Προς το περιεχόμενο

Καταχωρηση της παρακρατησης φορου ελευθερων επαγγελματιων με την καταβολη και λογιστικος χειρισμος


anast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τις τροποποιησεις του Ν.3842/2010 στο αρθρο 58 του ΚΦΕ, η παρακρατηση στους ελευθερους επαγγελματιες

για συναλλαγες ανω των 300,00 γίνεται πλεον κατα την καταβολή των σχετικων αμοιβων.

Πως το χειριζεστε λογιστικα;

Καταχωρηση της ΑΠΥ τον Ιανουαριο και εξοφληση τον Φεβρουαριο.

Θελω ομως κατα την καταχωριση της σχετικης δαπανης να γινεται η σχετικη μειωση

του πληρωτεου του ελευθερου επαγγελματια ωστα να βγαζω σωστα υπολοιπα για πληρωμη.

Μια σκεψη που κανω ειναι η αρχικη καταχωρηση να γινεται ως εξης:

ΧΡ. 61.00 Αμοιβες και εξοδα ελευθερων επαγγελμ. υποκειμ. σε παρακρ.ΦΕ____1000,00

ΧΡ. 54.00 ΦΠΑ ______________________________________________________230,00

ΠΙΣΤ. 54.04.9000 Προσωρινος φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ. ________________________200,00

ΠΙΣΤ. 50.00 Προμηθευτες___________________________________________________________1030,00

Κατα την καταβολή:

ΧΡ. 54.04.9000 Προσωρινος φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ. ___________________ 200,00

ΠΙΣΤ. 54.04.0000 Φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ.________________________________________200,00

Καθε σκεψη και προταση καλοδεχουμενη.

ΥΓ Ειναι πιθανο το σχετικο θεμα να εχει ξανασηζητηθει και τον παραπανω χειρισμο να τον ειδα καπου αλλου. Για να μην κατηγορηθω και ως λογοκλοπος:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καλή ιδέα αλλά.........

Εγώ δεν έχω καταλήξει τι πρέπει να κάνω..........

Εξηγούμαι:

Αν δεν εξοφλήσεις το ποσό ολόκληρο αλλά σε δόσεις τί γίνεται;

Είναι μεγάλο μπάχαλο η παρακολούθηση της συναλλαγής αυτής;

Φανταστείτε τους υναδέλφους εξωτερικούς συνεργάτες σε επιχειρήσεις Β' κατηγορίας.

Σκέφτομαι να ακολουθήσω τον παλιό τρόπο.

Αμεση παρακράτηση και απόδοση.

Τι θα μου πουν; Θα έχω αποδώσει το φόρο νωρίτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καλή ιδέα αλλά.........

Εγώ δεν έχω καταλήξει τι πρέπει να κάνω..........

Εξηγούμαι:

Αν δεν εξοφλήσεις το ποσό ολόκληρο αλλά σε δόσεις τί γίνεται;

Είναι μεγάλο μπάχαλο η παρακολούθηση της συναλλαγής αυτής;

Αν η εξοφληση ειναι τμηματικη, θα ειναι αντιστοιχα τμηματικη η μεταφορα απο 54.04.9000 στον 54.04.0000

Με αυτον τον τροπο θα παρακολουθεις πληρως και τις υποχρεωσεις απο φορο ελευθερων επαγγελματιων.

Στα Γ κατηγοριας υπαρχει και η καταχωριση της εξοφλησης.

Στα Β κατηγοριας βιβλια δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις τροποποιησεις του Ν.3842/2010 στο αρθρο 58 του ΚΦΕ, η παρακρατηση στους ελευθερους επαγγελματιες

για συναλλαγες ανω των 300,00 γίνεται πλεον κατα την καταβολή των σχετικων αμοιβων.

Πως το χειριζεστε λογιστικα;

Καταχωρηση της ΑΠΥ τον Ιανουαριο και εξοφληση τον Φεβρουαριο.

