Προς το περιεχόμενο

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΙΣΗ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ Ε3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Πατέρας παραχωρεί δωρεάν το κατάστημα στον γιο του.

Στην πρώτη σελίδα του Ε3 στην θέση "ποσό" τι βάζουμε? Στον 525 (αμοιβές τρίτων)???

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πρώτη σελίδα βάζουμε δωψρεάν παραχώρηση και στο 525 τίποτα..

Επίσης ο πατέρας πρέπει να υπολογίσει τεκμαρτό έσοδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση οτι απο τη στιγμη που ο πατέρας με τη δωρεαν παραχώρηση το δηλώνει ως τεκμαρτό έσοδο(οπως πολυ σωστά είπατε) ποιος ο λόγος να μην δηλωθεί ως τεκμαρτή δαπάνη στα βιβλία της επιχείρησης και φυσικά στο Ε3????Ειδικά με τον νέο αυτοέλεγχο(1191) που πλέον και οι τεκμαρτές δαπάνες (ιδιόχρηση κλπ)πολλαπλασιάζονται με το συντελεστή αναγωγής για τον προσδιορισμό των ακαθαρίστων εσόδων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Έχω την εντύπωση οτι απο τη στιγμη που ο πατέρας με τη δωρεαν παραχώρηση το δηλώνει ως τεκμαρτό έσοδο(οπως πολυ σωστά είπατε) ποιος ο λόγος να μην δηλωθεί ως τεκμαρτή δαπάνη στα βιβλία της επιχείρησης και φυσικά στο Ε3????Ειδικά με τον νέο αυτοέλεγχο(1191) που πλέον και οι τεκμαρτές δαπάνες (ιδιόχρηση κλπ)πολλαπλασιάζονται με το συντελεστή αναγωγής για τον προσδιορισμό των ακαθαρίστων εσόδων??

Ως τεκμαρτή δαπάνη το δηλώνουμε όταν έχουμε ιδιόχρηση..

Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα της έκπτωσης της δαπάνης απο δωρεάν παραχώρηση χώρου για επαγγελματική στέγη.

Μετά απο πάρα πολύ ψάξιμο, δεν έχω βρεί να αναγράφεται πουθενά οτι δεν εκπίπτει απο τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης, η δαπάνη ιδιόχρησης, όταν πρόκειται για δωρεάν παραχώρηση.

Το ακίνητο που δωρεάν παραχωρείται δεν ιδιοχρησιμοποιήται πλέον απο τον χρήστη; Δεν είναι λογικό να περνάμε την τεκμαρτή δαπάνη στα έξοδα της επιχείρησης, όταν αυτή δηλώνεται και ως έσοδο απο αυτόν που παραχωρεί δωρεάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε ένα συμφωνητικό απλό και ωραίο με το κατώτερο η ανώτερο ενοίκιο που σε συμφέρει και ούτε γάτος ούτε ζημιά,

ξεκάθαρα πράγματα και όχι ο ένας λέει έτσι ο άλλος αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε ένα συμφωνητικό απλό και ωραίο με το κατώτερο η ανώτερο ενοίκιο που σε συμφέρει και ούτε γάτος ούτε ζημιά,

ξεκάθαρα πράγματα και όχι ο ένας λέει έτσι ο άλλος αλλιώς.

Συμφωνώ, αλλά έχει ήδη κατατεθεί δήλωση δωρεάν παραχώρησης παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ λες να την αγνοήσω και να κάνω μισθωτήριο;

Τί να αγνοήσεις?αν εννοείς τα παλιά άστα ως έχουν απο δω και μπρός βάλτα σε σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω την ιδιοχρηση γιατι πρεπει να την βαζουμε στα εξοδα και μετα σαν εσοδο τι νοημα εχει αυτη η π@π@ρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Εγω ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω την ιδιοχρηση γιατι πρεπει να την βαζουμε στα εξοδα και μετα σαν εσοδο τι νοημα εχει αυτη η π@π@ρια

συμπληρωματικος φορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα της έκπτωσης της δαπάνης απο δωρεάν παραχώρηση χώρου για επαγγελματική στέγη.

Μετά απο πάρα πολύ ψάξιμο, δεν έχω βρεί να αναγράφεται πουθενά οτι δεν εκπίπτει απο τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης, η δαπάνη ιδιόχρησης, όταν πρόκειται για δωρεάν παραχώρηση.

Το ακίνητο που δωρεάν παραχωρείται δεν ιδιοχρησιμοποιήται πλέον απο τον χρήστη; Δεν είναι λογικό να περνάμε την τεκμαρτή δαπάνη στα έξοδα της επιχείρησης, όταν αυτή δηλώνεται και ως έσοδο απο αυτόν που παραχωρεί δωρεάν;

Για να καταλαβαίνουμε και λίγα ελληνικά: Όταν ιδιοχρησιμοποιώ κάτι, σημαίνει ότι το χρησιμοποιώ ο ίδιος. Όταν το παραχωρώ δωρεάν, σημαίνει ότι τη χρήση του δικού μου πράγματος την έχει άλλος χωρίς να μου δώσει αντάλλαγμα. Άρα, όταν το παραχωρώ δωρεάν δεν μπορώ να το ιδιοχρησιμοποιήσω επειδή την χρήση την έχει άλλος. Συνεπώς, δεν μπορεί να υπάρξει δαπάνη ιδιόχρησης σε δωρεάν παραχώρηση. Κι όταν μου παραχωρείται δωρεάν, δεν υπάρχει έξοδο για μένα να εκπέσω. Αντίθετα, υπάρχει τεκμαρτό εισόδημα για τον κύριο του ακινήτου που παραχώρησε τη χρήση δωρεάν, για τις ανάγκες του πρόσθετου φόρου, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Κίτσος. Ο λόγος είναι προφανής: θα είχαμε γεμίσει με δωρεάν παραχωρήσεις ακινήτων. Στην περίπτωση της ιδιόχρησης το τεκμαρτό έσοδο αναγνωρίζεται και ως έξοδο για να αντιλογίζεται και να εισπράττεται μόνο ο συμπληρωματικός φόρος.

Δυστυχώς, η άγνοια των ελληνικών μας οδηγεί πολλές φορές σε παρανοήσεις και τραγικά λάθη. Δεν είπα να γίνουμε φιλόλογοι, αλλά τουλάχιστον κάποιες έννοιες οφείλουμε να τις ξέρουμε, αλλιώς τζάμπα και οι πιστοποιήσεις και όλα τα σχετικά και ωραία για την αναβάθμιση του επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...