Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΙΚΑ 2011


KALOY

Ερώτηση

Καλημερα και καλη εβδομαδα.Θα ηθελα να ρωτησω εαν σας εχουν ερθει απο το ικα τα αυτοκολλητα για θεωρηση των βιβλιαριων ασθενειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημερα και καλη εβδομαδα.Θα ηθελα να ρωτησω εαν σας εχουν ερθει απο το ικα τα αυτοκολλητα για θεωρηση των βιβλιαριων ασθενειας.

OXI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο τις 10 επιχειρησεις εχουν ερθει στις 9 και δεν εχουν ερθει στη μια που εχει και τα περισσοτερα ατομα...:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρετε αν και φέτος θα ισχύσουν τα βιβλιάρια έως 31-03 ή κανονικά έως 28-02?

Όπως συνηθίζεται σε αυτή τη χώρα, είθισται να εκδοθεί σχετική εγκύκλιος από το Ι.Κ.Α. όπου θα προβλέπεται παράταση της ισχύος των βιβλιαρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως συνηθίζεται σε αυτή τη χώρα, είθισται να εκδοθεί σχετική εγκύκλιος από το Ι.Κ.Α. όπου θα προβλέπεται παράταση της ισχύος των βιβλιαρίων.

χαχα

σωστά!

για αυτό άλλωστε έχουμε και ειδικό θέμα στο forum "χαλαρώστε... εξάλου όλα παίρνουν παράταση!!" :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρετε αν και φέτος θα ισχύσουν τα βιβλιάρια έως 31-03 ή κανονικά έως 28-02?

εγω θεωρησα χθες και γραφει απο 1/3/2011-29/2/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα εχω μια ερωτηση οποιος μπορουσε να με βοηθησει ειμαι ανεργη απο τις 26/08/2010 και περνω επιδομα ανεργιας επειδη η ασφαλιση του ικα μου ληγει στις 28 τι πρεπει να κανω για να την ανανεωσω?Ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν το 2010 είχες ένσημα έστω δύο μήνες, ή θα περιμένεις να έρθει το αυτοκόλλητο στον πρώην εργοδότη ή θα πας στο ικα με το βιβλιάριό σου στο τμήμα μητρώο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εκτυπωση ενσημων που ειχα κανει για το επιδομα ανεργιας μεχρι κ κ τον 6/2010 που ειχαν περαστει μεχρι τοτε εχω 150 μερες ασφαλισης αρα παω στο ικα το εκτυπωνω παλι κ παω να μου το θεωρησουν ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι απαιτούμενες ημέρες ασφάλισης δεν είναι πλέον 50, αλλά 80.

Θα ξαναλλάξει σύντομα....:

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7195

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι στη Μισθοδοσία του Πανεπιστήμιου Πατρών και ακόμα δεν έχουν στείλει τα αυτοκόλλητα με αποτέλεσμα ο κόσμος (μιλάμε για εκατοντάδες μισθοδοτούμενους) να μας ρωτάει καθημερινά τι πρέπει να κάνει. Έχουμε κάνει και ερώτημα στη Μηχανογράφηση οι οποίοι απάντησαν ότι δεν είναι αρμόδιοι, μας παρέπεμψαν αλλού και περιμένουμε κι από εκεί απάντηση...! Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε βγάζουν μια ανακοίνωση ότι καθυστέρησαν για τον Χ λόγο και να περιμένει ο κόσμος το αυτοκόλλητο και να μη τρέχει και να κάνει ουρές στα υποκαταστήματα του ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

εχει παραλάβει κανείς αυτοκόλλητα ανανέωσης ασφάλισης για το 2012 ;;;

Εμείς 3 εταιρείες εδώ και περί τους 100 εργαζόμενους και αυτοκόλλητο ούτε για δείγμα!

Νομίζω λήγουν στις 29/02/12.

Φαίνεται οι υπάλληλοι του ΙΚΑ δεν έχουν άλλες υποχρεώσεις και μας θέλουν όλους στα γραφεία για ανανέωση;;; :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ουτε δειγμα και σε μας

θέλουν να μας βλέπουν για να τσεκάρουν πιθανότητες ασθένειας-επιβίωσης για να ενημερώσουν τους Γερμανούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ι.Κ.Α. αριθ. πρωτ.: Α11/ 129/28.2.2012

Α. Παράταση ασφαλιστικής ικανότητας Β. Κατ` οίκον απασχολούμενο προσωπικό

Αθήνα 28 / 2 / 2012

Αριθ. Πρωτ. Α11/ 129

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΡΟΧΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8