Θελω ομως κατα την καταχωριση της σχετικης δαπανης να γινεται η σχετικη μειωση

του πληρωτεου του ελευθερου επαγγελματια ωστα να βγαζω σωστα υπολοιπα για πληρωμη.

Μια σκεψη που κανω ειναι η αρχικη καταχωρηση να γινεται ως εξης:

ΧΡ. 61.00 Αμοιβες και εξοδα ελευθερων επαγγελμ. υποκειμ. σε παρακρ.ΦΕ____1000,00

ΧΡ. 54.00 ΦΠΑ ______________________________________________________230,00

ΠΙΣΤ. 54.04.9000 Προσωρινος φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ. ________________________200,00

ΠΙΣΤ. 50.00 Προμηθευτες___________________________________________________________1030,00

Κατα την καταβολή:

ΧΡ. 54.04.9000 Προσωρινος φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ. ___________________ 200,00

ΠΙΣΤ. 54.04.0000 Φορος αμοιβων ελευθερων επαγγελμ.________________________________________200,00

Καθε σκεψη και προταση καλοδεχουμενη.

ΥΓ Ειναι πιθανο το σχετικο θεμα να εχει ξανασηζητηθει και τον παραπανω χειρισμο να τον ειδα καπου αλλου. Για να μην κατηγορηθω και ως λογοκλοπος:D

Για πιο καθαρή εικόνα του 54.04 , θα πρότεινα κάποιον λογ. του 56

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο καθαρή εικόνα του 54.04 , θα πρότεινα κάποιον λογ. του 56

Συμφωνω

56.01.5404 Φορος ελευθερων επαγγελματιων για παρακρατηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αν κατάλαβα καλά.....την παρακράτηση στα βιβλία και στο Ε3 ΔΕΝ την εμφανίζω πουθενά αλλά μόνο στο Ε1?

Νομίζω μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.

Η εγγραφή που ανέφερα πριν στα βιβλία και ε3 γίνεται φυσικά στον λήπτη του στοιχείου.

Στο Ε1 θα εμφανίσεις την παρακράτηση στον εκδότη του στοιχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΔΙΔΩ Α.Π.Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ.............Στο Ε1 θα εμφανίσεις την παρακράτηση στον εκδότη του στοιχείου.(Στα βιβλία...?)

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΛΑΜΒΑΝΩ Α.Π.Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ........Η εγγραφή που ανέφερα πριν στα βιβλία και ε3 γίνεται φυσικά στον λήπτη του στοιχείου.

καλά κατάλαβαα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΔΙΔΩ Α.Π.Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ.............Στο Ε1 θα εμφανίσεις την παρακράτηση στον εκδότη του στοιχείου.(Στα βιβλία...?) NAI-κωδικός 605-606

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΛΑΜΒΑΝΩ Α.Π.Υ. ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ........Η εγγραφή που ανέφερα πριν στα βιβλία και ε3 γίνεται φυσικά στον λήπτη του στοιχείου. ΝΑΙ-Αμοιβες τρίτων

καλά κατάλαβαα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εξοφληση ειναι τμηματικη, θα ειναι αντιστοιχα τμηματικη η μεταφορα απο 54.04.9000 στον 54.04.0000

Με αυτον τον τροπο θα παρακολουθεις πληρως και τις υποχρεωσεις απο φορο ελευθερων επαγγελματιων.

Στα Γ κατηγοριας υπαρχει και η καταχωριση της εξοφλησης.

Στα Β κατηγοριας βιβλια δεν παιζει.

Και αν έστω εξοφλείς το ποσό της αμοιβής και παρακρατείς προς εξόφληση το ΦΠΑ και το αποδίδεις στο τρίμηνο;

Δεν αμφισβητώ την ορθότητα της προσέγγισης σου από πλευράς λογ.σχεδίου, απλά σε ότι με αφορά.......... πολύ φασαρία για το τίποτα. Επειδή σκέφτηκαν μια μπούρδα τα κ...παιδα του Harvard.

