Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕΛΩΝ


gapdk

Ερώτηση

Πολλή πολλή καλημέρα σε όλους.

Ε.Ε. με απασχολούμενο προσωπικό είναι ενήμερη ασφαλιστικά.

Επειδή όμως ένα από τα μέλη της προσωπικά α) ασκεί και ατομική επιχείρηση (με προσωπικό) και εμφανίζει οφειλές και β) παράλληλα είναι και συνυπεύθυνος σε Διαχείριση Πολυκατοικίας (ομοίως με οφειλές) σταμάτησε η έκδοση της ενημερότητας για την πρώτη Ε.Ε. (αν και τακτοποιημένη)!

Η ατομική του μέλους και η διαχείριση της πολυκατοικίας έχουν υποβάλλει αίτηση και βρίσκονται ήδη και σε διαδικασία ελέγχου.

Λογικά το Ι.Κ.Α. αρνείται να μας δώσει ενημερότητα για την ταμειακώς ενήμερη Ε.Ε. (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ζητήσαμε προκειμένου να εκτυπώσει την Απογραφή) μέχρι να ρυθμιστεί η υπόθεση με τις συνυπευθυνότητες του μέλους???

Θα πρέπει να πληρώσουν και την προκαταβαολή της ρύθμισης προκειμένου να εκδοθεί η ενημερότητα ή αρκεί να τελειώσει ο έλεγχος και να καταλογισθούν μόνο τα ποσά?

Αν γνωρίζεται κάποια νομολογία ή απόφαση της διοίκησης, σας παρακαλώ να μου την αναφέρεται. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Από που προκύπτει η συνυπευθυνότητα της ΕΕ στα χρέη των εταίρων?

- Έχω υποβάλλει όλες τις Αναλυτικές Περιοδικές Δηλώσεις, για τις οποίες παρήλθε η προθεσμία υποβολής τους και έχω καταβάλει τις εισφορές που έχουν καταστεί απαιτητές και αντιστοιχούν στην απασχόληση του συνόλου του προσωπικού μου

- ουδέποτε υπήρξα ούτε είμαι σήμερα μέλος Κοινοπραξίας, Αστικής Εταιρείας, ΟΕ, Ομόρρυθμο μέλος Ε.Ε., εκπρόσωπος διοίκησης Νομικού Προσώπου που ευθύνεται αστικά για τις ληξιπρόθεσμες αυτού προς το ΙΚΑ

-δεν τυγχάνω κύριος οικοδομικού έργου ή εργολάβος επί αντιπαροχή

- η επιχείρηση δεν προήλθε από συγχώνευση ή μεταβίβαση άλλων επιχειρήσεων ούτε και λειτούργησε στο παρελθόν με άλλη νομική μορφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολλή πολλή καλημέρα σε όλους.

Ε.Ε. με απασχολούμενο προσωπικό είναι ενήμερη ασφαλιστικά.

Επειδή όμως ένα από τα μέλη της προσωπικά α) ασκεί και ατομική επιχείρηση (με προσωπικό) και εμφανίζει οφειλές και β) παράλληλα είναι και συνυπεύθυνος σε Διαχείριση Πολυκατοικίας (ομοίως με οφειλές) σταμάτησε η έκδοση της ενημερότητας για την πρώτη Ε.Ε. (αν και τακτοποιημένη)!

Η ατομική του μέλους και η διαχείριση της πολυκατοικίας έχουν υποβάλλει αίτηση και βρίσκονται ήδη και σε διαδικασία ελέγχου.

Λογικά το Ι.Κ.Α. αρνείται να μας δώσει ενημερότητα για την ταμειακώς ενήμερη Ε.Ε. (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ζητήσαμε προκειμένου να εκτυπώσει την Απογραφή) μέχρι να ρυθμιστεί η υπόθεση με τις συνυπευθυνότητες του μέλους???

Θα πρέπει να πληρώσουν και την προκαταβαολή της ρύθμισης προκειμένου να εκδοθεί η ενημερότητα ή αρκεί να τελειώσει ο έλεγχος και να καταλογισθούν μόνο τα ποσά?

Αν γνωρίζεται κάποια νομολογία ή απόφαση της διοίκησης, σας παρακαλώ να μου την αναφέρεται. Ευχαριστώ πολύ!

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΑ ή ΕΙΤΕ ΩΣ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΦΕΙΛΟΥΝ , ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΕΕ ΜΕ ΑΜΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΗΛΘΕ ΜΕ ΤΟ ΦΑΧ ΑΠΟ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΙΚΑ ΤΙ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΟΥΣΕ ΑΣΦ ΕΝΗΜ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΕ ΓΙΑΤΙ ΟΦΕΙΛΗ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ;;; ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΔΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦ ΕΝΗΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο την Εγκ ΙΚΑ 45/2001

9.6 Βεβαίωση σε Α.Ε., ΕΠΕ, Ο.Ε, Ε.Ε, κοινοπραξία κλπ.