10241 ΑΘΗΝΑ

Πληροφορίες : Ε. ΜΕΡΚΟΥΡΗ

Αριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 273

FAX : 210 52 28 747

E – mail : [email protected]

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΕΞΑΙΡ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΘΕΜΑ : Α. Παράταση ασφαλιστικής ικανότητας Β. Κατ` οίκον απασχολούμενο προσωπικό

Α. Λόγω των σοβαρών προβλημάτων ανεργίας και υποαπασχόλησης που αντιμετωπίζουν οι εργαζόμενοι, με αποτέλεσμα την παραμονή τους σε κατάσταση ανεργίας ακόμα και για μεγάλο χρονικό διάστημα, γεγονός που συνεπάγεται την αδυναμία θεμελίωσης των ελάχιστων χρονικών προϋποθέσεων για χορήγηση παροχών υγειονομικής περίθαλψης, τόσο για τους ίδιους όσο και για τα μέλη οικογενείας τους, σας γνωρίζουμε ότι προωθείται σχετική νομοθετική ρύθμιση από το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης (σχετικό έγγραφο αρ.Φ40021/οίκ.4492/645/23-2-2012).

Μέχρι την ολοκλήρωση της σχετικής νομοθετικής διαδικασίας:

1. Παρατείνεται έως 30/04/2012 η ισχύς των μέχρι 29-02-2012 θεωρημένων βιβλιαρίων ασθενείας και

2. Παρατείνεται έως 30/04/2012 η ισχύς των βιβλιαρίων ασθενείας των ανέργων από 29 έως 55 ετών, που έληγαν από 31-12-2011 μέχρι 29-02-2012.

Η παράταση της κατηγορίας αυτής θα διενεργείται με αποστολή FAX από τα υποκαταστήματα προς το HELP DESK Ομάδας Μητρώου. Στο έγγραφο θα αναφέρεται ο ΑΜΑ του ασφαλισμένου, η κατηγορία και το διάστημα της παράτασης. (Fax: 210-3304936)

Β. Όσον αφορά στο κατ` οίκον απασχολούμενο προσωπικό σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Για τη χορήγηση ή παράταση ασφαλιστικής ικανότητας όσων ασφαλίζονταν με τις διατάξεις του άρθρου 26του ν. 2639/1998 (Α`205), με αποδοχές που υπολείπονταν του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, εξακολουθούν να απαιτούνται για το ασφαλιστικό έτος 2012 και μόνο (01.03.2012 - 28.02.2013) ογδόντα (80) ημέρες ασφάλισης, είτε κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος (2011), είτε κατά το τελευταίο δεκαπεντάμηνο, χωρίς να συνυπολογίζονται οι ημέρες που πραγματοποιήθηκαν κατά το τελευταίο ημερολογιακό τρίμηνο του δεκαπενταμήνου.

2. Για τη θεμελίωση ασφαλιστικής ικανότητας των αμοιβόμενων με εργόσημο απαιτούνται 150 ημέρες ασφάλισης.

Με ευθύνη των Διευθυντών των Υποκαταστημάτων και των Υγειονομικών Μονάδων να ενημερωθούν ενυπόγραφα οι υπάλληλοι των αρμοδίων τμημάτων και τα Υγειονομικά Όργανα.

Η ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ ΓΔΟΝΤΑΚΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας χαιρετω ολους ,με λιγα λογια ας αρχισουν οι υπαληλοι να πηγαινουν στα υποκαταστηματα του ικα να θεωρουν τα βιβλιαρια τους οποτε μεχρι τις 30/4 θα τα εχουν προλαβει ολοι γιατι εμενα στο ικα μου ειπαν οτι δεν θα αποσταλουν αυτοκολλητα ουτε ενσημα μεχρι να βρεθει ο εργολαβος που θα τα αναλαβει ιδιωτικα ομως τα ενσημα μπορουν ο κοσμος να τα εχει μεσα απο την ηλεκτρονικη υποστηριξη του ικα αρκει να κανουν μια αιτηση και να παρουν κλειδαριθμο και να μην εχουν αναγκη κανενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα mail, μέσω της επικοινωνίας του site του ΙΚΑ, και αφού παρέπεμψαν το ερώτημα στην κατάλληλη υπηρεσία τους, έλαβα απάντηση.

Σε απάντηση του μπλα, μπλα....σας γνωρίζουμε ότι η αποστολή έχει ήδη ξεκινήσει. Θα λάβετε χ αριθμό ετικετών για τους υπαλλήλους σας.

Περιμένω λοιπόν... και πέρυσι 28/2 μου τα έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...