.Η 21η για αυτά που λήγουν σε 2 κτλ .Τα αφμ που λήγουν σε 00 υποβάλλονται την 4/4/2011 αν υπολόγισα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για κατασκευαστική Ο.Ε. και εννούσα ότι δεν απασχολέι μόνιμο διοικητικό προσωπικό,παρα μόνο τους εργάτες οικοδόμους που απασχολούνται με ορισμένου χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η επιχείρηση δεν έχει προσωπικό πως καταβάλει μισθούς σε οικοδόμους και παρακρατεί ΦΜΥ;

για τα ημερομισθια υποβαλεται φορος 3% απο τον εργολαβο υπο προυποθεσεις βεβαια.

οι αφαλιστικες εισφορες πληρωνονται απο τον ιδιοκτητη του εργου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να πας στη Δου. επιχειρησα και εγω χθες να καταθεσω εκπροθεσμα ηλεκτρονικα αλλα δε γινεται, οπωσ μου ανεφερε το συστημα ''δεν εχετε δικαιωμα υποβολης για το 2010''

μεχρι τις 20 μαρτιου κτλ αν υποβαλεις ανα διμηνο.

στα εκπροθεσμα ουτως η αλλως πρεπει να υπολογισεις προσαυξησεις 1,5 για καθε μηνα τις 20 .

Ετσι τα έχω υπολογίσει,ανά δίμηνο,Απλα μπερδεύτικα με τις ημερομηνίες που βλέπω στο ημερολόγιο του taxheaven που αφορούν το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ.Ποια η διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα ημερομισθια υποβαλεται φορος 3% απο τον εργολαβο υπο προυποθεσεις βεβαια.

οι αφαλιστικες εισφορες πληρωνονται απο τον ιδιοκτητη του εργου

Έχω υπολογίσει 3% στο σύνολο των ακαθάριστων αποδοχών του κάθε διμήνου...συν 1,5% προσαύξηση στον φόρο για καθε μήνα καθυστέρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα ημερομισθια υποβαλεται φορος 3% απο τον εργολαβο υπο προυποθεσεις βεβαια.

οι αφαλιστικες εισφορες πληρωνονται απο τον ιδιοκτητη του εργου

Ο φόρος 3% είναι Φ.Μ.Υ. ....

Στους αμειβόμενους με ημερομίσθιο, οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου, αλλά διάρκειας μικρότερης από ένα έτος, το ποσό της παρακράτησης υπολογίζεται με την εφαρμογή συντελεστή στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου, ο οποίος ορίζεται σε τρία τοις εκατό (3%) στο σύνολο του ημερομισθίου πάνω από το ποσό που ορίζεται από τις διατάξεις της περ. β’ της παρ. 1 άρθρου 57 ν. 2238/1994. Συνεπώς, αν το ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου είναι μικρότερο από το ανωτέρω προβλεπόμενο ποσό δεν θα γίνεται παρακράτηση του φόρου.

γίνεται από τον εργοδότη του κι όχι από τον εργολάβο γενικά κι αφηρημένα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...