Είναι και το θέμα των βεβαιώσεων ως επακόλουθο.

Τώρα μπορείς να βρείς από τον λ/σμό του εκδότη τί ποσό του παρακράτησες και να του δώσεις την βεβαίωση.

Με τον τρόπο που προτείνεις το ποσό του παρακρατημένου φόρου στον λ/σμό του εκδότη θα είναι διαφορετικό από αυτόν που αποδόθηκε και αντιστοιχεί σε διαφορετικό ύψος αμοιβών από τον 61.00

Οι μεταφορές από 54.04.90 ή 56 πως θα διακρίνονται ανά δικαιούχο;

Μια πιό αποτελεσματική προσέγγιση (ίσως) θα ήταν να παρακολουθείς όλο αυτό σε ένα δεύτερο κύκλωμα στους τάξεως.

Αλλά ειλικρινά προβληματίζομαι αν αξίζει τον κόπο;

Αν προβώ σε παρακράτηση και αποδόσω τον φόρο με την έκδοση της ΑΠΥ (>300) τι συνέπειες μπορεί να έχω;

ΥΓ: Μήπως αξίζει να πάμε σε ανυπακοή σε αυτή την διάταξη; Θα χορεύουμε σε κάθε φάλτσο που θα μας σφυρίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν έστω εξοφλείς το ποσό της αμοιβής και παρακρατείς προς εξόφληση το ΦΠΑ και το αποδίδεις στο τρίμηνο;

Δεν αμφισβητώ την ορθότητα της προσέγγισης σου από πλευράς λογ.σχεδίου, απλά σε ότι με αφορά.......... πολύ φασαρία για το τίποτα. Επειδή σκέφτηκαν μια μπούρδα τα κ...παιδα του Harvard.

Είναι και το θέμα των βεβαιώσεων ως επακόλουθο.

Τώρα μπορείς να βρείς από τον λ/σμό του εκδότη τί ποσό του παρακράτησες και να του δώσεις την βεβαίωση.

Με τον τρόπο που προτείνεις το ποσό του παρακρατημένου φόρου στον λ/σμό του εκδότη θα είναι διαφορετικό από αυτόν που αποδόθηκε και αντιστοιχεί σε διαφορετικό ύψος αμοιβών από τον 61.00

Οι μεταφορές από 54.04.90 ή 56 πως θα διακρίνονται ανά δικαιούχο;

Μια πιό αποτελεσματική προσέγγιση (ίσως) θα ήταν να παρακολουθείς όλο αυτό σε ένα δεύτερο κύκλωμα στους τάξεως.

Αλλά ειλικρινά προβληματίζομαι αν αξίζει τον κόπο;

Αν προβώ σε παρακράτηση και αποδόσω τον φόρο με την έκδοση της ΑΠΥ (>300) τι συνέπειες μπορεί να έχω;

ΥΓ: Μήπως αξίζει να πάμε σε ανυπακοή σε αυτή την διάταξη; Θα χορεύουμε σε κάθε φάλτσο που θα μας σφυρίζουν;

Βασικα θεωρω υπερβολικη την προσεγγιση μου.

Απο τον αναλυτικο καθολικο του 54.04.0000 μπορεις να εχεις σαφη εικονα των παρακρατησεων που αποδοθηκαν.

Δεν θα συμφωνουν με τον 61.00 εφοσον δεν εχουν γινει ολες οι εξοφλησεις των αμοιβων.

Δεν θα το εφαρμοσω τελικα.

Παντως την παρακρατηση θα την καταχωρω με την καταβολη της αμοιβης και οχι με την πιστωση.

Εχω περιπτωσεις που η ΑΠΥ ειναι 28/2 και η εξοφληση ειναι 5/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................................

ΥΓ: Μήπως αξίζει να πάμε σε ΑΝΥΠΑΚΟΗ σε αυτή την διάταξη!!!!! Θα χορεύουμε σε κάθε φάλτσο που θα μας σφυρίζουν;?????????

