Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πως καταβαλλεται η αποζημιωση απολυσης και αδειας και επιδοματος αδειας


MARKAL

Ερώτηση

ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ 1ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 10 ΜΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ 1 ΜΗΝΟΣ

ΑΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 3500 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ,ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ ΦΤΑΝΕΙ ΤΑ 8000,00

ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ?

ΜΗΝΙΑΙΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 3000,00 ΜΙΚΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

N.3863/2010

Αρθρο 74. Ρύθμιση θεμάτων εργασιακών σχέσεων



3. Όταν η αποζημίωση λόγω καταγγελίας της σύμβασης εργασίας υπερβαίνει τις αποδοχές δύο (2) μηνών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταβάλει κατά την απόλυση μέρος της αποζημίωσης που αντιστοιχεί στις αποδοχές δύο (2) μηνών. Το υπόλοιπο ποσό καταβάλλεται σε διμηνιαίες δόσεις, καθεμία από τις οποίες δεν μπορεί να είναι κατώτερη από τις αποδοχές δύο (2) μηνών, εκτός και αν το ποσό που υπολείπεται για την εξόφληση του συνόλου της αποζημιώσεως είναι μικρότερο. Η πρώτη δόση καταβάλλεται την επομένη της συμπλήρωσης διμήνου από την απόλυση.

Το Δωρο Πασχα, το Πασχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2 μήνες αποζημίωση και όχι έναν!!

αλλαξε ο νομος

τωρα παει 1 μηνας αποζημιωση

Αναλυτικά

Παρακάτω σας παρουσιάζω τον νέο πίνακα των αποζημιώσεων αντιπαραβάλλοντας τον με τον προηγούμενο έτσι ώστε όλοι - εργοδότες και εργαζόμενοι - να έχουμε μια ξεκάθαρη εικόνα των αλλαγών αυτών .

Έτη με Προϋπηρεσία στον ίδιο εργοδότη

Μισθοί αποζημίωσηςΧΩΡΙΣΠροειδοποίηση

Χρόνος προειδοποίησης με το ΝΕΟ καθεστώς

Χρόνος προειδοποίησης με τοΠΑΛΙΟ καθεστώς

Μισθοί αποζημίωσης με προειδοποίηση

Από 1 μέρα

- Έως ένα έτος

0

0

1

0 (Τίποτα) Θεωρείται Δοκιμαστική περίοδος

1 Έτος

1

1

2

1

2 Έτη

1

1

2

1

3 Έτη

2

2

2

1

4 Έτη

3

3

3

1,5

5 Έτη

3

3

3

1,5

6 Έτη

4

4

4

2

7 Έτη

4

4

4

2

8 Έτη

5

5

5

2,5

9 Έτη

5

5

5

2,5

10 Έτη

6

4

6

3

11 Έτη

7

4

7

3,5

12 Έτη

8

4

8

4

13 Έτη

9

4

9

4,5

14 Έτη

10

4

10

5

15 Έτη

11

4

11

5,5

16 Έτη

12

5

12

6

17 Έτη

13

5

13

6,5

18 Έτη

14

5

14

7

19 Έτη

15

5

15

7,5

20 Έτη

16

5

16

8

21 Έτη

17

6

17

8,5

22 Έτη

18

6

18

9

24 Έτη

20

6

20

10

26 Έτη

22

6

22

11

27 Έτη

23

6

23

11,5

28 + Έτη

24

6

24

12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

Γιατί τρέχεις στα ξένα site και βασανίζεσαι ματαίως; :)

http://www.taxheaven...x/circular/2980

εννοείς με προειδοποίηση!!

χωρίς προειδοποίηση 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το πινακάκι αυτό δεν το δέχεται η επιθεώρηση.

εμείς απολύσαμε μισθωτό 31/12/10 κι επειδή είχε δημοσιευτεί αυτό το πινακάκι ετοίμασα καταγγελία με 1 μισθό για υπάλληλο με προυπηρεσία 16 μήνες και η επιθεώρηση δεν το δέχτηκε . κάναμε καινούριο με 2 μήνες αποζημίωση.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το πινακάκι αυτό δεν το δέχεται η επιθεώρηση.

εμείς απολύσαμε μισθωτό 31/12/10 κι επειδή είχε δημοσιευτεί αυτό το πινακάκι ετοίμασα καταγγελία με 1 μισθό για υπάλληλο με προυπηρεσία 16 μήνες και η επιθεώρηση δεν το δέχτηκε . κάναμε καινούριο με 2 μήνες αποζημίωση.!!