Το νομικό πρόσωπο της εταιρείας δεν δεσμεύεται ποτέ με τις οφειλές των μελών του. Συνεπώς δίδεται βεβαίωση σε ΑΕ, ΕΠΕ, ΟΕ, ΕΕ, κοινοπραξία, σωματείο αστική εταιρεία κλπ. χωρίς να ερευνώνται οι τυχόν οφειλές των μελών τους από οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα.

Συνεπως η ΕΕ πρεπει να παρει ενημεροτητα αν για την ΕΕ δεν συντρεχει αλλος λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολυ όλους σας!

Κυριακάτικα και έχω τόση ανταπόκριση???...... Και εσείς δουλεύετε? Καλή εβδομάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχετε λάθος συνάδελφοι. θα το βρω και θα επανέλθω. χαρακτηριστικά αναφέρω εκδότης περιοδικού με οφειλές, είναι και πρόεδρος κάποιου σωματείου ή ένωσης χωρίς οφειλές, και δεν παίρνει ενημερότητα η ένωση στην οποία προεδρεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχετε λάθος συνάδελφοι. θα το βρω και θα επανέλθω. χαρακτηριστικά αναφέρω εκδότης περιοδικού με οφειλές, είναι και πρόεδρος κάποιου σωματείου ή ένωσης χωρίς οφειλές, και δεν παίρνει ενημερότητα η ένωση στην οποία προεδρεύει.

Δεν έκανα προσπάθεια σήμερα να πάω, αλλά συγκράτησα αυτό που έκανε post από την εγκύκλιο του ΙΚΑ η φιλινάδα Isidora παραπάνω!

Αν ισχύει αυτό που λές, το θεωρώ πολύ μεγάλη μ@λ@κί@ .

Δηλαδή, έχω εγώ μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη με τον αδελφό μου και χρωστάμε τα μαλλιοκέφαλά μας. Παράλληλα έχω και μια εταιρεία με τον κυρ Τάκη στην Κρήτη που γνώρισα τυχαία στις διακοπές , και ο οποίος κυρ. Τάκης έχει και ένα μανάβικο ατομικά!

Αν χρωστάω εγώ στην εταιρεία την πρώτη, τι φταίει ο "κυρ. Τάκης " να μην μπορεί να βγάλει ενημερότητα για να θεωρήσει Βιβλίο για το μανάβικο, εφόσον ο άνθρωπος είναι ενήμερος προσωπικά στο ΙΚΑ !!!!!! (Υπάρχει λογική γαμώ το????? Έχω άδικο????)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έκανα προσπάθεια σήμερα να πάω, αλλά συγκράτησα αυτό που έκανε post από την εγκύκλιο του ΙΚΑ η φιλινάδα Isidora παραπάνω!

Αν ισχύει αυτό που λές, το θεωρώ πολύ μεγάλη μ@λ@κί@ .

Δηλαδή, έχω εγώ μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη με τον αδελφό μου και χρωστάμε τα μαλλιοκέφαλά μας. Παράλληλα έχω και μια εταιρεία με τον κυρ Τάκη στην Κρήτη που γνώρισα τυχαία στις διακοπές , και ο οποίος κυρ. Τάκης έχει και ένα μανάβικο ατομικά!

Αν χρωστάω εγώ στην εταιρεία την πρώτη, τι φταίει ο "κυρ. Τάκης " να μην μπορεί να βγάλει ενημερότητα για να θεωρήσει Βιβλίο για το μανάβικο, εφόσον ο άνθρωπος είναι ενήμερος προσωπικά στο ΙΚΑ !!!!!! (Υπάρχει λογική γαμώ το????? Έχω άδικο????)

.....Και κάτι ακόμα! Μέχρι τώρα, από οποιοδήποτε ΙΚΑ και αν χρειαζόταν, έπαιρνα Υπηρεσιακό Σημείωμα μη οφειλής χωρίς εξουσιοδότηση, προκειμένου να εκδώσω ενημερότητα από άλλο υποκατάστημα (στο οποίο φυσικά χρειαζόταν η Εξουσιοδότηση του επιχειρηματία ή του νομίμου εκπροσώπου, προκειμένου να την παραλάβω εγώ , αν δεν ήταν ο ίδιος αυτοπρόσωπα.)

Ισχύει αυτό ή μήπως έχει καταργηθεί? Ή τελικά άλλοι νόμοι ισχύουν στο "Α" υποκατάστημα του ΙΚΑ και άλλοι στο "Β" υποκατάστημα του ΙΚΑ της ίδιας πόλης, ανάλογα με τα κέφια του υπαλλήλου??? Αν έχετε κάτι υπόψη σας ενημερώστε με. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το κάθε υποκατάστημα ΙΚΑ λειτουργεία διαφορετικά σε αυτό το θέμα με τις εξουσιοδοτήσεις,κάποια την ζητάνε κάποια όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...