αλλα πως? αφου αλλοι αποφασιζουν πριν απο μας για μας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάσο τελικά, είναι οριστικό οτι θα γίνεται η παρακράτηση με την καταβολή της αμοιβής και όχι με την έκδοση της ΑΠΥ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη η σχετικη διαταξη του αρθρου 58 του ΚΦε ισχυει απο 1.1.2011 και δεν απαιτει καποια αποφαση για να αρχισει η εφαρμογη της.

Οποτε, ναι, ειναι οριστικο (τουλαχιστον προς το παρον:D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά σου βιβλία όταν εκδίδεις ΑΠΥ με παρακράτηση πως την εμφανίζεις?

εσύ τί κάνεις....? εγώ τώρα ξεκίνησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θεωρω υπερβολικη την προσεγγιση μου.

Απο τον αναλυτικο καθολικο του 54.04.0000 μπορεις να εχεις σαφη εικονα των παρακρατησεων που αποδοθηκαν.

Δεν θα συμφωνουν με τον 61.00 εφοσον δεν εχουν γινει ολες οι εξοφλησεις των αμοιβων.

Δεν θα το εφαρμοσω τελικα.

Παντως την παρακρατηση θα την καταχωρω με την καταβολη της αμοιβης και οχι με την πιστωση.

Εχω περιπτωσεις που η ΑΠΥ ειναι 28/2 και η εξοφληση ειναι 5/3.

Δεν κατάλαβα.......

υπερβολική η δική σου προσεγγιση ή η δική μου και είναι λάθος η αντωνυμία;

Εσύ την διατύπωση του άρθρου ακολουθείς......... εγώ έχω ενδοιασμούς. Βασικά με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί με ένα report και με συγκεκριμένο τρόπο καταχώρησης παίρνω τις βεβαιώσεις αυτόματα από τον 50 έχοντας όμως εξασφαλίσει συμφωνία του report και με τον 61 και με τον 54. Αν κάτσω να τις φτιάξω ψάχνοντας αναλυτικά τον 54 θα χρειαστώ 2-3 μέρες (έχω πολλές βεβαιώσεις) για μια δουλειά που τώρα κάνω σε 1-2 ώρες.

Κι εγώ δεν θα το εφαρμόσω.

Εγγραφή και παρακράτηση την ίδια ημερομηνία ώστε να έχω σωστά υπόλοιπα στον 50 και απόδοση όλου του υπολοίπου του 54,04 αμέσως με την λήξη του ημερολογιακού διμήνου όπως μέχρι 31/12/2010.

Προφανώς στις περισσότερες περιπτώσεις θα αποδίδω τον φόρο νωρίτερα με δεδομένο ότι η εξόφληση θα γίνεται αργότερα.

Στις περισσότερες όμως περιπτώσεις (στην περίπτωσή μου) μέσα στη χρήση θα είμαι εντάξει. Γενικά δεν μεταφέρω υπόλοιπα ελ.επαγγελματιών στην επόμενη χρήση.

Έτσι θα μου είναι πιό εύκολο να συντάξω και την οριστική δήλωση των παρακρατημένων φόρων και τις βεβαιώσεις.

Διαφορετικά θα πρέπει να ψάχνω από τους φόρους και να κάνω αναγωγή για να βρώ τις αμοιβές στις οποίες αντιστοιχούν.

Και για τα λογιστικά γραφεία ή τους εξωτερικούς συνεργάτες γενικά σε επιχειρήσεις Β' κατηγορίες ........ τρέχα γύρευε αν μαθαίνεις ποτέ, τον χρόνο εξόφλησης.

Δηλαδή τι θα μου κάνουν που θα αποδίδω το φόρο νωρίτερα; Να πάνε να ... κουρεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα πως? αφου αλλοι αποφασιζουν πριν απο μας για μας.....

αλλού ΧΡΥΣΑ ισχύει.