Για ποιο λογο δεν το δεχεται σου ειπαν ?

απελυσαν ενα γνωστο μου σημερα και του δωσανε 1 μηνα αποζημιωση

το κακο ειναι οτι το υπεγραψε και αν δεν ισχυει τι μπορει να κανει τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ποιο λογο δεν το δεχεται σου ειπαν ?

απελυσαν ενα γνωστο μου σημερα και του δωσανε 1 μηνα αποζημιωση

το κακο ειναι οτι το υπεγραψε και αν δεν ισχυει τι μπορει να κανει τωρα ?

όπως κατάλαβες το θέμα το κίνησε ο ίδιος ο υπάλληλος ο οποίος πήγε στην επιθεώρηση πριν υπογράψει γιατί του το ανακοίνωσα το πρωί της 31/12/10.

Εκανε έγγραφο αίτημα στην επιθεώρηση και του είπαν ότι εγγράφως θα του απαντούσαν σε 2 μήνες:P και πήρα τηλέφωνο στην επιθεώρηση την ίδια μέρα και με ενημέρωσαν πως μόνο για το δίμηνο άλλαξε η αποζημίωση. και βέβαια ο χρόνος προειδοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΘΩΜΑΣ

N.3863/2010

Αρθρο 74. Ρύθμιση θεμάτων εργασιακών σχέσεων



3. Όταν η αποζημίωση λόγω καταγγελίας της σύμβασης εργασίας υπερβαίνει τις αποδοχές δύο (2) μηνών, ο εργοδότης υποχρεούται να καταβάλει κατά την απόλυση μέρος της αποζημίωσης που αντιστοιχεί στις αποδοχές δύο (2) μηνών. Το υπόλοιπο ποσό καταβάλλεται σε διμηνιαίες δόσεις, καθεμία από τις οποίες δεν μπορεί να είναι κατώτερη από τις αποδοχές δύο (2) μηνών, εκτός και αν το ποσό που υπολείπεται για την εξόφληση του συνόλου της αποζημιώσεως είναι μικρότερο. Η πρώτη δόση καταβάλλεται την επομένη της συμπλήρωσης διμήνου από την απόλυση.

Καλησπέρα σε όλους (που δεν την βλέπω), μου είπε σήμερα ο εργοδότης μου, όπου εργάζομαι από το 2003, ότι θα με απολύσει τελος Ιουλίου. Είμαι έγγαμος και η συζυγος μου απολύθηκε πέρισυ τον Αυγουστο χωρίς να βρεί κάτι μέχρι τώρα, όποτε τα πραγματα είναι δύσκολα. Ο μικτός μισθός μου ήταν 3.800,00 ευρώ μέχρι το Αυγουστο του 2010 και απο Σεπτέμβριο του 2010 μέχρι σήμερα 2.700,00 ευρώ μικτά. Είχαμε κάνει νέα σύμβαση για την μείωση του μισθού στην οποία αποδεχόμουν την μείωση αλλά έλεγε ότι σε περίπτωση απόλυσης θα αντλώ το σύνολο των δικαιωμάτων μου όπως πχ αποζημίωση από τους όρους της προηγούμενης σύμβασης όπου μικτό μισθό είχα 3.800,00 ευρώ. Ο ίδιος τώρα θέλει

α)Να με αποζημιώσει με τον νέο μειωμένο μισθό. Απο ότι είδα στο site σας, αφου δεν υπάρχει προυδοποίηση δικαιούμε 4 μικτούς μισθούς + 20 % αφορολόγητα. Θεωρώ όμως 4*3800 σωστά;

β) Επίσης επειδή λέει δεν έχει μετρητά , θέλει να μου δώσει 2000 μετρητά και τα υπόλοιπα σε δύο επιταγές μία Εξάμηνη και μια Ετήσια. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο ; απο ότι είδα σε αλλά θέματα πρέπει να μου δώσει τους δύο μήνες αποζημίωσης με την απόλυση + χρεωστούμενα (μου χρωστάει εναμιση μήνα + επίδομα αδειας+ άδεια που δεν έχω πάρει ακόμα), και τους άλλους δύο μήνες αποζημίωσης σε ένα δίμηνο απο την απόλυση.

Τι μπορώ να κάνω , και τι πρέπει να υπογράψω και τι όχι για να είμαι εξασφαλισμένος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...