Εδώ αποφασίζουμε μόνοι μας.

Τι θα μας κάνουν αν προ-πληρώνουμε το φόρο;

Άσε που και για τους ελεγκτές θα είναι ευκολότερος ο έλεγχος.

Αν δεν το εφαρμόσει κανείς θα αλλάξει ή θα βγεί καμιά διευκρινιστική ΠΟΛ (αναρτητέα στο διαδίκτυο) που θα ερμηνεύει το άρθρο αλλάζοντάς το ως συνήθως.

Αλλωστε στα Β' είναι εξαιρετικά δύσκολο να εφαρμοστεί αν όχι αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα.......

υπερβολική η δική σου προσεγγιση ή η δική μου και είναι λάθος η αντωνυμία;

Εσύ την διατύπωση του άρθρου ακολουθείς......... εγώ έχω ενδοιασμούς. Βασικά με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί με ένα report και με συγκεκριμένο τρόπο καταχώρησης παίρνω τις βεβαιώσεις αυτόματα από τον 50 έχοντας όμως εξασφαλίσει συμφωνία του report και με τον 61 και με τον 54. Αν κάτσω να τις φτιάξω ψάχνοντας αναλυτικά τον 54 θα χρειαστώ 2-3 μέρες (έχω πολλές βεβαιώσεις) για μια δουλειά που τώρα κάνω σε 1-2 ώρες.

Η δικη μου προσεγγιση ειναι υπερβολικη, οχι η δικη σου.

Καταληγω για τα δικα μου δεδομενα με 6-7 ελευθερους επαγγελματιες:

Καταχωριση της δαπανης χωρις παρακρατηση.

Καταχωριση της παρακρατησης με την εξοφληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι , φαντάζομαι πολύ από εσάς έχουν πελάτες τεχνικές εταιρείες. Εκεί, χρόνια τώρα, έχουμε τον ίδιο μπελά με την απόδοση του φόρου εργολάβων όπου προβλέπεται παρακράτηση με την εκκαθάριση ή την πληρωμή του υπεργολάβου.Τα προγράμματα έχουν ειδικό module για την απόδοση του φόρου(χαρακτηρίζεις το παραστατικό ως εκκαθαρισμένο) παρόλα αυτά η ιδέα της τμηματικής καταβολής του φόρου (με κάθε πληρωμή) δε μπόρεσε να δουλέψει. Για να λειτουργήσει θα έπρεπε να κάνεις αντιστοίχιση πληρωμών με αξίες τιμολογίων και χωριστά για το ΦΠΑ διαφορετικά υπήρχει ο κίνδυνος να παρακρατήσεις φόρο στο ΦΠΑ.

Μεγάλο πρόβλημα ήταν και οι προκαταβολές , με την υπογραφή ενος υπεργολαβικού είναι συνηθισμένο ο υπεργολάβος να λαμβάνει προκαταβολή (χωρίς να έχει κάνει καμμία εργασία) ,σε περίπτωση ακύρωσης της συμφωνίας και προγενέστερης παρακράτησης νομίζω είναι προφανές το μπλέξιμο.

Οπότε επιλέχθηκε η εγγραφή παρακράτησης και απόδοσης του φόρου με την έκδοση του τιμολογίου ,ο χειρισμός αυτός σωστός ή λάθος μια φορά σε ελέγχους δε δημιούργησε πρόβλημα.

Και κλείνοντας μεταφέρω την προσωπική μου αίσθηση ότι η απόδοση του Φ.Ε.Ε θα αποσυνδεθεί από την προσωρινή ΦΜΥ ,λογικά θα αποδίδεται με ιδιαίτερη δήλωση που θα περιλαμβάνει κατάσταση των δικαιούχων αμοιβής.

ΥΓ: 56.01.5404 ;; συνάδελφοι μη τους βάζετε ιδέες , να μας λείπει η παρακολούθηση δεδουλευμένων φόρων :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...